Sport Torken topschutter in 'tweede' 'Hiddink heeft Van Gaal niet nodig' Bergambacht ZATERDAG 11 NOVEMBER 1995 CHEF WILLEM SPIERDIJK, 071 -5356464. PLV.-CHEF ROB ONDERWATER, 071 -5356463 'Als het zo blijft gaan, zien ze me nooit meer terug in Nederland' Lokeren: een typisch Vlaams stadje. Met een enorm marktplein van kasseien en een middeleeuwse kerk als middelpunt. Auto's en reclame-uitingen krijgen nog al le ruimte en frieten en mosselen smaken er nog zoals het hoort. Ooit vierde de plaatselijke voetbalclub successen en haalde het 'Europees' met spelers als Elk- jaer Larsen, Lato, Lubanski en 'ollander' Bob Hoogenboom op doel. De Koninklijke Sporting Club Lokeren speelt inmiddels al weer wat jaartjes in tweede klasse, maar is aari een come-back bezig. De ploeg haal de onlangs de eerste periodetitel met op nieuw een Nederlander op een cruciale plek in het elftal. Schaduwspits en Leide- naar Remco Torken is met 13 goals in evenzovele wedstrijden 'topschutter in tweede', zoals dat beneden Roosendaal heet. Het is op een frisse novembermiddag slechts een paar graden boven het vries punt, maar de langharige Torken sloft door het centrum op badslippers en in een enkel T-shirt. De training van die och tend is vanwege een paar onduidelijke feestdagen kort gehouden. In de wedstrijd kan hij versnellen als een schicht, daarbui ten leeft hij een paar tempootjes lager dan een Nederlandse beroepsvoetballer in ei gen land zou doen. En dat ligt de neo-Lo keraar wel. Hij praat rustig en bedacht zaam, eet rustig, rijdt voor Belgische be grippen rustig en heeft-niets van de rand stedelijke branie die bij de zuiderburen nog wel eens voor arrogant wordt aange zien. Als een groepje senioren, medewer kers van de club, hem in de hal van het stadiongebouw begroet, schudt hij ze'alle- maal de hand en zegt respectvol 'dank u wel meneer' als een van hen aanbiedt een rondleiding te geven. Torken is bezig aan zijn zesde seizoen in het betaalde voetbal. Toch lijkt zijn carriè re nu pas echt van de grond te komen. Hij scoorde tot nu toe een gemiddelde van een goal per wedstrijd. En wat Torken minstens zo belangrijk vindt, is dat hij zo wel bij de club als privé de rust, waarde ring en het plezier heeft gevonden waar naar hij op zoek was. „Als het hier zo blijft gaan, zien ze me nooit meer terug in Ne derland," zegt Torken vastbesloten. De diepe en scorende spits waar Lokeren al zo lang op wachtte. Zo kopte het sup- portersrt\agazine 'De Sportinger' nadat de 23-jarige Torken begin september in de derby tegen St. Niklaas drie keer de keeper had gepasseerd. KSC Lokeren is een be grip in het Belgische voetbal, maar ook een club die vooral teert op successen uit het verleden. Met name eind jaren zeven tig kwamen Anderlecht, Club Brugge en Standard met schrik in de benen naar Daknam, het compacte stadionnetje van de wit-zwart-gelen. Nadat alle sterren waren verdwenen, zakte Lokeren roemloos af. René van der Gijp speelde er nog een blauwe maandag en onder trainer Wim Jansen en de gefor tuneerde voorzitter Etienne Rogiers kende de provincieclub nog een korte opleving in '87-'88. Toen ook dit duo vertrok, was het gedaan met de koninklijke. Degradatie kon niet uitblijven in de plaats die halver wege Antwerpen en Gent ligt. Inmiddels waait er weer een frisse wind door Daknam. Dat is in de eerste plaats te danken aan de nieuwe voorzitter en sui keroom Roger Lambrecht, die zijn kapitaal vergaarde in de autobandenbranche. Het budget van de club werd verhoogd naar 45 miljoen franc (pakweg 2,5 miljoen gulden) en Fi Vanhoof werd aangetrokken als trai ner. Een man die jarenlang bij KV Meche- len aan het roer stond en dus weet hoe hij provinciale clubs tot grote daden kan aan zetten. Torken is een van de vertegenwoordi gers van nieuwe Lokeren. Net als de ande re acht aanwinsten kreeg hij een driejarig contract voorgeschoteld. Alleen dat al maakt de ambities van Sporting duidelijk. Geen rijke, maar een gezonde club, zo stelt Vanhoof. Het strijdplan voorzag in een terugkeer naar de eerste klasse binnen drie jaar. Maar nauwelijks een half seizoen later staat Lokeren fier aan kop, met een periodetitel op zak. Het gevolg van het slimme aankoopbeleid van Vanhoof en Lambrecht, die bruikbare spelers op hun retour, of jonge spelers die tegenslagen kenden een nieuwe kans gaven. Torken behoort tot de laatste groep. Als jongetje leerde hij voetballen op speel veldjes in de Merenwijk en als pupil bij de w Leiden. Hij gold als een talent en maak te als B-junior de overstap naar UVS. Daar viel na verloop van tijd het oog van Mark Wotte op hem. Wotte, nu coach bij FC Lis- se, trainde destijds de jeugd van FC Den Haag. Torken kreeg een kans zich in de Hofstad in de kijker te spelen. „In een oe fenwedstrijdje viel ik al snel uit. Ik dacht, Remco Torken op snelheid in het uit-tenue van Lokeren. dat wordt dus niks. Tot mijn grote verba zing lag er de volgende dag een briefje in de bus dat ze me graag wilden hebben. Twee jaar speelde ik in de landelijke A- jeugd, als laatste man. Mijn debuut in het eerste, onder Co Adriaanse zal ik niet snel vergeten. Ik was 17 en we speelden thuis tegen Feyenoord. We wonnen met 2-0." Den Haag degradeerde echter, trainer Adriaanse vertrok naar Ajax en de komst van Nol de Ruiter naar het Zuiderpark be tekende het einde bij Den Haag van de in middels tot spits omgevormde Torken. De Ruiter zag het simpelweg niet in hem zit ten. „Ik heb toen zelf gevraagd of ik uitge leend kon worden. Ze zeiden: er heeft één club interesse getoond, maar schrik niet, het is TOP Oss." Torken schrok niet. Met Piet Schrijvers als trainer scoorde hij twaalf keer in twaalf wedstrijden voor de Brabanders, met als hoogtepunt de win nende treffer in het met 3-2 gewonnen duel tegen zijn oude team. De wraak was zoet. VW had in de zomer van 1993 wat cent jes overgehouden aan de verkoop van Ba- bangida. En van dat geld werd onder meer Torken gekocht van Den Haag. „In Venlo heb ik nooit kunnen aarden. VW was net gepromoveerd en ik had het idee dat ze foto het laatste nieuws me als nieuwkomer niet zagen staan. In de aanvalsopzet werd ik steevast overge slagen. Maar dat het daar niet lukte, lag ook een beetje aan mezelf. Zo bleef ik in Leiden wonen en reed ik telkens twee uur op en neer. Uiteindelijk belandde ik op de tribune. Na een gesprek met coach Körver was daar opeens weer TOP Oss om me op huurbasis over te nemen." Bij TOP leek het weer bergopwaarts te gaan. De 1 meter 88 lange aanvaller pikte zijn doelpuntjes mee maar privé- en fami lie-omstandigheden hadden inmiddels hun tol geëist. Torken kon deze proble men, die hij liever onbesproken laat, niet op het veld van zich afspelen, De robuuste spits, de noeste werker bleek ook een ge voelsmens. „Bij TOP werd met me gepraat en men toonde zich zeer begripvol. Dat was heel wat anders dan bij Den Haag waar je, als je slecht speelde, allerlei ziek tes naar je hoofd kreeg. Daar kon ik slecht tegen." Na weer een half mislukt seizoen, wilde TOP Torken toch definitief losweken van VW, maar de Haagse Leidenaar zou het wel met de helft aan salaris minder moe ten doen. Als een geschenk uit de hemel was er plotseling interesse uit België. Tor ken speelde op voorspraak van Schrijvers een paar oefenpotjes bij Lommei, en Lo keren stuurde scouts naar Oss. „Van Loke ren wist ik niet meer dan dat de club wel eens Etiropees had gespeeld. Een nieuwe trainer, een nieuw bestuur en negen nieu we spelers, dat leek me wel wat en bij de contractbesprekingen zat ik met mijn oren te klapperen. Ik verdien nu wat ik in Ne derland alleen bij een subtopper in de ere divisie kan krijgen. En vertier heb ik een auto en een appartement van de club." Het ambitieuze Lokeren bood Lorken de kans op een sportieve herstart in een andere voetbalcultuur en de 23-jarige pak te de mogelijkheid met beide handen aan. Zowel in de bekerwedstrijden als in de competitie scoorde hij eb lustig op los zo dat zijn nieuwe baas ook maar geen mo ment de kans kreeg spijt van de aanwinst te krijgen. En veel goals maken 'in tweede' waar de typisch Belgische, defensieve speelstijl, met zeven man achterin wordt gehanteerd, is niet niks. „Je hebt hier het. idee dat je tegen een muur staat te voet ballen. Scoren is niet eens mijn opdracht. Ik moet gaten trekken voor de spits, voor de Zaïrees Ekakia. Dus ik ren in een wed strijd heel wat af. Maar snelheid is een van mijn sterkste punten samen met mijn schot- en kopkracht. Van mijn broer Peter wordt gezegd dat hij meer techniek heeft. Maar hij is wat minder wendbaar en speelt nu bij ASC." Dat zijn overgang en aanpassing bij de zuiderburen moeiteloos verliepen, is vol gens Torken ook de verdienste van Marcel Peeper. De linksbuiten is al drie jaar bij Lokeren een vaste kracht en nam zijn landgenoot bij aankomst direct op sleep touw. De 30-jarige Peeper, bekend gewor den vanwege zijn dubbele beenbreuk in zijn eerste en laatste interland, is iemand die grote tegenslagen heeft gekend en nu opbloeit in België. Ravotterrein Met enige trots laat 'Lorken zich nog eens door het complex van Sporting voeren, ge situeerd in een groene, stille buitenwijk. Het onverlichte trainingsveld heet 'ravot terrein' en de hoofdtribune van het sta dion leunt tegen een flatgebouw aan waarin de kantoren, kleed- en ontvangst ruimtes van de club zijn ondergebracht. Op het dak overzien de skyboxen achter plexiglas het speelveld. Opvallend detail: in elke zaal, op elke verdieping is een professionele tapinstal latie te vinden waar Hoegaarden en ande re biersoorten uit het vat stromen. Of het nu gaat om de perskamer, het spelers home, de bestuursruimte of de mcdevVer- kerskantine, een 'pientje' moet altijd voor radig zijn. De scheidsrechterskamer vormt een uitzondering. De man in het zwart moet het met een gevuld ijskastje doen. Aan dat onderdeel van het Belgische voet bal is Torken wellicht nog niet gewend, hij drinkt immers geen alcohol. Na afloop van de rondgang op Daknam, worden de medewerkers in de hal weer de hand geschud en met een vriendelijk 'sa- lut' uitgewoven. „Ik zit hier pas een paar maandenzegt 'Lorken als hij op het par- keerterein in zijn witte Mercedes stapt. „Maar ik begrijp nu heel goed waarom zo veel Nederlandse spelers, zoals Bosman, Rutjes, Tahamata en noem maar op, het zo naar hun zin hebben in België." In de ene hand rust een stapel A4'tjes, in de andere trilt de hoorn van de telefoon. Danny Blind blijft netjes. Maar onder het fluweel prikken de doornen. „Ik heb niét gezegd dat Hiddink heeft gefaald. Ik heb gezegd dat de wijze waarop hij Ronald Koeman heeft benaderd om terug te keren in Oranje niet de schoonheidsprijs ver diende. Op dat vlak heeft hij gefaald". De captain van Ajax en Oranje excuseert zich voor het oponthoud. Op een uitgeve rij, ergens in het land, naderde een dead line. De auteur van het artikel moest nog even worden onderhouden: de aanvoer der hecht eraan zorgvuldig te worden ge citeerd in alles wat hij vindt van de bonds coach, Ajax en het Nederlands elftal. De kwestie is heikel. „Over het functio neren van de bondscoach treed ik niet naar buiten. Bij Ajax doen wij dat niet, bij het Nederlands elftal evenmin. Met alle respect voor het geschreven woord: als ik over mijn relatie met Hiddink al iets zou willen zeggen dan doe ik dat op tv, in een live-uitzending en het liefst in een directe discussie met de bondscoach. Zodat er geen enkel misverstand kan bestaan". „Kort voor Nederland-Noorwegen krijgt mijn mening een zware lading. Dat besef zit diep. In dit stadium is niemand gebaat bij opportunisme. Ik kan mijn hoofd schudden bij alle onzin die ik soms hoor of lees. Want denk je nou echt dat ik bij Ajax een andere Danny Blind ben dan in het Nederlands elftal?". Vuist Onder tafel balt de routinier z'n rechter hand stilletjes tot een vuist. „Het Neder lands elftal is niet het team van Van Gaal, maar het team van Hiddink. Hiddink heeft Van Gaal daarvoor niet nodig. Ik kan hem •ook wel vertellen hoe Ajax speelt. Ik deel absoluut de mening niet dat de Ajacieden in het Nederlands elftal minder zouden spelen omdat ze niet zonder Van Gaal zouden kunnen. Persoonlijk kan ik onder elke trainer spelen. De aanwezigheid van de trainer heeft op de individuele prestatie geen enkele invloed, alleen op de team prestatie". Danny Blind: „Ik ben de laatste jaren zelfbewuster geworden. Ik zeg meer, ik doe meer, ik durf meer. foto»c „Van Gaal heeft bewezen, méér dan wie ook, het optimale uit een spelersgroep te kunnen halen. Maar hij is net zo afhanke lijk van ons, als wij van hem. Afhankelijk heid is eigenlijk niet eens het juiste woord. aan wie ligt het dan?". De aanvoerder staat met een pedagogi sche boodschap tussen zijn medespelers. „We bespreken alles intern, zoals we de jongeren er ook op wijzen dat hoe beter ze Samenwerking is beter. Zet Van Gaal bij worden, hoe minder ze zich kunnen per- Helmond Sport neen als het niet loopt, mitteren. Hoe beter, hoe heviger uit een bepaalde hoek van de journalistiek de kri tiek ook zal zijn. Zover zijn we al wel bij Ajax dat we de jongere spelers daarvoor waarschuwen. 'Bij Ajax verstikt de geest, het individu blokkeert'. Die kretologie, ik heb het alweer moeten lezen. Waar heeft men het over? Kom maar eens bij ons kij ken om te zien hoe ontspannen het er bij Ajax aan toegaat. We staan met beide be nen op de grond, we zijn niet arrogant en we doen geen gekke dingen. Bovendien behandelen we iedereen met respect. Zoals het hoort. De weelde weegt soms zwaar. „Ik vind dat we op al die successen goed reageren, ook de jongeren. Dat vind ik knap. Want denk erom dat het niet gemakkelijk is. De adoratie neemt af en toe onvoorstelbare vormen aan. Soms is het niet normaal meer. Het gaat heel ver. Ik geef toe dat het moeilijk is bescheiden te blijven. Toch moet het. Want wie zich meent méér te kunnen permitteren dan een ander valt meteen door de mand". Grote genot De glorie heeft de Europees kampioenen niet veranderd. Danny Blind zegt het ze ker te weten. ,;De verleiding naar het Leid- seplein is groot. De jongeren hebben meer drang in de richting van het grote genot dan de ouderen die inmiddels hebben ge leerd de juiste middenweg te kiezen. Maar neem nou Michael Reiziger. Die komt via FC Groningen rechstreeks in Ajax 1 en die verliest in anderhalfjaar niet één wedstrijd en hij blijft gewoon Michael Reiziger. Ik kan die jongen er niet op betrappen dat hij, met uitzondering van zijn kapsel, gek ke dingen doet". „Ik ben de laatste jaren zelfbewuster ge worden. Ik zeg meer, ik doe meer, ik durf meer. Het komt door alles wat ik bij Ajax meemaak. Overwinningen, nederlagen, interviews, aandacht. Het is natuurlijk geen standaardleven meer. Ik ben veel mondiger en wiizer geworden. Hoewel ik als mens dezelfde ben gebleven. Mijn nor men en waarden zijn hiet veranderd. Al leen mijn inkomen. Men zegt altijd: wie het breed heeft, laat het breed hangen. Zo is het ook. Ik koop geen overhemd van vier tientjes meer. Wat niet wil zeggen dat ik een overhemd van vier tientjes niet meer zou waarderen". Hij schrikt soms nog van zijn niet te blussen liefde voor het spel. „De onweer staanbare motivatie om iets te bereiken, beheerst de hele spelersgroep. Het ver klaart de gretigheid van ons spel, bijna el ke wedstrijd weer. De bal. Die willen we hebben. Je moet het kunnen opbrengen om die telkens weer te veroveren. En dan heb je die bal terug en dan hoor je dat heerlijke gegons door het publiek. Dat voel je als voetballer. Dat is mooi. Dat geeft voldoening. Heel veel voldoening". Sluier Het is een prachtige herfstdag in de Meer. Een beetje regen, geen wind. De ochtend nevel hangt nog mooi als een sluier over de velden. Een kopje koffie, een krantje, het laatste nieuws. Voor Danny Blind is er niets mooier dan de nieuwe dag beginnen in het spelershome van Ajax. In Amsterdam is de geboren Zeeuw een bevoorrecht mens geworden. „In de eerste plaats is het fantastisch om in de top te voetballen. Dat je dat bovendien kunt doen bij een club die zo spraakmakend is als Ajax is een bijzonder voorrecht. Ik heb vier Europa Cup-finales gespeeld, één ver loren, drie gewonnen. Ik Heb de Europa Cup 1, de Europa Cup 2 en de Uefa Cup gewonnen. In negen jaar tijd, In die perio de ben ik bovendien drie jaar geschorst geweest, één jaar met de club, twee jaar vanwege een rode kaart. Goedbeschouwd heb ik dus vier finales in zes jaar gespeeld. Dat is geen slecht moyenne". Hij draagt misschien een engeltje op de schouder? „Het is geen engeltje, maar ook geen duiveltje. Succes is afhankelijk van een beetje geluk en van hoe je je voelt, als mens en dus als voetballer. Grofweg twin tig dertig procent van de blessures zijn niet te voorkomen. De rest wel. Blessures ontstaan vaak onnodig. Ik ben van natute vrij gereserveerd en zo voetbal ik ook. Ik ben wat kiener. Wat Van Basten in dal achteraf dramatische duel met Olde Rie- kerink van FC Groningen overkwam, zal mij niet gebeuren. Nooit zal ik een duel uitvechten uit wraak of frustratie. Er zit tij dens de wedstrijden soms veel woede in mijn lichaam. Maar ik haal mijn gram ver baal, niet door ordinair te schoppen". De Noren zijn al in het land. Ze zijn vandaag neergestreken in een hotel in Bergambacht. /lergwal!' Berg-am-bacht... l aat het maar even rustig lot u doordringen. Dddr. in Bergambacht dus. in die ongenaakbare, door de eeu wen heen in de schitterendste gedichten bezongen omgeving van de Krimpenerwaard bereidt Noorwegen zich voor op de dra matische finale van BK-groep5. Het wordt erop of erom Ier. I )e wedstrijd van de waarheid. Alles of niks. De Noren of wij. Alle superlatieven zijn in dag en weekbladen, op televisie en in cafépraat al te berde gebracht om Nederland-Noorwegen in het juiste kader te plaatsen: de wedstrijd van het jaar. Ik wil het daar toch even over hebben, over dit dewedstrijd- vanhetjaargedoe. Waar hebben wij dit eerder gehoord? Hoeveel wedstrijden van het jaar zijn er alleen dit jaar al gespeeld? Ajax-AC. Milan (2-1 mei 1995. doelpunt Kluivert) was toch ook een wedstrijd met een vrij hoog wedstrijd-van - het-iaar-gehalte. De komst van Benfica naar de oostelijke mijnstreek onlangs, wat dacht u daar van? Haar lem-Telstar. binnenkort, al weer zo'n typische wedstrijd van het jaar- wedstrijd. TOP-Feyenoord, door TOP omgezet in een regel matige 1-0 zege, lokte eergisteren half Oss naar liet stadion van Oss, terwijl iedereen toch weet dat TOP Oss-PC Zwolle voorde periodestand van meer waarde is dan de wedstrijd van het jaar TOP-Feyenoord. Wat is TOP- PEC dan wel, de wedstrijd van de eeuw soms? Nee, want de wedstrijd van de eeuw is al ge speeld. Al honderd keer trou wens. Als de wedstrijd van de eeuw schiet mij nu spontaan Duits- land-Nederland te binnen. 1088, Volksparkstadion, passje Wou ters op Van Basten. Nog twee wedstrijden van de eeuw: Ajax- Benfica in Parijs (de wedstrijd van Inge Danielsson) en Peye- noord-Celtic in Milaan, met de beroemdste voordeel regel aller tijden, toegepast door To Bella. Was Heracles-Ajax voorde beker (4-2, twee goals Dilopua) geen wedstrijd van de eeuw?()fPSV Wageningen I-6? I laarlem-Ajax 3-3 (na 0-3!) en NAC telstar I -I (na 4-0!), ook typische 'Match of the Century'gevallen. Vel senoord 10-Velsen 10. onlangs! (Ik houd dat niet zo bij. de stand van de Bes. klasse 311 haalt de pers niet, ik liep mij dus niets vermoedend warm, het weer was aangenaam voor de tijd van het jaar. ik had zin om lekker achter de bal aan te hollen, toen middenvelder Pd Maarschalk mij plots wees op liet enorme be lang van de wedstrijd, wal bleek nu, Velsenoord 10 had alles nog gewonnen, wij stonden tweede, wij mochten niet verliezen en ja hoor, onmiddellijk was ik door het wedstrijd van de eeuw-bacil besmet, het ontaardde in je rein ste Pampa Cup-taferelen en dan overdrijf ik niet, 3-3 werd het en dan hadden wij de scheidsrech ter nog tegen ook, want wat dat betreft zit Velsen 10 op één lijn met Louis, van de arbitrage op het gebied van buitenspel deugt momenteel niets, zeker niet in de Bes. klasse 311 van de IIVB-Tele competitie, ook wij hebben ons weer bijzonder geïrriteerd). Nederland-Noorwegen is dus één van de vele wedstrijden van het jaar. Realiseren de Noren zich dit wel? Zouden Italië of Spanje zich op de wedstrijd van het jaar ook voorbereiden te Bergambacht? Ziet u Maldini daar al wande len, in de Krimpenerwaard? Ziet u Hierro de laat-Gotlsche kerk van Bergambacht reeds bewon deren? Wat steekt daar voor een scherpe punt uit, vraagt Z.ubi- zarretaaan llierro. I)e hulp vaardige I lierro raadpleegt de Bergambacli tse VVV- liroi li ure en antwoordt dat dit welhaast zeker de wereldberoemde zes- liende-eeuwse toren moet zijn, welke deze kerk nu juist zo fameus maakt. Ach, laat ook maar. De Noren slaan met Bergambacht de plank geweldig mis. De iazzetta dello Sport zou er uit protest een leerling-journalist op af hebben gestuurd. Ilet is namelijk een ongeschreven wet dat je je op de wedstrijd van de eeuw in geen geval prepareert in zoiets als Bergambacht. Ik voorspel 3-0 voor Nederland. slaKKi' ver van Studio Sport

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 23