'Alleen een ramp kan ons wakker maken' Feiten &Meningen Kamer weet geen raad met files Geen geld om de ziekenwagen te laten rijden DINSDAG 14 NOVEMBER 1995 u w s Het aantal files neemt nog steeds explosief toe. Dagelijks zijn er minimaal vijftig filemeldingen. De verwachting is dat dit aantal binnen korte tijd stijgt naar zo'n honderd per dag. Politiek Den 1 laag praat veel, maar erg veel helpen doet het niet. Een jaar geleden klonk bij de behandeling van de begroting van Verkeer en Waterstaat in de Tweede Kamer een ook toen al vertrouwd geluid. De files moeten worden aangepakt, rekening rijden moet sneller ingevoerd, autorijden moet duurder en open baar vervoer goedkoper. Ziedaar het jaarlijkse ritueel rond ambi tieus klinkende programma's als het Tweede Taktische Pakket (TTP, over spoorwegen), het Meerjarenprogramma Infrastruc tuur en Transport (MIT) en de begroting. Dezer dagen buigt de Tweede Kamer zich voor de tweede keer sinds de verkiezingen over de plannen van het kabinet. En op nieuw gaat het om beteugeling van de files, een snelle doorstro ming en een omslag van het auto- naar het openbaar vervoer. Maar hoge verwachtingen van het effect van hun bijdragen heb ben de kamerleden er zelf inmiddels ook niet meer van. ,,Ik voel me nel Tom Poes die geen list kan verzinnen", zegt D66-woord- voerder Nicky van 't Riet. „De politiek begrijpt de noodzaak van maatregelen niet. Maar de wal zal het schip wel keren", verzucht haar collega Rob van Gijzel (PvdA). De PvdA-woordvoerder op het gebied van verkeer en vervoer loopt al langer mee en heeft ook onder het vorige CDA-PvdA-ka- binet pogingen gedaan maatregelen als rekeningrijden en spits- vignet erdoor te drukken. Zonder dat dat tot enig tastbaar resul taat leidde. „We hebben in vijf jaar tijd een achterstand van zes jaar opgelopen. Als we indertijd hadden gedaan wat we toen al wilden, hadden we nu al lang rekeningrijden gehad. Nu praten we nog over de vraag of het wel mogelijk is voor het jaar 2000. In derdaad, nu lukt dat niet meer, daar heeft de minister gelijk in", stelt Van Gijzel cynisch. Maar waar ligt het dan aan? De stroperige besluitvorming? On wil? Van Gijzel zucht nog maar eens. „Gebrek aan bewustzijn van de politiek", vermoedt hij. Om vervolgens zichzelf bijeen te ra pen en geforceerd vrolijk te melden dat hij bij de behandeling van de begroting opnieuw een aantal voorstellen zal doen om de files te bestrijden. „Ik kan je echter nog niet zeggen wat voor voorstellen dat zijn. Met alleen rekeningrijden ben je er natuur lijk niet." Minister Jorritsma wijst al te hoog gespannen verwachtingen resoluut van de hand. „Ik kan hier wel roepen dat het met die fi les afgelopen moet zijn, de garantie dat dal ook lukt kan ik niet geven. Wel denk ik dat het probleem beheersbaar kan worden gemaakt", zei ze deze week tegen de Tweede Kamer. Jorritsma's beleid bestaat uit een groot aantal maatregelen, maar de meeste zitten nog 'in de pijplijn': verkeersgeleiding, vrachtwagenstroken, scheiding van recreatief en zakelijk verkeer en nog zowat van die indrukwekkend klinkende maatregelen. Rekeningrijden ziet de minister pas realiteit worden na haar hui dige ambtstermijn. Verder moet de verbetering van het openbaar vervoer tot resultaat leiden, al blijkt dat de Kamer daar weinig vertrouwen in heeft. „Bij veel treinreizigers bestaat het idee dat ze dagelijks meedoen aan een gokspel, waarbij alleen de bofkon ten nog op tijd vertrekken, overstappen en op de eindbestem ming arriveren", verwoordde PvdA'er Van Heemst het wantrou wen. Vertrouwen dat het na de verzelfstandiging van de NS beter zal gaan, is er in de Kamer ook al niet. „Dat zou winst betekenen voor NS en voor de overheid, maar de reiziger zou wel eens de verliezer kunnen zijn. Dat zal die files ook niet doen verminde ren", zei Groen Links-woordvoerder Rosenmöller onlangs al. Opvallend afwezig in het rijtje maatregelen van de minister - en haar WD-achtergrond zal daar niet vreemd aan zijn - is het ontbreken van'prijsmaatregelen. Nog steeds is'gebruik van de auto relatief goedkoop in vergelijking met het openbaar vervoer, maar Jorritsma lijkt er weinig voor te voelen de heilige koe.duur- der te maken. Volgens Van Gijzel terecht. „Er is geen draagvlak voor", meent hij. Van 't Riet verbaast zich er echter over. „Bij de formatie van dit kabinet hebben we afgesproken dat het gebruik van de auto zwaarder wordt belast, en niet het bezit. Dus een la gere motorrijtuigenbelasting, maar een hogere benzineprijs. Dat middel is in de strijd tegen de files dus nog helemaal onbeproefd gebleven." Bij het CDA zitten ze niet te wachten op 'autootje pesten', het duurder maken van de auto. Dat het rekeningrijden indertijd niet doorging, had vooral te maken met de weerstand binnen deze fractie. Ook nu nog geven de christen-democraten de voorkeur aan uitbreiding van het wegennet. De fractie presenteerde vorige week een eigen plan ter bestrijding van de files, die door de te genstanders onmiddellijk met hoongelach werd verwelkomd als afkomstig van de 'asfaltlobby'. Flet mikt op een snellere aanleg van wegen die al staan gepland, gefinancierd uit de extra verkoop van staatsaandelen. Als de auto al duurder moet, dan alleen als dat in heel Europa gebeurt, vindt het CDA. „De automobilist in de Randstad zal blijvend moeten wennen aan files", schreef Jorritsma in het Meerjarenprogramma Infra structuur en Transport. „Berusting in filevorming is niet accepta bel", kapittelde CDA-woordvoerder Jacob Reitsma de minister daarop. Maar hij is vermoedelijk de enige in de Kamer die nog de illusie heeft dat de files ooit verdwijnen. OEN HAAG KOOS VAN WEES WIM STEVENHAGEN „Ik denk dat we die ziekenwagen moe ten verkopen, dan levert het nog iets op." Meewarig schudt de Nederlandse arts van het ziekenhuis in het zuiden van Malawi zijn hoofd. Hij loopt nog eens om de nieuwste aanwinst van zijn hospitaal heen. De ambulance heeft nog een kentekenplaat van Gibraltar, waar het voertuig tot voor kort dienst deed. De Gibraltezen hebben heel wat moeite gedaan om het gevaarte in dit afgelegen deel van Afrika te krijgen, maar de moeite en het geld hadden be ter anders kunnen worden besteed. Hoe zal het zijn gegaan? Wie heeft als eerste geopperd om drie overtollige am bulances maar aan een aantal Afrikaan se ziekenhuizen te geven. Voor het ver voer van patiënten op de Rots en trans port naar het vliegveld op de grens met Spanje waren de robuust ogende Landrovers niet meer nodig. Veel kilo meters hebben de in bruine schutkleur geverfde voertuigen niet gereden. Dat kan ook moeilijk, gezien de grootte van de Britse kroonkolonie aan de toegang van de Middellandse Zee. Het moet daarom voor de hand hebben gelegen om een nieuwe bestemming te zoeken voor de vehikels. Een aantal landen moet de revue zijn gepasseerd. Iemand moet hebben ge zegd dat het wel handig zou zijn indien er in het te kiezen land links wordt gere den. De ambulance heeft tenslotte ook het stuur aan de voor Nederland 'ver keerde' kant. Misschien dat een ander heeft ingebracht dat hij nog wel iemand kende in Malawi, in het zuidoosten van Afrika en dat daar maar naar ziekenhui zen moest worden gezocht. Ze hebben daar immers een chronisch tekort aan medicijnen, hulpmiddelen en vervoer, dus een ziekenwagen komt altijd van pas. „Als we dan zelf zorgen voor trans port naar de haven van Dar-es-Salaam in Tanzania, dan is een telefoontje vol doende om de Landrover te laten opha len. Een paar dagen later kunnen we de sleutels dan officieel overhandigen." Zo moeten de Gibraltese weldoeners ongeveer te werk zijn gegaan. Hun prachtige ambulance staat nu te sudde ren in de hete Afrikaanse middagzon. Sinds de overdracht heeft de wagen, die veel weg heeft van een pantservoertuig, nog geen kilometer gereden. Het zie kenhuis weet eigenlijk niet goed wat het er mee aanmoet. Over de gift is name lijk helemaal niet nagedacht. Het zie kenhuis is vooraf niet geconsulteerd. Opeens kwam dat telefoontje uit Tanza nia. Of er de volgende dag een chauf feur kon klaarstaan om een Landrover naar Malawi te rijden. De administrateur van het ziekenhuis had nog beleefd gevraagd hoe hij bin nen 24 uur vanuit het zuiden van Mala wi iemand meer dan 2.000 kilometer verder in Dar-es-Salaam moest krijgen. De Gibraltezen waren verbaasd. Wat een domme vraag. Per vliegtuig natuur lijk. Oh. Maar wie betaalt dan het ticket? Het ziekenhuis moet elke kwacha drie keer omkeren voor die wordt uitgege ven. Er is constant een tekort aan medi cijnen. De dertig jaar oude Miele-was machines in de wasserij kunnen het ie der moment begeven. Het personeel is onderbetaald. Veel patiënten slapen op de grond omdat er niet voldoende bed den zijn. En dan moet er iemand even snel naar Tanzania vliegen? De boodschap was duidelijk. Morrend hebben de Gibraltezen toen zelf maar voor extra chauffeurs gezorgd. Die had den zelf trouwens wel zin in zo'n ritje. De ambulance wordt nu zelfs gesierd met stickers van de Camel Trophy, het geen de sfeer waarin de tocht is ge maakt waarschijnlijk aardig weergeeft. Een van de drie ziekenauto's heeft Ma lawi ook nooit bereikt: die is onderweg 'per ongeluk' van een brug afgekieperd. Tsja, dat kan gebeuren. De duizenden kilometers lange rit over op zijn best matige wegen betekende meteen een fikse aanslag öp de overle vende en eerder in Gibraltar zo keurig geconserveerde auto's. Maar goed, een gegeven auto mag je niet onder de mo torkap kijken. Achterin waren keurig medicamenten gepakt veel insuline, want daaraan is gebrek. Jammer dat de uiterste gebruiksdatum van de insuline allang was verstreken, maar dat is voor die negertjes toch niet zo erg? Gek eigenlijk dat de staf van het zieken huis zo lauw reageerde op de gesche ken. Nu kunnen ernstig zieke patiërl uit de omringende dorpjes worden gehaald. Ze hoeven dan niet meer Ja meters te lopen en in noodgevallen! hulp veel eerder voorhanden. De ait lance heeft zelfs een blauw zwaailicl en een doordringende sirene. Dat kü je in dit deel van Afrika bijna nergen tegen! De doktoren willen de goedwillende noren niet voor het hoofd stoten. Mj wat moet je nu met zo'n ambulance wanneer de meeste dorpen in de rej geen elektriciteit hebben, laat staan lefoon? Natuurlijk, er moeten ook p) tiënten worden vervoerd naar het m gelegen Queen Elisabeth regeringsa kenhuis in Blantyre. Daarvoor hebbi ze al twee handige Toyota's ter besc kingen die rijden, in tegenstellingt( Landrover, op goedkope diesel. Ent zijn bovendien niet zo duur in onde houd. Wanneer aan de Gibraltese af bulance iets kapot gaat en in del blijft niets lang heel dan moeten onderdelen uit Engeland komen. Dl jaagt het ziekenhuis alleen maar op tra kosten en zoals reeds opgemerkl geld is er nauwelijks. Nee, wanneer Gibraltezen het land uit zijn, kan de ambulance maar het beste worden1 kocht. Met de opbrengst kan dan iel nuttigs worden gedaan. BLANTYRE HANS JACOBS Socioloog Becker waarschuwt voor generatieconflict Er dreigt een grotere ramp dan de klassenstrijd die Karl Marx ooit voorspelde. Een enorm generatieconflict zal de rustige Ne derlandse consensus-maatschappij splijten. De arme 'verloren generatie', geboren tussen pakweg 1955 en 1970, moet namelijk na de eeuwwisseling de zware last van de rijke 'protestgeneratie' (geboren tussen 1940 en 1955) dragen. En dat wordt moeilijk, zo niet onmogelijk, als er nu geen maatregelen worden genomen. Prof. Henk Becker, socioloog en generatie-deskundige, gebruikt bewust harde woorden om zijn waarschuwing kracht bij te zet ten. „De politiek beseft het niet of wil er vanwege het korte-ter- mijndenken nog niet aan. Maar er komt een conflict tussen ge neraties dat ernstig en ongrijp baar zal zijn." In zijn werkkamer op het uni versiteitscomplex De Uithof in Utrecht spreekt Becker (geboor tejaar 1933) rustig en met zach te stem, maar de inhoud liegt er niet om. „Bij het begin van de volgende eeuw moeten de zeer omvangrijke en welvarende ge boortejaargangen worden on derhouden door een relatief kleine en betrekkelijk onwelva rende generatie. In het bijbel verhaal van Jozef in Egypte, droomt de farao van magere koeien die vette koeien opeten. Hier zal het omgekeerd zijn: de vette zullen de magere opvre ten. Op de verloren generatie zal worden ingeteerd." In één adem gaat het door: „Terwijl die generatie al zo one venredig veel heeft moeten inle veren als we kijken naar de eco nomische recessie van 1975 tot '85. Ze zijn veelal werkloos ge weest of hebben slechtere ba nen en lagere beginsalarissen dan de generaties voor hen. Ze hebben gemiddeld niet veel kunnen sparen. Als ze dan ook nog die lasten moeten dragen voor de talrijke baby-boomers die met pensioen gaan, wordt de verloren generatie voor de tweede keer zwaar getroffen. „Nu verwachten ze nog dat die lasten wel kunnen worden op gebracht. Maar als ze beseffen hoe hoog de kosten zijn, zal er een flink maatschappelijk pro test ontstaan." De socioloog Becker kwam be gin jaren tachtig toevallig in aanraking met de verschillen tussen de genera ties. Als hoogleraar ontdekte hij dat het weten schappelijk personeel opeens veranderde van medewerkers met een vast contract en een goed inkomen, in afgestudeerden met een tijdelijke aanstelling en een salaris net boven het mini mumloon. Het besef dat het geboortejaar zo enorm bepalend is voor de kansen die iemand krijgt in zijn leven, heeft hem sindsdien niet meer losgelaten. Becker ontwikkelde een (ietwat versimpelde) in deling van generaties, die sterk van elkaar ver schillen door historische en economische om standigheden. Dat iemand deel uitmaakt van de 'vooroorlogse generatie' (geboren tussen 1910 en '30), de 'stille generatie' (1930-'40), de al genoem de 'protestgeneratie' of de 'verloren generatie' heeft vaak verstrekkende gevolgen voor de le vensloop van die persoon. Zo kenden de leden van de protestgeneratie nau welijks armoede, hadden veel kansen op betaal- Becken „De verloren generatie wordt voor de tweede keer zwaar getroffen." baar onderwijs, kregen daarna goede banen, kochten mooie huizen voor redelijke prijzen en hebben straks een gerieflijke oude dag met een goed pensioen. Bovendien worden de overheids voorzieningen ook nog eens betaald door de ge neratie die na hen komt en op al dé genoemde punten juist aanzienlijk minder scoort. Becker: „In Nederland leeft dit allemaal nog niet, maar in de Verenigde Staten en Duitsland is het besef aan het doordringen dat er een generatie conflict aankomt als er niets gebeurt. In de VS zijn al organisaties met honderdduizenden leden als Lead of leave en Americans for general justice. Ik was vorige maand op een congres in Bremen waar over een zogeheten Generationenvertrag werd gesproken. Een stilzwijgende afspraak dat jongere generaties betalen voor oudere genera ties. Als alle generaties even omvangrijk zouden zijn en alle generaties even veel kansen zouden hebben gehad op het verwerven van een hoog in komen, was er niets aan de hand. Maar zo recht vaardig gaat het niet toe." Daarom moeten er nu 'ingrijpende maatregelen' worden genomen, stelt Becker. Hij verwijst naar het rapport 'Ouderen voor ouderen' van de Wetenschappelijke Raad voor het Regeringsbeleid (WRR), dat al voor on betaalbaarheid van vergrijzing waarschuwde, on der meer op het gebied van de volksgezondheid en de AOW. „Er dienen pijnlijke besluiten te worden geno men: laat ouderen langer doorwerken of vanaf hun 55ste minder verdienen, de kinderen zijn dan toch al het huis uit. Maak de AOW inkomens afhankelijk, of laat AOW'ers zelf ook premie beta len. Dit soort keuzes moeten nü worden ge maakt." Maar ook op andere terreinen moet worden ge- kozen. „Het vervuilde milieu wordt op het bordje van de volgende generatie gelegd. Terwijl er al in het jaar 2005 een tekort is aan fossiele brandstof fen en drinkwater. Er is meer nodig dan een Post bus 51-spotje. De generatie van nu moet ingrij pen, maar doet het niet." De politiek lijkt doof voor dit soort lange-term effecten. Het milieubeleid staat op geduldig p pier en partijen denken de AOW met gemak t< kunnen blijven betalen. Becker zucht. „Pas als dereen zich rot zou schrikken, kan dit mechai me worden doorbroken. Soms denk ik: alleen ramp kan ons wakker maken. Stel dat er een h miljoen vluchtelingen uit Noord-Afrika ons la binnenstroomt. Pas dan zou er een schrikreac ontstaan en zal de politiek gedwongen zijn ac te ondernemen. Misschien dat dan de Nederl; ders eindelijk bereid zullen zijn tien jaar langl der te werken, meer te sparen en minder te kl gen." DEN HAAG WILFRED SCHOLTEN

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 2