Koers AKZO keldert na Duits verbod lichte pil St. Leonhardsprocessie Buitenland Karadzic n Bosnië mitenspel Kwasniewski en Walesa: campagne wordt hard Verkiezingsban Russische liberalen opgeheven Sri Lanka bemoeilijkt hulpverlening Tamils Moordenaar van nazi-aanhanger voor de rechter 'Doorbraak in nucleair akkoord' bad toelz Een ruiter en zijn vrouw, beiden in traditionele Beierse klederdracht, ploeteren door de sneeuw die in het zuiden van Duitsland de afgelopen dagen ruimschoots gevallen is. Het duo viert St. Leonhardsdag. St. Leonhard is de patroonheilige van de dieren en wordt jaarlijks, in november, met een processie te paard herdacht. foto rfuter HNSDAG 7 NOVEMBER 1995 imon-sarajevo-zagreb» dpa let ontwerp van de nieuwe rondwet voor Bosnië sluit de losnisch-Servische leider Ka- adzic uit van een politieke inctie. Ook opent het ontwerp Ie mogelijkheid hem te arreste en, zo meldde de New York Ti- ies gisteren. Samen met leger- ïider Mladic is Karadzic voor iet Joegoslavië-tribunaal in >en Haag aangeklaagd wegens orlogsmisdaden. In het ontwerp is opgenomen at mensen die voor het Tribu- aal zijn aangeklaagd of erdoor (orden veroordeeld, geen hoge lublieke functie kunnen uitoe fen of zitting kunnen nemen i het parlement. Het ontwerp op de Bosnië-conferentie in iet Amerikaanse Dayton door e internationale bemiddelaars nder leiding van de VS voorge- ■gd aan de partijen in het con- ict in de vroegere Joegoslavi- the deelrepubliek,. De opstandige Serviërs in roatië verwierpen gisteren in hyton opnieuw een regeling oor de teruggave van het door en veroverde Oost-Slavonië in roatië. De partijen in Bosnië houden ich in grote lijnen goed aan het estand. Maar zondagavond Jakten zeven Franse soldaten ta de snelle interventiemacht ?wond tijdens een aanval met iweerschoten en handgrana- in door drie gewapende man en op de basis Vrapcici bij lostar in het zuiden van Bos- I. van de Haïtiaanse president Jean-Bertrand Aristide, heeft de Haïtiaanse verkiezingscommissie gisteren gezegd dat de presi dentsverkiezingen 17 december plaats zullen vinden. Vier van de vijf grootste partijen hebben aangekondigd de verkiezingen te boycotten als die door de huidige commissie zouden worden georganiseerd. Zij beschuldigen de commissie ervan de coalitie van Aristide te bevoordelen. Cuba soepeler voor bannelingen havanna De Cubaanse regering heeft besloten de toegang tot het land voor Cubanen die in het buitenland verblijven te verge makkelijken. Dat besloot ze tijdens een vierdaagse conferentie in de Cubaanse hoofdstad Havanna waaraan meer dan driehon derd Cubaanse bannelingen deelnamen. Cuba vindt dat nu ook de VS de reisbeperkingen naar het Caribische eiland moeten op heffen. PLO-vertegenwoordiger bij de paus u*nfAANSTADPaus Johannes Paulus 11 heeft gisteren het hoofd van de PLO-vertegenwoordiging bij het Vaticaan, Afif Safïeh, voor een kennismakingsgesprek ontvangen. De ontmoeting was al voor de moord op de Israëlische premier Rabin vastgesteld, zo liet het Vaticaan weten. Safïeh is eerder PLO-vertegenwoordiger in Den Haag en Londen geweest. PKK-leden ter dood veroordeeld i7mir-ankara Het hof voor de staatsveiligheid in de Westturkse havenstad Izmir heeft gisteren zeven leden van de naar Koerdi sche onafhankelijkheid strevende PKK wegens terrorisme ter dood veroordeeld. Ze werden schuldig bevonden aan aanslagen in Antalya in het zuiden, waarbij drie politiemannen werden ge dood en 24 gewond. Bij gevechten met het Turkse leger in het oosten en zuidoosten van Turkije zijn zeker 43 strijders van de PKK gedood, zo is gisteren officieel meegedeeld. Doden bij vuurgevecht in restaurant boston Twee mannen hebben gisteren in Boston in de staat Massachusetts het vuur geopend op bezoekers van een restau rant. Vier mensen kwamen om het leven, één persoon raakte zwaargewond. De schietpartij ontstond na een woordenwisse ling tussen de daders en een groepje restaurantbezoekers. De aard van dat geschil is onbekend. De politie arresteerde de ge wapende mannen. Regering-Major lijdt nederlaag ionden De Conservatieve regering van premier Major heeft gisteren in het Lagerhuis een forse nederlaag geleden bij een stemming over een motie van de oppositie. Die wil de parle mentsleden verplichten hun inkomsten uit het geven van advie zen volledig openbaar te maken. Major beschikt in het Huis nog maar over een meerderheid van zeven stemmen. Doordat Con servatieven met de oppositie meestemden, nam het Huis de motie aan met 322 tegen 271 stemmen. Communistische internationale sofia Communisten uit verscheidene landen hebben zich in de Bulgaarse hoofdstad Sofia verenigd om het gedachtengoed van Marx en Lenin levend te houden. De Bulgaarse pers meldde gisteren dat uit alle delen van de wereld 29 communistische par tijen, waarvan sommige verboden zijn, zondag een nieuwe in ternationale hebben opgericht. Voorzitter van de nieuwe inter nationale is Vladimir Spassov, de leider van de Bulgaarse CP. Verkiezingen Haïti 17 december port-au-prince» Na maanden van onzekerheid over de plannen Militair VS bekent verkrachting Picpén van de drie Amerikaanse lilitairen die ervan worden erdacht een 12-jarig Japans neisje te hebben ontvoerd en le erkracht, heeft gisteren bij de pening van het proces op het iland Okinawa een bekentenis fgelegd. Het gaat om een 22- arige matroos van de marine, ijn -beide medeverdachten, wee mariniers van 20 en 21, intkenden. Als de rechter hen schuldig verklaart, hangt de mannen levenslange gevange nisstraf boven het hoofd. - De zaak heeft veel beroering gewekt onder de bevolking op Okinawa. Er braken protesten uit tegen de aanwezigheid van de ongeveer 30.000 Amerikaan se troepen op het eiland. Excu ses van de leiding van de basis en van president Clinton en an dere Amerikaanse gebaren heb ben de gemoederen niet tot be daren gebracht. Besluit van hoogste gerechtshof in Moskou moskou hans hoogenduk correspondent De liberale Jabloko-partij van Grigori Ja- vlinksi en de nationalistische Derzjava, 'Grote Macht', van de Russische ex-vice- president Roetsjkoi 'mogen deelnemen aan de parlementsverkiezingen van de cember. Dat heeft het hoogste gerechts hof in Moskou besloten. Beide partijen waren door de centrale verkiezingscommissie van de lijst ge schrapt wegens 'onregelmatigheden bij het opstellen van de kandidatenlijst'. Vooral de uitsluiting van de liberale Ja- bloko werd algemeen veroordeeld als een aanval op de democratie. Minder moeite hadden veel commentatoren met de ban die over de Derzjava was uitge sproken. Partijleider Roetsjkoi was eens een trouw aanhanger van Jeltsin, maar stond bij de mislukte bloedige coup van 1993 lijnrecht tegenover de president. Ex-Sovjetpresident Gorbatsjov sprak zondag in een interview met het persbu reau Interfax de vrees uit dat de verkie zingen wel eens zouden kunnen worden uitgesteld. Volgens hem is er een machtsstrijd gaande binnen groepen rond Jeltsin. De leider van de commu nistische partij, Zjoeganov, zegt bang te zijn voor manipulatie: „Als toch gekozen wordt, zullen niet die verkiezingen bepa lend zijn, maar de manier waarop de stemmen worden geteld", aldus de com munist. Javlinski had na het nu opgeheven ver bod van zijn partij, net als andere libera le politici, gesuggereerd dat dogmatische krachten probeerden misbruik te maken van de ziekte van Jeltsin. De Russische leider had vorige week vanaf zijn ziekbed de centrale verkiezingscommissie om opheldering gevraagd. Javlinski reageer de zaterdag gematigd positief op het be sluit dat Jabloko mee mag doen, maar hij voorspelde nieuwe pogingen om zijn be weging in diskrediet te brengen. President Jeltsin, voor de tweede keer binnen een paar maanden geveld door hartproblemen, ontving zondag zijn mi nisier van defensie Pavel Gratsjov. Jeltsin wilde daarmee onder meer duidelijk ma ken dat hij nog steeds de touwtjes in handen heeft. Eerder was verwarring ontstaan nadat uit opmerkingen van mi nister-president Viktor Tsjernomyrdin commentatoren hadden geconcludeerd dat Tsjernomyrdin de coördinatie van de zogeheten drie machtsministeries, de fensie, binnenlandse en buitenlandse za ken, had overgenomen. Jeltsin liet dit zaterdag door zijn woordvoerder ontkennen en Gratsjov deelde mee dat hij uitsluitend orders aannam van de opperbevelhebber van de strijdkrachten, Boris Jeltsin. Dok Tsjernomyrdin verklaarde later dat hij verkeerd was geïnterpreteerd. Def>4-jari ge Jeltsin zal zeker tot het einde van de maand in het ziekenhuis blijven. Noord-Korea heeft vandaag een doorbraak gemeld in het nucle aire akkoord met Zuid-Korea en de Verenigde Staten. Volgens een overeenkomst uit oktober vorig jaar krijgt Noord- Korea twee licht-waterreactoren en zal het communistische land als tegenprestatie zijn verouder de grafictreactoren sluiten. De grafietreactorcn leveren pluto nium op waarmee Noord-Korea kernwapens zou kunnen ma ken. De uitwerking van de over eenkomst, waarbij Noord-Korea in New York praat met een door de VS geleid internationaal con sortium, is steeds vertraagd door de nieuwe eisen die de re gering in Pyongyang bleef stel len. De Noordkoreanen willen verbetering van havens en in frastructuur en volgens het staatspersbureau KCNA hebben de VS en Zuid-Korea ingestemd om daar aan mee te betalen. Het zou gaan om een bedrag tussen de 500 miljoen en 1 mil jard dollar. De licht-waterreac toren zullen al zo'n 4 miljard dollar kosten, waarvan Zuid-Ko- rca het grootste deel voor zijn rekening neemt. De Zuidkorcaanse krant Joon- gang Daily News meldde even eens vooruitgang in New York. Volgens de krant heeft het con sortium, de Organisatie voor Energie Ontwikkeling op het Koreaanse Schiereiland, de meeste extra eisen van Ry- ongyang heeft geaccepteerd. Kwasniewski, win naar op punten van de eerste ron de, gisteren op weg naar een persconferentie. FOTO REUTER WARSCHAU DPA-AFP-Rtr De ex-communist Aleksander Kwasniewski heeft het staats hoofd Lech Walesa verslagen in de eerste ronde van de Poolse presidentsverkiezingen. Dat blijkt uit het voorlopige eindre sultaat gisteren. De twee kandi daten maken zich op voor een keiharde, tweede en beslissende ronde over twee weken. Walesa heeft daarvoor van verscheide ne partijen en politici al steun betuigingen gekregen.. Kwasniewski, de leider van de regerende Alliantie van Demo cratisch Links (SLD), behaalde 35,11 procent van de stemmen, aldus de cijfers die het Poolse persbureau PAP bekendmaakte. Daarmee versloeg hij Walesa (33,11 procent) met precies twee procent. Kwasniewski won in 33 van de 49 departementen van het land, Walesa in de ove rige, waaronder Warschau en Krakau.* De opkomst, naar schatting 64 procent van de 28 miljoen kiesgerechtigden, was relatiefhoog. Beiden gaan door naar de vol gende ronde op 19 november. De liberale-ex-dissident Jacek Kuron kwam op de derde plaats met 9,22 procent, gevolgd door de rechtse oud-premier Jan Ols zewski (6,86 procent). Kwasniewski en Walesa gaan volgend weekeinde een televi siedebat aan. Walesa liet al blij ken dat het een harde campag ne wordt, waarbij hij het com munistische verleden van de SLD-leider aan de kaak wil stel len. Vrees voor uitbreken hongersnood Sri Lanka heeft het de interna tionale organisaties gisteren verboden op eigen houtje hulp te verlenen aan de tienduizen den vluchtelingen op het schiereiland Jaffna. Colombo zei te vrezen dat sommige orga nisaties niet onpartijdig zijn in het grootscheepse offensief te gen Tamil-guerrillastrijders in het noorden van het land. „Wij zijn niet van plan orga nisaties van buitenaf, waaron der de Verenigde Naties zelf, toestemming te geven voor on afhankelijke operaties", ver klaarde de minister van buiten landse zaken Kadirgamar tij dens een persconferentie. De internationale instellingen die voedsel, medicamenten en plastic voor het bouwen van hutten willen leveren, zullen moeten werken middels de re gering, zei de minister. VN-secretaris-generaal Bout ros Boutros-Ghali riep vrijdag de internationale gemeenschap op meer hulp te verlenen aan de naar schatting 300.000 tot een half miljoen vluchtelingen in het noorden van Sri Lanka. Die zijn huis en haard ontvlucht voor het regeringsoffensief te gen het bolwerk van de Tamil- Tijgers op het schiereiland Jaff na. Internationale hulporganisa ties zeiden vrijdag zich grote zorgen te maken over de hou ding van de Srilankaanse rege ring tegenover de Tamil-bevol- king in het noorden van het land. Volgens hulpverleners hindert de regering iedere bij stand met opzet. Zij vrezen het uitbreken van hongersnood of epidemische ziekten. Christian Didier, zoals hij gisteren voor de rechter ver- scheen. foto era Patrick kovarik PARIJS «AFP-Rtr-DPA In Frankrijk is gisteren het proces begonnen tegen een mislukte schrijver die toch eens een keer de voorpagina's wilde halen. Daartoe schoot de 51-jarige Christian Didier twee jaar geleden de 84-jarige Bousquet, politiechef van de vroegere Vichy-regering, dood vlak voordat Bousquet voor de rechter zou verschijnen we gens de deportatie van tienduizenden joden uit Frankrijk. Didier, die applaus had verwacht voor zijn daad, haalde eerder bizarre publiciteitsstunts uit. Uren na de moord was hij die op een ho telkamer aan het beschrijven voor de pers, toen de politie binnenstormde om hem te ar resteren. Hij zei vermomd als gerechtsdienaar naar de woning van Bousquet te zijn gegaan. Toen die open deed, joeg hij vijf kogels in Bousquet. Gisteren zei Didier voor de rechter nu spijt te hebben van zijn daad. I lem wacht mogelijk dertig jaar opsluiting wegens moord met voorbedachten rade. Volgens artsen mankeert hem geestelijk niets, <>ok al heeft hij een pay chiatrische voorgeschiedenis. Slangen en schorpioenen doden jaarlijks zeker 100.000 mensen Voor de tweede maal in twee weken is AKZO Nobel de dupe geworden van waarschuwingen door medici tegen anti-conceptiepillen. Na de negatieve adviezen voor ze ven soorten anti-conceptiepil door de Britse overheid, waaronder twee van de Arnhemse producent, speelt nu een Duits advies AKZO Nobel parten. Op grond daarvan zakte de koers van het aandeel op de effectenbeurs' van Amsterdam gisteren 4,90 gulden tot 168,80 gulden. Ook de afgelopen maand, toen de eerste berichten over de mogelijk schadelijke bijwerkingen verschenen, zakte de koers. amsterdam-berlün-arnhem anp-dpa De gezondheidsautoriteiten in Berlijn bepaalden gisteren dat met ingang van 11 december aan vrouwen, jonger dan dertig jaar, die voor het eerst de pil gaan gebruiken, de zogenoem de derde-generatiepillen niet meer mogen worden voorge schreven. Bovendien moeten artsen -die de pil voorschrijven, zorgvuldig nagaan of in de familie van de vrouw meer dan normaal spra ke is van trombose. De verorde ning geldt tot eind juni volgend jaar. De Duitse autoriteiten hebben laten weten dat de nu beschikbare gegevens de ko mende maanden verder worden aangevuld. Vorige maand ontstond rond de lichte pil de nodige beroe ring, omdat Britse onderzoeken hadden uitgewezen dat die een verhoogde kans op trombose zou geven. Dat leidde tot het advies de pil niet meer voor te schrijven. Het leek een storm in een glas water, want kort daarop bepaal de het Europese Agentschap ter beoordeling van Geneesmidde len dat er geen reden was de bewuste anti-conceptiemidde len uit te markt te nemen. De Nederlandse minister Borst van volksgezondheid zag ook geen reden om andere middelen te adviseren. Dat Duitsland nu toch het ge bruik aan banden legt, heeft bij AKZO Nobel, een grote produ cent van anti-conceptiemidde len, verbazing gewekt. Het con cern liet weten dat het er alles aan zal doen om de Duitse au toriteiten vóór 11 december er van te overtuigen dat er niets mis is met de pil. AKZO Nobel produceert bij dochteronderneming Organon de lichte pil van de merken Marvelon en Mercilon. In een verklaring laat de onderneming verder weten er bezorgd over te zijn dat het Duitse besluit vrou wen ertoe kan brengen van de ene op de andere dag te stop pen met de pil. Het concern blijft vertrouwen houden in de veiligheid van zijn produkt. Het Duitse concern Schering, ook een grote producent van anti-conceptiepillen, heeft laten weten tegen het besluit beroep aan te tekenen. Schering zegt zich eveneens te verbazen, om dat Duitsland een van de op stellers was van de verklaring van het Europese agentschap dat de pillen niet direct aan banden hoefden te worden ge legd. Die verklaring is overigens door Duitsland niet onderte kend. Acht andere Europese landen zetten wel hun handte kening. De betreffende pil van Schering wordt verkocht onder de merknaam Femodene. Meer dan 100.000 mensen sterven jaarlijks door beten van slangen, schorpioenen of giftige insekten. Dit heeft de Wereldgezondheidsorganisa tie (WHO) gisteren meege deeld. In de tropische gebieden in Azië. Afrika en Zuid-Amerika vormen giftige dieren een beroepsrisico: de meeste slachtoffers van slangen zijn landarbeiders en jagers die in de voet worden gebeten, zo blijkt uit het jongste bulletin over epidemieën van de WHO. In Azië zijn slangebe ten de oorzaak van 30.000 sterfgevallen per jaar. In Afri ka en Zuid-Amerika gaan hieraan duizend mensen per jaartlood. In de zogeheten ontwikkel de landen zijn de bfeten, dankzij de medische zorg, zelden dodelijk. In de VS bij voorbeeld is sprake van on geveer 45.000 slangebeten per jaar, terwijl het aantal sterfgevallen niet hoger is dan vijftien, zo blijkt uit de publikatie. In Australië gaat liet om driehonderd tot vijf honderd beten, met gemid deld twee doden. In Mexico verwonden slan gen en schorpioenen per jaar meer dan 63.000 mensen. Van hen overlijden er meer dan driehonderd. In Brazilië worden jaarlijks 20.000 slan gebeten geteld, waarvan er driehonderd dodelijk zijn. Van de zeven a achtduizend schorpioenensteken zijn er hoogstens 75 dodelijk. In Tunesië sterven jaarlijks tussen 35 en honderd perso nen, voor het merendeel kin deren, van de 30.000 40.000 mensen die een schorpioe- nensteek oplopen.

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 5