Leidsch 12 Dagblad [sraël praat -ilweer met Vrede van Rabin is een vrede van niets' Het extraatje van Honig en Oryza. SS?» Kogels ketsen terug op Leidse schietbaan Jubileumfeest Excelsior door fraude opgeschort Franse kabinet vervangen Omgenummerd telefoonboek verschijnt later 2.84 GOED NIEUWS I>m. HU3ZJ i Binnenland Kabinet riskeert groot conflict met leraren Leiden Diefstal van winkelwagens is nijpend probleem Cultuur en Kunst Indisch festival f trekt veel belangstelling Sport Achterban is niet blij yi met prestaties van I jy Quick Boys LOSSE NUMMERS ƒ1,65 ZATERDAG 1,85 I mn Hebron gaat het leven tijdens begrafenis van Israëlische premier zijn gewone gang ■BRON AD BLOEMENDAAL labin is dood, maar wat maakt het lit? Ik hoop dat God ervoor zal zorgen lat Hussein en Mubarak zijn lot delen, lovers van hun volk, dat zijn ze alle- :i." Mohammed, een grijsbebaarde inderwijzer, staat in de apotheek van Hussein Harmas in Hebron. Dat hij mpathiseert met de Harnas hoeven te niet eens te vragen. Van alle steden ip de Westelijke Jordaanoever is de is- nitische beweging in Hebron het best irtegenwoordigd. De klok in Harmas" apotheek wijst 'ee uur. In Jeruzalem, zestig kilometer loordelijker, begint de begrafenis van iremier Rabin. Israël en de wereld vol- ;n de plechtigheid op de Herzl-berg, aar in Hebron gaat het leven zijn nor- ale gang. In de straten van het oude centrum en op de markt is het druk. Niemand lijkt geïnteresseerd in wat er in Jeruzalem gebeurt. Het is aan Rabin en Arafat te danken dat de Hebronieten over een maand of zes woeden verlost van het Israëlische bezettingsleger. Maar Mohammed hoopt dat we hem niet kwalijk nemen dat hij niet dankbaar is. ,,Want wat voor vrede krijgen we door Rabins toedoen? Een vrede van niets! Voor 1948 woonde ik in Haifa en in die tijd zijn er honder den Palestijnen gedood. Rabin was toen een van de militaire leiders. Dat zal ik nooit vergeten." „Alles wat Rabin in zijn leven heeft gedaan, was alleen voor Israël en de jo den. Dat was wat hij vrede noemde. Maar kan ik daardoor naar Haifa terug keren? Heeft hij de paar honderd kolo nisten die hier in Hebron ons leven ver gallen eruit gegooid? Hier buiten heb ben ze een jaar geleden drie mensen doodgeschoten. En dan praat ik nog niet eens over die kolonist die vorig jaar 29 mensen in onze moskee vermoord de. De Israëli's zeiden dat het een gek was. Maar de man was dokter. De moordenaar van Rabin was een stu dent, maar die zal ook wel gek worden verklaard. Na april, als een deel van het leger hier vertrekt, zal er niets verande ren. Geen enkele Israëlische regering durft de kolonisten weg te sturen." Harmas ontpopt zich als een marxist van het oude stempel: de rol van het in dividu in het historisch proces is zeer beperkt. „Het maakt niets uit of Rabin dood is of leeft. Koning Abdallah is ver moord en Sadat is doodgeschoten, maar de geschiedenis gaat gewoon door.'Als de massa vrede wil, dan komt er vrede. Maar Rabin streefde nooit echt naar vrede. Hij was een slachter en een terrorist. Palestina is Arabisch land dat in 1948 is bezet. Het zogenaamde vredesproces verandert daar niets aan." Het verbaast niemand in Hebron dat Rabin is vermoord door iemand van zijn eigen volk. Dat er heel wat extre misten onder de Israëli's zijn, daar wa ren ze allang van overtuigd. De enige joden die ze kennen, zijn soldaten van het- bezettingsleger en fanatieke kolo nisten. Rabin was een goede leider van zijn volk. daar lijken de Palestijnen het met elkaar over eens. Maar wat goed is voor de Israëli's, is dat ook goed voor de Palestijnen? Daarover verschillen de opvattingen. Pagina 7: Kolonist: Wij reageren uit wanhoop. Politie kruipt door oog van de naald LEIDEN MONICA WESSELING De Leidse politie is door het oog van de naald gekropen. De schietbaan aan de l^angegracht blijkt levensgevaarlijk te zijn. De rubberen mat die de kogels moet opvangen, kaatst deze juist terug. De Arbeidsinspectie heeft de baan onmiddellijk ge sloten. „En het is een wonder dat er geen ongelukken zijn ge beurd", aldus politiewoordvoer der F. Vergeer. Volgens Vergeer ketsten de kogels met flinke snelheid terug van de mat (de zogeheten rico chet), waardoor schietende agenten behoorlijk gewond hadden kunnen raken. De rub beren mat moet de kogels juist 'opslurpen'; het is nog niet dui delijk waardoor de mat niet goed werkt. Voortzetting vredesproces enige keuze >ekijke im 133 e Israëlische regering en de Palestijnse PLO onderhan den al vandaag, een etmaal na de begrafenis van de imoorde Israëlische premier Rabin, verder over de verdracht van gebieden op de Westelijke Jordaanoever. We hebben besloten het vredesproces voort te zetten, mdat wij geen andere keuze hebben", aldus waarne- ïend premier Peres vanmorgen. RUZALEM-TEL AVIV Rtr-AFP-GPD e besprekingen gaan met na- over de stad Jenin. Dat volgt het akkoord over uitbreiding in het Palestijnse zelfbestuur^ p de Westelijke Jordaanoever at Rabin en PLO-leider Arafat september tekenden. Israël hief vanochtend de af- uiting van de grenzen met de Westelijke Jordaanoever en de iazastrook ten dele op. Palestij en met een werkvergunning it de Gazastrook die ouder zijn an 35 jaar en Palestijnen van e Westoever ouder dan 30 jaar logen weer naar hun werk in sraël, aldus een militaire 'oordvoerder. De autoriteiten hadden de grenzen na de moord op Rabin gesloten. Gisteren al maakte de Israëli sche regering bekend dat de te rugtrekking van haar troepen van de Westelijke Jordaanoever, die door de moord op Rabin was onderbroken, nu volgens plan wordt hervat. „We nemen het akkoord met de Palestijnen serieus, dus ook de uitvoering ervan", aldus waarnemend pre mier Peres. „De teraardebestel ling was voor de man die de vrede aanvoerde en niet om de vrede te begraven", voegde hij eraan toe. Eveneens gisteren liet Peres weten dat de verJdezingen in de autonome Palestijnse gebieden Koning Hussein van Jordanië (links) en waarnemend premier Shimon Peres van Israël ontmoetten elkaar na afloop van de begrafenis van Rabin. op 20 januari doorgaan. Hij zei moordenaar geen eenzaam loos aan bij die van een groot hoord van de Tien Geboden?", dit tegen zijn Franse ambtge- opererende gek. Toen Yigal deel van het rechts-denkende vroeg de rechter. „Als dat alles is noot Chirac, aldus medewerkers Amir gisteren in Tel Aviv werd publiek. Hij baseert zijn verzet wat u van de tora weet, is het van de Franse premier. voorgeleid, maakte hij een vol- op de joodse godsdienst en de droevig met u gesteld", aldus Anders dan veel Israëliërs komen evenwichtige indruk, halacha, de religieuze wet. Amir. hem wel afschilderen, is Rabins Zijn argumenten sloten naad- „Maar heeft u dan nooit ge- IOORDWUK PAUL DE VLIEGER )e Noordwijkse muziekvereni- png Excelsior stelt haar jubile umfeest dat voor komend voor- ,ar de rol stond noodge- lwongen een jaar uit. Na de Ciude gepleegd door de - in- iddels voormalig - penning- neester van de vereniging, g leeft Excelsior geen geld om het eest in 1996 te houden. Dan - >estaat Excelsior 75 jaar. De le- len van de muziekvereniging lebben inmiddels met het uit- fel ingestemd. In oktober kwam bij een kas controle aan het licht dat de 32- arige penningmeester van Ex celsior een forse greep in de clubkas had gedaan. De man is door de politie aangehouden, heeft bekend en is in afwach ting van een rechtszaak weer op vrije voeten gesteld. De vereni ging zit inmiddels met de ge baren peren: er is een bedrag van ruim 10.000 gulden verdwe nen, maar bovendien zijn voor ongeveer net zo'n hoog bedrag schulden ontstaan. „Het geld waarmee de pen ningmeester rekeningen diende te betalen, is immers in zijn ei gen zak verdwenen", vertelt voorzitter B. van Schie. „Juist doordat schuldeisers die al maanden op hun geld zaten te wachten zich meldden, is de zaak aan het rollen gekomen. Die signalen zijn voor ons aan leiding geweest een onderzoek in te stellen." Door het financiële gat dat de penningmeester heeft geslagen, is Excelsior gedwongen haar ju bileumactiviteiten op te schor ten. „We waren onder andere van plan in maart een feesttent neer te zetten en een weekeinde vol festiviteiten te houden. Dat hele feest schuift nu op naar het voorjaar van 1997. En of het geld nou terugkomt of niet: het feest gaat dan zeker wel door", aldus Van Schie die ook de na derende rechtszaak tegen de ex- penningmeester een reden voor uitstel van de feestelijkheden vindt. „Stel je voor dat midden in zo'n feestweek, als je met leu ke dingen bezig bent, de zaak moet voorkomen. Dat zou toch vreselijk zijn. Volgend jaar staal onder alles een vette streep en kunnen we onbezorgd feesten." De jubileumuitvoering van Ex celsior op 9 maart volgend jaar gaat overigens wel gewoon door. Dit concert wordt nu be schouwd als het begin van het jubileumjaar van de Noordwijk se muziekvereniging. PARUS AFP-RTR De Franse premier, Juppé, heeft vandaag het ontslag van zijn kabinet aangeboden aan president Chirac. De premier zelf blijft in functie. In de loop van de middag zou hij de sa menstelling van een nieuwe ministersploeg bekend maken. Dit is rond het middaguur meegedeeld. Financiële pro blemen zijn de aanleiding om de ministersploeg te vervan gen. Juppé kampt met een groot begrotingstekort. Politie ke problemen ontstonden over de noodzaak de uitgaven in 1996 met 2 miljard franc (700 miljoen gulden) te verminde ren op een totale jaarbegroting van 1.500 miljard franc. luist gisteren bleek uit een peiling dat 55 procent van de Fransen zich kunnen vinden in de door Chirac verkozen snoeipolitiek. Chirac slikt daarmee zijn belofte in om ba nen te scheppen en de belas ting te verlagen. Oude nummers verdwijnen voordat nieuwe kunnen worden opgezocht LEIDEN •SJOERD DE JONG De nieuwe telefoongids voor de regio Leiden verschijnt pas in mei 1996, in plaats van december van dit jaar zoals de bedoeling was. De vertraging is ontstaan, doordat de KPN eind vorig jaar proble men had met het nieuwe produktiepro- ces van de telefoonboeken. Dat leidde in de regio Utrecht tot fouten in de nieuwe telefoongidsen, waardoor veel abonnees ontbraken of van verkeerde nummers waren voorzien. De produktie van alle telefoonboeken in Nederland heeft vertraging opgelopen. „Vooral bij het actualiseren van de gege vens en bij het koppelen van hele grote informatiebestanden ging het mis", zegt KPN-woordvoerder Massar. „Voor ons was dat aanleiding om het hele produk- tieproces nog eens te controleren. De verschijning van een aantal gidsen was toch al vertraagd in verband met de om- nummer-actie." In de regio Leiden pakt dit bijzonder vervelend uit, omdat de gids pas ver schijnt nadat de omnummer-operatie van KPN al is voltooid. De telefoonnum mers worden in april volgend jaar defini tief gewijzigd, zonder dat de nieuwe nummers dan al in de boeken staan. Voor nieuwe bedrijven is de vertraging hinderlijk omdat hun telefoonnummer later bekend wordt. „Inderdaad is dat geen ideale situatie", beaamt Massar. „Van een klein aantal bedrijven hebben we klachten binnenge kregen, maar de vertraging in de pro duktie heeft niet geleid tot schadeclaims. En de mensen die na april 1996 nog geen gidsen hebben met de nieuwe telefoon nummers, kunnen gebruik blijven ma ken van de omnummer-gids. Daarnaast gaan wij op korte termijn bekijken of de ze groep mensen op een andere manier kan worden geholpen. HET WOORD IS AAN Samuel Lover De omstandigheden regeren de zwakke; voor de wijze zijn zij slechts werktuigen. De agenten oefenen nu op de schietbaan in de kelder van het bureau in Leiderdorp. Dat oefe nen gebeurt overigens veel te weinig, zegt Vergeer. Een agent zou elke vier weken op de schietbaan moeten staan, maar door tijdgebrek komt het er voor de meesten maar een keer in de twee maanden van. Te weinig oefenen ondermijnt de schietvaardigheid. Momenteel worden alle agen ten van Hollands Midden on derworpen aan een zogeheten 'prof-check'. In deze test wordt niet alleen de schietvaardigheid, maar ook bijvoorbeeld de licha melijke conditie gemeten. Agenten die niet aan de eisen voldoen, moeten meer oefenen op de schietbaan of hun condi tie opvijzelen. Politie Hollands Midden legt werk neer LEIDEN/REGIO MONICA WESSELING De politie Hollands Midden heeft vanmiddag het werk mas saal neergelegd. Ondanks dal minister Dijkstal van binnen landse zaken vanochtend de politieagenten heeft uitgeno digd voor een gesprek komende maandag. Volgens NPB-voorzit ter H. van Duijn is het namelijk nog helemaal niet zeker dat de politiebonden NPB, ACP, ANPV en VMHP op het voorstel zullen ingaan. Ze willen eerst weten of de bewindsman überhaupt iets te bieden heeft. Voor maandag zal Dijkstal de CAO-eisen van de agenten in de ministerraad naar voren brengen. Alleen in dringende gevallen kwam de politie Hollands Mid den vanmiddag nog in actie. Morgen worden de geplande snelheids-, milieu- en roodlicht- controles niet uitgevoerd. „Ra cers, die denken hun kans te kunnen grijpen, zullen we aan houden. Maar kleine overtre ders niet", aldus voorzitter A. Gravekamp van de regionale raad van de Algemeen Christe lijke Politiebond. Hollands Midden is de eerste politieregio waar de bonden in actie komen om de CAO-eisen kracht bij te zetten. Om 14 uur kwamen de agenten bij elkaar in de kantines. Alle acht distric ten van Hollands Midden en het hoofdbureau deden mee. Burgers die de hulp van de politie inroepen en waarbij niet echt sprake is van een noodge val, moeten een of twee uur wachten op hulp. „Maar we leg gen natuurlijk wel goed uit waarom vertelt Gravekamp. Het is nog niet duidelijk hoe lang de acties van de politie du ren. De werkonderbreking loopt aan het eind van de middag weer af. De politievakbonden houden morgen voor hun leden in de het Luxortheater vanaf 11 uur een massaal protest laten klin ken tegen het uitblijven van een nieuwe CAO voor het politie personeel. De manifestatie in Rotterdam kan het begin zijn van een landelijke estafette-ac tie die de politiebonden in ge dachten hebben. SHTmav 5"/9° 5"/8° 478° 30% 50% 50% 10% 10% 20% Uitgebreid weerovereicht op pagina 8 VANDAAG 20 PAGINA'S Binnenland Buitenland Cultuur Economie Feiten en meningen Kerk en Samenleving Randstad Regio11,12,13,15 RTV/programma's9 Sport19 Strips Uitgaan 17 Vandaag is de kortingsbon voor het concert van Loïs La ne in De Boerderij te Zoeter- meer Weer streep door bouwplan Van der Plas LEIDEN WIM KOEVOET Op bouwplannen in de omge ving van de Leidse Hoge Rijn dijk lijkt een vloek Ie nislen Maanden nadat het project bij het Koninklijk Militair Invali denhuis door een referendum is afgelast, trilt de Leidse gemeen tepolitiek op haar grondvesten vanwege een omstreden scha devergoeding voor bouwer Van der Plas. En gisteravond haalde de welstandscommissie voorlo pig een streep door een bouw plan van Van der Plas dat op een steenworp afstand gestalte moet krijgen. Al sinds 1993 probeert Van der Plas 25 appartementen van de grond te krijgen op een deel van het sportveld aan de Burg gravenlaan. De eerste paal moest steeds worden uitgesteld omdat de prijs, tussen de drie ën vier ton, belangstellenden af schrok. Inmiddels is het plan aangepast. De welstandscom missie moest zich eerder van een oordeel onthouden omdat allerlei gegevens ontbraken. Gisteravond was die informatie wel beschikbaar, maar wees de commissie het plan af. Het past volgens de commissie niet in de omgeving. nu kans op één van de 125 schitterende kookboeken: "Azië, een culinaire reis", vol heerlijke Oosterse gerechten. Wedstrijdformulleren lig gen voor u klaar In de winkel. Oryza witte rijst 2 pakken 8 400 gram Honig Oosterse Mix, Babi Ket|ap of Babi PROEFABONNEMENT 4 WEKEN VOOR MAAA'F 13,85. j Ia, dat I» goed nieuws. Dus neem Ik nu een proefabonnement, j Voorletters:m/v I I Naam:. Adres: Nr. bank/giro: I Handtekening:. -1 pakje voor 1 QQ Met Oryza rijst en Honig mix eet u 4 personen ±»ZJ ZJ lekker Oosters. En dat nu voor extra Win één van de 125 kookboeken voordelige prijzen. Daarbij maakt u "Azië, een culinaire reis". Deze week alleen bij Albert Heijn. cd ïvelop, zonder postzegel, Lcidsch Dagblad, Abonnee-service. Antwoordnummer 10050, 2300 VB Leiden OF BEL 071-5 12 80 30 8 712141 400114 maandag t/m vrijdag

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 1