'The white, white Rolls of Tom' U r Huisman Weg en wiel 'Busje komt niet...' Batavus voor dames èn heren ZATERDAG 11 NOVEMBER 1995 PJBOEKEN >ari laarboek A/itoWeek AVederom brengt het blad Auto Veek een bundeling van tests deiiit. nu onder de naam Autawe- »k laarboek 1996. Vorig jaar wa- tn het er 150, de omvang is nu uitgebreid naar 165 tests, waar- i d Joor de prijs met twee gulden is iel jestegen tot 14,95. n tegenstelling tot andere jaar- toeken is het geen overzicht van de Nederlandse automarkt, jiaar puur een verzameling n ests die AutoWeek eerder pu- ag iliceerde, zij het aanzienlijk ne nooier afgedrukt dan in het ilad zelf. het let aanbod van behandelde au- grj o's is zeer gevarieerd. Natuur- )m ijk staan de meeste gangbare rv» nieuwe) modellen erin, maar oo tok buitenbeentjes als de Aston K ,1artin DB7, de Ferrari's 456 GT ;n F50, de nieuwe MGF van Ro er en de 'nieuwe oude' Kever bd600i. tchterin staan de technische w jegevens, prijzen, een omre- (entabel van kW naar pk en een Dverzicht van uitgegeven kente- :ens. let jaarboek van AutdWeek verschijnt in december ook op "D-ROM, in een nieuwe op- naak voor het Windows-pro- V. jtamma, Deze variant is niet in A trijs verhoogd en kost derhalve jederom 29,95. Renault levert elektro-Clio's aan Zweden STOCKHOLM «ANP De Franse autoproducent Ren ault heeft 150 elektrische auto's van het model Clio verkocht aan Nutek, een Zweedse over heidsorganisatie die zich bezig houdt met energiebesparing. Volgens de zakenkrant Financi al Times spreekt Renault van de grootste order in zijn soort. Wat aantallen betreft, zijn er wel grotere orders voor elektrische auto's geplaatst, maar dan ging het meer om bijvoorbeeld vuil niswagens en stadsbestelauto's. De elektrische Clio is een gewo ne personenwagen. Nutek gaat de auto's testen en zegt er mogelijk duizend van te bestellen. In Zweden moet de wagen 200.000 kroon 48.000) kosten. Nutek geeft een subsi die van 15.000 kroon 3.600). De order betekent een aardige opsteker voor Renault, en ook voor de Franse overheid. De laatste voert op het ogenblik een campagne voor de verkoop van auto's met een elektromo tor, waarvoor een subsidie geldt van 15.000 frank 4.850). Het is de bedoeling dat tegen het jaar 2000 er in Frankrijk 100.000 elektrische auto's rijden. Auto belangrijk voor Amerikanen Van elke vier Amerikaanse automobilisten zouden er zeker drie van slag zijn als ze maar één dag per week niet over hun auto zouden kunnen beschikken. Uit een onderzoek is gebleken dat maar liefst een derde van de automobilisten zelfs noodzakelijk onderhoud uitstelt omdat de auto niet kan worden gemist. De meeste Amerikanen zouden nog liever zien dat hun telefoon werd afgesloten (60%), dat ze 's ochtends hun kopje koffie misliepen (73%) of dat het televisie-toestel de deur uitging (71% dan dat ze één dag per week hun auto zouden moeten missen. Ondernemer bouwt zelf motorfiets m De Apeldoornse ondernemer 1 tyenk van Norel (42) van Moto- :ity heeft een eigen motorfiets injop de markt gebracht onder het ni nerk Norelli. In eerste instantie tvil Van Norel honderd exclusie- n ie exemplaren van het type na x>ng Rider en tweehonderd van iet type Fourty Two (jaren vijf- h0 ig stijl) verkopen. Can Norel is van huis uit een j louwondernemer, gespeciali seerd in hallenbouw, naar eigen intwerp en bouwmethode. fToen in 1994 een naburige mo- v'torfietsenhandel failliet ging, waar Van Norel financieel bij de betrokken was, nam hij de zaak o over om nog iets van zijn geld te CTedden. >e ondernemer zag het afgelo- pen jaar zijn omzet verdubbe len en behoort naar eigen zeg gen tot de top vijf van Neder- D* land. Met gebruikmaking van de techniek van Suzuki heeft hij nu een eigen chopper, zoals dat in vakkringen heet, op de markt gebracht. Zoals Fokker de mo toren van elders-betrekt en ver der een eigen toestel ontwikkelt, zo zet Van Norel zijn eigen ma chines op de markt. ,,lk vind het leuk een eigen merk op de markt te brengen. Een eigen ontwerp met gebruik van be staande techniek. Een kwali- teitsprodukt dat uniek en be taalbaar is." De motoren (in prijs variërend van 29.450 tot 36.650) wor den naar specificaties van de klanten gemaakt en hebben een levertijd van zes weken. In Ne derland is nog een 'fabrikant', die gepecialiseerd is in Harley- Davidson-techniek. „Wij heb ben vanwege de betrouwbaar heid voor de Japanse mo tortechniek gekozen. De be langstelling op de MotorRai was aanzienlijk. Inmiddels zijn de eerste twaalf machines ver kocht. Wanneer wij vijftig moto ren hebben verkocht zijn we uit de ontwikkelingskosten." WEGWERKZAAMHEDEN Overzicht van werkzaamheden waarbij vertraging kan optreden, samengesteld door ANWB, politie en Rijkswaterstaat. Wijzigingen via ANWB-infonummer: 06 - 9622 (75 ct/min). De werkzaamheden zijn dag en nacht en in beide richtingen, tenzij anders vermeld. Leiden - Bodegraven (Nil) Tussen Alphen aan den Rijn en Bodegraven, avond en nacht. Apeldoorn richting Hengelo (A 1) Tussen Twello en Bathmen, avond en nacht. Eindhoven richting Maastricht (A 2) Tussen Maasbracht en St. Joost, overdag. Utrecht richting Den Haag (A 12) T.h.v. Bleiswijk, overdag. Amersfoort richting Zwolle (A 28) T.h.v. knooppunt Hoevelaken, avond en nacht. Den Bosch richting Waalwijk (A 59) Tussen Heusden en Drunen. Tussen Raamsdonk en Waalwijk, overdag en avond. Waalwijk richting Den Bosch (A 59) Tussen Waalwijk en Drunen, overdag. Zevenbergen richting Waalwijk (A 59) Tussen Raamsdonk en Waalwijk, overdag en avond. Nijmegen - St. Joost (N 271) Tussen Venlo en aansluiting A67, overdag en avond. Zeeland - Kessel (N 277) Tussen Vredepeel en IJsselstein. Zutphen - Hengelo (N 346) T.h.v. Goor bij Weldammerbrug. tweewieler bv Gazelle Batavus Union Levendaal 76 Leiden Tel: 5 13 15 15 Studebaker kwam uit een diep dal, maar was vlak voor de Tweede Wereldoorlog weer een redelijk goed lopend Amerikaans merï dat met allerlei technische vernieuwingen steeds weer de klanten wist te interesseren. Het paradepaardje was in die dagen het type President, boven de Commander en het 'instapmodel' Dictator. Die laatste werd overi gens om begrijpelijke redenen in West-Europa al gauw omgedoopt tot Director. De President van 1937 (foto) had zijn reservewiel prominent aan de zijkant hangen. Eerst deed men dat omdat er ach terin gewoon geen ruimte voor was, maar later kreeg dit vijfde wiel aan de wagen steeds meer een decoratieve functie. Bij deze President zit het bij voorbeeld verpakt in een chique metalen carrosse- riekleurige doos (side mount). foto archief Het Brabantse vervoersbedrijf BBA en de Zweedse busfabri kant Volvo hebben onlangs in Tilburg een revolutionaire bus gepresenteerd. Het proto type (kosten 8 miljoen) is zeer milieuvriendelijk en wordt vanaf 1996 in het verkeer ge test. Van de zeven te bouwen testexemplaren, komt er een naar het BBA, dat in Den Bosch reeds achttien milieu vriendelijke LPG-bussen heeft rijden. Het nieuwe type bus heeft een aantal verrassende eigen schappen. Zo wordt nauwe lijks geluid geproduceerd en is het voertuig in staat, van wege vier bestuurbare wielen, zijwaarts naar de bushalte te rijden. Zeer bijzonder aan de ECB (Environmental Concept Bus) is verder dat de aandrijfas is verwerkt in het dak. Daar be vinden zich ook de accu's, die de bus in staat stellen om 5 kilometer te rijden zonder enige uitstoot van uitlaatgas sen. Tijdens langere ritten dient een achterin gemon teerde gasturbine in combi natie met een hoogtoerental- dynamo als krachtbon. De turbine is geschikt voor prak tisch alle vloeibare en gasvor- MIUONAIRS NISSAN Nissan heeft in Engeland zijn miljoenste motor geprodu ceerd. Precies elke 58 secon den rolt in de bij Sunderland gelegen Wearside-fabriek een krachtbron van de band, in totaal meer dan 1.000 per dag, in 53 verschillende varia ties. De meeste verdwijnen in het vooronder van de in En geland gebouwde Nissans Primera of Micra en een aan tal motoren gaat naar Spanje voor de ruimtewagen Serena. RENAULT Sinds de lancering in april 1993 zijn er meer dan een half miljoen exemplaren geprodu ceerd van het 'mini-ruimte wagentje' Renault Twingo. Bijna de helft van dit aantal werd verkocht in Frankrijk zelf. De Twingo staat momen teel derde op de Franse ver koopranglijst met een markt aandeel van 6,3%. In Neder land zijn tot nu toe een dikke 18.000 Twingo's verkocht. mige brandstoffen. Bij de pre sentatie reed de bus, voor de gelegenheid, op alcohol uit Spaanse wijn. De brand stoftanks zitten ook in het dak. De nieuwe bus oogt, zowel van binnen als van buiten, zeer futuristisch. De chauf feursplaats, geheel afge schermd van de passagiers, bevindt zich helemaal voorin, in het midden. Passagiers be talen elektronisch. De bus heeft geen enkele spiegel. Ca mera's en monitoren aan de zijkanten en aan de achterzij de zorgen voor een goed overzicht, 's Avonds en bij slecht zicht kan bovendien worden overgeschakeld op ul traviolet licht, waar tegenlig gers geen last van hebben. Door de plaatsing van de aan- drijflijn en de accu's bovenin, is de bus topzwaar, maar dat wordt gecompenseerd door eeri 'actieve' vering. De bus kan helemaal zakken, tot aan de stoeprand, zodat instap pen voor niemand een pro bleem is. Volgens Volvo is het niet de bedoeling de 'StarTrek'-bus commercieel te gaan produ ceren, maar is het project voorlopig alleen bedoeld om te laten zien hoe de ideale bus eruit kan zien. SEAT In 1950 begon Seat met de fa bricage van Spaanse Fiats. De eerste rolde drie jaar later van de band. Inmiddels hoort Se at bij de Volkswagen-groep en is de 10-miljoenste wagen ge produceerd. De jubileum-au to, een Toledo TDi, werd door de Spaanse prins Felipe van de montageband gereden. VOLKSWAGEN Het regent momenteel pro- duktiejubilea bij Volkswagen. Onlangs liep in Wolfsburg de 16 miljoenste Golf van de band. waarvan de seriepro- duktie in april 1974 begon. Daarmee is het achter de VW Kever (bijna 22 miljoen) de best verkochte auto aller tij den. De legendarische T-Ford bleef destijds op precies 15.007.033 gebouwde auto's steken. Naar verwachting zal de Golf zijn succesvolle voor ganger vlak na het begin van de volgende eeuw van zijn troon stoten. FIETSSTROOK redactie: Theo van der Kaaij Bijzondere auto's op Speed Design-beurs Van 16 tot en met 19 november biedt de Utrechtse Jaarbeurs onderdak aan de spectaculaire autoshow Speed Design. Het gaat tijdens dit evenement voornamelijk om de bijzondere auto's, met de nadruk op sport en racewagens. Zo presenteert men een overzicht van 45 jaar Formule 1maar ook minder exclusieve takken van de auto sport krijgen ruim aandacht. Verder is er veel te doen rond BLIK IN HET VERLEDEN het uiterlijk en technisch ver bouwen van auto's, er zijn dus talloze stands van accessoire-le veranciers. Een breed publiek denkt men aan te spreken met een giganti sche car-stereo show. mogelijk geworden doordat nagenoeg al le importeurs van autostereo zich nebben verenigd om de ei gen branche in de schijnwer pers te zetten. Voor nog meer afwisseling zorgt een hal vol ge- restaureerde klassiekers en nieuwe superauto's van het slag Ferrari, Aston Martin etc. De entreeprijs bedraagt 25, voorkinderen tot 12 jaar 10, kleintjes tot en met 3 jaar mo gen gratis met een begeleider mee. Op donderdag 16 novem ber is de show open van 14 tot 22 uur, op vrijdag 17 november van 10 tot 22 uur, in het week einde (18/19 november) van 10 tot 18 uur. Nadat de kluisdeuren zijn dichtgevallen, laten we ons in de hemelsblauw lederen fauteuils in de 'achterka mer' ploffen. Vanuit die positie hebben we uitzicht over de imposante motor kap, waar aan het eind vanaf de prachtige Griekse tempel-achtige radiateur de beroemde zilverkleurige flying lady klaar staat om ons de weg te wijzen. ZAANDAM Bij het starten beginnen acht zuigers zacht suizend op en neer te dansen. De wagen schokt een beetje en zet zich langzaam in beweging. Weldra glijden we voort over het asfalt, gezeten in een met de hand ge bouwd sprookje op wielen, ge naamd Phantom VI. Deze zeld zame Rolls-Royce is niet alleen zelf beroemd, hij heeft ook nog eens toebehoord aan een be roemde man, de Engelse zanger Tom Jones. Een ritje in deze au to is geen sprookje meer, want sinds kort is hij gewoon te huur in Nederland. De Phantom was tot het begin van de jaren negentig dé staat siekoets waarmee alleen de rij ken en machtigen der aarde zich voortbewogen. De klanten kring was dus beperkt, hetgeen tot uiting komt in het geprodu ceerde aantal: rond de 300 van af 1968. In ons land is er nooit een verkocht. Naarmate de rit vordert, gaan we ons onbewust een beetje be roemd voelen. Buiten op straat kijkt iedereen onze kant op en probeert een glimp op te van gen van de ongetwijfeld belang rijke lieden die zich achter de ondoorzichtige ruiten ophou den. Voorin geeft de chauffeur met pet geen krimp. Met beleid sUiurt hij het gevaarte door het drukke verkeer. De Phantom VI is helemaal ge bouwd op het rijden met chauf feur. Voorin staat een met oer sterk glad leer overtrokken bank met direct daarachter een elek trisch bedienbare scheidings- ruit. De chauffeur zit bekneld tussen het forse stuur en zijn nauwelijks verstelbare zitplaats. Veel ruimte om het stuurwiel snel rond te draaien is er niet en dat levert al gauw een blauwe elleboog op. Maar goed, de chauffeur weet precies hoe je moet rijden in zo'n kolos. Achter de scheidingsruit, die zo wel door de chauffeur als de passagiers kan worden bediend, is het veel beter toeven. Daar bevindt zich de airco-gekoelde 'zitkamer' met een enorme, met harig blauw tapijt beklede beenruimte in een nostalgisch chique ambiance met veel hout- en chroomaccenten. Tom Jones heeft er. naast een een voudig, stoffig stereotorentje, een kabinet van wortelnoten hout laten aanbrengen waarin een TV en een heuse pick-up met 'anti-bibbernaald' zijn on dergebracht. Zou hij daarop zijn 'green, green grass of home' hebben geoefend en waar zou hij de drank hebben verstopt, vragen we ons af. Met een glaasje in de hand, onderuit ge zakt in het leer naar Goede Tij den Slechte Tijden kijken, ter wijl de intredende schemer langzaam aan de ramen voorbij trekt, wat kan er mooier zijn? Naarstig speuren we naar over blijfselen die aan de beroemde zanger kunnen hebben toebe hoord. Een sleutelbosje blijkt uit mijn eigen broekzak te zijn ge rold. Verder blijft het bij een zwarte haar, die tussen de be kleding wordt opgediept. Zou die eens op het blozende hoofd van de zanger gezeten hebben? Misschien moeten wc er een DNA-onderzoek op loslaten. Als we de kristal-witte Rolls par keren op de Zaanse Schans worden we bijkans onder de voet gelopen door een horde Ja panse toeristen met camera's die een voor een samen met de Phantom vereeuwigd willen worden. Het kost onze fotograaf aardig wat moeite om de Rolls zonder Japanner ervoor op de foto vast te leggen. Een Rolls-Royce mag dan te boek staan als de beste auto die er bestaat, het is maar hoe je het bekijkt. In feite kun je hem ook de minst praktische auto ter wereld noemen. De ruim zes meter lange, twee meter brede en 1,75 meter hoge gigant is nergens te parkeren, de draai- cirkel bedraagt 16 meter, hij rijdt één op vier en weegt een vermogen: 2.750 kilo. Maar goed. dat zal de eigenaar alle maal worst wezen. Een Rolls is nou eenmaal een Rolls en geen normale auto. De Phantom VI is technisch net Het beroemde boegbeeld van Ie dere Rolls-Royce: de 'flying lady', ook wel 'spirit of ecstasy' ge noemd. foto's hans van weel zo conventioneel als zijn uiter lijk doet vermoeden. Het 6,23 li ter V8-blok zit gekoppeld aan een automatische 4-versnel- lingsbak met vloeistoflcoppeling en drijft de achterwielen aan. Rondom zijn trommelremmen gemonteerd en de achtervering bestaat uit bladvcren en van binnenuit soepeler te stellen dempers. De enorme wielen zijn voorzien van banden van vrachtwagen-formaat. Het lood zware chassis heeft 21 smeer- punten die elke 20.000 kilome ter met de vetspuit moeten worden behandeld. Rolls-Royce is altijd zeer terug houdend wat het vermogen en de topsnelheid betreft van zijn auto's. 'Genoeg', zeggen ze dan. En gelijk hebben ze, want met een Rolls dient men keurig te rijden en zeker niet te jakkeren. F.n dus zijn vermogen en top snelheid niet van belang. Dat er toch heel wat paardekrachten onder de imposante motorkap schuilen, wordt duidelijk als de chauffeur de Phantom even de sporen geeft. Not done, maar wel apart. Als er onderweg een bejaarde man onvoorzichtig de weg over steekt, laat de chauffeur de Rolls-toeter horen. I let lijkt wel of er een cruise schip door het Noordzeekanaal vaart. Maar de boodschap is duidelijk. I)e be jaarde houdt in en blijft achter op de vluchtheuvel, terwijl hij ons beledigd nazwaait met zijn wandelstok. Kwajongens! Even later zien we hem terug op de Zaanse Schans, waar hij op een bankje vlak bij de Phantom gaat zitten. Hij herkent de wagen niet, maar dat komt waarschijn lijk doordat al die japanners er voor zijn gaan staan. I J stoeit volop met fietsframes in nieuwe vormen. Van de vorig jaar gepresenteerde toekomstfiets Maxi mum Double Orange is het splinternieuwe model Madison afge leid dat dit najaar ge presenteerd wordt. Het is een stads-toer- fietsmet als opval lendste kenmerk de grote verstelbaar heid. Het frame is voor da mes en heren precies gelijk, maar op tallo ze standen in te stellen. Stuur en zadel zijn over grote afstand in hoogte verstelbaar, zodat hetzelfde model geschikt is voor grote en kleine mensen. Het model komt overeen met de framehoögte tussen de 52 en 62 cm van een normaal fietsframe. Daarnaast is de zitbuis iets naar voor of naar achter verstelbaar. Het stuur is in te stellen op comfortabel rechtop fietsen, sportief gebogen en daartussen in. De Madison is comfortabel door een rubber veerelement aan de onderzijde van de zit buis. Bij het inveren scharniert de achtervork iets in. De voor vork heeft geen aparte vering. Het frame is van aluminium, waardoor de complete fiets slechts 16 kilo weegt. De wielen zijn met 24 inch iets kleiner dan die van een ATB. De fiets zit vol handigheidjes, zoals een vergrendeling van het stuur. Bij het parkeren op de standaard valt de fiets daarmee niet om. Onder het zadel zit een ringslot opgeborgen, voor- en achterlicht branden op een ac cu, de pedalen zijn van het type anti-slip en er zit een flinke ba gagedrager op. De bedoeling is dat er een basis- en een luxe uitvoering komt. Het basismodel van de Madison is uitgerust met de Nexus-vier- versnellingsnaafvan Shimano en gaat 1.400 kosten. Het luxe model heeft de zelfde naaf met zeven versnellin gen en trommel- remmen, geprijsd rond de 1.900. Internet Batavus heeft zich als eerste Neder landse fietsfabri- kant verzekerd van een plaatsje op de internatio nale elektronische snelweg Internet. Liefhebljers vin den allerlei fiets- nieuws met toegangscode http: www.batavus.com. op het WorldWideWeb. Gezeten achter het beeldscherm is het mogelijk een nieuw model fiets uit te zoeken, de gewenste accessoi res, de kleur en de dichtsbijzijn- de dealer. Batavus verschaft via de com puter tevens informatie over fietsverzekeringen, adressen van instanties die met fietsen te maken hebben en geeft een kijkje in het eigen produktiepro- ces. Gewoon Batavus opbellen om informatie over fietsen en adressen van dealers kan ook met een nieuwe servicelijn voor 20 ct/minuut, 06-8998130 (al leen op werkdagen van 9-12 u).

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 19