n 'In ieder mens schuilt kampioen' een Saksisch Roy Martina stelt zichzelf als lichtend voorbeeld Roy Martina: „Het lijf vertelt je eigenlijk alles. Maar menigeen vangt de signalen niet op." foto united photos de boer olaf Zomaar wat levensvragen. Dikwijls ziek en ook even vaak de ziekte in? Behept met het verwrongen zelfbeeld van de eeuwige verliezer? Roy Martina pretendeert de grauwste grijze muis te kunnen opglanzen tot een markante persoonlijkheid. Dezer dagen verkondigt hij zijn leerstellingen op Papendal. En passant verschijnt z'n boek 'Je bent een kampioen'. Weg met alle remmingen, blokkades en sabotagemechanismen.Herkennen, erkennen, expressie en loslaten. Tegenslagen zijn de beste groeihormonen die er bestaan. Roy Martina, een arts die probeert te voorkomen in plaats van te genezen. oor hem is vroeger niet dood, maar het verleden is wel ver van g Roy Martina af komen te staan, wensen die hem in z'n vroegste jeugd mee- ftaakten, kennen Roy Martina niet terug. Honderdtachtig gradpn veranderd. Hij zegt lu vrijwel alles onder controle te hebben. studie en levenswijsheid. „Maar nor- gesproken was ik voor galg en rad opge- zesjarig jochie was er geen huis met te houden. Meestal ongedurig, een en- keer compleet onhandelbaar en bovenal jressief. Hoe klein ook, Roy was voer voor sychologen. De geconsulteerde zielekundi- e diagnostiseerde als volgt: „Met dit jong ordthet nooit wat." Daar kon Martina sr. het dan mee doen. Bij g eine Roy was minor brain damage gecon- ateerd. Volgens de psycholoog veroordeel- e de lichte hersenbeschadiging het hyperac- ;ve jong tot de begaafdheid van een ;s omoor. „Uw zoon zal nooit goed kunnen le- r:n. Doe 'm op judo, dat kan helpen zijn 5 ;ressie te beteugelen en hem discipline bij brengen." Moet je 'm tegenwoordig meemaken! Roy lartina ziet zichzelf nu als lichtend voor- jeeld van wat mensen met beperkingen kun- 't]en bereiken. Natuurlijk had hij met gemak /er de rand kunnen vallen naar de zelfkant in de samenleving. Maar zo jong als hij was, ad de kinderpsycholoog hem ertoe geprik- ield zichzelf te bewijzen. Wat mislukkeling? en winnaar zul je bedoelen! Als judoka ainde hij zich suf, naderhand als karateka i kickbokser dito. Niet voor niets, Martina ossierde in titels. En hoewel van nature ?en studiehoofd, doorliep hij de HBS. En de udie medicijnen werd zelf cum laude afge- ind. „Niet omdat ik zo intelligent was, maar imweg omdat ik twee h drie keer zo veel in e boeken zat als een ander." Tegenslagen ■zelf een doel stellen, actie ondernemen en oorzetten. Tegenslagen kunnen als uit- ingspunt dienen voor geestelijke verdieping een meer lichamelijk welbevinden. 'Shit 3 appens' en de kunst is eroverheen te stap- en. Dat is, bondig weergegeven, het verhaal 'Ut Roy Martina op seminars te vertellen 1 eeft. Overal ter wereld komen hele mensen- lassa's luisteren naar deze in 1953 op Cura- ao geboren vechtjas, die zichzelf bestempelt Is eeuwige student. Zijn boeken worden ver- onden. Gezondheid verkoopt vandaag de dag. laar geld is, naar eigen zeggen, nooit doel- telling nummer 1 geweest voor Martina. Een i nkele sof daargelaten heeft hij altijd goed in 'n onderhoud kunnen voorzien. In de jaren achtig had hij diverse florerende privéprak- jken, eerst in Maastricht en later op Cura- ao. Maar Martina wilde meer. „Mijn grote liefde is de preventie. Als regu- er opgeleide arts die nu de zogenaamde al- ïrnatieve geneeskunde praktizeert, heb ik He ellende gezien die er bestaat. En daarvan en ik behoorlijk over m'n nek gegaan. In de in van: ik vind het zo jammer dat een hele- oel mensen wachten tot het laatste mo- ïent." Eigen schuld, dikke bult dat zovelen op en duur in nood raken. De mens, zo zegt lartina, is geneigd zich te wentelen in lui- leid, in z'n persoonlijke comfortzone. „Het is let verhaal van iemand die van de veertigste erdieping springt en zwevend langs de twin- igste etage roept dat het allemaal nog prima n orde is. Ik zie het als mijn taak zo veel mo- elijk mensen bij te brengen dat goed voelen iet goed genoeg is." Anders gezegd: 'Voorkomen is beter dan enezen'. Eigenlijk niets nieuws dus. Zijn •elling dat mensen beter moeten luisteren laar hun lichaam ook niet, trouwens. „Het i)f vertelt je eigenlijk alles. Maar menigeen 'angt de signalen niet op. Hoeveel mensen omen na een dag werken niet afgebrand huis. Wordt als volstrekt normaal ervaren, lijn norm is dat je dan nog zo vitaal moet 'in om die avond hele andere dingen te 'aan ondernemen. In de meeste gevallen is lr geen sprake van fysieke moeheid, de neeste mensen voelen zich emotioneel afge- napt." Ondervinding 'ij zegt uit ondervinding te spreken. Zo lang lartina sportte, voelde hij zich topfit. Maar ioe moe en depressief voelde hij zich niet, °en de artsenstudie hem volledig opeiste? erhalen van patiënten,die hem aanklamp- en, gingen volledig langs hem heen. „Ik had Hoeite me wakker te houden. Heb je natuur- 'lk geweldige oplossingen voor: op een gege- en moment dronk ik zestien tot achttien 'oppen koffie per dag." Een 'check-up' wees uit dat Martina leed 'an een combinatie van allergie en lage bloedsuiker. Was door de reguliere genees kunde nooit ontdekt en in wezen gecamou fleerd door al dat sporten. Juist in de tijd dat hij aan sportieve onthouding deed, open baarde de moeheid zich. Een teken dat er in het karkas iets niet optimaal functioneerde. Als vanouds ging hij de sportzaal in, oefe nen, oefenen en nog eens oefenen. De ener gie stroomde terug in het lijf. Toeval of niet: in die tijd ook raakte hij getroffen door een advertentie in een medisch vakblad, die 'energie' als trefwoord kende. Hij schreef ver volgens in voor de studie Natuurgeneeskun de. „Nu ben ik van nature sceptisch, dus ben aan research gaan doen. En ik vond uit dat er heel wat missing links in de opleiding zaten. Er was niet voldoende aandacht voor de toxi sche, de giftige stoffen die je de hele dag tot je neemt. En met emoties werd in die studie ook niets gedaan. Eigen onderzoek leerde hém dat degene die voortaan geestelijk en lichamelijk fitter door het leven wil, zichzelf moet 'ontgiften'. Opruimen, alle geestelijke blokkades die niet zelden gratis met de opvoeding zijn meege kregen. Een doel stellen, daar komt het op aan. Afrekenen met verkeerde gewoontes, die in de dagindeling zijn geslopen. In zijn visie is de keuze tussen koffie en Spa blauw niet moeilijk als de gezondheid in het geding is. Eten uit de muur? Afzweren die vieze vette hap. Druk voorgoed uit die sigaret. Ga over op water, vruchte- en groentesappen, krui denthee en vitaminen. Minder het gebruik van alcohol, suiker, zoetwaren en rood vlees. En mijdt zo veel mogelijk 'toxine' personen, lui die geestelijk gif spuien. Martina doelt daarmee op hufters die altijd lopen te klagen, te kankeren. Omring je met personen die het beste met je voor hebben, die het niet heb ben afgeleerd te glimlachen en grappen te maken. Klinkt allemaal mooi en aardig, maar niet al het negatiefs valt te ontlopen. Neem maar de baas die de hele dag aan je kop zeurt en bot vraagt of het niet tijd wordt eens te solli- kraak citeren. Onmogelijk om jezelf voor zo'n el lendepukkel af te sluiten. De remedie van Martina: Hang thuis een boksbal op, des noods met de foto van die baas erop. En bij elke mep roepen: 'Jij klootzak, jij viezerik'. „Zo zorgt de baas onbewust nog voor een goede conditie ook. Je hebt je afgereageerd en daarna volop tijd voor partner en kinde ren." Maar hoe zit het met hem zelf? In Florida woonachtig zal Martina als kleurling toch ook wel eens een racist tegen het lijf lopen. Nou. zegt Roy, schelden doet hem dus geen zeer. Niets kan z'n stemming bederven, tenzij het zijn vrije keus is. In dit geval blijft Martina ge woon lachen. „Gewoon er boven staan, dan gaat het meestal vanzelf ever. Dan hen je zo'n type uiteindelijk meester en voel je je kampioen." Niemand is perfect, ook Martina niet. Zijn biograaf schrijft anders wel andere taal. De persoon in kwestie pende bijkans zichzelf voorbij in het lyrisch bedrijven van Martina's PR. Ga er maar even voor zitten: Roy Martina wordt voorgesteld als een bijzonder mens, die een weergaloze vitaliteit paart aan een uitstekend verstand, een tomeloze sportivi teit en een ongekende bedrevenheid op het gebied van natuurgeneeswijzen. Een man kortom om 'U' tegen te zeggen, eigenlijk een eer met zo'n heer van gedachten te wisselen. „Wow, klinkt fantastisch, hahaha. Raar om te horen natuurlijk, maar het is wel waar ik voor ga. Ik wil nu eenmaal niet eenzijdig zijn." Dat gaat ook op voor het behandelen van mensen die met zichzelf overhoop liggen. De reguliere geneeskunde is in zijn optiek te veel gericht op het genezen, niet op het voorko men van kwalen. En kom bij hem ook niet aan met de theorie dat misère zich laat ver drijven door te pas en te onpas 'tsjakka' te kraaien. Het gevaar dreigt dat in het onder bewustzijn een minder plezierig gevoel blijft huizen. Het eeuwige gevecht Er leven heel wat mensen in een schijnwe reld. Niet zelden zonder het te weten. Accep teren klakkeloos de kwaliteitsnormen van hun bestaan, omdat ze die zich nu eenmaal hebben aangepraat of ingepeperd kregen van hun omgeving. En dat terwijl mensen vol gens Martina tot veel meer in staat zijn dan ze veronderstellen. Het verlangen daartoe leeft in het onderbewustzijn in de rechterher- senhelft, maar de ratio in de linkerhersen helft houdt de actie tegen. Angst voor het on bekende. Het eeuwige gevecht tussen gevoel en verstand. En zo gaan hele volkstammen maar door met een bestaan waarmee ze in wezen niet gelukkig zijn. De een blijft zitten in een al jaren haperende relatie. En de ander klampt zich onverkort vast aan de zekerheid van een baan, die in wezen wordt uitgekotst. „Vroeg of laat wordt dat afgestraft. Niet cholestorol, niet stress, maar unhappiness met werk en gezin zijn de belangrijkste rede nen dat mensen overlijden aan een hartin farct. Statistisch gezien doen de meeste hart infarcten zich voor op maandagochtend voor negenen." Dan is het beter bijtijds te kiezen voor ei gen welbevinden, betoogt Martina. Desnoods opzeggen die job, die louter ergernis oproept. Dan maar een financiële stap terug in plaats van een zware hypotheek te leggen op de ge zondheid. En hoe pijnlijk een scheiding ook kan zijn, het leed dat twee partners elkaar kunnen aandoen is véél erger. „Waar heel veel mensen mee zitten is. zoals ik het noem, de rose bril. En ROSE staat voor Repressie, Ontkenning, Suppressie van Emotie. Het onderdrukken van gevoelens van gevoelens, frustraties. Het antwoord daarop is HEEL. Herkennen, Erkennen, Expressie en Loslaten. Ik zie op seminars in het buitenland mensen het werkelijk uitschreeuwen. Wordt hier nog steeds vreemd gevonden, omdat je in de opvoeding nu eenmaal meekrijgt dat gewoon doen al gek genoeg is. Nou, ik vind het fantastisch. Gooi er maar uit wat dwars zit." Martina heeft iets met hoofdletters: ROSE, HEEL en ook NEL Die laatste afkorting staat voor Neuro Emotionele Integratie, een door hem ontwikkelde techniek om met verdron gen emoties in contact te komen. „Alleen praten over trauma's en fobieën, het desensi- biliseren, is niet het echte verwerkingsproces. Mijn aanpak is veel klinischer. Ik praat niet zo veel, vraag alleen wat het probleem is en werk daar naartoe. Je kunt als therapeut pra ten tot je een ons weegt. En daarmee kun je dan bereiken dat de linkerhersenhelft, de ra tio, het probleem verwerkt. Maar in het on derbewustzijn, de rechterkant, blijft het zit ten." De spiertest als leugendetector. Simpeler kan niet. Martina laat z'n proefpersoon met duim en wijsvinger een 'O' vormen en daar na stelt Martina de vraag wanneer.voor het eerst dat lamlendige gevoel is ontstaan. Het antwoord: sinds 1987, toen er van hasjcake is gesnoept. Martina laat de proefpersoon eerst haar eigen naam nazeggen en vervolgens een fictieve. De reactie: de ene keer hlijft de 'O' sterk en de andere keer verslappen duim- en wijsvinger. En zo vraagt Martina maar door. Om uiteindelijk op een nare ervaring te stui ten, die de proefpersoon op haar vierde zou hebben beleefd. „Maar misschien zitten er nog meer blokkades in je." Telefonische nazorg van Martina, hij belt een paar dagen na de test de proefpersoon op om te vragen hoe het haar nu vergaat. Naar waarheid zegt ze zich 'gestresster' dan ooit te voelen. Hij verwijst haar naar een van de 100 'trainers', die zijn technieken toepast. Martina had het vantevoren ook gezegd: „Het kan zijn dat je niet na één sessie af bent van wat je dwars zit." Dan heeft Willem-Jan van de Wetering, uit gever van Martina's werk 'Je bent een kam pioen', het beter getroffen. Zijn mededeling klinkt bijna juichend: „Roy heeft me van het nagelbijten afgeholpen." ZATERDAG 11 NOVEMBER 1995 Aan de Spaanse kant van de Pyre neeën is een soort kikkers ontdekt die de biologen nog niet kenden. Vorige week heeft het in de krant gestaan. Het zijn geen nieuwe kik kers. Waarschijnlijk springen ze daar al eindeloos lang rond, maar het is een afgelegen streek en geen mens had ze eerder gezien. Af en toe komt zoiets voor. Daar moest ik aan denken toen ik iets las over een nieuwe taal in Nederland. Een nieuwe kikkersoort ontdekken in de Pyreneeën is overigens iets anders dan een nieuwe taal ontdekken in Nederland. Hoeveel talen zijn er in Nederland in heems? Altijd gedacht dat er twee zijn: Ne derlands en Fries. Maar nu ineens zijn er lieden die beweren dat er drie talen zijn: Nederlands, Fries enSaksisch. Dat lijkt me opzienbarend nieuws. Saksisch, zo wil men ons doen geloven, wordt gesproken in Groningen, Drenthe en Overijssel. De aanleiding tot het 'ontdekken' van die derde taal Is het Europese handvest voor minderheidstalen. De lidstaten van de Raad van Europa moesten opgeven welke min derheidstalen er in hun landen gesproken worden. En gelijk ook beloven daar zuinig mee om te springen en ze een beetje te sti muleren. Nederland heeft het Fries als min derheidstaal, en dat Fries wordt ook wel enigszins beschermd en gestimuleerd. Of dat verstandig is, daar gaat het nu even niet om. De gebarentaal van blinden is alvast vergeten, en dat betreur ik. Maar de Sak- sers, of althans enkele Saksische geestdrij vers, hebben nu een krachtige actie gevoerd om het Saksisch erkend te krijgen als min derheidstaal. Als ik hel goed begrijp, is dat in de Tweede Kamer al gelukt, en hebben we nu drie talen in Nederland, Valt te verwachten dat binnenkort het Zeeuws, het Brabants en het Katwijks ook tot beschermd taalgebied worden uit geroepen? Volgens de Saksische lobby niet. Zeeuws en Brabants, zeggen ze, zijn dialec ten van het Nederlands, maar het Saksisch is wel degelijk een aparte taal. Waar is dat op gebaseerd? Ik beluister twee argumenten. Mijns inziens allebei even slecht. In de eerste plaats wijzen onze Sak- sers op de geschiedenis: in de Hanzetijd vormden Groningen en andere oostelijke provincies een geheel met Noord-Duits- land, niet met West-Nederland. Dal is juist, maar wel 500 jaar geleden. Waarom zouden we de situatie van 500 jaar geleden zwaar der laten wegen dan de tegenwoordige tijd? Geen antwoord, uit de Saksische hoek. Wel een ander slecht argument. I let Alge meen Beschaafd Nederlands is gebaseerd op de Frankische dialecten. Dat wil zeggen: gebaseerd op pakweg Hollands en Bra bants. De Saksische dialecten van het noord-oosten staan daarbuiten. Dat is op zichzelf min of meer juist. Maar het geldt evenzeer voor de kustdialecten van Noord Hofland, Katwijks, Schevenings, Zeeuws en West-Vlaams. Krijgen we straks nog een vierde taal die erkend moet worden? Hou toch op. De enige manier om te be palen wat een dialect is, is kijken hoe het vandaag de dag functioneert. I Ilstorische en zogenaamde taalkundige argumenten leve ren nooit een goed criterium. En als we kij ken hoe het Gronings, het Drents en het Overijssels momenteel functioneren, dan is daarin geen verschil met het Brabants en het Zeeuws. Streektalen zijn het, voor thuis, voor in het dorp, voor onder elkaar; terwijl men tegenover vreemden, op school, op kantoor, in de kerk Algemeen Nederlands gebruikt. Nu, dat is precies wat men dialec ten zou moeten noemen: streektalen die overkoepeld worden dooreen standaard taal. Laten we op onze standaardtaal toch zui nig zijn, en niet roekeloos een paar klei ne bijzonderheden opblazen tot een aparte taal. Wie me niet gelooft, zou eens naar Bel gië moeten kijken. Dat land is echt tweeta lig, en het zou iedere Belg een lief ding waard zijn als het anders was, want België zucht onderzijn tweetaligheid. Nederland verkeert in de luxe positie dat we een [jaar gekken hun gang kunnen laten gaan die kleine verschillen willen opblazen, met overheidsgeld stimuleren, en opfokken tot aparte talen. Pyromanen zijn het. Laten wc hopen dat de bevolking van Groningen, Drenthe en Overijssel zo gek niet is dat ze zich door deze onzin laat meeslepen. Wat als deze Saksische kikker levensvatbaar blijkt te zijn, kon hij wel eens een heel ver velend staartje krijgen. ïi JOOP VAN DER HORST universitair docent Nederlands

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 41