I J 'Argumentatie VS niet overtuigend' Lubbers maakte op de VS geen verpletterende indruk van tilWEHHUi Binnenland De mislukte lobby voor Ruud Lubbers van dag tot dag Grote groei criminele 'buitenlandse' bedrijven Eindelijk weer thuis Justitie verbiedt voetbalspel jeheime gegevens IRT na >verleg ook openbaar MAAT VOLGENS van h ru ATERDAG 11 NOVEMBER 1995 ANP Algemeen Pc'\bureau CPD Geassocieerde Pers Diens Geen grote risico's aan lichte pil Washington De risico's die kleven aan het gebruik van lichte anti-conceptiepillen zijn niet groot. Dat concludeert de Ameri kaanse Food and Drug Administration (FDA) na bestudering van twee rapporten over de gevaren die de pil zou opleveren. Het gaat om zogenoemde pillen van de derde generatie, waaronder de merken Marvelon en Mercilon. Deze pillen kwamen in het nieuws doordat ze de kans op trombose zouden verhogen. Duitsland heeft inmiddels besloten dat deze pillen aan vrouwen onder de dertig jaar voorlopig niet mogen worden voorgeschre ven. Nederland zag geen aanleiding om te waarschuwen tegen het gebruik van de pil. Artiestenbureau boos op Sorgdrager ofn haag Het Drentse artiestenbureau Theo de Ridder is boos 3p minister Sorgdrager (justitie). Die heeft volgens De Ridder de Tweede Kamer onjuist geïnformeerd over een optreden van Lee Towers in de Norgerhaven-gevangenis. De voornaamste klacht: het optreden van de populaire zanger kostte geen 18.500 gulden, wals Sorgdrager de Kamer schrijft, maar slechts 9.000 gulden; iet normale tarief van 7.500 gulden plus een toeslag voor de naandag van 1.500 gulden. Het optreden was geregeld door een jedetineerde die daarmee zijn aanstaande vrijlating wilde vie- Internationale drugbende opgerold ^rankfurt am main» Bij een gezamenlijke actie hebben de Duitse, Turkse, Amerikaanse en Nederlandse politie in Europa een in- ernationale organisatie van heroïnehandelaren en witwassers van geld opgerold. In Frankfurt am Main werden gisteren twaalf verdachten aangehouden. In de VS en Nederland werden bijna tegelijkertijd acht personen gearresteerd. Proef met betaalsysteem via Internet hmsterdam Interpay Nederland, namens de gezamenlijke Ne- lerlandse banken, en KPN Multimedia starten begin volgend aar een proef met een betaalsysteem via de elektronische snel- veg. Met dit experiment willen de partijen nagaan of en in hoe verre Internet-gebruikers directe betalingen kunnen doen. Beta- en via Internet is nu al mogelijk, maar uitermate fraudegevoelig. Raak verdacht van belastingfraude itrecht Frisdrankenfabrikant Raak Holland BV wordt verdacht -an belastingfraude. De politie deed eerder deze week op vier ilaatsen invallen. Twee directeuren van het bedrijf werden inge loten. Volgens persofficier van justitie Brouwer gaat de fraude rermoedelijk om tonnen. Bij de invallen is administratie in be- ilag genomen. De FIOD is druk bezig het materiaal door te [looien. RPF wil meer invloed kleine partijen [utten De RPF wil de kleine partijen in de Tweede Kamer met ten wijziging van de Grondwet meer invloed geven. Als een (ninderheid van het parlement (bij voorbeeld dertig leden) meent dat een wetsvoorstel de grondrechten aantast, dan moet fle Kamer het betreffende voorstel m^t een tweederde meerder heid aannemen. Dat zei RPF-fractievoorzitter L. van Dijke van morgen tijdens de federatieraad van zijn partij iri Putten. 'Doorsnee advocaat te argeloos' ftN haag „Het onderwerp criminaliteit leeft veel te weinig on- ier advocaten. Veel van hen zeggen: 'We zijn toch fatsoenlijk, lat overkomt ons toch niet.' Juist die argeloosheid maakt de ad- tocaat zo kwetsbaar." Vooral civiele advocaten kunnen een nakkelijke prooi zijn, concludeert de Rotterdamse deken nr. M. Bruyninckx in het Advocatenblad. Bruyninckx was voor- ütter van de commissie die richtlijnen heeft opgesteld om te /oorkomen dat advocaten betrokken raken bij criminele hande- ingen. den haag maurice wilbrink en peter leunissen Al snel na het aftreden van Willy Claes als secretaris-gene raal van de NAVO duikt de naam Ruud Lubbers op als een mogelijke opvolger. De Deen Uffe Ellemann-Jensen is dan al officieel kandidaat voor de ho ge functie. Een vrijwel geruis loze lobby voor Lubbers be gint. Een transatlantische ru zie over de benoemingsproce dure maakt een einde aan Lubbers' hoop. Een recon structie. Vrijdag 20 oktober. De Belgi sche secretaris-generaal van de NAVO Willy Claes dient zijn ontslag in. Denemarken draagt al voor de bekendmaking daar van een eigen kandidaat voor: Uffe Ellemann-Jensen. In NAVO-kringen circuleren dan al enige dagen de namen van mo gelijke opvolgers. Zaterdag 21 oktober. Even snel als de namen worden genoemd, vallen ze af. Minister Van Mierlo (buitenlandse zaken) neemt contact op met Ruud Lubbers, maar de oud-premier wordt nog niet officieel voorgedragen. De Nederlandse regering tast bij de NAVO-leden voorzichtig af hoe Lubbers ligt. Maandag 30 oktober. Lubbers' kansen nemen flink toe als de Britse premier Major en de Franse president Chirac be kendmaken hem te zullen steu nen 'als de Nederlandse rege ring hem voordraagt'. Ook min der belangrijke NAVO-partners als Portugal en Italië zien in de Nederlandse oud-premier een geschikte topman. Van Mierlo belt zijn Amerikaanse collega Christopher, die zich op de vlakte houdt. Dinsdag 31 oktober. De Duitse Bondskanselier Kohl zegt even eens Lubbers te zullen steunen. Met de drie grote Europese lan den achter zich, lijkt Lubbers verzekerd te zijn van de top functie bij de Alliantie. Het wachten is nu op de Amerika- nen. Donderdag 2 november. Lub bers is in Washington voor 'sollicitatiegesprekken'. Van Mierlo besluit de formele kandi daatstelling hiervan te laten af hangen. De eerste aarzelingen omtrent de steun voor Lubbers Minister Van Mierlo tijdens de persconferentie waar de regering de in trekking van de kandidatuur van Lubbers bekendmaakte. foto anp paul stolk weerklinken. De VS zijn geïrri teerd over de openlijke wijze waarop Europa zich uitspreekt over Lubbers. Vrijdag 3 november. Lubbers keert terug op Schiphol. Zijn rapportage van het gesprek in Washington overtuigt het kabi net: hij wordt de officiële Ne derlandse kandidaat. Zowel premier Kok als Van Mierlo to nen zich buitengewoon opti mistisch over Lubbers' kansen. In de opwinding en euforie over de kansen van Lubbers raakt in Den Haag op de achtergrond dat de Amerikanen nog steeds geen voorkeur hebben uitge sproken. Zaterdag 4 november. Van Mierlo bekruipen de eerste twij fels over de kansen van Lub bers. Er komt een telefoontje van Christoffer. Amerika heeft grote problemen met Lubbers. Kok en Van Mierlo zijn ver baasd. De rapportage van het 'sollicitatiegesprek' was zonder meer positief. Zondag 5 november. De Deen se kandidaat Ellemann-Jensen voert een tweede gesprek in Washington, nu met de minis ter van defensie Perry. In diplo matieke kring wordt gespecu leerd: zien de Amerikanen meer in de Deen? Maandag 6 november. Kok en Van Mierlo wonen de begrafe nis bij van de vermoorde Israëli sche premier Rabin. Tussen de ceremoniën door proberen ze bij de Amerikaanse delegatie helderheid te krijgen over de plotselinge Amerikaanse draai. Dinsdag 7 november. De NAVO heeft de benoemingskwestie formeel op de agenda staan, maar stelt een keuze uit. De Amerikanen liggen nu overdui delijk dwars. De Amerikaanse NAVO-ambassadeur Hunter vertelt zijn Europese collega's dat Washington meer tijd nodig heelt Woensdag 8 november. Van Mierlo weet nu zeker dat de kandidatuur van Lubbers kapot zit. Er is een laatste telefonisch contact met Christopher, die zich niet negatief uitlaat over Lubbers en Nederland prijst voor de 'zorgvuldige' wijze waarop het zich heeft ingezet voor haar kandidaat. Donderdag .9 november. Steeds openlijker klinkt de Amerikaan se boodschap dat Washington Lubbers afwijst. Washington zou zelfs al op zoek willen naar een derde kandidaat. Vrijdag 10 november. Van Mierlo belt 's morgens met Lub bers. Lubbers vraagt het kabinet zijn kandidatuur in te trekken. Aan het begin van de middag is het officieel: Lubbers trekt zich terug, zo heet het, om de tegen stellingen binnen de NAVO niet verder aan te wakkeren. washington hans de bruun correspondent Premier Kok en minister Van Mierlo hadden gewaarschuwd kunnen zijn. Toen zij vorige maand in New York tijdens het feestje van de jarige VN met mi nister Christopher van buiten landse zaken lunchten en voor zichtig de kandidatuur van Lub bers aan de orde stelden, was een van de eerste vragen van de Amerikaan: „Waarom stellen jullie Hans van den Broek niet kandidaat?" De EG-commissaris en oud minister was immers een figuur naar zijn hart: hard, rechtlijnig, met grote dossierkennis en lei derscapaciteiten en van onbe sproken gedrag. Van den Broek werd in Washington de ideale kandidaat geacht voor de opvol ging van Willy Claes. Maar Van den Broek mocht niet. Bang als Den Haag was dat we in Brussel, na zijn vertrek naar de andere kant van de stad, zouden worden afge scheept met een onbelangrijk commissariaatje. Het kabinet wilde èn-èn. Lubbers moest het dus worden. Washington heeft Lubbers niet alleen laten vallen omdat men op de tenen was getrapt vanwege de door de Europea nen gevolgde procedure. Diplo maten in de Amerikaanse hoofdstad laten doorschemeren dat de persoon van Lubbers ze ker zo belangrijk was. Hij heeft tijdens zijn sollicitatiegesprekjes van vorige week in Washington geen verpletterende indruk ge maakt. Al had Lubbers zelf een totaal andere beeld. Over de precieze redenen houdt men zich in Washington op de vlakte. Er zijn veel 'zou's'. Lubbers zou te weinig daad krachtig zijn gebleken. Hij zou niet genoeg kennis over de kwestie-Bosnië tentoon hebben gespreid en zou zich te aarze lend hebben uitgelaten over de uitbreiding van de NAVO naar het oosten. En hij zou onvol doende buitenlands-politieke en militaire achtergrond heb ben. Vaststaat dat zijn gespreks partners 'niet onder de indruk waren', zoals in de VS wordt ge- zegd. Voor de Amerikaanse rege ring speelden ook binnenlandse overwegingen een rol om Lub bers te laten vallen, nadat hij zo nadrukkelijk door Frankrijk, Groot-Brittannië en Duitsland naar voren was geschoven. Clinton moet binnenkort het door de Republikeinen beheer ste Congres overhalen om 25.000 vredestroepen naar Bos nië te sturen. De Republikeinen moeten daar niets van weten en zijn zeer gevoelig voor de druk die vanuit Europa op de VS wordt uitgeoefend. Clinton kon daarom niet de indruk wekken dat hij zich bij een zo belangrijke zaak als het leiderschap van de NAVO door de Europeanen de wet liet voor schrijven. In Washington be staat vooral ergernis over de manier waarop Frankrijk pro beert de baas te spelen in de NAVO. Volgens de Amerikanen is er in de alliantie maar één baas: de VS. Het feit dat Lub bers en Ellemann-Jensen voor sollicitatiegesprekken naar Washington werden ontboden, was al een tik op de vingers. Maar die, noch hun regerin gen, zagen dat en in Den Haag werd Lubbers kandidaat gesteld alsof de baan hem niet meer kon ontgaan. De Amerikanen die er zelf nooit een been in zien om eenzijdig besluiten door te drukken praten nu ineens over 'overleg' en 'consensus'. Zij hebben op een weinig subtiele manier laten voelen dat de zaken op hun ma nier moeten worden geregeld. En dat Europa, als hel belang blijft hechten aan een grote Amerikaanse inbreng in de NAVO (lees: Bosnië), toch eerst even naar Washington zal moe ten luisteren. Den Haag betreurt afketsen kandidatuur Lubbers VERDIEN GELD!! L.!l M ij orjfv Waarom een oud model caravan of vouwwagen uit de verhuur Heerhugowaard kopen, terwijl u voor bijna dezelfde prijs een nieuw model 1996 Pascaistraai 16 mdterr Zandhorst Hobby - Dethleff caravan of André Jamett vouwwagen kunt kopen, iei 072-5718088 op levering voorjaar, tegen Theo Stet aktieprijzen. levens 1001 Alphen a/d Rijn artikelen in onze kampeersupermarkt tegen NL scherpste prijzen stcewc-rr.eg 78 Nu opruiming showmoddellen caravanvoortenten bijna halve prijs tei oi72-493W-t <5 „De argumentatie van de Verenigde Staten om Ruud lAibbers af te wijzen als secretaris-generaal van de NAVO heeft weinig vlees op de botten." Dat zei premier Kok gisteren tijdens de wekelijkse persconferentie tja afloop van de ministerraad. „Waarom ze Lubbers niet wilden, weet ik niet. De door hen gegeven argumentatie was niet overtuigend". gereageerd op het afketsen van de kandidatuur van Lubbers. PvdA-fractieleider Wallage vindt dat de VS de NAVO een slechte dienst hebben bewezen door Lubbers niet te steunen. „Niet de persoon van Ruud Lubbers is hier in het geding, maar de rela tie tussen de Europese landen en de VS binnen het bondge nootschap heeft een belangrijke rol gespeeld", aldus Wallage. Ook zijn collega's van WD en D66 betreuren de gang van za ken. WD-woordvoerder Weis glas concludeert dat het kabinet vorige week een 'behoorlijke in schattingsfout' heeft gemaakt door te verwachten dat oud premier Lubbers een gerede kans maakte. Hij noemde het besluit om Lubbers als kandi daat terug te trekken in een eer ste reactie 'buitengewoon te be treuren'. Woordvoerder Van den Bos van D66: „We konden tot het laatste moment rekenen op bre de steun voor Lubbers. Voor de Nederlandse regering was er geen enkele reden Lubbers vori ge week vrijdag niet officieel kandidaat te stellen. Er moet dus in de VS iets zijn misge gaan, maar wat?" den haag-parus gpd-anp Gistermiddag trok het kabinet- Kok de kandidatuur van Lub bers op diens eigen verzoek in vanwege de Amerikaanse weer stand tegen zijn persoon. „Ik heb altijd voor Europa gewerkt en nu voel ik dat mijn kandida tuur verdeeldheid veroorzaakt. Daarom heb ik mij teruggen ok ken", aldus Lubbers gisteravond op een conferentie in Berlijn. Premier Kok zei het terugtrek ken van Lubbers zeer spijtig te vinden. „Voor Lubbers en on- zeH." De Nederlandse regering lijkt volledig in het duister te tasten over de plotselinge Amerikaan se afwijzing. De Amerikaanse opstelling zou zijn voortgeko men uit de gesprekken die Lub- hj.jrs eind vorige week had met hoge Amerikaanse functionaris sen in Washington. In de rap portage hierover zouden louter positieve kwalificaties hebben gestaan. Woensdag liet de Ame rikaanse minister Christopher (buitenlandse zaken) zijn colle ga Van Mierlo echter weten dat Lubbers voor Washington on aanvaardbaar was. In Den Haag is teleurgesteld „Dit is een klap voor Lubbers en de Nederlandse regering", reageerde CDA- woord voerder De Hoop-Scheffer gisteren. De CDA'er kan zich absoluut niet voorstellen dal een vermeend gebrek aan dossier-kennis inza ke ex-joegoslavië Lubbers heeft doen zakken voor zijn toela tingsexamen vorige week in de VS. CDA-fractieleider Heerma, die de gang van zaken ten zeer ste betreurt, tekent daarbij aan dat naar zijn overtuiging het ka binet zich wel goed heeft inge spannen om Lubbers op de hoogste NAVO-post te krijgen. 1 let kabinet zal volgende week in de Tweede Kamer ver antwoording moeten afleggen over dc gang van zaken rond de kandidatuur van Lubbers. Groen Links heeft een spoedde bat aangevraagd. Diplomatieke kringen in Pa rijs begrijpen niet goed waarom Den Haag de kandidatuur van Lubbers heeft ingetrokken. De Amerikanen hebben hem im mers nooit met evenveel woor den afgewezen, hoogstens een voorkeur uitgesproken voor de andere kandidaat, de Deen Elle- man-Jensen. Maar de Europese ambassades van de betrokken NAVO-landen in de Franse hoofdstad zijn er wel van over tuigd dat het plots naar voren schuiven van I .ubbers als kandi daat zonder overleg met de Amerikanen Washington in het verkeerde keelgat is gescho ten. den haag gpd De ondernemingen blijken zich onder meer bezig te hou den met koppelbaas-praktijken, handel in verdovende midde len, valsheid in geschrifte en oplichting. Buitenlandse rechts personen worden door Neder landse ondernemers gebruikt om hoofdelijke aansprakelijk heid te ontwijken. In 1989 waren er nog maar 2.707 buitenlandse rechtsperso nen bekend bij de Kamers van Koophandel. Vier jaar later wa ren dat er 4.664. In totaal zijn er nu naar schatting 11.000 actief. De onderzoekers menen dat het tijd wordt een centraal re gister van buitenlandse rechts personen aan te leggen waar al le informatie bijeen wordt ge bracht. Nu werken alle betrok ken instanties met eigen gege vens. Van goede samenwerking en snelle uitwisseling van infor matie is geen sprake. Steeds meer 'buitenlandse be drijven' in Nederland houden zich bezig met criminele activi teiten. Flet gaat om Nederlan ders die gebruik maken van de Britse limited, deAntilliaanse NV, de Amerikaanse corpora tion, de Belgische BvdA, de Duitse GMBH en AG en de Luxemburgse SA. Om de opspo ring van deze ondernemingen te vergemakkelijken, is het no dig dat er een centraal register komt. Dat is de uitkomst van een studie die aan de Vrije Uni versiteit van Amsterdam is ge daan naar 'buitenlandse rechts personen' in Nederland. Buitenlandse rechtspersonen zijn handig omdat men zich kan verschuilen achter lands grenzen. Controle is moeilijk en arbeidsintensief. Bovendien wil lang niet elk land meewerken aan onderzoek. Rotterdam gpd ook voor alle andere media die een dergelijk spel organiseren. Volgens de Arnhemse procu reur-generaal Fick kunnen deel nemers aan het spel geen in vloed uitoefenen op het verloop ervan; het is dus louter een gok spel. Bij het spel kunnen de deelnemers een eigen voetbal elftal samenstellen dat aan de hand van de werkelijk gespeel de wedstrijden door middel van scorende voetballers punten kan verzamelen. De betrokken uitgevers beraden zich over mo gelijke stappen tegen het ver bod. Het voetbalspel 'Topcoach' of 'Coach van het jaar' is in strijd met de Wet op de Kansspelen. Het moet met ingang van de winterstop worden beëindigd, anders zullen de organisatoren boetes opgelegd krijgen. Dat schrijft het College van procu reurs-generaal in een brief aan de directies van de kranten (on der meer Algemeen Dagblad, Rotterdams Dagblad, Nieuws blad van het Noorden en de Wegener-bladen) die dit spel organiseren. De maatregel geldt eindhoven Een 'Limburgse JageE kon gisteren zijn geliefde in de armen vallen. Gisteren keerde de Alfa-compagnie van het 42ste Pantserlnfante- riebataljon van de Limburgse Jagers, ook wel Dutchbat-4 genoemd, terug van hun missie in Bosnië. foto ahp koen suyk Het geheime deel van het rapport bevat verhoren met 27 betrokkenen bij de IRT-affaire. Er staat niet alleen gedetailleer de informatie in over de opspo ringsmethode waarbij de politie drugs op de markt liet komen. Ook hakt menig betrokkene on verbloemd en keihard in op col lega-misdaadbestrijders. Betrokkenen konden destijds vrijuit spreken omdat- geheim houding was beloofd. Elf van hen houden daar nu aan vast. Overleg met hen, voorafgaand aan mogelijke openbaring van hun inbreng, is eveneens nood zakelijk, zo is gisteren afgespro ken. et kabinet en de parlementai- enquêtecommissie opspo- jigsmethoden zijn het eens ge- brden over het gebruik van heime delen uit het IRT-rap- |rt van de commissie-Wieren- I. Afgesproken is dat de en- lêtecommissie die alles al Ël heeft gelezen de geheime |len ook daadwerkelijk in bezit Sjgt. Als de enquêtecomissie in lar eindrapport wil citeren uit geheime informatie, dan zal iarover van geval tot geval jerleg met de ministers Sorg- en Dijkstal (birn ubel- I Exclusieve meubel ontwerpen voor de slaap kamer vindt u bij Van Til. Variërend van tijdloos en romantisch tot geavanceerd design. U treft er garderobe- kasten en 's werelds beste slaapsystemen voor persoonlijk ligcomfort! de jOnze slaapspecialisten: Garderobekasten. Maatwerk dat past bij de stijl van het men en kleuren. Van Til meet, schetst en plaats een gardero- bekast op maat! Individuele slaapsystemen. Bepalend voor uw nachtrust en gezond heid: de juiste bodem en matras. Van Til geeft u een persoon lijk advies zoals u dat nergens anders in Nederland krijgt jrkade 38 1823 CJ Alkmaar Telefoon 072-5112760 Q Eigen parkeerterrein

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 3