Leiden Marktplannen gaan door Auto's zijn binnenkort niet meer welkom op 5e Binnenvestgracht Burgemeester door het slijk gehaald Actievoeren kost Militie verlofuren Bedrijfsleven moet kleine zaal redden Trans vaalbuurt krijgt wellicht parkeermeters Echtpaar grijpt fietsendief /OENSDAG 8 NOVEMBER 1995 <EF HENNY VAN ECMOND, 071 -5356414, PLV.-CHEF HANS KOENEKOOP, 071 -535 Insluiper aangehouden ifiden» De politie heeft gisteren een 25-jarige Leidse dievegge Aangehouden. De vrouw had een tas weggenomen uit een wo ning aan de Kooilaan. Getuigen konden een signalement geven, waarna de politie haar enige tijd later in de buurt kon aanhou den. Zij heeft bekend. Vermoedelijk heeft ze meer op haar kerf stok. Inbraak in winkel Wagnerplein iaden Dieven hebben gisteren een winkel aan het Wagnerplein geplunderd. Er werd een ruit verwijderd om binnen te komen, waarna haarverzorgingsprodukten, een televisietoestel en een computer werden weggenomen. Martin Gaus spreekt ondernemers toe ieiden Martin Gaus is gek met honden, maar ondernemers mag hij ook graag mennen. De bekende presentator van de televisie programma's Dierenmanieren en Natte Neuzen is vanavond, woensdag 8 november, te gast op een bijeenkomst ter gelegen heid van de Dag van het Midden- en Kleinbedrijf. Gaus zal on dernemers toespreken over het thema 'Is de ondernemer echt de gebeten hond.' De bijeenkomst, georganiseerd door de ING banken in de Leidse regio, heeft plaats in In Casa aan de Lam mermarkt. ANNO 1895 Vrijdag 8 November Aan den Beestenmarkt alhier geraakten gisteravond bij het los sen van een schuit twee vette varkens te water, welke dieren be stemd waren voor een in de Morschstraat wonenden slager. Het ongeval veroorzaakte natuurlijk een grooten menschen-oploop en hoewel vele krachten aan het werk gingen om de beestén weer op den kant te brengen, mochten zij er slechts in slagen ze op het droge te krijgen. De dieren werden toen onmiddel lijk gestoken om ze voor de consumtie te behouden. ANNO 1970 maandag 9 november Leerlingen van dertien scholen houden op maandag 21. decem ber van 's avonds 7 tot 8 uur op het Stadhuisplein een commu nity-singing van o.a. kerstliederen. Medewerking aan deze zang, waartoe ook de burgerij wordt uitgenodigd, verlenen het Leidsch Politie-muziekgezelschap en de stadsbeiaardier, de heer R. Rit- ler. Overwogen wordt nog om voor de begeleiding van enkele liederen een elektronisch orgel in te schakelen. IDERDORP MONICA WESSELING ctie voeren oké, maar dan wel eigen tijd. Dat is de mening 'an de korpsleiding van de poli- e Hollands Midden. Alleen als politiebureaus normaal inctioneren, is de korpsleiding ereid de agenten in dienst toe staan actie te voeren. Gistermiddag bleek dat vier an de acht districten (in deze igio Rijn- en Braassem, en Lei en/Voorschoten), zich niet ensten te conformeren aan de isen van de korpsleiding. De genten die hier de actieverga- ering bijwoonden, zullen dus orden gekort op hun verlofu- in. Hoewel het districtbureau Duin- en Bollenstreek-noord fel normaal draaide, hebben de genten wèl een motie naar de orpsleiding gestuurd waarin zij et standpunt van die leiding fkeuren. Voorafgaand aan de acties ad de korpsleiding alle agen- m laten weten dat ze best tochten actievoeren maar dan 'èl op voorwaarde dat alle bu- eaus, ook de lokale, normaal oor het publiek geopend zou- en zijn, Bovendien moest alle terk normaal gedaan worden, lus ook niet-dringende zaken oals preventieadviezen of aan- iften van diefstal. En de actie- ergaderingen moesten, zo chreef de korpsleiding voor, zo nel mogelijk worden afgewerkt. Voor heel Hollands Midden eldt en gold dat noodhulp al- LEIDEN WIM KOEVOET ,,Dit is taal van extremisten en het is beter daar niet op in te gaan." Zo reageert de Leidse burgemeester C. Goekoop op een column in het jongste nummer van Lokaal Kabaal, een driewekelijks 'progressief blad' dat wordt uitgegeven door de stichting Ge bladerte en dat voorheen De Peueraar heet te. Behalve van verder commentaar ont houdt Goekoop zich ook van juridische stappen of andere maatregelen. In het stuk wordt de eerste burger onder meer 'een man van drank' genoemd, met Stalin vergeleken en beschuldigd van totali taire sympathieën. Verder wordt de eerste burger in één adem genoemd met het door exhibitionisme in opspraak geraakte raads lid F. Hoogeveen (voorheen CD'er, nu 'onafhankelijk') „De een trekt zijn gulp open en wappert met zijn edele delen. De ander, de burgervader, gunt ons nu en dan een verhelderende blik onder zijn hersen pan. Daar broeien gevaarlijke gedachten." Harry Westerink, schrijver van het stuk, meent dat Goekoop niet beter dan deze harde aanpak verdient. Aanleiding om zo uit te halen naar de burgemeester is de toe spraak die hij heeft gehouden bij het af scheid van het WD-raadslid Vonk, die tot rechter is benoemd in Den Haag. Volgens Vonk mag een rechter zelfs niet de schijn wekken dat hij sympathie heeft voor de overheid. Burgemeester Goekoop voegde het scheidende raadslid toe dat het juist de plicht is van de rechter om de over heid sympathiek te vinden. Immers, de overheid betaalt en benoemt rechters en voor de overheid is het van groot belting dat ze goede rechters heeft. Dat komt volgens Westerink neer op het principe 'wiens brood men eet, wiens kont men likt'. Westerink heeft ook bij nader inzien geen moeite met de vergelijking Stalin-Goekoop. „Ik doel uiteraard niet op de miljoenen mensen die op last van Stalin zijn vermoord maar wel op zijn denkbeelden. Stalin had ook graag dat rechters, uitvoerende en wet gevende macht onder één hoedje speelden. Niet ik maar Goekoop denkt extremistisch. Ik sta er verbaasd over dat niemand in de gemeenteraad de burgemeester hierover lastig heeft gevallen. Hoe krijgt een burge- tijd verleend wordt. Ook tijdens de actievergadering die gisteren van 14.00 tot 16.00 uur werd ge houden. De districten Rijn en Braassem en Leiden/Voorscho ten weigerden de gewone pu blieksfuncties te vervullen. Bur gers die tussen twee en vier uur om niet- spoedeisende hulp vroegen, werd dan ook ge vraagd een uurtje te wachten. De agenten moeten dit 'betalen' met verlofuren. De eerste actie verliep giste ren rustig, maar de opkomst tij dens de actievergadering die in alle acht districtsbureaus van Hollands Midden werden ge houden, maakt duidelijk dat de CAO-perikelen de gemoederen danig bezighouden. Topper in opkomst was het district Duin en Bollenstreek-zuid waar bijna 100 van de 120 agenten de ac tievergadering bijwoonden. Van het district Rijn- en Aarlanden kwamen 80 van de 110 agenten bijeen en op het Leidse bureau verzamelden zich 135 van de 288 personeelsleden in de kan tine. De acties in Hollands Midden gaan de komende dagen ge woon door. Vooralsnog zullen, zo voorspelde gistermiddag ACP-voorzitter B. Kruizinga, de actie publieksvriendelijk zijn. Kruizinga verwacht niet direct dat de rechter de acties zal ver bieden. „Maar mocht dat zo zijn, dan zullen wij ons daar knarsetandend, morrend en mopperend bij neerleggen." Een publieke tribune die was afgeladen met lawaaierige en opstandige marktkooplieden en een lawine van amendementen en moties hebben gisteravond in de ge meenteraadsvergadering nauwelijks tot noemenswaardi ge veranderingen in het herimichtingsplan voor de Leid se woensdag- en zaterdagmarkten geleid. LEIDEN WIM KOEVOET De partijen die het meest wil den veranderen, WD, Leiden Weer Gezellig/De Groenen en SP - en daarbij werden aange moedigd door de ambulante handel - moesten het getalsma tig afleggen tegen de college partijen. Een en ander betekent dat de omstreden terrassen tussen de kramen, vooral op de Nieuwe Rijn, mogelijk worden. Doordat een motie, waarbij zo'n beetje alle fracties waren betrokken, wel de eindstreep haalde, blij ven de terrassen beperkt in de periode tussen mei en oktober. De indieners willen voorko men dat in de herfst en in de winter, als de belangstelling van het publiek voor terrassen af neemt, gaten ontstaan in de markt. De marktkooplieden voelen overigens niets voor een 'zo mer- en een winteropstelling'. Zij wijzen erop dat in het re genachtige Nederland de kans groot is dat ook in de lente en in de zomer terrassen leeg zullen blijven. „Dan moeten wij dus opzij voor lege tafels en stoe len." Na de finale beraadslagingen van gisteravond kan wethouder J. Walenkamp (CDA) nu ook het plan doorzetten om de kramen op het Stadhuisplein te ver plaatsen, evenals de kramen aan de waterkant ter hoogte van datzelfde plein. Voor het plein worden nadere plannen ge maakt. Het Stadhuisplein moet een evenementenplein worden en daarbij is het van belang dat vanaf het plein vrij zicht op het water ontstaat. Wel werd gisteravond afge sproken dat de kramen niet eer- lok Nonnensteeg en Zegersteeg wellicht afgesloten 3DEN ERIC DE JAGER 5e Binnenvestgracht in de eidse binnenstad wordt auto- Dat is naar alle waarschijn- jkheid het resultaat van de dis- ussie die drie gemeenteambte aren gisteren in het gemeente las met vijftien bewoners van et gebied rond de gracht voer en. Ook tot de Nonnensteeg de Zegersteeg hebben auto's de toekomst vermoedelijk een toegang meer. De bewoners hadden de ge- leente al een aantal malen te nnen gegeven, dat het aan- icht van de onlangs gerestau- eerde 5e Binnenvestgracht nog leer de moeite waard zou zijn anneer al het 'blik' uit de traat geweerd kon worden. Gisteren staken gemeente en fwoners de koppen bijelkaar m dat plan gestalte te geven. De gemeente Leiden staat weliswaar een autolqwe bin nenstad voor, maar J. Velle- koop, gesteund door vertegen woordigers van de afdeling Ver keer en Vervoer H. van Gelder en M. Okkema, wees namens diezelfde gemeente de bewo ners toch op eventuele nadelige gevolgen van een totale afslui ting van de straat. De bereik baarheid van de woningen kon in het geding komen. De mees te aanwezige bewoners vonden dat echter geen probleem. Hun huizen waren de afgelopen twee jaar door alle werkzaamheden toch al nauwelijks bereikbaar. Sleutelpaal Vellekoop, projectleider voor de binnenstad, destilleerde uit de opmerkingen tijdens de discus sie drie afeetpaaltjes. Een vaste op de kruising van de Kolfma- kersteeg met de 5e Binnenvest gracht en een verwijderbare 'sleutelpaal' aan de kruising van het Rapenburg met de Nonnen steeg en met de Zegersteeg. Deze paaltjes sluiten de laatste twee stegen en de 5e Binnenvestgracht volledig af voor autoverkeer. De Kolfma- kersteeg blijft bereikbaar, maar in die steeg geldt wel een par keerverbod. Om het verlies aan parkeerplaatsen op de 5e Bin nenvestgracht en de Nonnen steeg enigszins te compenseren, wil de gemeente de parkeer plaatsen met een parkeermeter op het Rapenburg tussen de Nonnensteeg en de Zegersteeg toewijzen aan vergunninghou ders, de bewoners dus. De nieu we situatie krijgt een proeftijd van een half jaar. In die periode bekijken bewoners en gemeente of het plan inderdaad werkt, of dat het nog enige aanpassingen behoeft. Na de toezegging van het hoofd Parkeerbeheer H. Gelder man, dat de parkeerwachten tij dens die proefperiode extra scherp zullen controleren in de omgeving van de 5e Binnen vestgracht en het Rapenburg, staakte ook de laatste veront ruste buurtbewoonster haar protesten. De gemeente zal nu een brief versturen aan allé bewoners in de naaste omgeving van het project. Zij krijgen dan twee we ken de tijd om te reageren op de voorstellen. Wanneer, zoals verwacht, grote bezwaren uit blijven, kunnen de bewoners van de Nonnensteeg, de Zeger steeg en de 5e Binnenvestgracht al over enkele weken genieten van de rust in hun autovrije straat. LEIDEN AAD RIETVELD Sponsors moeten de kleine zaal en het grand-café bij de gerenoveerde Stadsgehoorzaal in Leiden betalen. Wethouder Pex I^ngenberg (D66/cuItuur) heeft zichzelf een half jaar de üjd gegeven om de benodigde vijfmiljoen gulden in te zame len. Een comité van aanbeve ling vol klinkende namen en een brochure die het belang van bedrijven bij culturele voorzieningen in de stad on derstreept moeten het geld opleveren. Het grand-café en de kleine zaal vormen eigenlijk de ex tra's bij de renovatie van het muziekcentrum aan de Bree- straat, waarvoor de gemeente negen miljoen gulden ter be schikking stelt. Die voorzie ningen maken het complex compleet, stelt de gemeente in de brochure 'Een waardevol bezit, de renovatie van de Stadsgehoorzaal Leiden'. „Sa menwerking met het bedrijfs leven is de enige manier om kostbare projecten ook daad werkelijk te realiseren." Grote sponsors kunnen in de nieuwe Stadsgehoorzaal een zaal 'kopen'. Het bedrijf dat tussen de een en twee mil joen gulden fourneert bijvoor beeld, kan zijn naam geven aan de nieuwe kleine zaal aan de Aalmarkt. Bedrijven die een kleinere bijdrage leveren zien hun naam terug op een pla quette in de hal van de gere noveerde zaal, worden ont vangen in de VIP-ruimte of worden uigenodigd voor het gala na het gereedkomen van de renovatie. Gewoon A Oegstgeestenaar 11 Jan C. van der Hei de: een gewoon mens, toevallig behept met para normale gaven. Bitter a Deze maand ver- I schijntJacobswoud- se kruidenbitter in de schappen van de Leimui- dense slijter Bouwmeester. meester van WD-huize, een liberaal, dit uit zijn mond." Voor WD-fractievoorziter A. Geertsema is de publikatie in Lokaal Kabaal geen nieu we aanleiding om gemeentelijke subsidies aan het blad ter discussie te stellen. On langs kreeg de stichting Pand in Eigen Hand, waaraan Lokaal Kabaal is gelieerd, 15.000 gulden van de gemeente om te on derzoeken of het in de stichtingsnaam ver woorde streven haalbaar is. Lokaal Kabaal is met andere Leidse alternatieve groepen ge huisvest aan de Koppenhinksteeg. De pan den zijn grotendeels gekraakt. De gemeente wil er appartementen bouwen. Eerdere publikaties van het blad leidden tot verzoeken van de WD om alle geldstro men richting Koppenhinksteeg te stoppen. Geertsema: „Ik blijf van mening dat de sub sidie moet worden gestaakt maar daar is geen meerderheid voor. Ik ga niet keer op keer mijn mening hierover ten beste geven. Maar inderdaad, het zou goed zijn als ande re fracties zich ook eens zouden afvragen of ze dit journalistiek vinden of iets anders en dat ze daaraan consequenties verbinden." De marktkooplieden hadden geen enkele moeite met het vinden van een parkeerplaats toen ze gisteravond de raadsvergadering bezochten. Met een sleutel verwijderden ze een paal, waarna alle auto's op het Stadhuisplein konden worden gestald. foto holvast/mark lamers der weg hoeven dan nadat er concrete plannen voor het plein zijn. Aan het einde van 1997, als er enige tijd is proefgedraaid met het Stadhuisplein als eve nementenplein, dienen er defi nitieve besluiten te vallen. Dat de kramen aan het water en op het plein terugkeren, is daarbij niet uitgesloten. Ondanks de definitieve be sluiten die gisteravond na een discussie van drie jaar zijn ge vallen, weten de marktkooplie den nog niet waar ze nu precies met hun kramen komen te staan. Walenkamp wil nog deze maand 'de markt precies invul len'. Hoe langer de marktkoop lieden op de Leidse markten staan, hoe meer kans ze maken op de betere plekken. SCHERP De rijke bestuurlijke geschiedenis van leiderdorp heeft er weer een affaire bij. Een kleintje maar, vinden de plaatselij ke politici gemeten naar hun reacties. Zand erover en slapen gaan. Leiderdorp is bang geworden voor affaires. Waar gaat het om? Fractieleider A. Roest van het GDA in leiderdorp heeft in een proces-verbaal verklaard dat hij van iemand heeft gehoord dat wethouder Huigen 'eigenhandig concept-notulen in haar voordeel heeft aangepast.' Dat vertelt hij op 26 april 1995 aan de politie. Het komt te recht in het proces-verbaal dat bol staat van roddel en ach terklap. Veel verder dan 'ik heb gehoord' en 'ik vermoed' en 'ik geloof komt het stuk niet. Het draagt alle tekenen van een raadslid dat eens even lekker leegloopt. Tot schrik van de heer Roest komt het proces-verbaal in de openbaarheid, in de krant dus. Op stel en sprong komt hij daarop met een verklaring om aan de toorn van wethouder Huigen (van de WD die samen met 'zijn' CDA in het college zit) te ontkomen: Ik besef nu dat het niet de juiste plaats en tijd was om het daar zo te verwoorden." Bovendien concludeert de 'slimmerik' nu ineens dat er hele maal geen sprake van kan zijn dat de wethouder notulen in haar voordeel verandert. Want die worden steeds in een vol gende vergadering besproken en, jawel, mede door Roest zelf goedgekeurd. Er kan derhalve helemaal niet gesjoemeld zijn. Waarop de CDA'er het volste vertrouwen uitspreekt in de wethouder en het ambtenarenapparaat. Mevrouw Hui gen beschouwt de kwestie daarmee als afgedaan. Zo gemakkelijk gaat dat wat mij betreft niet. Om meer rede nen is CDA'er Roest ernstig in de fout gegaan. Op de eerste plaats legt hij een voor een wethouder zeer nadelige verkla ring af. Tegelijkertijd verzaakt hij die ernstige beschuldiging in zijn fractie of in de gemeenteraad aan te kaarten. Daarnaast heeft hij met zijn verklaring roddel en achterklap in stand gehouden en versterkt. Hij kon bovendien vermoe den dat zijn verklaring ooit eens in openbaarheid zouden komen. Per slot van rekening neemt de politie geen proces sen-verbaal voor de lol op. Ze hebben tot doel om zaken voor de rechter te brengen, om recht te doen spreken. Dat geschiedt tijdens openbare rechtszittingen. Het was misschien niet de juiste plaats en tijd om lucht te geven aan zijn vermoedens en verdenkingen, Roest heeft het wel degelijk gezegd, gelezen en ondertekend. Zijn - ove rigens juridische zwakke - verklaring kan derhalve een rol spelen in een rechtszaak. In dit geval betrof het een onder zoek van de politie naar de handel en wandel van de Stich ting leefbaar Leiderdorp. Ondoordacht, onverantwoord en schadelijk, zijn conclusies die beter passen bij het gedrag van de CDA-fractievoorzitter van de gemeente leiderdorp. De politiek heeft evenwel de gelederen gesloten. De dwaling is hem vergeven, terwijl er ze ker redenen zijn om zijn ver trek te eisen. leiderdorp houdt niet meer van affaires. Dat houdt de politiek alleen maar scherp... LEIDEN AAD RIETVELD Verkeer dat de wijk Oude Morsch in en uit wil is na de op knapbeurt van de Beestenmarkt aangewezen op de Morspoort. Dat was gisteravond de belang rijkste wijziging in de plannen van burgemeester en wethou ders om van de huidige par keerplaats Beestenmarkt een echt plein te maken. De aanleg van vervangende parkeerplaat sen op het bom-terrein aan de Morssingel leidt er wellicht toe, dat de gemeente in de Trans vaalbuurt betaald parkeren gaat invoeren. Over herinrichting van de Beestenmarkt bestond in de ge meenteraad nauwelijks nog ver schil van mening. B en W willen er alle parkeerplaatsen en de doorgaande verkeersroute bp- heffen. Alleen WD en SP keer den zich tegen de plannen, die met name onder de midden stand rond de Beestenmarkt grote opschudding hebben ver oorzaakt. Zij vonden geen ge hoor in de raad. De verkeersafwikkeling in de Oude Morsch was daarentegen wel omstreden. Vorige week nog wilden B en W verkeer naar die buurt over de 2e Binnen vestgracht laten rijden. Via Morsstraat en Blauwpoortsbrug zouden auto's de wijk weer uit kunnen. Een buurtbewoner kwam met het alternatieve plan om alle verkeer in de wijk via de Morspoort af te wikkelen. Dat zou siuipverkeer onmogelijk maken. Dat voorstel werd razendsnel door de gemeente overgeno men. Al te snel, vonden sommi ge partijen. Leiden Weer Gezel- lig/De Groenen en de SI® pleit ten voor een enquête in de buurt over de verkeersafwikke ling. Maar andere partijen von den, ook al hadden zij hun twij fels bij het voorstel, dat de ge meente nu maar eens een knoop moest doorhakken. GroenLinks en PvdA pleitten ervoor in de Transvaalbuurt be taald parkeren in te voeren. Als op het bom-terein vervangende parkeerplaatsen voor de Bees tenmarkt komen heeft de hele buurt daar last van, redeneer den zij. Auto's die op het par keerterrein geen plekje vinden zoeken een plaats in de wijk. Om de overlast voor Transvaal- bewoners tegen te gaan vroegen PvdA en GroenLinks een sy- steen van parkeervergunningen in de wijk. Walenkamp wil de de invoe ring van betaald parkeren in Transvaal graag meenemen bij de opstelling van het plan Par keren 2000, waaraan momen teel wordt gewerkt. Tot woede van SP'er Cor Vergeer. „Zo wordt sluipenderwijs toch in de hele stad betaald parkeren inge voerd", zei Vergeer. Ook de WD verzette zich tegen het voornemen van Walenkamp. Maar de rest van de raad was het er mee eens. Een fietsendief is gisteren door zijn slachtoffer in de kraag gevat. De man had een fiets met fietsmand (met inhoud) van een Leider- dorpse vrouw bij een winkel aan de Lage Rijndijk weggenomen. De vrouw ging met haar man op zoek naar de dader. I let echtpaar zag kort daarna de dief, een 38-jarige leiderdorper, op de fiets rondrij den. De man werd vastgepakt. I lij beweerde het rijwiel voor 20 gul den van een hem onbekende man te hebben gekocht. De inhoud van de fietsmand bleek nog steeds aanwezig.

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 13