'Over mijn opa wil ik praten' ^Politieke strijd Israël wordt vooral gevecht om premierschap Moord op Rabin Al 12.217 uicondoléances Vriendschap Nederland- ■j Palestijnen Rabin kende risico aanslag JERUZALEM Rtr Kon voor zijn dood heeft pre mier Rabin tegen zijn minister van buitenlandse zaken, Peres, gezegd dat hij bang was voor een aanslag. Peres zei dat giste ren tijdens Rabins begrafenis. Zich richtend tot de kist met Rabins stoffelijk overschot zei Peres: „je zei tegen mij dat er was gewaarschuwd voor een aanslag tijdens de grote demon stratie (van zaterdag). We wis ten niet wie er zou toeslaan. We konden ons niet voorstellen dal het gevaar zo groot was. Maar we wisten dat we voor de dood niet bang moeten zijn en dat we niet moeten aarzelen om vrede te stichten". Honderd procent beveiliging is niet mogelijk DEN HAAG CPD Een waterdichte beveiliging van politici, staatshoofden en be roemde artiesten is vrijwel on mogelijk. Het zwakste punt blijft het instappen en verlaten van de gepantserde auto. „Daar krijgt iedere bodyguard de ze nuwen van", vertelt I IM. Mathot van beveiligingsbedrijf International Security Partners (ISP) uit Lelystad, dat bodygu ards traint en verhuurt aan \ll'\ Ook premier Rabin werd doodgeschoten toen hij op weg was naar zijn auto. „Het is de zwakke plek in de persoonbe veiliging. Maar ik zeg er wel bij dat die moordenaar nooit in zijn buurt had mogen komen. Er zijn grote fouten gemaakt door de Israëlische veiligheids mensen", luidt het strenge oor deel van Mathot, die als hoofd van de afdeling operaties bij ISP de kunst van het beveiligen van personen door en door kent. Herdenking donderdag in Concertgebouw DEN HAAG ANP De joodse gemeenschap in Ne derland houdt donderdag avond in de grote zaal van het Amsterdamse Concertgebouw een bijeenkomst om de dood van Rabin te gedenken. De herdenking begint 0111 20 uur. De dienst wordt georgani seerd door de gezamenlijke joodse instellingen in Neder land. .Secretaris j. Sanders van het Nederlands-Israëlitisch Kerkgenootschap: „We hebben geen tijd meer om kaarten te laten drukken. Wie het eerst komt, wie het eerst maalt". In de zaal is plaats voor ruim tweeduizend mensen. In de rij voor condoléance bij ambassade DEN HAAG GPD-ANP De psalm die een rabbijn voor de Israëlische ambassade in Den Haag.ten gehore brengt, gaat door merg en been. In de rij voor het condoléanceregister wachten honderden mensen. Ministers, kamerleden, joden en niet-joden betuigen hun mede leven aan Israël en het joodse volk. Omdat ze verdrietig zijn, verbijsterd en ontgoocheld. „De mensen worden in groepjes van vijf binnengelaten. Ze hebben vaak lang werk. Ze schrijven niet alleen nun naam, maar hele boodschappen. Ook laten ze brieven achter voor al lerlei mensen in Israël", aldus een woordvoerster van de am bassade. Het register kan vandaag en morgen nog worden getekend tussen 10.00 en 18.00 uur. De Israëlische ambassade is geves tigd aan het Buitenhof 47. Broer van dader prepareerde kogel TEL AVIV Rtr-AFP Yigal Amir heeft gisteren de moord op Rabin bekend. „Degene die zijn land verkwan selt, moet men doden", zei hij. „Ik handelde alleen, maar mis schien met God." Maar volgens de politie was zijn broer liagai Amir medeplichtig. Hij zou ten minste één van de dumdum- kogels hebben geprepareerd die Rabin velden. I-ater op de dag gelastte een rechter dat liagai Amir zeven dagen in voorarrest blijft. „Hij nam een kogel, boor de er een gat in en maakte er een dodelijke kogel van die veel meer schade aanricht dan een gewone", aldus een politieoffi- 20 10 TEL AVIV AD BLOEMENDAAL CORRESPONDENT .CC „En tegen hem, Yitzhak zoon van Rosa, be is kend als Rabin, vragen we de engelen der •J® vernietiging het zwaard op te heffen. Deze l verdorven man moet dood omdat hij het a: land Israël overgeeft aan onze vijanden, de zonen van Israël." De rechts-extremistische v rabbijn die deze pulsa denura (Aramees voor 'vuurslag') vorige maand uitsprak bij een de- K monstratie in Jeruzalem, voorspelde dat zijn kabbalistische vervloeking binnen dertig da- 83 gen tot de dood van de Israëlische premier zou leiden. De moord van zaterdagavond was weliswaar 7, niet het werk van een wraakengel, maar wel co het gevolg van de sterke radicalisering van een kleine groep in de Israëlische samenle- B ving. Mensen die niet aarzelen in demonstra- K ties tegen het regeringsbeleid portretten mee te voeren van Rabin in SS-uniform en die hem uitmaakten voor verrader. De stap naar n geweld is de laatste maanden snel kleiner ge it worden. Over de actie van de ultra-rechtse rabbijn zei een Israëlische socioloog: „Het uitspreken van vervloekingen vormt voor machtelozen een manier om hun onmacht de baas te wor- l den. Hun abacadabra-ceremonieën laten i zien dat ze doodsbang zijn". Ook Rabins - moordenaar moet zijn gemotiveerd door het soort machteloze woede dat bezit heeft ge nomen van radicaal rechts in Israël. Kort na zijn daad vertelde hij de politie dat God hem had verteld Rabin te vermoorden omdat deze het joodse volk had verraden. Het explosieve mengsel van godsdienst en politiek heeft voor de zoveelste keer zijn werk gedaan. De woede van rechts is na de ondertekening van het Oslo-2 akkoord versterkt door het be sef dat het vredesproces met de Palestijnen onomkeerbaar is geworden. Maar wat de ra dicale kolonisten en hun sympathisanten vooral dwars zit, is het gebrek aan actieve steun voor hun zaak onder de massa van de Israëlische bevolking. De vredesbijeenkomst van zaterdagavond in 'I el Aviv trok 120.000 mensen, aanzienlijk meer dan enige rechtse demonstratie tot nu toe. Rabin stond er aanvankelijk wat huiverig tegenover, maar de enorme opkomst schonk hem in de laatste uren van zijn leven zicht baar grote voldoening. Zo zeer, dat hij aan het slot van de bijeenkomst zijn géne over boord zette en het Shir lia'Shalom, het Lied van de Vrede, meezong met de massa. Eind augustus onthulde minister van politie Shachal dat de veiligheidsdienst wist dat ex treemrechtse elementen van plan waren mi nisters te vermoorden. Hij drong er bij leiders van rechtse partijen op aan hun taal te mati gen omdat opruiende woorden 'zwakke mensen' zouden kunnen aanmoedigen tot geweld. De veiligheidsdienst was ervan over tuigd dat minister van buitenlandse zaken Peres de meest gehate man in rechtse kringen het grootste risico liep. Tweede was de nooit om commentaar verlegen mi nister van milieuzaken Sarid, van de liberale Meretz-partij. Eerder in augustus werd Sarid in zijn dienstauto van de weg gereden door een jonge kolonist, die na zijn arrestatie ver klaarde het te betreuren dat de minister nog in leven was. De bewaking van Peres en Sarid is sindsdien drastisch opgevoerd. Ook voor het leven van Rabin werd gevreesd. Hij was al langer omgeven door stringente veiligheidsmaatregelen, maar in een land waar tienduizenden legaal met wapens op zak lopen, is het vrijwel ondoenlijk ministers en andere publieke figuren te beschermen. Iedereen in Israël wist dat, maar bijna nie mand geloofde echt dat een jood een aanslag zou kunnen plegen op zijn eigen premier. Grote politieke tegenstellingen zijn er altijd geweest, maar politieke moorden zijn in Is raël een zeldzaamheid. Een uitzondering was de dood van vredesac tivist Emil Grunzweig in 1982, toen een rechts-radicaal een handgranaat wierp in een groep betogers tegen de Israëlische invasie in Libanon. Premier Ben-Gurion was tweemaal het doelwit van een verijdejde aanslag. Maar vooreen geslaagde moord op een politieke leider moet we terug naar de periode van het Britse mandaat. In 1933 werd op het strand van Tel Aviv Chaim Arlosoroff vermoord, een van de oprichters van de Arbeiderspartij en hoofd van de politieke afdeling van het Joods Agentschap. Die moord is nooit bevredigend opgelost, maar twee aangehouden verdach ten waren lid van Brit Habiryonim, een rechtse nationalistische groep. De moord op Arlosoroff heeft de sociaal-de mocraten tientallen jaren succesvol gediend als schrikbeeld tegen het aan de macht ko men van rechts. Geen wonder dus dat na de aanslag op Rabin in I.ikud-kringen onmid dellijk de vrees opdook voor een nieuwe weerslag. „Links zal de gelegenheid aangrij pen om al haar gif op ons te richten en een misdaad waarvoor wij niet verantwoordelijk zijn en die wij fel veroordelen, tegen ons te gebruiken", aldus een Likud-politicus. Actueler dan een paar dagen geleden is nu de vraag hoe lang het vredesproces in zijn huidi ge vorm nog kan doorgaan. Volgend jaar no vember zal voor het eerst in de Israëlische geschiedenis de minister-president recht streeks worden gekozen. Het had een strijd moeten worden tussen de ervaren Rabin en de betrekkelijk groene Likud-leider Neta nyahu. De laatste is bereid de gesloten over eenkomsten met de Palestijnen te respecte ren, maar meer ook niet. Arbeid hoopte in ieder geval de strijd om het premierschap in haar voordeel te beslissen, ter compensatie van mogelijk verlies in het parlement. Nu zal de partij moeten kiezen tussen Peres als kandidaat of een nieuwe, po litiek onervaren leider als Ehud Barak, minis ter van binnenlandse zaken en oud-stafchef. Op korte termijn zal Barak overgaan naar het ministerie van defensie, dat Rabin naast zijn premierschap beheerde. Daarnaast geldt de jonge Chaim Ramon als veelbelovend. Vorig jaar ontnam hij Arbeid met een eigen partij het monopolie in de Hi- stadrut, het verbond van vakverenigingen. Ramon, die naar wordt verwacht nu snel in Arbeid zal terugkeren, wordt misschien naast Barak de belangrijkste tegenstander van Pe res in de race om de kandidatuur voor het premierschap. Objectief gezien lijken de kansen van Likud- leider Netanyahu op het premierschap te zijn toegenomen. Zoals de zaken er nu voorstaan maakt hij een goede kans een confrontatie met Peres te winnen, vooropgesteld dat het 'Arlosoroff-effect' binnen een jaar is uitge werkt. Toch is Arbeid met Peres niet bij voorbaat kansloos. Hij heeft eerder laten zien dat hij het best functioneert in de moeillijkstc om standigheden. Zijn optreden vlak na de moord was indrukwekkend. Als hij erin slaagt het komende jaar het volk het gevoel te ge ven dat hij bereid is premier te zijn van alle Israëli's en niet alleen van zijn eigen politieke aanhang, dan kunnen zijn kansen keren. Want de roep om eenheid zal de komende maanden de Israëlische politiek gaan beheer sen. Ten slotte is er de mogelijkheid van vervroeg de verkiezingen. De leiding van Arbeid kan redeneren dat de huidige stemming in het land een socialistische overwinning bijna ga randeert. Maar dat blijft een gok. Verkiezin gen in Israël vergen traditioneel een lange voorbereidingstijd. En in een paar maanden kan veel gebeuren. Het klinkt cru, maar een bloedige zelfmoordactie van de Islamitische Jihad kan het politieke effect van de moord op Rabin in één klap teniet doen. via Internet 'TutARLEM JAN VAN DER NAT j', Het wereldwijde computernet werk Internet is de afgelopen dagen massaal gebruikt om condoléances over te brengen de nabestaanden van Ra- NetKing, de grootste Inter- net-site in Israël, opende daar voor een speciale pagina, ide Medeleven kan worden betuigd bj: via een 'elektronische handte kening', al dan niet voorzien van tekst of met het aansteken van een elektronisch kaarsje, fot vanmorgen 10 uur hadden reeds 12.217 mensen uit alle de en van de wereld gebruik ge- .pJniaakt van deze mogelijkheid. 'v De pagina (http: |/vvww.netking.com) blijft nog een paar weken bestaan. jro pr DEN HAAG GPD ver Hot Palestijnse volkslied mar- teerde gisteren in het Haagse da Congresgebouw de oprichting N, ran de vriendschapsvereniging ,'ederland-Palestina. Het is een initiatief van de Lutfia Rabbani lichting, die sinds 1991 pro- eert de relatie tussen Neder- and en de Arabische wereld te erbeteren. „De band tussen Nederlan- lers en Palestijnen moet wor- en versterkt zonder dat de be- ekkingen met Israël eronder jden", zei oud-minister van luitenlandse zaken Schmelzer. Over de moord op premier labin werd nauwelijks gespro- in. Alleen de kersverse vice- iorzitter van de nieuwe ver- niging, dr. P. Idenburg, liet we- :en dat iedereen natuurlijk ge- chokt was. De andere sprekers onden dat blijkbaar voldoende n repten met geen woord over 'Ieaanslag op Rabin. 1 Hun aandacht ging naar het joncrete doel van de vereni ging: het bevorderen van we erzijds begrip tussen Neder- nders en Palestijnen. Dat loet gebeuren door culturele itwisselingen, lezingen door Jestijnse sprekers en de uitga van een nieuwsbrief. •10 Terwijl zijn weduwe Lea terzijde gestaan door haar kinderen huilend toekijkt, laten militairen Rabins kist zak ken in zijn graf op de Herzl-berg. Op de achtergrond in het midden koning Hussein van Jordanië. foto ap jerome delay Vredeswens van wereldleiders omlijst uitvaart Rabin Temidden van de machtigen der aarde die gisteren in Jeruzalem de begrafenis van pre mier Rabin bijwoonden, was het optreden van zijn 18-jarige kleindochter Noa Ben Art- zi het indrukwekkendst. „Vergeef me dat ik niet over vrede spreek. Ik wil over opa pra ten", zei ze tot de rouwende menigte. Anderen, koning Hussein van Jordanië voorop, prezen de vermoorde Israëlische premier vooral als vredestichter. „Grootvader, u was onze helde re steunpilaar. Nu is het vuur gedoofd en hebben wij het koud", zei Rabins kleindochter met een geregeld door tranen verstikte stem. „Ik weet dat de mensen van een nationale ramp spreken. Maar hoe moet ik oma troosten die maar blijft huilen. Weinig mensen kennen u werkelijk. U was en blijft onze held. Ik wil dat u weet dat u mijn voorbeeld was bij alles wat ik heb gedaan." „U heeft ons nooit in de steek gelaten. Behalve vandaag. U. mijn held, bent nu alleen in de ijskoude nacht en ik kan niets voor u doen. Grotere mensen dan ik hebben tot u gesproken, maar niemand kent de zacht heid van uw liefkozingen, de warmte waarmee u praat en de tederheid die schuilgaat achter uw glimlach." „Wraak kan ik niet koesteren, want mijn hele hart is gevuld door smart. De grond is onder onze voeten weggevallen en wij pogen de immense leegte van uw verdwijnen op te vullen. Moge u rusten in vrede. Ik vraag de engelen die u begeleiden goed over u te waken, want dat verdient u. Opa, wij houden voor eeuwig van u", zo besloot de 18-jarige haar afscheid van Rabin op de Herzl-berg in Jeru zalem. Nadat meer dan een miljoen Israëliërs de laatste eer hadden bewezen aan hun vermoorde premier, trokken gistermiddag meer dan vijfduizend genodig den uit 86 landen langs zijn kist. Centraal thema tijdens de ve le toespraken bij de daarop vol gende begrafenis was de nood zaak om door te gaan met het vredesproces in het Midden- Oosten. Vele tientallen wereld leiders woonden de uitvaart bij. Onder hen de Amerikaanse pre sident Clinton en zijn voorgan gers Bush en Carter, president Mubarak van Egypte, koning Hussein van Jordanië, president Chirac van Frankrijk, de Britse premier Major en kroonprins Charles, de Duitse kanselier Kohl en VN-secretaris-generaal Boutros-Ghali. Nederland werd vertegen woordigd door koningin Beatrix, premier Kok en minis ter van buitenlandse zaken Van Mierlo. Volgens waarnemers was het een teken aan de wand dat Beatrix en Kok en plaats op de eerst rij kregen. Het tekende de bijzondere betrekkingen tus sen Israël en Nederland. Grote afwezige was PLO-lei- der Yasser Arafat. „Om extre misten niet te provocerenliet hij zich vertegenwoordigen door vijf ministers, terwijl hij zelf de uitvaart thuis via de tele visie volgde. De plechtigheid begon met het in heel Israël twee minuten lang laten loeien van de sirenes van het luchtalarm. De opper bevelhebber van het leger las een psalm voor, waarna Rabins zoon Yuval voorging in het tra ditionele gebed voor de doden, het Kaddish. Israëls president, Weizmann, schetste de levens loop van Rabin, die hij onder meer als een „groot voorvechter voor de onafhankelijkheid van Israël" betitelde. Weizmann noemde het „een eer en een be wijs voor de grote verdienste van Rabin dat zovele wereldlei ders naar Jeruzalem zijn geko men". Een duidelijk geëmotioneerde koning Hussein van Jordanië noemde Rabin in een persoon lijke en geïmproviseerde rede „mijn vriend, collega en broer. Broers werden we door onze ge sprekken over vrede, onze dro men over een betere toekomst voor onze volken". Hij zag Ra bin „als een soldaat die leefde en stierf voor vrede". Hussein noemde het een plicht voor de wereld om door te gaan met het vredesproces. „We moeten onze stem luid laten horen, niet al leen nu, hier in Jeruzalem, maar ook straks. Dat wij geloven in vrede, dat wij verder gaan met de erfenis van Rabin. Zijn vast beradenheid moet de onze zijn." De Amerikaanse president, Clinton, herinnerde aan de vaak ongedwongen en verlegen hou ding van Rabin, die maar niet wilde passen in het maatkos tuum dat anderen hem voor hielden. Clinton riep het volk van Israël op verder te gaan op de weg die Rabin heeft gewe zen. „Zijn geest leeft voort, laten we die niet verliezen." Waarnemend premier Peres, mede-architect van het vredes proces en binnen de socialisti sche partij Arbeid ooit rivaal van Rabin, noemde hem een geboren leider. „Hij zag het hele phuitjr." De Egyptische president Mu barak sprak er in een korte, for mele toespraak zijn spijt over uit over „dat wij hier moeten zijn. bij het onverwachte af scheid van een groot leider". VN-topman Boutros-Ghali prees Rabin om zijn moed. „We wisten dat het een lange, moei zame weg was, die we hadden te gaan." Na de plechtigheid werd Ra bins kist neergelaten zin een grafkuil op de Herzl-berg, de begraafplaats voor Israëlische politieke leiders en helden die is genoemd naar Theodor Herzl, de grondlegger van het zionis me. Nadat het graf was gedicht, volgden gezang en gebed, waar na kransen werden gelegd. Drie saluutschoten door de militaire erewacht markeerden het einde van de sobere bijeenkomst. iog minder dan de Palestijnen hebben de Israëliërs in lebron ooit een liefdesaffaire met Rabin gehad. Hij erguisde hen en liet dat blijken ook. Ruim 4.000 kolo- isten wonen in de naburige nederzetting Kiryat Arba, DO bevolken gebouwen in het oude centrum. Bij de 83 leesten heeft Rabins dood, ondanks alles, oprecht ver- 5 riet teweeg gebracht. 23 De kolonisten menen dat de moord hun negatieve >.9 igma vergroot. Moordenaar Amir was geen kolonist. Bar, hi hoorde wel tot dezelfde politieke richting. De raëlische regering lijkt van plan harder op te treden [gen uiterst rechts. De kolonisten in Hebrons centrum J ien de bui al hangen. De vrouw van een actievoerder I'# an de uiterst rechtse beweging Kahane Chai zegt dat Ü6 aar anders zo praatgrage man zijn mond houdt. !-® Noam Arnon is wel bereid het standpunt van de 400 [5 raëliërs in de oude stad te verwoorden. Hij weegt ie- ere uitspraak zorgvuldig af. „Wij zijn Rabin geen dank erschuldigd, maar dat wil niet zeggen dat zijn dood j ns niets doet. Dit is het uur van de waarheid voor Is- aël. Iedereen moet eens goed nadenken over wat ons '••jj 5 doen staat. De regeringspolitiek heeft de mensen verdeeld en de kloof is alleen maar dieper geworden." Als het erop aan komt vindt hij dat alleen de regering en de Israëliërs die het vredesproces steunen aan zelf onderzoek moeten doen. Want zij hebben het volk ver deeld en zijn dus verantwoordelijk zijn voor de situatie waarin de moord op Rabin kon plaatgrijpen. „De rege ring moet eerst haar eigen volk vrede brengen. Daarna kunnen we nadenken over vrede met onze vijanden", zegt hij. Maar hebben niet vooral de tegenstanders van het vredesproces, door hun manier van oppositie voeren, de tegenstellingen verscherpt? Amon vindt van niet. „Wij reageren alleen maar op de daden van de rege ring. Onze demonstraties waren uitingen van wan hoop, van onmacht, over wat er staat te gebeuren. Straks zien we ons hier in Hebron geconfronteerd met de zogenaamde Palestijnse politie, in feite terroristen. De moordenaar van Rabin was geen kolonist en wij keuren zijn daad af. Maar ik weet zeker dat ook hij tot het leger wanhopigen behoorde, dat zich ernstig zor gen maakt nu ons land wordt verkwanseld." Na Rabin komt Peres, de schrik van rechts in Israël. „Ik ben bang dat de situatie alleen maar slechter wordt", zegt Arnon. Rabins 18-jarige kleindochter Noa Ben Artzi hield de aangrijpendste toespraak. foto epa david ake

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 7