Nigeria roept ambassadeurs terug Buitenland 'Ik liet euthanasie op mijn moeder plegen' Peres: vredesproces wordt voortgezet Hulpverleners bereiden zich voor op de vrede Bosnische Kroaten aangeklaagd BANK DINSDAG 14 NOVEMBER 1995 Tien jaar voor moordenaar Bousquet parus Ben Parijse rechtbank heeft gisteren de Fransman Chris tian Didier, de moordenaar van de vermeende nazi-misdadiger en collaborateur René Bousquet, tot tien jaar cel veroordeeld. De nu 51-jarige Didier schoot op 8 juni 1993 de toen 84-jarige voor malige chef van de Franse politie in oorlogstijd met vijf kogels dood. De openbaar aanklager had tien tot twaalf jaar opsluiting geëist. Aantal doden vliegramp onduidelijk pen haag Het aantal doden bij het vliegtuigongeluk gisteren in Nigeria is onduidelijk. De BBC meldde vanochtend dat er vol gens de Nigeriaanse radio zeven doden zijn gevallen, in tegen stelling tot het dodental van zeker vijftig dat gisteren was ge meld. Een passagiersvliegtuig van Nigerian Airways was op het vliegveld van Kaduna in het noorden van het Afrikaanse land neergestort en in brand gevlogen. Het toestel, een Boeing 737, had ongeveer 120 passagiers aan boord. Vasectomie als verjaardagscadeau bangkok Thaise mannen die nooit meer willen vergeten dat koning Bhumibol Adulyadej op 5 december jarig is, kunnen de dag dit jaar vieren met een gratis vasectomie. De dienst voor be volkingsontwikkeling maakte bekend dat bij elke man die dat wil op 5 december de zaadleiders zullen worden verwijderd, een eenvoudige ingreep. De dienst benadrukte dat geen verlies van seksuele prestaties moet worden gevreesd en zet het aanbod kracht bij met een gratis bloeddrukmeting en bepaling van bloedgroep. Nog 20 slachtoffers van West winchester De Britse massamoordenaar Frederick West heeft kort voor zijn zelfmoord in de gevangenis tegenover een sociaal werkster bekend nog twintig lijken begraven te hebben. Dat aan tal komt bovenop de lijken die de politie reeds heeft ontdekt in het 'huis der gruwelen' van de familie West in Gloucester. West en zijn vrouw Rosemary worden ervan beschuldigd tien jonge meisjes te hebben vermoord. vrouwen e Kritiek op verkiezingen Azerbeidzjan bakoe-moskoüInternationale waarnemers hebben gisteren fel le kritiek geuit op het verloop van de verkiezingen in de voorma lige Sovjetrepubliek Azerbeidzjan een dag eerder. Er is sprake van talrijke zware overtredingen van de verkiezingswet, verklaar de de leider van de groep waarnemers namens de Europese Unie in de Azerbeidzjaanse hoofdstad Bakoe. Ook de vertegen woordigers van de Raad van Europa en de Organisatie voor Vei ligheid en Samenwerking in Europa constateerden onregelma tigheden en 'duidelijke gevallen van fraude'. Belgische minister zwengelt debat aan: BRUSSEL ALY KNOL CORRESPONDENT De Belgische minister van volksgezondheid, Marcel Colla, heeft op ongebruikelijke wijze het euthanasiedebat in België aangezwengeld. In een inter view met het partijblad van de Vlaamse Socialistische Partij zegt Colla dat hij in 1989 artsen heeft gevraagd een einde te ma ken aan het lijden van zijn moe der. Actieve euthanasie is in België verboden en staat vol gens de wet gelijk aan moord met voorbedachten rade. „Mijn moeder is aan kanker overleden. Ik herinner me de bewuste dag waarop we haar uit haar lijden hebben verlost. Het was het meest penibele mo ment van mijn leven", aldus de minister in het partijblad. Vol gens Colla ging zijn moeder sterk achteruit en leed ze veel pijn. „Na overleg met mijn fa milie ben ik naar de geneesheer gestapt, een man die trouwens een goede vriend van me is. Ik zei: Vriend, hoe is de si tuatie?' Het oordeel was vernietigend De behandeling van zijn moeder werd gestopt, waar na ze anderhalve dag later stierf. Colla zei zijn besluit des tijds „uit diepe menselijkheid" te hebben genomen. „Maar voor de letter van de wet ben ik eigenlijk een moor denaar en dat vind ik onvoorstelbaar". Colla, die voorts zegt dat euthanasie 'een dagelijkse prak tijk is in onze zie kenhuizen'. bepleit een wettelijke rege ling voor een recht op euthanasie. Europese Unie overweegt wapenembargo en beperking olie-import Nigeria heeft gisteren zijn ambassadeurs teruggeroepen uit de Verenigde Staten, Zuid-Afrika en de vijftien landen van de Europese Unie. De stap komt nadat de zeventien landen zelf hun diplomatieke vertegenwoordigingen in Nigeria hadden teruggetrokken uit protest tegen het op hangen van negen mensenrechtenactivisten (onder wie schrijver Ken Saro-Wiwa) afgelopen vrijdag. deze ontwikkelingslanden moe ten worden besproken, onder streepte de zegsman. De invoering van een totaal wapenembargo ligt voor de hand, maar een stop of beper king van de olie-importen uit het Afrikaanse land is op dit moment politiek nauwelijks haalbaar. De woordvoerder van de Commissie wees er op dat zoveel mogelijk moet worden voorkomen dat de sancties de arme bevolking treffen. De Europese Commissie be sloot zondag al de ontwikke lingshulp aan Nigeria stop te zetten en haar vertegenwoordi- lagos-den haag afp-anp-gpd De Europese Unie overweegt verdere sancties tegen Nigeria. Een totaal wapenembargo, maar ook beperkingen van de olie-import en andere handels activiteiten kunnen deel uitma ken van die strafmaatregelen. Een woordvoerder van de Eu ropese Commissie, het dagelijks bestuur van de EU, sloot maan dag een schorsing van Nigeria door het samenwerkingsver band van de Europese Unie met onder meer de voormalige kolo niën in Afrika niet uit. Maar dat zal eerst met de partners van ger in het land terug te trekken uit verontwaardiging over de te rechtstellingen. Van de 766 mil joen gulden steun die de Unie Nigeria had toegezegd, is nu 470 miljoen gulden bevroren. De rest is al uitgegeven, maar er zal zeer scherp op worden toe gezien dat het geld bij de nood lijdende bevolking komt. De Eu ropese Unie besloot al in 1993 tot strafmaatregelen, vooral op het gebied van politieke samen werking en wapenhandel, nadat het regime de democratische verkiezingen ongeldig had ver klaard. Voor het hoofdkwartier van Shell-Duitsland in Hamburg stelden ongeveer honderd de monstranten gisteren een galg op als protest tegen de activitei ten van de oliemaatschappij in Nigeria. De opgehangen activis ten hadden zich tegen de ver vuiling als gevolg van de olie winning verzet. Zij waren leden van het Ogoni-volk, dat leeft in een gebied waar Shell olie wint. De demonstranten van de Or ganisatie voor Bedreigde Volke ren beschouwen de reactie van Shell op de terechtstellingen als onvoldoende. ..Het is schanda lig dat Shell zijn grote invloed op de Nigeriaanse regering niet gebruikte", aldus een woord voerder. Hij riep op tot een boy cot van de Shell-tankstations. De milieuorganisatie Greenpea ce eist dat de oliemaatschappij zich terugtrekt uit Nigeria. De organisatie beschuldigt Shell van medeplichtigheid aan de executies. De Nederlands-Britse onder neming. de grootste olieprodu cent in Nigeria, ontkent elke verantwoordelijkheid voor de executies. De maatschappij ver werpt ook de beschuldiging dat haar Nigeriaanse activiteiten gepaard gaan met vervuiling van het milieu. Olie is goed voor negentig procent van de Nigeri aanse exportinkomsten. 6e gisteren afgesloten top conferentie van staats- en rege ringsleiders van het Gemene best (het samenwerkingsver band van de Britten met hun voormalige koloniën) wees een groep van acht ministers van buitenlandse zaken aan die toe zicht zullen houden op het de mocratiseringsproces in Nige ria. Het land was zaterdag voor twee jaar geschorst. Als de men senrechtensituatie in het Afri kaanse land niet verbetert, wordt Nigeria na afloop van die termijn uit de organisatie uitge sloten. Shell wil op korte termijn een gesprek met minister Pronk van on twikkeli n gssame n werki n g naar aanleiding van diens uitla tingen. afgelopen weekeinde, over de activiteiten van het olie concern in Nigeria. Pronk heeft opgemerkt een olieboycot in Europees verband niet uit te sluiten. Oosttimorezen in ambassade Japan mogen land uit JAKARTA Rtr-AFP De Indonesische president Soe- harto heeft vandaag gezegd dat de 21 Oosttimorezen in de Ja panse ambassade in lakarta er niet van zullen worden weer houden asiel in Portugal aan te vragen en Indonesië te verlaten. Dat heeft een hoge ambtenaar meegedeeld. De groep jongeren was eerder vanochtend de Ja panse missie in de Indonesische hoofdstad binnengedrongen. Volgens ooggetuigen klom men zij over het hek. Een van de Oosttimorezen verklaarde te genover journalisten dat de groep politiek asiel in Japan wil aanvragen. Zij weigeren het am- bassadeterrein te verlaten voor dat hun asielverzoek is ingewil ligd en hun vertrek uit Indone sië is geregeld. Het is de derde keer binnen twee maanden dat jongeren uit Oost-Timor een ambassade in lakarta binnendringen om asiel aan te vragen. Colla riep al eerder op eutha nasie uit de illegaliteit te halen, maar de christendemocratische coalitiepartner in het rooms-ro- de kabinet, de CVP, voelt daar niets voor. CVP-ondervoorzitter Trees Merckx herhaalde maan dag nog eens dat euthanasie in de strafwet moet blijven. Wel wil de CVP grotere aandacht voor stervensbegeleiding. Merckx wil het aan de rechterlij ke macht overlaten om te oor delen of Colla de strafwet heeft overtreden. De Belgische oude- renpartij WOW (Waardig Ouder Worden) eiste het ontslag van Colla. Vooralsnog staat Colla in de regering tamelijk alleen met zijn opvatting. Morele vraagstukken als euthanasie liggen in België bijzonder gevoelig, zeker na de gebeurtenissen rond de abor tuswet van 1990. De toenmalige koning Boudewijn trad destijds voor een dag af om de wet niet te hoeven ondertekenen. Jenin op de Westelijke Jordaanoever viert feest: Palestijnse politiemensen vervangen het Israëlische leger. JERU2ALEM-BEIROET Rtr-AFP In zijn eerste toespraak voor het Israëlische parlement sinds de moord op Yitzhak Rabin heeft waarnemend premier Shimon Peres gisteren beloofd het vre desproces voort te zetten. Israël zal zich houden aan het vredes akkoord met de Palestijnen en zal zijn pogingen voortzetten om ook met Syrië en Libanon overeenkomsten te sluiten. „We zullen ons houden aan alle verplichtingen die we zijn aangegaan: veiligheid voor Is raël en de Israëli's en respect voor alle principes die we zijn overeengekomen met de Pales tijnen, vrede met Egypte en Jor danië en het zoeken naar vrede met Syrië en Libanon", aldus Peres. De rechtse oppositieleider Benjamin Netanyahu erkende dat Rabin drie jaar lang „een complex en controversieel poli tiek proces" heeft geleid. Hij onderstreepte wel dat de oppo sitie het recht heeft zich op de mocratische wijze tegen som mige besluiten te verzetten. In een gebaar naar de opvolgers van Rabin, noemde hij waarin- mend premier Peres „mijn vriend". Kort voor hun toespraken hadden Peres en Netanyu. op verzoek van de laatste, overleg gevoerd over de politieke situa tie in het land. De twee politici kondigden aan de strijdbijl te begraven. „De uitwisseling van verbale klappen moet stoppen", aldus Peres. Waarnemers be twijfelen echter of de Israëlische politici een veel vriendelijker toonzetting zullen hanteren in hun debatten, die zich traditio neel kenmerken door felle woordenwisselingen. De Israëlische luchtmacht heeft gisteren op Libanees grondgebied een aanval uitge voerd op een vermeende basis van radicale Palestijnen. Daar door zijn twee guerrillastrijders omgekomen en acht gewond geraakt, zo meldde de aangeval len groep, het Algemeen Com mando van het Volksfront voor de Bevrijding van Palestina (PFLP-GC). Ontheemde Bosniërs willen huis terug NAVO-vredesmacht in Bosnië is uitgespeeld, 'maar dat geldt niet voor de humanitaire activitei ten. Iedereen zal naar huis terug willen, maar voor duizenden is er geen huis meer'. Het ligt ook voor de hand dat de meeste moslims onder geen beding naar de Servische gebie den terug willen, dus daarvoor zullen andere woonplaatsen moeten worden gevonden. Me vrouw Ogata en Kofi Anan leken redelijk overtuigd van een spoe dig vredesakkoord, vooral nu het netelige probleem van Oost- Slavonië is opgelost. „Ik verwacht niet dat er deze winter al een massale terugkeer van de vluchtelingen op gang komt", zei Ogata. „Misschien mondjesmaat, maar de grote golf zal vermoedelijk pas in de lente op gang komen. Ik denk dat het hele repatriëringsproces wel een jaar of twee zal duren, want we praten niet alleen over vluchtelingen in ex-Joegoslavië maar ook in Duitsland, Neder land en andere Europese lan den. In Duitsland alleen zitten er al zo'n 700.000." Voor de eerste opvang heeft de Unhcr zeventig miljoen dol lar uitgetrokken. correspondent De grote internationale hulpor ganisaties moeten zich na ruim drie jaar oorlog in Bosnië voor bereiden op een mogelijke vre de. Onder leiding van Kofi Anan, de speciale gezant van de VN-secretaris-generaal, werd gisteren in Genève hierover een conferentie belegd van het Ho ge Commissariaat voor de Vluchtelingen, het Internationa le Rode Kruis, Unicef, de We reldgezondheidsorganisatie en de Hoge Commissaris voor de Mensenrechten. Besloten werd hoogste prioriteit te geven aan de repatriëring van miljoenen ontheemde moslims en Kroaten, zowel binnen als bui ten ex-Joegoslavië. „Een ontzaglijke klus, die veel inspanning, tijd en vooral geld gaat kosten", zei de Hoge Com missaris voor de Vluchtelingen, Sadako Ogata. „Mocht er in Ohio inderdaad een vredesrege ling uit de bus komen, dan moeten wij wel paraat zijn." Kofi Anan, die in Brussel ook met de NAVO gaat praten, zei dat de militaire rol van Unpro- for met de komst van de nieuwe Autobom oorzaak doden in Riyad RIYAD-DEN HAAG AFP-Rtr-ANP Het aantal mensen dat om het leven is gekomen door een explosie vlak voor een gebouw van het Amerikaan se leger in het centrum van de Saudische hoofdstad Riyad is gestegen tot zes. Vijf van hen zijn Amerikaan en één is Filipijn. Ongeveer zestig mensen, onder wie zeker dertig Amerikanen, raakten gewond. Volgens ooggetuigen zou het gaan om een autobom. Een tot dusver onbekende organisatie die zich Tijgers van de Golf noemt, heeft de verantwoordelijkheid voor de ontploffing telefonisch opgeëist. Volgens woord voerder Nicholas Burns van het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken hebben ook andere organi saties (waaronder de Islami tische Beweging voor Ver andering) de aanslag opge ëist. De explosie had plaats op een parkeerterrein voor een gebouw van drie verdie pingen dat in gebruik is bij Amerikaanse militairen die in Saudi -Arabic zijn gesta tioneerd om leden van de Saudische Nationale Garde te trainen. DEN HAAG GPD Het VN-tribunaal voor ex-Joe- goslavië heeft gisteren zes hooggeplaatste Bosnische Kroaten in staat van beschuldi ging gesteld. Zij worden verant woordelijk gehouden voor de vervolging op politieke, raciale en religieuze gronden van de Bosnische moslimbevolking van de regio rond de Lasvavallei in Centraal-Bosnië. Het totaal aan tal aangeklaagden door het tri bunaal komt hiermee op 52. De zes, onder wie de vice- president van de Kroatische ge meenschap van Herceg-Bosna (de Kroatische 'republiek' in Bosnië -red.) en de burgemees ter en commissaris van politie van Vitez, zouden hun misda den hebben begaan tussen mei 1992 en mei 1993. De misda den, aldus de aanklacht die gis teren openbaar gemaakt werd, werden op grote schaal en sys tematisch uitgevoerd. De aan geklaagden hebben volgens het Tribunaal bijna de gehele mos lim-burgerbevolking in de Las vavallei uitgeroeid of gedepor teerd. In 1993, na een jaar van for mele samenwerking tussen het Bosnische regeringsleger en het Bosnisch-Kroatische leger (HVO), vielen HVO-troepen de Bosnische moslimbevolldng in de omgeving van de lasvavallei aan. Op 16 april 1993 werden vrijwel alle Bosnische regerings troepen ingezet om de vallei te beschermen. Zij werden naar de frontlinies met de Bosnische Serviërs gestuurd ten oosten en westen van de vallei. Als gevolg daarvan waren er vrijwel geen Bosnische moslimtroepen in de vallei toen de Bosnische Kroaten een verrassingsaanval inzetten. In een dorpje werden onge veer duizend moslims vastge houden en ingezet voor dwang arbeid, waarbij een aantal van hen om het leven kwam. Ande re gevangenen werden als men selijk schild ingezet bij het te genoffensief dat de Bosnische regeringstroepen hadden inge zet. De moslims die niet werden vastgehouden werden naar de frontlinies gedeporteerd of op de vlucht gejaagd. De beschuldigingen tegen de zes Bosnische Kroaten maken deel uit van een hreder onder zoek naar de gebeurtenissen in de Lasvavallei. dat in 1993 door het Tribunaal werd gestart. In mei van dit jaar droegen de Bosnische autoriteiten op ver zoek van aanklager Goldstone hun onderzoek over aan het Tribunaal. De zes Kroatische Bosniërs worden onder meer beschul digd van bombardementen en aanvallen op onverdedigde ste den en dorpen in de Lasvavallei, waarbij meer dan honderd moslim-burgers om het leven kwamen, de internering van Bosnische moslims alsmede de fysieke en psychische mishan deling van gevangenen. Elk van de beschuldigden wordt per soonlijk verantwoordelijk ge houden voor het voorbereiden en uitvoeren van de misdaden. Zij worden daarnaast verant woordelijk gesteld voor de da den van hun ondergeschikten. De aanklachten en arrestatie bevelen tegen de zes Bosnische Kroaten zijn overhandigd aan de betrokken autoriteiten in Sa rajevo, Mostar en Zagreb. I let verzoek aan die autoriteiten is heel duidelijk, aldus woordvoer dei" Christian Chartier van het Tribunaal: „Arresteer de ver dachten en draag ze over". De Kroatische autoriteiten hebben in september van dit jaar hun medewerking aan het tribunaal toegezegd. De hechte re federatie die de regeringen van Bosnië en Kroatië in Dayton (Ohio) overeen kwamen bij de onderhandelingen, kan de be reidwilligheid om mee te wer ken volgens woordvoerder Chartier alleen maar vergroten: „Deze aanklacht is een goede testcase voor de federatie". ER IS EEN BAN K VOOR KINDEREN IN DE ZAAK, IMPORT- EN EXPORTBEPERKINGEN, WANBETALERS, LAST-MINUTE BESLISSINGEN, SUBSIDIE-DOOLHOVEN, INKRIMPINGEN, SNELLE GROEI, ECONOMISCHE DALLETJES, EROP OF E R O N D E R - S I T U AT I E S EN VOOR UW ONDERNEMINGSPERIKELEN. Als ondernemer kom je wel eens zaken tegen waarbij je jaar en dag een sterke band met het MKB. Simpelweg omdat de ervaring weten onze accountmanagers precies wat u beweegt, een gesprekspartner zoekt. Bij de ING Bank hebben we al sinds meeste van onze klanten MKB'ers zijn. Door die jarenlange Loop eens bij ons binnen. Dan merkt u meteen wat wc bedoelen.

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 5