1 'De Klussenier' voor de vakbekwame klusjesman Consument DINSDAG 7 NOVEMBER 1995 Fiets aan de haak In schuur en garage staan veel lastige ruimtevreters zoals tuin- machines, gereedschap, lad ders, fietsen, tuinmeubilair en noem maar op. Bij gebrek aan een praktisch opbergsysteem staan die meestal gewoon op de grond, waardoor ze nodeloos veel vloer- en wandruimte in beslag nemen. Het oogt rom melig en wie omhoog kijkt ziet dat daar nog wel veel onbenutte ruimte is. Met het opbergsys teem 'Fischersytem' kunt u de hoogte in. Het programma omvat twintig verschillende haken en steunen waarmee vrijwel elk voorwerp, zelfs een fiets, makkelijk, effi ciënt, stevig en veilig is op te hangen. De haken zijn gemaakt van solide, glansverzinkt, ge- deeltelijk geplastificeerd rondstaal en met behulp van slechts een plugen een schroef of houtdraadbout rotsvast aan muur of plafond te verankeren. I let systeem is te koop bij de ijzerwarenhandel. Prijzen: Uni- verseelhaak 6,20 gulden, fiets- haak 12,45 gulden. Met een haak is de fiets simpel aan de muur te bevestigen, foto cpd Brievenbus van staalplaat Dat buitenbrievenbussen ijzersterk en toch fraai kunnen zijn bewijzen de uit Finland afkomstige 'Bobi' brievenbussen. Ze zijn vervaardigd uit corrosie- en vandalismebesten- dige staalplaat, die is afgewerkt met een harde, weerbestendige, kleurechte polyester coating. De standaard uitvoering kan makkelijk post en kranten van verscheidene dagen bevatten: het grote exem plaar biedt nog veel meer ruimte. Het vormvaste deurtje is voorzien van een degelijk cilinderslot en de uitgebalanceerde, geluidarme klep is (plezierig tijdens de jaarwisseling) van binnenuit af te sluiten. Voor het vermelden van naam en huisnum mer is een speciale rail aange bracht. Alle uitvoeringen voldoen aan de PTT-norm (NEN-norm 1770) en zijn muurvast aan de wand of aan een speciale, in beton te gieten, beugel te bevestigen. Bussen en beugels zijn verkrijgbaar in de (RAL) kleuren: rood, donkerblauw, don kergroen, donkerbruin, wit en zwart en in roestvrijstalen uitvoering. Prijs: bus 289 gulden, beugel 230,90 gulden. De Finse brievenbussen heb ben een eenvoudige, tijdloze vormgeving. foto cpd In Nederland zijn zo'n 5.000 'wit te', veelal eenmans klusbedrijven actief. Sinds kort is een aantal daarvan aangesloten bij 'De Klus senier'. Deze nieuwe (franchise) organisatie selecteert, traint en be geleidt zelfstandige ondernemers bij het opzetten en uitbouwen van een professioneel klussenbedrijf. Ook ziet zij er daadwerkelijk op toe dat de leden kwaliteit leveren. Wie een klussenier inschakelt, heeft dan ook te maken heeft met een bona fide, vakbekwame klus jesman. Voor iemand tot de organisatie kan toetreden wordt grondig on derzocht of hij tot dan toe snel, klantgericht, veelzijdig, bekwaam en betrouwbaar is gebleken en wordt er geselecteerd op vakbe kwaamheid, flexibiliteit, ervaring, uitrusting, communicatieve vaar digheden en zelfstandigheid. Wanneer een ondernemer aan de eisen voldoet, wordt hij tijdens een korte, intensieve training ver trouwd gemaakt met doel en toe passing van de formule. Daarnaast worden er cursussen verzorgd, waardoor de aangeslotenen zich het toepassen van (nieuwe) tech nieken, het verwerken van nieuwe materialen, maar bijvoorbeeld ook communicatieve vaardigheden ei gen kunnen maken. Ze worden ook in staat gesteld zich op een ander dan hun eigenlijke vakge bied verder te bekwamen; een klus mag immers geen proefproject zijn. De centrale organisatie regelt ook zaken als acquisitie, reclame, cen trale inkoop, bemiddelen bij ko pen/leasen van gereedschap, ma chines en auto's en helpt bij het voeren van een modern en doel matig bedrijfsbeheer. Op elke twintig klusseniers is bovendien een regioleider aangesteld die voor hen als centraal aanspreek- en informatiepunt dienst doet. Daardoor kan de klussenier het grootste deel van zijn tijd en ener gie besteden aan klant en klus. De aangesloten bedrijven rif hten zich met een breed aanbod aan diensten, klussen en klusjes, kleine verbouwingen en onderhouds werkzaamheden, vooral op parti culieren en kleine zelfstandigen. Momenteel opereren de klusse niers alleen nog in de 'strook' Arn hem, Amersfoort, Hilversum, Utrecht. Het is de bedoeling om binnen vijfjaar met ongeveer 500 bedrijven een landelijke dekking te bereiken. Een aangesloten klusjesman- vrouw is herkenbaar aan logo en huisstijl (bestelwagen en druk werk) van De Klussenier, maar blijft een zelfstandige onderne mer. Hij of zij legt en onderhoudt zelf het contact met de klant, over handigt vóór of bij het aanbieden van de offerte de algemene voor waarden, doet (zwart op wit) een totaal-prijsopgave: arbeidsloon, materiaal, regelt inkoop en aan voer van materiaal, maakt duide lijke afspraken over aanvang en duur van de werkzaamheden, voert zelf uit, behandelt ook de eventuele nazorg en factureert de uitgevoerde werkzaamheden. Voor de consument levert dat, in vergelijking met het inschakelen van een onbekende klusjesman, voordelen op. Hij weet zeker dat hij kwaliteit krijgt voor een fat soenlijke prijs. Zijn in de voor waarden omschreven rechten worden daadwerkelijk gewaar borgd door de organisatie die toe ziet op naleving daarvan. De klant wordt zo'n twee weken nadat de klus geklaard is, altijd gebeld door de centrale organisatie die infor meert of alles naar wens is gegaan en er geen op-, aanmerkingen of klachten zijn. Is dat onverhoopt wel het geval dan zorgt de organi satie voor een snelle e afhandeling daarvan. Op een loper door de modder Ook zo'n hekel aan dat gemod der bij het tuinieren en op de camping? Dan biedt de 'Porto- path' uitkomst. Dat is een snel uit en op te rollen 'groene loper' van sterke, weerbestendige kunststof (polypropyleen) tre den van 30x7 cm die te koppe len zijn met speciale clips. Een maal uitgerold ontstaat, zelfs op een zanderige, drassige of kie zelondergrond, een stabiel, ijzersterk (maximale belasting 8 ton) en moddervrij pad dat makkelijk te belopen en met (krui)wagens te berijden is. De banen zijn ook in de breedte te koppelen waardoor grotere op pervlakken ontstaan. Ideaal als tijdelijke 'patio' of op de cam ping als vloer in de voortent. Behalve bij tuinklussen is een enkele strook ook heel praktisch bij het leggen van graszoden of als tijdelijk pad dat bij een ver bouwing vervoer vergemakke lijkt en gazon of border be schermt. Na gebruik de tuinslang erop en het 'paadje' is probleemloos op te rollen en op te bergen. Prijs per strekkende meter 14,80 gulden. Met de 'groene loper' is in een wip zelf een pad gelegd. foto cpd 5 9 9 10 7 8 9 4 9 9 4 6 10 10 9 5 9 1 5 9 9 10 7 7 4 1 2 7 10 3 9 5 3 9 3 3 1 3 2 9 10 7 7 4 7 4 2 3 9 5 1 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 opgave oplossing SLEUTELWOORD In sommige vakjes staat een getal dat correspondeert met een getal in de balk onderaan. De letters die ingevuld worden in de vakjes met een getal, kunnen ook op de balk worden ingevuld. Verticaal vormen de letters in de eerste en derde ko lom ook een woord. Hoe luidt het sleutelwoord? Horizontaal: 1jongeling; 2. wild varken; 3. deel v.h. oog; 4. beroêp; 5. tussen twee stokken gedragen doek; 6. buitensporig; 7. publiek; 8. hoofd deksel. WOORDZOEKER Overgebleven woord: GASAANSTEKER HEINZ aap, ai w £l£mrr#/c/r£/r ap$£su>t£fi/ ZE/V m '/V oom?w££t \jtj oaap /£7s op 7 vacatis/se:xmamt u/at e£ocea7--,£ paa/z fi/ounae? CUCZJ rcDc 1IC —i|- T r=i Hz -»i - - - -TC- - -o. - - C- Heer Bommel en de toornviolen Pee Pastinakel wierp een ongeruste blik op de kring paddestoelen waar hij in zat. „Het bevalt me niet", mompelde hij. „Deze heksenkring is voorlopig wel veilig. Maar daarnet hoorde ik een zwarte zwam kruipen bij die boom daar. En aan de takken hangt al bleke klef. Lang kan dit niet duren; het hele bos staat zonder mir." „Je moet het anders zien", zei Kwe- tal. „We hebben een pirsteen en die mag jij lenen, nu de maan oud is..." „Ach, jij met je pirsteen!" riep de an der geprikkeld uit. „Wat heb ik aan dat ding in deze toestand?" Hij zweeg, want Tom Poes was nu na derbij gekomen en wenste beleefd een goede avond. „Wat is er toch aan de hand?" vroeg hij. „Wat gebeurt er wanneer er geen mir meer in het bos is?" „Dat is nogal glad", zei Pee. „Dat is het niet goed meer. Er zit geen goede klank meer in; hoort u het niet?" „Ik hoor niets", zei Tom Poes. „Het is juist zo akelig stil, vind ik." De ander schudde het hoofd. „Het klinkt vals", hield hij vol. „Dit trekt zwarte zwam men aan en wortelschimmel en draadhippel. Een woud dat zo is als dit moet men zo vlug mogelijk met pippeling bewerken; mir en laardrup door elkaar gemengd. Het be- angstigst me, dat Bommel dat nog niet gedaan heeft!" „Hm", mompelde Tom Poes. „En wat zou er gebeuren als heer Bom mel die pippeling nu eens voor iets anders zou gebruiken?" „Dan zou er veel ten gronde gaan", zei het mannetje somber. „Maar dat doet iemand als Bommel niet", zei Kwetal. „Die heeft zo'n groot denkraam. Laat het nu maar aan hem over." Pastinakel haalde de schouders op en Tom Poes liep be kommerd weg door de nevels... DOOR HANS VAN ES Maandag bracht een matige zuidwestenwind aanvoer van mildere lucht op gang. De overgang van het licht winterse weertype naar gei woon herfstweer verliep verder geruisloos; wind en regen bleven ac terwege. De vlotte temperatuurstijging werd begunstigd door het 2 water voor onze kust, dat met een temperatuur van 14 graden nog tijd flink warm is. In het noorden en westen van het land, waar de aanvoer over water het langste was, werd alweer 9 10 graden bereikt. De zuidelijke vincies profiteerden nog van een hogedrukkern boven België. Daar was ook de meeste zon te vinden, maar het kwik bleef bij 5 graden steken. Inmiddels duurt het koude novemberweer ten oosten en noorden ons land voort. Een nieuwe partij poollucht stroomt vandaag vanuit! Scandinavië over Centraal-Europa naar het zuiden. Dat garandeert aanhoudend negatieve temperaturen, met name 's nachts, bovent groot deel van ht continent. Plaatselijk ligt er al sneeuw, ook in het laagland, waardoor de kou; als het ware vastbijt. De grens tussen het gematigde herfstweer bo ons land en het vroeg-wmterse regime op het continent ligt niet ver van onze oostgrens. Het front is niet erg actief, het zorgt wel voor v bewolking maar neerslag blijft beperkt tot wat motregen of een enk bui. De komende 24 uur verandert het front nauwelijks van plaats. Het sombere, met te koude weer houdt dus aan. Opklaringen zijn scha< en waar die wel opduiken bestaat er kans op vorming van mist. Vanaf donderdag verovert de zachtere lucht terrein in oostelijke ric ting, dankzij de pressie van een volgend frontensysteem. Het wordt tijdelijk nog iets milder, maar de kans op regen neemt naar het eini van de week wel verder toe. Een overgang naar een natter en geleid lijk frisser herfstweer ligt het meest voor de hand, als een depress» gevuld met onstabiele lucht, tegen het weekeinde bezit neemt van West-Europa. De algemene circulatie blijft boven het Europees-Atlantisch gebiec meridionaal, wat betekent, dat de straalstroom zich in langge golven verplaatst, die vaak ver naar het noorden en zuiden reiken. der die omstandigheden is de kracht van de anders zo overheersen! westenwinden relatief gering. Echte herfststormen - toch heel gebr kei ijk in november - liggen dan ook met in het verschiet. KNMI Weersvooruitzicht Geldig tot en met Vandaag perioden met zon en alleen in het noorden enkele winterse buien. Morgen meer bewolking, perioden met regen, geleidelijk Middagtempera- riespunt in het binnen- wat zon. Maxima van 0 graden in het zuide tot -6 in. het noorden. Morgen vanuit het westen meer bewolking, maar vrijwel geen neerslag Middag- temperatuur van 4 graden in het zuiden tot rond 0 in het midden en Oenemarken: Vandaag wolkenvelden en eerst nog wat regen Later meer zon. Morgen eerst zonnig, later op de dag meer bewolking gevolgd door regen. Middagtemperatuur omstreeks 5 graden. Engeland, Schotland, Wales en Ierland: Bewolkt, maar vandaag vooral 's mid dags ook hier en daar zon. Vandaag met Schotland, en morgeft ook efr regen. Middagtempera- an 10 tot 13 graden. België en Luxemburg: Vandaag eerst bewolkt. Later op de dag enkele opklaringen. Morgen opnieuw orden. ders, af e Vrijwel droog. Middagtemperatuur uiteenlo pend van 4 graden in de Ardennen tot 9 langs de kust. Noord- en Midden-Frankrijk: Wolkenvelden afgewisseld door zon. Be wolking heeft waarschijnlijk de over hand. Alleen langs de kust kans op re gen. Middagtemperatuur van 12 graden dicht langs Het Kanaal tot 4 graden in de oostelijke heuvel- en berggebieden. Portugal: Flink wat zon. maar ook sluierbewolking. In de Algarve vooral vandaag kans op een buitje, elders blijft het droog. Mid dagtemperatuur op de meeste plaatsen ongeveer 21 graden. Madeira: Bewolkt en met name vandaag van tijd tot tijd regen. Middagtemperatuur onge veer 22 graden. Spanje: Vrij zonnig met sluierbewolking. langs de zuidelijke en zuidoostelijke costa's bij wind van zee ook stapelwolken en kans op een bui. In de rest van Spanje droog. Maxima van 18 graden in de buurt van de Golf van Biskaje tot 23 in Canarische Eilanden: Wisselend bewolkt en enkele regenbui en. Middagtemperatuur onge> regen of motregen. Vandaag 11 vooral aan de noordkant van h berggebieden van tijd tot tijd regen, ven 1300 meter sneeuw. Middagten ratuur schommelend rond 6 graden. Zwitserland: Aan de zuidkant van de Alpen vrij zonnig. Aan de noordkant vc daagbewofking. Ook daar vrijwel droog. De wind neemt vandaag gele lijk af. Maxima van 4 gradei den tot 13 in de zuidelijke F Oostenrijk: Vandaag vanuit het zijde v lijks r 23 zoals Stiermarken e mge perioden en nauw Maxima rond 5 graden. Polen: Vandaag half tot zwaar bewi enkele sneeuwbui. Morgen n op de meeste plaatsen droog W genochtend kans op mist. Middagte peratuur vandaag v tot +5 in het westen Morgen overal kl Tsjechië en Slowakije: Vandaag bewolkt en af en toe snei de ochtend mogelijk eerst hier e regen, of ijzel Morgen geleidelijk drt en vanuit het westen meer zon. Midd temperatuur circa 3 graden. WOENSDAG 8 NOVEMBER 1995 Zon- en maanstanden Zon op 07.47 Zon onder 16. Maan op 17.55 Maanonder08. Waterstand IJmuiden Katwijk Hoog 04.05* 16.17 03.38 15. Laag 11.55*00.00 11.36 23. Marokko: Westkust: wolkenvelden en geregeld en kele buien. In het noorden morgen mo gelijk droog Middagtemperatuur aan zee rond 24 graden. Tunesië: Flink wat zon, maar vandaag ook nog een enkele regen- of onweersbui. Maxi mumtemperatuur oplopend naar 22 gra den op morgen. Zuid-Frankrijk: Flinke zonnige perioden, maar vooral vandaag ook sluierbéwolking. Droog. Vandaag in de Franse Alpen nog een ste vige wind. De Mistral neemt snel af Middagtemperatuur uiteenlopend van 10 graden in de Limousin en bij Lyon tot 17 graden bij de Pyreneeën. Mallorca en Ibiza: Flinke zonnige perioden en droog. Tem peratuur "s middags circa 20 graden. Italië: Vandaag in het noordwesten en langs de kust van de Adriatische Zee enkele re genbuien. Morgen minder buien, maar de kans op hagel wordt wel groter, in de Apenijnen mogelijk wat sneeuw. Elders perioden met zon en droog. Maxima van 10 graden in het noorden tot 17 plaat selijk in het zuiden. Corsica en Sardinië: Flink wat zon, maar ook af en toe bewol king. Middagtemperatuur tussen 15 en Malta: Stapelwolken afgewisseld door zon. Vandaag nog kans op een bui, daarna droog. Middagtemperatuur circa 17 gra- Griekenland en Kreta: Wisselend bewolkt en enkele buien, soms met onweer. Boven 1400 meter valt de neerslag als sneeuw. Middag temperatuur m het laagland uiteenlo pend van 8 graden in het noorden tot 12 op Kreta. Morgen op de zuidelijke eilan- Turkije en Cyprus: Zeer wisselvallig met veel buien. Soms ook met onweer en plaatselijk veel neer slag. In de hogere gebieden valt sneeuw Maxima van 8 graden op de Dardanellen tot 16 op Cyprus. Kopenhagen Lissabon Buenos Aires c Casablanca z Johannesburg z

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 8