jEIDEN ^gent zegt vertrouwen >p in leiding Onderzoek naar haalbaarheid van baatbelasting Bloemenboot bij Blauwpoortsbrug BÖBBöïï Miljoen voor onderzoekers Zelf grof vuil aanleveren kan bij steenwisselplaats len afspraakje per 'persoonlijke' kaart WONDJE MIJN >11 qme CHTERGROND iTERDAG 11 NOVEMBER 1995 HENNY VAN ECMOND. 071-5356414, PLV.-CHEF HANS KOENEKOOP, 071-5356429 Geheim /i q De Zoeterwoudse I J gemeenteraad be slist in het geheim over de toekomst van de gemeen te en de bebouwing van de Grote Polder. entoonstelling postduiven Postduivenvereniging Het Oosten houdt vandaag en orgen een tentoonstelling in het clubgebouw aan de Oegst- esterweg in Leiden. Aanvang vandaag is 14.00 uur en morgen .00 uur. De toegang is gratis. 'erkoop kinderpostzegels De nieuwe Kinderpostzegels zijn vanaf woensdag 15 no mber te koop in Leiden. Vrijwilligers van het plaatselijke comi- voor Kinderpostzegels nemen plaats in een stand op de twee etage van warenhuis V&D aan de Aalmarkt en verkopen daar zegels van 15 tot en met 18 november, van 1 tot en met 5 de- imber en van 11 tot en met 17 december. De opbrengst van de •gels is bestemd voor kinderen in binnen- en buitenland die extra moeilijk hebben. NNO 1895 Maandag 11 November De heer J.G. Van Waveren, te Hillegom, heeft bij gelegenheid n zijn vijf-en-twintig-jarig huwelijk aan ongeveer 50 ingezete- ;n aldaar ten geschenke gegeven vleesch, brood en bier. Dat personen, met het oog op den a.s. winter, den heer Van Wa- iren danbaar zijn, is bijna onnoodig te vermelden De Engelsche mail met berichten uit Batavia tot 10 Oct. wordt dezer alhier verwacht. NNO 1970 woensdag 11 november gebouw „Pniël", aan de Middelstegracht, waaraan enkele neraties hervormden goede herinneringen bewaren ze zijn zelfs nog op zondagschool geweest gaat tegen de grond, orgen zal met de afbraak worden begonnen. Het gebouw da- :rt uit het einde van de vorige eeuw en grote activiteiten wij :nken o.a. aan het Meubelcomité „Pniël" werden in het ge- iuw ontwikkeld in de lange periode (van 1917 tot 1944) dat de ans 95-jarige dr. J. Riemens pastor van deze wijk was. IRDORP GERT VISSER 'ens de actievoerders heeft eiding de kant van minister stal gekozen door de acties grenzen te binden. De •sleiding heeft onder meer weten dat het publiek niet lupe mag worden van de ac- Zo moeten werkonderbre- ;en in eigen tijd plaatsvin- en niet in diensttijd. Zelfs afgelopen week gedreigd salarisinhouding als de ac- rders zich daaraan niet len houden. actievoerende agenten len dat de korpsleiding in maakt op de landelijk ;estelde en door de rechter itste criteria voor het voe- van vakbondsacties. „De re- waarom u verder gaat dan landelijke criteria zijn ons LEIDEN WIM KOEVOET De universitaire Wetenschapswinkel honoreert de aanvraag van Leiden Weer Gezellig/De Groe nen tot een onderzoek naar de invoering van baatbelasting. Met de opbrengsten van deze nieuwe Leidse belasting wil wethouder J. Walen kamp (CDA) een deel van de kosten voor de par keergarage aan de Boommarkt betalen. Leiden Weer Gezellig/De Groenen is tegen de garage en hoopt op een voor het plan ongunstige uitslag van het onderzoek. Volgens mr. Hennie Korthof is het ongebruike lijk dat de Wetenschapswinkel aanvragen van po litieke partijen honoreert. Op deze wijze zou de gemeente via een zijdeur gratis onderzoek kun nen laten verrichten, loeiden Weer Gezellig/De Groenen heeft deze regel omzeild door met om wonenden een gezamenlijke aanvraag in te die nen. Wethouder Walenkamp verbaast zich hierover want het staat al vast dat als baatbelasting wordt ingevoerd, omwonenden niet worden aangesla gen. De belasting, waarvan overigens nog niet ze ker is dat ze wordt ingevoerd, moet worden be taald door (winkel)bedrijven die in een straal van een nog nader te bepalen lengte van de garage liggen. De wethouder is overigens blij met het onder zoek. Hij is ook gerust op de afloop ervan. „Hoe meer materiaal op tafel komt dat de juridische houdbaarheid van baatbelasting onderschrijft, hoe liever het me is." Raadslid Margje Vlasveld van Leiden Weer Ge zellig/De Groenen zegt dat het haar vooral is te doen om de vraag of bedrijven en omwonenden echt baat hebben bij de garage (250 parkeerplaat sen, waarvan 100 bestemd voor omwonenden) als tegelijk met de bouw parkeerplaatsen van straat verdwijnen. Volgens Walenkamp hebben omwonenden en bedrijven in de buurt wel degelijk baat bij de ga rage. „De voordelen ervan stijgen ver uit boven die van een parkeerplaats op straat. In alle op zichten is de kwaliteit van een parkeerplaats in een garage groter. Bovendien kan een garage ge makkelijker worden opgenomen in een gedigita liseerd parkeerverwijzingssysteem." Hoewel het onderzoek nog moet beginnen, zet woordvoerster mr. Hennie Korthof-Matze toch al enige vraagtekens achter het plan voor invoering van baatbelasting. Ze wijst er op dat 100 plekken in de garage voor bewoners worden gereserveerd. „Die hebben daar baat bij. Of je het tarief voor hen op nul kunt zetten, is daarom nog maar de vraag." Ook twijfelt ze aan Walenkamps stellin gen over 'de kwaliteit' en het parkeerverwijzings systeem. „Als je op een beeldscherm thuis of een bord aan de rand van de stad ziet dat er nog plek is in de garage en de garage is vol op het moment dat je arriveert, is dat dan nog kwaliteit?" ievoerende agenten in de politieregio Hollands Mid- hebben massaal hun 'collegiale vertrouwen' opge ld in de korpsleiding. De agenten vinden dat deze te nig begrip toont voor de acties. ,,In deze moeilijke tij had de leiding moeten opkomen voor de politiemen- aldus woordvoerder H. Olde Junnink van de actie- rders. onbekend. Uw opstelling ver baast ons daarom in hoge mate en wordt ervaren als een rem mende factor in het voeren van »legale vakbondsacties. Wij voe len ons door u collegiaal in de steek gelaten", zo staat in de breed gesteunde brief aan de korpsleiding. De actievoerders zijn niet van plan het conflict met de leiding uit te spelen. Het opzeggen van het vertrouwen zal daarom niet direct gevolgen hebben. De ac ties in Hollands Midden worden dinsdagmiddag beëindigd met een demonstratieve optocht door de Leidse binnenstad waaraan naar verwachting en kele honderden agenten zullen deelnemen. De actie rond het salarisconflict wordt dan voort gezet in een ander politiedis trict. Het kostte even wat moeite, de Blauwpoortsbrug moest er onder meer voor open, maar eindelijk lag hij er dan: de nieuwe 'bloemenboot' van Bert en Cora Onderwater. Sinds een jaar of vijf verkopen ze al bloemen vanaf een bootje langs de Steenstraat: 'De Watertuin'. Het duo wil de echter iets spectaculairdere en mooiere. Aan architect Kilsdonk werd de opdracht gegeven een nieuwe boot te ontwerpen. Het resultaat ligt nu dus in het water bij de Blauwpoortsbrug. Overigens wordt de nieuwe boot pas komende woensdag officieel in gebruik genomen. Eerst moeten alle aansluitingen nog in orde worden gebracht. FOTO HIELCO KUIPERS Het Centrum voor Weten- schaps- en Technologiestudies (CWTS) van Rijksuniversiteit leiden heeft samen met een Franse en een Britse onderzoe- kersgroep een bedrag van onge veer 1 miljoen gulden ontvan gen van de Europese Unie. Het1 geld zal worden gebruikt bij het onderzoek naar de rol van we tenschap en technologie bij de aanpak van maatschappelijke problemen. Het CWTS zal zich in dat on derzoek vooral toeleggen op hel verbeteren van methoden om wetenschappelijke en technolo gische ontwikkelingen in kaart te brengen. Het CWTS moest samen met de Franse en Britse groep met meer dan honderd andere aanvragen concurreren. Dankzij de uitverkiezing door de Europese Unie mag het Leid se CWTS zich voortaan de kwa lificatie 'center of excellence' aanmeten. Illegaal vuurwerk LEIDEN* GERT VISSER De politie heeft gisteravond in Leiden een 21-jarige man aangehouden die in het bezit was van 33 doosjes met elk 50 strijkers. Het was een van de eerste aanhoudingen in verband met illegaal vuur werk dit jaar. Het vuurwerk team, dat deze week weer ac tief werd, kwam op het spoor van de man na een anonie me tip. De man werd in zijn woning opgepakt. LEIDEN HANS KOENEKOOP De steenwisselplaats aan de Hoge Morsweg wordt vanaf 1 januari het nieuwe inleverpunt van grof vuil voor Leidse bur gers. Vanaf die dag is het niet meer mogelijk grof vuil zelf aan te leveren bij het overslagstation aan de Gabriël Metzustraat. An dere verandering is dat het aan bieden in tegenstelling tot nu gratis wordt. Normaal gesproken zou de overslag aan de Metzustraat op 1 januari 1996 helemaal dicht moeten. Dat lukt niet omdat het nieuwe terrein voor de overslag van huisvuil aan de Rijndijk in Zoeterwoude niet eerder dan medio 1997 in gebruik kan wor den genomen. Bij de provincie Zuid-Holland ligt inmiddels een aanvraag om de vergunning voor de voormalige vuilverbran ding te verlengen met twee jaar. Om de overlast voor de wijk Groenoord zoveel mogelijk te beperken - er is omwonenden jarenlang beloofd dat het doek voor de overslag aan de Metzu straat definitief op 1 januari zou vallen - heeft de gemeente al een aantal maatregelen geno men. Zo gaat vanaf 1 januari het groente- fruit- en tuinafval rechtstreeks naar Stercompost in Alphen aan den Rijn en wordt het grof vuil dat bij hui zen en bedrijven wordt opge haald, direct bij Vliko in Leider dorp afgeleverd. Het aanwijzen van de steen- wisselplaats als inleverpunt van grof vuil moet worden gezien als een volgende maatregel om de overlast voor de wijk Groen oord terug te dringen. De huidi ge opslagplaats voor stenen en grond aan de Hoge Morsweg heeft als voordeel dat ze niet in een woonwijk ligt. Al met al wordt straks alleen het restafval uit de negen gemeenten van de Gemeenschappelijke Vuilver werking (Gevulei) nog overge slagen aan de Metzustraat. Het aanleveren van grof vuil aan de Metzustraat is voor Lei- denaars gratis tot een gewicht van 150 kilo. Daarboven geldt een tarief van ongeveer 30 cent per kilo. Deze regeling roept bij veel Leidenaars weerstand op omdat het laten voorrijden van een grof vuil-auto aan huis geen cent kost. Vandaar dat het aan leveren op de steenwissclplaats helemaal gratis wordt. Weer een andere regeling gaat op voor het bouw- en sloopafval. Burgers en bedrijven kunnen dat vanaf 1 januari zelf aanleveren bij Vliko in Leiderdorp of een ander daartoe bevoegd bedrijf. Rijnlands Lyceum Wassenaar Informatie-avond Tweetalig Onderwijs havo/vwo Dinsdag 21 november Aanvang programma. 19.30 uur Backershagenlaan 5, Wassenaar Informatie: 070-5110400 HERMAN JOUSTRA afspraakje binnenslepen, kan via een 06-lijn, het kan een contactadvertentie, het via radio- en televisiepro- nma's en het kan via relatie- eaus. Mogelijkheden ge- En nu is er nog een bijge- ïen: de dating card!Oftewel: e een persoonlijke kaart in maak je kans op een af- tkje. Dat is tenminste de fi- ifie van het nieuwe Leidse rijfje Laura Publishing, dat rngs is begonnen met het eet Up to blind date. oe gaat dat in zijn werk? Op ersoonlijke kaart vul je, naar en geweten, gegevens van If in. Niet in je eigen be ndingen. Nee. je kruist een tal vakjes aan die met be lde eigenschappen corresp- rofiel van mezelf: Ik kan om W uur aanwezig zijn op wdag tot en met zondag. Ik een man, ik ben 1.87 meter J. ik heb een universitaire 'iding, ik heb donkerblond r, ik ben slank, gevoelig, eer- spontaan, tolerant, gezellig, itief, lief en beschouwend, en heb gevoel voor humor. Ik van moderne muziek, lezen, aan, natuur, film. en sport. 'Profiel van de ander: Vrouw, tot 1 meter 80, met een universi taire opleiding, zwart haar-, nor maal gebouwd, gevoelig, eerlijk, ondernemend, spontaan, even wichtig, tolerant, gezellig, crea tief, lief, beschouwend en met gevoel voor humor. Zij houdt van moderne muziek, lezen, uit gaan, natuur, film en sport. Verder vul je nog in wat de gewenste leeftijdscategorie is van de ander, of je zelf autoch toon of allochtoon bent, of je wilt dat je partner allochtoon of autochtoon is, of dat dat laatste je niets uitmaakt. Ziezo, dat is het dan wel zo'n beetje. Nu alleen nog de kaart op de bus doen en Laura Pu blishing doet de rest. Dat be drijfje gaat op zoek naar een partner. Er is echter een maar: de gegevens blijven precies een maand in het bestand zitten. Daama wordt de kaart vernie tigd en *kun je als je wilt een nieuwe op de bus doen. „Vin den we binnen die tijd iemand dan sturen we je, in een neutra le envelop, de volgende infor matie: het tijdstip, de precieze afspraakplek, het herkennings teken en de voornaam van de ander. Ook geven we jullie de namen en adressen door van enkele restaurants in de buurt', aldus een schrijven van Laura Publishing. „We kwamen op het idee door de regelmatige confronta- door: Henny van Eqmond Groenoord heeft recht op schadevergoeding PRIJS 29,95 Mul imivuuunmn tie met de datingmarkt op tv en mige mensen de behoefte aan- in kranten", aldus het schrijven, wezig om nieuwe gezichten te En dan: „Kennelijk is bij som- leren kennen." Is er een verschil tussen de afspraken die de gemeente met de Katwijkse bouwer maakte en met de wijk Groenoord? Dat is de centrale vraag. Het bouwbedrijf was toegezegd dat hét appartementen mocht bouwen. Een referendum, waarin de meerderheid van de Leidse bevolking zich tegen het bouwplan uitsprak, gooide roet in het eten. Het Leidse college besloot al voor het referendum de uitslag te respecteren en wilde dus de bouw voorkomen. Daarmee kon de afspraak met Van der Plas niet worden nagekomen. De vuilverbranding in de wijk Groenoord ging begin jaren '90 dicht. Het vuil zou voortaan naar elders worden afgevoerd. Daarvoor was tijdelijk een overslagstation nodig, waar afval uit de gemeentelijke huisvuilwagens moest worden overgeheveld in grotere vrachtwagens. Het Leidse college wilde dat overslagstation realiseren op het terrein van de oude vuilverbranding. De buurt keerde zich tegen dat voorstel, omdat er veel overlast werd verwacht van de overslag. Uiteindelijk ging de buurt toch akkoord. Groenoord sprak met de gemeente Leiden en de provincie Zuid-Holland af dat de overslag tot 1 januari 1996 zou openblijven. In de loop der jaren sloop de vrees de wijk binnen dat het overslagstation weieens langer zou openblijven. De plannen voor de scheidings- en vergistingsinstaliatie aan de De bewoners van de leidse wijk Groenoord hebben recht op een schadevergoeding van de gemeente Leiden. Leiden komt namelijk de overeenkomst die zij met de wijk had gesloten over de sluiting van de vuiloverslag aan Gabriël Metzustraat niet na. En als de gemeente afspraken niet nakomt, kost dat geld. Dat heeft de kwestie rond het Koninklijk Militair Invalidenhuis uitgewezen. Omdat de Katwijkse bouwer De Lange-Van der Plas niet mocht houwen na een volksraadspleging, besloot het college 2,1 miljoen gulden aan het bedrijf te geven. Voorschoterwegliepen vertraging op. De buurtbewoners spraken hun angst uit tijdens een bezoek van wethouder Tj. van Rij en de PvdA-fractie aan de buurt. „Indertijd is de toezegging gedaan dat de toestand in Groenoord tot 1996 uiterlijk zou blijven voortduren en dan past het bij normaal bestuur als we ons aan die afspraak zullen houden', zo stelde Van Rij de bewoners gerust. Inmiddels is de situatie drastisch veranderd. De scheidings- en vergistingsinstaliatie is van de baan. Ze voldeed niet aan de milieunormen. En een plan voor een ander overslagterrein aan de Zoeterwoudse I loge Rijndijk bestaat vooralsnog alleen op papier. Volgens het Leidse gemeentebestuur moet daarom de vuiloverslag aan de Gabriël Metzustraat openblijven, voorlopig tot medio 1997. Het Leidse college houdt zich dus niet aan de afspraak. In de kwestie met Katwijker Van der Plas besloot het college tot een schadevergoeding. Anders zou de bestuurlijke betrouwbaarheid op het spel staan. Wat doet het college nu met Groenoord? Verantwoordelijk wethouder jan Laurier heeft voorgesteld allerlei overlast veroorzakende activiteiten naar elders te verplaatsen. Alleen het restafval wordt in die anderhalf jaar naar de Gabriël Metzustraat gebracht, laurier kan niet anders, zo zegt hij. I iet alternatief is het afval naar Voorhout brengen. Maar daar is de vergunning niet toereikend en de kosten zijn veel hoger. Berekeningen hebben uitgewezen dat Leiden en de andere acht gemeenten die in de Gemeenschappelijke Vuilverwerking Leiden en omgeving samenwerken miljoenen guldens extra moeten betalen. Laurier staat dus met de rug tegen de muur. Er is maar één oplossing. En dat is met Groenoord praten over een schadevergoeding.

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 11