'Boheems glas is frivoler' Grote belangstelling voor Indisch festiva Beatles: Michael Jackson smakeloos Cultuur&Kunst Saxofonist Coleman blijft zichzelf Haagse School bij Art Gallery Gérard Cobra Museutfi eerste gespecialiseerde in Nederland DINSDAG 7 NOVEMBER 1995 Oud-directrice circus Krone overleden starnberg» Frieda Sembach-Krone, de ex-directrice van het in ternationaal bekende circus Krone uit München, is dood. De 'grande dame' van de circuswereld overleed op 80-jarige leeftijd in een ziekenhuis in het Zuidduitse Starnberg. De op 15 april 1915 in Wenen geboren dochter leidde sinds 1943 het grootste Europese circusbedrijf. Meer dan tien jaar geleden trok ze zich uit het actieve werk in de ring terug en liet de leiding over aan haar dochter Christl Sembach-Krone. Dromen van Rome in Amsterdam Amsterdam De ARCAM Galerie aan het Waterlooplein in Am sterdam houdt van 18 november tot en met 9 december de ex positie Dromen van Rome. Voor deze expositie is aan alle 243 deelnemers voor de Prix de Rome voor Architectuur 1995 ge vraagd een ruimtelijke impressie van hun ontwerp in te leveren. De presentatie toont de diversiteit van de inzendingen. Op dracht voor de prijs was het ontwerpen van het entreegebied voor het Openlucht Museum in Arnhem. Het Nederlands Archi tectuurinstituut in Rotterdam besteedt vanaf 16 november aan dacht aan de negen architecten die de eindronde haalden. Beeld Wim Kan verhuist wellicht Amsterdam I let beeld van Wim Kan en Corry Vonk verhuist wellicht van het Amsterdamse Leidseplein naar Kudelstaart. Het beeld moet wegens herinrichting van het plein weg van de hui dige plek. Het is nog onduidelijk of er ergens anders op het Leid seplein of in Amsterdam een geschikte lokatie voor het paar is te vinden. De gemeente Aalsmeer, waar Kudelstaart onder valt, wil het beeld dolgraag hebben. Kan en Vonk woonden jarenlang in Kudelstaart. Kunstenaar S. Bolhuis moet instemmen met de ver huizing. Hij reageerde in eerste instantie positief op het idee. LONDEN AFP/ANP De drie ex-Beatles beschuldigen Michael Jackson ervan hun werk op een smakeloze manier uit te buiten. In een gisteren ge publiceerd vraaggesprek met de Britse editie van het damesblad Elle nemen de Beatles stelling tegen het gebruik van hun lied jes in reclames. „Als we er niets aan doen, zal ieder Beatles-lied eindigen om bh's of hartige taarten aan te pfijzen", zegt George Harrison in het interview. Jackson kocht al in 1985 alle rechten op de complete Beatles-produktie, voor een prijs van 50 miljoen Engelse pond (circa 125 miljoen gulden). Jackson overtroefde Paul McCartney, die volgens sommige berichten de rechten zou willen terugkopen. McCartney beschuldigt Jack son in Elle van het goedkoop en smakeloos gebruik maken van de liedjes. De betrekkingen tus sen de twee popsterren zijn aanmerkelijk bekoeld. In de ja ren tachtig namen ze samen nog twee liedjes op: Say Say Say en The Girl Is Mine. De drie nog levende ex-Beat les zetten hun aanval op Jack son in enkele weken voor de lancering van het album Bloem lezing van de Beatles, waarop voor het eerst in 25 jaar nieuwe liedjes zijn te horen. Jackson heeft herhaaldelijk toestemming gegeven voor het gebruik van Beatles-liedjes in reclames, onder meer van Nike. In een geval zou hij daaraan bij na 400.000 gulden hebben ver diend. Niettemin ziet Jackson zichzelf als een beschermer van de Beatles-erfenis. Onlangs ver hinderde hij de uitgifte van een album met rap versies van de wereldberoemde liedjes. RECENSIE PETER VAN EU KELENBURG Ornette Coleman (saxofoon). Gezien op 6/11 in Nighttown, Rotterdam. Dat een jazz-muzikant uit 1930 ook anno nu nog een nieuw pu bliek kan aanboren zonder zijn eigen muzikale beginselen te verloochenen en vooral zonder in de diepste dalen van de mod derige fusion te verzuipen, be wees gisteravond in een drie- kwart-vol Nighttown saxofo nist Ornette Coleman. Z'n te gendraadse, strak maar onzicht baar geregisseerde muziek is er nog, z'n schrille toon, de abrup te slotakkoorden, de onbewo gen houding -van de meester zelf, de afwezigheid van af- of aankondigingen, alles als van ouds. Maar nieuwigheden genoeg. Bijvoorbeeld de aanwezigheid van twee danseressen en een danser, die met de beweging van hun lijven letterlijk de gol ven van de muziek volgen en daarmee de mate van geregis- seerdheid onderstrepen. De volop gemanipuleerde video projecties van de spelende Co leman zelf evenzeer. En het op treden van een rappende me vrouw, achter wie Omette zich zowaar terugdrong in de rol van begeleider. Natuurlijk kon hij het niet nalaten daarbij af en toe zijn hoge jubels rond te strooien en dus het geluids beeld toch weer te beheersen. De muziek van Coleman is onder dat nieuwe visuele ge weld alleen maar coherenter ge worden. Begeleidingen presen tatie zijn meer gestroomlijnd. Z'n concert is een project, het vertelt meer dan voorheen een afgerond verhaal, hoe kort de afzonderlijke stukken nog steeds zijn. Gelukldg bleven trompet en viool nu als solo-instrumenten grotendeels buiten gebruik, hooguit voor een enkel ver vreemdend klankeffect greep hij er nog naar. Een prachtige solo op akoestische gitaar diende slechts als lange aanloop tot een nieuw stuk met de furieus op z'n alt blazende Coleman. Een dito inleiding op contrabas kreeg helaas storende begelei ding door de flipperkast-gelui den van een gokjunk in Night town. wassenaar Het 'Meisjesportretje' van de schilder A. Bompiani is één van de schilderijen op de najaarsex positie van Art Gallery Gérard. Tijdens deze tentoonstelling wordt een groot aantal werken uit de Haagse School en van internationale Impressionisten getoond. Daaronder werk van J. Israels. J. Maris, W. Maris, A. Mauve en K. Verwey. De expositie bij Art Gallery Gérard, Rijksstraatweg 358 te Wassenaar, is tot en met 19 november dagelijks van 12.00 -17.00 uur te bezichtigen. foto»pr Milan Kunc exposeert in galerie Stelling in Leiden De in Praag geboren kun stenaar Milan Kunc is met zijn schilderijen in de jaren tachtig zeer bekend gewor den. Politiek .getint werk, maar kitscherig en surrea listisch geschilderd. Onge veer een jaar geleden be gon Kunc, van wie tot en met 3 december werk is te zien in de Leidse galerie Stelling, keramiek en ob jecten van glas te maken. Net als de schilderijen zijn het kleurrijke, surrealisti sche en pop-artachtige droomvoorstellingen. leiden «titia fuchs De techniek moest hij leren, maar dat was geen probleem. Kunc schildert nog steeds, maar is de laatste tijd zo opgegaan in het nieuwe driedimensionale werk dat hij slechts af en toe voor het doek stond. „Ik heb lange tijd geschilderd en andere dingen gedaan. Dit is het begin van iets nieuws. Driedimensio naal werk is anders, ik verbeter nu mijn sculpturale fantasie. Ik ben een tekenaar, dus ik maak eerst tekeningen. Een tekening verhoudt zich goed tot kera miek. Het heeft allemaal te ma ken met voorstellingsvermogen. Ik maak de verschillende onder delen apart en combineer dan." De werken van glas laat Kunc door meesterblazers in Noord- Bohemië maken. „Het Boheem se glas is wat frivoler dan het Italiaanse." Hij maakt tekenin gen en gaat er naar toe om aan wijzingen te geven en er zelf de laatste hand aan te leggen. Kunc laat zich niet in een hokje stoppen. De kunstenaar vond de 'east-pop' uit en com bineerde in zijn schilderijen westerse symbolen met de communistische hamer en sik kel. Hij houdt van stijlen als ba rok, biedermeier en het sociaal- realisme. Van de moderne wes terse stijlen bewonderde hij in de jaren zestig en zeventig al leen pop-art. Hij is nooit bang geweest voor clichés, state ments en traditioneel beeldma teriaal, dat door de eeuwen heen bewezen heeft kracht en intensiteit te bezitten. „Ik gebruik het allemaal: ba rok, maniërisme, surrealisme, kubisme. Ik was zelfs een tijdje een abstracte schilder. Maar ik ontdekte dat ik na een jaar alles van abstract schilderen wist. Toen hield ik ermee op, het was een gebied dat al veroverd was. En uiteindelijk mondt abstractie uit in pure esthetiek. Ik geef niets om die indeling in stro mingen en stijlen, ik ben geïnte resseerd in mijn eigen nieuwe ontdekkingen." Ook over andere stijlen die deze eeuw zijn ontstaan heeft Kunc uitgesproken ideeën. „We lopen nu tegen het einde van deze eeuw die een enorme pro- duktie van avant-garde en expe rimentele kunst had die niet al tijd een succes was. Ik ben kri tisch tegenover een aantal van mijn collega's omdat ik zie dat de markt deze eeuw sterker was dan de kunst. En kunst werd op Milan Kunc bii de pierrot, een van zijn glazen beelden die te zien zijn in galerie Stelling. foto mark la- mers/jan holvast een bepaald moment enorm modieus. Dat had ook te maken met het geld dat ermee ge moeid was. Maar de kunst had niet altijd meer de kwaliteit die het zou moeten hebben. De markt was zo inventief in het verkopen dat kunstenaars voor de markt begonnen te produce ren. Het gaat vaak, zoals bij conceptuele kunst, om één idee van één kunstenaar. En al het werk komt dan voort uit dat idee." „Bij mij is elk nieuw idee een nieuw werk. Het zijn vele con cepten eigenlijk waarbij elk concept een nieuw werk wordt. Dus eigenlijk ben ik juist een conceptuele kunstenaar. Ik wantrouw het als ik zie dat alles er hetzelfde uitziet." „Ik probeer de dingen intens te maken, als een meesterwerk. En ze moeten zo sterk zijn dat ze overtreffen wat gangbaar is. Dus ik zou nu geen installaties maken, want dat heb ik twintig jaar geleden al gedaan. En wat ik nu aan installaties zie, ziet er netzo uit als toen." De thematiek in het werk van Kunc is iets verschoven nu de verhoudingen tussen oost en west veranderd zijn. Erotiek treedt in het nieuwe werk meer op de voorgrond. „Ik heb altijd verhalende dingen gemaakt, al legorisch en kitscherig, ook om dat dat provocerend was. En de erotische lijn was er vroeger ook, maar is nu meer aanwezig omdat het socialistische thema is weggevallen, dat is over. Rus land en China worden als de rest van de wereld.' Lopend door de tentoonstel ling in galerie Stelling gaat Kunc nog even in op zijn beeldtaal. „Ik gebruik hele simpele basale iconen zoals een appel of een blad. Ook dit beeld van een pierrot is eigenlijk een icoon. Het is een heel bekend beeld, maar er hangt een kitschsfeer omheen. Het heeft te maken met de Commedia dell'arte. Het is een combinatie van «ie pier rot, geschilderd in Delfts blauw en de zilverkleurige structuur op het hoofd. Letterlijk ook want de romp, het hoofid en de 'hoed' zijn apart gemodelleerde onderdelen die ik aan elkaar ge zet heb." Kunc' nieuwste driedimen sionale werk, de prachtige ap pels en dolfijnen van glas in de mooiste kleuren en dei surrea listische landschappén van aardewerk, zijn tot eni met 3 december bij galerie Stelling, Kruisstraat 1, .Leiden, te zien (donderdag t/m zondag; 14.00 - 17.00 uur). schef gert visser. 071-i Franse prijs I voor schrijvei Jeroen Brouv amsterdam gpd De Nederlandse schrijver J i Brouwer (geb. 1940) heeft ren in Parijs de Prix Ft Etranger gelaegen voor zi man Bezonken Rood. Dei man verscheen afgelopei mer in Franse vertaling b geverij Gallimard, onder d Rouge Décantée. De Prix na Etranger wordt elk jaai gekend aan een niet-Fran man. De jury bestaat uitslu uit vrouwen. Bezonken Rood, in Nede in 1981 verschenen, gaat de relatie van de schrijvei zijn moeder tijdens hun gt genschap in een Jappen! Het boek gaf indertijd a; ding tot heftige polem over de omstandighede Indonesische kampen. Onder de genominet voor de Prix Fémina Etr; waren dit jaar onder meei Peter Hoeg (Smilla's gevoel sneeuw), Vikram Seth Suitable Boy) en Carol Sh (De stenen dagboeken), jaar kreeg Engels/Amerikaanse schri Joan Brady de prijs. Het van Jeroen Brouwers wor Nederland uitgegeven bij D beiderspers. Nu Bezonken bekroond is, wil Gallimard werk van Brouwers in het I gaan uitbrengen. Nylon doek moet Panoran Mesdag redde DEN HAAG ANP Een nieuw doek van nylon i het Panorama Mesdag in Haag redden. Het oorspro lijke linnendoek is op en zo behandeling is het were! roemde schilderij van Me in acuut gevaar. Een spe door Akzo ontwikkeld ki stofdoek wordt daarom bin kort achterop het 1680 m2 f schilderij geplakt. De restau moet in maart volgend klaar zijn. Linnen was lange tijd meest gebruikte doek voor tauraties, maar het 'werld veel' voor zo'n oud schill vooral door klimaatwisselirl Een schilderij kan dan gei kelijk barstjes oplopen. N\ veel minder gevoelig, lijkt de oplossing. Het gaat ook mee, zo is de verwachting. Bij het Panorama hebbei er het volste vertrouwen in. is al eens getest aan de Tec sche Universiteit in Delft, een model op ware grootte. De restauratie van het ge museum Panorama Mesdag gon in 1989 en zal nog tot volgend jaar in beslag nen De totale kosten zijn zes joen gulden, een bedrag grotendeels via een fond' wervingsactie in de jaren t; tig bijeen werd gebracht, ontwikkeling van het nylond door Akzo was een gift van bedrijf. Het Panorama, dat een verstevigde „ophangi krijgt, zal steeds voor het bliek toegankelijk blijven. Weduwe van Indië in teken Gordel van Smaragd den haag hans visser Den Haag is van 30 november tot en met 10 december het de- cor van het festival Indië-Indo- nesië. In toneel, dans, literatuur, muziek, beeldende kunst en film wordt getoond hoe zeer Nederland en Indonesië nog al tijd met elkaar zijn verbonden. Natuurlijk gebeurt dat in Den Haag, de weduwe van Indië. De stad ook van waaruit eeuwen lang het leven in de archipel voor een deel werd gedicteerd. De belangstelling voor het festi val is groot, want nu al zijn er enkele voorstellingen uitver kocht. Nederland en Indonesië kun nen nog altijd slechts met moei te met elkaar overweg. De oude wonden van de breuk na 1945 helen moeizaam. Maar cultu reel ligt dat heel anders. Toen een paar jaar geleden emoties rond de voorgenomen komst naar Nederland van Jan 'Ponc- ke' Princen de gemoederen weer eens verhitte, groeide het idee te laten zien hoe beide lan den het wel op artistiek gebied samen kunen vinden. De grote topper van het festi val is zonder meer het toneel stuk 'Soekarno' dat Jan Blokker schreef op verzoek van het Na tionaal Toneel. Het stuk gaat na het festival ook het land in. Het accent ligt op de periode 1942- 1849 en behandelt de droom van de man die Indonesië onaf hankelijk maakte en de eerste president zou worden: Soekar no. Hoe moeilijk was zijn weg en hoe vaak liep hij bijna mis. Kaaskop 'Soekarno' is geschreven vanuit het 'kaaskop'-perspectief. Dat vqI zeggen dat de auteur heeft gepoogd zich te verplaatsen in de hoofdpersoon. Een invals hoek die tot dusver zelden door Nederlandse auteurs is ingeno men. Alle rollen in 'Soekarno' worden gespeeld door Neder landseacteurs. Ook Poncke Princen speelt een rol op het festival. Graa Boom- sma schreef het stuk 'De Witte Berg'. Daarin vraagt de auteur zich af wat er zou gebeuren als Princen ooit nog eens Eric zou ontmoeten. 'Eric' staat voor alle oud-Indiëgangers die nog altijd moeite hebben te accepteren dat Princen destijds als een van hen overliep naar het Indonesi sche leger en meevocht tegen zijn landgenoten. Eric is bovendien de com mandant van de eenheid die opdracht kreeg om Princen te liquideren. Dat mislukte op 9 augustus 1945. Een dag later werd een wapenstilstand geslo ten, zodat die opdracht niet meer kon worden uitgevoerd. Hans Croiset en Bram van der Vlugt spelen die twee. Èe filoso feren over wat er kan gebeuren als ze elkaar zouden ,ontmoe- ten: ruzie, verbroederjing, pra ten, of wordt Prince In alsnog doodgeschoten? Graa Boomsma scH.reef ook het libretto voor de karneropera 'Westerling', die op muziek van Jan Bus vertelt over d>e achter gronden van kapiteinl Wester ling die hardhandig ru<;t en orde op Celebes herstelde. Het werk beleefde eerder dit jaaj de pre mière in Amsterdam. Schrijvers Aan het festival werkë n ook di verse schrijvers mee, waaronder F. Springer, Adriaan van Dis, Marion Bloem. Hella Haasse Rudy Kousbroek. Uit Indont komen de dichter Rendra en hoofdredacteur van het vei den weekbad Tempo, Gunav Mohamed. Verder zijn er wajangvoors lingnen (Javaans schimm spel) en komt er een dansgn uit Yogyakarta met een gramma rond de enkele ja geleden overleden popul: sultan Hamengku Buwono. derlandse componisten sch ven werk voor gamelans. lm nesië stuurt ook enkele fil waarin de revolutie wordt licht. Daarnaast is een tiei Nederlandse films rond dit t ma te zien. Op de een na laatste wordt er een symposium houden over de dekolonisatie de Nederlandse literatuur, groot feest sluit het festival af. AMSTELVEEN ANP Onder de rook van Amsterdam gaat za terdag een nieuw museum open: het Cobra Museum voor Moderne Kunst. Het Amstelveense museum is een ont werp van architect Wim Quist. De bouw. die 17,5 miljoen gulden kostte, maakt deel uit van de vernieuwing van het stadshart van Amstelveen. Het is voor het eerst in Nederland dat een museum zich specialiseert in Cobra kunst. Het Stedelijk Museum in Amster dam heeft een Cobra-collectie van onge veer 150 werken, maar die bevinden zich vaak in depot. In Amstelveen is Cobra permanent te zien. De openingstentoonstelling bevat werk van onder anderen Appel, Roos- kens, Wolvecamp, Lucebert, Corneille, Brands, Jorn, Gar, Gilbert, Pedersen en Gudnason. De eerste expositie, De Taal van Cobra, is tot en met 14 januari voor het publiek geopend. Voor volgend jaar staat een tentoonstelling met het wec k van de Belg Pierre Alechinsky op het programma. Het Cobra-museum heeft geen eige[n collectie, maar kan putten uit de verza meling van Karei van Stuijvenberg, ee n Nederlandse zakenman die ruim vijf honderd werken van Cobra-kunstenaars bezit. Een overzicht daarvan was zeveih jaar geleden in de Nieuwe Kerk in Am sterdam te zien. Ook de openingspresentatie in Am stelveen toont praktisch de gehele 0 lectie: behalve schilderijen zijn er be den, tekeningen en grafiek. Directe Leo Duppen verwacht jaarlijks 70.0 mensen in het Cobra-museum. De expositie 'De Taal van Cobra' het nieuwe Cobra Museum (Ple 1960/SandbergpIein, Amstelveen), gs 11 november open en duurt tot en m 14 januari 1995. Het museum is t opend van dinsdag tot en met zond van 11.00 tot 17.00 uur.

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 16