olders knelpunt jrandweer t ju y vvjstó 'V ji' s - V- -J- -V jhKëi Zoeterwoudse kaas is geen eenheidsworst 'Niet alle attractieve parken heten Walibi' mMÊm \A d;' 'M Mi3mm Rijn Veenstreek Noorlander mag flats neerzetten Alphen Recycling vergoedt schade 'aardverschuiving' Voordeel volgens de Bijenkorf kDAG 7 NOVEMBER 1995 CHtf HENNYVANEGMOND. 071-5356414, PLV.-CHEF HANS KOENEKOOP. 071-5356429 footer gestolen Lnaan den run» Uit een afgesloten tuin aan de Aalhorst in Al- In is in de nacht van zondag op maandag een bromscooter jtolen. Het vervoermiddel, met een waarde van 3500 gulden, L voorzien van een alarm en startblokkering. De dieven zetten fc emmer over de tuinverlichting om de bromscooter onge- jprd te kunnen meenemen. prtefeuille ontvreemd Lien aan den run» Uit een kantoor bij een bedrijf aan de Al- tnse Handelsweg is gistermiddag een portefeuille met 3000 tóen gestolen. Naast het Nederlandse geld, zaten ook een cre- fcard, 8700 Belgische franken, een rijbewijs en een paspoort tóe gestolen papieren. De diefstal is vermoedelijk gepleegd br twee mannen die even voor het tijdstip van de vermissing ftiet bedrijf om werk kwamen vragen. inkeldieveggen betrapt lofarendsveen Twee vrouwen uit Amsterdam en Hoorn zijn eren in Roelofarendsveen betrapt op winkeldiefstal. De vrou- n namen voor 800 gulden aan goederen mee zonder te beta- Zij hadden winkels in Amsterdam en Roelofarendsveen als jrkterrein'. lerweide: geen fietsers op voetpad je wetering» Bewoners van de Gogherweide en de Saskia van Henburchlaan in Oude Wetering zijn de bromfietsers en fïet- Ts op de voetpaden bij hun woningen zat. Soms leidt het zelfs ruzie. De gemeentelijke verkeerswerkgroep is het met de be- Jners eens en stelt de commissie bestuurszaken voor om door Édel van borden duidelijk te maken dat het hier om een voet- ximale uitruktijd overschreden 5,5 procent van de ruim 7000 gebouwen die in Alke de zijn geregistreerd, kan de brandweer niet binnen maximale uitrijtijd verschijnen. Hiervan staan de este in de Rode- en de Bospolder (ten zuid-westen Oud Ade). Dat blijkt uit het zorgnormenonderzoek de regionale brandweer Rijnland in opdracht van de meente Alkemade heeft uitgevoerd. pmade marieta kroft Ihet rapport wordt ook het ge ld ten noorden van de Schoe- in Oude Wetering als knel- ht genoemd: in dat gebied nt een tweede brandweerwa- die uit Rijpwetering moet aien, niet op tijd. Volgens de emadese brandweercom- ndant B. Dekker is dat niet „Meestal is het niet nodig er ook een wagen uit Rijp- ering komt omdat er vanuit 'lofarendsveen twee wagens inen uitrukken: een auto- it en een grote mobiele edrtp-" brandweer baseert het on- zoek op ervaringsgegevens berekeningen aan de hand normsnelheden en -tijden, brandweerwagen moet dr acht minuten na een mel- g bij een woning zijn en bin- s' i twaalf minuten bij een be- 3ejf. Een verklaring voor dé vo irschrijdingen (hooguit drie a r minuten) is de uitgestrekte jing van de gemeente en de iwezigheid van de vele boer- ijen. Op boerderijen is de ivvezigheid van een tweede indweerwagen bijna altijd 10 i vereiste, lan de tijdoverschrijding in gebied ten zuid-westen van d Ade is niet veel te doen, e]tdeelt commandant Dekker. ze gebieden zijn na de ge- e' lentelijke herindeling, vier r geleden, toegevoegd aan de Jtóeente Alkemade. Indien r brand ontstaat, rukt Rijp- tering uit. Als tweede gaat elofarendsveen op pad. Dek- r suggereert om in plaats van elofarendsveen, de hulp van n ander brandweerkorps (bij- a örbeeld Leiderdorp) in te lakeien omdat dat er eerder Van Graas nieuwe commandant Brandweercommandant B. Dekker van het korps Alke made draagt zijn taak op 13 december over aan G. van Graas. Dekker stopt ermee omdat hij het rustiger aan wil doen. Hij zou volgend jaar 25 jaar aan de vrijwillige brand weer in Alkemade zijn ver bonden. Officieel heeft de taakoverdracht op 1 januari plaats. Van Graas is woon achtig iin Roelofarendsveen. In het dagelijks leven is hij medewerker bij de Regionale Brandweer Rijnland. Nieuwe directeur Archeon met frisse moed aan de slag Uit het onderzoek blijkt ver der dat de kazernes (Roelo- farendsyeen, Rijpwetering en Kaageiland) goed zijn. ,,Bij het laten vervallen van een kazerne, bijvoorbeeld Rijpwetering, is er geen goede dekking van het ge meentelijk gebied meer aanwe zig", schrijft de Alkemadese brandweer. ,,Er zal een onver antwoorde situatie ontstaan waar uiteindelijk de inwoners de dupe van kunnen zijn." De PvdA vroeg zich enkele weken geleden in verband met kosten besparing nog af of de garage in Rijpwet€;ring kan komen te ver vallen. Het zogeheten zorgnormen onderzoek wordt donderdag besproken in een vergadering van de commissie bestuursza ken. alphen aan den run ruud sep Een geruststelling voor degenen die vrezen dat Archeon na de reorganisatie tevoorschijn zal komen als een prehistorisch Walibi. Geert Geertsma, de vori ge week nieuw benoemde com mercieel directeur van het themapark, heeft de popularise ring van de wetenschap hoog in het vaandel staan. En dat zijn niet alleen maar mooie woor den. Geertsma zegde zijn vorige baan als directeur van Omni- versum in Den Haag zelfs op, omdat hij vreesde dat door het beleid van de nieuwe eigenaar van het ruimtetheater die doel stelling onder druk kwam te staan. „En dan ben ik princi pieel, dan stap ik op", aldus Geertsma. De 51-jarige directeur ver wacht niet dat hij op korte ter mijn weer een keer principieel moet zijn. Hij hoopt bij Archeon zijn pensioen te halen. „Als het aan mij ligt, zal ik de komende veertien jaar gebruiken om elk jaar weer erg veel bezoekers ge lukkig te laten zijn. Want dat mag ook wel eens gezegd wor den: ik denk dat Archeon men sen gelukkig kan maken." Geertsma gelooft in het park, maar geloofde drie jaar geleden al niet in de bezoekersaantallen die toen werden verwacht. „Ik ,heb toen al gezegd: jongens, die schattingen zijn veel te hoog. Maar als ik de cijfers nu zie, dan zijn het er toch nog behoorlijk veel. Een dikke 400.000 bezoe kers, dat is toch een aardige hoeveelheid. Als ik mensen spreek, dan vindt de gemiddel de bezoeker het park toch heel leuk." De baan bij Archeon is - hoe kan het ook anders - een 'uitda ging' voor de nieuwe directeur. „Van de high tech van Omniver- sum naar de low tech van Ar cheon. Je moet wel een beetje durven. Het lijkt een onlogische overstap, maar beide zijn bezig met de popularisering van de Anderhalve ton voor buren gemeentehuis hazerswoude-rundijk ruud sep De drie buren van de nieuwe vleugel van het Rijnwoudse ge meentehuis aan het Frederik van Eedenplein in Hazerswou- de-Rijndijk krijgen bij elkaar een schadevergoeding van ruim 150.000 gulden. Burgemeester en wethouders stellen voor de bur^n per persoon iets meer dan een halve ton te geven als vergoeding voor de waardeda ling van hun huis," het vermin derde woongenot en de in de procedure gemaakte kosten. De buren hadden ieder 75.000 gul den geëist. Naast de buren zelf had ook hun advocaat een claim neergelegd bij het ge meentebestuur. Hij eiste 25.000 gulden als vergoeding voor ge maakte kosten. Zijn verzoek tot schadevergoeding is afgewezen. De bewoners van het Frederik van Eedenplein hebben de afge lopen jaren geprobeerd de bouw van de nieuwe oostvleu gel van het gemeentehuis pal voor hun voordeuren te voorko men. Toen tegenhouden van de bouw niet mogelijk bleek, zet ten ze in op een schadevergoe ding. Hoewel de afrekening van de uitbreiding van het gemeen tehuis nog moet worden afge rond, is nu al duidelijk dat de schadevergoeding niet kan wor den betaald uit het krediet voor de uitbreiding van het gemeen tehuis. Het door de raad goed gekeurde krediet bedroeg uit eindelijk 10.160.000 gulden. Uit de voorlopige berekeningen blijkt dat daarvan nog slechts 35.000 gulden over is. B en W stellen nu voor de vergoeding grotendeels te betalen uit de post onvoorzien. Geert Geertsma, de nieuwe commercieel directeur van Archeon: „Ik denk dat Archeon mensen gelukkig kan maken." wetenschap. En daar geloof ik Archeon attractiever te maken, in." Als directeur van Omniver- „Niet alle attractieve parken he- sum is Geertsma de halve we- ten Walibi. Archeon heeft de reld rondgereisd om te kijken mogelijkheid om attractiever te hoe andere publieksattracties worden zonder het uitgangs- de zaken aanpakken. Wat hij punt geweld aan te doen. Neem daar heeft gezien, kan goed van het Apcot centre in Florida. Het pas komen bij de plannen om is weliswaar van Disney, maar Controle op gokkasten in district 'Rijn en Braassem' voortgezet niet in orde en maakte de poli tie proces-verbaal op. Het ging hierbij om horeca-ondernemers die niet over een vergunning beschikten, of wél zo'n docu ment op zak hadden, maar meer automaten lieten draaien dan de vergunning toestond. Achttien speelautomaten wer den in beslaggenomen. Inmiddels zijn alle achttien gokkasten door het Nederlands Meetinstituut gekeurd en weer teruggegeven aan de eigenaars. Met geen van de automaten bleek te zijn geknoeid. je hebt er absoluut geen wilde toestanden. Kijk, vroeger had je duidelijke scheidslijnen tussen musea, gokpaleizen en attrac tieparken. Maar die grenzen vervagen. In Archeon willen we ook attractieve zaken inpassen die je op het eerste gezicht niet FOTO HENK BOUWMAN zou verwachten in een archeo logisch themapark. Als het bin nen het thema past, dan kan dat best. Maar het blijft een uniek archeologisch themapark dat op zijn eigen wijze heel in teressant is. Het hoeft absoluut geen pretpark te worden." den haag/zoeterwoude liesbeth buitink Het Leiderdorpse bouwbe drijf Noorlander mag door gaan met de bouw van 78 appartementen aan de Pink sterbloem- en de Pijpekruid- laan in Zoeterwoude. De Haagse bestuursrechter H. Ollermann heeft gisteren de bezwaren van de omwonen den tegen de flats ongegrond verklaard. De buurtbewoners pleitten vorige week voor schorsing van de bouw, omdat de 42 koop- en 36 sociale huurwo ningen niet in het bestem mingsplan passen. Zij vrees den dat de appartementen ervoor zouden zorgen dat hun woningen in najaar, winter en lente in de scha duw staan. De gemeente Zoeterwou de, Noorlander, de woning bouwvereniging Willibrord en de provincie Zuid-Hol land verdedigden het bouw plan. De grote behoefte aan één- en tweepersoonshuis houdens zou de bouw van de flats noodzakelijk maken. De flats in de Bloemenweide worden amper hoger dan volgens het bestemmings plan is toegestaan. Boven dien is aan de bezwaren van de buurt al tegemoetgeko men door de flats verder naar achter te bouwen dan eerst de bedoeling was en de vierde verdieping 'terug te la ten springen'. Die argumenten waren voor de bestuursrechter overtuigend. Eén van de be zwaarmakers, T. van Geijls- wijk, verwacht dat zijn buren en hij in hoger beroep zullen gaan bij de afdeling be stuursrechtspraak van de Raad van State. „We gaan eerst de uitspraak goed be studeren. Maar ik denk niet dat we het erbij laten zitten." runstreek» eric de jager De politie van het district Rijn en Braassem gaat door met de controle op kansspelautomaten in de regio. Oorspronkelijk stond de actie alleen voor de maanden september en oktober op de agenda, maar de resulta ten van de afgelopen weken zijn volgens de politie aanleiding ge noeg om de intensieve controle voort te zetten. Tijdens de afgelopen twee maanden zijn in totaal 86 zaken door het controleteam bezocht. Zestien keer waren de papieren 4A l i alphen aan den run Een deel van de bagger liep aan de overkant van de sloot de volkstuintjes op. Volgens Pokhuizen valt de schade uiteindelijk reuze mee. Bij de volkstuinders zijn enkele broeiramen en stoepjes gesneu veld. „Dat zijn de kosten niet", aldus de bedrijfsleider. „En de rest van de schade bestaat uit de tijd die wij kwijt zijn met het graafwerk. Want ook het op nieuw uitgraven van de sloot doen we gewoon zelf." Een woordvoerder van de politie verklaart dat het bedrijf straf rechtelijk niets te verwijten valt. Het puin was weliswaar hoger opgebouwd dan toegestaan, maar de vergunning stelt alleen een maximum hoogte in ver band met stuivend gruis. Over het voorkomen van verzakkin gen is niets vastgelegd. Alphen Recycling studeert op maatregelen om aardverschui vingen - zoals die van het afge lopen weekeinde - in de toe komst te voorkomen. „Het zal wel een speciale fundering on der de puinberg worden, of een damwand", vertelt bedrijfslei der D. Pokhuizen van het Al- phense afvalbedrijf. Alphen Re cycling vergoedt intussen alle schade. Het bedrijf is gisteren al be gonnen met het afgraven van de berg gebroken puin die de oor zaak was van alle ellende. De berg lag op een asfaltvloer, die door het gewicht van het puin gedeeltelijk de bodem is inge drukt. Door die druk kwam even verderop de bodem van een sloot drie meter omhoog. Kaaskeuring in Zoeterwoude. Een monster wordt genomen om er vervolgens even aan te ruiken. FOTO HENK BOUWMAN Leren pump met goudkleurige ketting, in zwart, donkerblauw, donkerbruin of zwartlak, 36 t/m 4 Van T-7^7 Voor 129.- Leren trotteur met gesp, in zwart, donkerblauw of bruin, 36 t/m 42. spang 139.- met goudkleurige rt, donkerblauw, ux of zwartlak, 36 t/m 43. A79T- Voor 129.- Leren schoen met suède klep c goudkleurige garnering, in zwa blauw of bruin, 36 t/m 43. VanT89^ Voor 139.- Deze aanbiedingen gelden t/m 18 n ovember a.s. of zoveel eerder als de voorraad is uitverkocht. Alle Bijenkorf-filialen'zijn elke zaterdag tot 18.00 zoeterwoude joost panhuysen Om boerenkaas naar waarde te schatten, is meer nodig dan proeven. Gistermiddag onder wierp een jury van zuiveltech- nologen 34 boerenkazen aan een diepgaand onderzoek. Con clusie: 1995 is net geen topjaar, maar boerenkaas uit Zoeter woude blijft iets bijzonders. Buurthuis Don Bosco leek gisteren een museum. De be zoekers schuifelden langs de twee lange tafels, waar de boe renkazen lagen uitgestald, com pleet met naambordjes. Na tuurlijk waren er kaasblokjes. En als het publiek niet uit ken ners had bestaan, zouden alle schaaltjes in een handomdraai zijn leeggegraaid. Nu was, er aandacht voor menig delicaat detail: was de korst niet te ruw? Waren de gaten wel regelmatig verdeeld? Vertoonde het kaas oppervlak geen spleten? Was de smaak niet te gistig of te gassig, de geur niet te branderig of te ranzig? Kortom, de kaasboeren bogen zich over eikaars werk. De jury had 's middags al een oordeel geveld. In de twee voor naamste categorieën, jonge kaas en belegen kaas, waren er prijsbekers voor respectievelijk de heren Van Veen en Captein. Een dubbele zege (beste jonge Leidse, beste belegen Leidse) viel de heer Hoogeveen ten deel. A. Paardekopcr bemach tigde een eerste plaats (Baby Goudse), een tweede plaats (be legen kaas) en een derde plaats (jonge kaas). De vijf beste kaas makers stromen vólgend jaar door naar de Nationale Boeren kaaskeuring, waar Paardekoper in 1992 al eens de hoofdprijs won. Maar wat maakt boerenkaas nu zo bijzonder? Paardekoper, met aanstekelijk enthousiasme: „Kijk, in de fabrieken wordt alle voor kaas bestemde melk ge pasteuriseerd. Zo dood je alle bacteriën, ook de 'goede'. Ge volg: eenheidssmaak. Terwijl el ke boerenkaas weer anders is. Ie kan op allerlei manieren de smaak verbeteren. Door de koeien vooral gras te voeren, bijvoorbeeld. Geen voer als spruitjes en appelpulp, dat le vert een bijsmaak op." Ook de secretaris van de Zoeterwoudse boerenkaasclub, II. Versteegen, ziet weinig heil in appelpulp. „Dat spul gaat gisten. De bees ten worden er dronken van. En het levert een rare kaas op." Als keurmeester Weijers zijn licht laat schijnen over de be oordeelde kazen ('Opvallend veel kruimelkazen dit jaar') luis tert het publiek aandachtig toe, af en toe het betoog onderbre kend met een praktische vraag. Paardekoper: „We organiseren de kaasdag vooral om te horen wat we verkeerd doen. We zit ten ook met z'n allen in een stu dieclub, zodat de beste kaas boeren de rest wat kunnen le ren. Dom om de concurrent te helpen? Dat hoor ik wel vaker, maar wij willen vooral de posi tie van de boerenkaas op de markt verbeteren."

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 15