'SPD was vroeger als moedermelk' Buitenland Japanse gifgasaanval als computerspelletje Israëlische vrouw mag *evechtsvlieger worden Bank stopt koersval peso inter voedt geruchten over zieke Deng Leger Colombia: shockeren met posters a la Benetton 'Burgeroorlog' in Zuid-Afrika ATERDAG 11 NOVEMBER 1995 tokyo «judith stalpers correspondent De gifgasaanval in de metro van Tokyo eerder dit jaar kan sinds kort op de huiscom puter in Japan worden nage speeld. Het spelletje heet 'me- trosarin', genoemd naar het gelijknamige gas dat in de metro werd gebruikt, en is verkrijgbaar op meerdere Ja panse computernetwerken. Het spel is gebaseerd op het echte Scenario van de terro ristische daad van acht maan den geleden. Daarbij vielen twaalf doden en zo'n 5.500 gewonden. Nog steeds liggen enkele mensen in coma in het ziekenhuis. Spelers moeten het zenuw- is sarin loslaten in metro- treinen die door het station Kasumigaseki rijden. Kasu- migaseki is het politieke cen trum van Japan met alle mi nisteries, het parlement en veel hoofdkantoren van be drijven. Het station is een knooppunt van drie metrolij nen. De speler scoort punten naar gelang het aantal slacht offers hij heeft gemaakt. Een groep advocaten heeft geprotesteerd tegen de ver krijgbaarheid van het compu terspel. De advocaten behar tigen de belangen van slacht offers en nabestaanden van de gifgasaanval. Daar de ma ker van het spel anoniem is, hebben de advocaten een aanval op de beheerders van de netwerken geopend. Het spel moet zo snel mogelijk van alle PC-netwerken ver dwijnen, omdat „de beheer ders geen enkel begrip tonen voor de gevoelens van de slachtoffers", zo wordt ge- zegd. Een aantal netwerk-beheer ders heeft het spel al van het net gehaald, maar een aantal weigert dit op grond van „vrijheid van menigsuiting", aldus een beheerder uit Ma- chida, een voorstad van Tokyo. In Japan bestaan on geveer 2600 PC-netwerken met zo'n 3,7 miljoen gebrui kers. Er bestaat geen enkele wettelijke beperking op de programma's die via de net werken mogen worden aan geboden. Het huidige geval is dus ook voor de Japanse computerwereld een prece dent. •l aviv ad bloemendaal correspondent de Ja een lang juridisch gevecht lcj jjeeft Alice Miller (23) haar zin vaj jekregen. Het Israëlische Hoog- irechtshof bepaalde afgelopen ek dat de luchtmacht haar loet toelaten tot de selectie- ocedure voor gevechtsvlieger. ze keuring doorkomt en Ijprf opleiding met succes afsluit, al ze de eerste vrouw zijn in 0p jet keurkorps van Israëlische wlraaljager-vliegers. ie. 1 Miller, een immigrante uit heeft al een burger- n 0jiegbrevet. Ze studeerde vlieg tuigbouw aan de Technische Hogeschool in Haifa. Het be- bejfJit van het Hooggerechtshof etei heeft al gezorgd voor onrust in andere onderdelen van de Is raëlische strijdmacht. De land macht is bang dat vrouwen nu ook gevechtsfuncties willen in infanterie- en tankeenheden. De luchtmachtleiding heeft gezegd dat ze zich aan de uit spraak van het Hooggerechtshof zal houden. Maar blij is Ran Goren, voormalige waarne mend commandant van de luchtmacht, er niet mee. „De belangrijkste reden dat vrouwen geen vlieger mochten worden, was dat het leger al lang geleden heeft bepaald dat vrouwen geen gevechtsfuncties mogen uitoe fenen. Als deze vrouw de oplei ding haalt dan moet ze dienen in een gevechtsfunctie." eenpico-STADDoor tussenkomst van de Mexicaanse Centrale Bank is :eren voorkomen dat de Mexicaanse peso naar een nieuw dieptepunt Dchikte, maar volgens deskundigen zijn de munteenheid en de economie Hij In het land nog steeds niet buiten gevaar. De peso daalde in oktober obljna 10 procent in waarde, maar de centrale bank keek toe en deed i. Uiteindelijk werd echter toch besloten reserves in te zetten om de dit iso op te waarderen. Op de foto beurshandelaren in Mexico-Stad aan watjtwerk. foto epa carlos cazalis Zelfs trouwe aanhang in Recklinghausen ziet toekomst somber in De oudste sociaaldemocratische partij van Eu ropa verkeert in de ernstigste crisis sinds de Tweede Wereldoorlog. De Sociaal Democrati sche Partei Deutschland (SPD) mist een over tuigende leider, wordt geteisterd door een machtsstrijd, ontbeert ideeën, krijgt in traditio nele bastions als Berlijn een afstraffing van de kiezers en ziet de leden en masse bedanken. Volgende week vindt in Mannheim het partij congres plaats, waar De Kentering plaats moet vinden. Hoe, dat weet niemand. In de onderaf deling Recklinghausen proberen de Genossen op hun manier het tij te keren. Ook zij morren, maar weten dat alleen rust in de tent de partij kan redden. Daarom: handen af van partijlei der Rudolf Scharping, de kleurloze brekebeen die de partij richting afgrond voert. recklinghausen p. v. nuusenburg correspondent Gisela Krause neemt het woord en citeert uit de opzeg brief van een partijgenoot die het na dertig jaar voor gezien houdt. ,,Ik kan me niet identi ficeren met een partij, waar van de top vechtend over straat rolt. Hoezeer het me ook aan het hart gaat, ik zeg mijn lidmaatschap op". Ze kijkt even de zaal rond en lanceert dan haar uitsmijter, waarin de frustatie en woede van de afgelopen maanden zijn samengebald. „Als de partij daar niet goed op weet te reage ren, dan is het heel gauw 'goeie nacht en welterusten, Marie". De aanwezigen trommelen in stemmend op de bankjes. Crisisberaad van de onderaf deling Recklinghausen van de sociaal-democratische SPD. Zo'n honderd kaderleden zijn naar de vergaderzaal van het re gio-parlement gekomen om stoom af te blazen en naar Franz Müntefering te luisteren. Müntefering, de pas benoemde troubleshooter van de partij, is speciaal gekomen om de gede moraliseerde Genossen en Ge- nossinnen er van te overtuigen dat de oudste sociaal-democra tische partij van Europa nog een toekomst heeft. Dat het slecht gaat met de SPD, is een understatement. De partij beheerst sinds de zomer het nieuws, op een manier waarvan elke sociaal-democraat moet gruwen. Het begon met een blamerende machtsstrijd tussen partijleider Rudolf Schar ping en zijn rivaal Gerhard Schroder, de premier van Ne- der-Saksen. Dat werd vorige maand gevolgd door de verplet terende verkiezingsnederlaag in Berlijn als voorlopig dieptepunt en het einde is vermoedelijk nog lang niet in zicht. De jobstijdingen komen met zo'n deprimerende regelmaat op de leden af, dat de fractie voorzitter van de regeringspartij CDU, Schauble, hen adviseerde het nieuws op de autoradio pas aan te zetten, als ze veilig op een parkeerplaats staan. Thuiswedstrijd Müntefering, minister van ar beid in de deelstaat Noordrijn- Westfalen, is sinds een paar we ken de algemeen manager van de partij. Hij is, weten insiders te vertellen, door de 'grand old man' van de SPD in Noordrijn- Westfalen, premier Johannes Rau, naar Bonn gestuurd om te voorkomen dat de 'amateurs in het hoofdkwartier de partij he lemaal de vernieling in helpen'. Müntefering speelt een thuis wedstrijd. Hij is voorzitter van het gewest Westfalen-West, dat nog altijd de grootste afdeling van de partij is en waarvan Recklinghausen de op een na grootste onderafdeling is. Hij kent zijn mensen en weet hoe hij ze een hart onder de riem kan steken en het gehavende vertrouwen in de partij kan op krikken. Zijn toespraak bestaat uit routineuze peptalk over de rol die de partij nog altijd kan spe len, over de noodzaak van een goede organisatie en hoe be langrijk het is dat politiek 'weer leuk' wordt. Over beleid praat hij nauwelijks, over het belang van discipline en 'gesloten gele deren' des te meer. „Dus van tijd tot tijd je waffel kunnen houden en niet in elke micro foon bijten die voor je neus wordt gehouden." Hij weet dat de meeste leden hunkeren naar rust in de tent. making yvonne van der heupen (correspondent Vlet het naderen van de winter in China zwelt jde geruchtenstroom weer aan rond de gezond heid van de Chinese partijveteraan Deng Xiao ping. De 91-jarige zou volgens een krant in Hong Kong enige tijd in een kritiek fase hebben 'Jverkeerd met longontsteking waarvan hij nu Veliswaar is genezen, maar die hem nog verder jverzwakt heeft. Deze berichten in de Chineestalige pers zijn ierder deze week als 'ongegrond' tegengespro ken door een woordvoerder van het ministerie kan buitenlandse zaken in Peking. Gisteren be lichtte een Engelstalig weekblad in Hong Kong jechter dat één van Dengs dokters twee weken geleden collega's in de Britse kroonkolonie peeft geconsulteerd over de behandeling van [ouderdomsziekten, onder meer over ademha lingsproblemen. De uroloog Wu Jieping bezocht het Prince of Wales Hospital, 'waar hij medisch advies inwon over longziekten en problemen met de bloed somloop die vaak voorkomen bij oudere men sen', schrijft de Far Eastern Economie Review. Het bezoek van Wu, eind vorige maand, was geregisseerd door het Xinhua Nieuwsagent schap in Hong Kong, dat daar fungeert als Chi na's ambassade, „waarschijnlijk omdat de ge zondheidstoestand van Deng gevoeliger komt te liggen nu de winter voor de deur staat", al dus het bericht. Deng Xiaoping, van wie al jaren wordt ge schreven dat hij ziek is hij zou onder meer lijden aan de ziekte van Parkinson heeft ook vorige winter verschrikkelijk getobd met zijn gezondheid. Een jaar geleden heeft hij ook en kele weken in een kritieke fase verkeerd en zou een tijdje met machines in leven zijn gehou den/ Half augustus dit jaar rond zijn verjaar dag verschenen berichten dat het veel beter met hem ging, maar eind september meldde een krant in Hongkong dat hij dat hij door een 'niet-levensbedreigende ziekte' veel was afge vallen en verzwakt. Rudolf Scharping, kleurloze brekebeen. Maar hij weet ook dat rust mak kelijk kan overgaan in passivi teit en dus geeft hij een klein college over politiek in de prak tijk. „Conflicten horen bij de poli tiek. Democratie is geen harmo nie. Er zullen altijd tegenstrijdi ge belangen zijn, bijvoorbeeld tussen werkgevers en werkne mers. Maar je moet er mee kun nen omgaan. Als een beslissing is genomen, moet die geaccep teerd worden. Ook al is die be slissing met de kleinst mogelijke meerderheid, 51 tegen 49 stem men genomen." Het is geen boodschap waar van je achterover valt, maar het heeft, net als alles wat Müntefe ring zegt voor de aanwezigen in de vergaderzaal, onmiskenbaar een grote therapeutische waar de. „Franz, je toespraak was me uit het hart gegrepen", zegt een man en vertolkt daarmee de mening van waarschijnlijk alle aanwezigen. Machinekamer Recklinghausen is de kern en naamgever van een ongeveer 700.000 inwoners tellende ge west in het Ruhrgebied, sinds jaar en dag de machinekamer van Duitsland. Het is een ge bied, waar traditionale indus trieën als de mijn- en machine bouw en de chemie een eeuw lang de inwoners werk hebben verschaft en zo hun leven heb ben beheerst. De hoogtijdagen van met name de mijnbouw zijn allang voorbij, er is de afge lopen decennia fors gesaneerd en mijnen als Westerholt en Ewald in het nabijgelegen Her ten, bestaan alleen nog dankzij de subsidies van Bonn en Düs- seldorf, de hoofdstad van Noor- drijn-Westfalen. De kaalslag die de 'industriële herstructurering' heeft aange richt, is enorm. In een stad als Duisburg is vijftien procent van de beroepsbevolking werkloos en in Herten is de verpaupering op elke straathoek zichtbaar. De SPD maakt graag gewag van een 'tweedeling van de maat schappij' en een bezoek aan de ze steden maakt duidelijk dat deze voorstelling van zaken niet uit de verontreinigde lucht is gegrepen. De 'kolen' hebben hun spo ren nagelaten in wijken als Bert- lich, dat door een SPD-functio- naris als 'idyllisch' is aangepre zen, omdat de 'groenvoorzie ning' royaal is uitgevallen. Hier wonen de mijnwerkers van Westerholt in kleine grauwe huizen en legt de gelijknamige cokesfabriek nog elke dag een negentiende eeuwse grauwslui er over de buurt. De bewoners zijn met een bijna religieus fa natisme aanhangers van de voetbalclub Schalke '04, waar Youri Mulder triomfen viert. En ze zijn lid van de SPD. „Dat kreeg je met de moedermelk binnen", zegt Anne (41) voor wie stemmen op een andere partij tot voor kort ondenkbaar was. Bolwerk Het Ruhrgebied is nog altijd een onaantastbaar sociaaldemocra tisch bolwerk. Hier haalde de partij bij de deelstaatverkiezin gen in mei gemiddeld 55 pro cent van de stemmen. En hier heeft de SPD zijn traditionele achterban, de arbeiders, weten te behouden. De doctorandus sen maken in Westfalen-West niet, zoals in vele andere gewes ten, de dienst uit. Bernard Kasperek is welis waar ingenieur, maar hij is een selfmademan die begon als loodgieter. Voor de meeste deelnemers aan het crisisberaad geldt dat ze de politiek er niet als een hobby tijdens de studie hebben bijgedaan. Ze zijn ge pokt en gemazeld in de onder nemingsraden en de wijkvere- nigingen. Slechts een handvol is jonger dan 40. De loyaliteit van de Genossen aan de Ruhr kon echter niet voorkomen dat de partij in mei haar meerderheid in het parle ment in Düsseldorf verloor cn tandenknarsend een coalitie met de Groenen moest aan gaan. Die nederlaag is een teken aan de wand en dat wordt ook in Recklinghausen zo gezien. De onderafdeling is na Dort mund nog altijd de grootste van het land, maar ook Reckling hausen verliest leden. Stonden er vier jaar geleden nog ruim 20.500 leden ingeschreven, nu zijn het er nog geen 17.000. En ook in de burelen in het Herbert Wehner-huis stromen de brie ven binnen van mensen die na de 'poppekast van deze zomer' hun lidmaatschap opzeggen. Scharping Voor onderafdelingsvoorzitter Bernard Kasperek was het 'gesodemieter in Bonn' aanlei ding om een actie voor partijlei der Scharping op touw te zet ten. De leden konden door het sturen van een briefkaart naar de partijcentrale in Bonn hun steun voor de door tegenslagen en blunders geteisterde Schar ping demonstreren. Dat is een opmerkelijk initiatief. Kasperek trotseert daarmee de anti- Scharpingstemming die zich steeds sterker manifesteert on der de ongeveer 800.000 leden die de SPD nog in het land heeft. Met Scharping is het vreemd gelopen. Ruim twee jaar gele den werd hij door de basis tot voorzitter en kandidaat voor het kanselierschap gekozen. Hij kreeg de voorkeur boven Ger hard Schroder, aan wiens machtsbelustheid voor te veel SPD-leden de penetrante geur van opportunisme hing. Schro der heeft deze nederlaag nooit kunnen verkroppen en daagde Scharping deze zomer uit tot een duel om de mtflht. Schar ping won dat gevecht, voorzo ver je iemand die sindsdien aangeslagen in de touwen hangt, een winnaar kunt noe men. Tijdens de Bondsdagverkie zingen van oktober vorig jaar deed Scharping het zo beroerd nog niet. Hij verloor weliswaar tegen Kohl, maar bracht het er beter af dan zijn voorgangers. Het was een nederlaag met per spectieven, vonden de com mentatoren toen. T rekpop Daarna is het snel bergafwaarts gegaan met de enthousiaste vrije-tijds-wielrenner. Als oppo sitieleider werd hij overscha duwd door de superster van de Groenen, Joschka Fischer, en als partijleider luisterde hij niet of naar de verkeerde adviseurs. Wanneer een plaatselijke SPI potentaat op stcmmenjacht ging, wist hij al heel snel wie hij niet moest uitnodigen: Rudolf Scharping. De partijleider met de houterige motoriek heeft het charisma van een trekpop. Dit gebrek aan uitstraling heeft hij niet kunnen compen seren door briljante ideeën en uitgekookt manoeuvreren. Ster ker nog: eigenlijk ging alles fout wat maar fout kon gaan, met als gevolg dat hij ook, de schuld kreeg van dingen waar hij wei nig of niets aan kon doen. I lij is nu ingeschaald als een verliezer en eet genadebrood. Volgend jaar maart worden er in drie deelstaten, Rijnland- Balts, Baden-Wiirttemberg en Sleeswijk-Holstein, verkiezin gen gehouden. Als die ook op een debacle uitlopen, zijn zijn dagen als partijleider zo goed als zeker geteld. Signaal uit ergernis over de manier waarop Schröder zich over de rug van Scharping heeft willen profileren. „Maar het moet ook een signaal zijn. We hebben hier nog altijd meer dan 50 pro cent van de kiezers cn we willen niet dat de partij kapot gaat, zoals in Berlijn is gebeurd. (Daar scoorde de SPD ooit 60 procent, maar is nu weggezakt tot 23,6 pet en drijft stuurloos rond, red.). Verder moeten we niet langer oppositie voeren tegen ons zelf, maar tegen de echte tegenstan der, de regering van Kohl. I n ten slotte is het een vermaning aan het adres van Scharping. Wij zijn bereid voor hem te vechten, maar dan moet hij ook de mouwen opstropen". SPD, wat nu? Dat is een vraag waarop ze ook in Kecklinghau sen geen antwoord weten. Han nes llüncmann, de medewerker van Bernard Kasperek, heeft po litieke wetenschappen gestu deerd en denkt dat beide grote volkspartijen, de SPD en de CDU na net vertrek van Kohl, kleiner zullen worden. De kie zers zullen zich steeds minder aan een partij binden. Voorlopig lijkt die stelling al leen voor de SPD op te gaan. Kohl regeert als een grootvorst, die zich zelfs kan permitteren zich zorgen te maken over de crisis van de SPD. Het ontbre ken van een krachtige oppositie is slecht voor de democratie, weet hij. In de kamer van llbncniann valt het oog van de bezoeker op een aan de muur hangend rijm pjc: 'Wenn morgens früh die Sonne lacht, das hat die SPD geinacht'. Als meteorologische waarneming klopte hel al nooit, maar nu deugt het zelfs niet meer als stemmingsbeeld... Bogota ap'The colors of FARC', waarmee gedoeld wordt op twee guerril lagroeperingen, het Nationale Bevrijdingsleger en de Revolu tionaire Strijdkrachten van Co lombia. Het Colombiaanse leger, dat de macabere posters sinds vori ge week verspreidt op scholen en in winkelcentra, wil aan dacht voor de wreedheden die de rebellen zouden begaan. Het leger maakt zichzelf echter ook veelvuldig schuldig aan schen dingen van de mensenrechten. In de afgelopen maanden zijn er verschillende bloedbaden ge weest in de regio. Benetton is niet onder de in druk en noemt de campagne 'slechts een van de duizenden voorbeelden' van imitatie. In een poging de bevolking te shockeren is het leger van Co lombia in zijn jarenlange strijd tegen linkse rebellen begonnen met een advertentiecampagne a la Benetton. De strijdkrachten verspreiden twee posters waarop slachtof fers te zien zijn van gruwel daden die door guerrillastrijders begaan zouden zijn. Op de ene kleurenfoto is een kind in een rolstoel te zien, dat door een mijn gewond is geraakt. De an dere poster toont een groep ver moorde arbeiders van een ba nanenplantage, met hun han den vastgebonden op hun rug. Linksboven op de posters staat: 'The colors of ELN' en kaapstad runa he lung a correspondent Hamburgergigant McDonald's opent vandaag in Johannesburg zijn eerste Zuidafrikaanse vesti ging. Maar de komst van Big Mac heeft tot een ju ridische oorlog in de plaatselijke fastfood-indu- strie geleid. Een Zuidafrikaanse onderneming claimt het recht op de handelsnaam, en heeft van de rechter in eerste instantie gelijk gekregen. Woensdag ging in Johannesburg de tweede MacDonalds van de lokale zakenman George Sombonos open. Het verschil met de Amerikaan se voedselgigant zit hem in de spelling van de naam maar in niet veel meer: het hamburgerres taurant is uitgevoerd in dezelfde kleuren, de naam is versierd met dezelfde typische grote M, het personeel draagt een soortgelijk uniform en op het menu prijken wereldwijd bekende McDo nald's toppers als de Big Mac. Toeval? Niet echt, meent McDonald's, dat de rechter dringend heeft verzocht Sombonos te ver bieden de handelsnaam te gebruiken tot er een definitief gerechtelijk besluit over de kwestie ligt. Maar de Zuid-Afrikaan op zijn beurt probeert M< Donald's te verbieden vandaag onder die naam open te gaan. En in de eerste ronde van dit ge vecht heeft de rechter hem gelijk gegeven. De handelsnaam McDonald's is al sinds vele ja ren in Zuid-Afrika geregistreerd op naam van het Amerikaanse concern. Maar vanwege de econo mische boycot van het apartheidsbewind kon de onderneming zich nooit daadwerkelijk in Zuid- Afrika vestigen. Sombonos, een ondernemer die zijn geld heeft verdiend met de restaurantketen Chicken l.ickcn, gespecialiseerd in gegrilde kippen, maakte van het gat gebruik en opende in Durban zijn eerste MacDonalds. Toen de zaak voor de rechter kwam, betoogde hij dat het Amerikaanse concern nooit echt bedoeling had gehad om zich in Zuid- Afrika te vestigen en daarom geen recht op de naam had. Het argument van de boycot was on zin, meende hij: dan hadden de Amerikanen maar, net als hijzelf in Chicken Licken, zwarte franchisehouders moeten aannemen.

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 7