Napoleon van de Saar leider SPD Feiten &Meningen Senaat is de bescheidenheid meer dan zat Twee redevoeringen kosten Rudolf Scharping de kop 'Geen doodstraf in Alanya-zaak' VRIJDAG 17 NOVEMBER 1995 NIEUWSANALYSE „Ontbinden die zaak." Het is nog maar een paar jaar geleden dat Thijs Wöltgens de Eerste Kamer desnoods wilde laten verdwij nen, als die almaar moeilijk bleef doen over wetten die de Tweede Kamer al had aan vaard. Maar ja, destijds was hij fractievoor zitter van de PvdA in de Tweede Kamer en gefrustreerd door de dwarsliggers in de Se naat. Nu is hijzelf toegetreden tot het le gioen der part-time, indirect gekozen volks vertegenwoordigers. En de senatoren van nu willen niet op hun plaats worden gezet. Sinds de start van het derde kabinet-Lubbers (CDA/PvdA, 1989-1994) heeft de Eerste Kamer aan zelf bewustheid gewonnen. En dat nog wat nieuwe gevoel van eigenwaarde geven we voorlopig niet af, was de belangrijkste boodschap tijdens de Algemene Politieke Beschouwingen deze week in de Senaat. Wöltgens was destijds niet de enige die kritiek had op het feit dat de Eerste Kamer zaken hoog opspeelde. Inmiddels oud senator Schinck (PvdA) riep op tot grotere terughoudendheid. „De wetgever heeft de Senaat ondergeschikt gemaakt aan de Tweede Kamer. Wij hebben minder rech ten, worden niet direct gekozen. Dat bete kent dat de Eerste Kamer niet op politieke gronden aan een wetsvoorstel mag romme len." Ook Tweede- Kamervoorzitter Deetman stoorde zich aan de ma nier waarop met name wijlen Ad Kaland, voorma lig fractievoorzit ter van het CDA in de Senaat, zich als een hond in de broekspijp van Ruud Lubbers had vastgebeten. Hij waarschuwde dat de maat schappij onbe stuurbaar zou worden door de eigengereide op stelling van de Eerste Kamer. 'Al die waarschuwingen ten spijt rechtte de Senaat deze week zijn rug en onder streepte vooral zijn machtspositie. Frits Korthals Altes van de WD zei geen genoe gen te nemen met een 'kwalitatieve' toet sing van wetten op zorgvuldigheid en der gelijke. Zijn fractie wil ook een politiek oor deel kunnen geven. Korthals Altes had bovendien een stuk of acht eisen - of waren het toch wensen? - waaraan het kabinet moest voldoen, opdat de WD er begrip voor zou hebben dat ook PvdA en D66 zich in het beleid willen her kennen. Ook PvdA-fractievoorzitter Joop van den Berg onderstreepte dat de beoor deling in de Senaat niet ophoudt bij het op sporen van juridische foutjes en het contro leren van de wettigheid: „Ook wij hebben politieke afwegingen. Bij ons gaat het om het behoud van de sociale cohesie". Waarom profileert de Senaat zich zo? Eer ste en Tweede Kamer worden verondersteld als communicerende vaten te functioneren. Als de rechtstreeks gekozen parlementariërs te veel aan de leiband van het kabinet lo pen, neemt de Senaat de controlerende taak over. Tijdens het derde kabinet-Lub- bers gedroegen de CDA'ers in de Tweede Kamer zich volgens Kaland als 'stemvee', dus daarmee werd verklaard waarom de Se naat meer speelruimte opeiste. In de driepartijencoalitie van PvdA, D66 en WD is echter absoluut geen sprake van 'stemvee'. Dat zou hoogstens kunnen op gaan voor D66, dat het bijna altijd eens is met het kabinetsbeleid. Niet D66-fractie voorzitter Schuyer echter, maar Korthals Al les (WD) en Van den Berg (PvdA) wierpen zich deze week op als verdedigers van een gepolitiseerde SShaat. Het dualisme in de Tweede Kamer is sinds 'paars' juist onmiskenbaar toegeno men. Er is een regeerakkoord waaraan PvdA, WD en D66 zich hebben gebonden. Maar zowel WD-leider Bolkestein als PvdA- fractievoorzitter Wallage voert oppositie binnen de coalitie. Al met al lijkt het nogal onnodig in de Senaat het hele spel van ge ven en nemen nog eens door te nemen. Bo vendien behoort de beoordeling of een compromis acceptabel is en de vraag of het eigen geluid voldoende doorklinkt in het kabinetsbeleid, tot het politieke primaat van de Tweede Kamer. De geest is echter uit de fles. Decen nialang is geredeneerd dat de Eerste Kamer een bescheiden opstelling past, omdat ze niet rechtstreeks wordt gekozen en zich dus niet kan beroepen op een eigen legitimatie. In dat denken is verandering gekomen. Waar dat aan ligt? In een artikel in Socia lisme en Democratie wordt gewezen op de gevolgen van het toenemende aantal zwe vende kiezers en de wijziging van de Grondwet in 1983. Sindsdien wordt de hele Senaat in één keer herkozen door de staten leden, in plaats van de helft om de drie jaar. Omdat de provinciale-statenverkiezingen zijn uitgegroeid tot tussentijds kiezersoor deel over een kabinet, heeft ook de Senaat een politiekere lading gekregen. Bovendien zitten er sinds dit jaar veel meer oud-politi ci zoals Wöltgens en Wiegel in de Eerste Ka mer. in plaats van de gebruikelijke juristen. Vooral als de samenstelling van de Senaat sterk afwijkt van die in de Tweede Kamer - zoals nu het geval is - nemen de spannin gen toe. De Senaat kan niet alleen homme les krijgen met Jiet kabinet, maar ook met de fracties in de Tweede Kamer die geen behoefte hebben aan dwarsliggers aan de overkant van het Binnenhof. Een veel zelf- bewusiere Senaat valt echter moeilijk in te tomen. Laat staan te ontbinden. DEN HAAG ANS BOUWMANS -G1 Twee redevoeringen hebben Rudolf Scharping, tot gisterochtend de leider van de Duitse sociaal-democraten, de kop gekost. Dinsdagochtend hield hij zelf een rede. Daarmee probeerde hij zijn politieke leven te redden. Het was geen slechte toespraak, maar hij bleek niet goed genoeg. De SPD-leider had lang niet al zijn critici kunnen overtui gen. Woensdagmiddag hield zijn vice-voor- zitter, Oskar Lafontaine, zijn toespraak tot de ruim vijfhonderd gedelegeerden in de Rozentuin in Mannheim. Het was een daverend succes. Na afloop barstte een ovationeel applaus los. Waar Scharping faalde, slaagde Lafontaine. Hij had de partijgenoten het gevoel ge geven dat hij de door de ernstigste cri sis sinds de Tweede Wereldoorlog ge teisterde SPD weer tot leven kon bren gen. Woensdagavond vond de traditionele feestelijke bijeenkomst plaats, waar de Genossinnen en Genossen zich na een dag confereren plegen te ontspannen. Dit keer werden in het Pflazbau-thea- ter in Ludwigshafen onder het genot van Hambacher Riesling en de plaatse lijke lekkernij, leverworst, de messen geslepen. Scharping moet hebben geweten dat zijn dagen als partijleider waren geteld toen een groep druk overleggende kop stukken, onder wie de grand old man van de partij, Johannes Rau, zijn tegen stander in de machtsstrijd van de afge lopen zomer, Gerhard Schroder, en partijmanager Franz Müntefering, hem demonstratief de rug toekeerde. Schar ping was toen nog de enige kandidaat voor de verkiezing tot voorzitter en po litiek leider, maar het was hem al dui delijk dat zijn aanhang na de rede van lafontaine met de minuut verder af kalfde. Gisterochtend deed Scharping het eni ge dat hij nog kon doen. Hij besloot na overleg in kleine kring Lafontaine uit te dagen. De partij vroeg om duidelijk heid? Die kon ze zich nu zelf verschaf fen. Hij riep Lafontaine op tot een duel. Deze nam de handschoen op. Scharping was kansloos. Hoewel Müntefering ontkende dat Rau zijn handen van zijn voormalige protégé had afgetrokken, hadden de delegatie leden van het belangrijkste gewest uit Noordrijn-Westfalen, de deelstaat waar Rau premier is, geen stemadvies gekre gen. Ze mochten in alle eer en geweten de beste kandidaat kiezen. Scharping slikte en knikte toen hij het vonnis hoorde. Van de 515 uitgebrach te stemmen, gingen er 321 naar Lafon taine, Hij zelf kreeg er 190. Twee leden hadden zich van stemming onthou den. Twee stemmen waren ongeldig. Het was de eerste keer dat een SPD-lei- der tijdens een verkiezing door een ri vaal ten val werd gebracht. Het was ook, zoals een commentator opmerkte, een politieke terechtstelling. Scharping incasseerde de slag waardig. De partij had de duidelijkheid gekre gen die ze wilde. Hij verklaarde Lafon taine onvoorwaardelijk te zullen steu nen en riep de partij op hetzelfde te doen. Als beloning werd hij later tot vice-voorzitter gekozen. Hij blijft ook voorzitter van de fractie in de Bonds dag. Daar moet hij het, zwaar aange slagen, opnemen tegen de echte zwaargewicht, bondskanselier Kohl. Lafontaine heeft gisteren zijn zin ge kregen. Twee maanden geleden had hij een betere taakverdeling in de partijlei ding voorgesteld. Hoe hij zich die voor stelde, maakte hij niet in detail duide lijk. Dat werd overgelaten aan de 'goed geïnformeerde waarnemers'. Volgens hun scenario zou hij zelf partijleider worden, Scharping mocht fractieleider blijven en de hoofdprijs, de kandida tuur voor het kanselierschap, zou gaan naar Gerhard Schroder, de premier van Nedersaksen. Schroder was aan het einde van de zo mer na een ontluisterende machts strijd door Scharping afgezet als woordvoerder voor economische za ken. Gisteravond verscheen hij stralend voor de TV-camera's. Er was een uit stekende beslissing genomen, zei hij. Dit was een nieuw begin. Bang dat de partij naar links zou opschuiven, zoals het CDU van Kohl suggereerde, was hij niet. Hij kende Oskar als een pragmati cus, met wie hij prima kon samenwer ken. MANNHEIM PETER VAN NUUSENBURG CORRESPONDENT Dwarsligger, enfant terrible, visionair, populist, volkstribuun, opportunist en pragmaticus. Wie op zoek gaat naar een karakteristiek van Oskar Lafontai ne, stuit steeds op deze vooral door partijgenoten verstrekte kwalificaties. En voor wie nu nog geen goed beeld heeft van de nieuwe SPD-voorzitter, kan dit signalement nog worden aangevuld met de bij naam die hij tijdens zijn veelbewogen en soms ru moerige loopbaan heeft weten te verwerven: de Na poleon van Saarland. Dat is een bijnaam die hem on getwijfeld niet aanstaat, maar die wel goed zijn machtsinstinct uitdrukt. De 52-jarige minister-president van de deelstaat Saarland werd gisteren tijdens het congres in Mannheim ten koste van Rudolf Scharping ge kozen als de nieuwe leider van de sociaal-democratische SPD. Lafon taine geldt als een van de 'politieke kleinkinderen' van de legendarische partijleider Willy Brandt. Brandt was het idool van een generatie die tijdens de 'revolutie' van de jaren zestig onder het motto 'alles moet anders' tot de SPD toetrad. Ze wa ren progressief, pacifistisch en prin cipieel. Dat laatste overigens alleen zolang het de eigen carrière niet schaadde. De loopbaan van Lafontaine, Brandts 'favoriete kleinzoon' zoals hij zichzelf graag betitelde, heeft van meet af aan een voorspoedig verloop gekend. Hij studeerde na tuurkunde, vond dat zijn talenten in de politiek beter tot hun recht zou den komen en werd in 1974 op 31- jarige leeftijd burgemeester van Saarbrücken, de hoofdstad van Saarland. Dat was de basis vanwaar zijn op mars naar de topfuncties in de SPD begon. In 1979 werd hij lid van het partijbestuur en in 1987 plaatsver vangend voorzitter. Ook in Saarland steeg hij tot grote hoogte. In 1985 werd hij premier van de deelstaat, die jarenlang het privé-domein was geweest van de christendemocrati sche CDU. In Saarland geniet hij nog altijd grote populariteit. Voor de bewoners is hij Oskar, de jongen uit het volk die het heeft gemaakt. In het parlement in Saarbrücken heeft de SPD al tien jaar de absolute meerderheid, ofschoon de zegenin gen van tien jaar oskaristisch be wind tamelijk mager uitvallen. De deelstaat is praktisch failliet. Zijn voorlopige hoogtepunt bereikte Lafontaine vijfjaar geleden. Hij werd bij de eerste bondsdagverkie zingen in het herenigde Duitsland de SPD-kandidaat voor het kanse lierschap. Die hereniging was hem te snel gegaan. In zijn campagne ageerde hij tegen de te hoge kosten, zowel mentaal als materieel, van de eenwording. Daarin had hij gelijk, maar het was in de euforie van het moment geen boodschap waarmee je de verkiezingen wint. Lafontaine scoorde een van de slechtste resula- ten in de geschiedenis van de SPD. Na de verkiezingen leek hij zich te vreden te stellen met een minder ambitieuze voortzetting van zijn carrière. Tijdens de campagne had een geestelijk gestoorde vrouw een aanslag op hem gepleegd. Die aan slag heeft geen blijvende schade na gelaten, maar het was een gebeurte nis waardoor hij de relativiteit van de politiek zou hebben ontdekt. Maar de schandalen waarin hij in de eerste jaren na het verkiezings- dqbacle het middelpunt dan wel een prominente figurant was, lieten zich minder makkelijk relativeren. In juni 1992 onüiulde het weekblad Der Spiegel dat Lafontaine toen hij burgemeester van Saarbrücken was, op staatskosten een wel heel lucra tieve pensioenregeling had afgeslo ten. Dat was nog niet alles. In de armste deelstaat van West-Duitsland, waar Lafontaine vol overtuiging de nood zaak van bezuinigingen preekte, bleken de politici heel goed voor zichzelf te zorgen. Zelfs een be windsman die slechts één dag in functie was geweest, had de rest van zijn leven recht op een riant pen- De nieuwe leider van de SPD, Oskar Lafontaine, wordt gefeliciteerd door de minister-president van Rijnland-Palts, Kurt Beck, terwijl Heide Simonis, minister-n dent van Sleeswijk-Holsteirt, verliezer Rudolf Scharping (links) de hand schudt. fotz sioen. Pas toen de protesten zo hoog opliepen dat zelfs hij zich er niet aan kon onttrekken, kondigde Lafontaine stappen aan om een ein de te maken aan dit obscene zak kenvullen. Het tweede schandaal was nóg op zienbarender. Een halfjaar na de eerste affaire onthulde opnieuw Der Spiegel, dat Lafontaine en zijn rech terhand Klimmt contacten onder hielden met de onderwereld. Klimmt zou een van moord ver dachte misdadiger, Lacour, hebben getipt over het verloop van het on derzoek naar zijn activiteiten. La fontaine zou de lijfwacht van deze crimineel op de loonlijst van zijn re gering hebben gezet. Lafontaine was vroeger een frequente bezoeker van de 'nachtclub' van Lacour. Dat mag natuurlijk, maar er zouden ook compromitterende foto's en video films bestaan van de bezigheden van de minister-president in deze prikkelende ambiance. Dat werd ui teraard ontkend en de affaire liep met een sisser af. Hoewel het ook 'persoonlijke poli tiek' is, zijn het toch de standpun ten van een politicus die van belang zijn. Lafontaine is in de eerste plaats de Financiële deskundige van de SPD-top, maar vooral zijn opvattin gen over het buitenlandse beleid zijn het vermelden waard. Hij was in het begin van de jaren 80 tegen het NAVO-besluit om kern wapens in Europa te plaatsen en noemde de Amerikanen 'nucleaire terroristen'. Helmut Schmidt, bondskanselier, partijgenoot en voorstander van plaatsing, was al dus Lafontaine 'uit hetzelfde hout gesneden als een concentratie kampbewaker'.. Toen bondskanse lier Kohl ook na de hereniging van Duitsland lid van de NAVO wilde blijven, bestempelde Lafontaine dit als 'historische zwakzinnigheid'. NAVO-aanhangers wist hij te vertel len waar ze emplooi konden vin den: in het Franse vreemdelingenle gioen: daar konden ze voor de vrede vechten. Drie jaar geleden is hij positiever gaan denken over de NAVO, maar het inzetten van Duitse gevecn eenheden voor vredesmissies t de Verenigde Naties, zoals in R nië, wijst hij nog steeds onvert lijk af. E Met dit standpunt zou een SPr gering zich internationaal bias, ren. Maar vermoedelijk is Lafd ne opportunistisch of pragmc genoeg om het meer in overed stemming met de werkelijkhc brengen. MANNHEIM PETER VAN NUUSENBURj CORRESPONDENT TOM JANSSEN De vier verdachten in het moord- en verkrachtingsproces in Turkije zullen niet worden opgehangen. Uiteindelijk zal de Turkse regering de vier levens lang opsluiten, puur en alleen omdat het Westen zich verzet tegen de doodstraf. Maar in de gevangenis zal het 'recht' zijn eigen loop hebben. Dat verwacht de Nederlandse criminoloog van Turkse afkomst Y. Yesilgöz. Binnen kort promoveert hij bij de universiteit van Utrecht met zijn proefschrift Allah, Satan en het recht. Yesilgöz was advocaat in Turkije tot hij, na de staatsgreep van 1980, vluchtte. Voor de procesgang rond de moorden op een Nederlandse en Georgische vtouw en de verkrachtingen, mishande lingen en pogingen tot moord op twee andere Nederlandse vrouwen heeft hij geen goed woord over. „Het is een showproces geworden, waarbij de ver dachten geen enkel recht meer hebben. Ze zijn slachtoffers geworden van het toneelstuk dat justitie opvoert om het imago van Turkije te redden. Ik praat de moorden en verkrachtingen niet goed. Ik heb zelf twee dochters. Maar de vier worden als beesten behandeld. Dat zou niet zijn gebeurd als hun slachtoffers Turkse vrouwen waren geweest." Het drama had in mei dit jaar plaats in de Turkse badplaats Alanya. De com motie was enorm. Winkeliers in het be kende toeristenstadje vreesden voor hun belangrijkste bron van inkomsten. De verschillende overheden wilden hun gezicht redden en veroordeelden in alle toonaarden de vier 'monsters' die de naam van de zo vriendelijke Turken door het slijk zouden hebben gehaald. Tientallen camera's en journalisten uit Turkije en Nederland waren in de rechtszaal toen in juli het geruchtma kende proces tegen de vier verdachten begon. Yesilgöz: „Van een onafhankelij ke rechtspraak was toen al geen sprake meer. Er werd en wordt nog steeds een show opgevoerd om het gezicht van Turkije te redden. De verdachten wor den daarvan de dupe. Hun martelver- halen door de politie geloof ik blind. Dat gebeurt in Turkije. En zeker in deze politièk-gevoelige zaak zal er geslagen zijn of gewerkt met elektrische shocks. Er zijn geen drie partijen, maar slechts het openbaar ministerie en de recht bank die het toneelstuk regisseren en uitvoeren". „Dat had, met Turkse vrouwen als slachtoffers, allemaal heel anders gele gen. In Turkije worden verkrachting en moord in veel gevallen en zeker wan neer een familie-eer in het spel is mild beoordeeld. In deze zaak gaat het hele maal niet meer om de vreselijke feiten. De doodstraf, die zeker geëist, maar ook zal worden opgelegd, moet niet de da ders straffen, maar het land redden", al dus Yesilgöz. Het 'spel' eindigt, volgens zijn vaste overtuiging, uiteindelijk toch met de dood. „De doodstraf wordt in Turkije al dertien jaar niet meer uitgevoerd. In de ze zaak worden de protesten van wes terse landen en zeker Nederland tegen de doodstraf, afgewacht. Onder zoge naamde druk van het buitenland zal Turkije zich welwillend tonen en de doodstraf omzetten in levenslang." „Die tijd echter zullen de verdachten niet volmaken. In Turkse gevangenissen is de hiërarchie sterk. Rechtvaardigheid speelt een grote rol. En deze vier wor den als beesten gezien. Bescherming te gen de messen, wurgstokjes en pistolen van medegevangenen is niet mogelijk", zegt de criminoloog. Het proces in Turkije wordt volgende week woensdag voortgezet. Zoals alle andere zittingsdagen zijn ook dan de Nederlandse slachtoffers en nabestaan den aanwezig. De verwachting is dat de officier van justitie dan officieel de doodstraf zal eisen. De rechtbank kan in principe meteen uitspraak doen. Voor Nederlandse be grippen en de slachtoffers is het proces tergend langzaam verlopen. Crimino loog Yesilgöz denkt daar anders over. „In Turkije duren rechtszaken soms ja ren. Deze zaak wordt juist snel afge werkt, vanwege de druk uit het buiten land. In mijn ogen is er maar één ma nier de zaak af te sluiten: therapie. Voor de verdachten, maar eigenlijk voor het hele land. Wanneer de chauvinistische en nationalistische mentaliteit zou ver anderen, werden het veel rustiger men- UTRECHT MADELEEN WESSELING/ANP

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 2