Natte voeten ook deze winter niet uitgesloten Binnenland Brabants gas moet gasbel Slochteren lucht geven Bedplasser durft niet naar huisarts ZATERDAG 11 NOVEMBER 1995 346 Situatie langs grote rivieren veiliger, maar geen garanties De zwakste schakels in de dijken zullen voor het eind van het jaar al zijn versterkt, zo beloofden de ministers De Boer (milieu) en Jorritsma (verkeer en waterstaat) begin dit jaar toen het wassende water in Limburg en Gelder land honderdduizenden mensen uit hun huizen dreef. De aannemers-organisatie VBKO erkent dat een aantal dijkvakken niet bijtijds op de vereiste hoogte zal zijn. Een zegsman van de zusterorganisatie Vagww verijt de direct betrokkenen veel te traag te zijn geweest met aanbeste ding van de werken. De werkwijze wordt wel aan gepast. De komende weken worden geen lange stukken dijk meer onder handen genomen, maar korte stukjes. Als het Waalwater stijgt, wat altijd en kele dagen tevoren bekend is, kunnen de werken snel proviso risch worden afgerond. Met de grondverzetmachines op de dijk en in de uiterwaarden is dat geen probleem. F.r is ook vol doende klei voorhanden. ,,We hebben de zaak beter onder controle dan bij het hoog water vorig jaar", stelt Prins. DEN HAAG CAREL GOSELING EN THEO HAERKENS In de Deltawet Grote Rivieren werd bepaald dat 148,3 kilome ter dijk in het stroomgebied van de Rijn met de grootst mogelij ke spoed moest worden verbe terd. In Limburg moesten langs de Maas 142 kilometer 'kaden' worden aangelegd. De werken moesten in dit jaar, uiterlijk vol gend jaar, klaar zijn. Het jaar is bijna om en de winter naakt. De werken zijn weliswaar in volle gang maar nog niet afgerond. Menig be stuurder hoopt er het beste van en bidt dat het water deze win ter niet zo hoog komt als vorig jaar, want ook dan lopen er ste den en dorpen onder. Een deel van Roermond, waar enkele honderden mensen wonen, houdt het dan niet droog. In Kampen wordt ervan uitgegaan dat het werk toch tijdig af is en in het Limburgse Neer heeft de gemeente onlangs besloten zelf maar een kade aan te leggen, omdat het waterschap de plan nen tot nog toe niet rond had. Van de 148,3 kilometer dijk neemt Gelderland met negetig kilometer het leeuwedeel voor haar rekening. Daarvan is zestig kilometer nu zozeer verbeterd dat het veilig is. „Het is op een oor na gevild", aldus S. Prins, leider van het projectbureau dijkverbetering van de provin cie. De Waaldijk bij Ochten, die afgelopen winter bijna weg spoelde, voldoet nu aan de nor men net als de dijken bij Hur- wenen, IJzendoorn en Druten. Er moet nog gras worden inge zaaid maar dan is men klaar. Aan andere stukken dijk wordt nog volop gewerkt. Tus sen Opijnen en Ophemert bij voorbeeld, en tussen Haalderen en Lent. Aan dertig kilometer dijk is zelfs nog niets gebeurd. De plannen zijn klaar, maar het wachten is nog op de aanbeste ding voordat de eerste vracht wagens met klei gaan rijden. Daarbij gaat het ondermeer om de Waaldijken Beneden Leeu- wen/Dreumel en Vuren/Gorin- chem. Eigenlijk mag er van de Wa terschappen vanaf medio okto ber niet meer aan dijken wor den gewerkt maar die regel is terzijde geschoven. Er wordt doorgewerkt zo lang het nog kan. Tot nu toe is het weer de dijkwerkers gunstig gezind. Toch staal vast dat niet de tota le dertig kilometer dijk waar nog mee moet worden gestart, voor de winter klaar is. Prins: „Maar iedere kubieke meter klei is er één." Wat hem betreft, vriest het deze winter keihard zodat de uitwaarden begaanbaar blij ven en de zware machines niet wegzakken. De projectleider heeft niet de illusie dat de problemen nu de wereld uit zijn. „We hebben maatregelen getroffen voor de plekken waarvan bekend was dat ze zwak waren, maar we weten niet van elke meter dijk hoe die ervoor staat." De situa tie ziet er een stuk beter uit dan afgelopen winter, maar Prins geeft de bevolking van het Land van Maas en Waal, de Bomme- lerwaard, de Tieler- en Culem- borgerwaard geen garantie dat ze deze winter rustig in hun huis kan blijven. In Limburg is men verder dan in Gelderland. I-angs de Maas moest zo'ri 146 kilometer kade worden aangelegd: dijkjes en met baksteen beklede betonnen muren tot anderhalve meter hoog. Deels is het een tijdelijke voorziening. De Maas moet im mers de komende vijftien jaar breder en dieper worden ge maakt, zodat hij zonder gevaar meer water kan transporteren. Bijna 140 kilometer is klaar. De dorpjes Borgharen en Itteren worden omgeven door cirkel vormige dijken, maar 'zwaar pompen is onvermijdelijk', De rijksweg A2 bij Vught verdween begin dit jaar in het water. want de dijkjes voorkomen niet dat het water zich door de bo dem omhoogperst. Bij Herten wordt, na wat pro blemen, nu de laatste hand ge legd aan 4,7 kilometer kade, die half december klaar moet zijn. Woordvoerder J. Delsing van het waterschap maakt zich geen zorgen: „Als het water voor die tijd opkomt, kunnen we de pro blemen met noodmaatregelen het hoofd bieden." Bij Roermond is het nog lang niet zover. De ingenieurs weten nog niet hoe ze de zogenoemde voorstad het beste kunnen be schermen. Dus als het water de ze winter weer hoog komt, is het gevaar van overstroming verre van denkbeeldig. „Dan kunnen we niets doen en krijgt Roermond natte voeten", er kent Delsing. Het probleem is het riviertje de Roer dat precies in de binnenstad uitmondt in de Maas. Verantwoordelijk wethouder A. Bloemers meent dat het nogal meevalt. Hij erkent dat hoog water het gebied, waar Een kalfje dat tijdens de watersnood in de Utrechtse Veemarkthallen werd geboren, gaat terug naar de ontruimde Tielerwaard. honderden mensen wtf- weer onder water zal zd „Maar de zaak is beheersh zeker nu we ons noodscer nog verder hebben geperfeT neerd." Ook bij Neer in Noord-P burg ontbreekt nog 2,5 kili ter kade en wordt over de r nen pas komende maand tf ten. „In het slechtste geval F een deel van het dorp onr aldus woordvoerder R. Kide van het waterschap PeeP' Maasvallei. Ook hij spreekf' een gunstiger uitgangspr dan vorige winter. „We liggr niet wakker van." f" In Brabant liggen ze 'op F ma' meldt A. Reijnen, wf voerder van de provincie. 11 weg A2 zal deze winterM meer onder water lopen ol1' de kaden die de weg afsf1 men van de riviertjes de Ic mei en de Aa, in december*' zijn. Van de 26 kilometeu. die in Brabant moet wo verbeterd, is 17 kilometer i Aan de rest, ondermee' Woudrichem, wordt gewerl Dat niemand in Brabant- winter bij hoog water natte ten krijgt, durft Reijnen n zeggen. „Maar we hebber trouwen in onze dijken hebben twee oefeningen a de rug. Iedereen is klaar wi maar garanties worden ni< geven." Heel anders is het bet Zuid-Holland, Utrecht Overijssel. Men werkt at meest kwetsbare plekken maar niemand kan garant dat de werkzaamheden voor de winter klaar zijn danks krachtige uitsprake 'het lukt'. In Kampen, dat jaar ernstig door het IJssel werd bedreigd, maakt mei over de vertraagde uitvc van de plannen geen zc Wethouder T. Pieteriet la een woordvoerder wetei „de allerzwakste plekken dijk zijn aangepakt. Het wel heel gek lopen als h< mende winter misloopt, uiteindelijk is er vorig jaa niets gebeurd." ARCHIEFFOTO HILVARENBEEK TON VAN LIEROP Dallas op z'n Brabants. In de uitlopers van de Kempen doemt bij Hilvarenbeek, tussen de boerderijen, een boortoren op. Spuitende bronnen blijven ech ter uit. Geen romantiek zoals in Texaanse oliefilms als Giant. Een tiental Britse contractarbei ders vervangt bovendien James Dean als olie- en gasbaronnen. De proefboringen naar gas in Midden-Brabant moeten vooral rimpelloos, rustig en 'milieu technisch verantwoord' verlo pen. „ledereen verwacht drukte, la waai en continu spuitende bronnen", zegt J. den Duik, manager juridische zaken en woordvoerder van Clyde Petro leum, de hoofdaannemer van de boring in 1 lilvarenbeek. „Die filmbeelden zitten op ieders netvlies. Maar het gas in deze bodem, als w»dat hier al vin den. heeft een zeer lage druk. Dat kunnen we bij het aanbo ren uitstekend onder controle houden." Bijna twee maanden geleden brachten Clyde en haar drie vaste partners, houders van de gasconcessie Waalwijk, het cir cus op gang. Enkele weken gele den begon de proefboring. In middels is een diepte van onge veer tweeduizend meter bereikt. Seismisch onderzoek heeft aan gewezen dat op 2600 tot 2700 meter de eerste poriën in de bo dem zijn te vinden, waarin gas zich heeft opgehoopt. Clyde is als hoofdaannemer de enige olie- en gasmaatschappij die beneden de grote rivieren zoekt naar fossiele brandstof fen. In de concessie Waalwijk werden eerder met succes al drie velden of lagen gas gevon den. Waalwijk-Noord, waar ook een verwerkingsfabriek is ge bouwd, Sprang-Capelle en Loon op Zand zijn al operationeel. In de bodemlagen in Midden- Brabant, honderden miljoenen jaren geleden gevormd in het Carboon, bevindt zich volgens een schatting van Clyde onge veer 3,5 miljard kubieke meter gas. De concessie Waalwijk is daarmee vijf tot tien jaar econo misch verantwoord te exploite ren. meent Den Duik. Hilvaren beek is het laatste potentieel rij ke veld van de concessie, dat nu wordt aangeboord. Verder naar het zuiden, tegen de Belgische Kempen, moet in de concessie Valkenswaard nog meer gas opgehoopt liggen. Cly de heeft inmiddels een boorver- gunning voor die regio. De re sultaten van eerder seismisch onderzoek, uitgevoerd in driedi- mensionalecomputerbeelden, zullen voor het consortium de doorslag geven om ook daar proefboringen van enkele mil joenen guldens per keer uit te In Midden-Brabant hebben Cly de en partners inmiddels ruim honderd miljoen gulden geïn vesteerd. Daarvan is zestig mil joen besteed aan de verwer kingsfabriek. Gunstige bijkom stigheid was de ligging van het veld Waalwijk-Noord op een steenworp afstand van de plaat selijke haven aan de Bergse Maas. Dat drukt de transport kosten. In Hilvarenbeek worden naar verwachting twee boringen uit gevoerd. Het tijdelijk kampe ment. gebouwd rond een wette lijk verplicht geasfalteerd ter rein, zal daarmee in ieder geval twee maanden in bedrijf zijn. „Mogelijk gaan we langer door", zegt Den Duik. „Als we inderdaad gas vinden, moeten we bekijken of het ook voldoen de kwaliteit heeft. Daarvoor moet deze installatie blijven staan." Levert de boring of de kwaliteitscontrole niets op, dan breekt Clyde het kampement weer op. Gasvelden als Hilvarenbeek zijn in de ogen van Den Duik van marginale omvang. „Je kunt dit niet vergelijken met de gasbel, hoewel dat ook een overdreven term is, in Slochteren. Daar zit 2100 miljard kubieke meter in de grond. De concessie Waal wijk is daarmee vergeleken echt een marginaal veld." Exploratie van gas buiten Sloch teren past echter in het over heidsbeleid om het rijke Gro ningse veld niet direct uit te putten. Slochteren moet op re serve blijven of in ieder geval enige adempauze krijgen door eerst kleinere velden af te gra zen. Via Energie Beheer Nederland doet het ministerie van econo mische zaken dan ook mee aan de proefboring in Hilvarenbeek. Andere partners zijn de Duitse oliemaatschappij Veba en Dyas Nederland, een dochter van de Steenkolenhandelsvereniging (SHV). De overheid wilde in het verle den alleen deelnemen in de produktie van gasvelden. Den Duik: „Nu doet Energie Beheer ook mee aan de exploratie, aan de proefboringen. Daarmee dragen ze ook het risico van een boring als deze. De overheid onderstreept daarmee het be leid ook kleine concessies winstgevend te maken." De verdiensten op de concessie Waalwijk blijven 'het geheim van de smid'. Verder verdienen plaatselijke containerverhuur ders aan de boring en profiteert de horeca iil Hilvarenbeek van de komst van de Britse boor- ploegen. De grootste winst moet echter zijn weggelegd voor de boer op wiens land mogelijk gas wordt gevonden. Den Duik schudt het hoofd. „Dat kan tegenvallen. Als hier gas wordt gevonden, kun nen wij dit land op grond van de Mijnwet huren. De landeige naar wordt daarmee dus scha deloos gesteld." De grond voor goud geld verkopen, is wettelijk echter niet mogelijk. Weer een stukje Dallas afgebroken. UTRECHT MARIEKE DE VRIES Niet in hotels durven slapen, want stel je voor dat het mis gaat. Geën relatie durven aan te knopen, want het zal maar gebeuren. Groepsva- kanties? Nee, want je zult maar met iemand in de tent liggen die van niets weet. Ongeveer 170.000 volwassen plassen 's nachts in hun bed. „We weten nog steeds vrij weinig van bed plassen. Waarom wordt iemand die zich vol giet met biertjes 's nachts wel wakker om naar het toilet te gaan, en een bedplasser die uit voor zorg al weinig drinkt niet. We vleten wel dat het niets heeft te maken met de diepte van de slaap", zegt A. Kloet, uroloog van het Oude Rijn Ziekenhuis in Utrecht. Enkele jaren geleden ontdekten onderzoekers dat bcdplassers een tekort hebben van het hor moon ADH. Deze stof beperkt de urineproduk- tie door de nieren. Normaal gesproken hebben oudere kinderen en volwassenen 's nachts meer ADH in hun lichaam dan overdag. Wetenschap pers'kwamen er achter dat de stof desmopressi- ne sterk lijkt op het hormoon ADH. Zij ontwik kelden een neusspray en een tablet met des- mopressine. Mensen die de middelen gebrui ken, maken daardoor 's nachts minder urine aan. Patiënten die bij Kloet op het spreekuur ko men, zijn mensen die een lange weg door de medische en vaak alternatieve wereld hebben afgelegd. De meesten zijn nooit droog geweest. Sommige plassen al hun hele leven een paar keer in de week in hun broek, anderen een paar keer per maand. .Artsen hebben deze patiënten al diverse keren binnenste buiten gekeerd en niets gevonden. Ze hebben alles al uitgepro beerd. Bedtrainingen, piaswekkers, psycholo gen, alternatieve geneeswijzers maar alles zon der resultaat", aldus Kloet. Volgens de ur laat een grote groep bedplassers zich nog niet zien in de spreekkamer van artsen. „Dit| mensen die zich er zo voor schamen, zelfs niet naar de dokter durven. Of mensei niet geloven dat er voor hun probleem eenl lossing is." Zo heeft Kloet nog nooit volwassen allochi bedplassers op zijn spreekuur gezien. Hij dit aan het enorme taboe dat op het probljr ligt. „Bedplassen komt onder allochtonenpi tuurlijk ook voor. Het is erg triest dat dit nenskamers blijft, terwijl er wellicht wel wat) kan worden gedaan." Ook op het kinderfront wordt vooruitganj boekt bij het tegengaan van bedplassen, neesmiddelen worden niet zonder meer vo< schreven. Eerst wordt gekeken of er andere thoden zijn. Een manier die steeds meer opfl maakt, is de droogtraining thuis. Binnen geil deld zeven weken valt kinderen die geen I hebben bij gebruikelijke methoden, te lerenl meer in bed te plassen, to meldde TNO zomer. Het succesvolle 'medicijn' is een trainini op gedragstherapie is gebaseerd. Kortweg 1 het er op neer dat gewenst gedrag wordtF loond en ongewenst gedrag genegeerd. Uitr TNO-onderzoek bleek dat zeventig procent de kinderen die de droogbedtraining had gen, na zes maanden nog droog was. Bedplassen bij zowel kinderen als volwt zou worden veroorzaakt door psychische blemen. Kloet: „Ik kom inderdaad mensei gen met pyschische problemen. Maar ik we wel eens af, of die juist niet door het plassen worden veroorzaakt. Je moet er niet aan denken wat het voor je sociale I betekent als je als volwassene regelmat nachts in je bed plast."

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 6