i§% Jdii jöÉtfl One Day I'll Fly Away WINDOW! TIPS Multi Media Andere planeet De twee Parijze- naars Mei en Dok beleven het avon tuur van hun leven als er op een dag een buitenaars ruimteschip voor hun neus landt. Ze worden meegeno men naar een ande re planeet, waar ze betrokken raken bij de strijd tegen de gewetenloze Lord Iron. Dit is het the ma van The Last Dynasty, een spel dat is uitgebracht door het Amerikaanse softwarehuis Sierra, bekend van de Kings Quest-serie. The Last Dynasty (in ons land ge ïmporteerd door HomeSoft) is gemaakt door de Franse programmeurs van Coktel Vision, bekend van Inca I en II. Het spel wordt gepresenteerd als een interactieve speelfilm, maar eigenlijk is er sprake van een adventure gecombineerd met een ruimtesimulator. Zo komen dus de liefhebbers van actie en van denkwerk beiden aan hun trekken. Aan het spel is maar liefst twee jaar gewerkt. De twee CD-ROMs bevatten ruim twee uur animatie, videobeelden en geluidsfragmenten. Systeemeisen: PC 486. 8 MB intern geheugen. Windows 3.1 Produ cent Sieaa. Uitgever HomeSoft. Prijs: 79,95. ZATERDAG 11 NOVEMBER 1995 heersen de lucht en functione ren als vliegdekschepen. De propellorvliegtuigen, realisti sche maar niet bestaande mo dellen worden uit het ruim los gelaten en gaan de strijd aan. Grappig is dat het idee om zep pelins als vliegtuigdragers te ge bruiken vroeger wel is overwo gen. maar het stuitte op teveel technische problemen. Het spel is zeer origineel en net zo speel baar als zijn voorgangers. Een speciale categorie wordt gevormd door de ruimtesimula tors. Serieus vliegen kan met de Space Shuttle, verder kom je dan op het terrein van de scien ce fiction met programma's zoals X-Wing en Wing Com mander. Dat betekent vliegen met ruimteschepen die alleen in de fantasie van de ontwer pers bestaan. Niet iedereen zal het vliegen in de oneindige ruimte kunnen waarderen, maar een goede spacesimulator doet zeker niet onder voor een flightsimulator. JMLUu/Jd Het speciaal-maga- zine voor de bezit ters van een Macintosh-machine gaat in het novembernummer ondermeer in op het ge bruik van Quick Time VR, waarmee 3D- beelden kunnen worden opgeroepen en geeft advies over het kopen van een kleu renprinter. Wat werkt het fijnst? Claris of Microsoft Works? Een test met een Het Haagse hotel Sofitel heeft een In- ternet-verbinding op alle 143 kamers. Net ging een nachtje apen in dit 5-sterren-onderkomen. Yvette ramer maakte haar eigen homepage en legt uit hoe gemakkelijk dat is. Ook aan dacht voor de 'nettiquette', oftewel: hoe ge draag je je op het Internet. En zoals elke maand in Net gaat Hector weer op zoek naar leuke sites, beantwoordt Einstein 'stomme' vragen en het nuttige overzicht van alle Intemet-aanbieders met prijzen, voors en tegens. In de als altijd hel dere rubriek 'No Problem!' besteedt PCC deze maand aandacht aan de problemen met het spelen van sommige ■pellen. Meestal gaat het om te weinig ge- eugen en die zijn op te lossen. Uitgelegd wordt precies wat je met je AUTOEXEC.BAT en je CONFIG.SYS moet doen. Verder on- 'ermeer een uitgebreide recencie van Corel raw 6, het befaamde tekenprogramma nu in de speciale Windows 95-versie. Vreet overigens geheugen, maar dan heb je wel -ts moois. Het Internet als mu ziekleraar. Speur naar muziekvormen die je nog niet kent. Dat is één van de onderwerpen in dit Intemet-magazine. Ver der de voor- en nadelen van CompuServe als Internet-provider, de mogelijkheden van et bellen over de hele wereld tegen lokaal arief en de strijd van puriteins Amerika te gen seks op het Internet. 00 O Spelletjes spelen met je helden uit befaam de tekenfilms. Die mogelijkheid biedt Cartoon Carnival. Ballonnen vangen met Fred Flintstone, een moeilijke vorm van memory spelen met bewegende beel den en geluiden on der leiding van Yogi Bear of Huckleberry Hound, een ruimte- spel met de Jetsons, enz. De bedoeling is alle letters van de ti tel van de door Phi lips uitgebrachte CD-ROM te verzamelen. Dat kan met één spel en met verschillende spellen. De eerste optie is vanaf de achtste, negende letter zeer pittig. Je bent gewaar schuwd. Systeemeisen: MAC of PC 368. Het spel hoeft niet te worden geïnstalleerd, maar werkt direct vanaf de CD. Producent Family Entertainment Uitgever Philips. Prijs: 69,95. Er zijn maar weinig dingen die zó tot de verbeelding van kinderen spreken als het circus. Dankzij de interactieve tekenfilm van Ayshe Farman-Farmaian hoeven ze nu niet meer te wachten tot het circus zijn ten ten opslaat in de stad. Zelf clowns tekenen, olifanten leren dansen en de juiste hoeveel heid kruit in het kanon stoppen voor de 'menselijke kogel' zijn maar een paar van de vele mogelijkheden van Circus. Het pro gramma is Engelstalig, maar er zit een zeer duidelijke Nederlandse handleiding bij, waardoor een kind de was kan doen. Een aanrader! Systeemeisen: PC 468, 33 MHz, 8 MB intern geheugen, geluidskaart, MS-DOS 5.0 of hoger, Windows 3.1 of ho ger en MSCDEX 2.2 of hoger. Engels met Nederlandse handleiding. Uitgever HomeSoft. Prijs: 49,95. Taai vervoersimperium Wie Sim City, Transport Tycoon of Railroad Tycoon een uitdaging vond zal zich wellicht ook kunnen ver maken met A4 Networks$. A4 van softwarehuis Art dink is een geavanceerd versie van A-Train van dezelf de makers. Het is bedoeling om wegen, tunnels, brug gen en treinrails aan te leggen en hier bussen en trei nen op te laten rijden. Niet eenvoudig als je bedenkt hoeveel moeite het alleen al in het overzichtelijke Ne derland kost om het openbaar vervoer rendabel te ma ken. De mogelijkheden van het spel zijn zeer uitgebreid. I let is niet alleen gericht op de Amerikaanse situatie: er kan ook een Europees TGV-net worden aangelegd. Zelfs de monorail ontbreekt niet. A4 zal ook de liefhebbers van treinbanen aanspreken. Er kan gekozen worden uit heel veer soorten treinstellen, waaronder natuurlijk de Franse TGV. Verder zijn veel soorten bussen beschik baar. A4 wordt door de makers omschreven als een bikkelhard economisch gevecht. De speler moet probe ren aan de top te komen van zijn zakenimperium. Ook de handel op de beurs speelt een rol in het spel. A4 ziet er fraai uit, met veel driedimensionale beelden van we reldsteden, zoals we dat van Sim City 2000 gewend zijn. Verder videobeelden van bijvoorbeeld nieuwsle zers die je op de hoogte houden van de laatste ontwik kelingen. A4 is niet makkelijk; ervaring met dit soort si mulaties en doorzettingsvermogen is vereist. Systeemeisen: PC 386 (diskettes of CD-ROM), 4 MB intem geheugen Producent: Artdink. Uitgever Philips. Prijs: 99,00. Irak aanvallen in een F-15 tij dens Desert Storm, of gewoon een Japans vliegdekschip bom barderen in de tweede wereld oorlog, dan kan dat met Micro- prose. Het Engelse softwarehuis Ro wan heeft de afgelopen tijd van zich doen spreken met enkele schitterende simulaties. Over lord bijvoorbeeld behandelt de lotgevallen van de geallieerde piloten tijdens D-Day in 1944. Spitfires en Mustangs tegen Heinkelsen Messerschmidts, haarscherp getekend. Zoals te genwoordig vaak is er sprake van een verhalend element, je beleeft de loopbaan van de pi loot mee. Dawn Patrol ziet er net zo mooi uit en behandelt de eerste we reldoorlog. Vlieg tegen de Rode Baron of speel de luchtheld zelf in zijn bloedrode Fokker drie dekker. De nieuwste simulator van Ro wan heet Air Power en gaat uit van een luchtstrijd in een fanta sieland. Grote zeppelins be- Liefhebbers kiezen massaal het luchtruim met de PC Vliegen is een van de oudste dromen van de mensheid. Zo vrij zijn als een vogel in de lucht, de ultieme overwinning op de zwaarte kracht die de mens aan de aarde gekluisterd houdt. De meeste mensen hebben tegenwoordig wel eens als passagier in een vlieg tuig gezeten, maar slechts weinigen komen ertoe om zelf de stuur- knuppel ter hand te nemen. Vliegopleidingen zijn zwaar en wie van vliegen zijn hobby maakt moet over een behoorlijk inkomen be schikken. Vliegen in Nederland is bovendien gebonden aan strikte beperkingen en een piloot loopt natuurlijk altijd het risico van neerstorten. Misschien is dat de reden dat de flightsimulators op de computer zo populair zijn. FRANK BUURMAN Wie met de PC het luchtruim kiest zal nooit echt het gevoel krijgen dat hij vliegt. In de na bije toekomst zal dat met virtu al reality wellicht anders wor den. Het feit dat de mogelijkhe den om te vliegen met de com puter vrijwel onbeperkt zijn maakt nu al echter veel goed. Of je nu serieus in een verkeers vliegtuig wil vliegen, de stunt vlieger wil uithangen of oorlogs piloot wil zijn, het kan allemaal op de PC. En door de steeds krachtiger wordende computers beginnen cockpit en landschap er steeds beter uit te zien. Het verschil met de professionele vluchtsimulatoren, de bewegen de cabines van de burgerlucht vaart en de luchtmacht, is niet eens zo groot meer. En dat zijn apparaten die miljoenen gul dens kosten. De klassieker onder de serieuze vliegers is nog altijd Flight Si mulator van Microsoft. Dat programma bestond tien jaar geleden#1 voor de eerste huis computers, en sinds een jaar is versie vijf uit. De kracht van Flight Simulator is dat je overal ter wereld kunt vliegen dankzij de aanvullende landschapsuit breidingen. Of je nu wil vliegen over de hoogste wolkenkrabber van New York, de vulkaan Fuji in Japan of gewoon in Neder land, het is mogelijk. Het land schap klopt tot in details. Vlie gen kan in een simpele Cessna, maar ook in een exclusieve Learjet (een klein straalvlieg tuig) of in een Sopwith Camel (een geduchte tweedekker uit de eerste wereldoorlog). Het landschap is bijna fotografisch, maar de simulator vraagt om een hele krachtige computer. Het wordt anders allemaal erg schokkerig op het scherm: de computer moet tijdens het vlie gen voortdurend een nieuw landschap opbouwen. Hoe ge detailleerder, des te meer tijd dat kost. Vliegen met Flight Si mulator is bijna net zo moeilijk als echt vliegen: het is buitenge woon realistisch. Stunten Stuntvliegen is misschien wel de meest pure vorm van vlie gen. Vliegstunts die normaal al leen zijn weggelegd voor de grootste waaghalzen onder de piloten kunnen thuis worden nagedaan met Flight Unlimited van Looking Glass Technolo gies. De programmeurs stellen dat Flight Unlimited ook reke ning houdt met de luchtstro mingen die op het vliegtuig in werken. Dat maakt het vliegen moeilijker, maar levensechter. De stuntvliegtuigen zijn de sterkste toestellen die er be staan. De beroemde Sukhoi kan bochten draaien die een F-16 direct zijn vleugels zouden kos ten. Het landschap van Flight Unlimited bestaat uit gedigitali seerde luchtfoto's en ziet er magnifiek uit. De computer hoeft niet supersnel te zijn, maar het helpt wel. Het spel kan ook met de Virtual Reality Helm gespeeld worden. Het beeld scherm zit dan om je heen en je moet dus echt omkijken om te zien wat er achter je gebeurt. Verreweg de meeste flightsimu lators hebben betrekking op oorlog. Vliegen en vernietigen is populairder dan alleen vliegen. De keus is enorm: een bedrijf als het Amerikaanse Micropro- se brengt elk jaar diverse simu- latoren uit. Wil je Tom Cruise in Top Gun nadoen in een F-14, Hallucinerend Het spel Mirage van Atlantis Interactive is een kruising tus sen een western en een spookverhaal. Je zou het spel kunnen vergelijken met Alo ne in the Dark III, waarin het bezoek aan een spookstad in het wilde westen centraal staat. Mira ge betekent lucht spiegeling en het spel spelen heeft ook wel iets weg van een hallucinerende ervaring. Alleen heb je er geen drugs voor nodig. De speler bestuurt in dit adi>enture%evr\ poppetje, maar ziet de beelden 'met eigen ogen'. De vergelijking met de klassieker 'The Seventh Guest' dringt zich op, maar je zou het spel ook als een variant op 'Myst' kun nen zien. De speler moet op zoek naar luitenant Shooter van de US Cavalry. Shooter is door schurken overvallen in de Miragewoestijn. De boeven hebben hem gewond achtergelaten en bovendien zijn vrouw Jenny ontvoerd. Het is aan de speler ervoor te zorgen dat de zaken worden rechtgezet, maar daarvoor moe ten heel wat hallucinaties (je eigen fantasie is je groot ste vijand) in de woestijn worden overwonnen. Systeemeisen: MAC of PC 486, 8 MB Intern geheugen. Quick Time voor Windows (inbegrepen). Bonus: CD-ROM over de vervaardiging van het spel. Producent: Tee For Two Publishing. Beschikbaar gesteld door. Martello's, Haarlem. Prijs: 99,00. Op de boekenmarkt is de hausse van Win dows 95 nog altijd niet uitgewoed. Niet elke uitgeverij is echter al zover. Pim Oets bij voorbeeld bracht onlangs de vierde druk uit van het prima boek '380 Windows Tips Trucs' van Nan van der Storm. Dat is echter gebaseerd op de 'oude' versie van Win dows. Maar er zijn natuurlijk nog hele volksstammen, die niet willen weten van '95' of een computer bezitten, waarop het nieuwe besturingsprogramma eenvoudig weg niet draait. Voor hen is dit boek nuttig. Tussen de 380 tips en trucs zitten er onge twijfeld die je kunt gebruiken. En ach, de versie voor Windows 95 zal ook nog wel een keer komen. 380 Windows Tips Trucs. Auteur Nan van der Storm. Uitgever Pim Oets. ISBN: 90-72260-864. Prijs: 59,00. Deze rubriek staat dit keer vooral in het te ken van boeken over het Internet. Ze zijn er te kust en te keur en voor elk wat wils. Want het Internet kun je op semi-wetenschappe- lijke wijze benaderen, maar ook als een aar digheidje. Bij Addison-Wesley verschenen Het Internet Handboek (Jeroen Vanheste) en Het PC Communicatie handboek (Ad van Dongen). Beide zeer goed gedocumen teerde werken, vooral geschikt voor dege nen die zeer serieus bezig zijn met het on derzoeken van de mogelijkheden van het Internet. CD-ROM's bieden in beide geval len aanvullende informatie. Het boek van Van Dongen gaat, zoals de titel al duidelijk maakt, niet alleen over het Internet. Alle vormen van (elektronische) communicatie komen aan de orde. De modem (en niet het modem...) komt uitgebreid aan bod. Het Internet Handboek. Auteur Jeroen Vanheste. Uitge ver: Addison-Wesley. ISBN: 90-6789-582-2. Prijs: 79,95. Het PC Communicatie Handboek. Auteur Ad van Don gen. Uitgever Addison-Weswley. ISBN: 90-6789-627-6. Prijs: 59,95. Degenen voor wie de echte handboeken te zware kost zijn, kunnen terecht bij Internet voor Dummies (IDG Books van Addison- Wesley) en voor wie snel een beetje de weg wil leren kennen heeft Sybex het '20 Stap pen' boek, de zoveelste uitgave in de suc cesvolle serie. De 'Dummies-boeken' zijn populair. De Amerikaanse vinding slaat we reldwijd aan, want inmiddels zijn er - de di verse onderwerpen samen - twaalf miljoen boeken van de persen gerold. Die populari teit is begrijpelijk, want wat het omslag be looft, wordt echt waargemaakt: een leuke en gemakkelijke manier om het Internet te verkennen en problemen worden uitgelegd in gewoon Nederlands. Daarom niet alleen voor de auteurs, maar ook voor de vertalers een compliment. De 20 stappen methode van Sybex heeft slechts 180 pagina's nodig om de hele zaak duidelijk te maken. En dat lukt. Wie rustig de hoofdstukken door neemt, weet aan het eind prima hoe Inter net ongeveer in elkaar steekt. Je wordt niet lastig gevallen met overbodige details en dat is wel zo prettig voor degene, die nu ook wel eens wil weten, waarover alle fuss is ontstaan. Internet voor Dummies. Auteurs: John R. Levlne en Carol Baroudi. Uitgever Addison-Wesley (IDC Books). ISBN: 90-6789-630-6. Prijs: 45,00. Internet in 20 Stappen. Auteur Stefan Arts. Uitgever Sy bex. ISBN: 90-5160-872-1. Prijs: 19,00. De 'Dummies-formule' is een beetje over genomen door Academie Service. En die kwalificatie moet niet als negetief worden beschouwd. Als er ergens in de computer wereld behoefte aan is, is het aan eenvoudi ge recht-voor-z'n-raap boeken. 'Beginnen metis zo'n reeks boeken. Heldere taal en een duidelijke indeling maken de fel oranje boeken prettig leesbaar. 'Beginnen met In ternet' neemt bij voorbeeld de gebruiker keurig aan de hand mee door het enorme oerwoud dat het Net nu eenmaal is. Ver standig is om - via een in het boek meege- hecht kaartje - eerste de gratis software aan te vragen. Voor je het weet verstuur je alle post per e-mail en discussieer je vrolijk mee op één van de duizenden nieuwsgroepen. Beginnen met Internet Auteur: Peter Kent Uitgever Academie Service. ISBN: 90-395-0245-5. Prijs: 49,50. De meeste gebruikers van programma's gunnen zich de tijd niet om de vuistdikke boeken door te worstelen of zien al snel het overbodige ervan in. Maar slechts een handjevol mensen kan helemaal zonder boeken zijn weg vinden. Wie dat niet kan en toch snel aan het werk wil, vindt veel baat bij de Quick Start-reeks van Sybex. Als gemiddelde gebruiker van de computer (anders dan vooral tekstverwerking) kon ik binnen een avond al aardig overweg met ACADEMIC SERV GRATIS DISK Presentations 3 voor Windows. Het boek geeft zeifin totaal 12'/.' uur aan voor het complete pakket. Presentations 3 voor Windows (QuickStart). Auteurs: John Numan en Ward van der Put Uitgever Sybex. IS BN: 90-5160-852-7. Prijs: 29,00. Een andere uitstekende serie van Sybex is de reeks over Games. En dan bedoel ik Ga mes echt met een hoofdletter, want wie zegt nog nooit verstrikt te zijn geraakt in de netten van ingewikkelde spellen als Myst, SimCity, DOOM en Colonization, liegt ge woon. Kenners nemen je in de Games-serie van Sybex aan de hand. Van de tien belang rijkste spellen zijn er inmiddels duidelijk boekwerkjes verschenen. Steeds meer computerbedrijven gaan zich toeleggen op het leve ren van complete multi media- systemen, computers met alles erop en eraan. Apricot Systems^ in Heemstede lanceerde on langs de MS540, die in lal van uitvoeringen te koop is. Het zijn machines uitgerust met een Pentium-processor (75, 100 of 133 MHz), een harde schijf van 850 MB of 1,2 GB en een moni tor naar keuze, waar het de maat betreft. Alle machines zijn standaard uitgerust met een flink pakket aan software: Win dows 95, WP Home Works, Lo tus organizer, een encyclopedie, een atlas en een aantal spellen. Een quad speed CD-ROM spe ler en een SoundBlaster geluids kaart zijn standaard, een V32bis modem optioneel. De goed koopste versie (Pentium 75, 850 MB harddisk en 8 MB RAM koost 4688,00, de duurste op tie met een 133 MHz processor, 1,2 GB harddisk en 16 MB RAM, komt op 6920,00. Voor de echte spellenfreak is-ie niet gemaakt, maar voor het grote leger dat graag af en toe een beetje schiet en doet achter de computer is de WingMan Light, de nieuwste joystick van {.ogitech een prima koop. I en leuk extraatje is de auto-fire schakelaar aan de onderzijde, waardoor er meer en betere overlevingskansen zijn bij de echte schietspellen. De light' kost ƒ49,00. Uiteraard zijn de gewone WingMan (nu tijdelijk met Slipstream 5000) en de 'Ex treme' ook te koop (respectieve lijk 89 en 109 gulden) en voor de liefhebbers van arcadespel len is er de ThunderPad (39 gul den). Sinds de introductie van Win dows 95 is het dringen geblazen op de softwaremarkt. Vrijwel ie dere producent is hard bezig met het maken van een versie voor het nieuwe besturingssys teem. Micrografx lanceerde on langs Windows Draw 4.0. Het programma is volledig compati bic met Microsoft Office. De ap plicatiereeks bestaat uit Win dows Draw, Photo Magie en ABC Media Manager. De ge bruiker krijgt tevens de beschik king over 150 templates, 10.000 clipart-afbeeldingen en onge vver 250 TrueType lettertypen. Windows Draw kost tot 15 janu ari 1996 slechts 75 gulden Daarna moet ƒ110,00 worden betaald. De verpakking is de eerste blik vanger van Gateway 2000, de Amerikaanse computergigant, die sinds half oktober ook in Nederland van zich doet spa ken. De apparatuur wordt gele verd in dozen met een 'koeie huid'. Maar uiteraard gaat het om de inhoud. Die wijkt af van wat de meeste andere bedrijven, in een doos stoppen. Gateway 2000 maakt namelijk computers op maat. De klant bepaalt zelf wat hij/zij wel en niet wil heb ben. Een extra grote harde schijf, wat meer intern geheu gen? Het kan allemaal. Bestellen kan via het gratis nummer 06- 022 2002.

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 21