'Pretbad' Alphen over twee jaar open 'Dat was een mooie snoekbaars, hè?' Eerste vrouwen in bestuur Stompwijkse harddraverij Rijn Veenstreek Adviesorgaan verdeeld over keuze HSL-tracé Ter Does wil geld om verzakken te stoppen Plantarium als etalage van regio Jacobswoude: meer snelle boten op Braassem Jacobswoude wil minder ambtenaren DONDERDAG 9 NOVEMBER 1995 Inbrekers actief in Zoeterwoude 7qeterwoudeUit een huis aan de Emmaushof in Zoeterwoude- Dorp zijn gisteravond sieraden en waardepapieren gestolen. De inbreker forceerde de toegangsdeur. De waarde van de buit is niet bekend. Aan de Boterbloemlaan in Zoeterwoude werd ook ingebroken in een woning. Het hele huis werd overhoop ge haald. maar er wordt niets vermist, nieuwslijn Dief laat zich niet snel pakken alphen aan den run» Twee politieauto's moesten er gistermiddag aan te pas komen om een 15-jarige jongen uit Alphen die een mountainbike had gestolen in te rekenen. De jongen werd eerst in het centrum aangesproken door een tweetal agenten. Hij ver telde dat hij de fiets bij het NS-station had gestolen. Toen de agenten hem vervolgens wilden aanhouden ging hij er, met ach terlating van de fiets, als een haas vandoor. Zo'n twee kilometer verder, op de Barnsteenstraat, werd hij ten slotte door twee poli- tie-auto's ingesloten. Zakkenroller rooft portemonee alphen aan den run» Een 28-jarige vrouw uit Hazerswoude-Rijn- dijk is gistermorgen in de Van Mandersloostraat in Alphen haar portemonnee kwijtgeraakt aan een zakkenroller. In de porte monnee, die uit haar jaszak werd gepikt, zaten driehonderd gul den, cheques, een creditcard en enkele bankpasjes. Sieraden gestolen alphen aan den run» Uit een huis aan de Kotter in Alphen zijn gistermiddag waardevolle sieraden gestolen. De inbreker kwam binnen door een schuifpui aan de achterkant van het huis open te breken. Alle kasten werden doorzocht. De sieraden lagen in de slaapkamer. den haag/regio ruud sep De Raad voor de Ruimtelijke Ordening (RARO) is er niet in geslaagd een eensluidend ad vies te geven over de keuze van het tracé van de HSL tussen Rotterdam en Amsterdam. Een deel van de leden van het ad viesorgaan pleit voor verbete ring van het bestaande spoor, een ander deel kiest voor het voorkeurstracé door het Groene Hart. Eerder kwam ook het Overlegorgaan Verkeersinfra structuur (OV1) met een ver deeld advies naar buiten. Het verdeelde advies van het OV1 was eenvoudig verklaarbaar uit de samenstelling van het overlegorgaan. In deze club werken zulke uiteenlopende or ganisaties als de Kamers van Koophandel en Natuur en Milieu samen. De verdeeldheid binnen de RARO ligt minder voor de hand. Hier konden de leden het eenvoudig niet eens worden over de afweging tussen voor- en nadelen van de twee alternatieven. De voorstanders van flitsen over nieuw spoor in de RARO Voor het eerst in de 86-jarige geschiedenis van de Stomp wijkse harddraverij zijn twee dames tot het organisatieco mité toegetreden. Het gaat om J. van Rijn-van Zandwijk en om J. van de Bosch-van Oos ten. 'Nooit Gedacht' stond de cennia lang bekend als een conservatieve mannenclub. De stichting heeft zich echter willen aanpassen aan moder nere maatschappelijke ver: houdingen. De organisatie is verder met twee mannelijke vrijwilligers versterkt. Het gaat om L. Rot teveel en W. van de Bosch. De vier nieuwelingen konden toe treden, omdat C. Overdevest en J. Vurens na respectievelijk 26 en 24 jaar plaats wilden maken voor anderen. Bovendien is het organisa tiecomité met twee mensen uitgebreid tot 19 leden. Dat is gebeurd met het oog op de ex plosieve groei die het paar densportevenement de laatste jaren heeft doorgemaakt. VRIJE TIJD ALPHEN AAN DEN RUN Bingo. De speeltuin- en buurtvereniging Vreugdeoord houdt op vrij dag 10 november een bingo in het verenigingsgebouw aan de Vorse- lenburgstraat. Aanvang 20 uur. Lampionnen. Kinderen vanaf 4 jaar kunnen op zaterdag 11 novem ber meedoen aan een lampionnenoptocht van de speeltuin- en buurtvereniging Vreugdeoord. Vanaf 17 uur kunnen ze de lampion maken en pannekoeken eten in het verenigingsgebouw aan de Vor- selenburgstraat. Om 19 uur begint de optocht. Deelname kost 3,50 gulden. KOUDEKERK Bingo. De Vrienden van Rhijndael houden op vrijdag 10 november een bingo-avond in het verzorgingshuis aan de Europasingel. De bingo begint om 20 uur. ROELOFARENDSVEEN Try-out. The Gucci's verzorgen zondag 12 november van 4-23 uur een try-out in het restaurant De Drie Eenen, Zuideinde 111 in Roelo- farendsveen. Ze spelen akoestische gitaarmuziek uit de jaren 60. y van egmond, 071 •535641*1, plv -chef hans koenekoop, 071 -5356429 Een glijbaan van zestig meter, een waterpaddestoel, een whirlpool en een wildwaterkreek. Het zijn voorzieningen waarover het nieuwe Alphense zwembad straks zal be schikken. Het bad zal zeven dagen per week open zijn. In het voorjaar van 1998 gaat het 'pretbad' aan de Van Fo- reestlaan, dat 17,5 miljoen gulden kost, open. alphen aan den run dorith ugtvoet Gisteren presenteerde wethou der D. van der Veen Meerstadt de tekeningen voor het nieuwe complex. Het omvat een bui tenbad van 15 bij 25 meter, een binnenbad van dezelfde grootte en een kleiner binnenbad voor speciale doelgroepen zoals ou deren, zwangere vrouwen en gehandicapten. De zestig meter lange glijbaan aan de zuidkant van het gebouw en het enigszins hartvormige recreatie- bad binnen springen het meest in het oog. Het recreatiebad beschikt straks over een waterpadde stoel, een wildwaterkreek, mas- sagestralen en andere 'toeters en bellen'. Rondom dit 'pret bad' komen kruidenbaden, een zonneweide, saunacabines, ligstoelen en voorzieningen voor kleine kinderen. Het ge bouw wordt voorzien van een lichtkoepel. Natuurlijk komt er ook een klein restaurant, dat zo wel via de entreehal als via de zwemzaal bereikbaar is. Buiten komt een parkeerruimte voor 117 auto's en een gedeeltelijk overdekte stalling voor 730 fiet sen. Niet aan alle wensen van de bezoekers van het huidige zwembad De Hoorn wordt vol daan. Zo hadden zij in een en quête gevraagd om een fitness ruimte en een golfslagbad. Bei de voorzieningen komen er niet. Wel is het mogelijk om in een later stadium een fitness ruimte op het dak te bouwen, maakte de wethouder gisteren duidelijk. De gemeente is verder nog in druk overleg met vogelpark Avifauna. ,,We denken dan aan de verkoop van combinatie kaartjes", meldt Van der Veen Meerstadt. Kinderen die tijdens een schoolreisje het vogelpark bezoeken, zouden bijvoorbeeld voor een vriendelijk prijsje ook het zwembad kunnen bezoe ken. Maar de gemeente wil voorkomen dat Alphenaren hierdoor op zomerse dagen niet meer terecht kunnen in het nieuwe bad. Hoe voorkomen kan worden dat Avifauna tij dens topdagen te veel combina tiekaartjes verkoopt, wordt nog bekeken. Het oude bad gaat op 2 sep tember 1996 dicht. Omdat het nieuwe bad pas een jaar later open gaat, zullen Alphenaren het een zomer zonder buiten bad moeten stellen. Door in 1997 een strandje aan de Zeger- plas in te richten, wil de ge- hebben vooral oog voor het zo snel mogelijk verbinden van be langrijke steden in Europa. Vol gens hen vallen de nadelen van het nieuwe spoor mee wanneer dat goed in de omgeving wordt ingepast. De voorstanders van een HSL over bestaand spoor zijn onder meer bang dat Den Haag er maar een beetje bij komt te hangen wanneer de flit strein rechtstreeks van Rotter dam naar Amsterdam gaat rij den. Bovendien heeft volgens hun een verbeterd bestaand spoor grote betekenis voor niet alleen het internationale, maar ook voor het nationale treinver keer. Een HSL over verbeterd bestaand spoor zou nog snel ge noeg zijn om mensen op Eu ropese reizen uit het vliegtuig en in de trein te krijgen. Het advies van de RARO is te lezen in het nieuwste deel van de HSL-nota, waarin de reacties op de laatste voorstellen zijn ge bundeld. De planning is nog steeds dat het kabinet in het voorjaar van '96 een besluit keuze maakt tussen de verschil lende tracés voor de flitstrein. Geen Paarden- maar Paardebrug rupwetering* marieta kroft Ere hoeft niet langer hoeft te worden gepraat over de offi ciële naam van de brug in Rijpwetering. Die heet Paarde brug en niet Paardenbrug, zoals aan beide zijden van de brug staat vermeld. PvdA-raadslid W. Groen legt zich er met tegenzin bij neer sinds hij onlangs een docu ment onder ogen kreeg. Daar op stond het officiële besluit van de gemeente om de ver binding over de Rijpwetering- se vaart Paardebrug te noe men, zonder n dus. „Een be sluit van 1945, genomen door de burgemeester, bij afwezig heid van de raad. Die was ken nelijk naar Duitsland afge voerd of zat ergens onderge doken", schertste Groen gis teravond in de commissie ruimtelijke ordening. Hij had liever gezien dat de burgemeester destijds had ge kozen voor Paardenbrug om dat dat de goede Nederlandse spelling is. Groen verbaasde zich ook nog over een andere naam in hetzelfde document: „Een brug in het Noordeinde werd officieel Grofjesbrug ge noemd. Hier in de gemeente wordt altijd gepraat over grof- fies." (Een groffie is een au gurk). Bandenservice Stoof uit Alphen aan den Rijn, is een van de bedrijven met een stand op de beurs Ondernemen hoogmade liesbeth buitink in Midden-Holland en Rijnland. foto hielco kuipers leiden rudolf kleun Een bandenservice en een leve rancier van keukenapparatuur, een standbouwer en een aantal garagebedrijven naast beveili gingsbureaus. Plantarium in Hazerswoude is dezer dagen een grote etalage voor zo'n 200 bedrijven uit de regio's Gouda en de Rijnstreek. Tot en met za terdag wordt hier voor het eerst de beurs 'Ondernemen in Mid den-Holland en de Rijnstreek' gehouden. Midden-Holland is in PLanta- rium overigens duidelijk sterker vertegenwoordigd dan Rijnland. Maar de beurs is dan ook van oorsprong een initiatief van de Kamer van Koophandel Gouda en had tot vorig jaar plaats in de Bleiswijkse veiling. Verschillende bedrijven uit de regio Leiden die wel op de beurs staan, waren in het verle den ook al presentin Bleiswijk. Schoondergang uit Zoeterwou de, leverancier van bedrijfskeu- keninrichtingen bijvoorbeeld. „Maar wij staan veel op beurzen omdat we daar dingen kunnen laten zien die anders niet in beeld komen.", vertelt Mare de Jong van Schoondergang. Voor het Leiderdorpse Laarhoven Design is de aanwezigheid op de beurs vanzelfsprekend. Het bedrijf maakt mobiele presenta ties voor symposia, maar ook voorbeurzen. De beurs in Plantarium is niet de enige in zijn soort in de re gio. In Leiden worden bijvoor beeld volgens een soortgelijke opzet de Bedrijfskontaktdagen georganiseerd door Jan van der Klugt jr. Die nam gisteren ook een kijkje in Hazerswoude. „Om te zien hoe ze het hier doen." Over de vraag of 'Onder nemen in Midden-Holland en Rijnland' zijn de Bedrijfskon taktdagen - die volgend jaar een grotere opzet krijgen - veel con currentie aandoet hield hij zich op de vlakte. Basisschool Ter Does in Hoog made wil dal de gemeente Ja- cobswoude zo'n 150.000 betaalt om de fundering te versterken. Dit is nodig omdat twee lokalen verzakken. Maar de gemeente voelt er niets voor. Zij vindt dat de school daar zelf voor verant woordelijk is. Ter Does heeft daar tegen bij de provincie Zuid-Holland geprotesteerd. Onder twee lokalen van de basisschool aan de Van Alc- maerlaan is de grond zo ernstig aan het verzakken, dat de mu ren worden ontzet. Het gevolg daarvan is dat ramen onder grote spanning komen te staan en dreigen te knappen. De school heeft maatregelen geno men om ongelukken met rond vliegend glas te voorkomen. De oorzaak van de verzakking ligt vermoedelijk in een bouw- fout. „Uit een technisch onder zoek is gebleken dat het niets heeft te maken met het grond waterpeil of een fout in de bere keningen. Dus vermoeden we dat er bij de bouw iets is fout gegaan", aldus burgemeester W. van Beek. „Het bestuur van de school heeft de opdracht voor de bouw gegeven en is dus verantwoordelijk voor die her- stelkosten. Misschien dat het nog verhaald kan worden op de aannemer." Het schoolbestuur vindt dat de gemeente de kosten moet dragen. „Het ministerie geeft gemeenten een speciale vergoe ding waarvan ze een verzeke ring voor dit soort constructie fouten kunnen afsluiten. Ja- cobswoude heeft ook zo'n ver zekering", aldus penningmees ter R. Brunt. „Wij zijn ervan overtuigd dat de gemeente moet betalen." Vissers gooien in Hazerswoude netten uit voor onderzoek hazerswoude ruud sep Visser Piet Kalkman staat bijna tot zijn middel in het water van de Westvaart bij Hazerswoude- Dorp om zijn net binnen te ha len. „Hoe ver heb je je broek dicht zitten?" vraagt een van de omstanders lachend. „Oh, ver zat", antwoordt de visser. De eerste trek met de zegen lijkt weinig op te leveren. „Het water hier is veel' te helder. Je vangt hier niks", concludeert Kalk man al voordat hij het net hele maal binnen heeft. „Het enige wat ik heb gezien is dooie snoek. Verschillende zelfs." Gisteren en vandaag wierp de beroepsvisser uit Moordrecht twee dagen lang zijn netten uit in de wateren rond Hazerswou- de-Dorp. Kalkman was inge huurd door de Hengelaarsbond voor Leiden en Omstreken om vis naar boven te halen voor het visserij-onderzoek van de bond. Samen met de Organisatie ter Verbetering van de Binnenvis serij (OVB) brengt de henge laarsbond de visstand in kaart. Gewapend met deze gegevens hoopt de bond de belangen van de hengelaars beter te kunnen behartigen. De eerste vangst blijkt inder daad tegen te vallen. Een snoek baars van een centimeter of vijf tig en een jong snoekje. En twee dode witvisjes plus een lege schelp van een zoetwatermos sel. ,Als de eerste trek niks is, is de rest meestal goed", filoso feert Adriaan van der Molen van de hengelaarsbond, die aan te kant staat toe te kijken. „Ik blijf moed houden." Maar zelfs over de kleihe vangst is hij goed te spreken. „Dat was een mooie snoekbaars, hè?" zegt hij als hij naar de volgende visstek wan delt. „Die heb ik hier nog nooit gevangen." Bij een kleine zij-arm van de Westvaart, aan de andere kant van de Gemeneweg, is de vangst iets beter. Een vette snoek van bijna een meter lang en een karper van een centime ter of zestig worden op de kant Beroepsvissers halen met een 'zegen' vis naar boven voor het onderzoek van de Hengelaarsbond voor Leiden en Omstreken, foto henk bouwman gehesen. De snoek past met moeite in de grote teil die de vissers hebben meegenomen. Na een derde, weinig succes volle trek vaart Kalkman de vangst naar dé Burgemeester Warnaarkade. Daar staat het busje van de OVB klaar om de vissen te meten en te wegen. Na het afleveren van de vangst vaart hij terug naar de West- vaart. „We hopen dat er verder op in de vaart meer zit", ver klaart hij zijn koers. De heren van de OVB gaan aan de slag, terwijl een inge huurde filmploeg hun verrich tingen op de voet volgt ten be hoeve van een voorlichtings filmpje over visserij-onderzoek. Uit de kuip met vissen pakt de medewerker van de OVB een vis en legt hem op de centimeter. Een tweede man tikt de gege vens in. „Een snoek van... 62 centimeter." Onder het oog van de camera plukt de man met een pincet een schub van de snoek en doet hem in een zakje. Dan legt hij de vis op de weeg schaal. „En hij weegt..." „Kun je hem er nog een keer in leggen?" vraagt de cameraman. Dat kan. „En hij weegt... drie kilo en 682 gram." Naast de vissen die met de zegen zijn gevangen, hebben de heren van de OVB zelf nog een hele lading klein spul opgevist. Dat hebben ze gedaan met elec- trovis-apparatuur. Door het wa ter rond een kunststof boot on der stroom te zetten, zwemmen de vissen het electrische schep net in en worden ze verdoofd. In een grote teil krioelt het van de vis: paling, zeelt, alver, vetje, witte voorn en ruisvoorn. Van der Molen is blij verrast. „Veel meer soorten dan ik dacht", juicht hij. Voor de vissers is een rijke variatie aan soorten en maten veel belangrijker dan grote hoeveelheden record-vis sen. Broed kamer Na een halve dag vissen lijkt het er dan ook al op dat de resulta ten van het onderzoek naar de leefomstandigheden wordt be vestigd. Daarin kwamen de vaarten rond Hazcrswoude- Dorp naar voren als 'één grote broedkamer'. De onderzoekers willen echter geen conclusies trekken voordat het onderzoek volledig is afgerond. meen te de bevolking toch de mogelijkheid bieden verkoeling te zoeken. De prijs van het toegangs kaartje is nog niet bekend, maar een biljet zal ongeveer 25 pro cent duurder worden dan het huidige. Hoe het nieuwe zwem bad gaat heten is ook nog on duidelijk. „Het heeft nu de werknaam 'De Hoorn' gekre gen", aldus de wethouder. „Maar een moderne, meer exo tisch klinkende naam behoort tot de mogelijkheden." Het ontwerp ligt vanaf woensdag 15 november ter in zage in het stadskantoor.aan de Castellumstraat. Jacobswoude wil huizenbelasting nog niet verhogen jacobswoude B en W van Jacobswoude willen de onroerende zaakbelasting niet verhogen voor dat echt no dig is. In de algemene beschou wingen op de begroting pleitte D66 er vorige week voor om de gemeentelijke lasten volgend jaar al te laten stijgen, zodat de korting op de bijdragen van het Rijk niet al te abrupt aan de Ja cobswoudenaren hoeft te wor den doorberekend. Het college wil echter eerst kijken of het mogelijk is om de financiële te genvaller anders op te vangen. „We zullen niet eerder komen met een voorstel tot belasting verhoging dan wanneer de mo gelijkheden tot bezuinigingen zorgvuldig zijn onderzocht", antwoordt het college op vragen over de begroting. jacobswoude het college van Jacobswoude overweegt om meer snelle bo ten toe te staan op de Braassc mermeer. Hoewel een meerdet heid van de gemeenteraad zich eerder dit jaar uitsprak voor be perking van de snelle water sport op het meer, pielt het ol lege in de memorie van ant woord op de algemene be schouwingen op de gemeente begroting juist voor het omge keerde. Door meer vergunnin gen af te geven denken B en W de snelle motorboten beter te kunnen controleren. „Problemen ontstaan door gaans door de zogenaamde anonieme snelvaarders die niet in het vergunningenregister ge registreerd staan. De vergun ninghouders veroorzaken over het algemeen geen overlast. De ze groep is met naam en toe naam bekend bij de autoriteiten en heeft onderling een goede sociale controle." jacobswoude liesbeth buitink De gemeente Jacobswoude on derzoekt of het aantal afdelin gen kan worden verminderd van vier naar drie. Een reorgani satie moet ervoor zorgen dat de ambtenaren onderling gemak kclijker kunnen overleggen. „Voor de buitenwacht is het niet ingrijpend, maar het moet de communicatie tussen de ambtenaren wel verbeteren", aldus burgemeester W. van Beek. „We winnen aan efficiën tie door met minder winkeltjes te werken." De reorganisatie kan gevolgen hebben voor de 58 ambtenaren die in het gemeentehuis wer ken. Een vermindering van het aantal afdelingen betekent dat er een leidinggevende minder nodig is. Omdat de stoel van het hoofd van de afdeling welzijn momenteel vacant is, hoeft er dan niemand te worden gede gradeerd of ontslagen. Daarnaast laat Jacobswoude een onderzoek uitvoeren naar het aantal ambtenaren. Van Beek: „We laten een formatie onderzoek doen, waarbij onze organisatie vergeleken wordt met de landelijke normen. Dat kan leiden tot een formatiewij ziging, ten gunste of ten ongun ste. Als er een afwijking blijkt te zijn die groter is dan tien pro cent, moeten we gaan denken aan een herschikking." Voorlopig wil Van Beek der gelijke conclusies nog niet trek ken, omdat de twee onderzoe ken nog niet klaar zijn. Rond de jaarwisseling verwacht hij meer duidelijkheid. PROFILE tyreccnte.9 VSB CIRCUSTHEATER SCHEVEMNGEN Inlichtingen: PHANTOM-PHONE 06-300.100 AANTAL I.UNKN l'l'TCEBKEID!

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 19