ti CDA-voorman biedt Huigen excuses aan Sfeer in raad 'abominabel' Politiek wil meer geld voor veiliger Oegstgeest herapiebad blijft ^vellicht toch open Leiden Regio II Autoverkeer Schoolstraat stapsgewijs terugdringen Ijsdag 7 november 1995 chef* hennyvan egmond, 071-5356414. plv -chef hans koenekoop. 071-5356429 'eldzame Golf gestolen r-.sTGEESTEen zeldzame, paarse Volkswagen Golf is in de icht van maandag op dinsdag gestolen vanaf de President ;nnedylaan in Oegstgeest. Het betreft de uitvoering 'Fire and e', waarvan er maar twee in Nederland rondrijden. •)pvallend horloge gevonden r.sTGEESTEen inwoner van Oegstgeest vond gisteren bij de permarkt op de Irislaan in zijn woonplaats een opvallend hor- je. Het uurwerk van het horloge is aan beide kanten zichtbaar, eigenaar kan zich melden bij de plaatselijke politie. ondi rbeidsongeval met zware plaat ig 10rschotenEen 48-jarige Leidenaar raakte gisterochtend bij antie >n bedrijfsongeval gewond aan zijn voet. De man kreeg tijdens (erkzaamheden in een bedrijf aan de Industrieweg een lood- nielvare plaat op zijn voet. De man is met vermoedelijk een gebro- :n voet naar het AZL gebracht. reinschilder maakt diepe sprong jden Een onbekende graffiti-spuiter maakte vannacht een ge- a Gr< aagde sprong om aan de politie te ontkomen. Een perronop- 108 1 chter van de Nederlandse Spoorwegen ontdekte vannacht op vaJ jtLeidse station twee mannen die bezig waren een trein van raffiti te voorzien. Hij waarschuwde de politie, die een 22-jarige j-s a' lan aanhield. De andere verfspuiter sprong over een reling naar '3er 1 e vijf meter lager gelegen openbare weg. Wel moest hij een rug- ik met diverse spuitbussen verf achterlaten. einigingsrechten stijgen iet 25 gulden in Leiderdorp 1erdorp •judy nihof tarieven voor de reinigings- hten stijgen volgend jaar in derdorp met bijna 25 gulden ir eenpersoonshuishoudens met 26,40 gulden voor twee teer mensen. Een meerder- in.TJid van de gemeenteraad is 2kk< trmee gisteravond akkoord j ;aan. Alleen de fractie van ,r( 6 stemde tegen. Ret lukte deze fractie niet om berekening van wethouder Huigen (WD/financiën) te lorgronden'. BBL en Groen iks zaten met hetzelfde pro blem, maar gingen toch bbe schoorvoetend akkoord. Volgens de wethouder was het allemaal klip en klaar. De tariefsstijgingen zouden nodig zijn omdat allerlei kosten zijn gestegen. Zo moet de gemeente volgens Huigen de zogeheten Alders-heffing doorberekenen evenals de hogere kosten voor verwerking van de steeds grote re hoeveelheid afval. „En dan zijn er nog de nade len uit de net verschenen na jaarsnota. Die zijn nog niet eens verdisconteerd in de tarieven. Voorzichtiger met de tariefsstij ging kunnen we op dit moment niet zijn", aldus Huigen. SSENAAR MARINA VAN DEN BERG ;t therapiebad in Wassenaar jft misschien toch open. Cis- avond bleek dat wethouder Aptroot tot inkeer was geko- i-5ien na zware kritiek op zijn irstel het bad te sluiten. Tij- is de gemeenteraadsverga- iring kondigde hij nader 011- irzoek aan naar de mogelijk- iden het bad open te houden. Een week geleden had Ap- tot het zwaar te verduren in commissievergadering fi- nciën. Alle vertegenwoordig- partijen, inclusief die van -53 n eigen fractie, de WD, wa ll tegen de sluiting. Het colle- i u wilde overgaan tot sluiting '53 nwege het jaarlijkse exploita- itekort van bijna 70.000 gul- uièn en het geringe aantal ge- 51 uikers. Het therapiebad wordt lomamelijk gebruikt door inder validen en chronisch eken, die baat hebben bij de igere watertemperatuur van tbad. Fractiegenoot van de wethou- :r J. Philipse was blij met het lornemen van de wethouder, aar kritiseerde nogmaals zijn itreden. „Dit heeft tot grote lee irontrusting geleid." Er was «aar zijn mening te weinig on- yfjl erzoek gedaan naar alternatie ve, in. Philipse sprak daarom de oop uit dat het nieuwe onder dek 'zeer zorgvuldig' zou ge- :uren. Bovendien was er on- ildoende overleg geweest met betrokkenen. Philipse: „De imende periode lijkt ons een lede gelegenheid tot overleg iet de gebruikers." Verder had y ptroot in zijn nieuwe voorstel iets gedaan met de ideeën om de tarieven te verhogen of om meer sponsoring te overwegen. Daarop haastte de wethouder zich te"verklaren dat hij elk mo gelijk idee zou meenemen in zijn onderzoek. PvdA-raadslid J. Hupkes vond het nieuwe voorstel van de wet houder 'mistig'. Volgens hem was de wethouder helemaal niet serieus van plan om het bad open te houden. Hij ver wees naar een passage in de tekst, waar stond dat 'aan slui ting van het therapiebad nau welijks valt te ontkomen.' Ver volgens diende Hupkes een mo tie in waarin de raad zich dui delijk uitsprak voor het open houden van het bad. Volgens de wethouder was de bewuste passage een foutje dat door haastwerk was blijven staan. Het was hem volkomen duidelijk dat de fracties hechten aan het openhouden van het bad. Daarna kreeg Hupkes het verwijt van de CDA-fractie met deze motie de politieke winst ten koste van de andere fracties binnen te willen halen. CDA- raadslid Van Rij: „We zijn het toch eens, wilt u over alles waar we het over eens zijn een motie indienen?" Na enig overleg trok Hupkes de motie schielijk in. Volgens hem leek het er meer op dat iedereen 'even de PvdA wilde afschieten'. Tijdens dit gekrakeel kon Ap troot tevreden achterover leu nen. Uiteindelijk ging de raad akkoord met het voorstel tot na der onderzoek van de situatie rond het therapiebad. Over twee maanden komt de wet houder hierop terug. Beschuldiging over manipuleren notulen door Leiderdorpse wethouder onterecht CDA-fractievoorzitter Arie Roest heeft gisteren tijdens een raadsvergadering in Leiderdorp zijn oprechte spijt betuigd tegenover wethouder Huigen (WD). Hij zei 'mo gelijke politieke beschadiging' van Huigen te betreuren. Volgens Roest had hij geen kwaad in de zin, toen hij de wethouder een half jaar geleden tegenover de politie had beschuldigd van het aanpassen van concept-notulen van een commissievergadering in haar voordeel. „Het was niet de juiste tijd en plaats om het daar zo te verwoor den", beseft een aangeslagen Roest nu. leiderdorp judy nihofden in een volgende vergade ring besproken en goedgekeurd Hoe hij haar had kunnen be- en zijn dus mede door mij schuldigen, snapte hij achteraf goedgekeurd. Derhalve kan er zelf eigenlijk niet meer. ,,Im- geen sprake zijn van manipula- mers de concept-notulen wor- tie." Roest onderstreepte dat hij de 'politick-bestuurlijke integri teit' van de wethouder niet in twijfel trok, noch de integriteit van het ambtelijk apparaat. De fractievoorzitter van het CDA werd op 26 april van dit jaar door de politie als getuige gehoord over een aantal activi teiten van de Stichting Leefbaar Leiderdorp, waarbij het ging om smaad en beledigingen. De op merkingen over Huigen maakte Roest aan het eind van het ge sprek, maar stonden volgens hem 'volledig los' van de zaak waarover het in het verhoor ging- Na de persoonlijke verklaring van Roest, ging wethouder Hui gen kort op de kwestie in. Ze zei de excuses van Roest te aan vaarden, nu 'de zaken waren rechtgezet op een juiste wijze'. „Uit de verklaring blijkt dat de concept-notulen van de com missievergadering op correcte wijze behandeld zijn en in openbaarheid vastgesteld", al dus Huigen, die zei 'geschrok ken en geschokt' te zijn dat haar integriteit ter discussie was ge steld. Voor haar was de kwestie afgedaan. „Ik zou het betreuren als bij deze zaak nog verder wordt stilgestaan", aldus de VVD-wethouder. De uitgelekte politie-verkla- ring van Roest heeft het afgelo- Burgemeesters krijgen boek voor gehandicapten valkenburg De voorzitter van het Proviciaal Samenwerkingsorgaan Gehandicapten over handigde het boek 'Human Rights en Disable Persons' aan de burgemeesters van Valken burg, Katwijk en Rijnsburg tijdens een thema dag voor gehandicapten in Valkenburg. Tien tallen blinden en mensen in een rolstoel en spasten, waren gisteren naar het sportcen trum De Terp in Valkenburg gekomen om te horen hoe gehandicapten meer kwaliteit aan hun leven kunnen geven. Uitvoerig aan bod kwamen de vele praktische problemen waar gehandicapten regelmatig mee te maken krij gen. Zoals het regelen van een rolstoel voor lange tijd of de vele obstakels in het openbaar vervoer. Een tennisspeler in rolstoel vertelde over zijn ervaringen in de gehandicapte sport. De nogal serieuze onderwerpen van de ver schillende gastsprekers werden afgewisseld met sarcastische liedjes van Charlotte Glorie, een blinde vrouw. Zij zong over de soms domme reacties van mensen uit de omgeving op haar handicap. FOTO DICK HOCEWONINC voorschoten frank buurman Een autovbje Schoolstraat kan mooi zijn, maar eerst moet de straat als winkelstraat aantrekkelijker worden gemaakt. Het auto verkeer dient stapsgewijs te worden terug gedrongen. Op den duur zou de auto dan geheel uit het straatbeeld kunnen verdwij nen. Dat is een van de adviezen van stede bouwkundig bureau A. Welmers met be trekking tot de face-lift van het centrum die de gemeente Voorschoten voor ogen staat. Welmers heeft in opdracht van de gemeen te een onderzoek uitgevoerd naar de 'revitalisatie' van het centrum. Uit een on derzoek van de Centrumwinkeliers bleek al eerder dat de consument het liefst zo.u win kelen in een autovrije en heringerichte Schoolstraat. Wel zou er dan meer parkeer gelegenheid in de directe omgeving van de straat moeten komen. Het tekort aan par keerplaatsen wordt geschat op 200. De winkeliers in het centrum van Voor schoten hebben de laatste jaren steeds meer concurrentie van de winkelcentra in Leidschendam (Leidsenhage), Leiden en Den Haag. Steeds meer Voorschotenaren doen hun boodschappen elders, omdat ze hun eigen centrum niet aantrekkelijk of te moeilijk bereikbaar vinden. Dat is een be langrijke aanleiding geweest voor de ge meente en de winkeliers om het centrum ingrijpend op te waarderen. Voorschoten heeft ruim 88.000 gulden geïnvesteerd in de centrumvisie die het bureau Welmers on langs heeft voltooid. Volgens Welmers zal het centrum niet al leen als boodschappencentrum moeten functioneren, maar ook als uitgaanscen trum. Recreatief winkelen, ontmoeten, fla neren en uitgaan horen er ook bij. De Schoolstraat heeft twee krachtige 'trekkers' nodig. Aan de noordzijde zou dat de uitge bouwde supermarkt van Albert Heijn moe ten zijn. Aan de zuidkant, in het blok dat gevormd wordt door Schoolstraat, Eras- musstraat en Julianalaan zou nog een con sumentenmagneet moeten komen, bijvoor beeld de HEMA. Daar moet dan wel vol doende parkeergelegenheid voor worden geschapen. Ook op het Churchillplein moeten veel meer parkeerplaatsen komen. De parkeer terreinen komen te liggen aan een zoge naamde centrumringweg. I Iet verkeer dient van de ringweg gebruik te maken en binnen de ring moet een aangenaam autoluw woon- en winkelklimaat ontstaan. Winkelfront De Schoolstraat dient een aaneengesloten winkelfront te krijgen. De 'gaten' die er nu nog vallen (waaronder leegstand) moeten verdwijnen. Dit is vooral een zaak van parti culier initiatief. De winkeliers worden door Welmers aangespoord zelf ook hun bijdrage te leveren in de vorm van herschikkingen, het bij elkaar voegen van branches en het opwaarderen van hun eigen presentatie. Verplaatsing van de Rabobank is eveneens denkbaar. De openbare ruimte in de Schoolstraat moet aantrekkelijk worden gemaakt. De pleintjes in de straal moeten aangename 'rustpunten' worden. Door middel van bankjes, groen en verlichting kan een ple zierige sfeer worden gecreëerd. De bijzondere kwaliteiten van de histori sche Voorstraat kunnen worden uitgebuit door aan en tussen de stegen (Tramsteeg, Bakkerssteeg en Kerkplein) kleinschalige winkeltjes en horeca toe te staan. Volgens Welmers is het ook nuttig om het centrum beter met de aanwezige parken te verbinden. Via looproutes naar de parken en een duidelijke uitnodigende entree voor het Berkhoutpark, die bijvoorbeeld tot stand kan komen door het maken van ope ningen in het groen aan de Julianalaan. I let college van burgemeester en wethou ders van Voorschoten onderschrijft de con clusies van het rapport. De gemeente zal verder nog een verkeers- en parkeeronder- zoek laten verrichten. De commissies finan ciën en openbare werken zullen het rapport op dinsdag 14 november bespreken. Eind november staat een algemene informatie bijeenkomst gepland. Het eventueel aange paste rapport komt vervolgens in december in de gemeenteraad. Voor de face-lift van het centrum is een voorbereidingskrediet van 1 miljoen gulden beschikbaar. pen weekeinde de gemoederen van de wethouder en de hele GDA-fractie flink bezig gehou den. De partij, die samen met de WD in het college zit, was ongelukkig met de opmerkin gen van Roest over Huigen. Za terdag werd in allerijl een extra fractie-vergadering belegd. CDA-raadslid T. Meijer wilde gisteravond nog maar weinig woorden aan de kwestie vuil maken. „Het is een persoonlijke zaak geweest tussen Roest en mevrouw Huigen. Beiden heb ben een verklaring afgelegd waarmee de zaak is afgedaan." Roest blijft gewoon fractievoor zitter. „De verklaring die Roest aflegde, was voor ons accepta bel", aldus Meijer. In de wandelgangen werden de opmerkingen van Roest te genover de politie gisteravond betiteld als 'onhandig' en 'naï ef. Volgens D66-fractievoorzit- ter E. Grootaarts was het abso luut uitgesloten dat Roest de bedoeling had om de wethou der in een kwaad daglicht te stellen. „Ik ken Arie als een eer lijk en goed mens. Maar als hij zich ooit aan Huigen heeft geër gerd, had hij dat natuurlijk wel direct tegen haar moeten uit spreken.' Leefbaar Oegstgeest onder vuur OEGSTGEEST MONICA WESSELING I Iet 'kemphaan-gehalte' van de Oegstgeester gemeenteraad moet omlaag. Het moet nu maar eens afgelopen zijn met hel gekissebis, het achterbakse gedoe en het elkaar vliegen af vangen. Halve waarheden moe ten worden vervangen door he le. Alle politieke partijen in Oegstgeest grijpen de algemene beschouwingen over de begro ting 1996 aan om hun grieven over de samenwerking in de Oegstgeester raad te spuien. Voor vier van de vijf partijen is Leefbaar Oegstgeest de sfeer- bederver, Leefbaar Oegstgeest (LO) zelf wijst met de beschul digend vinger naar de vier an deren. De bestuurswisseling in februari van dit jaar - waarbij twee LO-wethouders werden vervangen door één van D66 en één van het GDA - heeft diepe wonden nagelaten. Elke verga dering opnieuw worden er ge hakketakt en naar nu blijkt heeft elke partij daar de buik van vol. Gematigd De WD blijft in de beschouwin gen nog het meest gematigd met de simpele constatering dat elkaar vliegen afvangen de bur ger niet verder helpt. Het CDA komt met een groot aantal re gels waaraan volgens deze partij ook LO zich dient te houden. „Besloten vergaderingen dienen besloten te blijven, raadsleden moeten gewoon hun mening geven en die niet opschorten en net moet afgelopen zijn met het verkondigen van halve waarhe den via advertenties in een huis-aan-huis-blad", aldus het l>\ Progressief Oegstgeest vraagt zich af of Oegstgeest zich in re gionale organen nog wel moet laten vertegenwoordigen door raadsleden uit de l.O-fractie. „Want kan een partij die de Oegstgeester bevolking en de overige partijen met halve en hele onwaarheden bestookt, nog wel de hele raad van Oegst geest vertegenwoordigen?", zo vraagt PrO zich af. D66 spreekt zelfs van een ver loedering van het politieke kli maat als gevolg van het optre den van LO. Coup Het onderwerp van alle aantij gingen, Leefbaar Oegstgeest, opent zelf overigens ook de aanval. Het betitelt 1995 als 'het jaar van de coup'. WD en PrO hebben volgens LO een mon sterverbond gesloten wat krampachtig coalitiegedrag tot gevolg heeft. Oppositie wordt altijd op voorhand al wegge poetst, al is het alleen maar 0111 dat een ander geluid van Leef baar Oegstgeest afkomstig is, zo constateert de 'aangevallen' partij. Discussiëren op grond van zakelijke argumenten is er volgens LO nooit bij. De raad moet, zo schrijft leefbaar Oegstgeest nozelerworden. No- zeler staat daarbij ongetwijfeld voor het tegenovergestelde van onnozeler, maar is in de grote Van Daelc (het woordenboek) nergens terug te vinden. De samenwerking komt don derdagavond, tijdens de behan deling van de begroting voor 1996, ongetwijfeld aan de orde. Outplacement voor wethouders extra service van gemeente OEGSTGEEST MONICA WESSELING Wethouders die stoppen met hun politieke werk moeten van de gemeente outplace ment aangeboden krijgen. Zo'n extra service (kosten 20.000 gulden per persoon) zorgt ervoor dal ook 'goede' mensen nog wethouder dur ven worden en bespaart de ge meente op den duur geld. Dat bepleit de Oegstgeester WD in de algemene beschouwingen over de begroting 1996. Er zijn, 7.0 voeren de libera len aan, nogal wat schrijnende gevallen bekend van wethou ders die, bijvoorbeeld door po litieke aardverschuivingen, hun wethouderschap moeten beëindigen en vervolgens geen baan meer kunnen vinden. Die mensen zouden geholpen kunnen worden met outplace ment en de WD vindt dat Oegstgeest dit via een verorde ning mogelijk moet maken. Outplacement is een dure grap, maar de liberalen den ken dat Oegstgeest er uitein delijk goedkoper mee uit is. Een oud-wethouder die weer een baan vindt, hoeft geen wachtgeld meer te krijgen. leze 'spiegelbeeld- toningen'verfraaien I negentig jaar de r| leren weg in War- lond. )nze fotograaf Wim lijkman doorkruist gelijks een groot el van de streek 1 m het nieuws voor ie krant in beeld vast gen. Tijdens die Wen komt hij langs illerlei 'beeldige' èkjes die niet direct 1 lot news vormen, naar het zeker Inschrijving voor Leyhof Wie zich wil inschrijven voor een koopwoning in de Lei derdorpse nieuwbouwwijk Leyhof kan van maandag 13 november lot en met vrijdag 8 december terecht op het gemeentehuis. Het gaat om 115 eenge zinswoningen en 64 apparte menten, in prijs variërend van 156.000 gulden tot 420.000 gulden. In het ge meentelijk informatiecen trum, dat op werkdagen open is van 8.30 uur tot 12.30 uur en op woensdagavond van 18.30 tot 20.00 uur, lig gen informatiepakketten met inschrijfformulieren klaar. De kandidatenlijst voor de woningen wordt samenge steld volgens een puntensys teem en niet op volgorde van inschrijving. oegstgeest monica wesseling Eén proefprojectje met buurt preventie bedoeld om de Oegst geester bevolking zich veiliger te laten voelen, is de meeste po litieke partijen van het dorp niet genoeg. Er moet meer dan 45.000 gulden op de Oegstgees ter begroting van 1996 voor der gelijke 'veiligheids-ingrepen' worden gereserveerd. Oegst geest moet bovendien snel een klussenteam krijgen om 'acute .onveilige situaties' razendsnel te kunnen verhelpen. Burgemeester en wethouders reserveren in hun begroting voor volgend jaar 45.000 gulden voor 'verbetering van de buurt- veiligheid'. Te weinig, vinden D66 en Progressief Oegstgeest. Progressief Oegstgeest komt met een concreet plan: in sa menwerking met de woning bouwvereniging moet er ko mend jaar al een buurlbehcer- en buurtpreventieproject voor de omgeving van de Narcissen - laan en bloemenbuurl komen. Daarmee is de 45.000 gulden grotendeels op en PrO pleit dan ook voor een groter bedrag voor de buurtpreventie. Overigens bleek uit de on langs gehouden politie-onder- zoek dat de juist de bewoners van de Prins Bemardlaan en Piet I leinlaan zich van alle Oegstgeestenaren het meest on veilig voelen. De VVD noemt vergroting van de veiligheidsgevoelens ook be langrijk, maar wenst daarbij niet de politiepet op te zetten. Eigenlijke politietaken moeten niet door de burgers worden ge daan, zo betogen de liberalen. De instelling van een klussen team dat bijvoorbeeld kapotte straatverlichting repareert juicht de WD toe. Het CDA denkt vooral aan de 'sociale veiligheid' van de fiet sers nabij de rotonde Hofdijck. Oegstgeest moet buurgemeente Leiden verzoeken om aan de Leidse-Hout-kant van het fiets pad straatverlichting aan ie brengen en eens flink met de snoeischaar te zwaaien, stelt net CDA voor. Mocht Leiden niet meewerken dan moet het fiets pad aan de bebouwde zijde van de weg voortaan maar in twee richtingen worden gebruikt.

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 13