Acties politie verharden na mislukken CAO-overleg Arts schuldig aan moord, maar niet strafbaar Binnenland Ganzenhoedster van het jaar in het Internet-tijdperk Onderwijsbonden wijzen CAO-bod Ritzen weer af Al samenwonende broers en zussen niet gekort op AOW 'Ik weet niet of ik het een volgende keer zou melden Je gelooft je oren niet... De Klerk wil buitenlandse investeerders n Nederlands Persbureau CPD Geassocieerde Pers PllBlUO Weer studentendemonstratie Utrecht [trecht Dc studentenorganisaties bereiden opnieuw een grote lemonstratie in Utrecht voor tegen de invoering van de presta- iebeurs. Die vindt plaats op donderdag 14 december. Vorig jaar eidde op die dag een grote protestbijeenkomst tot chaotische aferelen. omdat studenten de rails rond het Centraal Station in Jtrecht bezetten. Het treinverkeer in een groot deel van het land ag uren stil. Volgens de organisatie is het absoluut niet de be- loeling dat zoiets dit jaar weer gebeurt. Drie jaar cel voor ontucht met meisjes reda» Voor ontucht met vier meisjes tussen de 5 en 14 jaar is jstermiddag in Breda een 43-jarige man uit Tilburg veroordeeld ot een gevangenisstraf van drie jaar, waarvan een half jaar voor waardelijk. Tegen hem was vijfjaar cel geëist. De Tilburger naakte in '94 tot halverwege dit jaar steeds seksfoto's van de neisjes als zij lagen te slapen. Hij stopte voorwerpen, meestal en pen. in de anus of de vagina. Voor de man was het fotogra- eren een obsessie. Hij had naar zijn zeggen geen seksuele bijbe- loelingen. De man werd vrijgesproken van verkrachting van Irie volwassen vróuwen. itekelenburg daagt Timmer uit tot debat jn haag FNV-voorzitter Stekelenburg wil een openbaar debat net Philips-topman Timmer over de 36-urige werkweek. Tim- ner werd onlangs woedend over het opnemen van de 36-urige werkweek in het eisenpakket van de Industriebond FNV voor en nieuwe Philips-CAO. ,,Een onzinniger voorstel heb ik in ja- :n niet gehoord", brieste hij toen. Stekelenburg maakte zijn uit- aging vanmorgen publiek in het Haagse Congresgebouw, waar ij een toespraak hield tijdens de Nederlandse Arbeidsdag. De enigrerende wijze waarop Timmer zich over de 36-urige werk- ieek heeft uitgelaten, zit Stekelenburg dwars. Zijn benadering »et volgens de FNV-voorman geen recht aan de discussie over irtere arbeidstijden in relatie tot flexibilisering. 'Dreigende aanslag op onregelmatigheidstoeslaggrootste struikelblok Het overleg tussen minister Dijkstal (binnenlandse za ken) en de politiebonden over een nieuwe CAO voor het politiepersoneel is mislukt. De bonden verharden hun acties komende week in de vorm van protestmarsen. Het verkeer zal hiervan hinder ondervinden, zo voorspelden de voorzitters H. van Duijn van de Nederlandse Politie bond (NPB) en P. Kruizinga van de Algemeen Christelijke Politievakbond (ACP) vannacht. den haag anp-gpd Het grootste obstakel tijdens de onderhandelingen was volgens Kruizinga de 'dreigende aan slag' op de onregelmatigheids toeslag. Zolang die dreiging niet verdwijnt, hebben we geen enkele reden om de druk op Dijkstal te verlichten." Een deel van die toeslag zit verwerkt in het salaris, het andere deel wordt uitbetaald als de agenten van tien uur 's avonds tot zeven uur 's morgens werken. Dijkstal wil de vaste toeslag vervangen door een flexibele toeslag die al leen geldt voor agenten die 's nachts werken tussen twaalf en zes uur. De politiebonden (NPB, ACP, VMHP en ANPV) zijn daar tegen omdat het voor stel leidt tot een inkomstender ving van 300 tot 400 gulden per maand. Ook de eis van de bon den om met ingang van 1997 een 36-urige werkweek in te voeren, bleek een niet te nemen hindernis. Dijkstal wil die rege ling namelijk op zijn vroegst in 1998 introduceren. De besprekingen begonnen gistermiddag om vier uur. Aan het begin van de avond volgde een urenlange schorsing. De bonden hadden een voorstel in gediend, dat het ministerie van binnenlandse zaken wilde door rekenen. Kort na middernacht kwamen de partijen weer bij een. Na tien minuten verliet de onderhandelaar van het minis terie het overleg en ging met de voorzitters van de bonden apart zitten. Enkele minuten daarna kwamen de vakbondsbestuur ders de kamer uit met de mede deling „Het wordt niets van daag. Heken maar op acties." Aan het begin van de schor sing zei de woordvoerder van de bonden nog dat minister Dijk stal op het punt van de salaris sen 'een stuk vooruit' was ge gaan. De vakorganisaties ver wachtten met een bod van 1,5 procent structurele loonsverho ging en 0,2 procent variabele verhoging, minister Dijkstal tot een collectieve arbeidsovereen komst te kunnen bewegen. Dat bleek een illusie. De bonden wilden voor de ongeveer 40.000 politiemensen voorafgaand aan de onderhan deling onder meer 2 procent loonsverhoging structureel, 0.3 procent incidentele verhoging en een betere onregelmatig heidstoeslag. Dijkstal ging op dat moment niet verder dan 1 procent loonsverhoging. Verder eisten de bonden een werkweek van 36 uur met ingang van 1997 k>g geen CAO roothandels in vensmiddelen overleg voor een nieuwe 0 voor de groothandels in le- ismiddelen is gisteren op- uw vastgelopen. De vakbon- gaan hun leden raadplegen t de ontstane situatie. Als de rkgevers niet bereid zijn de nden tegemoet te komen, is kans groot dat het tot acties deze branche komt. De CAO betrekking op 14.000 rknemers. Volgens een ordvoerder van de FNV instenbond willen de werk ers eigenlijk niet meer dan voortzetten van de oude O, die op 1 oktober afliep. )e werkgevers bieden een insverhoging van 1 procent 1 maart en 1 procent op 1 ober volgend jaar. Dat vin- 1 de bonden veel te weinig, gens de FNV-woordvoerder len de werkgevers zich terug- udend opstellen in verband ft een aantal wettelijke veran- ingen. Het gaat daarbij met me om de verruiming van de \ikeltijden en de wijzigingen de Ziektewet. De FNV Dien- nbond wil de werkweek te- 'brengen tot 36 uur. Daar len de werkgevers niet op in- an. m ntussen bereiden winkeliers p heel Nederland zich voor op u ties tegen de verruiming varr openingstijden. Onder het ai )tto 'Van 's morgens acht tot i ivonds acht is mooi genoeg' 1 bben de winkeliers morgen a geroepen tot 'Nationale Ac- j'. De vakbonden vinden ic acties 'sympathiek' maar rl< rken er niet aan mee. De gl nden hebben nog altijd een ld nflict met de werkgevers in midden- en kleinbedrijf 1KB). Ze kunnen het niet eens >rden over de toeslagen voor ondwerk. ^DA wil debat ver akkoord U en Marokko y n haag «anp coevorden Terwijl sommigen waarschuwen voor de gevolgen van de razendsnelle ontwikkelingen van de informatietechnologie, trachten anderen met man en macht tradities en gebruiken van weleer in stand te houden. Op de jaarlijkse ganzenmarkt in Coevorden streden jonge meisjes gisteren om de titel 'ganzenhoedster van het jaar'. FOTO ANP KOEN SUYK groningen gpd Artsen mogen, onder voorwaarden, het leven beëindigen van ernstig zieke pas geborenen waarvoor geen lange levens verwachting bestaat. Dat heeft de recht bank in Groningen gisteren bepaald in het proefproces tegen een 48-jarige huis arts uit Holwierde. De arts is weliswaar schuldig bevonden aan moord, maar hij heeft gehandeld naar wetenschappelijk verantwoord medisch inzicht. Ook nam hij alle zorgvuldigheidseisen in acht. Daarom is hij niet strafbaar. In april vorig jaar heeft de huisarts het leven beëindigd van een drie weken oud meisje dat leed aan een zeldzame en on geneeslijke chromosomenziekte. Kinde ren met die ziekte overlijden vrijwel al tijd voor het eerste levensjaar. Het meisje werd in een ziekenhuis in Delfzijl geboren met ernstige afwijkin gen. Nadat ook specialisten van het Aca demisch Ziekenhuis Groningen de baby hadden behandeld, besloten de ouders haar verder thuis te verzorgen. Zij wilden dat het kindje thuis zou sterven. Toen zich twee weken later ernstige complica ties voordeden en de baby zichtbaar pijn ging lijden nam de arts na overleg met specialisten en de ouders de beslis sing het leven te beëindigen. Het verweer van de arts dat hij heeft Minister Dijkstal (binnenlandse zaken) was nog optimistisch voor hij het CAO-overleg met de politiebonden in ging. Het overleg mislukte. FOTO ANP en 100 procent herbezetting. Minister Dijkstal zei na afloop de moed niet op te geven. „Ik ga me bezinnen op nieuwe moge lijkheden", luidde zijn beknopte commentaar. De bonden willen alleen nog om de tafel als de kans op succes groot is. Kruizin ga: Zo'n deceptie als vandaag om na negen uur praten nog met lege handen te staan, wil ik niet meer meemaken." De CAO-perikelen rond het politie personeel duren nu al ruim acht maanden. zoetermeer anp Stakingsacties gaan door uitgebreider en scherper wor den", waarschuwde onderhan delaar II. van der Kolk. Fr is geen nieuwe afspraak gemaakt voor overleg. Ritzen betreurt het zeer dat de bonden niet op zijn handrei king wilden ingaan. Volgens de minister steken zijn voorstellen gunstig af bij de CAO's die tot dusverre in andere overheids sectoren zijn gesloten. Aanvan kelijk kwam nij met een bod van 1,25 procent structurele loonsverhoging en een eenmali ge uitkering van 0,5 procent. De bonden gingen de onderhande lingen in met een eis tot een loonsverhoging van 2,25 pro cent. I lun uiterste loonbod ging niet lager dan 2 procent. Boven dien eisten ze harde toezeggin gen over onder meer de invoe ring van arbeidsduurverkorting. Minister Ritzen (onderwijs) en de onderwijsbonden hebben gisteravond in Zoetermeer geen akkoord kunnen bereiken over een nieuwe CAO voor de onder wijssector. De bonden konden zich niet vinden in het laatste bod dat Ritzen gisteravond laat deed. Dat voorziet onder meer in een structurele loonsverho ging van 1,6 procent. Het stuklopen van het overleg betekent dat de aangekondigde stakingsacties van de bonden vandaag en morgen gewoon doorgaan. Vanmiddag is er een regionale protestbijeenkomst in Deventer, morgen staan bijeen komsten op het programma in Tilburg en Leeuwarden. „Als de minister niet spoedig water bij de wijn doet, zullen de acties den haag anp gehandeld omdat medische uitzonde ring van toepassing was, wordt door de rechtbank verworpen. De handeling waarmee de dood van een patiënt wordt bewerkstelligd, is geen medische hande ling die straffeloos kan worden verricht om de enkele reden dat de arts heeft ge handeld binnen de grenzen van de me- disch-professionele standaard, zegt de rechtbank hierover. het minimumloon en een toe slag van maximaal eveneens 50 procent. Die toeslag onder gaat al een korting als de jon gere partner eigen inkomsten heeft. Volgens het rcgcerak koord zou bij het berekenen van de toeslag ook worden ge keken naar eventuele eigen in komsten van dc 65-plusscr zelf. WD en D66 hadden grote moeite met deze afspraak. Daarom kwam het kabinet met een nieuw voorstel. Dat bevat naast de bezuiniging op de AOW voor samenwonende broers en zussen ook een plan om fraude in de AOW scherper te bestrijden. PvdA en D66 vonden net echter niet aan gaan te korten op dc AOW van broers en zussen die al samen wonen. Zij kunnen zich im mers niet tegen de gevolgen indekken door een aanvullend pensioen té regelen. Broers en zussen die nu al sa menwonen krijgen niet te ma ken met een korting op hun AOW. De coalitiefracties zijn het daarover eens geworden. Op verzoek van de PvdA en D66 wordt deze categorie AOW-ers ontzien. Toekomsti ge gevallen moeten wel inleve- ren. Het kabinet wil de AOW voor samenwonende broers en zussen verlagen van ieder 70 naar ieder 50 procent van het minimumloon. Bejaarde broers en zussen worden daar mee gelijk behandeld als ge huwde 65-plussers. De maat regel moet 137 miljoen opleve ren. I let wetsvoorstel dient als al ternatief voor een in het re geerakkoord afgesproken be zuiniging op de AOW van be jaarden met een niet-pen- sioengerechtigde partner, /.ij ontvangen nu 50 procent van ;t CDA wil nog deze week met regering in debat over het re nte tomaten-voor-vis-ak- héord tussen Marokko en de ;n iropese Unie. Kamerlid Van i( denne vroeg kamervoorzitter k^etman vandaag om een oeddebat met staatssecretaris ijn (Europese zaken) en mo ei lijk ook de ministers Van k< ierlo (buitenlandse zaken) en •nftn Aartsen (landbouw). Van denne verwijt met name Pa le n en Van Mierlo zich er te ge el akkelijk vanaf gemaakt te :e 'bben. Ook in de WD-fractie ej inkt kritiek op het akkoord. In de nacht van vrijdag op za- p; rdag bereikten de gezamenlij- ministers van buitenlandse ;2 ken van de Europese Unie in b ussel in grote lijnen een ak- ic lord met Marokko over de tt egang tot de visgronden van it Noordafrikaanse land. In Ie dl daarvoor mag Marokko ai inaf volgend jaar meer toma- 1 n, bloemen en andere tuin- i 'uwprodukten op de Europese )a arkt brengen. Het akkoord, p aarovcr in essentie overeen- kt emming is bereikt, wordt ri Barschijnlijk volgende week Ie laandag helemaal afgerond, n Nederlandse tuinders hebben ei het verleden fel geprotesteerd een koppelafspraak met s voor tuinbouwprodukten. Zij [Pzen broodroof. Een eerder nncipe-akkoord moest van ta- I onder druk van de tuin- ïuworganisatie en minister tn Aartsen. Huisarts heeft nu wel strafblad met een veroordeling voor moord groningen aaargot de jong „Als ik het over zou moeten doen? Dan zou ik heel hard na denken of ik het wel zou mel den. Maar ik zal nooit mijn pa tiënt in de steek laten, dus ik zou niet anders handelen dan ik nu gedaan heb". Aldus de huis arts Gerard Kadijk gisteren na dat de rechtbank hem schuldig had bevonden aan moord. De 48-jarige arts uit Holwierde werd weliswaar ontslagen van rechtsvervolging, maar dat noemde hij een schrale troost. Kadijk stond terecht voor het beëindigen van het leven van een paar weken oude baby. Hoewel hij geen straf daarvoor krijgt, heeft hij nu wel een straf blad met een veroordeling voor moord. „Ik heb absoluut niet het gevoel dat ik een moord heb ge pleegd", zei Kadijk na het von nis aangeslagen. „Ik heb gedaan wat ik kon. wat goed was om te doen. Ik sta volledig achter wat ik op 26 april '94 heb gedaan. En ik voel me zeker niet schul- De huisarts zei niet te snappen waarom de rechter geen geval van 'medische uitzondering' heeft laten gelden, maar in plaats daarvan van een nood toestand spreekt. Het was na melijk geen sprong uit nood, vertelde Kadijk, maar een 'goed doordachte en doorgesproken handeling'. Zijn advocaat mr. A. Coumans, stelde dat de rechter de veiligste weg had gekozen met zijn uit spraak. „Het was verstandiger geweest de officier van justitie niet-ontvankelijk te verklaren. De wetgever had dit niet op het oog met het begrip moord in het wetboek. Er moet een nieu we wet komen die aansluit bij de werkelijkheid en bij wat de maatschappij vindt", betoogde hij. De zaak-Kadijk gold als een proefproces voor Justitie, omdat minister Sorgdrager de criteria voor levensbeëindiging bij pas geborenen wilde toetsen. De bewindsvrouw wil rechterlijke uitspraken die richtlijnen ople veren voor de levensbeëindi ging van wilsonbekwamen. Eer der ontsloeg het hof in Amster dam de 50-jarige gynaecoloog Prins uit Purmerend voor een soortgelijke zaak. Ook dit was een 'proefproces'. „Een proefproces: de proef was voor de minister en het proces voor mijn cliënt", stelde Cou mans, die het verder onbehoor lijk noemde dat zijn cliënt hier voor was gebruikt. Misbruikt, zoals Kadijk zelf zei. Die was verbitterd dat er met het proces nog geen betere op lossing is gevonden. „Het enige effect dat dit heeft, is dat artsen minder bereid zullen zijn deze- zaken te melden", vond Kadijk. Coumans: „Dan gaat het licht uit in Nederland, dat is niet goed. Deze zaken moeten in openheid gebeuren. De huisarts beraadt zich nog op een eventuele beroepszaak. „Een nieuw proces is een grote belasting. Te groot, misschien". Het is echter te verwachten dat de officier van justitie appel zai aantekenen. Kadijk keek giste ren vermoeid bij de gedachte alleen al. De nieuwe winterprij/en: f 50,- Toegang Volwassenen* f 40,- Toegang Kinderen*. Er zijn al arrangementen vanaf f 131,- p. p.** inclusief: -overnachting in een Disney hotel -onbijt -2 dagen toegang voor het Park. Ga voor een brochure en reserveringen naar het reisburo of bel gratis 06-0789 den haag anp De Zuidafrikaanse vice-presi dent De Klerk ziet het politieke geweld en de misdaad als de zorgwekkendste belemmerin gen voor de sociale en econo mische ontwikkeling van zijn land. De regering van nationale eenheid van Mandeia's ANC en De Klerks Nationale Partij zijn vastbesloten deze 'wetteloos heid en bandeloosheid' aan te pakken. Voorkomen moet wor den dat de criminaliteit afbreuk doet aan het gunstige inVeste ringsklimaat dat Pretoria pro beert te scheppen. De Klerk zei gisteren tijdens een gesprek met de buitenland commissie van dc Tweede Ka mer dat meer investeringen, vooral ook uit Nederland, van het grootste belang zijn voor de economische groei. Die moet op haar beurt weer leiden tot meer sociale ontwikkeling en kans op werk voor het zwarte deel van de bevolking. De vice-president ziet een be langrijke rol voor Zuid-Afrika weggelegd bij samenwerking met andere landen in de regio Dat kan vooral als de grote mul li-nationale ondernemingen weer in zijn land investeren.

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 3