Boosheid over column van Maarten 't Hart Het Oude Rijn effect Schrijvende Lezers OMBUDSMAN Het failliet van de 5-jaarlijkse hertaxatie van onroerend goed /VOENSDAG 8 NOVEMBER 1995 N BRANDENBURG. 0 LEIDSCH DAGBLAD De column De meest geschifte s( bisschop van Maarten 't Hart in de krant van 28 oktober heeft bij tal van vooral rooms-katho- lieke lezers grote verontwaardi- gewekt. Ik zal de ergernis inier opnieuw laten oplaaien door de meest grievende passa- 'ges te citeren, maar het laten bij de constatering dat 't Hart een wat onfortuinlijke opmerking van de paus, destijds in de Ne derlandse taal gedaan, aangreep om zich laatdunkend uit te la ten over de Nederlandse bis- schoppen in het algemeen ('al onze bisschoppen zijn geschift') oud-bisschop Gijsen van Roermond in het bijzonder. Grepen uit de reacties: „Schandelijk dat u ruimte biedt aan dat soort vuilspuiterij": .Zoudt u er rekening mee wil- ilen houden dat een deel van uw lezerspubliek uit rooms-katho- lieken bestaat en dat wat de heer 't Hart meent te moeten schrijven over de bisschoppen zeer grievend voor hen is"; „Het artikel van de heer 't Hart zegt niets over de bisschoppen, wel alles over hèm"; „Als 't Hart de Imam van de Turken of Marok kanen voor geschift zou verkla- hij zeer waarschijnlijk worden aangeklaagd wegens discriminatie, maar als het de bisschoppen betreft is het de gewoonste zaak van de wereld geworden. Treurig, maar waar"; Volgens de bijbehorende foto iis de heer 't Hart een volwassen man, maar de inhoud lijkt meer op het taaltje van de lagere school; „Als abonnee en lezer van uw blad vind ik deze mijn heer om met zijn eigen woor den te spreken de meest ge schifte van uw medewerkers." Lezers blijken nog altijd grote moeite te hebben om de colum- Snist als het ware los te zien van de gewone inhoud van de krant. Toch behoort men dat wel te doen. De columnist mag veel meer dan de gewone journalist. Hij is te vergelijken met een zeepkistredenaar in het Lon- Alh dense Hyde Park: hij mag vrije lijk met feiten en meningen stoeien, de dingen naar zijn hand zetten, mensen op de hak nemen. Dat stukje links op pa gina 2 is zijn schuttersputje vanwaar hij de wereld om hem heen op de korrel neemt. En daarbij kan het wel eens grof toegaan. Hoodredacties zijn het menigmaal oneens met wat de columnist beweert, maar zullen niet gauw ingrijpen. Zij gunnen hem de ruimte om zich op zijn eigen wijze te uiten. Ook de rechter maakt zeer duidelijk onderscheid tussen bij voorbeeld wat de columnist schrijft en hetgeen in het hoofd artikel wordt gezegd. Ik citeer nu even wat mr. B.J. Asscher, oud-president van de Amster damse rechtbank, daarover op 3 juni in NRC Handelsblad schreef: „In een column richt de schrijver zijn aandacht op een veelal actuele gebeurtenis of ontwikkeling. Hij legt zijn object op essayistische wijze als het ware onder een vergrootglas, waardoor dit ten opzichte van de andere berichten in de krant sterk overdreven, haast karika turaal aandoende afmetingen krijgt. De columnist is een kunstenaar, een jongleur met woorden, die zich tot het ver krijgen van het door hem be oogde resultaat en het bereiken van de nagestreefde effecten zeer grote literaire vrijheden moet kunnen veroorloven. De redactie plaatst de bijdrage van de columnist nogal eens in een kader. Het lijkt wel of de re- dac.tie de bijzondere opmaak kiest om het eigen serieuze journalistieke blazoen niet te la ten aantasten door de confron terende en soms naar onrecht matigheid zwemende wijze waarop de columnist zijn bood schap uitdraagt. De felste belediging uit de bek van een papegaai zal de aangesprokene met vrolijkheid vervullen. De geringste belediging in het hoofdartikel krant kan de aan gesprokene naar de rechter drij ven. Ergens tus sen deze twee ge vallen opereert de columnist. Zijn lezers weten wat hun te wach ten staat. Zij mo gen zich ergeren, zij mogen geamuseerd wor- Ruud Paau den, er mag met gevestigde repu taties worden ge sold, er mogen mensen bela chelijk worden gemaakt, er mo gen citaten uit hun verband worden gerukt, ja eigenlijk mag zo ongeveer alles. Maar de on dertoon is steeds een bloedseri euze boodschap. Wie een co lumn gaat lezen bereidt zich voor op een stilistisch hoog standje van formaat en op een origineel en fraai, doch fors uit gevallen taalgebruik. De co lumnist verdient, ook in zijn naamgeving, zijn bijzondere positie tegenover zijn collega- journalisten, tegenover het pu bliek en tegenover de rechter. De columnist is de hofnar van de koningin der aarde, en dat moet hij blijven." Let wel: dit schrijft dus de oud-president van de Amster damse rechtbank. Er valt nog wel wat over op te merken. De oud-rechter zegt 'de columnist mag zo ongeveer alles'. Daarin kan men toch een zekere beperking proe ven. De vraag rijst dan: wat mag een columnist niet Daar laat hij zich niet over uit. Maar ook voor de co lumnist zullen er toch grenzen zijn, want niemand be schikt nu eenmaal over de absolute vrijheid. Dan is er nog iets. Een columnist behoort bij de grote mate vrijheid die hem ze ker toekomt in zijn wijze van uitdrukken toch ook enigszins te passen in wat ik maar noem de stijl, de sfeer (de klankkleur) het blad/periodiek waarvoor schrijft. In bij voorbeeld e studentenblad zal dat weer an ders liggen dan in een regionaal dagblad. Welnu, een opmerking als 'al onze bisschoppen zijn ge schift' past niet bij de stijl, de sfeer en het karakter van deze krant. Althans, zo voel ik dat. Oplichterij Onder het bovenschrift Een goeie oplichterstruc is van een grote schoonheid maakte de krant van 20 oktober melding van het op de markt verschijnen van een boekje dat kan worden beschouwd als een soort hand hij De ombudsman van het Leidsch Dagblad is van maandag tot en met vrijdag bereikbaar van 9.30-11.30 uur onder telefoonnummer (071)-356215. Brieven kan men richten aan het adres: Ombudsman Leidsch Dagblad, Postbus 54,2300 AB Leiden. Het werk van de ombudsman valt buiten de verantwoordelijkheid van de hoofdredactie. Voor klachten over de bezorging gelieve men te bellen (071) - 128030. leiding voor zwendel en oplich terij. In het artikel, waarin tevens een interview met de schrijver is opgenomen, worden ook voor beelden gegeven van de wijze waarop men winkelpersoneel aan de kassa om de tuin kan lei den. Het stuk is een lezeres in het verkeerde keelgat gescho ten. „Ik begrijp niet dat een uit gever een dergelijk boek wil uit brengen en ik begrijp helemaal de krant niet dat ze reclame wil maken voor een dergelijk be denkelijk produkt. Want wat je aanprijst is gewoon misdadig heid. En de kop die u er boven zet, maakt het allemaal nog er ger. Het lijkt er in elk geval op dat de krant zwendel en oplich ting eigenlijk ook wel een leuke sport vindt. Dat zal wel niet, maar uit de kop blijkt het niet. Kritiekloos laat u de schrijver van al dat fraais ook nog eens zeggen dat bij sommige trucs 'de inventiviteit de criminaliteit overtreft'. Al weer een teken dat u het wel mooi en interessant vindt. En wat te denken van de opmerking dat 'de consument met het verklappen van deze slimmigheidjes op zijn wenken wordt bediend'. Wat houdt dat in, meneer? Ik beschouw het als het zo veelste voorbeeld van de verloe dering die in Nederland heeft toegeslagen. Normen en waar den zijn er niet meer om je aan te houden, maar om ze op slinkse wijze te ontduiken. Het is jammer dat de krant daar op deze manier aan meewerkt." vaak r De lezeres beziet de inhoud van het artikel als schandelijk. Wat het echter wel degelijk ook doet is waarschuwen wat er op de markt circuleert, al is de toon waarop dat gebeurt hier en daar inderdaad nogal luchthartig. Maar bedrijven kunnen er in elk geval kennis ertegei Eerst even iets in het alge meen. Ik krijg wel eens de in druk dat sommige lezers van oordeel zijn dat de krant in haar berichtgeving moet voorgaan in braaf- en netheid. Maar zo is het niet. De krant geeft weer wat er in de wereld te koop is en dat is, zoals wij allen weten, liet aardig en voorbeeldig, onjuist de krant dat, als spiegel van de samenleving, te verwijten. De 'Leidsche Politiek' is in de problemen geko men naar aanleiding van de 5-jaarlijkse hertaxa tie van het onroerend goed. Naar aanleiding van deze hertaxatie worden de hoogtes van de onroerende zaakbelasting be rekend. Deze keer blijkt, dat kennelijk de goed kopere woningen méér in waarde zijn gestegen dan de duurdere woningen. Dit heeft tot gevolg dat de woonlasten voor zowel de verhuurders van goedkopere woningen (woningbouwvereni gingen), als de huurders méér dan gemiddeld zullen stijgen; 5, 10 en 15 jaar geleden was dat soms net omgekeerd. Toen hoorde je eigenlijk niemand en vond de politiek het wel goed, dat op deze wijze inkomenspolitiek werd bedreven. Gebleken is echter wel, dat de taxaties en de waardevaststellingen niet deugen. Bij een inflatie van gemiddeld 2,5 procent per jaar, gedurende de afgelopen 5 jaar en rekening houdend met een gebruikelijke afschrijving van 2 procent op onroerend goed (dus ook wonin gen), zou de totale theoretische waardestijging gemiddeld maar 5 x 0,5 procent 2,5 procent toegenomen mogen zijn. Boven op de jaarlijkse inflatiecorrectie van het tarief per 3.000 gulden stijgen de OZB-lasten méér dan met het inflatie percentage. Bij een gelijkblijvend tarief, stijgt zelfs dan nog de totale belastingopbrengst na hertaxatie. Afge sproken werd echter het tarief jaarlijks te verho gen met een inflatiepercentage. De gemeentelij ke uitgaven worden dan gebaseerd op deze meevaller, waar men dan 1de gemeente) tot de volgende taxatieronde profijt van heeft. Wan neer dan na 5 jaar blijkt dat de taxaties lager uit pakken dan de laatste keer, dan is 'Leiden in Last'. De gemeente heeft dan onvoldoende aan de stijging van het tarief per 3.000 gulden met de inflatiecorrectie. Het uitgavenpatroon van de gemeenten neemt elk jaar met de inflatie toe waarbij meevallers en extra's niet worden om gezet in bijvoorbeeld tariefsverlagingen, maar dat er weer nieuwe uitgaven worden gezocht, waaraan weer nieuwe vaste lasten zitten, zoals terugkerend onderhoud etc.. (herinrichting Nieuwe Beestenmarkt, herbestrating trottoirs Breestraat, herinrichting en versmalling wegen in de Merenwijk, heraanleggen van versmalde en gevaarlijke kruisingen in de Merenwijk, Lam- menschansweg, het aanleggen van verkeers drempels etc..). Op deze wijze komen we in een opwaardse uitgavenspiraal, met als gevolg, steeds weer stijgende gemeentelijke heffingen, niet alleen in tarief, maar ook in het aantal hef fingen. De afgelopen jaren zijn er alleen heffingen en belastingen bijgekomen en ik kan mij niet her inneren, dat er ook maar 1 is afgeschaft. Als voorbeeld: reklamebelasting, rioolrecht, zuive- ringsrecht, milieuheffingen in de vorm van toe slagen op energieverbruik etc.. Dit is niet alleen gemeentelijk, maar op alle overheidsviveaus aan de gang geweest. Het gevolg hiervan is, dat er een extra verhoging van allerlei tarieven nood zakelijk wordt geacht. .Tot voor een aantal jaren mocht de totale op brengst onroerend-goedbelasting (nu OZB) niet boven de 12, later 13, 14, 15 of 16 procent van de uikering uit het gemeentefonds bedragen. Doordat de uitkeringen uit het gemeentefonds de afgelopen jaren zijn gedaald (het bedrag dat door het rijk aan de gemeenten wordt betaald) heeft de regering besloten, geen koppeling meer te laten bestaan tussen de hoogte van de uitke ring uit het gemeentefonds en het totaalbedrag dat gemeentes maximaal uit de OZB mogen ontvangen. Waarom deugen de taxaties en dus de waar devaststellingen niet? Er zijn verschillende factoren, die ervoor zor gen dat de waarde van huizen stijgen of dalen. Wanneer de rente daalt, wordt het voor méér mensen mogelijk een woning te kopen. De vraag neemt daardoor toe en de prijzen gaan omhoog. Wanneer de rente stijgt, nemen de woonlasten toe, de doorstroming blokkeert, om dat minder wordt verhuisd. De vraag naar wo ningen neemt daardoor af en de prijzen dalen. Wanneer er te weinig wordt gebouwd, ontstaat er een schaarste. Wanneer er te veel, te duur wordt gebouwd, wordt het aanbod van dit soort woningen groter en kunnen de prijzen ervan dalen. Er ontstaat dan een schaarste in goedko pere woningen en worden deze in verhouding duurder. De taxaties deugen niet, omdat onmogelijke bepaalde huizen de afgelopen 5 jaren met 80 procent in waarde zouden kunnen zijn geste gen. Of de huidige öf de vorige taxaties deugden niet. Van elke woning is de OZB-waarde van bij voorbeeld de nieuwbouwprijs en de later ge taxeerde waardes bekend. Wanneer deze waar des over de laatste 20 jaar naast elkaar gezet worden (b.v. aankoop 1975, taxaties in de jaren 1980, 1985, 1990 en 1995), zal blijken, dat de taxaties en dus de waardes OZB in vele gevallen niet en nooit geklopt hebben. Wanneer voor de waardegrondslagen de gemiddelde waardes zouden worden genomen, (het voortschrijdend gemiddelde), worden alle ups en downs gladge streken, waardoor méér evenwicht wordt aange bracht. Er is altijd nog een betere relatie bijvoor beeld tussen de huidige bouwkosten, bijvoor beeld per kubieke of vierkante meter aan te brengen en misschien wel de leeftijd van een woning. Uit de ontstane commotie kunnen we aflei den dat er veel bij deze belastingheffing niet klopt. De Oude Rijn in Leiden. De ophef over de reconstructie wekt de nodige verbazing. foto lock zuyderduin Lees ik in uw editie van 1 no vember in een artikel over de autovrije Beestenmarkt: ieder een is enthousiast over het in richten van de Oude Rijn On dergetekende en velen met mij, begrijpen niet waar men nu zo enthousiast over is en snappen niets van die ziekelijke verheer lijking van het aanleggen van een nieuw riool en bestrating middels gratis aansichtkaarten verkrijgbaar op het Stadhuis en Stadbouwhuis. Laten we de kwestie Oude Rijn nu eens op een rijtje zetten. A. Walkanten moeten ver nieuwd, tevens moet de mid deleeuwse toestand van rechts- streeks lozen op het buitenwa ter opgeheven worden door aansluiting op een nieuw aan te leggen riolering. B. Na jaren uitstel start het pro ject in 1994. C. Een reeks van bezwaren, te gen het verwijderen van nie mand storende parkeerplaat sen, wordt door de gemeente zonder duidelijke motivering van de tafel geveegd. D. Toegezegde vervangende parkeerplaatsen - in de onmid dellijke omgeving - voor oude ren worden niet gehonoreerd. E. Toegezegde vervangende parkeerplaatsen voor vergun ninghouders moeten na acht maanden wachten langs juridi sche weg van de gemeente wor den afgedwongen. F. De vervangende parkeer plaatsen op de Kaasmarkt gaan ten koste van andere parkeer plaatsen. G. Tijdens de Paasdagen krijgen mensen last met hun afvoeren op het nieuwe riool. Het nieuwe riool, nog niet aangesloten op het hoofdriool 'was men verge ten leeg te zuigen. H. De nieuw geplaatste lan taarnpalen staan verkeerd, moeten weer verplaatst worden. Mijn bezwaar richt zich niet tegen het feit dat de krant het bestaan van zo'n boekje signa leert (dat is nu eenmaal de rea liteit), maar wèl tegen het in het artikel in detail weergeven van twee vormen van oplichting van winkels of bedrijven. Men kan daar tegenin brengen dat als de krant dat soort trucs openbaar maakt ze in de praktijk juist niet meer toepasbaar zijn. Ze zijn dan immers alom bekend. Daarvan echter ben ik niet zo zeker. Sommige lieden kunnen, op het idee gebracht, daar in een later stadium toch wel eens proberen gebruik van te maken. De krant heeft daar dan op haar manier aan bijgedragen en dat lijkt mij niet de bedoeling. Daar is kennelijk op de redactie niet over nagedacht. .INSTITUUT BURGERRAADSLIEDEN Op een goede dag bezocht mevrouw Krab ons spreek uur. Je kon aan haar zien dat zij overstuur was. nog he ien. Het artikel ïentaliteit van de n aantal citaten nuttig daarvan schrijver via bloot. Het kennis te ne vermoeiend als bevoogdend zijn indien de krant bij elke op merking van hem 'foei' ging Men kan zeggen dat de lucht hartige sfeer die van kop en ar tikel uitgaan strijdig zijn met wat de hoofdredactie voorstaat op dit gebied: dat zwendel en oplichting in de eerste plaats moeten worden bestreden. Men kan ook zeggen dat een op zich zelf ernstige zaak af en toe wel eens wat raillerend kan worden beschreven. Van dat laatste ben ik, althans in dit geval, zeker geen bewonderaar, maar het is niet aan mij om de redactie voor te schrijven hoe iets moet worden aangepakt. wijl ze haar ar men wanhopig omhoog stak. Boos over het- geen haai gezin was overkomen, vertelde zij dat er voor bijna 1.000 gulden beslag was gelegd op haar bijstandsuitke ring. „We houden nog maar 800 gul den over en daar Loonbeslag en beslagvrije voet Helaas, kan dat! zoals hierr vrouw Kr zo'n hoog bedrag komen. Mevrouw Krab en haar echt genoot lossen al enige jaren af op verschillende leningen. Toen haar man nog werkte was dat geen probleem, maar in de pe riode waarin hij een WW-uitke- ring ontving, werd het steeds moeilijker om de aflossingen te betalen. Toen ze moesten rond komen van een bijstandsuitke ring ging het snel mis. Nog even hebben ze geprobeerd het ene gat met het andere te dichten, maar dat hielden ze niet lang vol. Ze konden er toen niet meer tegenop. Ze reageerden niet meer op brieven van schuldeisers en de deurwaarder. Uiteindelijk is een schuldeiser naar de rechter gestapt en heeft de deurwaarder op basis van het vonnis beslag gelegd op de uitkering van de familie Krab. Het uitkeringsorgaan is ver plicht aan deze beslaglegging mee te werken. Op zich kan mevrouw Krab nog wel begrijpen dat dit is ge beurd, maar zij vind het onbe grijpelijk dat er voor zo'n hoog bedrag beslag is gelegd. Uit ons onderzoek bleek dat de deur waarder de familie Krab een formulier had gestuurd met hel verzoek om inlichtingen te ver schaffen over hun financiële omstandigheden. Op deze brief hebben zij niet gereageerd. Dat was onverstandig, want daar door kon de deurwaarder voor een veel groter bedrag beslag leggen dan normaal gesproken mogelijk is. Wettelijk is bepaald dat slechts op een bepaald gedeelte van uw inkomen beslag mag worden gelegd. Het deel waarop geen bi'slaR Rck-Rcl mag wnr- den, wordt de 'beslagvrije voet' genoemd en bedraagt 90 pro cent van de voor u geldende bij standsnorm, inclusief de vakan tietoeslag. Aangezien het echt paar Krab een bijstandsuitke ring van 1.803,16 gulden ont vangt en maandelijks een va kantietoeslag van 99,21 gulden wordt gereserveerd, bedraagt hun beslagvrije voet 1.712,13 gulden netto per maand. Voor eenoudergezinnen en alleen staanden (niet-woningdelers) geldt een beslagvrije voet van 1.540,92 gulden en 1.198,49 gul den. In sommige gevallen kan de beslagvrije voet verhoogd (bijvoorbeeld wanneer de uit uw netto inkomen betaalde par ticuliere ziektekostenpremie hoger is dan de nominale zie kenfondspremie) of verlaagd worden (hijvoorbeeld wanneer u ongehuwd samenwoont en op het inkomen van uw partner ging op de geres tietoeslag) i geen beslag is gelegd), maar dat la ten wij hier verder buiten beschou wing. Geen beslag mag op uw uitke ring worden gelegd indien uw schuld vóór 1 april 1990 is ont- sinds die da tum onafge broken de zelfde uitke ring ont vangt. Als de familie Krab een be slagvrije voet van 1.712,13 gulden per maand moet overhouden, kan er (naast de beslagleg- rveerde vakan- voor 91,03 gul den per maand op hun uitke ring van 1.803,16 gulden wor den ingehouden. Wel wordt dan in juni hun vakantiegeld geheel of gedeeltelijk (afhankelijk van hoelang het beslag heeft ge duurd) aan de deurwaarder uit betaald. Maandelijks wordt dan voor 91,03 gulden (inhouding op uitkering) plus 99,21 gulden (reservering vakantietoeslag) is in totaal 190,24 gulden beslag gelegd. Nu zult u zich afvragen hoe het dan mogelijk is dat in het geval van de familie Krab voor bijna 1.000 gulden beslag is ge legd? Dat komt doordat wette lijk is bepaald dat de beslagvrije voet door de deurwaarder mag worden gehalveerd, wanneer de schuldenaar niet de gevraagde financiële inlichtingen aan de deurwaarder verschaft i >ii is in het geval van familie Krab ge beurd. Zij hebben het financiële inlichtingenformulier immers niet teruggezonden aan de deurwaarder. Het gevolg hier van was dat de deurwaarder een beslagvrije voet mocht hanteren waardoor de familie Krah na de beslaglegging slechts 856,07 gulden overhield van de uitke ring van 1.803,16 gulden. We hebben de deurwaarder zo snel mogelijk geïnformeerd over de financiële omstandigheden van de familie Krab, waarna de in houding op de uitkering is te ruggebracht tot 91,03 gulden per maand. Uit het voorgaande blijkt dat het onverstandig is om niet te reageren op brieven van schuld eisers of deurwaarders. Aan de hand van de beslagvrije voet kunt u nagaan of er voor een te groot bedrag beslag is gelegd op uw inkomsten. U moet er wel rekening mee houden dat het soms in uw eigen belang lean zijn om meer dan de beslagvrij voet af te lossen op schulden. Bijvoorbeeld wanneer u bij een huurschuld een ontruiming kunt voorkomen door geduren de een bepaalde periode meer dan de beslagvrije voet af te los- Indien volgens u zonder uw toestemming teveel ingehou den wordt op uw loon of uitke ring, maakt u dan een afspraak met ons instituut of kom langs op één van onze open sprecku- Instituut Burgerraadslieden, Breestraat 92, 2311 CV leiden, tel. 167700. Spreekuren maan dag 11.00-12.00 uur en don derdagavond 18.30-20.00 uur en op afspraak. I. Nog geen half jaar na de vol tooiing moet de walkant alweer ingrijpend worden gerestau reerd. J. Bij de verdere voltooiing van de Oude Rijn worden er fietsen rekken geplaatst. Het ene blik (auto) wordt dus vervangen dor het andere blik (fiets). Is dit zo fraai? Zie de Nieuwstraat voor de ingang van de Burcht. Moet ik enthousiast zijn om dat er eindelijk eens een straat in Leiden op de ouderwetse, dus deugdelijke wijze is be straat? In relatie tot de buiten sporige hoge gemeentelijke las ten welke Leiden zijn burgers in rekening brengt, mag ik dit toch wel als een doodnormale zaak beschouwen. Indien u reageert op een artikel in deze krant, wilt u dan in uw ingezonden brief de datum vermelden waarop het betreffende artikel werd gepubliceerd? Brieven worden in het algemeen in deze krant ondertekend met naam en woonplaats. Plaatsing van ingezonden brieven betekent niet dat de redactie het eens is met de inhoud ervan. De redactie behoudt zich het recht voor ingezonden brieven in te korten en plaatsing van brieven te weigeren.

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 19