Alphen claimt geld via rechter Boer wil geen vreemden op erf log geen besluit er Grote Polder KIJN V EENSTREEK Vierling voor moeder hangbuikzwijn Ooievaarspas minima Stompwijk >1 s 'Meester, mogen we spieken?' CHEF HENNY VAN ECMONO. 071 -5356414. PIV CHEF HANS KOENEKOOP, 071-5356429 Open dag nieuw gemeentehuis hazerswoude De inwoners van Rijnwoude kunnen zaterdag het nieuwe ge meentehuis bewonderen. Tus sen tien uur 's morgens en drie uur 's middags staan de deuren open zodat iedereen rond kan kijken. Burgemeester en wet houders zijn aanwezig om vra gen te beantwoorden en op het parkeerterrein zijn verschillen de brandweerwagens te bezich tigen. De muzikale omlijsting wordt verzorgd door de plaatse lijke fanfares TI M en KNA en door een draaiorgeldraaier. Tegelijk met het vernieuwde gemeentehuis houden ook het politiebureau, de openbare bi bliotheek, de Rabobank en het zwembad in Hazerswoude Rijndijk open huis. Rechter beslist over vergunning den haag/hazerswouoe-porp persbureau cerberus De firma W. Slootweg wil dat Rijnwoude alsnog een beslissing neemt over de aanvraag van een bouwvergunning om tegen over de begraafplaats aan de Provinciale weg in Hazerswou de-Dorp een garage voor vrachtwagens te bouwen. Deze eis legde Slootweg gisteren op tafel in een spoedprocedure voor de Haagse bestuursrechter mr. H. Ollerniann. Rijnwoude verklaarde de aan vraag voor de bouwvergunning indertijd niet ontvankelijk om dat deze niet volledig was. Een verplicht onderzoek naar bo demvervuiling zou op de ver keerde plaats zijn uitgevoerd. Advocate Vijlbïief-van dei Schaft vindt echter dat de ge meente haar besluit niet zorg vuldig heeft genomen. Rijnwou de zou Slootweg niet in de gele genheid hebben gesteld aanvul lende gegevens over de bodem van de bouwplaats te verstrek ken. Volgens woordvoorder P. Bakker van Rijnwoude had het ingediende bodemonderzoek slechts betrekking op 56 pro cent van de bouwplaats. De ge meente vindt het onderzoek no dig omdat de bodem in I lazers woude-Dorp op veel plaatsen vervuild zou zijn. Bovendien beschikt de gemeente niet over eigen gegevens en kunnen de resultaten van het onderzoek van Slootweg niet woren door getrokken naar de rest van het terrein. Als de garage gebouwd is, wordt het volgens de ge meente onmogelijk de bodem alsnog te saneren omdat de ga rage voorzien wordt van een zware vloer. Het is voor de derde keer dat Slootweg een bouwaanvraag heeft ingediend. De eerste bouwvergunning uit 1981 werd door de gemeente ingetrokken omdat hiervan bijna tien jaar geen gebruik is gemaakt. Een tweede bouwvergunning werd door de gemeente geweigerd en de derde niet in behandeling genomen. Rijnwoude stelt zich tegen over Slootweg weinig coöpera tief op, omdat de gemeente het gebied aan de zuidrand van het dorp ongeschikt vindt voor een grote garage. Door de bouw zou het zicht op het dorp verloren gaan. Bovendien zouden de vrachtwagens te veel lawaai voor omwonenden veroorza Bestuursrechter Ollermann laat volgende week weten of Riinwoude'alsnog een inhoude lijke beslissing moet nemen op de aanvraag voor een bouwver gunning. rupwetering marieta kroft Drie koeien heeft hij voor de slacht op moeten ruimen, twee kalveren vonden de dood. Alle vijf leden ze zo'n vijf jaar gele den aan 'bovine-virus-diarree'. „Ofwel koeienaids", zegt vee houder M. Mooren van de Veenderdijk in Rijpwetering. „Een zeer besmettelijke ziekte. Die moet toch ergens vandaan komen?", vraagt hij zich ver twijfeld af. Zeker is dat het virus niet via de aankoop van nieuw vee binnenkwam. „In die tijd kochten we nooit vee", zegt hij. Over blijft slechts de mogelijk heid dat mensen van buitenaf het virus overdroegen op zijn vee. zoals bijvoorbeeld de wan delaars die de route via zijn erf namen. Of de lopers de besmetting op hun geweten hebben of niet. doet er volgens de veehouder niet toe. Wat hij wel wil, is het risico op besmetting zoveel mo gelijk uitsluiten. „De vakbladen staan ermee vol: je moet een grens leggen om je eigen be drijf'. vertelt Mooren. „Aan de andere kant word ik wel ver plicht om wandelaars toe te la ten. Dat staat toch haaks op el kaar? Ik heb ook varkens. Ieder een die in de buurt van die beesten komt, moet door een ontsmettingsbak. Ik denk niet dat die wandelaars dat doen." Ook dierenarts Visser van de Veense praktijk De Wetering beaamt dat mensen van buiten af besmettelijke ziekten op vee kunnen overbrengen, al wil hij zich niet mengen in de discus sie. „De kans is heel klein, maar het is in principe mogelijk." De strijd van Mooren tegen de openbaarheid van een wan delroute over zijn bedrijf heeft inmiddels landelijke bekend heid. De veehouder staat be kend dat hij wandelaars van zijn land weert door prikkeldraad om zijn met bagger besmeurde hekken te spannen. Tijdens een actie van de gemeente en poli tie in 1991 om alle barricades op te ruimen, werd hij samen met een buurman in de boeien geslagen omdat hij het werk middels een blokkade met zijn auto probeerde te verhinderen. „Hekken horen dicht", reageert de veehouder nu. „Anders loopt het vee zo bij de buren. Het is wel eens gebeurd dat schapen de narcissen van de buren op vraten." Om de vrede in de polder te rug te laten keren, bood buur vrouw M. van leeuwen na het incident met de politie een op lossing: de lopers mochten wel via haar land. En zo liep de wandelroute officieel over hel erf van Mooren en in de praktijk over het land van zijn buur vrouw. Van Leeuwen eist hu van de Alkemadese gemeenteraad dat een en ander op papier wordt gezet. De omleidingsroute moet de officiële route worden en an ders verleent zij met ingang van 1996 geen medewerking meer. Stemt een meerderheid van de raad tegen, dan zijn de wande laars genoopt weer de route via het bedrijf van Mooren te lopen. De langs de Wijde Aa gelegen dijk van Mooren en zijn buren werd kort na de oorlog opgeno men in de openbare wegenleg ger. Sindsdien is het pad open baar. In 1990 werd do wandel route in de Veenderpolder offi cieel geopend. „Een week tevo ren werden we op de hoogte ge steld", herinnert Mooren zich. „Niets werd ons gevraagd. Er werd gewoon verwacht dat wij dat allemaal maar goed vonden. De gemeente schrok van de re acties en belegde toen maar snel een avond. Een mening werd ons niet gevraagd. I Iet was slikken of stikken." Mooren ontkent niet dat de route officieel openbaar is. „Mijn opa heeft ooit goed ge vonden dat hier mensen met een trekschuit liepen. Die men sen liepen daar voor hun broodwinning. Die wilde hij niet dwars zitten. Als gevolg daarvan moet ik dus nu goed vinden dat er nu wandelaars over mijn bedrijf lopen?" Blijvend verzet Mooren kondigt nu al aan zich te blijven verzetten. „Hoe. dat is nog een verrassing", zegt hij ge heimzinnig. „Maar het zal ze niet lukken. Ik hou niet van op geven." De gemeenteraad oordeelt op 27 november. De PvdA en GroenLinks willen het pad over het bedrijf van Mooren open baar houden. Het CDA en de WD zijn verdeeld. Het blijft dus nog even spannend. juw (72) beroofd van tas plan den run Een 72-jarige Alphense vrouw is gisteravond Burgemeester Bruins Slotsingel beroofd van haar handtas- ihet moment dat de vrouw uit de bus stapte, werd de tas egrist door twee jongens die er op de brommer vandoor n. In de tas zat een bedrag van 200 gulden, enkele sleutels sjes. n schiet spijker in been iaan den run Een 20-jarige Woubruggenaar is gisteren ge- geraakt toen hij zichzelf met een schiethamer een spijker r i been schoot. De man was aan het werk in een bedrijf aan t jhense Nijverheidsweg. Hij ontgrendelde de pneumatische [hamer te snel en schoot daarbij een spijker in zijn linker De man is overgebracht naar het Rijnland Ziekenhuis in t rdorp. torrijder gewond j woude Een 31-jarige motorrijder uit Hazerswoude is gis- irgen gewond geraakt toen hij op de Hoge Rijndijk in Zoe- ude werd aangereden. De man haalde aan de rechterkant - i in die voor het stoplicht stonden te wachten, toen hij geschept door een 73-jarige Hagenaar die vanuit de tegen- estelde richting de parallelweg opdraaide. De motorrijder p een gebroken been worden overgebracht naar het Rijn- jekenhuis. i raak bij De Tweesprong ■arendsveen Bij sportcomplex De Tweesprong aan de Lu- n Leydenlaan in Roelofarendsveen is in het afgelopen inde ingebroken. De dieven kwamen binnen door een e forceren. Zij gingen ervandoor met geld en een cassette- d Ier. cmeenteraad van Zoeter- d is het gisteravond tijdens e esloten commissieverga- iz nog niet eens geworden Ie eventuele bebouwing st Grote Polder. 1 ivel de politici tevoren 12 idigden dat ze op één lijn 'd komen, is er niet inhou- 'ngepraat over de bebou- 'r(an de polder tussen Zoe- reide-Dorp en -Rijndijk. e( iscussie moet op 23 no- a r in het openbaar plaats- 5 aldus PZ-fractievoor- t. de Lange. „We hebben ïidooi gehouden voor een a ire discussie." JIe vergadering is volgens st ge vooral 'informatie uit een'. Het voorlopige colle- °'idpunt, dat nog geheim lRvenmin ter sprake geko- r<Dok de fracties hebben ujandpunt uitgesproken in 5tiadering van gisteravond. ^TOgenaamde dichttimme- e? niet aan de orde ge- 'o|, verzekert gemeen tese- L. 't Hart. „We zijn niet ien de ring gegaan", zegt DA'er G. van der Hulst. _Jeen sprake van achterka- ppolitiek." De fracties willen nu wel de 'radiostilte' doorbreken die was afgesproken. Het CDA houdt vast aan het standpunt dat zo lang mogelijk moet worden vastgehouden aan het behoud van het Groene Hart. „Alle frac ties zijn het er wel over eens dat we moeten proberen ruimere bouwcontouren te krijgen, zo dat we kunnen uitbreiden voor de eigen bevolking." Ook Progressief Zoeterwoude ziet 'het handhaven van het groene karakter van de gemeen te en de zelfstandigheid' als be langrijkste uitgangspunt, meldt de Lange. „Als we inzetten op de zelfstandigheid, moeten we onszelf niet buitenspel zetten. We moeten actief participeren in de studie naar de Grote Pol der", verwijst zij naar het on derzoek dat de provincie wil doen naar de mogelijkheden om van de polder een grote bouwlokatie te maken. „De be slissing ligt uiteindelijk toch niet in onze handen, dus kunnen we maar beter zorgen voor een kwalitatief goede invulling van het Groene Hart. In ons stand punt zit iets paradoxaals, maar die studielokatie komt er toch." De WD was vanmnorgen niet bereikbaar voor commentaar. alphen aan den run Het beeld van wolwitte lammetjes omringt door jonge krokusjes, betekent voor iedereen dat de lente is aangebroken. De kinderboerderij Bospark aan de Prins Bernhardlaan probeert nu een heel nieuw beeld tot een begrip te maken: kleine biggetjes omdat het herfst is. Moeder hangbuikzwijn beviel zondagnacht van vier kleine zwijntjes. De zuigelingen hopen dat het nog even duurt voor het winter wordt, want hun vacht moet eerst nog groeien. foto henk bouwman Regiogemeenten weigeren te betalen in conflict SWA Het Alphense gemeentebestuur heeft Rijnwoude, Ja- cobswoude en Liemeer officieel in gebreke gesteld voor het niet betalen van een omstreden bijdrage voor de so ciale werkvoorziening. Dit is een eerste stap op weg naar een gerechtelijke procedure tegen de drie gemeenten. Al phen meent nog zeven ton plus zeven jaar rente tegoed te hebben van de regiogemeenten. alphen aan den run/regio die extra mensen had ontvan- ruudsep gen terug. Alphen moest een kleine twee miljoen gulden be talen. Alphen probeerde vervolgens het geld dat besteed was aan SWA-krachten uit de regioge meenten op die gemeenten te verhalen. In totaal ging het daarbij om zeven ton. De helft daarvan moest worden opge bracht door Rijnwoude. Deze gemeente weigerde echter, De ruzie tussen de gemeenten vindt zijn oorsprong in een fout die Alphen halverwege de jaren tachtig heeft gemaakt. De Soci ale Werkvoorziening Alphen aan den Rijn (SWA) had meer mensen in dienst dan was toe gestaan. Begin 1988 eiste het ministerie van sociale zaken het bedrag dat de gemeente voor evenals Jacobswoude en Nieuwveen, te betalen. Volgens deze gemeenten lag de schuld van de terugvordering volledig bij Alphen en moest die ge meente daarom voor de volledi ge kosten opdraaien. Dat de SWA halverwege de ja ren tachtig te veel mensen in dienst had, kon gebeuren door dat er onduidelijkheid was in de regels van het Rijk. „Je had li mieten in het aantal mensen dat je mocht aannemen, maar je had ook de wettelijke ver plichting om iedereen die daar voor in aanmerking kwam een baan aan te bieden. Het was al lemaal niet helemaal duidelijk aldus de Alphense wethouder S. Lyczak. Wat volgens Lyczak wel dui delijk is, is dat de regiogemeen ten moeten betalen. „Dat heeft de rechtbank ook bepaald in een vergelijkbaar geschil tussen Vlaardingen en Schiedam", al dus de wethouder. De afgelopen jaren is al her haalde malen geprobeerd het geschil over de SWA-gelden in der minne te schikken. Een be middelingspoging van gedepu teerde staten van Zuid-Holland liep echter op niets uit. Ook toen GS vorig jaar de regioge meenten met begrotingsdwang dreigden, hielden de gemeen ten voet bij stuk. Die dreiging bleek overigens vooral bluf te zijn. In een brief van augustus dit jaar aan het Alphense ge meentebestuur geven GS toe al tijd al sterk getwijfeld te hebben aan de dwangmogelijkheid. GS geven in diezelfde brief aan dat Alphen nog maar één mogelijk heid open slaat om zijn centen te krijgen: naar de rechter stap pen. Inkeer Een gerechtelijke procedure kan nog jaren duren. „Maar ik kan er niet mee zit ten of het snel of langzaam gaat", vertelt Lyczak. „De tegenpartij moet de rente betalen en ook de gerechtskos ten. Misschien dat de andere partijen nog tot inkeer komen. We voelen er eigenlijk niet veel voor om met zo'n zaak naar de rechter te stappen. Maar als het moet, dan moet het." dfn aan den run [giiters. In buurtcentrum |e Vit aan de van Brakel- /aioudt Hobby Computer /0 oensdag 15 november ■enkomst. Deze staat in ;n van de de computer rTgen in Utrecht op 24,25 ovember. Aanvang 20 Bgang gratis. emdjes. Het antroposo- ir erapeuticum Zonnewer- irt int met een cursus hemd- er :en. De cursus wordt ge- )p woensdag 15,22 en 29 5t( ber. De lessen worden ge in de kleuterklas van de hooi aan Hoefbladstraat, iformatie: tel. 0172- stompwuk dorith ugtvoet Stompwijkers met een mini muminkomen kunnen volgend jaar meer voordeel genieten met hun ooievaarspas. Biblio theekabonnementen. de contri butie voor speel-o-theek De Beer en cursussen in de Vrije Academie De Vlietstreek wor den veel goedkoper voor hou ders van de kortingspas. Ook zwemmers betalen minder voor hun kaartje in het gemeentelijke zwembad De Fluit. De kortingspas is bestemd voor mensen met een inkomen tot maximaal 110 procent van de bijstandsnorm. Ook studen ten kunnen de pas bemachti gen, maar zij moeten ervoor be talen. Wie een pasje heeft, kan tegen een gereduceerde prijs toegang krijgen tot allerlei in stellingen. Ook instellingen in Den Haag en Voorburg doen mee. Daarnaast is het mogelijk om korting te krijgen op allerlei attracties, zoals de Rotterdamse diergaarde Blijdorp en het Was- senaarse Duinrell. In 1995 hebben bijna drie honderd Leidschendammers een pasje gekregen. In 1994, het eerste jaar dat de pas werd uit gereikt, waren dat er zo'n 200. De gemeente Leidschendam verwacht komend jaar 350 pas sen te verstrekken. De toename is gebaseerd op de grotere be kendheid door mond-op mond- reclame en op uitbreiding van het aanbod. De huidige pashou ders krijgen bovendien een brief met informatie over de moge lijkheden van de nieuwe pas. Als de gemeenteraad de rege ling goedkeurt, ziet het Leids- chendamse aanbod er als volgt uit. Pashouders krijgen kortin gen van vijftig procent op zwemabonnementen voor kin deren en volwassenen. Trim- zwemmers, aquajoggers en aquarobicliefhebbers betalen de helft van het normale zwem badtarief. De ooievaarspas geeft daarnaast forse korting op de jaarkaarten van de Biesieklette, de organisatie die in leidschen dam en Den Haag (brom)fiets- stallingen beheert. Houders be talen voor een fietsjaarkaart 25 gulden en voor een brom tietsjaarkaarl 50 gulden. Nor maal gesproken moeten ze res pectievelijk 75 of 150 gulden neertellen. De gemeente Leidschendam schat de kosten voor het uitge ven van de ooievaarspas vol gend jaar op 25.000 gulden. es. In ziekenhuis Rijnoord londerdag 16 november b )rlichtingsavond gehou- aa ;t als thema 'omgaan met kt, ?s'. De bijeenkomst begint n 30 uur. Belangstellenden Szich telefonisch aanmel- de diabetespolikliniek, 2-463235. kleding. De Bebeclub van Westerhaven londerdag 16 november 5-11.30 uur een verkoop lerkleding. De verkoop is 'oeld voor ouders en [ers van peuters van 0-3 et buurthuis is gevestigd Emmalaan 45. til™ 5-11 Buurtcentrum Elckerlyc Havbchorst 254 houdt .ydagavond 16 november wassenenbingo. Er wordt ld om een hoofdprijs van den. De bingo begint om pj dorp es. In het St. Elisabeth Li woensdag 14 november ^>rlichtingsavond gehou- 't als thema 'diabetes en trole'. De bijeenkomst om 19.30 uur. Belangstel- moeten zich telefonisch n bij de diabetespolikli- 0172-463235. Geconcentreerde ouders buigen zich over de Cito-toets in basisschool Ter Does. foto henk bouwman Vooraf hing er al een echt exa mensfeertje. Zenuwachtige lachjes en toespelingen op de eventueel rampzalige resulta ten. De ouders van leerlingen van basischool Ter Does in Hoogmade waren gisteroch tend zo mogelijk nog nerveu zer dan hun kinderen zullen zijn bij het afleggen van de Ci to-toets. De eindtoets-voor-ou- ders was onderdeel van de 'week van de basisschool', een feestweek waarin de scholen het tienjarig bestaan van het basisonderwijs vieren. „Mogen we spieken?", was de eerste, overbodige vraag van een van de acht deelne mers aan de eindtoets. Nee, spieken mocht niet, de ouders moesten zich aan precies de zelfde regels houden als de leerlingen. Naam en groep goed invullen, de vakjes met de goede antwoorden zwart ma ken en niet bij de buurman of buurvrouw meelezen. De ou ders kregen voor hun herha lingsoefening van twintig vra gen evenzoveel minuten. Twintig minuten lang driftig krassende potloden op en ge concentreerde gezichten bo ven de multiple-choice formu lieren. Iedereen leverde binnen de tijdslimiet het werk in. Meteen na afloop van de toets pikten de ouders het 'proef werksfeertje' weer op: 'Wat heb jij bij twaalf?', 'Oh, ik heb iets heel anders'. Voor eventjes wa ren de vaders en moeders weer scholieren. In tegenstelling tot de ant woorden bij de echte' test, werden de A-tjes, B-tjes, C-tjes en D-tjes van de ouders wel meteen óp hun juistheid ge keurd. Geen van de deelne mers wist honderd procent te scoren. Maar de meesten be perkten het aantal fouten tot één of twee. De foute antwoorden waren voornamelijk te wijten aan on zorgvuldig lezen van de vra gen. Toch waren alle deelne mers tevreden over het experi ment. „Het was heel leuk om te doen", zegt W. Van Rijn. Zij deed mee om haar zoontje een plezier te doen. Net als G. van Wieringen: „Hij zit in groep acht en moet dit jaar de toets maken. Ik moest van hem meedoen, zodat ik ook zou we ten hoe het voelt om zo'n eind toets te maken." Directeur K. Hagenaars van Ter Does was ook in zijn nop jes. „Een leuk idee. Gelukkig kwamen er voldoende ouders opdagen. Nu weten ze tenmin ste waar het over gaat, als hun kinderen in februari de echte Cito-eindtoets moeten afleg gen." De ouder-toets is een initiatief van de organisatie 'Ouderplatform', die met de test de jubileumweek voor de basisschool luister wil bijzet ten. Het is dit jaar tien jaar ge leden dat het basisonderwijs haar huidige vorm kreeg.

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 15