De mythe ron de kerstroos Tuinieren ZATERDAG 11 NOVEMBER 1995 Nu planten geeft winter soms al kleur in januari wim oudshoorn gpd In de tuin zult u inmiddels wor den bevangen doordat grijze gevoel, want de ingetreden herfst met af en toe al nacht vorst is onverbiddelijk. Die grij ze periode echter kunt u aan zienlijk verkorten door te zor gen voor heel vroege bloeiers. Wie de handen uit de mouwen steekt kan nu nog bloembollen planten. Al heel vroeg in het nieuwe jaar geniet u dan van een vrolijke kleurrijke tuin. De overbekende soorten zijn natuurlijk sneeuwklokje, krokus en blauw druifje. Maar er zijn nog veel meer bolgewassen te koop die uw tuin volop kleur geven. De winterakoniet en het sneeuwklokje zijn de eerste bloembollen die de winter voor gezien houden. Als het weer een beetje meezit, pronkt de win terakoniet met zijn kanariegele bloempjes uitbundig in januari en februari. Net als het sneeuwklokje kan ook de krokus al in februari een kijkje boven de grond nemen. Voor een mooi effect kunt u de ze mini-bolletjes in groepjes van minimaal vijfentwintig bij elkaar planten. Muscari, beter bekend als het blauwe druifje, bloeit in april. Deze echte lentebodes kunt u het best wat dichter bij het huis planten, zodat u er vanuit de kamer goed zicht op heeft. IJ kunt ook op het terras een blauwe hoek maken door in eveneens blauwe potten en bakken verschllende voorjaars- bloeiers te planten. Denk daar bij ook aan iris en sneeuwroem. Eveneens met blauwe klokjes bloeit de hyacint en bovendien zijn de hyacinten dit jaar door de mooie zomer van uitzonder lijk hoge kwaliteit. Blauw staat ook heel mooi bij het lichtpaars van krokus. De grauwheid van de tuin ver drijft u voorgoed door tulpen en narcissen te planten. Voor in de border kunt u de heerlijk geu rende witte narcis poeticus Ac- taea planten. Witte tulpen die het planten waard zijn, zijn de Purissima ofwel White Emperor en de gevulde tulp Schoonoord. Met de kleur wit is eindeloos te combineren. Rode bloemen zijn goed te combineren met heesters en vaste planten met roodachtig blad. l ulpen zijn er van felrood tot donkerrood. Al in maart bloeit Tulipakaufmanniana 'Showwinner' mooi rood. Ideaal voor bloembakken is de kleine stevige tulp Roodkapje. Heel bijzonder is de diepdonke re parkiettulp Black Parrot. Zet deze tulp niet tegen een te don kere achtergrond, want daar valt hij tegen weg. Voor een speels effect kunt u er hier en daar een toef roze tulpen tussen planten. Houdt u niet van harde kleuren in de tuin? Kies dan voor oranje, want oranje 'mag' weer. Een harmonieus geheel krijgt u als u zachtgele, oranje en rode bloe men samen brengt. Oranje tul pen zijn Princess Irene en Oran ge Emperor. Abrikooskleurig is de tulp Apricot Beauty. Van de bloembol keizerskroon, Frittilaria imperialis, hangen de grote bloemen als klokken in een krans aan de stengel. Kiest u voor een border die verloopt van rood via oranje naar geel, dan kunnen geel met oranje bloemen zoals het dwergnarcis- je Jetfire met een mooi oranje trompetje de verbindende fac- Een echte lentebode is de Muscari, beter bekend als blauw druifje. foto gpd De kerstroos staat bij mij in het rijtje van lie velingsbloemen. Ze vormden dan ook mijn bruidsboeket. Geen wónder dat er in elk van mijn tuinen kerstrozen stonden en nu heb ik een flinke plek vol zelfgezaaide, hagelwitte kerstrozen. Maar nimmer bloeien Kerstmis. Hun naam hebben ze dan ook al in de Oudheid gekregen, in streken waar de Helleborus niger inderdaad rond de zonnewende bloeit. Dat magische tijdstip heeft er toe geleid dat aan deze plant ook magische krachten werden toe gekend. Zo zou de giftige plant kunnen helpen tegen krankzin nigheid en tevens over verjon gende krachten beschikken. Maar ze werd ook gebruikt om demonen te weren en een Grieks veldheer heeft de Helle borus (helleborio betekent in het Grieks krankzinnig) gebruikt om de tegenstander weerloos te maken door het rivierwater te verontreinigen met kerstrozen. In onze tijd maken we ons niet zo druk om hetzij positieve, het zij negatieve krachten van een plant. We houden gewoon van de prachtige bloemen en zou den ze het liefst rond de kerst dagen in huis willen hebben. Wel dat kan. Dan moeten we half november kerstrozen uitgra ven, of een plant bij een kweker kopen. De plant ziet er dan alles behalve fraai uit. Geen nood, we zetten hem in een mooie bak of pot met goede aarde en geven hem dan een koel en donker plaatsje in huis. Pas na sinter klaas zullen we knoppen kun nen zien. Dan gaat de plant naar een iets warmere en vooral lichte plaats en uiteraard blijven we de aarde vochtig houden. Met een beetje geluk hebben we rond de kerstdagen een echte kerstroos. Die mag naar buiten als het niet vriest. Gewoon in de tuin, in de halfschaduw. Maar het eerstvol gende jaar zal hij waarschijnlijk niet bloeien. De kerstroos houdt niet van verplanten en blijft graag jaren en jaren op dezelfde plek. Waarschijnlijk een kwestie van een eigen bodemschimmel. Maar daarover een andere keer. GREET BUCHNER geeft antwoord op al uw tuinvragen Vraag en antwoord Mevrouw Van Galen uit Haar lem vraagt naar bijzonderheden van de karmozijnbes, in het La tijn de Phytolacca americana. Dat is een winterharde overblij vende plant die wel anderhalve meter hoog kan worden. Hij doet het wonderwel in de scha duw en zaait zich bij mij in de tuin op geheimzinnige wijze uit. (Vogels?) Het opmerkelijke van deze karmozijnbes is dat de lek ker ogende vruchten licht giftig zijn terwijl men in sommige streken de jonge forse spruiten als asperges eet. Overigens wor den de bessen, mondjesmaat, ook wel gebruikt om wijn bij te kleuren, maar ik zou dat liever niet adviseren. De braam, met of zonder door nen, wordt net als de klimroos in de loop van de winter ge snoeid. Het is belangrijk om flink uit te dunnen. In de prak tijk komt het erop neer dat men het merendeel van de oude tak ken tot bij de grond af kan knip pen zodat de nieuwe, jonge tak ken voldoende ruimte krijgen. Mochten zich te weinig jonge takken hebben gevormd dan worden ook oude takken be houden, maar daarvan worden de zijtakken tot op enkele ogen weggeknipt. Als de takken te lang geworden zijn voor de be schikbare ruimte dan adviseer ik om de mooie jonge takken niet af te knippen maar voor zichtig rond te buigen en zo vast te binden. Dat ombuigen heeft een goede invloed op de bloem- en dus vruchtvorming en het staat heel mooi. Dit ant woord is bestemd voor me vrouw Montagne uit Haarlem. Slerhekwerk Spijlentiekwerk Schulfhekken Plantsoenhekken Gaasafrastering Sportveld afrastering Tenn isbaairauErastering Schoorsteenkappen 4J Oudhollandseverllc 1 S M L E A N M K 2 K W A A A K L T 3 R E P A G E R K 4 Z A L L S I G V 5 0 K 0 0 R 0 R A 6 V N 0 D E E R G 7 E K N A E N N S 8 w U I A T R M Z 9 0 B 0 N T D E R 10 w E I R E I N K 11 G D E R N A V B 12 K 0 A 0 A R S Z 13 H I A C V H E R 14 Z E B 0 L 0 F T OPGAVE OPLOSSING CITAAT Streep op elke regel de letters weg, die samen het woord vor men dat overeenkomt met de omschrijving De resterende let ters vormen van boven naar be neden en van links naar rechts een citaat. Horizontaal: 1weekdier; 2. neteldier; 3. wan delplaats; 4. hoogst gelukkig; 5. zanggroep; 6. naad; 7. mogelijk heid; 8. heet; 9. zuivelprodukt; 10. molenarm; 11. koffiedik; 12. zuivelprodukt; 13. graansoort; 14. vaartuig. KRUISWOORDRAADSEL IK ZOCHT AL TRUFFELS TOE/U uf ZO RLE/Af WAS. m'a/ vaoer was truffel- ZOEKER M'U ORA WAS TRUFFELZOEEER TAAU/E LAZE Af WE DE TRUFFEL - 0ODEWE L U/STERPEAf AL T/JD WAAR Af ET TRUFFELUUR TJE ZOAfPA&S ZOAA&EAJ WE W Af ET TRUFF.ELZOEKERSF&OR TOMPOES Heer Bommel en de toornviolen Heer Bommel liep al mompelend heuvel op en heuvel af. De verant woordelijkheid van een heer die alle mir uit de omtrek in zijn spuit mee voert, drukte hem zwaar, zodat hij niet op de weg lette. Hij schrok op toen hij een wit gebouw uit de nevels op zag doemen, want hij herkende plotseling het laboratorium van pro fessor Sickbock. De geleerde bevond zich op op het lapje grond, dat hij naast zijn deur had ontgonnen, en staarde be vreemd naar de cacteeën die hij daar gekweekt had. ..Ei, ei", zo prevelde hij, „geheel slap! In één dag verflenst. Wat mag hier gebeurd zijn?" „Het is de mir", sprak heer Ollie met bevende stem. „Die zit in de pippe ling, u weet wel." De professor keek op en glimlachte vaag. „Ach, de heer Bommel!" zei hij. „On ze proefpersoon. Wat was het, wat u zei?" „Het is de mir", herhaalde heer Ollie wanhopig. „Ik kan het niet langer ge heim houden; de verantwoordelijk heid wordt te zwaar voor een heer al leen. Misschien kunt u mij helpen." Als iemand u kan helpen ben ik het", gaf de ander toe. „Maar wees zo goed om u duidelijker uit te drukken. Zon der nauwkeurige gegevens kan ik niet werken." Heer Ollie gehoorzaamde. Het lucht te hem op om alles over de muziek- makende bloemen te vertellen, voor al omdat de geleerde vol begrip toe luisterde. „Juist", zei deze ten slotte. „U bent in de handen gevallen van enkele pri mitieven. Men moest figuren als Pas- tinakel en Kwetal onder rijkstoezicht plaatsen. Maar u bent bij mij aan het goede adres. Komt u toch binnen!" H W R door Hans van Es Eerder deze week meldde ik de opvallende afwezigheid van de geb kelijke westcirculaties en de daarmee samenhangende stormdepri sies in ons deel van de wereld en de noord- of zuidgerichte stromin gen, die daarvoor in de plaats zijn gekomen. De sterk golvende be* ging van de straalstroom komt fraai tot uiting op de stromingskaarl van het noordelijk halfrond. Alleen al in het Europees-Atlantische; deelte zijn vijf golven zichtbaar, waarlangs de hoofdstroming zich voortplant. Bij zo'n patroon zijn de koude en warme luchtmassa's merdionaal gerangschikt - anders dan de meer gebruikelijke verdel met kou in het noorden en warmte in het zuiden. Twee tongen van warme lucht - een boven West-Europa en een andere, die van het midden van de oceaan naar Groenland reikt - worden geflankeerd door zones met koude lucht boven Oost-Europa, bij Ierland en i regio New Foundland. Het kenmerkende van een dergelijke verdel zijn de vaak markante weersomslagen. De sectoren met koude en warme lucht blijven immers niet op hun plaats en verschuiven v west naar oost of vice versa. Dat hebben we in de afgelopen dagen kunnen merken, toen we van het vroege winterweer opeens ir zachtere lucht terechtkwamen. Dat was vooral aan de minim; ken, die aan het einde van de week meer dan 10 graden hoger lag< dan enkele dagen eerder. Dit weekeinde liggen we nog altijd binne het bereik van de tong warme lucht, die van de Middellandse Zee< onze omgeving naar het Oostzeegebied reikt. Vooral vandaag is het behoorlijk zacht en is er af en toe zon bij maxima van 12 tot 15 g den. Zondag begint er al wat te veranderen. Een frontale zone kom dichterbij en in de loop van de dag is er lichte regen mogelijk, terw de oostenwind wat aantrekt. Het kwik reikt daarbij wat minder hoo Maandag is de kans op neerslag nog wat groter bij maxima rond 1( graden. Daarna is de koude luchtmassa weer aan zet. Tussen een Groenlands hoog en een lagedrukgebied boven Skandinavie komti noordelijke stroming op gang, die dinsdag of woensdag ons land tx reikt. Daarbij daalt het kwik overdag naar 7 graden en 's nachts is weer lichte vorst mogelijk. Ook in de koudere lucht is er kans op \a regen of een bui. KNMI Weersvooruitzicht Geldig tot en met Noorwegen: Rustig wee klaringen, noorden en uiterste zuiden soms ook wolkenvelden en mogelijk wat neerslag. aantrekkende westelijke wind. Middagtemperatuur flinke op- in het tot ruim onder nul i noorden; zondag I 5 gra :ijgmg v Denemarken: Zaterdag eerst nog vrij ve^l bewolking en plaatselijk regen. Vooral zondag meer kans op zon en overwegend droog. Vrij winderig. Middagtemperatuur rond 7 Engeland, Schotland, Wales en Ierland: In het algemeen veel bewolking en van tijd tot tijd regen. Vooral langs de Noord zeekust een stevige oostelijke wind. Stij ging van temperatuur met op zondag maxima rond 12 graden. België en Luxemburg: Zaterdag geregeld zon. droog en behoor lijk winderig. Zondag geleidelijk meer bewolking maar waarschijnlijk tot de avond droog. Middagtemperatuur zater dag rond 15 graden, zondag vooral in Noord- en Midden-Frankrijk: Zaterdag in de meest westelijke depar tementen veel bewolking en nu en dan buiige regen; in de andere streken droog en flink wat zon; overal winderig. Zon dag breiden wolken en neerslag zich naar het oosten uit. Middagtemperatuur van 13 tot 16 graden, zaterdag met na me m midden-Frankrijk plaatselijk dichtbij de 20 graden. Portugal: Vrij veel bewolking en vooral in het noor den van tijd tot tijd buiige regen, moge lijk met onweer. Middagtemperatuur aan de westkust rond 15 graden, in de Algarve iets hoger. Wisselend bewolkt en vooral zaterdag nog enkele buien, mogelijk met onweer. Middagtemperatuur iets boven de 20 graden. Vrij veel bewolking en op veel plaatsen van tijd tot tijd buiige regen, soms met onweer; vooral aan de zuidflank van de Pyreneeën kan veel neerslag vallen. Zondag ook weer wat zon. Enige daling van temperatuur, met op zondag maxi ma van 12 tot 18 graden, aan de zuid oostelijke costa's rond 20 graden. Canarische Eilanden: Naast zon soms ook wolkenvelden en vooral zaterdag kans op een regen- of onweersbui. Middagtemperatuur onge veer 24 graden Marokko: Westkust wolkenvelden en vooral in het noorden kans op buiige regen, soms met onweer Plaatselijk kan veel neerslag vallen. Middagtemperatuur vlak aan zee iets boven de 20 graden. Veel zon en stijging van temperatuur; maxima op zondag dicht in de buurt van 30 graden. Zuid-Frankrijk: Zaterdag geregeld zon, ir Duitsland: Perioden met zon. Droog. Een kende zuiden- tot oostenwind. Mid temperatuur van 9 graden rond E tot rond 15 graden verder zuidwaarl het zuiden door föhn mogelijk r Zwitserland: Aan de zuidflank van de Alpen r bewolkt, kans op veel regen en n rond 12 graden. Aan de noordzij de Alpen door föhn meer zon en temperaturen. Oostenrijk: Aan de zuidflank van de Alpen v bewolking, mogelijk regen en rr temperaturen van 11 graden ii Aan >or van het massief flink v Polen: Naast zon met name in het noorde oosten ook wolkenvelden. Bijna c droog. Zondag een aantrekkende o lijke wind. Middagtemperatuur r graden, op beide dagen in het noo ten iets lager, zaterdag in het v Tsjechië en Slowakije: Zowel wolkenvelden als wat zon. Middagtemperatuur rond 6 graden Hongarije: Wolkenvelden. Vrijwel overal ZONDAG 12 NOVEMBER 1995 Zon- en maanstanden Zon op 07 54 Zonond Maan op 21.10 Maan onder 1! MAANDAG 13 NOVEMBER 1991 Zon- en maanstanden Zon op 07 56 Zon onder lf Maan op 22.10 Maan onder 13 Waterstand IJmuiden Katwijk Hoog 06.55 19 05 06.28 II Laag 02.46 15.05 02.27 l Weerrapporten 10 november 1 s op e in het8 vige erslag Middagtemperatuur zaterdag rond 20 graden, plaatselijk zelfs iets hoger; maxima zondag rond 16 graden. Mallorca en Ibiza: Zaterdag flink wat zon, droog, een stevi ge zuidenwind en maxima rond 24 gra den. Zondag meer bewolking, kans op een regen- of onweersbui en iets lagere Italië: In het noorden en westen flink wat be wolking en op beide dagen kans op buiige regen; plaatselijk kan veel neer slag vallen. Op andere plaatsen geregeld zon en kleinere neerslagkansen. Door een aantrekkende zuidelijke wind gelei delijk hogere temperaturen, met op zon dag maxima van 12 graden in het noor den tot dicht bij de 25 op Sicilië. Corsica en Sardinië: Zaterdag flink wat zon, een stevige zui- 20 graden. Zondag geleidelijk meer be wolking en misschien bunge regen, mo gelijk ook onweer; aanhoudend warm. Malta: Flinke perioden met zon en droog. Gelei delijk een aantrekkende zuidelijke wind met op zondag maxima rond 23 graden. Koper hagen motregen Luxemburg Madrid Malaga Griekenland en Kreta: Rustig en droog kans op wolkenvelden. Zachter, met maxima van 14 rond Thessaloniki tot rond 18 langs de Griekse westkust en op Kreta. Turkije en Cyprus: Rustig weer met flinke perioden met zon. Droog. Middagtemperatuur van 16 graden plaatselijk langs de Turkse west kust tot ongeveer 21 op Cyprus.

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 18