Misdaadbestrijding wacht nieuw begin na Van Traa Feiten &Meningen WwtWI In affaire-Jol is Deadline grote boosdoener Een opdracht vé g&conDOOMOtR VAN v£ranty- m-mm Rampenvergadering ZATERDAG 11 NOVEMBER 1995 Ruim dertig jaar geleden logeerde ik bij een oom, die predikant was van de Gerefor meerde kerk vrijgemaakt te Steenwijk. Op een avond toen ik alleen thuis was, werd er aangebeld. Ik deed open. Op de stoep stond een tengere, tamelijk voddig geklede man. Met regende. Van zijn lange, sluike, zwarte baar vielen smoezelige druppels omlaag. Hij zag er triest uit, maar ook tamelijk on guur. Hij deelde mij mee dat hij een 'op dracht van God' had gekregen. Die op dracht, zo zei hij, bleek vervat in een bijbel tekst welke hij, toen hij langs het huis van mijn oom liep, had 'ingekregen.' Die bijbel tekst luidde: 'Treed toe en voeg u bij deze wagen'. Dat staat in Handelingen, zei ik, in het verhaal over de kamerling uit het Mo renland. De man keek absoluut niet op van mijn bijbelvastheid, maar deelde mij onver stoorbaar mee dat hij, op grond van die 'ingekregen' bijbel tekst zich nu in 'op dracht van God' als lid wenste aan te melden bij de vrijge maakte Gerefor meerde kerk. Ik zei dat mijn oom niet thuis was, maar dat ik het hem nog die avond na thurskomst zou meedelen. De man zette naam en adres voor mij op een pa piertje en vertrok. Toen mijn oom en tante die avond laat thuiskwamen dacht ik ze blij te verrassen met een nieuwe broeder, maar mijn oom bleek er helemaal niet gelukkig mee. 'Op dracht van God', zei hij, 'dat kan iedereen wel zeggen'. Ik zei dat ik geen reden had te twijfelen aan de betrouwbaarheid van de man. Mijn oom was er echter niet gerust op, maar kon deze broeder moeilijk als kerklid weigeren. Het bleek een vreselijke onruststoker die voor zeeën van ellende zorgde in de gemeente. Het is eigenaardig dat het geloof in God met zich meebrengt dat er op gezette tijden mensen opduiken die 'opdracht van God' menen te hebben ontvangen. Zelden echter wordt zulke mensen door God opgedragen veel geld over te maken aan Artsen zonder Grenzen, of bejaarden te helpen bij het oversteken, of te demonstreren tegen de uitbreiding van Schiphol. Nee, uit die op drachten van God vloeit doorgaans onaf zienbaar veel ellende voort. Ook uit de Bij bel, en dan met name het Oude Testament, kun je leren dat als iemand Jozua bij voorbeeld daarin een 'opdracht van God' krijgt, er steevast sprake is van moord en doodslag op grote schaal. Wat dat betreft is de gruwelijke opdracht van God die ons de ze week schokte geheel in overstemming met datgene wat wij uit het Woord des He ren leren. Wat zou de wereld er toch enorm op vooruit gaan als niemand meer in God ge loofde. Wie niet in God gelooft, kan ook geen 'opdracht' van 'Hem' krijgen. Was echt tot iedereen doorgedrongen dat God allang dood is, dan zou Rabin nu nog leven. Twee politiemensen, werkzaam bij de Haar lemse criminele in lichtingendienst (CID), hebben de Nederland se politie èn het open baar ministerie (OM) voor schut gezet. In een twee maanden durende feuilleton bracht de parlemen taire enquêtecommis sie opsporingsmetho den de rotte appels in de recherchemand aan het licht. Inmid dels staat de bestrij ding van de georgani seerde misdaad op zijn kop. De tragiek wil dat de Haarlem mers Langendoen en Van Von del het nooit zo bedoelden. Zij schoten door in een poging schatrijke drugbaronnen mores te leren. Dat zij daarbij niet wer den gehinderd door adequate controle van hun eigen korps leiding en het OM betekent de zer dagen hun ondergang. Aan het schrijven van het eind rapport krijgt de commissie- Van Traa een zware klus. Dwars door de wereld van politie en justitie en dwars door de poli tiek loopt een scheidingswand tussen vóór- en tegenstanders van de opsporingsmethode, het willens en wetens op de markt laten komen van drugs, om cri minelen in een later stadium te pakken. De methode werd vaker ge bruikt, ook door anderen dan de Haarlemmers. Zowel de hui dige (Sorgdrager) als de voor malige (Hirsch Ballin) minister van justitie is voorstander van de methode. Het aantal voor standers van de methode is niet alleen aanzienlijk, maar hun herkomst is ook geografisch be paald: alle politiechefs, behalve die uit Amsterdam. Vrijwel alle officieren van justitie, behalve die uit Amsterdam. Kortom, bij na iedereen buiten Amsterdam, een uitzondering daargelaten, is voorstander. Het geeft opnieuw de scheidslijn tussen de hoofd stad en de rest van Nederland aan. Er heerst rond de hoofdstad dan ook een welhaast fundamenta listische veldslag. Oud-minister Hirsch Ballin van justitie strooi de deze week nog even zout in de Amsterdamse wonden. Niét de opsporingsmethode, maar Amsterdamse onwil om met an dere korpsen samen te werken leidde tot de ontbinding van het interregionaal rechtercheteam (IRT) Noord-Holland/Utrecht. Het was juist die conclusie van de commissie-Wierenga die vo rig jaar het offensief van de ge krenkte Amsterdammers in gang zette. Amsterdam wacht op 'eerher stel' en heeft daar tijdens de en quête zelfs bij monde van korpschef Nordholt en recher chechef Weiten om gevraagd. Nee, zeggen de tegenstanders, al was de IRT-methode nog zo fout, daarom hoefje niet een heel team op te hefffen. Dan stop je die methode, zoals de commissie Wierenga het for muleerde. Welke aanbevelingen Van Traa ook formuleert, voor de ver stoorde verhoudingen in de Randstad zullen die nooit een oplossing bieden. Dat lijkt slechts te bereiken door perso nele ingrepen, waarbij de hoofdpersonen binnen de top van politie en justitie in Amster dam, Haarlem en Utrecht uit el- kaars directe omgeving worden gehaald. Van Traa en zijn commissiele den hebben met scepsis een ie der ontvangen die vóór het doorleveren van drugs pleitte. De vraagstelling werd dan agressiever en soms zelfs ho nend: „Hoe kunt u dat nou zeg gen?" Het was minister Sorg drager die als laatste een lans brak: „Het concept van de me thodiek is toelaatbaar." Maar wat eerder al duidelijk werd, onderstreepte ook zij. De me thode moet aan strenge voor waarden worden gebonden. Van Traa is halverwege de en quête gestopt met tellen, maar hoorde cijfers tussen 32 en 65 met drugs geladen containers. Van Traa kon ook ophouden met tellen omdat dat elders ge beurt. Een omvangrijk rijksre cherche-onderzoek moet helder maken wat zich precies alle maal rond de Haarlemse CID, maar ook bij andere in het land, heeft afgespeeld. Menig politie man is nieuwsgieriger naar het tussenrapport van de rijksre cherche in december, dan naar het 'vrijblijvender' werk van Van Traa. Wat verder duidelijk werd tij dens de enquête, is een trapsge wijs gebrek aan controle over het werk van de criminele in lichtingendiensten. Tot de poli tiek aan toe. De CID's gingen te ver, politieleidingen wisten van niets, de betrokken officier van justitie had geen idee wat er echt gebeurde, diens hoofdoffi cier kreeg niets gerapporteerd, en als dat wel eens zo gebeurde dan hoorde de procureur-gene raal weer niets. Bij het ministerie was de amb telijke top slecht op de hoogte en werd nagelaten de minister adequaat in te lichten. En tot slot wilde vorig jaar de Tweede Kamer van niets weten omdat ministers in het zadel moesten worden gehouden in verband met aanstaande verkiezingen. Iedereen in de keten had op enig moment de mogelijkheid zich op de hoogte te laten stel len en in te grijpen. Wat er mis kon gaan, ging mis. In een lange domino-reeks liet de een na de ander zijn verant woordelijkheid links liggen. Het zal dan ook niemand verbazen als Van Traa vooral de verant woordelijkheden wil regelen, de beheers- en gezagsstuctuur voor de politie in een gietijzeren vorm vervat. Want niet in Haar lem, maar ook in Utrecht, Rot terdam, Hilversum en Dordrecht werd het feilen van de controle door (vooral) het OM blootgelegd. Het zijn overi gens de enige steden waar na drukkelijk naar is gekeken. De rest had geluk. Uiteindelijk zal een zittings rechter precies willen weten hoe het bewijs werd vergaard. Ook de verdediging moet de be wijsgaring tegen het licht kun nen houden. Van Traa zal iets moeten verzinnen om te vol doen aan de geheimhouding van informanten, infiltranten en hun preciese rol. Zonder hen is de politie machteloos. Worden zij echter ontmaskerd, dan lo pen zij levensgevaar. Te verwachten valt dat Van Traa met een oplossing komt tussen het openbaar ministerie en de zittingsrechter. Nu al geeft de rechter-commissaris toestem ming voor methoden zoals het afluisteren van telefoons en huiszoeking. De methoden van de CID zullen in de toekomst worden getoetst en uiteindelijk, al dan niet ontdaan van gevaar lijke informatie over informan ten, aan de rechter worden voorgehouden. Verder zal er een algemene wettelijke basis voor het CID-werk moeten wor den gemaakt. De belangrijkste opgave kan Van Traa niet met wetten en re- TEKENINC TOM JANSSEN gels bereiken. Bij de top van po litie en justitie zijn de kippen van de leg. De enquête heeft een verlammende werking ge had op de bestrijding van de ge organiseerde misdaad. Politie korpsen kijken momenteel wel uit, het openbaar minstede vindt niets meer goed en de mi nister van justitie heeft in een aantal oekazes duidelijk ge maakt dat ook zij wacht op Van Traas aanbevelingen die haar de weg moeten wijzen. Mochten Van Traa en zijn com missie de methode van doorle veren van drugs geheel afwijzen en voorstellen deze te verbie den, dan hebben Langendoen en Van Vondel, naast een ont luisterende parlementaire en quête, nog iets op hun geweten: de teloorgang van een opspo ringsmethode die anderen wèl goed toepasten. In dat geval krijgt Amsterdam nog meer ge lijk, maar valt te vrezen dat Ne derlandse drugbaronnen tot in lengte van dagen hun drugs binnen laten komen zonder dat de politie er ook maar iéts van af weet. DEN HAAG HANS LEBER n HARM HARKEMA De affaire rond voetbalscheidsrechter Dick Jol dreigt als een boemerang terug te slaan op h?t TROS-televisieprogramma Deadline. De makers van het misdaadprogramma hebben de reputatie van Jol geschonden. En dit is dan meteen het eni ge feit waarop de KNVB zich uiteindelijk voor de rechter heeft beroepen ter rechtvaardiging van de levenslange schorsing waarmee de voetbalbond de scheidsrechter heeft gestraft. Het argument is niet dat lol schuldig is aan gokken op door hem te fluiten wedstrijden, maar dat hij (door Dead line) in opspraak is gebracht. Dinsdag bepaalt de U trechtse rechtbankpresident mr. Broekhoven of de KNVB zorgvuldig genoeg is geweest toen Jol van de velden werd verbannen. Kan iemand die publieke lijk aan de schandpaal is genageld nog naar behoren functioneren in de woeste wereld van het betaalde voet bal? Volgens de KNVB zal Jol altijd een omstreden figuur blijven. Zijn advoca ten stellen daar tegenover dat de scheidsrechter onbekommerd kan doorfluiten op voorwaarde dat na een onafhankelijk onderzoek volledig eer herstel volgt. Maar los hiervan staat de vraag welke verantwoordelijkheid Deadline op zich heeft geladen. De makers van het misdaadprogramma hebben Jol in een kwaad daglicht gesteld zonder de gangbare journalistieke beroepsnor men in acht te nemen. Journalisten die beschul digingen uiten moeten zich baseren op meer bronnen die zij betrouwbaar achten. De betrouw baarheid van de anonieme later door Jols ad vocaten geïdentificeerde tipgever van Deadline kon echter op geen enkele wijze worden vastge steld. En Jols voormalige echtgenote, die als aan vullende bron diende, leek er voornamelijk op uit te zijn haar ex-man schade toe te brengen. Ook al geen toonbeeld van betrouwbaarheid. Nu zijn de journalistieke beroepsnormen nergens GUSSCHREUDERS juridisch medewerker formeel vastgelegd en dat is op zichzelf maar goed ook. Het gebruik van anonieme bronnen bijvoorbeeld kan niet in alle omstandigheden worden uitgesloten. Algemeen geldende regels kunnen een belemmering vormen voor de vrij heid van nieuwsgaring. Anonimiteit van journa listieke bronnen is soms nodig ter bescherming van de betrokkenen. Als een hooggeplaatste amb- tenbaar uit morele verontwaardiging de publieke opinie waarschuwt tegen een misstand of belang rijke informatie laat uitlekken, is dat een totaal andere situatie dan wanneer iemand uit rancune een ander belastert. Journalisten behoren zich bewust te zijn van de "risico's die aan het gebruik van ano nieme bronnen kleven. Wil de be trokkene er beter van worden? Is zijn verhaal na te trekken? Pieegt de in formant misschien bedrog? In het al gemeen heeft het publiek er recht op te weten waar een nieuwsfeit van daan komt. Als de bron niet ge noemd mag worden, is dus extra zorgvuldigheid geboden. Behalve een bijzondere inspanning om de feiten te checken, mag worden verlangd dat vooraf is nagegaan of het belang van de openbaarmaking de methode rechtvaardigt. Deadline is tot de openbare executie van Jol overgegaan zonder de vereis te zorgvuldigheid in acht te nemen. De makers van het misdaadprogramma wisten ook wel dat zij Jols functioneren praktisch onmo gelijk maakten door vooralsnog onbewezen be schuldigingen publiek te maken. Het verweer dat de boodschapper niet verantwoordelijk is voor de boodschap, gaat in dit geval niet op. Op de keper beschouwd hield het bewijsmateriaal tegen Jol in Deadline w einig meer in dan een sensationele verdachtmaking. Onrechtmatig of niet het is in ieder geval een laakbare manier van journalistiek bedrijven. De Haagse arbiter Dick Jol. Daar zaten we dan, 38 Neder landers in de huiskamer van HarerMajesteits Ambassadeur. De ambassa deur functioneerde als voorzit ter van de verzamelde blok hoofden, dat wil zeggen vrijwil ligers die als leiders van hun wijk optreden in geval van een aardbeving. Ze moeten dan na gaan hoe het met hun landge noten is gesteld. Met eetstokjes in de hand en sushi's tussen on ze kiezen, werd ons de taken van blokhoofden uit de doeken gedaan. Heineken zorgde voor de lavende effecten. Het ambassadepersoneel voel de zich o, zo trots op het uitge dachte plan. Het initiatief voor een zelfhulporganisatie voor Nederlanders ontstond na de grote aardbeving in Kobe in ja nuari. „In Kobe hebben we ge merkt hoe moeilijk het was om op de hoogte te raken van het lot van de Nederlanders", zo vertelt het hoofd consulaire af deling. En dat terwijl er in Kobe maar vijftig Nederlanders woonden. Het moet een troost zijn voor de ambassade dat niet alleen de Nederlandse ambte narij niet functioneerde, maar dat de Japanse het ook liet af weten. En die had de zorg over vijftien miljoen mensen. Nu was er dan de rampenvergadering' voor het district Tokyo-Yokohama, waar tussen de 25 miljoen Japanners zo'n vijfhonderd Nederlanders vertoeven. Hoe kan de ambas sade in het geval van een grote aardbeving en die kan vol gens handlezers, wichelaars, sekteleiders en seismologen ie der moment plaats vinden zo snel mogelijk het lot van haar onderdanen te weten komen? „Delegeren", luidt het antwoord van Harer Majesteits ambtena ren, die in tegenstelling tot de meeste andere Nederlanders in Japan slechts een 40-urige werkweek hebben en vrij heb ben op zowel Nederlandse als Japanse feestdagen. Werd in een rondschrijven de taak van blokhoofd als mini maal beschreven: tijdens de vergadering groeide deze uit tot een hoogst verantwoordelijk job. Plotseling moet ik weten hoe ik de twintig Nederlanders op mijn lijstje op de fiets kan bereiken. Ik moet hen op de hoogte brengen van hun dichtstbijzijnde evacuatiezone: hen geestelijk en materieel steunen: medische hulp bieden: vier keer per jaar contact met ze opnemen om te kijken of ze er nog wel zijn. Vervolgens moet ik de ambassade van iede re mutatie op de hoogte bren gen; ik moet mijn afwezigheid melden aan een plaatsvervan gend blokhoofd, die ik eerst zelf moet zien aan te stellen: mijn partner (die geen Nederlander is) bij dit noodplan betrekkfen. De blokhoofden gingen er tij dens de vergadering zelf hele maal in'op. „Eigenlijk zouden we allemaal een EHBO-cursus moeten volgenopperde een vrijwilliger. „Kunnen we geen armbandje krijgen, zodat we tij dens de ramp als onofficiële hulpbieders herkenbaar zijn", bracht een ander naar voren. „Eigenlijk zouden we allemaal een mobiele telefoon moeten hebben. In Kobe functioneerd de helft van de telefoons niet.' „En wat moet je doen als je ki deren alleen thuis aantreft?" kan ze natuurlijk niet naar eei wildvreemde Japanse buur brengen. Neem ze mee naar d volgende Nederlander op het lijstje en laat ze daar achter, z< dat jij je lijstje kan afwerken", stelt een consulaire medewer ker voor, alsof de volgende Ne derlander geen wildvreemde voor mijn kind zou zijn. „En wat doe je met kinderen i gemengde huwelijken en hun partners?" „Alle EU-ambassa- des zorgen voor de opvang va alle EU-burgers", aldus het an woord van officiële zijde. „En wanneer de partner nu uit Ja pan of Korea komt?" „Tja (stilte)" Denkt de ambassade werkelijl dat ik na een aardbeving op zoek naar Nederlanders ga? Nee, ik ga eerst kijken hoe het met mijn man en twee kinder staat. Dan ga ik onze persoon ke noodtas met geld, EHBO- doos, dekens, extra kleren en voedsel zoeken. Dan ga ik de noodflessen water, die we in een veilige hoek hebben opge slagen, tevoorschijn halen en een onderkomen voor ons orj niseren. Wanneer we alle vier bij elkaar zijn en weten dat w< de komende dagen goed kun nen doorbrengen, dan zal ik aan het lot van de 20 Neder landse buurtgenoten denken, als ik dan tenminste nog in Ja pan ben. JUDITH STALPERS CORRESPONDENT

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 2