rA Rijn Veenstreek 'Utopia is geen opvangcentrum' 279,- 'Zelf gooi ik nooit iets in de groenbak' HALFORDS 'SJSUPERSTORE oelbedrijf Eskimo mag oelmotor laten draaien Uij p weteringers naangenaam verrast oor bestrating weg Püs Jacobs woudse drank in schappen van Leimuidense slijter Meerderheid raad voor verhuizing autobedrijf Milieucertificaat voor Stokkermans Oppervlaktetechniek ?ENSDAG 8 NOVEMBER 1995 chff henny van ecmond. 071-5356414. piv chef hans koenekoop. 071 s356429 .vTrouw aangereden in Alphen 0|P shfnaan den run Een inwoonster van Alphen is gisteravond wond geraakt bij een aanrijding op de kruising Steekterweg- lostkanaalweg/Boskoopseweg in Alphen. De vrouw reed vanaf Goudsche Schouw de kruising op en wilde rechtdoor richting hdegraven. De bestuurster raakte in de war vanwege een tijde- le wegafzetting. Zij sloeg in eerste instantie linksaf, zag dat ze doejiLh rechtdoor kon en besloot haar rijrichting te veranderen, eP Ofcarbij ze een tegemoetkomende bestelauto over het hoofd zag. le'd ij de frontale botsing die vervolgens ontstond liep de vrouw erosftenletsel op. Zij werd overgebracht naar het Rijnland Zieken- te 'tis in Leiderdorp. De bestuurder van de bestelauto, een 36-ja- houfcp man uit Gouda, bleef ongedeerd. /IS in motorkap gekrast ^Iphen aan den run Een personenauto die geparkeerd stond op „eie^Aardster in Alphen is gisteren met een scherp voorwerp be- -.last. De auto werd rondom beschadigd en in de motorkap wer- >n de letters RMS gegraveerd. De schade is aanzienlijk. (akhuizenlaan blijkt racebaan pelli muiden De Bakhuizenlaan in Leimuiden nodigt uit tot hoge ersti elheden. Dat bleek gisteren bij een snelheidscontrole. Er wer- j vt£ ;n 650 automobilisten gecontroleerd, waarvan tien procent te opa ird reed. De grootste wegpiraat reed 123 kilometer per uur, ter- n b( ijl 50 kilometer per uur het maximum is. Eem bromfietser als vam met bijna 80 kilometer per uur voorbij. De bromfiets is in iame islag genomen. I aai r e st; J Frans Slingerland haalt al 20 jaar schillen op nde lofarendsveen rieb Mi il- en Vriesbedrijf Eskimo BV toelofarendsveen hoeft niet )on< korte termijn maatregelen te fen om de geluidsoverlast jind >r de buren verder te beper- De Raad van State heeft verzoek van buurman E. /ij i aksma om door middel van at F tuursdwang de herrie van bedrijf te verminderen, af- i vezen. Volgens Braaksma rdt het lawaai vooral veroor zaakt door het in werking heb ben van een koelmotor van een koelauto die op het terrein staat. De Raad van State constateert dat er verschillende maatrege len zijn getroffen om de ge luidsoverlast te beperken. Zo staat één van de twee aanwezi ge koelauto's binnen, zodat er nog met één wagen buiten wordt gekoeld. Verder zijn de uren dat de auto in werking is beperkt. bij ng vatjl/VETERING MARIETA KROFT zoeterwoude carin smolders Hij twijfelt hardop aan het nut van de 'groenbak'. „Zelf gooi ik er nooit iets in", zegt Frans Slin gerland. „Ik heb namelijk geen idee wat er mét het groenafval gebeurt. Mensen die er wat in gooien zijn volgens mij gewoon lui. Voordeel van die bak is dat allies er in kan. Maar als je een keer in de week een emmertje of een zak groente-afval voor de deur zet en ik haal het op wordt het voor honderd procent na tuurlijk verwerkt." Frans Slingerland is schillen boer in Zoeterwoude. Driemaal per week (op maandag, dinsdag en donderdag) trekt hij met paard en wagen het dorp in om schillen op te halen. Om zeven uur 's ochtends gaat hij de deur uit, om tien uur haalt hij een bakje koffie bij de slager en om elf uur spant hij zijn paard weer uit. Twintig jaar geleden begon de 74-jarige Slingerland met dit werk. Hij werd indertijd afge keurd voor de bouw en was ge doemd de rest van zijn leven thuis te zitten. „Niets doen ben je gauw zat, dus ik moest iets bedenken. Schillen ophalen lag voor de hand. Ik had varkens en een paard en ik vind het niet erg om in de buitenlucht te werken. Zo gauw ik weer kon lopen, ben ik begonnen en nooit meer op gehouden. Ik heb nu geen var kens meer maar ik heb met boer Jan van Rijn afgesproken dat ik hem schillen voor zijn koeien lever in ruil voor eten en de stalling van mijn paard. Drie keer per week lever ik een volle wagen schillen af. De koeien smullen ervan en ik verveel me niet meer." Het paard sjokt het erf van Van Rijn af. Als de hoeven op de Geerweg staan wordt de vaart er in gezet. Slingerland zit op de bok in een blauwe stofjas en groet links en rechts de bewo ners van het dorp. De schillen boer veroorzaakt de nodige hi lariteit op het speelplein van de kleuterschool. „Tja, dat jonge spul kent me allemaal." Het paard weet blindelings de weg en stopt bij elk huis een emmertje buiten staat. Toch staat Cita bij een verkeers drempel stil. „Die rotdingen la gen er vorige week nog niet. Ze schrikken van de kleinste din gen. Toch ga ik het liefst met Ci ta. Als ik met mijn vracht autootje ga moet ik een straat twee keer doorlopen omdat ik niet kan keren. Bovendien moet je dat ding steeds starten en dat is natuurlijk ook niet milieu vriendelijk." De plaatselijke groenteman Hans Hulsbos helpt de schillen boer waar hij kan. „Behalve mijn eigen afval neem ik ook vaak wat van de markt of gros sier mee,,, zegt Hulsbos. „Daar gaat het afval in een container en naar de afvalverbranding. Dan bezorg ik het liever bij Frans. Als hij het mee neemt, Schoolbus wordt vaker ingezet alkemade/leiderdorp De schoolbus die de zogenoem de polderleerlingen uil Alkema de naar scholen in Leiderdorp vervoert, breidt dit jaar haar ser vice uit. De leerlingen worden niet alleen 's morgens naar school gebracht, ze kunnen de komende winter om kwart over drie ook weer mee terug. Het is het tweede jaar dat de schoolbus tijdens de winter maanden leerlingen van Alke made naar Visser 't Hooft Lyce um en het Da Vinei College in Leiderdorp vervoert. Op don derdag 23 november rijdt bus voor het eerst met 33 leerlingen van 'Visser' en vijf leerlingen van het Da Vinei. De schoolbus - een initiatief van de NZH - rijdt tot maart 1996. Het specia le scholierenabonnement is ook op de reguliere diensten geldig en bovendien in de weekein den. Leerlingen die 's middags eerder of later vrij zijn, kunnen dan ook met de gewone lijn dienst naar huis. v'V 1 Schillenboer Frans Slingerland: „Het liefst haal ik schillen op met Cita." komt het in ieder geval goed te recht." iets lekkers voor Cita bij." Bij elke nieuwe lading gaan Vreemde dingen zitten er zei- de handen van Slingerland zoe- den tussen. Soms een schilmes- kend door de schillen, fruit, res- je of een dubbeltje. Slingerland ten groenten en het oude verbaast zich wel over de dikte foto holvast/marklamers brood. „Misschien zit er nog van de schillen. „Sommige mensen maken er gewoon dob belstenen van. De een schilt ze dik de ander schilt ze dun. maar soms zijn het géén schillen maar meer hompen." Jongerenvereniging met tegenzin op woensdagavond open ik' rte roners van Rijpwetering wer- Boj vorige week onaangenaam ke rast toen delen van de Pas- bir van der Plaatstraat over- i ip werden gehaald voor be lting. Niet alle woningen en [\kels waren daardoor meer be bd bereikbaar. PvdA-raadslid Groen tikte burgemeester A. erburg hierover gisteravond de commissie ruimtelijke or- naj ling op zijn vingers. „Het be lten duurt nog tot eind dit Voortaan moeten de bewo- bij dergelijke langdurige ssen van te voren beter wor- voorgelicht", merkte hij af- irend op. I- )irecteur openbare werken A. L ers trok het boetekleed aan. moeten zoiets voortaan anders regelen. Aanvankelijk was het de bedoeling dat maar de helft van de straat in een keer bestraat zou worden. Het verkeer kon er in dat geval langs. Op het laatste moment is dat op advies van de straatma ker gewijzigd. Het is volgens hem kwalitatief beter om ineens de hele breedte van de straat onder handen te nemen. Om dat de werkwijze op het laatste moment werd veranderd, ston den wij met ons rug tegen de muur." Peters zei regelmatig klagen de winkeliers aan de telefoon te krijgen. „Ze houden de werk zaamheden nauwlettend in de gaten. Zijn er op een dag twee straatmakers bezig in plaats van vier, dan bellen ze op. Dat moe ten ze blijven doen." Het bestuur van de Zoeterwoudse jongerenvereniging Utopia gaat met tegenzin op woensdagavond open om jongeren op te vangen die nu op 'hangplekken' in het dorp staan. „Maar ik denk niet dat een groep jongeren kan worden gedwongen om naar ons toe te komen. En Utopia is een jongerenvereniging, we vallen niet onder het sociaal-cultureel werk. We zijn geen opvangcentrum voor dak- en thuisloze jongeren", aldus Utopia-woord voerder M. Paardekooper gisteravond tijdens de raads commissie welzijn. zoeterwoude uesbeth BuiTiNK hangplekken tegen te gaan. „Zo kunnen we die overlast voorko- De gemeente wil dat de jonge- men zonder allerlei voorzienin- ren worden opgevangen in het gen te treffen", verklaarde wet- vereniging'sgebouw Cascade, in houder R. Hogenelst (CDA/wel de hoop zo de overlast van de zijn). Utopia-leden moeten ten minste 16 jaar zijn, maar de jongerenvereniging overweegt ook 14- en 15-jarigen binnen te halen. „We hebben wel eens ge dacht aan een kinderdisco op zondagmiddag. Maar die woensdagavond is een pro bleem", stelde Paardekooper met nadruk. „Het is heel moeilijk om mensen te krijgen om op een doordeweekse avond toezicht te houden en naderhand de rom mel op te ruimen. En we weten dat een klein groepje mensen zeer snel een zeer grote rotzooi kan maken en dan zeer snel weer is verdwenen. Daar heb ben we geen behoefte aan." Toch wil Utopia de jongeren wel opvangen, zij het alleen als experiment. De openstelling op woensdagavond wordt gepro beerd tot de jaarwisseling. Vol gens Paardekooper voelt de ver eniging zich daarbij behoorlijk onder druk gezet. „Tijdens een vergadering met de wethouder heeft het bestuur begrepen dat er misschien met de subsidie gerommeld zou worden als we na het experiment alsnog wei geren." Huur Hogenelst ontkende dat een weigering gevolgen zou hebben voor de subsidie. Utopia krijgt geen financiële bijdrage, maar hoeft jaarlijks slechts 13.000 gulden huur te betalen, een der de van de feitelijke huur van het voormalige binnenbad van zwembad Haasbroek. WD'er H. van der Kooi onderbrak het ge bakkelei van Paardekooper en Hogenelst over eventuele gevol gen op die subsidie. „Deze dis cussie gaat een bedenkelijke kant op. Financiële stellingna- mes zijn nu nog niet aan de or de." Utopia is op woensdag 15 no vember voor het eerst geopend voor de jongeren van de hang plekken. Derde verdachte Waddinxveense grafschenniszaak opgepakt HAZERSWOUDE «ANP De politie heeft een derde verdachte aangehouden in de Waddinxveense graf schenniszaak. Het gaat om een 15-jarig meisje uit Bos koop. Evenals haar vriendin nen (een 17-jarig meisje uit Boskoop en een 13-jarig meisje uit Gouda) heeft zij inmiddels bekend vernielin gen te hebben aangebracht op en aan de graven van zes kerkhoven in Waddinxveen, Boskoop en Hazerswoude dorp. Het 17-jarige meisje meld de zich zaterdag vrijwillig bij de politie. Zij deed dat nadat ze had vernomen dat de poli tie van plan was compositie foto's van de mogelijke da ders te verspreiden. Haar verklaringen leidden naar de 13-jarige uit Gouda. Aan de hand van beide bekentenis sen trok de politie toen al de conclusie dat nog een derde bij de zaak was betrokken. Het motief van de ver dachten is onbekend. De po litie gaat er vooralsnog van uit dat het een uit de hand gelopen vorm van verniel zucht of baldadigheid betreft. Het drietal zal zich voor de kinderrechter moet verant woorden, aldus de politie .in in'i iiisuii i ilouands Midden. -ANDELEN WANDEL J vlIK moet >esparingen ■r> jple veren :en nieuw project Milieu- org In Kantoren (MIK) is de v ifgelopen week officieel van is tart gegaan. Het gaat hierbij im een initiatief van Kamer in Koophandel Rijnland, de vfeemeente Leiden. Bedrijfs- 1< nilieudienst Rijnland, pro- 11 rincie Zuid-Holland en het v inergiebedrijf EWR. Het pro leet is bedoeld om met name ic lesparende maatregelen te w stimuleren binnen de kanto- in. Daarbij gaat het bijvoor- b leeld om het verminderen van papierverbruik, energie- lesparing en de inkoop van milieuvriendelijke kantoorar tikelen. Bij deelnemers aan het project wordt een kort on derzoek, een 'quick scan', uitgevoerd waarin de huidige tand van zaken wordt vast gesteld. Vervolgens worden adviezen gegeven om te ko- men tot een zuiniger gebruik van grondstoffen en vermin- u dering van de hoeveelheid afval. De kosten van een quick scan zijn afhankelijk van het aantal werknemers op een kantoor en variëren tussen de 1000 en 5000 gulden. De kantoren betalen in de prak tijk de helft daarvan, de an dere helft wordt gesubsidi eerd door de gemeente Lei den en de Kamer van Koop handel. Inlichtingen over het project MIK bij adjunct-se cretaris F. de Jongh van de Kamer, 071-5250500 of bij A. VValrave van de dienst Milieu en Beheer van de gemeente Leiden, 071-2522178. LEIMUIDEN UESBETH BUITINK In de schappen van de Leimui dense slijter Aad Bouwmeester staan al kruiken Drechtbitter, met op het etiket een tekening van het oude raadhuis, de her vormde kerk en natuurlijk de Drecht. Door nu ook gedestil leerd met een Jacobswoudse naam op de markt te brengen, wil Bouwmeester meegaan in de vaart der volkeren. „Leimui den staat niet meer alleen, dus ik wilde ook wat met de hele ge meente doen." En daarom verschijnt er deze maand Jacobswoudse kruiden bitter, jonge graanjenever en vieux op de planken van de winkel aan de Dorpsstraat. Het etiket is gemaakt door de plaat selijke tekenaar Jacob Obdeijn. „Het ziet er gezellig uit", oor deelt Bouwmeester trots. We wilden het Jacobswoudse wa pen erop hebben en van elk dorp een afbeelding, maar dat was nog een heel gepriegel." Het etiket toont de wipmolen van Hoogmade, het beeld van de veensteker op de brug over de Woudwetering in Woubrug- ge en de rooms-katholieke St. Jan de Doperkerk in Leimuiden. Ook is er al een toekomstbeeld op te zien: het nieuwe raadhuis dat momenteel in Rijnsater- woude wordt gebouwd. Bouwmeester verwacht dat de Jacobswoudse gedestilleer- den het goed zullen doen bij zijn klanten. „Ik merk dat ook bij de Drechtbitter. Dat soort dranken verkoop ik in hoofd zaak voor het cadeauwerk. Die flessen worden weggegeven op vakantie of aan vrienden. Er zijn al zoveel van mijn flessen naar het buitenland gegaan, want zo'n etiket slaat best wel aan." Voorraad De dranken worden niet in Ja- cobswoude gemaakt. „Die ko men gewoon uit Schiedam. Via een vakorganisatie kunnen we die etiketten laten drukken en plakken. Dat moet wel in grote hoeveelheden gebeuren, want anders loont het niet. Dus voor lopig kan ik even vooruit met mijn voorraad." Rubriek voor zakelijk nieuws Fax: 071 - 5321921 Reclamestudio Leidenaar Hans Bogert is op 1 november officieel een eigen re clamestudio begonnen. Bogert verzorgt fotografie, grafische vormgeving, illustraties en maakt bovendien ook decor- en gevelschilderingen. Vooral naar het maken van die schilderin gen is volgens Hans Bogert veel vraag. Reclamestudio Hans Bo gert is gevestigd aan het Van Hillepad 8 in Leiden, telefoon 071-5314870. Letter of Credit De Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Rijnland organi seert deze maand drie workshops over de 'letter of cre dit' (L/C). De L/C kan buiten landse betalingstransacties soe peler laten verlopen, mits hij goed is opgesteld. De workshops hebben plaats op dinsdag 14 november in Leiden, 21 november in Alphen aan den Rijn en 28 november in Hille- gom. Deelname kost 35 gulden, aanmelding geschiedt bij de af deling handelsvoorlichting van de Kamer van Koophandel. roelofarendsveen marieta kroft plan. „Ik verwacht dat als het bedrijf weg is van de Populie renstraat, de chaos daar voor 90 procent is opgelost." Burgerlid P. Koek (WD) sloot zich bij hem aan en pleitte ervoor te re gelen dat er niet opnieuw een garagebedrijf op die plek kan worden gevestigd. Burgemees ter A. Meerburg beloofde te be kijken of dat mogelijk is. Overigens moet Straathof nog meer hobbels nemen voordat hij kan verhuizen Volgens Meerburg maakt Rijkswater staat in verband met de verbre ding van de nabij gelegen rijks weg en de aanleg van de HSL bezwaar tegen het bouwplan. Een meerderheid van de com missie ruimtelijke ordening in Alkemade gaat akkoord met het bouwplan van H. Straathof van het gelijknamige autogaragebe drijf aan de Populierenstraat in Roelofarendsveen. Straathof wil een nieuwe garage bouwen op een plek in de buurt van de rotonde van Nieuwe Wetering. Zowel de PvdA als Groen Links is tegen, omdat die partijen de garage een te grote aanslag op het Groene Hart vinden. Bakker (CDA) was gisn-r- avond positief over het bouw- VOOR EEN BETAALBAAR AUTO-ALARM MOETJE NAAR .HALFORDS TOE! Het etiket van de kruidenbitter is gemaakt door de plaatselijke tekenaar StCU'tPl'' Jacob Obdeijn. tekening pr Inclusief montage, exclusief montagematerialen Het Leidse bedrijf Stokkermans Oppervlak tetechniek heeft het Certiva Certificaat voor Milieuzorg behaald. Stokkermans hoort tot de eerste bedrijven in Nederland die dit certificaat hebben behaald. Deze 37 bedrij ven uit heel Nederland kregen hun certifi caat op 30 oktober uitgereikt door de voor zitter van VNO/NCW A. Rinnooy Kan. Het behalen van het certificaat betekent dat Stokkermans volgens vastgestelde normen gevaarlijke afvalstoffen opslaat en verwerkt. Stokkermans is vooral bekend als een be drijf dat zich bezighoudt met galvaniseren en verchromen van metaal, maar biedt daarnaast nog een breed pakket van andere oppervlaktebehandelingen van metaal zoals vergulden, verkoperen, elektroforetisch lak ken, fosfateren een vertinnen. Bij dergelijke processen wordt met zware metalen en an dere chemicaliën gewerkt, waarmee zorg vuldig moet worden omgesprongen. Eisen Stokkermans wijst ook op de steeds stren gere eisen die de overheid en waterschap pen stellen aan de verwerking van gevaar lijk afval. Het behalen van het certificaat past in het streven van het bedrijf om te 'blijven werken aan een schone toekomst, met respect voor mens en milieu'. Voor mensen die overwegen een eigen bedrijf te beginnen, houden de Kamer van Koop handel, het Instituut voor het Midden- en Kleinbedrijf en de Stichting Werkgelegenheid Lei den elke twee weken een voor lichtingsbijeenkomst. De eerst volgende bijeenkomst is dins dag 14 november van 19.30 uur tot 22.00 uur bij de Stichting Werkgelegenheid Leiden. Aan melding is verplicht bij de afde ling handelsvoorlichting van de Kamer van Koophandel, 071- 5250500. De kosten bedragen 25 gulden per deelnemer. CAttPoiNT Dieven kijken verder dan exclusieve nieuwe auto's. Juist de gangbare modellen en oudere typen liggen goed in de 'markt'. Wees autodieven te slim af En beveilig je auto met Carpoint Car Alarm model VAE 318-2010 A. Een effectief alarmsysteem dat portieren, motorkap en kofferdeksel beveiligt en het startcircuit blokkeert. Uitgerust met een aansluitmodule voor centrale deurvergrendeling en compleet geleverd met krachtige sirene en twee afstandsbedieningen Normaal 429,- Nu ind. montage sel beveiligt en het startcircuit Aanbieding geldig t/m 18 november 1995 En alleen bi| Zoeterwoude, Rijneke Boulevard, Hoge Rijndijk 313, 071-5898412.

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 17