Onderwijs dreigt met conflict 'Zeggenschap OM over CID's is niet voldoende' r Binnenland VAVO bepaalt vandaag oekomst Ruud Lubbers Paardenmarkt tonden komen terug op akkoord' met Philips 'Vervolging Bouterse niet uitgesloten' Geen sumo-gevecht tussen Docters van Leeuwen en Nordholt WEET U WAAR HET GROOTSTE VAN NEDERLAND STAAT? iINSDAG 7 NOVEMBER 1995 ANP AlgMDMn Nederlands Persbureau CPD GMSDdMflte Pers Diensten Schoonmaakwerk voor vijftien gulden ncn haag Vanaf 1 januari kunnen particulieren voor vijftien gul den per uur schoonmaakwerk laten doen door een langdurig werkloze. Het gaat om een vierjarig experiment in een aantal (nog niet bekende) regio's. Bij succes wordt de regeling al in 1996 uitgebreid tot het hele land. Het experiment vloeit voort uit afspraken tussen minister Melkert en vakbonden en werkgevers in de schoonmaaksector. Het lage tarief is mogelijk als gevolg van een rijkssubsidie. Zeven jaar voor doden echtgenote oen bosch De rechtbank in Den Bosch heeft gisteren een 55-ja- Jïgeman uit Heesch veroordeeld tot zeven jaar cel. Op 23 febru ari doodde hij zijn 53-jarige echtgenote met acht messteken. De officier van justitie had twaalf jaar geëist voor moord, maar de rechtbank achtte voorbedachte rade niet bewezen. Volgens de man had hij zijn vrouw tijdens een seksspelletje met een mes achterna gezeten. Toen hij haar per ongeluk raakte en zij hem daarom uitschold, zou hij haar uit kwaadheid acht keer hebben gestoken. Hij depte de wonden, ging naar zolder om de doeken ie verstoppen en liet zijn vrouw liggen. Toen de politie kwam, blies de vrouw haar laatste adem uit. NCRV ook gehinderd door 'Angela' hilversum De orkaan Angela heeft ook de NCRV schade berok kend. Een team van de omroep was in de Filipijnse provincie Luzon opnamen aan het maken voor de dramaserie 'In naam der Koningin...'. De storm vernietigde het speciaal voor de serie gebouwde kamp. Er zal een opnamepauze worden ingelast van vier tot zes weken, de acteurs onder wie Thom Hofman ke ren naar Nederland terug. Linschoten bekijkt suggestie rond WW Tilburg Het ministerie van sociale zaken overweegt 'serieus' om bedrijven die winst maken maar desondanks mensen willen ontslaan, meer WW-premie te laten betalen. Staatssecretaris Linschoten zei dat gisteren in Tilburg tijdens een discussiebij eenkomst over de hoofdlijnen van het sociale beleid. Linschoten reageerde op een gedachte die kamerleden van onder meer D66, PvdA, WD, en CDA mee terug brachten van hun studiereis naar de VS. De Boer deed helemaal geen oproep haarlem Minister De Boer van milieu heeft helemaal geen op roep gedaan om kerstkaarten te boycotten. Dat misverstand is in de wereld gekomen na de uitzending van het VARA programma Vroege Vogels, afgelopen zondag. Daarin reageerde de minister )r 'hi positief op een actie van de VARA om het sturen van kerstkaar- ten door bedrijven wat in te perken. Ze zei dat haar ministerie geen kerstkaarten stuurt en het daarmee uitgespaarde geld aan een goed doel geeft. russel gpd-ap ind 20 x-premier Ruud Lubbers hoort litj waarschijnlijk nog vandaag of ij de nieuwe secretaris-gene raal van de NAVO wordt. De estien NAVO-ambassadeurs rillen vanmiddag als ze voor un wekelijkse informele lunch ijeenkomen, de knoop door- akken over opvolging van de elg Willy Claes. Daarbij is de tem van de Verenigde Staten et belangrijkst. De VS zouden olgens sommigen naar de )eense kandidaat Uffe Elle- nann-Jensen neigen. Deze werd zondag onverwacht door ninister Perry (buitenlandse za- en) uitgenodigd voor een ge- prek. Dat gesprek wordt verschil- end uitgelegd. In Franse kring wordt vermoed dat het de VS toort dat al negen NAVO-lid- taten zich voor Lubbers heb- len uitgesproken. Door met El- emann-Jensen te spreken, zou- len de VS willen tonen dat zij Nieuwe eisen voor personeel Terneuzen erneuzen anp )e Industriebond FNV en de ndustrie- en Voedingsbond NV willen toch nog wijzigin- en in het eindbod van de Phi- ps-directie over de reorganisa- ie van de vestiging in Temeu- en. De bonden zijn tot dit be- luit gekomen nadat ze gisteren et eindbod met hun leden adden besproken. Dat eind- lod hadden ze eerder met een ïeutraal advies' aan de achter en voorgelegd. De vakbondsleden vinden het nterecht dat Philips-werkne- ïers die een andere baan vin- en in het kader van het sociaal lan van de onderneming, het- elfde bedrag krijgen als werk- lemers die met een uitkering an 70 procent verder moeten, lok zijn ze het er niet mee eens at al in maart een collectieve ntslagaanvraag wordt inge diend voor de honderd werkne mers uit de handassemblage. Ze wijzen erop dat het om een moeilijk bemiddelbare groep gaat, voor wie meer tijd nodig is. De woordvoerder van de bon den erkent dat de bonden de Philips-directie alleen nog maar aan kunnen spreken op haar maatschappelijke verantwoor delijkheid. Omdat het om de toekomst van honderd mensen gaat, zal het naar zijn idee moeilijk zijn alle 670 werkne mers opnieuw tot staking te be wegen. Volgens Philips is het overi gens nog steeds niet duidelijk hoeveel banen door de voorge nomen reorganisatie moeten worden geschrapt. Dat moet nog blijken uit een onderzoek dat de vakbonden eerder dit jaar door stakingen afdwongen. Lx-leerlingen chanteren docente trecht anp en 43-jarige docente van een üddelbare school in Utrecht dit weekeinde slachtoffer ge worden van chantage door rie oud-leerlingen. Door in imenwerking met politie en penbaar ministerie het spel iee te spelen, heeft zij de da- ers in de val gelokt. De vrouw had een met de and geschreven brief ontvan- I ?n waarin de anonieme af- fender dreigde belastende fei- fn over haar aan de grote klok hangen. Zij zou dat kunnen oorkomen door zaterdag- wond een tas met 2.500 gul- en achter te laten bij een win- - elcentrum in Nieuwegein. In overleg met politie en jus titie besloot de vrouw op de eis in te gaan. Kort daarop werd de plastic tas weggehaald door een 18-jarige jongen uit Uit hoorn. De politie arresteerde hem, evenals twee Utrechtse jongens van zestien en zeven tien jaar. Alle drie zijn zij oud leerlingen van de school waar de docente les geeft. De beide Utrechters hebben inmiddels bekend dat zij de af persing hadden bedacht. Zij handelden volgens de politie uit rancune. Op afpersing staat maximaal drie jaar cel. De po litie wil niets kwijt over de in formatie waarmee de daders chanteerden. Het gaat volgens een woordvoerder om laster praat die niet klopt. Estafette van acties begonnen in Utrecht Het kabinet riskeert een levensgroot conflict met het on derwijzend personeel als er nu niet snel een serieus CAO- bod op tafel komt. Dat dreigement uitte eerste CAO-on- derhandelaar Henk van der Kolk gistermiddag tijdens een bijeenkomst in de tot de nok toe gevulde business- lounge van het FC Utrecht-stadion. Utrecht beet het spits af in een estafette van onderwijsacties die voor de ko mende dagen op de rol staat. utrecht anp hedel» In Hedel trok de grootste paardenmarkt van Europa gisteren 2187 paarden en duizenden bezoekers. De belangstelling overtrof die van de andere grote Nederlandse paardenmarkt in Zuid-Laren, die onlangs ook werd gehouden. Het was de 276ste keer dat de boeren naar Hedel trokken om een dier te kopen of verkopen. foto gpd william hoogteijling Zo'n zevenhonderd leerkrach ten uit de regio schreven zich in het stadion in voor een staking van een middag. De komende dagen wordt onder andere in Rotterdam, Groningen en de provincies Noord-Holland en Drente gestaakt. Woordvoerder Noud Corne- lissen van de onderwijsbond ABOP zei 'aangenaam verrast' te zijn over de opkomst in sta dion Galgenwaard. De ABOP heeft in de regio Utrecht onge veer vijfduizend leden. Dat aan tal verdrievoudigt als het leden tal van de overige deelnemende bonden, waaronder KOV, NGL en PCO, erbij wordt opgeteld. ABOP-bestuurder Van der Kolk maakte in zijn redevoering nogmaals duidelijk dat de bon den zich aan het lijntje gehou den voelen door minister Ritzen (onderwijs). De werknemers hebben in maart een CAO-voor- stel op tafel gelegd dat voorziet in een loonruimteverbetering van 4,5 procent. Een deel van dat geld zou moeten worden besteed aan vermindering van de werkdruk. De GAC) geldt voor 350.000 werknemers (onderwij zers en ondersteunend perso neel). ,,We wachten nu al meer dan zeven maanden op een tegen bod. Het onderwijs bungelt, ter wijl in zes van de acht over heidssectoren inmiddels wel CAO's zijn afgesloten", zei Van der Kolk. ..Sinds minister Deet- man is het onderhandelingskli maat in het onderwijs niet zo slecht geweest als nu met het paarse kabinet." Overigens heeft de minister beloofd dat hij uiterlijk morgen met een bod komt. De bonden negeerden Ritzens oproep om in afwach ting van zijn voorstel de acties af te blazen. De actie van gisteren heeft op een onbekend aantal scholen voor uitval van lessen gezorgd. Volgens Cornelissen zijn zeker vier Utrechtse scholen de hele middag dichtgegaan. Op andere scholen was de animo gering. de enige factor van belang in de Alliantie vormen en dat de Eu ropese eensgezindheid niet doorslaggevend is. Volgens en kele Deense kranten duidt het gesprek op een voorkeur van de VS voor de Deense kandidaat. Weer andere bronnen beweren dat de VS geen van beide ziet zitten en op zoek willen naar andere kandidaten. Een Ameri kaanse woordvoerder ontkende dit. Het wordt onwaarschijnlijk geacht dat de VS zich niet bij de overdonderende Europese voorkeur voor Lubbers zouden neerleggen. Een Amerikaans 'ja' voor Ellemann-Jensen zou on vermijdelijk op een transatlanti sche ruzie uitlopen. En die kan niemand zich veroorloven nu de NAVO voor de taak staat een vredesmacht van zo'n 60.000 man op de been te brengen om toe te zien op de naleving van het vredesplan voor ex-Joego- slavië. den haag «gpd Minister Sorgdrager (justitie) beslist spoedig of de voormalige Surinaamse legerleider Desi Bouterse wordt vervolgd we gens betrokkenheid bij drug handel. In tegenstelling tot de officier van justitie die het on derzoek leidt, sluiten procureur- generaal Docters van Leeuwen en secretaris-generaal Suyver van het ministerie van justitie vervolging niet uit. Dit bleek gisteren tijdens de verhoren van Docters van Leeu wen en Suyver bij de parlemen taire enquêtecommissie opspo ringsmethoden. Volgens Doc ters is overigens haast geboden met een eventuele vervolging, aangezien Desi Bouterse in het voorjaar tijdens verkiezingen kans maakt regeringsleider in Suriname te worden. Dan is een vervolging vrijwel onmogelijk geworden. Vorige week nog zei de Haag se officier van justitie Van der Voort tegen de enquêtecom missie 'geen enkele hoop of ver wachting' te hebben dat de zaak tegen Bouterse iets oplevert. Waar Van der Voort tevens aan stipte dat enkele ministeries ook 'belang' hadden bij het mislukken van het onderzoek, spraken Docters van Leeuwen en Suyver dit gisteren tegen. Probleem bij een eventuele vervolging van Bouterse (en mogelijk andere betrokken Suri- namers) is dat Nederland geen rechtsverdrag heeft met Surina me. Uitlevering aan Nederland kan dan een probleem vormen. Naar verwachting zal Sorgdra ger een eventueel besluit tot vervolging nemen in samen spraak met haar collega Van Mierlo van buitenlandse zaken, vanwege de diplomatieke moei lijkheden die dit kan opleveren. Het is een prachtige fantasie. De hoogste procu reur-generaal in dit land, A. Docters van Leeu wen, en de hoofdcommissaris van Amsterdam, E. Nordholt, als sumo-worstelaars. Geen mooi beeld vanwege de kruisgordeltjes rond hun voor deze evenwichtsport geschikte lijven. Nee. ge woon een schitterend symbolisch plaatje. Zij sa men in de ring voor een tweegevecht om de macht in politie- en justitieland. Smullen voor de toeschouwers. Vooralsnog moeten we genoegen nemen met de verbeelding. De tweestrijd komt er niet, tenzij indirect. Minister Sorgdrager heeft Docters van Leeuwen benoemd tot haar opvolger als procu reur-generaal in Den Haag. In het Haagse heeft Docters dus alles te vertellen. Daarnaast is hij ook nog de baas van de vier andere procureurs-gene raal. Uit dien hoofde mag en kan hij indirect met Nordholt in de clinch. Maar een volle, lijfelijke confrontatie moeten we helaas vergeten. Docters is te vroeg benoemd. Hij had de opvol ger van procureur-gene raal Van Randwijck in Amsterdam moeten zijn. Dan had het gedonderd en gebliksemd boven de hoofdstad. Dan zou het wapengekletter langdu rig en onophoudelijk zijn doorgedrongen tot in de verste uithoeken van jus titie- en politieland. De strijd om de macht zou pas beklonken zijn, wan neer een van de twee het onderspit zou delven. En dat moment is ongetwij feld pas daar bij de laatste snik. Het kon niet zover komen. Sorgdrager kon een jaar geleden als minister niet voorzien welke ont hullingen de enquêtecommissie opsporingsme thoden allemaal zou doen. Bovendien, dat be greep Sorgdrager toen al wel, was er een Docters van Leeuwen nodig om het kleffe bed van justitie eens goed op te schudden. Docters kwam en nog geen tien maanden na zijn aantreden was Van Randwijck weg. Daar was geen ontkomen aan, suggereerde Docters gisteren. ,,F.r was een spe ciaal probleem met Van Randwijck," hield hij commissievoorzitter Van Traa voor. ,,Dat hing sa-' men met een gebrek aan communicatie in het ressort Amsterdam. Nordholt, de Amsterdamse hoofdcommissaris die ijdelheid koestert als een grote deugd, wacht een nieuw tegenstrever. Iemand, uitgezocht door Docters van Leeuwen, die ongetwijfeld niet opzij gaat voor de nietsontziende dadendrang van de hoogste Amsterdamse diender. Maar dit zal de man met de opgesteven borst niet deren. De strijd is gestreden, Amsterdam, lees Nordholt, heeft voor het grote publiek zijn gelijk gehaald en dus trekt de hoofdcommissaris zich vanaf 1997 op staatskosten geriefelijk terug in een door hem zelf gecreëerd paradijsje. Het sumo-gevecht kun nen we vergeten. En Docters zal zijn aandacht richten op andere 'zwakke broeders' binnen zijn invloedsfeer. Voor de enquêtecommissie toonde het voor malig hoofd van de Binnenlandse Veiligheids Dienst geen pardon met mogelijke dwarsliggers. Docters heeft binnen het openbaar ministerie (OM) de lijnen uitgezet en wie zich daar niet in voegt, kan opstappen. Ophoepelen kunnen ook de officieren van justitie, die in de omstreden IRT-methode onvoldoende hun gezag hebben la ten gelden of gewoon hebben gefaald. Maar dat moet het onderzoek van de rijksrecherche nog uitwijzen. Of de Haarlemse hoofdofficier van justitie Lo- dewijk de Beaufort dan zijn hoofd verliest, moet daarom worden afgewacht. Duidelijk is wel dat Docters zijn Lodewijk erop heeft gewezen dat het Haarlemse hoofd 'op het hakblok ligt'. Maar dat zei hij in een met wit leder aangeklede bar tijdens het genot van een whisky na een lange dag vergaderen. De Beaufort veroorloofde zich toen grapjes over de ontstane chaos in justitie land. Maar zijn baas Doc ters, gezegend met een scherp analytisch vermo gen, maakte een meer rea listische inschatting van zijn situatie. ..Ik heb toen gezegd, Lodewijk, je hoofd ligt op het blok. Dat heeft hij, geloof ik, wel in zijn oren geknoopt." Docters zegt niet uit te zijn op koppensnellen. Wel is hij van plan het winkeltje van het openbaar ministerie drastisch schoon te vegen. Voor super enthousiaste misdaadbestrijders is bij het OM geen plaats meer, tenzij de 'missie' goed kan wor den gecontroleerd. „Verantwoording kan niet achterwege blijven," zo luidde de niet mis te ver stane boodschap van Docters aan de parlemen taire commissie. Een boodschap die ook de Haar lemse hoofdcommissaris van politie R. Straver zich ter harte mag nemen. Woensdag en donderdag verhoort de commissie politici over opsporingsmethoden. Morgen ver schijnen G.J. Wolffensperger (D66), E. van Thijn (PvdA, ex-minister van binnenlandse zaken), L. Brinkman (CDA) en P. Stoffelen (PvdA). Don derdag komen achtereenvolgens V van der Burg (CDA), E. Hirsch Baffin (CDA, ex-minister van justitie), W. Sorgdrager (D66, huidige minister van justitie) en H. Dijkstal (VVD, huidige minis ter van binnenlandse zaken). JAN KUYS VAN TRAA Verslaggever Jan Kuys is aanwezig bij de openbare verhoren van de parlementaire onderzoekscommissie Van Traa, die zich verdiept in de opsporingsmethoden van de politie en justitie Onze Haagse redacteur beschouwt en analyseert en geeft de achtergronden. Docters van Leeuwen bij commissie-Van Traa: den haag gpd De zeggenschap van het open baar ministerie (OM) over het werk van de criminele inlichtin gendiensten (CID's) van de po litie is onvoldoende. De leiding van het OM over het CID-werk is niet wettelijk geregeld. De Haagse procureur-generaal Docters van Leeuwen ziet dit als een van de oorzaken van de IRT-affaire, evenals het achter houden van informatie door politiemensen. „Alleen de mis sie telde, het achterover trekken van de criminele organisatie." Docters van Leeuwen zei dit gisteren tegen de parlementaire enquêtecommissie opsporings methoden. Als voorzitter van het college van procureurs-ge neraal geeft Docters van Leeu wen leiding aan het openbaar ministerie. Hij veegde de vloer aan met de praktijken van de Haarlemse CID-ers Langendoen en Van Vondel. Die wisten dat een informant veel crimineel geld verdiende, gebruikten zelf geld van de informant om poli tiezaken te betalen en lieten na meerderen en gezagsdragers van het openhaar ministerie te informeren. Docters wil in de toekomst dat alleen de zes interregionale rechercheteams vergaande op sporingsmethoden als infiltratie gebruiken. Ook pleitte hij er voor het openbaar ministerie te ontheffen van zijn beheerstaken over de politie, een mening die menig collega en hoofdofficier van justitie niet met hem deelt. Sinds de politiewet van 1992 bepalen de korpsbeheerder (de burgemeester van de grootste gemeente) en de hoofdofficier van justitie samen hoe het poli tiebudget wordt gebruikt. Nadat enkele weken geleden de Amsterdamse procureur-ge neraal Van Randwijck het veld ruimde, is het volgens Docters van Leeuwen te vroeg om ver- Procureur-generaal mr. A. Docters-Van Leeuwen tijdens het verhoor gisteren voor de parlementaire enquêtecommissie. foto» gpd »cees horn dere personele ingrepen te ver wachten. „Ik wacht de rap portage van de enquêtecom missie en het rapport van de rijksrecherche af." De hoogste ambtenaar van het ministerie van justitie, se cretaris-generaal mr. j. Suyver, vindt achteraf dat de overheid eerder normen had moeten stellen aan de opsporingsme thoden. Volgens Suyver is op het ministerie voor het eerst in 1989 gediscussieerd over gren zen aan de opsporingsmetho den. Suyver vond regels toen niet nodig. Suyver gaf tegenover de com missie toe dat hij tot de IRT-af faire niet heeft geweten dat er onder toezicht van de politie drugs op de markt kwamen. Toen in het kader van de IRT- affaire de top van het ministerie daar eind 1993 over werd inge licht, kon de topambtenaar dat aanvankelijk niet geloven. „Ik vond het een absurd verhaal." Dat er in Den-Haag ook co caïne de markt bereikte, hoorde hij pas enkele maanden gele den. Volgens Suyver had de hui dige justitieminister, Sorgdra ger, toen zij nog procureur-ge neraal in Den Haag was, haar voorganger Hirsch Ballin daar van op de hoogte moeten bren gen. Hirsch Ballin zei tijdens een Kamerdebat over de IRT-af faire dat de politie nooit hard drugs op de markt had laten ko men. Sorgdrager was bij haar aantreden als PG, enige tijd voor het debat, al op de hoogte gebracht van de operatie. Intussen beslist het kabinet vrijdag of de parlementaire en quêtecommissie mag beschik ken over het geheime deel van het rapport van de commissie- Wierenga over de IRT-affaire. De enquêtecommissie onder handelt sinds vorige week met de ministers over de kwestie. Als ook het kabinet vasthoudt aan geheimhouding, overweegt de enquêtecommissie de Twee de Kamer in te schakelen. mm* Blader even verder In de krant

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 3