Bewijs in 'zaak Jol' blijkt flinterdun Eenrichtingsverkeer bij RKC-Ajax Haarlem durft niet tegen DIOK Sport KIOS start als favoriet Goedkoop geeft wissels kans Basketballers een helft goed (ONDERDAG 9 NOVEMBER 1995 CMM ROB ONPERWAI K 0 Newcastle vergroot voorsprong ionden Koploper Newcastle United heeft zijn voorsprong in de Engelse competitie vergroot. De formatie won de vooruitge- speelde wedstrijd tegen Blackburn Rovers met 1 -0. Newcastle leidt nu met 34 punten uit dertien wedstrijden. Manchester Uni ted volgt met 26 uit twaalf. De enige treffer in het duel kwam op naam van Robert Lee. Hij scoorde in de dertiende minuut. De Nederlandse aanvaller Richard Sneekes maakte een doelpunt voor Bolton Wanders in de replay van de derde ronde voor de League Cup tegen Leicester City. Bolton won met 3-2. De andere treffers kwamen op naam van McGinlay en Curcic. Korfbalteam nu tegen Duitsland Delhi. De Duitsers plaatsten zich bij de laatste acht door een ze ge van 20-11 op India. Met Duitsland haalden via de kruiswed- strijden ook Engeland (21-12 tegen Zuid-Afrika), Tsjechië (22-11 tegen Slowakije) en Portugal (20-12 tegen Armenië) de kwartfi nales. Johansson bevestigt kandidatuur I geneve Lennart Johansson, voorzitter van de Europese voetbal unie (UEFA), heeft zich officieel kandidaat gesteld voor het voor zitterschap van de wereldvoetbalbond (FIFA). De UEFA schuift de Zweed naar voren als opvolger van Joao Havelange, bij de verkiezingen in 1998. Johansson gaf gisteren te kennen dat hij niet verwacht met tegenkandidaat Havelange te worden gecon fronteerd. De Braziliaan had 1998 als jaartal voor zijn pensioen aangegeven, maar kwam daar onlangs van terug. Krajicek en Eltingh niet op Masters Jacco Eltingh en Richard Krajicek ontbreken in het nationale Masters tennistoernooi dat van 12 tot en met 17 de cember in Amsterdam plaats heeft. Eltingh doet de week ervoor mee aan het Grand-Slam-Cup-toernooi in München en gaat daarna met vakantie. Ook Krajicek heeft half december een rust periode ingelast. Jan Siemerink voert nu bij de mannen de plaat singslijst aan. Bij de vrouwen is Brenda Schultz, die de vorige week Quebec de vijfde toernooizege in haar loopbaan behaalde, van de rangschikking. Tammer op proef bij Guingamp De Franse voetbalclub Guingamp heeft Erik Tam- idigd voor het spelen van het aantal oefenwedstrij den. De aanvaller, topscorer van Heerenveen met zes doelpun ten, zit bij de Friese club doorgaans op de bank. Morgen reist Tammer, die eerder in de belangstelling stond van Go Ahead Eagles, af naar Guingamp. Het gepromoveerde Guingamp draait met een vijfde plaats op de ranglijst goed mee in de hoogste Franse divisie. leiden. pi eter v medewerker De geplande inhaalrugbywed- strijd tussen DIOK en de RC - Haarlem vond gisteravond geen doorgang. Haarlem kon het niet opbrengen om naar Leiden af te reizen om op een fikse neder laag getrakteerd te worden. „Droevig", reageert team manager Bouwe Broers van DIOK. „Dit is een vernedering van de competitie. Haarlem toont op deze manier geen en kel respect voor het rugby in Nederland". Zijn mening wordt gedeeld door DIOK-coach Theo Snijders, die deze bui al had i Leiden dat de zien hangen. „Dit is het begin van het einde. De Nederlandse Rugby Bond zal hard moeten ingrijpen en dit niet mogen pik ken. Het probleem met Haar lem is dat het te zwak is voor deze klasse. Als je iedere wed strijd wordt afgedroogd, gaat vroeg of laat de rek er uit. Als straks de play-offs beginnen, zullen na de indeling alle clubs weer met nul punten beginnen. Haarlem gaat er nu al vanuit dat ze zich beter kunnen sparen Wangedrag Volgens de Haagsi ter is de opzet va competitie debet gedrag van Haarle iets moeten verandere krachtsverschil tussen de ere en eerste klasse is te groot on zo maar te promoveren. Bete zou zijn als de laatst uit de hoogste kl; de bovenste twee van di de huidige n het wan- Er zal dus Het klasse in onderlinge duels uit maken wie er het volgend sei zoen in de hoogste klasse speelt. Wat mij betreft mogen ze Haarlem na deze misstap zo uit de competitie halen." Als het aan Haarlem-trainer Wllem van I i k had gelegen was de wedstrijd gisteravond ge woon gespeeld, „Iedere.en weet hoe ik over rugby denk. Ik wil altijd rugbyen, zeker tegen landskampioen DIOK. Er kwa men uit de spelersgroep echter signalen die er op wezen dat er liever niet werd gespeeld. De jopgens hadden afgelopen zon dag al een wedstrijd tegen Roosendaal en moeten zaterdag wederom voor de competitie te gen AAC in Amsterdam. Som mige spelers vonden een mid weekse wedstrijd teveel van het goede. Ik kan me daar wel iets bij voorstellen. Ik heb een paar politie-agenten in mijn e kunnen •ek vrij n< iet twee kee en. Daarna; r in de ist heb ik dan geen zu halfbakken tean te treden." Van Eek gaat c wedstrijd alsnog wordt ge speeld. Dat kan hij echter wel vergeten. DIOK heeft inmiddels een 35-0 overwinning regle mentair toegewezen gekregen van de wedstrijdleider van de Nederlandse Rugby Bond Bij Haarlem zal daar echter nie mand wakker van liggen. Als de wedstrijd wel was gespeeld was het verschil immers veel hoger uitgevallen en bovendien staan de Haarlemmers na acht com petitiewedstrijden nog puntloos onderaan de ranglijst.- Detectives KNVB hebben hun eigen IRT-affaire gpd korfbalmedewerker Vanavond start het de Leidse korfbalbeker. In de Leidse Vijf Meihal komen De Danaïden, KZ Leiden, Madjoe bekerhouder KIOS in actie. Morgenavond vindt in de Apol- lohal Oegstgeest de tweede voorronde plaats, terwijl maan dagavond in de Noordwijkhal de laatste kwalificatiewedstrij den worden afgewerkt. De drie poulewinnaars, alsmede de bes te nummer twee plaatsen zich voor de eindronden die op 12 december op de agenda staan. Titelverdediger KIOS is met het in de zaalcompetitie eveneens in de overgangsklasse uitko mende Sporting Trigon grote kanshebber voor de finale. De jongste Leidse fusieclub zou daarmee in de sporen, treden van De Algemene, dat vorig jaar in de verlenging met 25-23 de finale verloor van de ploeg uit Nieuw Vjpnnep. De ploeg van coach Kees van Vliet heeft maandag in Noordwijk af te re kenen met eersteklassers Pernix en Tempo en met thuisploeg Fluks, dat vorig jaar voor een daverende verrassing zorgde door zich als afdelingsploeg ten koste van De Danaïden en TOP te plaatsen voor de eindstrijd. Op papier levert poule C Spor ting Trigon dus zeker geen vrijkaartje voor de finale. Dat zelfde geldt vanavond in min dere mate voor KIOS, want de tegenstanders De Danaïden, KZ Leiden en Madjoe in poule A lij ken toch duidelijk van lichter kaliber. De strijd in poule B biedt een voorproefje van de zaalseizoen. Fiks en TOP, in de eerste com petitieronde eikaars tegenstan der, strijden vrijdag om een plaats in de eindronden. Twee deklasser Crescendo en afde lingsploeg Velocitas zijn in Oegstgeest de outsiders. Alsof hij zojuist een zwaar betwiste strafschop heeft toe gekend en spelers van zich moet afschudden. Zo staan een tiental verslaggevers rondorfi scheidsrechter Dick Jol. Camera's snorren, fototoestellen klikken en de ene na de andere microfoon wordt onder zijn neus geschoven. Het is woensdagmiddag en rechtbankpresident mr. P. Broek hoven heeft net bekendgemaakt, dat hij volgende week dinsdag uitspraak doet in het kort geding dat Jol tegen de KNVB heeft aangespannen. groentezaak waar de affaire Jol is geboren. Daar immers, in het Haagse Bezuidenhout, zou Jol geld hebben gezet op wedstrij den die hij floot. De beschuldig de luistert uiterlijk onbewogen. Hij heeft z'n armen over elkaar, af en toe is er een glimlach. Driemaal zegt de ex-profvoet baller wat. Tweemaal gaat het daarbij om de KNVB-informant, die - tot ontluistering van Uter- mark - bij de tegenpartij bekend blijkt te zijn. „Ja, ik ken 'm al", zegt Dick Jol over de man. die in Rijns burg woont. En, als de recht bankpresident aan Utermark vraagt of de door Bottinga ge noemde man een andere is dan de KNVB-zegsman: „ik dacht het niet". Jol is ook duidelijk over zijn daden als gokker. Na enig aandringen onthult de scheidsrechter dat hij 'ook niet op andere wedstrijden' heeft gegokt. „Al gaat het in deze zaak alleen om duels die hij zelf leid de", aldus mr. A.Castermans, de collega van Jols raadsvrouwe. En Bottinga: „Zelfs bij ons op het advocatenkantoor wordt weieens een gokje gewaagd". De KNVB heeft, aldus Uter mark, veel werk gemaakt van het onderzoek tegen Jol. Na een tip tegenover collega-scheids rechter John Blankenstein (Jol schrikt ervan dat uitgerekend een collega de zaak heeft door gespeeld zonder hem te infor meren) gingen verschillende functionarissen als ware detec tives op pad. Ze bezochten de informant, diens zoon, gingen naar de groentezaak van de broers Verhoek en vonden bij de makers van het televisiepro gramma Deadline een band die de beweringen huns inziens on- Iedereen", begint de arbiter met een strak gezicht, „heeft kennis kunnen nemen van mijn opvattingen in deze zaak en verder verwijs ik naar mijn ad vocaten". En weg is-ie, de man die de ogen van heel Nederland op zich gericht heeft geweten. Zijn advocate, mr. C. Bottinga, spreekt van een prima verlopen rechtzaak. „Ik denk dat het goed ging en dat we tevreden kunnen zijn hoe één en ander is gegaan". Jol is dan al door de gang van de Utrechtse recht bank weggestoven. Achter de deuren met het opschrift 'en quêtekamer 1maakt hij zich op voor de tocht huiswaarts. Hij moet, dat kan niet anders, wel haast dolgelukkig zijn. De scheidsrechter, die zijn verbanning van de voetbalvel den aanvecht, moet bijna van zijn stoel zijn gevallen bij het horen van de argumenten van de Koninklijke Nederlandse Voetbal Bond, de sportbond die Jol ervan beschuldigt te hebben gegokt op wedstrijden die hij zelf leidde. Want eigenlijk, zo blijkt tijdens het geding in de propvolle en benauwde ruimte, beschikt de KNVB over niet zo gek veel bewijzen. Veel - zo niet alles - is gebaseerd op de be schuldigingen van één infor mant, over wie mr. H. Uter mark, die de voetbalbond verte genwoordigt. zegt..dat die wel een heel betrouwbare indruk maakte'. Jol glimt van oor tot oor, als hij die zinsnede hoort. Op het houten bankje op de eerste rij luistert broer Piet Jol gespannen mee. Elders in de zaal zitten de gebroeders Ver hoek, de eigenaren van de Dick Jol werd gisteren tijdens zijn kort geding belaagd door vertegenwoordigers van de media. dersteunden. Dat er daarbij ge bruik werd gemaakt van ver draaide stemmen en anonieme getuigen, noemt Utermark deze dag niet gek. „Dat zie je immers ook bij een andere zaak van dit moment, de IRT-affaire Jol ontploft bijna, als hij de vergelijking hoort. Utermark gaat onverdroten verder. ..Ook bij de IRT-zaak vonden illegale praktijken plaats". Toch klinkt de stem van de KNVB-advocaat gaandeweg steeds onzekerder. Alsof hij beseft dat na de neder lagen in de recente rechtzaken rond voetbalclub WKE (mag weer spelen) en het voetballen de meisje (mag bij de jongens meedoen) nu voor de derde maal een catastrofe dreigt. „Fantastisch, wat een bewijs!", zegt Bottinga op scherpe toon. „Hoe overtuigend is de KNVB". Het is plagen, bijna lachen om de voetbalbond, die argumen ten op drijfzand bouwt. Jol voelt zich sterker worden. Zijn blikken in de camera wor den allengs zelfverzekerder. De eis om een onafhankelijk on derzoek, zodat hij op den duur weer met gezag kan fluiten, lijkt te worden ingewilligd. Al doet rechtbankpresident Broekhoven daarover pas volgende week dinsdag uitspraak. De verdedi ging van Jpl sneert: „De KN\ B is kennelijk banger voor de media dan dat zij het belangrijk vindt op te komen voor haar eigen le den". Daarmee verwijzend naar de omstreden televisie-uitzen ding. met het even zo omstre den bewijsmateriaal. „De KNVB heeft te snel gehandeld". Het einde nadert. De zaal is onthutst door de magere be wijsvoering. Ook al kan Uter mark de rechtbank een verkla ring-onder ede overhandigen, waarin de informant verklaart dat alles zo is, zoals hij heeft verteld: Jol heeft gegokt op wed strijden die hij zelf floot. Voor de president is er nog één vraag. Heeft, zo stelt hij, de KNVB lol op non at def gesteld loutei en alleen omdat hij in opspraak is geraakt? Utermark, onomwon den: „Ja" De verdediging slaat zich op de knieën. „Voor de KNVB is het kennelijk voldoende om ie mand uit te sluiten, omdat hij in opspraak is geraakt", zegt Bot linga. Zij kan haar oren niet ge loven. Dick Jol glundert. Ajax mag dan misschien niet meer schier onaantastbaar zijn na de gelijke spelen tegen Grasshoppers en PSV, n de mindere goden in het betaal de voetbal hebben de Amster dammers nog steeds niks te duchten. Van een kleintje als RKC bijvoorbeeld. Ajax was gis teravond oppermachtig in Waalwijk. Dus werd het 'heel gewoon' 0-3 in Amsterdams voordeel. RKC-Ajax was eenrichtingsver keer van het zuiverste water. Simpelweg omdat de Braban ders al de grootste moeite had den om de bal uit het eigen strafschopgebied te transporte ren. Eventjes uitblazen was er niet bij. Ajax bleef maar jagen, over het hele veld. De ploeg van trainer Leo van Veen werd er moedeloos van. Vaak was een wilde trap naar voren de enige mogelijkheid om eventjes onder de druk uit te komen. Dat bood natuurlijk geen enkel soelaas. Bij Ajax opereerden Jari Lit- manen (rechtshalf) en Ronald de Boer (linkshalf) gisteravond op ongebruikelijke posities. Dat had alles te maken met de afwe zigheid van de grieperige mid denvelder Edgar Davids. Het systeem van de Amsterdam mers had er niet onder te lijden. Ajax kon doen en laten wat het wilde in Waalwijk. RKÊ, dat vo rig seizoen op eigen veld nog een gelijkspel uit het vuur sleepte tegen de landskam pioen, werd negentig minuten lang van het kastje naar de muur gestuurd. Dat was niet leuk om naar te kijken. In de Waal wij ker verdedi gingsmuur lag de zwakke plek aan de rechterkant. Daar moest oud-Ajacied Clyde Wijnhard proberen om Mare Overmars aan banden te leggen. Die op dracht was te hoog gegrepen voor de donkere verdediger. Veel te hoog. Overmars flitste De winst- en verliesbalans van de volleybalsters tijdens de World Cup is met drie zeges te gen twee nederlagen weer po sitief na de 3-0 winst op Peru (15-9 15-3 15-8). Het toernooi wordt vanaf zaterdag vervolgd met nog eens zes wedstrijden in zeven dagen. In die reeks is alleen Kenia een relatief gemakkelijke te genstander. Met slechts vier overwinningen, inclusief Ke nia, kan de Europees kam pioen volgens bondscoach Bert (ioedkoop niet met goed fat soen thuiskomen: „We wilden hier van China, Japan en Korea Een derde deel van die doel stelling kan worden bereikt in de wedstrijd tegen Korea, de laatste. Eerst volgt het zoge noemde ABC-trio: Amerika. Brazilië en Cuba. In omgekeer de volgorde getipt voor de olympische medailles in Atlan ta. I let Amerikaanse team, van de de Grand Prix, is door blessures aan het kwakkelen geslagen. Maar ongetwijfeld telt ook mee dat de Amerikanen in Japan niet prestatiegericht zijn. Als organiserende natie zijn ze al verzekerd van deelne ming aan de Olympische Spe len. Daardoor gaat Nederland tegen Amerika een open strijd aan. Evenals tegen Kroatië de verliezende Europees finalist, die in Azië imponeert met on der meer een 3-0 zege op Ame rika,.3-2 verlies tegen Cuba en 3-1 winst op Korea. Goedkoop gebruikte in de wedstrijd tegen Peru tien van zijn twaalf speelsters. Alleen Erna Brinkman en Jolanda Els hof kregen volledige rust. Brinkman had zich in de wed strijd tegen Japan een dag eer der ..compleet leeg" gespeeld, lilshof herstelde van een zon dag legen Kgypte opgelopen enkelblessure. De plaats van Brinkman werd ingenc Ma bonds gonaal L De h liet de vleugeldi long tie wedstrijd :1de verder op elke positie zoetermeer Regilio Vrede van RKC (links) zet Ajacied Kanu de voet dwars. De Waalwijkers waren gisteravond kansloos tegen de landskampioen. foto het hem uitkwam aan alle kanten langs Wijnhard. In de 21e minuut luidde één van die demarrages de openings treffer van Ajax in. Overmars vond Ronald de Boer, die met één vloeiende beweging van zijn rechtervoet Patrick Kluivert in stelling bracht. De spits trof onbedaarlijk hard de roos: 0-1 Ook de tweede Amsterdamse treffer, halverwege de tweede helft, werd voorbereid door Overmars. De arme Wijnhard werd weer op topsnelheid voor- bijgeraasd door de internatio nal. In het hart van het Waalwij- kcr strafschopgebied stond Kluivert andermaal met smart op de bal te wachten. Hij werd op zijn wenken bediend: 0-2. Het was de achtste treffer van dit seizoen voor de spits. Vlak voortijd bepaalde Jari Litmanen de eindstand op 0-3. Hij gaf doelman Hans Vonk het nakij ken vanaf de penaltystip, nadat invaller Wooter was gevloerd door Van der Steen. Louis van Gaal prees na af loop de concentratie van zijn spelers, in zijn ogen onontbeer lijk om tegen op papier mindere tegenstanders tot een goed re sultaat te komen. „Zelfs toen de wedstrijd in de tweede helft al lang beslist was, bleef de con centratie aanwezig. Zo hoort dat ook in dit soort wedstrij den." De wisselingen in zijn elftal, veroorzaakt door de afwezig heid van Edgar Davids noemde Van Gaal niet meer dan logisch. „Ronald de Boer is tweebenig en kan dus ook heel goed uit de voeten als linkshalf. Hetzelfde kan van Jari Litmanen gezegd worden. I fet kwam zelfs goed uit dat hij rechts op het mid denveld voor Michael Reiziger opereerde. RKC wilde Reiziger graag onze opbóuw laten ver zorgen, denk ik. Maar dat was niet nodig, omdat Litmanen die rol perfect kon overnemen.' Volgens Van Gaal hoeft bondscoach Guus Hiddink niet bang te zijn dat Edgar Davids volgende week zal ontbreken in het cruciale EK-kwalificatieduel tegen Noorwegen. De midden velder was gisteren koortsvrij en heeft voor zichzelf al weer wat gelopen. „Davids is volgende week zeker van de partij. En Oranje moet winnen van Noor wegen, dus hoort Davids er ge woon bij te zijn", gaf Van Gaal de bondscoach alvast een hint over de opstelling van het Ne derlandselftal. RKC: Wij (81 Verbeek). Alfred Stheudr Aerde; Muller en Van Rijswijk. Ajax: Van der Sar. flei/.ieer, Blind, l-rank de Boer en Bogarde; Uimanen, De nationale basketbalploeg toonde gisteren tekenen van herstel, maar spetterend was het optreden allerminst. De overwinning met 83-62 op Fin land was positief, het spel van Oranje een halve wedstrijd agressief, de tegenstand van de Finnen de hele wedstrijd ont hutsend zwak. Door de zege eindigde de ploeg als derde in het vierlan- dentoernooi in Zoetermcer. De eindoverwinning was voor Li touwen. de nummer twee van Europa. Zonder Sabonis (Port land T railblazers) en Marchulio- nis (Sacramento Kings) was de ploeg een maatje te groot in de bruisende Zoetermeer Classic Basketball. In een aantrekkelijke eindstrijd versloegen de Oost- europeanen Engeland met 95- 87 (47-45). Vier dagen voor de EK-kwali- ficatiewedstrijd tegen Oekraïne in Amsterdam hadden center Lieverst en power-forward Huy- bens de handen vrij. Het duo heerste onder het eigen en vij andelijke bord. Lieverst maakte 22 punten en plukte 7 re bounds, lluybens 23 en 6. Het overwicht onder de borden was doorslaggevend: 44 rebounds „In twee wedstrijden hebben we twintig minuten goed ge speeld analyseerde coach Van I lelfteren. I wintig op tachtig is een beetje te weinig." De bondscoach vond de eerste helft (41-23) het beste deel van de wedstrijd. „Tempo in de aanval, scherp, agressief in de verdediging. Na de rust vielen we terug. De motivatie ver dween omdat de Finnen geen weerwoord vonden. Het ging te gemakkelijk." Van I lelfteren miste Rolf Franke. De forward van Den Helder gaf de voorkeur aan de vergadering van de NOC-atlc Ilij werd hij gen door Willie lan Ackermans. Franke is zondag tegen Oekraï ne weer van de partij. De absentie van I'ico Cooper bleek een samenspel van een misverstand en tegenwerking van clubcoach Eggens. De een ter van Goba verscheen dinsdag op de training van zijn club. Hij wist niets van een uitnodiging voor Oranje. Die was door de bond naar zijn oude adres ge stuurd. Telefoon bezit de speler Eggens was wel op de hoogte van de invitatie. Hij weigerde Cooper door te sturen naar de training van de nationale ploeg. „Dat is mijn pakkie aan niet aldus de breedgebouwde Hggells bleef liplomatiek na

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 27