STEREN HSL-zuid niet over bestaande spoorlijn Actievoerders Milieudefensie vervolgd Luchthaven wil 'lawaaibakken' niet toelaten Overval met vrachtwagt Autodiefstal peuleschi met politie-mobilofooi Randstad Grote steden luiden noodklok over hure Leidschendam stapt uit overleg Haagrandgemeenti Flat ontruimd Voordeel volgens de Bijenkorf DINSDAG 14 NOVEMBER 1995 975 dam was al langer ontevreden. „Bij elk overleg overheerst het gevoel dat wij telkens tegenover een meerderheid van andersg'e- woordiger van de randgen ten in de stuurgroep. D Wassenaars burgemeesti Schoute. In Diemen is gisterochtend een bankoverval gepleegd met b van een vrachtwagen. Twee overvallers vernielden met de laa van de wagen het raam van de kasruimte. Personeel maakti bijtijds uit de voeten. Het gemaskerde duo ging de bank binn bemachtigde een geldcassette. Hoeveel geld daar in zat is kend. De overvallers gingen er vandoor in een auto die later ruggevonden. De daders zijn spoorloos. Criminelen kunnen met be hulp van gestolen politie-mo- bilofoons eenvoudig vertrou welijke informatie opvragen bij de meldkamer van de poli tie. Op deze manier is het een koud kunstje om met 'mede werking' van de politie auto's te stelen. Ook kan de onder wereld bij de politie informe ren of zij in het opsporingsre gister staan. Dat wordt van avond onthuld in het televisie programma 'Peter R. de Vries, misdaadverslaggever' op RTL 4. In het programma vertelt een Rotterdammer hoe bij voorbeeld dure auto's worden gestolen. „Bij verkoop van du re tweedehands auto's wordt door de verkoper de rest sleutel achtergehouden. vraag je bij de meldkame tenaamstelling van het ke ken op en waar de woont. Vervolgens rij je dit adres toe en steel je de to. Met dank aan de politie Commissaris T. Brekelr van de Regionale Operatio Ondersteunde Dien (ROOD) van de regiopt Rotterdam-Rijnmond dat criminelen op deze mi privacy-gevoelige inforn kunnen bemachtigen. Vol Brekelmans hebben alle tiekorpsen met dit lek te ken. „Het is moeilijk om portofoongebruiker te maskeren," zegt Brekeln „We overwegen of we d gels moeten aanscherpen. ben om te voorkomen dat er gevaar ontstond. Onze mensen zijn de baan pas opgegaan na dat iedereen die wat met de veiligheid op Schiphol te ma ken heeft er van wist, dus ook de luchtverkeersleiding." Hij verwacht ook geen schade claim van Schiphol, omdat het luchtverkeer niet is stilgelegd, maar alleen via andere banen moest worden afgehandeld. De Koninklijke Marechaus see hield de actievoerders ove rigens aanzienlijk langer vast dan ze zelf hadden verwaï Pas gisteravond rond een i of zeven werden de eerste restanten vrijgelaten. Eén hen zei dat ze er eigenlijk hadden gerekend een uur zes na de actie weer buiten staan. Volgens Van Ojik leek het op dat de mensen „wat wa geschrokken" van de la duur van hun detentie. „He duidelijk dat Justitie dit licht opneemt", aldus Van 0 'Geen garantie voor betaalbare woninge De vier grote steden luiden de noodklok over de nog steeds stijgende huren die grote groe pen mensen in problemen brengen. De steden zelf zien geen kans meer om mensen met lagere inkomens betaalbare woonruimte te garanderen. In de notitie 'Betaalbaarheid in de huursector' stellen Amsterdam, Rotterdam, Den Haag en Utrecht dat vooral grote gezin nen, ouderen en gehandicapten - die op een duurder huis zijn aangewezen - het risico lopen schulden te maken. De grote steden staan met hun zorgen niet alleen. Eerder al stelde de Woonbond voor om het systeem van de individuele huursubsidie drastisch te veran deren om te voorkomen dat mensen straks nog maar een paar honderd gulden in de maand over hebben om van te leven. Ook de woningbouwcor poraties worden steeds vaker geconfronteerd met mensen die de huur niet meer betalen en uiteindelijk uit hun huis worden gezet. De grote steden menen dat de problemen ten gevolge van stij gende huren en dalende over heidsbijdragen in de woonlas ten bij hen nog verder worden opgestuwd doordat er goedko pe woningen verdwijnen als ge volg van de stadsvernieuwing. De schaarste op de woning markt heeft ertoe geleid dat vooral de particuliere verhuur ders de huren versneld hebben opgetrokken tot wat 'maxi redelijk' is. Een ander probleem is ook nogal wat mensen me gere inkomens woningen houden die voor hen te koop geworden zijn. Dit j noemde 'scheef wonen' I keert de doorstroming dwingt anderen met een inkomen in huizen te wi die eigenlijk te duur zijn. Om het scheef wonen Amsterdam en Utrecht c veer de helft van de goed huizen - tegen te gaan, he de vier steden hun toewijz beleid aangescherpt. Dat echter ook weer ongewenst volgen: de opbouw van wijken wordt zeer eenz waardoor in de nota word klaagd over 'segregatie-ten zen'. „Het antwoord hier< het bouwen van duurdere ningen, maar dit leidt wet een afname van het a goedkope woningen", zo in de nota. Het zijn overigens niet a mensen met een minimui komen die door de huurst gen in problemen komen, de bovenminimale inkoi zien door de opeenstap van maatregelen, waarq het wegvallen van de huu sidie, hun woonlasten st Huishoudens met zo'n bt minimaal inkomen, die eei duurder huis bewonen, zo daardoor soms zelfs nog s ter af zijn dan mensen me minimum-inkomen. Leidschendam is uit het overleg van de Haagse randgemeenten gestapt over de stadsprovincie Haaglanden. Omdat de inzich ten over de vorming van de nieuwe provincie te sterk uiteen lopen, vindt de gemeente het overleg niet langer zinvol. Leidschendam meent dat ze met een positief-kritische hou ding te vaak alleen tegenover de andere gemeenten stond. Dat zijn Rijswijk, Voorburg, Wasse naar en Zoetermeer. Leidschen- richten staan", aldus de| meente. Het 'Haagrandenoverle eind 1994 gevormd. Aanle was de samenstelling va stuurgroep, die de wet vo vorming van de stadsprot voorbereidt. De randgemei waren daarbij niet betro grotere gemeenten als De Den Haag wel. Staatssecretaris Van de devoort van binnenlands ken stemde uiteindelijk ii deelname van een vert Het kabinet heeft de mogelijkheid om de hoge-snel- heidslijn tussen Amsterdam en Brussel gedeeltelijk over bestaand spoor te laten rijden, terzijde geschoven. Minis ter Jorritsma (verkeer en waterstaat) zei gisteren in de Tweede Kamer 'niet erg optimistisch' te zijn over de kan sen van deze HSL-variant. Tegelijkertijd werd bekend dat de zogenoemde Bos-variant, waarbij de HSL tegen de snel wegen Al3 en A4 (Rotterdam- Den Haag-Schiphol) wordt aan gelegd, een uitgebreide in spraakprocedure zal doorlopen. Volgens Jorritsma krijgen goede alternatieven voor een HSL dwars door het Groene Hart een serieuze kans. „Maar daarbij moet ik u wel zeggen dat ik, met de gegevens over de bestaande lijnvariant, niet opti mistisch ben dat dat ook de keus van het kabinet zal zijn". Volgens de minister worden de vervoersproblemen onvoldoen de opgelost door de HSL over de bestaande lijn Rotterdam- Delft-Den Haag-Schiphol te la ten rijden. Bovendien moet er nogal wat worden geïnvesteerd. Jorritsma stuurt de Kamer bin nenkort de gegevens waarop ze haar afwijzing baseert. Tot nu toe geldt een HSL-tra- cé dwars door het Groene Hart nog steeds als het officiële voor keurstracé van het kabinet. Vol gens ingewijden betekent de keus voor een uitgebreide milieu-effectrapportage (MER) voor het Bos-tracé, inclusief in spraakronde, dat de meningen aan het verschuiven zijn. Zon der zo'n MER-rapportage kan de lijn geen rol spelen in de keuzemogelijkheden. Met name minister De Boer (VROM), die moeite heeft met een lijn door het Groene Hart, heeft een voorkeur voor bundeling van de HSL met de rijkswegen. Pro bleem is alleen dat die lijn aan zienlijk duurder is, al is nog niet exact bekend hoeveel duurder. Het wegvallen van de variant over bestaand spoor, die uitvoe rig is onderzocht door TNO en de Technisch Universiteit Delft, is een forse streep door de reke ning van de gemeenten langs die lijn. Met name Den Haag en Delft meenden er baat bij te hebben. Den Haag wilde dat de hoge-snelheidstrein zou stop pen in de residentie, Delft re kende op een HSL-tunnel, die al het treinverkeer ondergronds zou brengen. Dat laatste lijkt nu weer onzeker geworden. Andere gemeenten hoopten dat een HSL over bestaand spoor kon voorkomen dat het Groene Hart doorsneden zou worden. SCHIPHOL PATRICK VAN DEN HURK De 55 actievoerders van de Ver eniging Milieudefensie die zon dag op Schiphol werden gear resteerd, zullen worden ver volgd wegens het 'in gevaar brengen van het luchtverkeer'. Zij moeten zich in februari vol gend jaar voor de Haarlemse politierechter verantwoorden. De arrestanten, die gisteravond weer werden vrijgelaten, bezet ten zondagochtend in alle vroegte de Zwanenburgbaan. Daarmee protesteerden ze te gen de voorgenomen uitbrei ding van de luchthaven met een vijfde baan. Het 'in gevaar brengen van het luchtverkeer' kan de 55 op aanzienlijke vrijheidsstraffen komen te staan. Volgens woordvoerder Bram van Ojik van Milieudefensie betekent dat niet dat zijn vereniging zich bij verdere protesten tegen de groei van Schiphol zal inhou den. „We wisten van tevoren dat deze actie juridische conse quenties zou kunnen hebben. Dit harde optreden van justitie wil niet meteen zeggen dat we op een andere manier te werk zullen gaan. We gaan deze actie eerst maar eens even eva lueren." Van Ojik verwacht verder dat de officier van justitie er nog een hele kluif aan zal hebben om te bewijzen dat het lucht verkeer door de actie daadwer kelijk in gevaar is gekomen. „Wij zijn er juist van overtuigd dat we er alles aan gedaan heb- Bezwaren verworpen tegen afgraven circuitgebied DEN HAAG* JAN KUYS HAAGS REDACTEUR De provincie Noord-Holland heeft op goede gronden een vergunning gegeven voor het afgra ven van duingebied in Zandvoort. Dat oordeelt de afdeling bestuursrechtspraak van de Raad van State. Het afgraven is nodig voor de aanleg van een nieuw racecircuit. Daartegen is bezwaar aan getekend door de stichting Duinbehoud, de stich ting Geluidhinder Zandvoort en de Milieufedera tie Noord-Holland. Volgens de bezwaarmakers had de provincie moeten wachten met het verlenen van de ver gunning tot de staatssecretaris van sportzaken zou hebben ingestemd met de aanleg van een mieuw circuit. Zij vinden verder dat de natuur- en landschappelijke waarden onaanvaardbare schade oplopen. Voorts zou een en ander niet tij dig in een bestemmingsplan zijn geregeld. De Raad van State geeft geen gehoor aan de bezwaren. Hij meent dat de provincie zorgvuldig de belangen heeft afgewogen en op goede gron den een vergunning kon verlenen. Te meer, om dat het slechts gaat over het afgraven van twee kleine percelen. De oppervlakte daarvan staat in geen verhouding tot het totale gebruik van duin gebied voor het omleggen van het circuit. Ook meer zeggenschap over vliegroutes HOOFDDORP RICHARD MOOYMAN De luchthaven Schiphol wil zelf de geluidhinder beperken door verouderde vliegtuigtypes niet meer toe te laten. Dc rijksover heid moet daarvoor Schiphol de bevoegdheid geven om maat schappijen met zeer lawaaiige toestellen het landen te verbie den. Ook wil Schiphol meer zeggenschap over de vliegrou tes. Hoofd milieuzaken J. Keur van de NV Luchthaven Schiphol maakte dit gisteren duidelijk tij dens een hoorzitting in Hoofd dorp over de Ontwerp-aanwij- zing Schiphol. De luchthavendi rectie wil meer invloed op de af handeling van het vliegverkeer om te voorkomen dat Schiphol straks uit zijn 'milieujas' groeit. Overschrijding van de bin nenkort wettelijk vastgelegde geluidzone kan de luchthaven duur komen te staan. Schiphol vreest dat de minister de lucht haven (gedeeltelijk) zal sluiten als het vliegverkeer per jaar meer herrie maakt dan toege staan. De directie probeert nu al het aantal zeer lawaaiige toe stellen terug te dringen door een toeslag op de landingsgel den, maar Schiphol wil ook de bevoegheid hebben om verou derde vliegtuigen helemaal te weigeren. Volgens Keur wil Schiphol niet meer verrast worden door de komst van nieuwe 'lawaai bakken' als gevolg van een over eenkomst tussen de Nederland se overheid en de autoriteiten van een ander land, meestal in de Derde Wereld of de voorma lige Sowjet-Unie. Keur beseft dat het weigeren van vliegtui gen 'internationaal gezien niet in dank zal worden afgenomen.' Het bewuste land kan in het ui terste geval als tegenmaatregel de landingsrechten van de KLM ter plekke intrekken. De wens van Schiphol om meer grip te krijgen op de aan- en uitvliegroutes -een verant woordelijkheid van het ministe rie van verker en waterstaat- heeft ook alles te maken met de lawaailimiet die aan Schiphol wordt gesteld. Keur is bevreesd dat toekomstige wijzigingen van vliegroutes de bedrijfsvoering van Schiphol zullen beperken vanwege een dreigende over schrijding van de geluidzone. Volgens Keur is het ook logisch dat Schiphol zeggenschap krijgt over de vliegbanen, omdat het gaat om 'de infrastructuur in de lucht'. De luchthavendirectie dringt er bij de rijksoverheid verder op aan de woningen in de zoge noemde 'veiligheidszone' vlak bij de startbanen niet pas in het jaar 2015, maar al zo snel moge lijk te slopen. Een aantal omwo nenden in deze zone blijkt na melijk geen recht te hebben op geluidwerende voorzieningen en zou anders tot 2015 in de herrie moeten wonen. Een ridi cule situatie, aldus Keur. AMSTERDAMIn de flat Geldershoofd in de Amsterdamse Bijlmer moesten gisteravond circa dertig mensen van de politie hun woning uit wegens onderzoek naar de mogelijke aanwezigheid van een bom. Op de negende verdieping stond op de galerij een 'verdachte' tas. Onderzoek van het Explosieven Opruimings Commando (EOC) wees uit dat er geen explosieven inzaten. Na een uur konden de bewoners hun woning weer in. fo to anp Colbert in crêpe-achtige stof, in marine, antraciet Dungebreid, 100% katoen: pullover met ronde hals. Colbert in cotelé-achtige stof, in marine, antrz of bruin, 40 t/m 56 en 47 t/m 55. gilet of polo. in zwart, bruin, staalblauw of marine, of bruin, 46 t/m 50 en 47 t/m 55. VanJ£7*fT- Voor 199.- M t/m XXL. Vanj&97- Voor 49.- Van>£9§7- Voor 229.- Pantalon in structuurstof, in taupe, 'Herenmode Pantalon in gemêleerde stof, in marine, /.wart of donkergrijs. antraciet of bruin Van Voor 99.- Van Voor 99.- ALVEARE j

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 14