begint aan tweede jeugd Toerisme Het begon met ^jeen weddenschap Zowel droog als vochtig 38< Een museum uit woede geboren ZATERDAG 11 NOVEMBER 1995 REDACTIE ROB VAN DEN DOBBELSTEEN uol biedt de toerist en gevarieerde mix aarin langlaufen een lorname plaats in- »emt. Scuol zè (Is toeristen eenmaal een leuk plaatsje lebben ontdekt, kan het snel gaan. Dat ieft Sankt Moritz wel bewezen. De zeer nondaine wintersportplaats was in de omer van 1864 alleen rlog bekend bij de CI igen boerenbevolking en vier 'verdwaalde' ngelse toeristen. Totdat hoteleigenaar ohannes Badrutt een weddenschap met ijn buitenlandse gasten aanging. De (ritten moesten met de kerstdagen irugkomen. Als ze de omgeving dan niet looier vonden dan in de zomer, hoefden i het verblijf niet te betalen. De imergasten kwamen inderdaad in de rinter, keerden gebruind huiswaarts om ,n ervolgens weer terug te komen, samen iet een groot aantal landgenoten. De /intersport in het kanton Graubünden was eboren. Het nabij gelegen Scuol beschikt over istien skiliften en tachtig kilometer aan köfdalingen, langlauf-loipen meteen lengte an in totaal zo'n 45 kilometer, de eerste nowboard-school' van Europa en een "erst modern kuurbad. Het winterseizoen ipt van december tot half april. Ook in de omer biedt'het gebied diverse logelijkheden, zoals bergbeklimmen, 520 andelen, wildwatervaren, hanggliden, olfen, vissen, mountainbiken en vissen, oor de liefhebbers van natuur en cultuur n het Zwitsers Nationaal Park en het 1 achtige slot Tarasp een bezoek waard, fo: Zwitserland Toerisme in Amsterdam, 020 - 22 03 3. Zwitserland is een toeristenland. En dat valt te merken. Vakantiegangers, al waar je kijkt. Hoewel... Het vriende lijke bergdorpje Scuol wordt vooralsnog gemeden. De be woners zijn daar niet zo gelukkig mee. Ook zij willen op gestoten worden in de vaart der volkeren en zetten daar om hun geheime toverdrank in: zuiver mineraalwater om in te baden of om van te drinken. michèl hasselerharm Zwitserse francs (bijna 70 mil joen gulden) te investeren in het oude kuurbad. De forse in vestering was voor een kleine gemeenschap als Scuol, met 1.900 inwoners, een enorme sprong in het diepe. Robert Hu- bert van de VW, vergelijkt het met een 'bungee-jump'. „Met de geruststelling dat het elastiek om onze enkels sterk genoeg is om te voorkomen dat we onze nek breken. Maar natuurlijk vroegen veel mensen zich af waarom we zo fors investeerden in een kuurbad, waar alleen mensen van boven de 70 op af komen die met de kippen op stok gaan." De Kur-director is echter overtuigd van de combinatie kuurbad-wintersport. „Mensen willen niet alleen met hun hoofd tussen de knieën naar be neden en zijn de lange wachttij den bij de skiliften beu. Ze wil len ook genieten van de rust. De maatschappij is al prestatief ge noeg. De ziel wil ook wat." Het bad onderging daarom een verjongingskuur. 'Boign (Retro-Romaans voor bad) Scuol' kreeg een uiterst mo dieus jasje en een nieuwe. Als de tekenen niet bedriegen, zal het op 1.250 meter hoogte gelegen Scuol (Kanton Grau bünden, twaalf kilometer van zowel de Italiaanse als de Oos tenrijkse grens) straks ook be- kènd zijn bij het 'grote publiek'. Het Zwitserse kuuroord begint na een fikse financiële injectie aan een tweede jeugd. Het dorp stond samen met de buurgemeenten Tarasp en Vul- pera aan het begin van deze eeuwwisseling bekend als de 'huwelijksmarkt van Europa'. Van heinde en verre (en dan met name uit Rusland) bezoch ten de Europeanen het kuur bad. Het plaatsje zette hoog in: zo waren er voor het eerst ont blote, vrouwelijke knieën te zien. Europa sprak er schande van, maar kwam wel kijken. Na de Tweede Wereldoorlog ech ter, begon met name door de opkomst van de farmaceutische industrie (die 'eeuwige jeugd' beloofde), het verval. Het dorp ontwaakt nu uit haar onvrijwillige 'winterslaap'. De kleine gemeenschap besloot begin jaren '90 voor 52 miljoen De renovatie van het Kurbad heeft circa 70 miljoen gulden gekost. sprankelende uitstraling. Een uitstraling die ook jongeren naar Scuol moet trekken. Om die reden werd het voorvoegsel 'Bad' voor de plaatsnaam ge schrapt. Het woord wordt zou te veel worden geassocieerd met gezapigheid. Er schuilt wel een addertje onder het gras. Het welslagen van de plannen hangt samen met het handhaven van de rust in en rond Scuol. Een beetje hinken op twee gedach ten, dus. Toeristen trekken met het beeld van ontspanning en rust, maar ook weer niet te veel, want dat zou juist ten koste gaan van dezelfde rust. Of het storm gaat lopen in het Zwitserse dorp is de vraag. Voor wintersporters die alle dagen willen langlaufen of alpine-ski- en zijn er beter uitgeruste va kantie-oorden. Maar de toerist die graag 'van alles iets' wil, kan prima in Scuol terecht. Tenmin ste als ze het dorp weten te be reiken. Want de slechte bereik baarheid is de Achilles-hiel van Scuol. Vanuit Nederland zijn er twee reële mogelijkheden: met de auto over de hooggelegen Flüela-pas (die regelmatig afge sloten is) of vanaf Zürich met de Rhatische Bahn. De overigens sprookjesachtige reis van vlieg veld Kloten naar eindstation Scuol, duurt totdat de Vereina- tunnel over enkele jaren gereed is bijna vijf uur. Als de tunnel klaar is de helft. Dat betekent wel dat de Flüela-pas dicht gaat, omdat onderhoud te duur wordt. Auto mobilisten dienen hun voertuig op de trein te zetten. De inwoners van Graubün den moeten zich binnenkort in een Abstimmung (een soort 'voor-referendum') uitspreken over de aanschaf van een derde treinstel, waarmee de auto's kunnen worden vervoerd (kos ten twaalf miljoen Zwitserse francs). Hubert^ „Het ziet er wel goed uit, maar er is alleen geen geld. Ja, er zijn wel voldoende francs in het land, maar dat is niet van ons." Daarom zijn er toeristen nodig. Zodat straks héél Zwit serland bekend is bij de buiten landse toeristen. FOTO'S ZWITSERLAND TOERISME Het Zwitserse kanton Graubünden heeft vijf kuurbaden Andeer, Sankt Moritz, Vals, Scuol en Serncus. De modernste is dat in Scuol. Als eerste in Zwitserland biedt Boign Engiadina Scuol een Iers-Romeins bad (sauna, massage, stoombaden, mineraal- en zoutbaden en een rustkamer). Het corhbincert twee badculturen; Het Romeinse (hete, droge lucht) met het Ierse (hete, vochtige lucht). Het bad werd geopend in maart 1993 en heeft inmiddels al meer dan 300.000 bezoekers uit Zwitserland, Duitsland en Italië mogen begroeten. Het zwembad kan ook apart worden bezocht. Het biedt dezelfde faciliteiten als het Iers-Romeinse bad (behalve de massage en de rustkamer), maar mist logischerwijs de privacy. Een aparte ervaring is het verwarmde buitenbad. Vikingen ooit eerder werd zoveel materiaal over de tkingen bijeengebracht als voor de ten- ionstelling Vikingar' die deze winter in de weedse havenstad Göteborg is te zien. De ezoeker maakt een reis door het Viking- jdperk aan de hand van duizenden voor- /erpen, een multi mediashow, bijzondere chitectuur, gouden en zilveren sieraden, aunten, runenstenen, wapens, schepen, eubilair en porselein. De expositie wordt eh ouden in de Eriksberghallen aan de 7^1 laskingatan (noordelijke oever van de Gö- -rivier). \'0 icheepvaartfusie Stockholm Een driedaags weekend-arrangement Stockholm wordt nu aangeboden vanaf 650 gulden, inclusief vliegreis en twee over nachtingen met ontbijt. De Scandinavische luchtvaartmaatschappij SAS biedt daarbij ook nog een Stockholm Card aan, die gratis toegang geeft tot openbaar vervoer, attrac ties en musea. Wie in het centrum wil zitten betaalt enkele tientjes meer. Stockholm biedt in de maand december onder meer de traditionele kerstmarkten in de oude binnenstad. Info: Zweeds Bureau voor Toerisme en Verkeer, 070 - 36 25 61 7. >e fusie tussen vijf van de grootste Neder- 1 mdse rederijen in de jaren zestig vormt het nderwerp van een tentoonstelling die on- J{ er de titel 'Nediloyd - 25 jaar op koers' tot n met 31 maart zal worden gehouden in -1 et Maritiem Museum 'Prins Hendrik' aan e Leuvelaan in Rotterdam. Aanvankelijk ras de naam: Nederlandse Scheepvaart VS nie, maai- na enkele jaren werd die gewij- igd in: Koninklijke Nediloyd Groep NV. inds mei 1995 luidt de naam Koninklijke 1 A edlloyd NV. De expositie toont de ge- h( Jiiedenis van de bedrijven aan de hand an scheepsmodellen, schilderijen, tekenin- en en posters. Een apart onderdeel van de intoonstelling vormt de passagiersvaart, ïfo: 010 - 41 32 68 0. j™ Jatuur als Gratis skipas voor kinderen Randdecoratie R et Museonder, 's werelds eerste onder- ondse museum, exposeert tot en met 7 ja- uari decoratieve grondprofielen, die de ge- roeders Frits en Eric Bevort door middel an een speciale techniek al vele jaren op- L epen uit afgravingen en bouwputten. De 3 rofielen zijn geen saaie happen uit de va- s' erlandse bodem, maar kleurrijke wandde- iraties van 240 bij 120 centimeter. Ze laten 13 lidelijk zien hoe de grond waarop wij aan in de loop van vele miljoenen jaren nstond onder invloed van wind, water, ote klimaatsverschillen en schuivende ijs- uu' 1 grondmassa's. 16',f0: 055-37 81 44 1. In het Oostenrijkse Kitzbiihel krijgen kinde ren tot en met 14 jaar (indien ze worden begeleid door hun ouders) van 16 maart tot 13 april een gratis skipas. Gaan vader en moeder op skischool, dan mogen ze tevens voor niets lessen. Het speciale KidsCard- programma biedt gezinnen met kinderen ook nog een fors aantal andere voordelen. Info: Oostenrijks Verkeersbureau Amster dam, 020 - 61 29 68 2. Ski Info Frankrijk Het Maison de la France in Amsterdam heeft voor skiliefhebbers een telefonisch in formatie-nummer opengesteld. Tot aan eind februari kunnen daar onder meer brochures over de Franse skigebieden wor den aangevraagd. Info: 020-63 81 99 1. NBBS-Hotelbrochure Bij NBBS-Reizen verscheen de nieuwe hotel brochure met daarin uitgebreide informatie van ruim 500 hotels, verspreid over de gehele wereld. Het boekje, gratis verkrijgbaar bij de NBBS-Reiswinkels, is speciaal samengesteld voor toeristen die hun reis weliswaar boeken bij een agent, maar de keuze van accommoda tie in eigen hand willen houden. Illustratie uit een van de Kameleon-boekjes van Hotze de Roos. Kameleon in Groningen Hele volksstammen zijn opgegroeid met Sietse en Hielke Klinkhamer en hun oersterke bootje de Kameleon, hoofd personen uit de befaamde jeugdboeken van Hotze de Roos. Het eerste deeltje rolde in 1947 van de pers en nog steeds verschijnen er nieuwe, nu geschreven door de zoon van de inmiddels overleden succesauteur uit Krommenie. Tot en met 28 januari ligt de Kameleon afgemeerd in het Noordelijk Scheepvaartmuseum aan de Brugstraat 23 in Groningen. Op de tentoonstelling over de pieremachochel en zijn al even kleurrijke bemanning zijn onder meer een origineel manuscript, omslagontwerpen en voorwerpen uit het denkbeeldige Friese Kameleondorp Terherne te zien. Info: 050 - 31 22 20 2. Stewardessen Onder de titel 'Zestig jaar Cabinepersoneel' wordt in het Nationaal Luchtvaartmuseum Aviodome op Schiphol tot 7 januari het werk van stewardessen, stewards en pur sers belicht. Dat wejrk omvatte aanvankelijk niet veel meer dan een geruststellend praatje met de passagiers. Een glaasje water, oorwatjes of een kotszak; veel meer hadden de stewardessen niet weg te geven. Na de Twee de Wereldoorlog namen de ontwikkelingen in de lucht vaart een stormachtige vlucht en groeide het werk van het cabinepersoneel navenant mee. De tentoonstelling geeft van de ontwikkelingen een beeld. Info: 020-60 41 52 1. Kaasboer Kees Bakker heeft zijn wrongelsnijmes definitief aan de wilgen gehangen. Hij is eige naar geworden van een muse um. Een ongebruikelijke stap die mede is ingegeven door woede. Want Bakker is 'gruwe lijk boos' op de Nederlandse re gering. „Den Haag is bezig alle Nederlandse boeren op te rui men. En als dat niet goedschiks lukt, dan maar kwaadschiks." De 44-jarige telg uit een agra risch geslacht was niet van plan nog jarenlang in onzekerheid voort te ploeteren. Toen zijn kaasboerderij in de Barneveldse wijk Wencop onlangs moest wijken voor een industriege bied, gaf Kees Bakker er de brui aan, om zich geheel te gaan wij den aan zijn hobby: het verza melen van oude gereedschap pen, werktuigen en huishoude lijke artikelen. Die uitgebreide collectie vult sinds enige tijd een voormalige kuikenbroederij in het Veluwse dorpje Ter- schuur, niet ver van Barneveld. In een hoek van dat 'Oude Ambachten- Speelgoedmuse um' ligt Bakker's oude wron gelsnijmes in de antieke kaas tobbe van zijn vader. De ex- boer laat er vertederd zijn hand op rusten. Heimwee? „Nee", zegt hij na enige aarzeling, „maar het deed natuurlijk wel pijn dat ik na veertien jaar met m'n bedrijf moest kappen. Het liefst was ik boer geworden op een andere locatie. Maar het beleid van de regering deed de deur dicht. Toen die voormalige kuikenbroederij beschikbaar kwam, heb ik die kans met bei de handen aangegrepen." Explosief De Inrichting van het nieuwe museum is inmiddels klaar en trekt dagelijks bezoekers. De of ficiële opening staat pas voor eind februari op de agenda, want eerst moet het exterieur grondig onder handen worden genomen. Dat ziet er nog te veel uit als een bolwerk van de bio- industrie grauw en saai dus. Een buitenexpositie van land bouwwerktuigen, een kinder boerderijtje. kennel, schaaps kooi en terras moeten straks voor wat kleur en levendigheid gaan zorgen. Bakker's collectie groeit ex plosief. Daarom broedt hij nu al op plannen om er duizend vier kante meter bij te trekken. „Zes- lig tot zeventig procent bestaat uit schenkingen. Zo kreeg ik vo rige week de complete inventa ris van een oude drukkerij uit Naarden." De drukpers, letter bakken en andere grafische at tributen brachten het aantal ou de beroepen dat in het museum wordt uitgebeeld op 44. De vele duizenden gereed schappen, werktuigen en ande re voorwerpen zijn niet lukraak in vitrines gepropt, maar keurig geordend in nagebouwde werk plaatsjes, winkeltjes en huiska mers. Zo kunnen de bezoekers een blik werpen in een antieke drogisterij, smederij, schoolklas, schoenmakerij, kruidenierswin kel, kwasten makerij, klokken - winkel, zadelmakerij, slagerij, boerderijtje en van heel dichtbij zien hoe scharensliep, klom penmaker, mandenvlechter, kwasten maker, kaasboer, kleer maker, leerlooier, ketellapperen talloze andere neringdoenden hun ambacht uitoefenden in de periode tussen pakweg 1900 en 1960. Het nieuwe museum beschikt ook over een expositieruimte voor wisseltentoonstellingen. Van januari tot maart zijn daar vijftig originele klederdrachten uit heel Nederland te zien. Bak ker kocht die nostalgische gar derobe van de voormalige Fle- vohof. „Daar lagen die streek- drachten voor oud vuil in een hoek. In sommige kledingstuk ken zaten zelfs muizenesten." Op de museumzolder brengen vijftien verzamelaars van oud en antiek speelgoed Jules Ver ne's beroemde 'Reis om de we reld in tachtig dagen' in beeld. In een tiental vitrines is le zien hoe de globetrotters Phileas Fogg en zijn bediende Passe partout met boten, treinen en luchtschepen' reizen, de ele menten trotseren en in allerlei bizarre avonturen verwikkeld raken. Drukknoppen wekken de scènes met geluid, beweging en lichteffecten tot leven. Snel/ijker In het nieuwe museum worden van dinsdag tot en met vrijdag oude ambachten gedemon streerd, zoals manden vlechten, stoelenmatten, strovlechten en wolspinnen. Kees Bakker: „Vrij willigers die hier ambachten willen tonen zijn van harte wel kom. Hoe meer hoe liever, want ik wil dat het een levend muse um wordt. Daarom mogen de mensen ook overal aankomen." Een oude dame grijpt die uit nodiging met beide handen aan. In het lingeriewinkeltje ontplooit ze glunderend een ouderwetse damesonderbroek met de afmetingen van een tweepersoons trekkerstent. Waar het kruis behoort te zitten gaapt een gat. „Dat was makke lijk, rnet al die rokken over el kaar." Met het schaamrood op de kaken slaat ze de handen voor de mond als ze zich laat ontvallen: „Ze noemden dat wel een snelzijker. De vrouwen hiel den hem zelfs in bed aan. Geen wonder dat er zoveel kinderen werden geboren." Het Oude Ambachten Speel goed Museum aan de Rijksweg 87 in Terschuur is geopend van dinsdag tot en met zater dag van 10-17 uur. Info: 03 42 - 46 20 60.

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 27