Leiden Noodslachthal in Leiden Debat over schadeclaim Van der Plas uitgesteld Stationsrestaurant moet aanvoelen als een warme jas Banen weg bij restaurants universiteit Verzet agrarische sector tegen verhogen van verontreinigingsheffing IfF HENNY VAN ECMOND. 071 -5356414. PLV -CHEF HANS KOENEKOOP. 071 -5356429 Meisje verjaagt scooterrover [jiDENEen 17-jarige Leidse ontsnapte gisteren aan een man die iaar van haar bromscooter wilde beroven. Ze reed over de Van er Werfstraat toen een onbekende twintiger haar van achteren rastpakte. De man bedreigde de scooterrijdster met een mes en :iste dat zij haar vervoermiddel zou afstaan. Het meisje reageer de snel en schopte haar belager in zijn kruis. De rover kromp in een, zodat zijn slachtoffer kon ontkomen. WNNO 1895 Donderdag 7 November Kerklieden-Zangvereniging „Kunst na Arbeid". Derde uitvoe ring op Maandag 11 November 1895, des avonds te halfnegen, n de groote zaal van het Hotel „Du Nord", met welwillende me iewerking van de Heeren Joh.C. Geijp (Violoncel) en J.H. Berkei on (Piano). H.H. Donateurs en Kunstlievende Leden hebben op vertoon van Diploma recht van toegang met ééne Dame. ANNO 1970 zaterdag 7 november Gisteravond is in de Maranathakerk het startschot gelost voor de stichting Dienstencentrum, die met behulp van de bewoners 'an het Morskwartier een brok daadwerkelijke burenhulp ten ipzichte van de bejaarden wil gaan realiseren. Heel concreet ge zegd komt dat neer op het doen van boodschappen, het weg brengen van een receptje, het schrijven van een brief voor een ider, oppassen, enz. Met ingang van maandag over een week zijn er activiteiten mogelijk. Maandag: bejaardengymnastiek, dinsdag: bloemschikken, woensdag: gezelschapsspelen, donder- zingen in een bejaardenkoor, vrijdag: creatief bezig zijn. Voorziening voor ritueel slachten voorlopig gewaarborgd LEIDEN AAD RIETVELD Een nieuw Leids Slachthuis op een andere locatie is niet levensvatbaar. Tot die slotsom is wethouder J. Walen kamp (CDA/economische zaken) gekomen na bestude ring van het bedrijfsplan van de directie van het bedrijf. Walenkamp ziet nog wel mogelijkheden om aan de Pas teurstraat een noodslachthal met koelcel open te houden voor zelfslachtende slagers uit de regio en islamitisch ri tueel slachten. meentelijke rekensommen te mogen inzien. „En dat mag na tuurlijk", zegt de wethouder. „Maar als dat niet tot nieuwe gezichtspunten leidt moeten we deze ontwikkeling maar verge ten." De cijfers en prognoses van het slachthuis bieden volgens Walenkamp weinig vertrouwen op een levensvatbare voortzet ting van het bedrijf. „De directie heeft bij het berekenen van de startkosten de grondkosten bui ten beschouwing gelaten. En dat betekent dat ze bij die ra- „Die voorziening kunnen we tot 1 januari 1988 open houden. Daarmee hebben we in ieder geval het meest knellende pro bleem opgelost", aldus Walen kamp. Het boek van het slacht huis, dat niet meer voldoet aan Europese richtlijnen en milieu voorschriften, is nog niet hele maal gesloten. Het slachthuis zou graag verhuizen naar het terrein bij de Groenoordhallen. De directie van het bedrijf heeft Walenkamp gevfaagd de ge- ming twee tot tweeëneenhalf miljoen gulden te laag zitten. Want grond om niet geven aan een commercieel bedrijf, dat gaat natuurlijk niet. Dan staan straks de bedrijven in rijen op de stoep." De wethouder heeft meer problemen met het bedrijfsplan van het slachthuis. „Ze hebben het aanbod van runderen te laag ingeschat: op 45.000 50.000. Bij de huidige dalende markt moet je op 75.000 runde ren zitten." Ook niet onbelang rijk, zegt Walenkamp, is dat ver huizing van het slachthuis naar het terrein aan de Willem de Zwijgerlaan de exploitatie van de Groenoordhallen zou be moeilijken. En daar zou de wet houder weer last mee krijgen in de onderhandelingen met de firma Libema, die belangstelling heeft om die hallen over te ne men. Een alternatieve locatie IDEN DORITH LIGTVOET oor een simpel wit broodje 4 aas of erwtensoep met rook- rorst hoef je niet in het Leidse ationsrestaurant te zijn. Maar oor een meergranen broodje w iet kruidenkaas en een kop Ertensoep met palinggarni- r is hetnieuwe etablisse- nt straks een uitgelezen plek. jur Iet stationsrestaurant is het erste in Nederland dat volgens en nieuwe formule werkt. Als e formule aanslaat, zullen an- j ere zaken volgen. Hoewel het restaurant pas 23 ovember officeel wordt ge pend, gaan de deuren voor de reinreiziger donderdag al open. We hebben die periode tussen egen en 23 november nodig m kleine wijzigingen door te oeren in de presentatie of het .ssortiment, want we praten >ver een nieuwe formule die rich nog moet bewijzen", zegt ixploitant J.B. Ponsioen, die vo- ige week nog 25 nieuwe perso- ïeelsleden heeft aangenomen. Het restaurant bevindt zich in de voorzijde van het sta- ion. Via de glazen wand heeft e bezoeker straks uitzicht op iet vernieuwde Stationsplein, let restaurant heeft 180 plaat- en en daar komt nog een groot lantal plaatsen bij als het terras 'olgend jaar klaar is. Met de aankleding van het estaurant is duidelijk gemikt ip de allure van het grand-café. louttinten domineren in het nterieur. De stoeltjes en ban en zijn voorzien van bruinrode :n donkergroene bekleding, ter- vijl gedrapeerde gordijnen en alrijke speciaal ontworpen ampen de chique uitstraling ersterken. „We hebben gepro- leerd een totaalplaatje te ma- en dat aantrekkelijk is", zegt 'onsioen. „Door de warme tin-' K en moet de klant het idee heb- >en dat hij bij binnenkomst een k varme jas om zich heenslaat." Het restaurant is ingericht net een knipoog naar het sta ll ion. De zitplaatsen lijken te zijn ontworpen voor luxe treinrijtui- Exploitant J.B. Ponsioen fn het nieuwe Leidse stationsrestaurant. De zitplaatsen lijken ontworpen voor luxe treinrijtuigen. gen. Ze zijn zelfs voorzien van 'bagagerekken'. Enkele antieke koffers versterken het idee dat de bezoeker zich in een trein- ruimte bevindt. „Maar die ba gagerekken zijn ook heel prak tisch", meldt de exploitant. „Als iemand iets wil bestellen, kan hij zijn bagage in het rek depo neren en een oogje op zijn spul len houden." Het restaurant werkt via het 'marktpleinprincipe'. Dat wil zeggen dat de klant zelf zijn ronde maakt langs de verschil lende afdelingen met gebak, soepen, warme en koude maal tijden en desserts. De klant kiest zijn bestelling, die zoveel moge lijk voor zijn ogen wordt bereid, vertelt Ponsioen. Aan de tafels wordt dus niet bediend. „Dat de hele stationshal is vernieuwd, was voor ons een voordeel", vertelt Ponsioen. „Daardoor konden we het res taurant makkelijker naar onze wensen inrichten. Als een res taurant zich in een monumen taal pand bevindt, kan je het grand café-achtige misschien nog meer benadrukken, maar het beperkt je ook in je moge lijkheden." Het Leidse restau rant is bijvoorbeeld voorzien van douches voor het personeel en het is optimaal beveiligd. Het restaurant is elke dag van zeven uur 's ochtends tot tien Uitbreiding Cleveringaplaats met 150 zitplaatsen LEIDEN HANS KOENEKOOP Het aantal bedrijfsrestaurants van de Rijks universiteit Leiden (RUL) wordt van 25 te ruggebracht naar 18. Het betekent een ver lies van zo'n tien arbeidsplaatsen. Onge veer evenveel arbeidsplaatsen verdwijnen bij het grafisch bedrijf en de audiovisuele dienst. Daartegenover staat een uitbrei ding volgend jaar van het restaurant in het centraal faciliteitengebouw aan de Cleve ringaplaats met 150 stoelen. Deze gegevens staan in de gisteren uit gekomen plannen om alle dienstverlenen de afdelingen van de RUL onder te bren gen in één Universitair Facilitair Bedrijf (UFB). Dit UFB moet diensten en produk- ten leveren aan studenten en medewerkers tegen prijzen die de concurrentie op de markt aankunnen. 1 januari 1996 is de startdatum. Medewerkers hebben tot eind november de gelegenheid te reageren op de plannen. De oprichting van een facilitair bedrijf is vooral bedoeld om de kosten voor de uni versiteit te drukken. „Het college van be stuur heeft bepaald dat maximale energie moet worden gestoken in onderwijs en on derzoek. Er is daardoor veel minder geld beschikbaar voor tafels en stoelen, onder houd van gebouwen, catering en dat soort 'rompslomp'. Door alle facilitaire diensten samen te voegen, zijn we in staat flexibeler en doelmatiger te werken", legt beoogd di recteur van de UFB, J. Barnhoom, uit. In de UFB worden zes diensten, pro- duktgroepen, ondergebracht. Van twee er van, de Restauratieve Voorzieningen en de Mediadiensten, liggen de bedrijfsplannen al klaar. Daaruit blijkt dat in 1996 tien mensen minder zullen werken in de res taurants en kantines binnen de universi teitsgebouwen en elf minder bij afdelingen waar drukwerk, foto's en videobanden ter ondersteuning van de wetenschap wordt gemaakt. Barnhoorn. „Voor de restauratie ve dienst zitten we nu al op de nieuwe for matiesterkte van 65. Er hoeven dus geen mensen uit. Dat is gelukt door al geruime tijd geen vacatures meer op te.vullen en door oudere werknemers makkelijker te la ten uitstappen. Voor de grafische dienst hebben we wel een probleem. Het werk van zes werknemers staat echt op het spel omdat hun functie gewoon verdwijnt." Het afstoten van een aantal kleinere be drijfsrestaurants die weinig rendabel zijn maakt de weg vrij voor een stevige uitbrei ding van het restaurant aan cfe Cleve ringaplaats. De universiteit steekt 4,2 ton in een verbouwing aldaar zodat straks 150 plaatsen extra, bijna een verdubbeling, be schikbaar komen voor studenten en mede werkers. „De Cleveringaplaats is echt een knelpunt. Elke dag staan daar lange rijen en zijn er opstoppingen. Mensen hebben nauwelijks de tijd om een kop koffie te drinken." Een andere opvallende verandering is de opheffing van PomPom, het verbiijfscafé boven de Mensa aan de Kaiserstraat. Vol gens Barnhoorn is een dergelijke voorzie ning in de nieuwe constructie niet lonend. In de plannen moet dit café worden ver plaatst naar beneden en 'geïntegreerd' in de Mensa. Het UFB krijgt van de RUL nadrukkelijk de opdracht zijn eigen boontjes te doppen en dus kostendekkend te werken. Dat zal nog lastig genoeg worden, waht de prijzen van eten en drinken in de restaurants mo gen in elk geval volgend jaar niet worden verhoogd. Overigens hebben eerder door gevoerde prijsverhogingen slechts het ef fect gehad dat het bezoek van studenten is afgenomen. Vooral de Mensa ondervindt concurrentie van de Leidse horeca. uur 's avonds open. In het weekeinde en op feestdagen gaan de deuren een uurtje later open. Op het station komen ge middeld circa 50.000 passagiers per dag. „Als gemiddeld tien procent van de passagiers een van onze vestigingen bezoekt, doen we het zo slecht nog niet." Het succes van restaurant valt of staat echter met het wel en wee van de spoorwegen. En de passagiers dreigen door de tal- Vijf jaar celstraf voor overvaller café 't Spoortje DEN HAAG/LEIDEN Een 27-jarige inwoner van Den Il.aag die op 13 oktober 1994 met twee anderen een gewa pende overval pleegde op café 'l Spoortje aan de Herensingel in Leiden, is gisteren door het ge rechtshof in Den Haag veroor deeld tot vijf jaar gevangenis straf. De Hagenaar pleegde ook overvallen in Den Haag en Heeswijk-Dinther. Tegen hem was zes jaar cel geëist. Arrestaties bij inval in drugpand De politie deed gisterochtend een inval in een woning aan de Antillenstraat. Het pand fun geerde al enige tijd als verkoop punt voor harddrugs. In de wo ning werden enkele kleine hoe veelheden cocaïne aangetrof fen. De politie hield vier Leide- naars in het pand aan en pakte nog eens vier Ix'idse kopers bui ten op. FOTO HENK BOUWMAfiJ loze vertragingen de trein mas saal de rug toe te keren. Maar Ponsioen is positief. „De over heid heeft nadrukkelijk gekozen voor versterking van het open baar vervoer. Daarom wordt nu volop gewerkt aan het spoor met alle problemen vandien. Ik verwacht dat de problemen bin nenkort tot het verleden beho ren. Voor ons restaurant zie ik de toekomst met vertrouwen te gemoet." Reinigingsrechten /y Q De reinigingsrech- I J ten in Leiderdorp stijgen volgend jaar met 25 gulden, zo bepaalde de gemeenteraad gisteren. Archeon A C Nieuwe directeur I 3 Archeon met frisse moed aan de slag: niet alle attractieve parken heten Walibi zegt Walenkamp niet te heb ben. „Het is een somber ver haal." In een kleinere voorziening, bestemd voor zelfslachtende slagers en islamieten die ritueel geslacht vlees moeten hebben, wil volgens Walenkamp de di rectie van het huidige slacht huis deelnemen. „Dat geeft wat lucht om ook met directeur Ver schoor en zijn mensen te zoe ken naar een permanente op lossing voor dat probleem. Dat moeten wij nu als hoofdinrich ting verder verkennen. Walenkamp wil over het 'noodslachthuis' deze week nog contact hebben met het Samen werkingsverband van Migran tenorganisaties. Dat overkoepe lend orgaan sloeg vorige week alarm over de problemen die in 1 de moslimgemeenschap zou den ontstaan door sluiting van het slachthuis. STUNTWERK Soms wekken bestuurders de indruk dat ze met u meeleven. Met u klagen ze ach en wee over het leven dat almaar duur der wordt. Tegelijkertijd schromen ze niet de plaatselijke belastingen flink verhogen. Een paar gemeenteraadsleden in Noordwijk gaan nu zo ver dat zij twintig procent van hun wedde inleveren om de gemeente uit het financiële slop te halen. Op zichzelf heeft zo'n besluit nobele trekken. 1 lelaas wordt er steeds - Noordwijk is niet de eerste gemeente die met dit fenomeen is geconfronteerd - een smerig politiek spelletje van gemaakt. Want een partij die met dit belegen idee komt. wil even stunten, de krant halen. Gewoon zachtjes in het oor van het hoofd van de gemeente lijke afdeling financiën fluisteren dat voortaan twintig pro cent minder salaris kan worden overgemaakt, is er niet bij. Nee, er is altijd een hoop pijnlijk lawaai omheen als raadsle den op hun eigen salaris bezuinigen. En natuurlijk willen ze, net als in Noordwijk, dat dan ook elk raadslid meedoet. Zo werkt dat: ik minder, dan jij ook! En dat stuit mij tegen de borst. Het is welhaast het toppunt van arrogantie dat raadsleden publiekelijk willen beslissen over de portemonnee van collega's. Zeker als zo'n initiatief komt van een partij als 'De Noordwijker', waarvan de raads leden niet op een dubbeltje hoeven te kijken. De vraag of anderen dat geld wellicht moeilijker kunnen missen, komt kennelijk niet bij hen op. Dbor publiekelijk een uitspraak over een lagere vergoeding te vragen, heeft deze Noordwijkse partij van po litiek bovendien weer iets vun zigs gemaakt. Het volk kan dan weer roepen: kijk eens, ze doen het alleen maar voor het geld. Ongeveer 1100 gulden bruto in de maand verdient een raadslid in Noordwijk. Dat is niet veel voor de raadsleden van 'De Noordwijker' die waarschijnlijk allemaal in het belastingtarief van 60 procent vallen. Ze hou den er dan 440 gulden schoon aan over. En daarvan 20 procent inleveren... Ach, wat een goed koopstuntwerk. LEIDEN MONICA WESSELING Het plan van het Hoogheem raadschap van Rijnland om grondeigenaren de komende ja ren een veel hogere verontreini gingsheffing te laten betalen, stuit op hevig verzet in de agra rische sector. De stijging voor 1996 gaat door, maar volgend jaar komt het onderwerp zeker weer ter sprake, zo bleek giste ren tijdens de vergadering van het hooghecemraadschap. De verontreinigingsheffing voor huiseigenaren en huurders blijft in 1996 op het niveau van 1995. Ook de jaren erna stijgt de heffing niet opzienbarend. Per vervuilingseenheid (een eenper soonshuishouden is één een heid) betaalt nu 90 gulden per jaar en in het jaar 2000 ruim 98 gulden. Een geringe stijging, ze ker vergeleken bij de stijgingen van de afgelopen jaren. In 1986 was de heffing nog slechts 59 gulden. Het bestuur van Rijnland heeft vorig jaar besloten dat de schoonmaakkosten van het wa ter meer aan de landeigenaren doorberekend moesten worden. Tegen dat principe was verle- den jaar niet al te veel protest, maar de uilwerking ervan blijkt voor velen een koude douche te De eigenaren van grond beta len nu per hectare 62 gulden aan het hoogheemraadschap. Volgens di- meerjarenbegroting stijgt de heffing per hectare in 1996 ioi <>i> gulden en tot het jaar 2000 naar ruim 98 gulden. De sterke stijging is onder meer veroorzaakt door de enorme kosten die het uitbaggeren van de sloten en het bergen van de bagger met zich meebrengt. Bo vendien blijkt er verkeerd geteld te zijn: Rijnland heeft minder hectares ongebouwd dan werd aangenomen en daardoor is de heffing per hectare hoger. Fi nancieel hoogheemraad 1. Baas erkende de fout maar is niet van plan de meerjarenbegroting daarom nu al aan te passen. Volgend jaar echter komen de baggerplannen van Rijnland voor de komende jaren aan de orde. Dan zal ook de kostenver deling weer besproken worden. LEIDEN AAD RIETVELD Het voorstel om de Katwijkse bouwer De Lange-Van der Plas 2,1 miljoen gulden schadever goeding te betalen komt van avond niet aan de orde tijdens de vergadering van de Ix-idse gemeenteraad. I lel college heeft de behandeling doorgeschoven naar de volgende raadsvergade ring omdat een aantal zaken nog moet worden uitgezocht. De WD had gisteren om uitstel gevraagd, omdat het voorstel vragen open laat en dat burge meester en wethouders die eerst moeten beantwoorden. De liberale fractieleider Alexander Geertsema kan zich niet aan de indruk onttrekken dat 'sommi ge aannames' in het voorstel onjuist zijn. „En in dat geval wordt de gemeenteraad genept door B en W." Huren Het gaat Geertsema en diens partij vooral om de afspraak die met De Lange-Van der Plas is gemaakt over de hoogte van de huren, die worden betaald voor de 28 appartementen in het ou de Koninklijk Militair Invaliden huis aan de Hoge Rijndijk. De aanvangshuren voor die appar tementen in hel gerenoveerde pand zouden niet hoger zijn dan 700 gulden pér maand. Omdat de Katwijkse bouwer daardoor onvoldoende rende ment zou hebben van zijn in vestering mocht hij ook nog eens 28 appartementen bouwen in de tuin achter het invaliden huis. Volgens de WD-voorman heeft de bouwer zich niet in alle gevallen aan die afspraak ge houden. „Wij hebben kunnen consta teren, dat in de markt de prijzen van die appartementen drie, vierhonderd gulden hoger zijn dan volgens afspraak", zegt Geertsema. „En daar zijn mij zoveel gevallen van bekend, dat het zo op mijn netvlies is blijven hangen, dat Van der Plas zich niet aan dat deel van de over eenkomst houdt. En ik ben in deze geneigd eerder mijn eigen onderzoek te vertrouwen dan de geruststellende woorden van het college." De WD'er heeft de indruk dal burgemeester en wethouders 'in de richting van 2,5 miljoen redeneren'. Rapporten toch openhaar Na een aanvankelijke weigering heeft het college van Ix-iden be sloten de rapporten van Moret, Ernst Young en van juristen van de I-eidsc universiteit openbaar te maken. I)e rapporten zijn openbaar gemaakt zodat de gemeenteraad in alle openheid over de kwestie kan praten. Vorige week weigerde het college na een verzoek van het Ixidsch Dagblad de rapporten te verstrekken.

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 11