'Stadsgehoorzaal heeft geen toekomst' Sterk stuk van sterke vrouwen Jubileumconcert 'daverend' feest Freek neemt journalistiek op korrel Cultuur&Kunst Nieuwe vleugel voor Boymans-Van Beuningen Openluchttheater voor North Sea Jazz Schone Schijn All you need is Leiden ZATERDAG 11 NOVEMBER 1995 CHEF «GERTVISSER.071 5356-M1 Directeur LVC vindt verbouwing weggegooid geld Nils Lofgren, The Temptations, Van Dik Hout, Salad, Os dorp Posse, Link Wray en Dick Dale: het Leids Vrijetijds centrum (LVC) heeft nog niet eerder in zijn bestaan zo'n spectaculair programma als dat van de laatste weken ge presenteerd. Directeur Ruud Visser is er trots op. Van toeval is volgens hem geen sprake. „Podia leven niet al leen van het aanbod. Ze moeten zelf op zoek en een visie hebben. Het LVC is daarin de laatste tijd heel erg ge groeid." LEIDEN WIM KOEVOET Het indrukwekkende program ma is geen incident maar het logische gevolg van het nieuwe beleid, stelt hij. Het LVC werkt commerciëler en schrijft 'kos tenbeheersing' en efficiency' met hoofdletters. „En we ne men meer risico's. Op Nils Lof gren bij voorbeeld hebben we moeten toeleggen. We konden de boel alleen maar financieel rondbreien met de baromzet." Dat het LVC commerciëler is geworden is te merken aan de bierprijs, aan het feit dat de donderdagavonden niet langer meer gratis toegankelijk zijn en de recordhoogte van de prijzen van de kaartjes. Zo moest er 25 gulden worden neergeteld voor Lofgren. Visser heeft het daar moeilijk mee. „Ik weet dat het vooral bij het jonge LVC-publiek geen vet pot is. Van die categorie bezoe kers is 25 gulden veel gevraagd. Bovendien werken hoge toe gangsprijzen door in de barom zet: alles wat we aan de deur van ze vragen, drinken ze aan de bar niet op." Toch wegen die bezwaren volgens Visser niet op tegen het Schildering vuilverbranding Het ontwerp van Theodora Plas wordt op de twee lange muren van de voormalige vuilverbran ding aan de Gabriel Metzustraat geschilderd. Haar bonte, colla- ge-achtige ontwerp heeft giste ren de muurschilderingswed strijd gewonnen, die door de gemeente Leiden en de Webster University werd gehouden. Daarnaast krijgt Plas een geld bedrag van 7500 gulden. De tweede prijs (1500 gulden) en de derde prijs (1000 gulden) zijn gewonnen door respectievelijk Atelier van Houwelingen Prins en Celine Ostendorf-van Hoek. groeiende besef van het poppu bliek dat het LVC bereid is risi co's te nemen. „Ik weet dat het Nederlandse clubcircuit naar het LVC kijkt. We worden ge volgd. Ik durf ons programma naar alle uithoeken van het land te sturen." „De welzijnsgeur is hier defi nitief verdwenen", zegt hij. „Het LVC houdt de jongeren niet van de straat, vangt geen probleemgroepen op maar is van commerciële en artistieke waarde voor de stad. Het is de hoogste tijd dat er zo naar ons wordt gekeken." Intern wijzen alle neuzen bij het LVC in dezelfde richting. Maar voor de gemeente gaan de ontwikkelingen bij het LVC te snel, meent Visser. „Dat pop muziek een volwassen kunst vorm is nog altijd niet doorge drongen." Op een enkele uitzondering na, zal het de raadsleden niet zijn opgevallen dat het LVC met zijn huidige programmering niet onderdoet voor bij voor beeld Nighttown in Rotterdam of het Paard van Troje in Den Haag. „Raadsleden hebben hooguit politieke interesse in cultuur. Zelf verzamelen ze geen kunst. Ze pleiten er voor om wat op te hangen in het stadhuis en denken dan dat ze aan kunstbeleid doen." Half miljoen Visser doet deze uitspraken aan de vooravond van de discussie over de popnota en van de re novatie en uitbreiding van de Stadsgehoorzaal. De miljoenen guldens die in de Stadsgehoor zaal worden gestoken, steken scherp af bij de bedragen die de gemeente Leiden aan popmu ziek besteedt. Van de 25 miljoen gulden die aan cultuur wordt besteed, gaat één miljoen gul den naar popmuziek. Nog niet eens de helft daarvan komt di rect ten goede aan popmuziek, dat wil zeggen: komt terecht bij het LVC, de Leidse Vereniging voor Popmuzikanten en popfes tivals. Visser spreekt van scheve ver houdingen die voortkomen uit het 'onuitroeibare misverstand dat popmuziek zichzelf weet te bedruipen'. „Raadsleden zien de top van de pyramide. Ze le zen in de Story en de Privé dat André Rieu in een villa woont. Daar hoeft inderdaad geen sub sidie naartoe." Kreng Van de ommekeer die Visser be pleit, is in de popnota weinig te rug te vinden. „Ik heb bijgedra gen aan de totstandkoming van de nota maar daarmee is het nog niet mijn nota. Het is een gemeentelijke nota. Als ik er zelf een zou maken dan zou ik daar in de tweede zaal van de Stads gehoorzaal wél ter discussie stellen. Niets ten nadele van an dere instellingen, maar het LVC timmert het hardst aan de weg. voorwaarden voor een feestelij ke muziekavond zijn aanwezig. Weinig koren wagen zich aan dit karwei. Ook voor het orkest is het 'levensgevaarlijk' (aldus de concertmeester) en een hal ve harmonievereniging is ilan ook aangetrokken om te vol doen aan de reuzegrote blazers partijen. Dat levert niet alleen een gigantisch orkést op, maai ook een een daverend feest mei al die trombones, pauken, tuba en trompetten, hoorns, fagot ten, hobo's en fluiten. En het koor zingt stralend en dynamisch. De articulatie is uit stekend, bijna alles is woordelijk te volgen. De dirigent Henk Gij- zen kan al dit schoons soms niet helemaal bijbenen, maar dan springt de concertmeester even bij om met een paar rittni sche hoofdknikken de zaak weer in banen te leiden. De solisten zijn prachtig. Hanneke Kaasschieter laat ho ren hoe mooi ze haar stem de haas blijft, ook in haar partij als mezzosopraan. Jammer darde tenor Frank Fritschy alleen af en toe een loopje neemt met de maat; voor dirigent en concert meester een paar hartkloppin gen extra. Niettemin was dit concert een fantastische presta tie van 'Com nu met Sangh'. het oratorium 'Paulus' van Felix Mendels sohn Bartoldy Medewerking van Hanne ke Kaasschieter en Loes Bottemanne, so pranen, Frank Fntschy, tenor, Bas Ramse- laar, bas en Tijn van Ei|k, orgel Onder lei ding van Henk Gijzen en begeleid door het Randstedelijk Begeleidmgsorkest met als concertmeester Pleun van der Linden. Gehoord op 10 november in de Gerefor meerde Kerk in Sassenheim. Op 28 september 1955 wordt Sassenheim verblijd met de ge boorte van een kleine zangvere niging. De eerste vijf jaar neemt dit nog kwetsbare clubje kleine stapjes voorwaarts, maar in 1980 krijgt 'Com nu met Sangh' een steun in de rug van een or kest. Het koor wordt opnieuw geschapen met het oratorium 'Die Schöpfung' van Haydn on der deskundige leiding van Cor Kool. De Christelijke Gemengde Zangvereniging wordt omge doopt in een nu voldragen Ora torium Vereniging. Het koor van om en nabij de zeventig leden is nu veertig jaar en dat zal gevierd worden. Kos ten noch moeite zijn gespaard. Met een uitgebreid Randstede lijk Begeleidings Orkest en solis ten van naam, is gekozen voor 'Paulus' van Mendelssohn. Alle Directeur Ruud Vis /an het Leids Vrijetijdscentrum: „Die welzijnsgeur is nu helemaal verdwenen." foto loek zuyderduin ROTTERDAM ANP De Stadsgehoorzaal moet zich auto kwijt kunnen. Besteed het nog bewijzen. Ik wil best over geld (de gemeente steekt er ne- de Stadsgehoorzaal roepen dat het kreng moet worden afge broken. De Stadsgehoorzaal heeft geen toekomst. Bouw er maar een parkeergarage waar alle bezoekers van het LVC hun gen miljoen gulden in - red.) van de Stadsgehoorzaal aan pop." „Zo'n nota, dat is mijn nota maar die wordt dan direct van tafel geveegd. Leiden is nog lang Om festival voor Den Haag te behouden Het Nederlands Congresgebouw in Den Haag gaat aan de zijkant van zijn gebouw een permanent openlucht amfitheater bouwen met een capaciteit voor 4500 mensen. De voorziening wordt vooral op gezet voor het North Sea Jazz Festival, dat daarmee voor Den Haag kan worden be houden. Doordat op het open stuk tussen het Congresgebouw en Hotel Bel Air het ge bouw komt van het chemische wapens bureau van de VN, verdwijnt de mogelijk heid op dat terrein tijdens het festival hel tuinpaviljoen te blijven optrekken. North Sea Jazz dreigde uit Den Haag te vertrek ken, als hiervoor bij het Congresgebouw geen vervangende voorziening zou komen. Het nieuwe buitenpodium gaat twee miljoen gulden kosten, aldus adjunct-di recteur H. de Goey van het Congresge bouw. Zijn bedrijf en het Delftse impressa- riaat Mojo, eigenaar van het North Sea Jazz Festival, zullen die kosten samen op brengen. Ook een aantal Haagse hotels le vert een bijdrage. De gezamenlijke investe ring houdt verband met gesprekken tussen het Congresgebouw en Mojo over een langdurige overeenkomst, voor bijvoor beeld tien jaar. Er was de gemeente Den Haag veel aan gelegen om het festival voor de stad te be houden. Met zo'n 70.000 bezoekers vormt het elk jaar in juli een belangrijke econo mische impuls voor de stad. De bedoeling is dat het nieuwe theater voor het jazzfestival van 1996 klaar is. Ar chitect is Ph. Rossdorff, die ook de Staten- hal heeft ontworpen en het hotel dat op het dak van het Congresgebouw moet ko men. Het amfitheater zal grotendeels in de grond verzonken worden aangelegd. niet toe aan die manier van denken. Het is al heel wat dat e r een popnota is en dat er nu een cultuurwethouder is, Pex Langenberg van D66, die heeft gezegd dal die nota moest wor den geschreven." JORIS IVENS - Joris Ivens inspi reerde een aantal mediakunste naars. Hun werk is van 6 de cember tot 6 januari onder de titel Beyond the bridge te zien in het Filmmuseum. Museum Boymans-Van Beu ningen in Rotterdam krijgt een financiële injectie van 28 mil joen gulden. Met het geld kan de museumdirectie een nieuwe vleugel bouwen aan de Wester singel en de educatieve ruimten uitbreiden. Het bedrag is onderdeel van het totale gemeentelijke inves teringsplan voor de komende vier jaar, waarvoor 437 miljoen is uitgetrokken. De steun aan het museum kan volgens wet houder H. Kombrink (I'vdA) worden beschouwd als een ca deau voor het jubilerende Boy mans, dat in 1999 hondervijftig jaar bestaat. Een jaar eerder moet de uitbreiding een feit zijn. De nieuwe vleugel biedt vol gens toekomstig directeur Chris Dercon plaats aan de grote col lectie prenten en tekeningen van het Rotterdamse museum. Om de verzameling heen wil hij een netwerk opzetten van edu catieve voorzieningen voor het publiek, waaronder een moder ne bibliotheek. Met het geld kan Boymans ook de binnenplaats, nu in gebruik als parkeerplaats, inrichten als beeldentuin. Zou het waar zijn? Dat helemaal niets op Leiden lijkt? Ik vroeg het mij af toen ik de nieuwe slo gan las waarmee de Stichting Leiden Promotion deze stad gaat verkopen. 'Niets lijkt op Leiden', wordt de leuze. Maar, ik weet het zo net niet.... Tuur- lijk, Oezbekistan dat is heel an ders dan de sleutelstad. Maar neem nu Winschoten, of Fer- werderadeel. Zou dat nou echt zoveel verschil maken? Leiden had tot dusver vele ge zichten: Museumstad, Water stad, Tuliptown, Rembrandt- stad, noem maar op. Nu is er dus één leuze waarmee de stad onverbrekelijk verbonden is. Hoewel... van de week hoorde ik weer dat Leiden in 1997 Cul tuurstad wordt. U vindt het misschien gek, maar ook daarvan dacht ik meteen: zou dat wat worden? De onbeschrijflijke treurigheid van de Leidse Uitdag ligt im mers nog vers in mijn geheu gen: een schouwburg die z'n oude affiches uitverkocht, en een stedelijk museum dat wat boekjes in een waaier op tafel had gelegd. Veel meer had het toch niet om het lijf? Ik heb er dus een hard hoofd in als ik hoor dat Leiden bol zal staan van de culturele activitei ten met misschien wel een vleugje landelijke uitstraling. Leids en landelijke uitstraling- Het is zoiets als suggereren dat we met 'Kleine kokette Katinka' nog een kans maken het vol gende Eurovisie Songfestival te winnen. Nu zult u als rechtgeaarde Lei- denaar misschien zeggen: die stad is toch fantastisch. Vraag maar aan de schouwburgdirec teur. Hij zal onmiddellijk vertel len dat zijn theater aan de Oude Vest de mooiste van het land is. Of vraag het de directeur van TOUCHE PRIJS Sylvie Zijlmans (31) heeft de Touche Prijs 1995 voor jonge beeldend kunste naars gekregen. Aan de prijs van de Kunststichting Touche Ne derland is een bedrag van 12.500 gulden verbonden. Ma rieke van Diemen en Moritz Ebinger kregen materiaalprij- Voor een kleine 4.000 fans trad Golden Earring gisteravond op in de Leidse Groenoordhallen. Er hadden makkelijk een paar duizend bezoekers extra in de hal gekund, maar de organisator van het concert. Com pact Disc Centrum uit Leiden, was 'uitermate tevreden' met de opkomst. Anderhalf jaar geleden trad de Haagse popband ook al een keer op in de Groenoordhallen. foto henk bouwman j TONEEL RECENSIE'SUSANNE LAMMERS Voorstelling: Een Bruid in de Morgen van Hugo Claus door De wetten van Kepler Regie: Wim Berings Gezien 10/11, LAK- theater. Leiden Nog te zien 11/11, al- StadsgehoorzaaldirecteurTjitte Weber: Haarlem wil je zien. archieffoto henk bouwman Schouwburgdirecteur Pim Wallis de Vries: Amsterdam heeft 't. archieffoto henk bouwman CBK-directeur Connie van Driel: thuis in Oegstgeest. archieffoto loek züyderduin het stedelijk museum. Zij zal ons zeker voorhouden dat De Lakenhal een parel aan de kroon is van deze gemeente. Vraag het desnoods het hoogste hoofd van de gemeentelijke af deling cultuur. Zij zal verzeke ren dat Leiden elke Europese hoofdstad naar de kroon steekt. Kortom: als je de Leidse cul- tuurbobo's hoort, zou je denken dat ze er een moord voor doen om nooit meer uit deze stad weg te hoeven. Weet u waarom ik toch denk dat het nooit wat wordt met de Leidse Uitdag, met Leiden Cul tuurstad of weet ik wat? Al die luitjes van cultuur hebben ge woon niet zo veel op met deze stad. Ik zeg niets kwaads van ze hoor. Ze runnen hun eigen toko aardig, zijn (bijna) altijd op tijd op d'r werk, en eeuwig in touw om Leiden te verkopen. Maar als het vijf uur is gaan ze in drommen richting station om deze stad zo snel mogelijk te verlaten. De ambtelijke top van de cultu rele afdeling in Leiden is woon achtig in Den Haag. De direc teur van de Leidse Schouwburg woont in Amsterdam, de direc teur van het Stedelijk Museum De Lakenhal in Oegstgeest. Drie van de vier conservatoren van het stedelijk museum zijn woonachtig in Amsterdam, Haarlem en Baarn. De directeur van K&O, straks directeur van de Stadsgehoorzaal, heeft zijn zetel in Haarlem. De directeur van het LVC woont in Rotter dam. De directeur van het Cen trum Beeldende Kunst in Oegst geest. De directeur van het Na tionaal Natuurhistorisch Muse um is woonachtig in Haarlem- merliede, de directeur van het Rijksmuseum van Oudheden in Den Haag en de directeur van het Museum Boerhaave woont in Voorhout. De eerlijkheid gebiedt mij te zeggen dat één museumdirec teur (die van volkenkunde) in Leiden woont, maar welbe schouwd kun je toch een heel tweedeklas treinstel vullen met Leidse bobo's die in de namid dag de stad verlaten om elders de culturele geneugten van het leven te proeven. Ik zie er nog weieens van ko men dat als een museum- of schouwburgdirecteur op een goeie dag besluit in leiden te gaan wonen, hij of zij automa tisch de erepenning met de bij behorende versierselen van de ze stad krijgt uitgereikt door burgemeester Goekoop (die als hij niet in zijn pied-a'-terre in Leiden verblijft er zelfs voor uit Amsterdam wil komen). Tja, hoe krijg je de mensen dan toch zo gek l eiden te bezoeken? Door ze een sprookje te vertel len over de stad waar alles an ders is dan in Heerenveen ('Je kunt er niet omheen'), Ulrum ('De magneet van het Noor den') of Stedebroeg (Centrum van Kleibollencultuur). 'All you need is Leiden' heet zoiets in te genwoordige pr-taal. Maar het is eigenlijk een heel oud sprook je-over een keizer en zijn nieu we kloffie. Thomas moet trouwen met zijn nicht Hilda - om haar geld en omdat zijn moeder de relatie van hem en zijn zus Andrea wat al te hecht vindt. Vader compo neert al jaren aan zijn meester werk, staat buiten de wereld die hij steeds erger wantrouwt. De ook al wereldvreemde, mis schien zelfs gekke, Thomas wordt zoetjes gepaaid met ca deautjes en de belofte van een auto, tot het woedende verdriet van Andrea. Door Wim Berings' regie van Een Bruid in de Morgen loopt heel duidelijk een streep, die in zicht en onwetendheid van el kaar scheidt. Het toneelbeeld is zwart-wit, de acteurs zijn in die kleuren gestoken. Maar de kleu ren hebben niet hun gebruike lijke waarde. Zij geven eerder uitdrukking aan de mate van weten, van bewustheid van de eigen toestand. Wim Berings zag Thomas niet als een naïeve zonderling waar een steekje los aan is, maar als een onversneden gek. Dat maakt niet alleen de gevoelens van Andrea jegens haar broer wat moeilijk navoelbaar, het heeft ook consequenties voor de voor Andrea wel degelijk be staande tegenstelling onschul dige jeugd versus wetende vol wassenheid. Die loopt nn na melijk door de generaties heen. Berings zag juist de tweede ling tussen de personages die him toestand doorzien en han delend optreden, en de ande ren, die blind laten gebeuren, zich laten sturen. Zodoende wordt het eigenlijke drama be perkt tot de moeder en haar dochter. Vader en nicht zijn wa pens in de strijd van deze wijf jesdieren om Thomas. De moeder (Dianne Krijnen) doet haar zoon in de uitverkoop en ze weet het. Aan een huwe lijk is deze jongen niet toe, en hij is het lam dat geofferd gaat worden voor een comfortabeler leven. Dat wordt wel heel gru welijk duidelijk door het bed dal de ouders het toneel oprijden en waarin de onaantrekkelijke nicht vrij spel moet krijgen Krij nen geeft de verschillende stemmingen die de moeder be heersen, schitterend vorm. Ze is zuur en gemelijk, keihard en vastberaden, maar op haar mooist als ze Andrea, de enige die werkelijk aan haar gewaagd is, confronteert met haar te he vige gevoelens voor baar broer. Deze Bruid is een stuk van ster ke vrouwen. LEIDEN CEES VAN HOORE 'l al van recensenten hebben er, weggedo ken in het pluche, giftige notities gemaakt voor hun stukje. Na de voorstelling maak ten ze zich met de hoed over de ogen en de kraag omhoog uit de voeten. Als dieven van de geestdrift van het publiek. Maar gister avond stond de journalistiek in de Leidse Schouwburg voor een keer volop en naakt in de schijnwerpers. Freek de Jonge hield er de try-out van een voorsteling die hij mor gen zal spelen voor de redacteuren van NRG-Handelsblad. Dit ter gelegenheid van het 25ste jubileum van deze kwaliteitskrant. Vanachter een tafel met een tweetal tekstverwerkers zond Freek, gekleed in een zwarte trainingsbroek met witte bies en een ■prachtig jasje, zijn schimpscheuten op de letterknechten de zaal in. Daar tussendoor speelde de geschiedenis van een vlieg die een komiek vliegen af probeerde te vangen door telkens maar weer in zijn licht te gaan staan en een verhaal over koningin Beatrix van I^egland. Alles moet maar leuk zijn in dit land, zo merkte de cabaretier op. U-uk kwisje, leuk spelletje, leuk praatshowtje, kortom: Nederland of Leegland lijdt aan een algehele 'leukemie'. Ziek werd hij van die humor. Zo werd alles onschadelijk ge maakt. Zelfs de karikaturist. Hij zag zijn ka rikatuur van Beatrix terug op een postzegel. Zelfs zijn kritiek werd ingelijfd en als alleen maar leuk gezien. Aangezien het hier een try-out betreft, is het not done om alle grappen die werden gelanceerd meteen nog maar even warm op te dienen. Ze lachen daar bij de NRG toch al zo weinig. Maar dat Freek nog even met de wapenspreuk van NRC-Handelsblad jong leerde en van het lux in 'lux en libertas' meteen maar even toiletzeep maakte, waar mee men zich bij deze krant de handen wast in onschuld, is te aardig om te ver/wij gen. Naderhand toonde de cabaretier zich wat onzeker over de voorstelling die hij had neergezet. „Het zal mij benieuwen of ze er om kunnen lachen bij het NRC-Handels blad. Het is zo'n bloedserieuze en deftige krant. Maar heel soms dalen ze af naar de gewone man. Zoals Orpheus afdaalde in de onderwereld." En over de vlieg die zijn va der stoorde tijdens een dagsluiting. „Ja, nu weet ik het, die vlieg moet dood." De mensen die vorige week in de rij ston den om een kaartje te bemachtigen voor deze voorstelling wachtte nog een aardige verrassing. Vanaf het podium deelde Freek de foto uit die van hen was geschoten door het Ix!idsch Dagblad. Alleen het meisje met de rugzak meldde zich niet.

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 15