eheim besluit raad ver Grote Polder Oplichters gepakt Pleidooi twee autovrije dagen Schoolstraat Wouter staart publiek aan vanaf poster in bushokjes Volkstuinders vrezen verhuizing Regio Leiden/Rijn Veenstreek Met feestelijk vertoon werd de eerste steen gelegd Tarieven van De Dolfijn gaan omhoog luizenbelasting minder Omhoog in Zoeterwoude Politie Alkemade houdt eugdige 'vandalen' aan CHO HfNNYVANIGMONP.071 5356414, PI V -CHEF HANSKOENEKOOP.071 5356429 gesloten vergadering over bebouwing in Zoeterwoude ie Zoeterwoude gemeenteraad beslist maandagavond in iet geheim over de toekomst van de gemeente en de be- •uwing van de Grote Polder. In een gecombineerde Commissievergadering, waarin alle raadsleden zitting lebben, spreken de politici zich dan uit over een geheim :ollegevoorstel. „Het zou hartstikke mooi zijn als we het lan eens kunnen worden", verklaart WD'er H. van der ckooi. Op 23 november wordt de discussie overgedaan in 'kanwezigheid van Zoeterwoudse burgers, maar de be doeling is dat de raadsleden het dan onderling al eens iijn- verkeerd worden opgevat. De democratie is ruimschoots aan de bak gekomen bij de in spraakavonden en daar houden we serieus rekening mee. We willen rustig kunnen praten en het standpunt delen we dan op 23 november mee." Volgens PZ-fractievoorziner R. de Lange isTiet niet goed 'om rollend over straat te gaan'. „We zijn er geen voorstander van om lOETERWOUDE LIESBETH BUITINK Ie inhoud van het raadsvoor- lel is geheim, maar een raads- Id laat doorschemeren dat het llege wil dat Zoeterwoude ak- iord gaat met de aanwijzing t^an de Grote Polder als zoge- ioemde zoeklocatie. Even later afkekt het raadslid die opmerking bleer in. ea De provincie wijst de Grote jJolder in de structuurvisie voor ie regio aan als 'zoeklocatie', taarmee wordt aangegeven dat Ie Grote Polder als eerste loca te in de regio in aanmerking alomt voor grootschalige wo- fingbouw en dat de mogelijk- [eden daarvan worden onder- iocht. De gemeente organiseer de vorige maand twee inspraak ronden in Zoeterwoude-Rijn- tijk en -Dorp, waar de burgers ,5iun mening konden geven over |Je toekomst van de polder en Be zelfstandigheid van de ge beente. Die mening zou 'uiterst erieus' worden genomen. De facties zouden voor het eerst lun standpunt formuleren tij- lens een speciale commissie- lergadering in de Christus 5j)ienaarkerk op donderdag* 23 •jlovember. WD-fractievoorzitter Van der looi vindt het vanzelfsprekend lat de behandeling van het ge- eime voorstel achter gesloten plaatsvindt. „Het is een belangrijk onderwerp dat we rillen bespreken zonder gehin- erd te worden door mensen ie willen inspreken. In het jpenbaar moet je ontzettend /ppassen dat uitspraken niet in beslotenheid alles af te tim meren. Maar op 23 november moeten we met de billen bloot. Dan gaan we nog wel in discus sie met de burger, maar zijn we ook gedwongen om zo helder mogelijk te zijn." Ook CDA'er M. Knops vindt het 'goed om eerst de punten op de i te zetten'. „We willen proberen overeenstemming te bereiken. Maar dan moeten we eerst wat mensen over de streep trekken." Volgens WD'er I. Sanders gaat deze vergadering 'de meeste mensen toch boven de pet'. „We willen alle aspec ten de revue laten passeren en al die technische zaken ontgaan de burger." Er zijn echter ook raadsleden die ongelukkig zijn met de ge heime behandeling. Zij zijn echter geen van allen bereid het geheime raadsvoorstel open baar maken. Daarna ging het snel fout met de bouw van de nieuwe woonwijk. Wegens een lelijke uitvoeringsfout moest de bouw worden stopgezet. Was de aannemer aansprakelijk of de bouwdirectie? De bouw moest doorgaan maar ook de verantwoordelijkheid diende te worden vastgesteld. Dankzij de inschakeling van Teekens Advokaten kon snel een doeltreffende regeling worden bereikt. TEEKENS ADVOKATEN Zeker in zaken lid Lawspan International, een associatie van advokaten in de EU Leiderdorp Kprolusgulden 32-38, po&tbus 118, 2350 AC, tel. 071 -541 30 21, fox 071 -541 06 84 Leiden Haagse Schouwweg 8E, 2332 KG, tel 071 - 532 27 38, fax 071 - 532 14 21 Alkemade laat inwoners meedenken over milieu ALKEMADE MARIETA KROFT De inwoners van Alkemade mogen meedenken over het milieubeleid van de gemeen te. Een deel wordt daartoe in het voorjaar geënquêteerd. Hun wordt gevraagd wat zij van het gemeente milieube leid vinaen, wat ze als de grootste knelpunten zien en wat er verbeterd zou kunnen worden en op welke manier? Hoeveel mensen een vra genlijst krijgen, weet chef ruimtelijke ordening A. de Kok nog niet. „We doen zo weinig mogelijk enquêtes de deur uit, maar wel die hoe veelheid dat het representa tief is." Na enkele jaren wil de gemeente de enquête herhalen. Dal is om te zien of er resultaten zijn geboekt en op welke punten het beleid moet worden bijgestuurd. Hel houden van een en quête is een gevolg van het in 1992 gesloten akkoord met 178 landen in Rio de Janeiro. Een van de afspraken die toen zijn gemaakt is dat alle gemeenten uiterlijk 1996 over een zogenoemde lokale agenda moeten beschikken. Daarin staan activiteiten die moeten bijdragen aan een duurzaam milieu. Een volgende stap na de enquête is het instellen van een milieuplatform. In deze club die bestaat uit alle lagen van de bevolking, kan wor den gediscussieerd over het milieu. Voordat zo'n plat form wordt ingesteld, wor den eerst de resultaten van het onderzoek afgewacht. De gemeenteraad wordt ge vraagd hiervoor 10.000 gul den beschikbaar te stellen. HAZERSWOUDE Volwassen Rijnwoudenaars moeten na de jaarwisseling twee kwartjes meer gaan beta len voor een bezoekje a.in over dekt zwembad De Dolfijn. Een kaartje komt daarmee op 4,25 gulden. Ook de prijzen van an dere kaartjes gaan omhoog. I )e gratis tien-badenkpart bij inle vering van twee volle tien-ba- denkaarten komt te vervallen. De (ariefstijging hangt samen met de renovatie van het zwem bail die de afgelopen zomer is uitgevoerd. Het overdekte zwembad in I lazerswoude-Rijndijk is dit jaar voor 1,2 miljoen gulden opge knapt. De grote opknapbeurt was nodig om aan de nieuwe wettelijke eisen te voldoen. Aan het uiterlijk van het bad is hoe genaamd niets veranderd. De toegangsprijzen voor het bail waren na 1990 één keer mini maal verhoogd. okf)e onroerend-zaakbelasting DZB) in Zoeterwoude stijgt vol gend jaar minder dan verwacht. •e gemeenteraad besloot om e bezuiniging van 55.000 gul den op het schoolvervoer terug geven aan de inwoners. De OZB stijgt nu niet met zeven, maar met nog geen zes procent. Eigenaren gaan 3,98 gulden be talen voor elke 3000 gulden die hun woning waard is, acht cent minder dan was aangekondigd. De gebruikers gaan met 3,19 gulden 7 cent minder betalen dan de bedoeling was. °t)e politie Rijn en Braassem is 1(j en onderzoek begonnen naar en groot aantal vernielingen en liefstallen dat vorig jaar en het lar daarvoor zijn gepleegd in lkemade. Inmiddels zijn vier erdachten in de leeftijd van 15 at 21 jaar uit Alkemade en laarlemmermeer aangehou- len. Daarnaast zijn nog meer sugdige verdachten gehoord, ij hebben bij elkaar 35 zaken ekend. Bij het onderzoek zijn es politiemensen betrokken. Het gaat om brandstichting in en auto, diefstal uit kantines, iefstal van bromfietsen, diver- anbrengen van graffiti. De to- 1 ^ale schade bedraagt volgens de [sl, >olitie enkele tienduizenden uldens. Aangevers van zaken uii ie door de aanhoudingen zijn pgelost, worden door de poli ce benaderd. Volgens chef welzijn van de jJemeente Alkemade F. Lem pers, nam de gemeente al diver se maatregelen om vandalisme tegen te gaan. „Vooral bij de scholen Elckerlyc, de Schakel en de Wegwijzer was het nogal eens raak. We hebben daarom de bosschages verlaagd, zodat er meer toezicht van buiten op het plein is." Volgens Lempers komt de vernielzucht onder jongeren met golfbewegingen. „In het voor- en najaar. In de zomer vermaken ze zich wel en in de winter is het vaak te koud om ergens te hangen." Enkele jaren geleden werd Alkemade ook al eens gecon fronteerd met vernielzucht. Lempers: „Met jeugdverenigin gen maakten we toen de af spraak om meer te doen voor de jeugd tussen twaalf en zes tien jaar. Deze leeftijdsgroep valt namelijk vaak tussen wal en schip." Sindsdien nam het van dalisme in Alkemade iets af. De gemeente Alkemade overweegt een hangplek voor jongeren uit te zoeken, aldus Lempers. Totale schade twee ton De politie van Haarlemmer meer heeft twee mannen aan gehouden die waarschijnlijk 45 oplichtingszaken op hun geweten hebben. De totale schade bedraagt 200.000 gul den. De twee, een 26-jarige man uit Nieuw-Vennep en een 31-jarige man uit Rijnsater- woude, wisten bedrijven in Noord en Zuid Holland te be wegen om goederen af te staan en maakten daarbij ge bruik van twee niet-bestaande hovenierszaken. De getroffen bedrijven waren onder meer gevestigd in Woubrugge, Al phen, Lisse, Voorhout, Roelo- farendsveen en Hazerswoude. Een deel van de goederen is direct doorverkocht door de twee flessentrekkers, een deel hielden ze zelf. De politie trof in hun beider huizen een groot aantal gestolen goederen aan, zoals twee complete keu kens en badkamers, sierbe strating, meubels en hardhout. Winkeliers tevreden over plan Welmers VOORSCHOTEN FRANK BUURMAN „Een Schoolstraat die helemaal autovrij wordt zou de doodsteek betekenen voor de winkeliers in het centrum. Wij zien er veel meer in om de Schoolstraat alleen op vrijdag en zaterdag, wellicht op de middag en de koopavond, autovrij te maken. Maar de rest van de week moe ten de auto's in de straat kunnen ko men". vindt R. Kühn, voorzitter van de winkeliersvereniging. Kühn reageert daarmee op de sugges tie in het Welmers-rapport om de Schoolstraat geleidelijk autovrij te ma ken. Het Welmers-rapport is gemaakt in opdracht van de gemeente Voorschoten. In het rapport wordt aangegeven hoe het centrum nieuw leven kan worden in geblazen. Volgens de voorzitter van de centrum winkeliers is het autovrij maken van stra ten niet zaligmakend. „Autovrij hoeft niet een fantastisch iets te zijn. Misschien moeten wij ons wel onderscheiden van andere winkelcentra door wel goed met de auto bereikbaar te zijn. Wij hebben hier toch eigenlijk meer een boodschap- pencentrum dan een winkelcentrum. Bo vendien moet je denken aan ouderen die slecht ter been zijn en niet hele stukken kunnen gaan lopen." Kühn is er ook niet voor om de School straat nu al zodanig in te richten dat het autoverkeer er straks nauwelijks meer doorheen kan. „De straat moet worden opgeknapt en aantrekkelijk worden ge maakt, maar wel goed bereikbaar blijven voor auto's." Overigens is Kühn niet ontevreden over het Welmers-rapport als geheel. „Het advies komt aardig overeen met de ideeën die wij over het centrum hebben. Meer parkeerruimte, een consumen tentrekker zoals de Hema aan de zuid kant van de Schoolstraat, mogelijk op de plaats van de Rabobank. Dat zijn zaken waar wij achter kunnen staan. Het is prettig dat de politiek het er nu over eens is dat er wat aan het centrum moet gebeuren en dat de zaak in een stroom versnelling begint te raken. De opknap beurt van het centrum heeft al veel te lang op zich laten wachten. Tien jaar lang is er niets gedaan. Kühn verwacht overigens niet dat er op heel korte termijn iets aan het een trum zal gebeuren. „Het streven was 1997 en zo lang zal het waarschijnlijk wel gaan deuren voor dat met de face lift kan worden begon nen. Je moet ook rekening houden met de inspraak en eventuele bezwaren ten aanzien van de plannen." De voorzitter onderschrijft de conclusie van het rap port dat de winkeliers zelf voor hoog waardige kwaliteit moeten zorgen. „De ondernemers moeten zelf hun steentje bijdragen en hun winkels aantrekkelijk presenteren. Maar dat spreekt eigenlijk vanzelf als het centrum ingrijpend wordt opgeknapt." Reclamecampagne Melkunie omdat we zo graag in de be langstelling willen staan, maar omdat het erg leuk werk is. Ik ben er na het dieptepunt van mijn scheiding helemaal van opgeknapt." Het balletje kwam aan het rollen toen dochter Mariëlle op zesjarige leeftijd zei: 'Mam, wil wil fotomodel worden'. „Ik was- foto's aan het maken en dacht, waarom ook niet. Ik ben naar een castingbureau gestapt en dat resulteerde in foto's voor de romanserie 'Mijn Geheim'. Ze hadden een foto van een ge scheiden vrouw niet kinderen nodig en dat kwam dus mooi uit. Later zijn we bij het beken de castingbureau van Arjan Boot terechtgekomen. Dat heeft ons veel werk opgeleverd", ver telt Marjolein. Blonde krullen Wouter timmert nog steeds het meest aan de weg. Met zijn blonde krullen komt hij nog wel eens terecht in de rol van engel tje. Zo speelde hij vorig jaar in de videoclip Angel van de Utrechtse groep Moonfiower v.cn engeltje. En in de Tros-serie 'De geschiedenis van de erotiek' is hij binnenkort te bewonderen als een liefdespijlen schietend Cupidootje. De hele familie is in 1996 te zien in de surrealisti sche film Facade van regisseur Setrak Avakian. „Daarvoor moet je als edelfi- gurant soms de gekste dingen doen. Ik word bijvoorbeeld met mijn hondjes overvallen in een bos", aldus Marjftlein. De pro iluktie van de film verloopt ove rigens wel moeizaam. „We zijn er al een jaar mee bezig, som mige scènes zijn vervallen en het verhaal wordt ook steeds veranderd", zegt Wouter. Duike herinneringen heeft de familie aan series zoals Coverstory, Deadline en Pleidooi. „In Pleidooi moesten we bij een zo genaamde begrafenis aan het graf staan", aldus Wouter. Fotogeniek De fotogenieke Mariëlle weet inmiddels al wat ze wil worden .Actrice. Na de middelbare school wil ik de toneelschool gaan doen." En ook Wouter wil net acteursvak in. De reacties van de directe omgeving op de bekendheid van het gezin zijn soms leuk, soms vervelend. „Op onze school, het Adelbert Colle ge in Wassenaar, worden we er nog wel eens mee gepest", zegt Mariëlle. „De mensen zijn ge woon jaloers", concludeert haar moeder. Marjolein zal haar kinderen bijven stimuleren om in het vak te gaan, zolang ze dat tenminste zelf willen. Dat heeft ze ook te gen Maja Eksteen in het pro gramma 'Lief en I>eed', toen het over getalenteerde kinderen Ring. gezegd. „Sommige mensen zagen zichzelf al met hun kas op hun nek r dorpse volkstuindersvereniging. ir de Achthovenerpolder vertrekken", zegt Joop van Huut, voorzitter van de Leider- foto loik zuyderduin LEIDERDORP JUDY NIHOF De schrik zit er goed in bij de volkstuinders in park de Bloe- merd in Leiderdorp. Alleen al het noemen van de Bloemerd als mogelijke bouwlokatie in een nota van de gemeente, joeg de afgelopen tijd veel hobby - tuinders de stuipen op het lijf. Joop van Huut, voorzitter van volkstuinvereniging De Bloem hof, kreeg het ene ongeruste te lefoontje na het andere. „Som mige mensen dachten dat ze volgend jaar al wegmoeten. Ze zagen zich al met hun kas op hun nek naar de Achthovener polder vertrekken. Een lid dat bezig is met het bouwen van een kas zei: laat ik daar dan maar mee stoppen." Van Huut denkt dat het niet zo'n vaart zal lopen. Zeker na de discussie-avond over bouwloka- ties, afgelopen woensdag in het gemeentehuis, ziet hij de toe komst voor de De Bloemhof minder somber in. „Ik ben ge rustgesteld door opmerkingen van de stedebouwkundig advi seur van de gemeente. Die zei dat je als gemeente eigenlijk niet aan goed ingerichte stuk ken groen moet komen. Nou, de Bloemerd is zo'n goed inge richt stuk groen." Volkstuinvereniging De Bloemhof werd zestien jaar ge leden opgericht. Zo'n honderd vijftig tuinders hebben er de be schikking over een lapje grond langs de provinciale weg. De meeste zijn boven de zestig jaar. Dolf de Haas (66) is een tuinder van het eerste uur. Hij ziet het niet zitten om elders weer hele maal opnieuw te beginnen. „Ik ga niet mee verhuizen. Wat ik dan moet doen weet ik niet. In elk geval niet thuis zitten, want dan ga ik dood." Verkassen naar een andere lo- katie is voor de meeste tuinders een schrikbeeld, legt Joop van Huut uit. „Je moet niet vergeten dat de mensen hier al jaren hebben getuind en veel cultuur in de grond hebben gebracht. Eer je daar weer de grond hebt die je hier hebt, dat duurt jaren. Een ander probleem zijn de fruitbomen. Ga je die verplaat sen. dan lopen ze schade op." Ook zijn de tuinders bang om op een andere lokatic verder van de bewoonde wereld af te komen zitten. „De Bloemerd ligt heel centraal. Naar de tuin gaan is betrekkelijk veilig, ook voor dames. Dat moet je op een andere plek maar afwachten." In het verenigingsgebouwtje zit een groepje volkstuinders aan de koffie. Het idee dat de Bloemerd opgeofferd zou wor den voor woningbouw, gaat hen veel te ver. „Nog even en dan komen Rotterdam en Amster dam aan elkaar vast te liggen. Zonder groen ertussen", bromt iemand. Joop van Huut vreest dat de vereniging echter geen poot heeft om op te staan, als de ge meente op een gegeven mo ment toch wil dat de tuinders vertrekken. „We hebben een contract met de gemeente tot 2004. Dat contract heb ik er pas nog helemaal op nagelezen. De gemeente kan de huur drie maanden tevoren opzeggen." Hij hoopt en rekent er een beetje op dat het zover niet hoeft te komen. „Het contract is in 1994 met tien jaar verlengd. Anders had de gemeente dat toch nooit gedaan?" Prof. dr. Dennis Baars, gefoto grafeerd in 1995. Een foto van een 12-jarige jongen. Dankzij melk, de witte motor, kon hij worden wat hij nu (in 2035 of zoiets) is. Dat is de streklcing van een reclamecampagne van de Melkunie. Niet de niet be staande Dennis Baars echter straalt de voorbijgangers als jeugdige melkdrinker aan vanuit de abri's, maar Voor schotenaar Wouter Verloop. Sa men met een stel andere kinde ren heeft hij geposeerd voor de reclamemakers. „Het hele land is vergeven van Wouter", krijgt de familie Verloop van kennis sen te horen. In beeld Voor Wouter is het niets nieuws. Hij komt geregeld in beeld. Hij is niet alleen te zien op posters, maar ook in tv-se- ries en zelfs in videoclips. En hetzelfde geldt voor zijn moeder Marjolein en zijn zus Mariëlle. Een familie van fotomodellen en edelfiguranten en ooit mis schien een familie van acteurs. Marjolein Verloop, tien jaar .geleden gescheiden van haar man, heeft het er maar druk mee. „We moeten het hele land door, moeterf opdraven op de gekste tijden, zijn er soms een De familie Verloop voor de poster van Wouter in een Voorschotens bushokje. „We hoeven niet zo nodig in 'U weekeinde aan kwijt. Maar de belangstelling te staan, maar we vinden het wel heel leuk werk." foto hiflco kuipers wc' vinden het prachtig. Niet

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 13