Run op huizen in wijk Ley hof fongeren laten p avond over verstek gaan hangplekken Recreatie-arken in Leede moeten weg Flora-park als Ei van Columbus Procedure wanbeleid tegen oud-bestuurders van Verto Leiden Regio )ndernemers missen fisie op economie' ontroleur hondenbelasting 'eer op pad in Leiderdorp Politiek Leiderdorp tegen tweede begraafplaats in De Bloemerd Bezwaar bewoners Krimwijk verworpen I5DAG 14 NOVEMBER 1995 CHEF HENNY VAN EGMOND. 071 -*>356414. PLV -CHfcf MANS KOENEKOOP. 071-5556429 inkgobomen weg uit park iqrschotenDe gemeente Voorschoten heeft tvvee Ginkgobo- 'Ze jagen de mensen de stad uit' en verwijderd uit het Burgemeester Berkhoutpark. Het g n Ginkgo Biloba-bomen, die in de beplanting op de hoek Mar- ietlaan/Julianalaan stonden. De waardevolle bomen stonden groei van een derde Ginkgo in de weg. Door het verwijderen n de twee exemplaren kan de overgebleven boom blijven en leen gezonde boom uitgroeien. In Voorschoten is er geen ge hikte alternatieve plaats gevonden voor de Ginkgo's. Zij zullen j Iers in Nederland worden geplant. i entoonstelling 'Ons Belang' men aan den run. De Alphense kleindier-sportvereniging 'Ons h lang' houdt op vrijdag 17. zaterdag 18 en zondag 19 novem- reen tentoonstelling van hoenders, sierduiven, konijnen, ca- n i's en andere kleine knaagdieren. De tentoonstelling wordt ge- uden in de Jozefzaal aan de Paradijslaan en is op vrijdag ge- end van 20.00-22.30 uur. zaterdag van 10.00-19.00 uur en lo ndagvan 10.00-16.00 uur. De inschrijfformulieren voor de eerste 179 koopwonin gen in de Leiderdorpse nieuwbouwwijk Leyhof vielen gisterochtend niet aan te slepen. Op de eerste dag van de inschrijving werd al na anderhalf uur besloten om er exemplaren bij te laten drukken. Op dat moment waren al 1000 van de 1400 informatiepakketten van de tafel in het gemeentelijk informatiecentrum verdwenen. leiderdorp judy nihof itiek op nota bedrijfsterreinen Voorschoten le rschoten joost panhuysen economisch beleid van de Z^eente Voorschoten mist steeds visie en durf. Zo rea- den ondernemers gister- n ld op de gepresenteerde k.i over bedrijfsterreinen. De bepleit onder meer een in- 'ciever gebruik van het be- iisgebied aan de Dobbeweg n erplaatsingen van bedrijven omwonenden overlast be en. ïie Dobbeweg kent nu een in al braakliggende terreinen ii< verleg met de huidige eige- :h n zouden die opnieuw k ten worden benut voor be sactiviteiten. Bedrijven die «menden overlast bezor- zoals de autobedrijven op Leidseweg-Noord, zouden foorkeur verplaatst moeten JtJen naar meer afgelegen ge tijen. Ook dienen de bedrijfs- linen aan de Rouwkooplaan "'obbeweg volgens de nota ekkelijker te worden inge- dJ fikbobank-directeur J. Vos, itter van de ondernemers- iging, noemde de door let adviesbureau opgestelde n.l 'nuttig, maar verre van vol- arjide'. Hij stelde vast dat par- lnL ticuliere woningbouw het Voor- schotense bedrijfsleven de afge lopen decennia steeds meer in het gedrang heeft gebracht. Vos: „Binnen de gemeente Voor schoten brokkelt de werkgele genheid af en de economische groei is te laag. Om die ontwik keling te stoppen, moet de ge meente accepteren dat bedrijfs activiteiten altijd enige hinder opleveren voor omwonenden." Wethouder Van de Poel van economische zaken bestreed dat de gemeente Voorschoten ondernemersonvriendelijk is. „We moeten ons beleid voeren binnen zeer strenge grenzen, die ons worden opgelegd door hogere overheden. We zullen nooit een echte industriege meente worden. Bovendien is de afstand tussen bewoners en bedrijven vaak heel klein in on ze gemeente. Omwonenden ko men al snel in geweer tegen uit breidingsplannen, en dat loopt soms uit op slepende beroeps procedures." De gemeente Voorschoten wil bedrijven die zo belemmerd worden in hun expansiedrang, helpen om elders in de Leidse regio een vestigingsplaats te vinden. De belangstelling voor de hui zen, waarvoor 1 december de eerste paal wordt geslagen, was gisteren nog groter dan de ge meente al had verwacht. Vrijdag waren medewerkers van de ge meente druk bezig geweest om 1400 informatiepakketten sa men te stellen, in de veronder stelling hiermee wel even voor uit te kunnen. In de pakketten zat zowel informatie over de woningen als een inschrijffor mulier. De meeste mensen na men één, of meer pakketten („Mag ik er ook een paar voor m'n collega's meenemen?") van de tafel en vertrokken meteen weer, om de informatie rustig thuis te kunnen lezen. Sommi gen bleven even hangen om de maquette van de felbegeerde woningen te bekijken en de bouwtekeningen aan de wand te bestuderen. Joke Hogenkamp was als één van de eersten in het gemeentehuis. Ze heeft de afgelopen tijd met smart ge wacht op de inschrijving, omdat haar huurwoning in Leiderdorp te krap is geworden. Maar ze was zichtbaar teleurgesteld in het aanbod. Er zat maar één premiekoopwoning voor haar bij. De andere goedkope eenge zinswoningen vond ze veel te klein. „Die hebben een plat dak en dus geen zolder. Daar heb je niks aan met drie kinderen. Waarom bouwen ze nou niet meer huizen met een puntdak? \Toeg ze zich af. Ook C. Klompenburg was duidelijk te leurgesteld over het feit dat er maar één premiekoop-eenge zinswoning bij zat van 190.000 gulden. Voor de goedkopere eengezinswoningen komt hij niet in aanmerking. Een appar tement ziet hij niet zitten. „Ik wil straks ook kinderen en een tuin." Wethouder A. van Dijk (volks huisvesting/BBL) kwam ook nog even een kijkje nemen. Vol gens hem hoeven de teleurge- stelden niet te wanhopen. „Er komen volgend jaar nog onge veer veertig premiekoopwonin gen van maximaal 190.000 gul den bij. Straks wordt de premie regeling afgeschaft, maar dan moeten we wellicht kijken of we op een andere manier kunnen voorzien in woningen van die prijsklasse." Opvallend was het grote aan tal I.eidenaars dat een informa tiepakket kwam halen. Een echtpaar zei graag weg te willen uit Leiden vanwege de hoge be lastingen. „Ze rijzen de pan uit. Echt. er is geen aardigheid meer aan in Leiden. Ik ben een echte Leidenaar, maar ik zit niet meer aan die stad gebakken. Ze jagen de mensen de stad uit", zegt de man. Daar komt bij dat hun wijk, de Zeeheldenbuurt, in hun ogen verpaupert. „De gemeente (ontroleur van de hondenbelasting gaat binnenkort in Leider- weer langs de deuren. Hij komt langs bij 500 flatwoningen en benedenwoningen. De gemeente wil de controleur er weer op oren, omdat de hondenbelasting het afgelopen jaar 12.000 gul- ninder opbracht dan waarop was gerekend. De gemeente ver- idt dat er meer honden rondlopen, omdat het aantal geregi- trde viervoeters onder het landelijk gemiddelde ligt. De laatste role in Leiderdorp dateert van oktober 1993. Toen werden 3000 ssen gecontroleerd. Die actie leverde negentig 'nieuwe' hon- op. voorschoten Niemand minder dan staatse cretaris Tineke Netelenbos van onderwijs kwam gistermiddag op bezoek bij de Ds. Fortgensschool in Voorschoten om het tienja rig bestaan van het basisonderwijs te vieren. In het kader van de actie om 'kopstukken' naar de schoolbanken te halen had de school de staatssecretaris met succes benaderd. Ne telenbos sprak een uur met de leerlingen van groep 7 en 8 in de aula van de school. Dat le verde bijvoorbeeld de vraag op of de be windsvrouwe als kind al wist dat ze staatsse cretaris wilde worden. Dat bleek niet het ge val; geen enkel kind streeft waarschijnlijk naar dat beroep. Verder vertelde Netelenbos dat ze lerares is geweest, dat ze geschiedenis het leukste vak vond op school en dat berg beklimmen haar favoriete sport is. En tenslot te was ze ook bereid om Niels Burghardt uit groep 8, die daar om vroeg, te sponsoren in het kader van de sponsorloop van de school die vandaag wordt gehouden. De opbrengst is bestemd voor computers. FOTO LOEK ZUYDERDUIN idorp henny van egmond dertig persoonlijke uitnodigingen hadden ze uurd. De koffiekopjes stonden in slagorde En de wethouder, een ambtenaar jeugdza- en de coördinator van het sociaal cultureel rum De Sjelter zaten gereed. Maar geen jon- kwam opdagen voor de speciale avond over /vaalf hangplekken die Leiderdorp voor hen prichten. c wacht nog tot half negen. Dan ga ik weg", «Jvethouder Garla Kerner om tien over acht. zagen we nog een jongen met een skate- '[td binnenkomen. Maar die kwam voor de bi- pr( heek." n half negen besluiten de wethouder en haar Ischap maar te gaan genieten van een onver- ite vrije avond. Geen enkele jongere had de ite genomen om de Muzenhof te vereren een bezoek. Terwijl Kerner toch een hele E d had moeten voeren om de hangplekken, in Leiderdorpse jargon 'Ontmoetings Plaatsen' ei wel OP's geheten, er doorheen te krijgen. Ze tl 3b l had eerst discussie moeten voeren met de ge meenteraad en daarna tijdens een serie bijeen komsten in de wijk spitsroeden moeten lopen. Want niemand leek echt blij met een OP in de wijk. In oktober stonden plots dertig jongeren 's avonds voor het gemeentehuis. Ze kwamen voor een wijkbijeenkomst over OP's, maar die bleek een dag eerder al te zijn gehouden. Toevallig was het gemeentehuis geopend voor burgers die bij de afdeling burgerzaken moesten zijn. En dus had een oplettende ambtenaar de namen en adressen genoteerd van de jongeren die een avondje te laat waren. „Voordat we definitief een besluit zouden ne men, wilden we de jongeren toch nog een kans geven hun zegje te doen", vertelt Kerner. Met het resultaat dat niemand kwam. En dat is 'heel jam mer', aldus Kerner. Ondanks het gebrek aan be langstelling van de toekomstige gebruikers gaat Leiderdorp gewoon door met de aanleg van zeker tien OP's. Bij elkaar kosten de hangplekken zo'n 150.000 gulden. Mogelijkheid tot samenwerking met Alkemade onderzocht leiderdorp judy nihof Er komt geen tweede Leider dorpse begraafplaats in park De Bloemerd. Een meerder heid van de politiek was er gis teren tijdens een commissie vergadering fel op tegen om hiernaar onderzoek te doen. Alleen de fractie van BBL ging akkoord met het collegevoor stel om eens te kijken of een deel van De Bloemerd moge lijk ingericht kan worden als begraafplaats. Groen Links fractievoorzitter C. Bos kon het allemaal niet meer bijhouden, zoveel ideeën er de afgelopen tijd worden geopperd voor ge bruik van het park. „De Bloe merd lijkt zo langzamerhand wel een multi functioneel ge bied. Er wordt gesproken over woningbouw, er moet worden gerecreëerd, en nu ook nog een begraafplaats", somde hij op. CDA-burgerlid G. Hoger vorst beschouwde De Bloe merd echt als de allerlaatste keus als het gaat om ruimte voor een begraafplaats. „In De Bloemerd wordt druk recreatie bedreven, daar moet je niet gaan begraven." Het college wilde onderzoek doen naar de mogelijkheden om een begraafplaats in te richten in het zuidoostelijk deel van De Bloemerd. Het zou gaan om een deel van het park dat nu amper wordt gebruikt. De gemeente is naarstig op zoek naar ruimte voor graven, omdat de huidige begraaf plaats aan de Hoogmadeseweg bijna vol is. De bedoeling is weliswaar om een aangrenzend stuk grond te kopen, maar het is nog maar de vraag of dit lukt. De Bloemerd werd genoemd als optie om op terug te vallen als de aankoop van het terrein niet door kan gaan. De politiek voelde er wel voor om een an dere mogelijkheid achter de hand te houden: het gezamen lijk inrichten van een begraaf plaats met de gemeente Alke made. doet er niks aan. Ze hebben laatst wel plantenbakken neer gezet, maar daar ligt allemaal zwerfvuil in." Een ander Leids echtpaar wil na twintig jaar wel eens weg uit de flatwoning. In Leiden is dat tot dusver niet ge lukt. „We zijn al zeven keer uit geloot voor woningen. Dan houdt het op. In Leiden wordt er verder niet gebouwd." Volgens een medewerkster van de afdeling voorlichting was de toeloop van I.eidenaars bij de wijk Buitenhof in 1992 ook al zo groot. „Maar toen waren ze eigenlijk kansloos." Met de in voering van een regionaal sys teem is daar verandering in ge komen. „Nu maken Leidenaars wel kans, vooral als ze een goedkope huurwoning achterla- voorschoten De ontsluiting van de nieuwe wijk Nieuw Voordorp in Voorschoten via Badhuis straat en Boerhaaveweg is te rechtvaardigen, vind de Raad van State. Het bezwaar van de de vereniging ter beharti ging van de belangen van de Krimwijkbewoners is daarom verworpen. De bewoners van de Krim wijk hebben bezwaar omdat hun wijk voor Nieuw Voor dorp aan de Leidseweg ligt. Zij vrezen voor sluipverkeer. Omdat de gemeente dat door verkeersmaatregelen kan we ren vindt de Raad van State het niet nodig om de ontslui ting van Nieuw Voordorp tot een enkele weg te beperken. den haag/warmond persbureau cerberus De acht recreatie-arken die in de l^ede langs een terrein aan de Oranje Nassaulaan in War mond liggen, moeten er binnen vier weken weg. Gebeurt dat niet, dan moeten de eigenaren een dwangsom betalen van 500 gulden per dag tot een maxi mumvan 100.0Q0 gulden. Dat is de uitkomst van een kort geding voor de Haagse rechtbank, dat aannemer G. van der Hulst uit Lisse instelde te gen de eigenaren van de boten. Hij kocht het terrein in War mond bijna twintig jaar geleden om er villa's te bouwen en deze te verkopen. Met de booteige naren, die de ligplaatsen en een stukje grond langs de oever van hem huurden, kwam hij schrif telijk overeen dat de boten ui terlijk op 1 oktober 1995 weg zouden zijn. Van der Hulst had daar be lang bij, omdat de boten het uitzicht op de Leede vanuit eventueel te bouwen villa's wegnamen. De grond en de vil la's zouden daardoor voor veel minder geld verkocht kunnen worden. In oktober van dit jaar bleken de boten niet te zijn wegge haald, maar twee meter uit de kant aan palen te zijn vastge maakt. „Het terrein van Van der I luist is ontruimd", zei de advo caat van de booteigenaren tij dens de rechtszitting tien dagen geleden. Hij voerde aan dat vei wijderen van de boten kapitaal vernietiging betekent, omdat het onmogelijk is elders een lig plaatsvergunning te krijgen. Bo vendien zouden de meterslange boten alleen over de weg ver sleept kunnen worden. Dat zou 100.000 tot 150.000 gulden kos ten. Rechtbankpresident B. Punt vindt dat de booteigenaren ver tïlicht zijn zich aan de overeen ;omst uit 1980 te houden. Ze hebben al die tijd geweien dat hen dit boven het hoofd hing, zodat het argument van kapi taaivernietiging niet meer op gaat, zegt Punt. Bovendien wisten ze dat het de aannemer gaat om een vrij uitzicht vanaf het terrein, zodat het twee meter verleggen van de boten niet als ontruimen is aan te merken. De booteigena ren worden verder in de kosten van het geding veroordeeld. runsburg wim v Het Flora park als het Ei van Columbus. Zo ongeveer zien al le betrokkenen het gisteren offi cieel gelanceerde plan voor een bedrijvenpark, dat handelaren in sierteelt de kans moet bieden om zich zelfstandig op het ter rein van de Rijnsburgse veiling te vestigen. Aan de noordzijde van de Kaïnphuizerpolder, grenzend aan het Oegstgeester Kanaal en Rijksweg A44, komt voor hen 6,5 hectare grond be schikbaar. „Het Hora-park past perfect in het Economisch Beleidsplan van de gemeente Rijnsburg. In dat plan is immers uitbouw van de handel in bloemen en plan ten een belangrijke pijler. Met het park leveren we daaraan ze ker een bijdrage", lichtte J. de Mol, hoofd algemene zaken van Hora, tijdens een persconferen tie het plan toe. De bloemenveiling Flora heeft momenteel in de Kaïnp huizerpolder 20 hectare vloer oppervlakte in gebruik. Daarvan is 13 hectare bestemd als ko- persgebied en van dat gedeelte van het veilinggebouw is weer 8,5 hectare aan handelsbedrij ven verhuurd. Die bedrijven hebben te kennen gegeven op het veilingterrein eigen huisves ting te willen hebben. De Mol: „Flora-park is een logische stap voor grote handelsbedrijven die nu onvoldoende uit de voeten kunnen. We gaan aan deze be drijven kavels uitgeven, waar zij naar eigen inzicht hun bedrijls gebouw op kunnen neerzetten en inrichten. We hebben inmid- dels alle gronden verworven die nodig zijn om het Flora-park in 'ontwikkeling te brengen." Het bedrijvenpark zal in drie fa ses ontwikkeld worden. De eer ste fase is een terrein van 1,5 hectare. De volgende twee fases zijn respectievelijk 2,25 en 2,75 hectare groot. den haag* anp De Vereniging van Effectenbe zitters (VEB) wil mede namens 28 aandeelhouders van het fail liete staalkabelbedrijf Verto pro beren schadeclaims tegen oud bestuurders in te dienen. Eerst moet echter wanbeleid van de vroegere directie en commissa rissen worden aangetoond. Daartoe is een procedure aan gekaart bij de Ondernemingska mer van het gerechtshof in Am sterdam. De VEB heeft dit giste ren bevestigd. In 1988 kocht het slecht draaiende Verto het bedrijf De Regt Special Cable (DRSC). Dit vormde mede de oorzaak van de ondergang van Verto, dat in 1993 uitstel van betaling kreeg. DRSC was een verliesgevend bedrijf en de toenmalige be drijfsleiding van Verto heeft on voldoende onderzocht of een overname verantwoord was. In september 1988 had het bestuur zelfs al tot aankoop be sloten, terwijl de zaak pas een maand later met de commissa rissen werd doorgesproken. De overnane van DRSC kostte Ver to, inclusief investeringen, in to taal 30 miljoen gulden. In 1991 verkocht Verto het bedrijf met een verlies van 8 miljoen. Op verzoek van een kleine dertig aandeelhouders, waarbij ook de VEB was betrokken, gaf de Ondernemingskamer in ja nuari van dit jaar opdracht aan mr. R. graaf Schimmelpenninck en G. Timmer een onderzoek in te stellen. Dit onderzoek kwam twee maanden geleden gereed en was vernietigend voor de ex- bestuurders van Verto. De onderzoekers legden het falen van de het vroegere be stuur bloot. „Bij de aankoop van DRSC werd verzuimd het bedrijf grondig door te lichten op 'verborgen lijken' in de kast. (Jok is geen bijstand van exter ne deskundigen ingeroepen en zijn resultaten over voorgaande jaren niet doorgelicht. De aan het licht gekomen zwaktes wa ren oorzaak voor de mislukte overneming", aldus de onder zoekers. Verder hebben de Verto-be stuurders ondernemingsraad en beursbestuur pas een maand na de overname in 1988 op de hoogte gesteld van de transac tie. Dit is in strijd met de wette lijke bepalingen, aldus de on derzoekers. De VEB concludeert mede hieruit dat 'door het be stuur van Verto is gehandeld in strijd met elementaire beginse len van verantwoord onderne merschap'. GOED ADVIES NA EEN BORST- O P E R AT IE... Uw speciaalzaak ÜNDES&A SCHERPENZEEL Hooftstraat 146, bij de Julianabrug, Alphen aan don Rijn Tel 0172-473014

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 13