Bromsnor-strafrecht nekt politie en justitie 'Ik hoop niet dat we een trend hebben gezet' Feiten &Meningen Zuid-Afrika leeft boven zijn stand Liberia worstelt met uitvoering vredesakkoord DINSDAG 7 NOVEMBER 1995152 NMEUWSANALYSE De jaarlijkse inflatie in Zuid-Afrika bedroeg in augustus 6,4 procent, het laagste cijfer sinds 23 jaar. Een succes voor de nieuwe re gering die, ondanks alle druk om meer geld aan sociale projecten uit te geven, toch een gematigd financieel beleid voerde. Maar tot teleurstelling van veel gewone Zuidafrika nen /.al het gunstige inflatiecijfer zich niet vertalen in een lagere hypotheekrente. Wie geld leent, moet in Zuid-Afrika /.waar bloeden. De hypotheekrente ligt boven .de achttien procent. Trek je daar de inflatie van af, dan kom je uit op een reële rente van twaalf procent een van de hoogste ter wereld. Dat rentepercentage is rampzalig voor de Xuidafrikaanse economie. Niets is voor startende ondernemers ontmoedigender dan een rente die je hele potentiële winst opeet. En nieuwe ondernemingen zijn een belangrijke factor in een daadwerkelijke aanpak van de werkloosheid, die onder de zwarte bevolking tegen de veertig procent loopt. (jok de ambitieuze woningbouwplannen van de regering komen erdoor in gevaar, want die zijn alleen haalbaar als woning zoekenden zelf ook enig geld in hun nieuwe woningen stoppen. En dat is met deze ren testand voor de laagste inkomensgroepen een absolute illusie. De Xuidafrikaanse Reservebank erkent die problemen, maar heeft al laten weten dat van renteverlaging geen sprake kan zijn. De belangrijkste oorzaak is dat Xuidafrika- nen ondanks de hoge rente als gekken geld lenen. Dat gaat vaak in een zeer verborgen vorm. Bijna alle grootwinkelbedrijven heb ben een eigen kredietkaart, die het de klant mogelijk maakt televisies of kruidenierswa ren te kopen en die later te betalen. De meeste produkten worden met een afbeta lingsmogelijkheid aangeboden. Mensen komen op die manier in grote problemen en de gevolgen daarvan worden ook langzaam zichtbaar. Na een stijging van de verkoopprijzen in de eerste maan den na de verkiezingen van vorig jaar, zijn huizen de afgelopen twee maanden voor het eerst weer goedkoper geworden. Niet omdat mensen massaal het land willen ver laten, maar omdat ze massaal moeite heb ben met de aflossing van hun hypotheek. liet gemak waarmee Xuidafrikanen geld lenen, is volgens een woordvoerder van de Reservebank een erfenis van de laatste ja ren van de apartheid, toen de inflatie welis waar heel hoog was, maar de regering des ondanks aan een zeer lage rentestand vast hield. Dat werd gebaseerd op de hoge eco nomische groei. Maar die groeicijfers waren zeer kunstmatig. Bepaalde delen van de economie werden simpelweg niet meege teld. Zuid-Afrika is er, kortom, aan gewend boven zijn stand te leven en plukt daar nu de wrange vruchten van. KAAPSTAD RUNA HELLINGA Onderzoeker legt schuld IRT-ajfaire bij parlement CORRESPONDENT „Iedereen wijst nu met het vingertje naar politie en justi tie. Die vingertjes moeten echter naar de Tweede Kamer en het ministerie wijzen. De politici en de ambtenaren hebben het erbij la ten zitten." Met meer dan gewone belangstelling volgt Peter van Koppen het onderzoek van de parlementaire enquêtecommissie opsporingsmetho den. Als hoofdon derzoeker van het onafhankelijke Ne derlands Studiecen trum Criminaliteit en Rechtshandha ving (NSCR) in Lei den is hij beroeps matig bij het onder werp betrokken. Bovendien heeft Van Koppen als fractievoorzitter van D66 in de Haarlem se gemeenteraad ■een bestuurlijke band met het poli tiewerk. Van Koppen: „Politie en justitie krijgen nu op hun lazer. Maar ze moesten met inade quate middelen een klus oppakken, die ze niet aankonden, foto united photos de boer ron pichel Hij licht zijn stelling toe: „Stel, jij hebt een fa briek van moertjes en schroeven. En vervol gens vraag ik jou om voor mij een vliegtuig te maken. Dan moet je later niet verbaasd zijn, als dat vliegtuig uit de lucht valt. Toch is dat wat et nu gebeurt. Mensen zijn onthutst en boos, omdat de opsporing van zware crimina liteit mislukt, terwijl politie en justitie daar ab soluut onvoldoende voor zijn toegerust. Volgens Van Koppen hebben politie en justitie met het onderzoek naar zware criminaliteit een nieuwe weg ingeslagen. Niemand weet echter hoe je die weg het best kunt bewande len. Noch waar die weg toe leidt. Van Koppen: „Je hebt in Nederland nu een soort klassiek Bromsnor-strafrecht. Er is een misdrijf ge pleegd, er wordt een verdachte gezocht, er komt een politie-onderzoek, de officier van justitie wordt ingeschakeld en die neemt een besluit over wel of niet vervolgen, waarna de rechter oordeelt." Hij vervolgt: „Het opsporen van zware crimi naliteit is echter heel wat anders. Meestal ont breekt een echte verdachte. De onderzoeken duren jaren en worden gedaan door een grote club agenten. Het bestaande Bromsnor rechtssysteem is niet op dit soort onderzoeken toegesneden. Niet qua systeem en niet qua or ganisatie." De onderzoeker vindt dat met name minister en Tweede Kamer het er lelijk bij hebben laten zitten. Toen politiekringen dringend adviseer den de 'zware jongens' aan te pakken, hebben kabinet en parlement daar gemakkelijk 'ja' te gen gezegd. Maar zonder de bijbehorende maatregelen te nemen. Van Koppen: „Over een goede organisatie is niet nagedacht. Over een goede democratische controle op het werk is niet gesproken. Er is niet voldoende geld ter beschikking gesteld. Het openbaar ministerie heeft helemaal geen zicht op de nieuwe taken en is nog ingericht volgens het klassieke Brom snor-model." Van Koppen hoeft er niet over na te denken. De gebreken van het systeem rollen in een vloeiende stroom uit zijn mond. De samenle ving is veranderd, de criminaliteit is veran derd, maar vooral bij justitie blijft alles hetzelf de. „Het wetboek van strafvordering is verou derd. De geringe rol van de rechter-commissa- ris is nooit aangepast. Binnen de rechterlijke macht is eveneens weinig veranderd." De politie is recent wel gereorganiseerd, maar ook daar signaleert Van Koppen enkele grote tekortkomingen. De veranderingen bij de poli tie hebben een kloof veroorzaakt tussen bazen en uitvoerders. „De bazen weten niet meer wat er op de werkvloer gebeurt," aldus Van Koppen. Voorts heeft de nieuwe Politiewet de controle van gekozen bestuurders op het poli- tie-apparaat zo goed als weggepoetst. Ge meenteraden hebben nauwelijks nog iets te zeggen over het werk van de politie. Van Koppen, concluderend: „In het huidige systeem hebben we geen controle meer op het politiewerk. Niet op de financiële afwikkeling, er is geen democratische controle en het management heeft zoveel vrijheden dat het daar makkelijk misbruik van kan maken. Zie de situatie tussen Nordholt en Van Rand- wijek." Hij schudt zijn hoofd. „Een oude organisatie met gloednieuw, gevaarlijk werk opzadelen en dat niet controleren..." Dat is vragen om moei lijkheden. „Politie en justitie krijgen nu op hun lazer. Maar ze moesten met inadequate mid delen een klus oppakken, die ze niet aankon den. Dan kun je ze verwijten dat er onortho doxe methoden zijn gebruikt, maar in feite ligt de schuld gewoon bij de Tweede Kamer." Als lid van de Haarlemse gemeenteraad zal hij zich moeten buigen over wie verantwoordelijk is voor wat er bij het korps Kennemerland is gebeurd. Hoewel Van Koppen denkt dat de Haarlemse rechercheurs Langendoen en Van Vondel oprecht hebben geprobeerd boeven te vangen, vindt hij toch dat hoofdcommissaris Straver als directe baas verantwoordelijk is. Het is nu nog even de vraag waarvoor, want het rijksrecherche-onderzoek zal moeten uit wijzen of de Haarlemse CID'ers strafrechtelijk kunnen worden aangesproken, dan wel ge woon te veel geavonturierd hebben. Van Traa heeft volgens de wetenschapper li ten zien dat dit soort werk zonder een deug lijke democratische controle verschrikkelijk v de hand kan lopen. Daarnaast is het voor hi zeer de vraag of de politie zo sterk de nadru moet leggen op drugonderzoeken. Andere 8 men van criminaliteit zijn minstens zo bedi e gend, zegt Van Koppen, terwijl de gigantisd - inspanningen van de politie in drugzaken n welijks iets opleveren. De prijs verandert nil i het aantal gebruikers wordt niet minder en winsten worden toch wel behaald. Ook als j een paar mensen voor een jaar of drie, sluit. Met andere woorden: het haalt allem? maar weinig uit. „Een rare situatie", mijmert Van Koppen, heel rechtssysteem gaat onderuit, omdat he niet op de nieuwe zaken is toegesneden. Zo ook is vanwege een klein deel van het politi werk de hele politiezorg in opspraak g Die ontwikkèling is desastreus. Vooral voor Haarlemse korps. We hebben in Nederland zien hoe goed het Haarlemse korps is, wat voor uitstekend werk het heeft gedaan. Da< om is het volslagen onterecht dat het door affaire zo'n smet op het blazoen krijgt. DEN HAAG.JAN KUYS WIM STEVENHAGEN m mmt VAITOHI)MEW^NIMI« EH MiueueeiKK - httfr WKW WEfr. VtXK ENKELE OHqe^üütPÊ Pï&üföiï, W(pZOj,ïHcOÜJ£R- l*TleKS EWHernatHETMILIÊUKHOW»' •(ree Fiers rimer moot vmj uneoaue»- Nu Charles Taylor eindelijk de hoogste regionen van de macht in Liberia heeft bereikt, is hij de con trole kwijtgeraakt over zijn eigen strijders. Moordend en plunde rend trekken manschappen van het Patriottisch Front (NPFL) door het Westafrikaanse land en brengen zo het uiterst broze vre desproces in gevaar. Vanwege de gewelddadigheden hebben de Verenigde Naties alle humanitaire hulpacties opgeschort. Terwijl Taylor zich na vijfjaar he vige burgeroorlog als lid van de nieuwe Regeringsraad comforta bel in het regeringspluche heeft genesteld, lijken zijn vaak nog erg jeugdige aanhangers zich weinig gelegen te laten liggen aan de roep om wede, ontwapening en wederopbouw van het land. Aan houdende berichten spreken over bendes van muitende soldaten die dorpen terroriseren en plun deren. Na aanvallen op buiten landse hulpverleners en de plun dering van een opslagplaats voor voedsel dat bestemd was voor vijfhonderd wezen, was voor de VN de maat vol en werd besloten hun hulpprogramma voor onbe paalde tijd te stoppen. Een flinke klap voor de bevolking van Liberia, of wat daar nog van over is. Het door de burgeroorlog geteisterde land kan absoluut niet zonder hulp van buiten. VN-ver- tegenwoordiger Hansen sprak vo rige maand tijdens een donorcon ferentie over Liberia over de wat grootte betreft derde humanitaire crisis in de wereld van vandaag, na Rwanda en Bosnië. Gedurende de burgeroorlog van de afgelopen vijf jaar is ruim de helft van de 2,5 miljoen inwoners huis en haard kwijtgeraakt en naar andere regio's of het buiten land gevlucht. Meer dan 150.000 mensen zijn omgekomen. Voed- selproduktie en handel zijn hier door zo goed als stil komen te lig gen, wat in grote delen van het land tot hongersnood heeft ge leid. In sommige gebieden in cen traal Liberia is vijftig tot zestig procent van de bevolking onder voed en sterven iedere dag tien tallen kinderen en ouderen aan uitputtingsverschijnselen en aan verwante ziekten. Zonder voed selhulp zullen die cijfers drastisch stijgen. Tijdens de donorconferentie vori ge maand bleek het Westen wel degelijk bereid te helpen, maar wel onder bepaalde voorwaarden. Taylor en zijn collega's uit de Re geringsraad vinden dat hun land er op het gebied van de interna tionale hulpverlening maar be kaaid vanaf komt. „Het Westen zit gewoon te slapen", meende Tay lor. Maar donoren redeneren dat het weinig zin heeft en bovendien te gevaarlijk is structurele hulp te bieden als Liberia niet zelf op de eerste plaats bereidheid toont voor vrede en stabiliteit te zorgen. Het in augustus getekende vre desakkoord is alom geprezen, maar de wapenstilstand en ont wapening van alle strijdkrachten die daaruit hadden moeten voort vloeien, zijn nog altijd niet be waarheid. Gevochten wordt er nog steeds en in plaats van hun wapens in te leveren, gebruiken de strijders ze liever voor plunde ringen. Dat de uitvoering van het vredes verdrag niet eenvoudig zou zijn, stond natuurlijk'op voorhand vast. Het is vooral moeilijk een oplossing te vinden voor de kwes tie van de tienduizenden jonge ren wier enige middel van be staan de afgelopen jaren de oor log was, die ongeschoold zijn en geen familie meer hebben om op terug te vallen. Hun wapen is nu nog de enige kans op wat voedsel, dus dat leveren ze niet zo snel in. Rebellenleiders als Taylor en Ge orge Boley hopen de jonge strij ders te overreden door hen geld te geven in ruil voor hun wapJens; een van de redenen waarom ze zo'n dringend beroep op het Wes ten doen voor hulp. Maar een nieuwe toekomst wordt hen daarmee uiteraard nog niet geboden. Daarvoor zijn deugdelij ke opvang- en scholingsprogram ma's nodig en hoe sneller die van de grond komen hoe beter. Maar ook daar is veel geld voor nodig en donoren kunnen dus niet als maar blijven wachten op grotere stabiliteit, alvorens over de brug te komen. Een positief teken is dat de leiders van de diverse rebellenbewegin gen er nog steeds hard aan trek ken om het vredesproces te laten slagen. Zo hebben voormalige aartsrivalen en nu collega's bin nen de regeringsraad Taylor en Alhaji Kromah (Ulimo) het afgelo pen weekeinde uren bij elkaar ge zeten om een eind te maken aan de gevechten tussen beider legers, die ook na de officiële wapenstil stand zijn doorgegaan. Uiteinde lijk werden ze het eens over het instellen van een bufferzone tus sen de door hen bezette gebie den, waar vervolgens leden van het Afrikaanse vredesleger Eco- mog zullen worden ingezet. Beide leiders vonden het ook goed dat datzelfde Ecomog daar na ook troepen in de rest van het land inzet en er een veilige door gangsroute wordt gecreëerd zodat voedsel en medicijnen veilig en snel naar de noodlijdende bevol king gebracht kunnen worden. Hulpverleners hebben al laten weten dat zodra Ecomog-troepen zich over heel Liberia hebben ver spreid, zij hun werkzaamheden onmiddellijk zullen hervatten. NAIROBIFRANS V NHOUDT CORRESPONDENT Bonden laten procesbegeleiders toe Binnengehaald door de vakbonden en be taald door de Nederlandse Spoorwegen: twee mysterieuze procesbegeleiders wer den de afgelopen weken in het diepste ge heim toegelaten tot de onderhandelingsta fel van NS en bonden. Voor het eerst in de geschiedenis lieten dè vakbonden oorlogs kleuren en wapentuig thuis en schikten zij zich naar de onafhankelijke adviseurs die 'de rituele dansen in de kiem wisten te smoren'. I loogoplopcnde ruzies in de top van bedrij ven worden al sinds jaar en dag beslecht door onafhankelijke bemiddelingsadvi seurs. Ook bij reorganisaties van bedrijven huren directies steeds vaker organisatiebu reaus in die voor een riante vergoeding de kast uit komen stoffen. Philips-topman Timmer liet zijn eigen managementsgoeroe Prahalad uit de Verenigde Staten overko men toen het electronicaconcern in de ope ratie Centurion door de mangel werd ge haald en ook de KLM-directie en -vliegers stelden twee onafhankelijke adviseurs aan die de salarisschalen moesten doorlichten. „Die mensen zijn bijna altijd belangenbe hartigers en hebben meestal primair het doel de werkgever te ondersteunen en het proces niet te laten ontsporen." A. de Korte is hoofd adviesgroep personeelsmanage ment bij het organisatie-adviesbureau Be renschot in Utrecht. Zijn bureau wordt vaak ingeschakeld als de mist in een bedrijf maar niet wil optrekken. „Dat kan om een ordi naire ruZie om de centen gaan of om een forse reorganisatie." Voor de bonden verbeeldden de adviseurs en deskundigen tot nu toe de macht van het grootkapitaal, weet ook Berenschot. „Bonden laten zich zelden of nooit onder steunen.'" De vakbondsbestuurders konden hun eigen boontjes wel doppen en wisten genoeg van strategieën en onderhandelen af om het beste voor hun achterban uit de kast te slepen. Daarvoor ga je niet te biecht bij de in onberispelijk pak gestoken duivel. „Dit is uniek in vakbondslandzegt CNV- voorlichter P. Rus. „Er wordt wel vaker met bemiddelaars gewerkt, maar dat zijn dan belangenbehartigers die uit de bonden voortkomen of door de werkgever worden ingehuurd. De sfeer bij de NS was echter zo verziekt en er was zo'n grote arbeidsonrust dat er iets moest gebeuren. Het water stond aan de lippen." Die wetenschap en de angst dat de bonden elkaar zouden afmaken en in de onderhan delingen 'met veel rituele dansjes hun eigen punten erin zouden Fietsen', bracht FNV- vakbondsbestuurder Korteweg er half okto ber toe het idee van 'procesbegeleiders' op tafel te leggen. Een idee dat met open ar men werd ontvangen door spoorwegen topman A. den Besten die de knip open trok. „We hebben moeten beloven dat we hun identiteit niet bekend maken, ze willen achter de schermen blijven", aldus bestuur der Hardeveld van de Federatie Spoorweg Vakvereniging (FSV). Zelfs de voorlichters van de vakbonden weten niet welk bureau is ingehuurd. Als uiteindelijk de specialisten afkomstig lij ken van het Baarnse organisatiebureau Horringa De Koning (waar minister Wij- ers nog is weggehaald), reageert mededirec teur G. Gerritsen bevreemd. Hij vindt het maar een 'rare vraag'. „We praten niet over onze cliënten. Ik geef geen commentaar en we geven geen info. Dat is onze policy. Wel of niet uit Baarn, de adviseurs hebben goed werk gedaan volgens de bonden en NS. Ze hebben de onderhandelingen op< rails weten te houden en mijlengrote gati overbrugt. Harreveld: „Als ik terugkijk, n* ik zeggen dat de adviseurs het verloop val het proces gunstig hebben beïnvloed." H liefst blijven de bonden ook in de toekom hun eigen kastanjes uit het vuur halen. „I hoop niet dat de inschakeling van dit soo adviseurs een trend wordt. Dat betekent i melijk dat we dan weer diep in de proble men zitten." DEN HAAG PETER DE KNEGT

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 2