Leidsch Dagblad Wereld draagt Rabin ten grave 7 I" Eten zonder vliegen. Israël weent om een verloren illusie BEL: 071-5128030 hypotheek Verdachten grafschennis opgepakt GOED NIEUWS T NDAG 6 NOVEMBER 1995 OPGERICHT 1 MAART 1860 sinnenland Buitenland Lezers van de Vrekken krant is echt niets te dol Poolse kiezers gaan op naar de tweede ronde Sport PSV jaagt Ajax jê —v één helft J schrik aan Cultuur en Kunst Leidse Kunstuitleen helpt twijfelaars over drempel NR. 40922 LOSSE NUMMERS ƒ1,65 ZATERDAG ƒ1,85 Nog geen abonnee? Irolking Israël in staat van verbijstering na moord op premier HET WOORD IS AAN Macaulay Het is een gewone fout in de politiek doel met middel te verwarren. [duizend officiële gasten _^n 86 landen hebben van- jen. Jldag de laatste eer be lgenten aan de 73-jarige Is- 3l|ift lische premier Rabin ggj' i zaterdagavond na een iken pesmanifestatie in Tel Via jv werd vermoord. On- tafeistaatslieden die naar n^slizalem waren gekomen, ren de Amerikaanse isident Clinton, koning K K ssein van Jordanië, de optische president Mu- :ak en VN-secretaris-ge- :aal Boutros Boutros- ali. Koningin Beatrix, 'mier Kok en minister li Mierlo vertegenwoor den Nederland. kVIV AD BLOEMENDAAL )-leider Arafat, die zijn pste leedwezen uitsprak, is j gekomen, omdat hij geen geregeldheden wilde uitlok- Hij liet zich op 'ministe- 1' niveau vervangen. |e Israëlische bevolking ver- ;en- rt nog steeds in een staat dus; I verbijstering over de nacht- war hie die werkelijkheid werd: iger I premier van de joodse 3 20 It, om het leven gebracht het |r een joodse moordenaar. een oen vanmiddag om twee e®n j de sirenes klonken voor een jode van twee minuten stilte, de begrafenisstoet vertrok, den naar schatting een mil- Israëli's Rabin de laatste bewezen. Ie officiële kolonistenbewe- j, Yesha, heeft aangekondigd urende de een week lange wperiode haar protestacties in het regeringsbeleid te sta- De Likud, de grootste op- itiepartij, heeft besloten zich te verzetten tegen de ver ging van Rabin door een an- politicus van de partij Ar- Volgens "Likud-leider anyahu moet een regering den vervangen na veriaezin- daltf' r Uitgebreid weeroverzicht op pagina 14 VANDAAG 30 PAGINA'S Binnenland Buitenland Cultuur Economie Duizenden Israëli's brachten gisteren een laatste groet aan de voor de Knesset in Jeruzalem opgebaarde Rabin. gen en niet na een moordaan slag. De moord op Rabin vormde zaterdagavond de tragische af sluiting van een indrukwekken de vredesmanifestatie op het Plein van de Koningen van Is raël in Tel Aviv. Naar schatting 120.000 mensen hadden zich er verzameld om de regering moed in*te spreken voor het voortzetten van het veel bekriti seerde vredesproces. Rabin was duidelijk onder de indruk van de opkomst. Minister van bui tenlandse zaken Peres, sinds gisteren waarnemend premier, vertelde later dat hij zijn oude rivaal nog nooit zo gelukkig had gezien. „Er zijn vijanden van de vrede die ons proberen te bezeren, met het doel de vrede te torpe deren", zei de premier in zijn toespraak tot de menigte. En: „Ik wil dat deze regering elke opening, elke mogelijkheid tot het bereiken van een alomvat tende vrede aangrijpt. Zelfs voor wat betreft Syrië zijn er moge lijkheden". Tegen het einde van de bij eenkomst overwon de premier zijn natuurlijke schuchterheid en voor het eerst van zijn le ven, zei Pereszong hij met de menigte mee. De met bloed bevlekte tekst van het lied 'Ha'shir ha'Shalom' ('Het lied van de vrede') werd na zijn overlijden in zijn zak gevonden. Toen hij terugliep naar zijn wachtende auto, sprong de 27- jarige extreemrechtse student Yigal Amir naar voren. Hij loste van korte afstand drie pistool schoten, voordat Rabins lijf wachten zich op hem konden werpen. De premier werd met grote spoed naar het nabijgele gen Ichilov-ziekenhuis ver voerd, waar hij op de operatie tafel overleed. Naast Yigal Amir werd ook zijn broer Hagai gear resteerd. Yigal is vanmorgen voorgeleid aan een rechter. De moordenaar zei alleen te heb ben gehandeld. De politie is daar niet van overtuigd. Naar verluidt wordt gezocht naar een leider van Eyal, een tot nu toe onbekende rechtsextremisti- sche groepering waarmee Amir contact zou hebben gehad. Op een bewogen kabinetsbij- FOTO AP EYAL WARSHAVSKY eenkomst, kort na de moord, werd Peres aangewezen als waarnemend premier. Na de begrafenis zal president Weiz- man hem vragen een nieuw ka binet te vormen. De Westelijke lordaanoever en de Gazastrook zijn gisteroch tend vroeg afgesloten. Het Is raëlische leger en de politic- hebben in totaal vijfduizend man ingezet voor het beveiligen van de buitenlandse bezoekers. erslagenheid bij joodse gemeente Leiden EN CEES VAN HOORE joodse gemeente in Leiden e liep onder de indruk van de ord op de Israëlische pre- Rabin. A. Cohn, woord- irster van de gemeente en 1 irzitter van de Women Inter- ional Zionist Organisation, arde het gruwelijke nieuws erdagavond tijdens een be nefietvoorstelling in Amster dam. Cohn benadrukt dat de dader een modern-orthodoxe student is van de religieuze universiteit in Tel Aviv. ,;Kijk, dit is natuur lijk de daad van iemand waar echt een steek aan los zat. Een fanaticus. Je weet natuurlijk nooit hoe een en ander zal uit pakken, maar ik verwacht niet Je hoeft niet te vliegen om te hinkelen op Schiphol Plaza winkélcentrum met 40 winkels en estaurants. van Délifrance en Pizza Hut tot Bn Leonidas en Food Village Supermarket Jpen voor iedereen, iedere dag tot 10.00 avonds en 7 dagen per week Je v dat het vredesproces hierdoor wordt gefrustreerd. Misschien dat deze gebeurtenis de partijen juist dichter tot elkaar zullen komen. Dat hopen we dan maar." Volgende week is er in Leiden een herdenkingsdienst in de sy nagoge. Puinberg drukt Alphense sloot de hoogte in ALPHEN AAN DEN RUN RUUD SEP Een sloot tussen het terrein van Alphen Recycling en de volks tuintjes aan de spoorlijn Al- phen-Gouda is het afgelopen weekeinde omhoog gekomen. Waar een paar dagen geleden nog een meter water stond, ligt sinds gisteren een dam van ruim twee meter hoog en zo'n zestig meter lang. De dam is ontstaan door een aardverschuiving die werd ver oorzaakt door een hoge berg ge broken puin bij Alphen Recy cling. De' aardverschuiving is gisterochtend door volkstuin ders bij de politie gemeld. Ont dekt werd dat de puinberg bij de afvalverwerker in het mid den was gaan verzakken. Door de opgebouwde druk op de veenbodem was de sloot direct naast de berg omhoog geko men. Onderzocht wordt -nog of het bedrijf in overtreding is ge weest. De omhoog gekomen sloot heeft op het volkstuinencom plex enige schade aangericht. Broeiramen. waterpompen en stoepjes werden door de mod der verzwolgen. Pagina 13: 'Berg was minstens 30 meter hoog'. TEL AVIV AD BLOEMENDAAL CORRESPONDENT Op alle Israëlische scholen stond het les rooster gisteren in het teken van de moord op premier Rabin. Kinderen maakten te keningen en opstellen en het onderwij zend personeel moest proberen de situa tie te verklaren. „Het ging niet zo goed", zei mijn dochtertje. „De juffrouw moest telkens huilen." Israël weent om zijn vermoorde leider, maar het echte verdriet is het besef dat za terdagavond een barrière is doorbroken die intact had moeten blijven. De illusie dat, wat er ook gebeurt, joden altijd el- kaars leven zullen respecteren, is met de moord op Rabin wreed verstoord. „Vijftien jaar lang hebben we gezegd dat de vrede met Egypte misschien geen stand houdt omdat Mubarak kan worden ver moord, en nu gebeurt dit!", riep een totaal ontgoochelde man in een menigte buiten het Ichilov-ziekenhuis in Tel Aviv, waar Rabin de. laatste adem uitblies. ..Ik schaam me diep", zei minister van milieuzaken Sarid bij het verlaten van het hospitaal. „We dachten steeds dat zoiets alleen in onze buurlanden kon gebeuren. Dat wij anders waren. Maar dat zijn we niet." De Israëli's zijn met een schok op de fei ten gedrukt. Ze realiseren zich dat een deel van hun land veel verder is afgegle den dan ze ooit wilden geloven. En dat be sef doet pijn. Rabin woonde op de tweede verdieping van een simpel flatgebouw. Van zondag tot woensdag was hij in Jeruzalem, de rest van de week sliep hij thuis in Tel Aviv. Wie niet wist dat de premier er woonde, liep het flatgebouw zonder meer voorbij. Soms passeerde er langzaam een patrouille-wa gen van de politie. En af en toe, meestal op zaterdagavond, stond er een reeks bus sen in de buurt. Dat betekende dan dat rechtse demonstranten uit de nederzettin gen op de Westelijke Jordaanoever zich voor het huis van de premier hadden ver zameld. Rabins woning haalde zelden de televi sieschermen. Tot zaterdagavond laat. Een paar minuten na het bekend worden van Rabins dood, verschenen de eerste wijk bewoners op straat. Buren die nooit een woord met de wat schuwe premier had den gewisseld, braken spontaan in tranen uit. De lage muur vöor de flat werd volge- zet met kaarsen, beschenen door het felle licht van de televisielampen. De groep van honderden groeide aan tot een menigte van meer dan duizend. Elders in de stad, voor het Ichilov-zie kenhuis, kwam het tot kleine betogingen tegen rechts in het algemeen en Likud-lei der Benjamin ('Bibi') Netanyahu in het bijzonder. „Bibi heeft het bloed van Rabin aan zijn handen!", scandeerde een groep jonge activisten van Rabins partij, Arbeid. Eerder op de avond hadden ze de massale vredesbetoging bijgewoond op het Plein van de Koningen van Israël. Sinds vanoch tend draagt dat plein Rabins naam. Pagina 2: Commentaar. Moordenaar wilde ook Peres doden. Pagina 3: Oorlogsheld sneuvelt In slag om vrede. Rabins laatste woorden waren vol op timisme. Feiten en meningen2 Kerk en Samenleving12 Randstad10 Regio11,12,13 RTV/programma's15 Sport17 t/m 27 Strips14 Uitgaan28 Vandaag een kortingsbon voor Laurens van Rooyen met ensemble en panfluitist Mathijs Koenen in de Hoog landse Kerk in Leiden. Bommelding in trein naar Parijs LEIDEN CEES VAN HOORE De treinenloop in de I^idse re gio is vanmorgen ernstig ver traagd door een bommelding in de trein naar Parijs. De melding kwam om tien over half tien binnen bij een vestiging van de Nederlandse Spoorwegen in Den Haag. Besloten werd alle treinen buiten het Leidse station stil te zetten. Alleen de trein naar Pa rijs mocht het station in, waar na alle reizigers direct de rijtui gen moesten verlaten. Zij moes ten in de stationshal wachten, terwijl bomverkenners van de politie de trein doorzochten en ook de onderkant van de wa gons inspecteerden. Er werd niets gevonden. De treinenloop werd een half uur vertraagd. Volgens een woordvoerder van de NS was de bommelding afkomstig van het Earth Libera tion Front, dat eerder de publi citeit haalde door vele auto's te bekladden en de banden lek te steken. Bel voor de beste 06-00 66 (gratis) Twee meisjes bekennen vernieling graven in Hazerswoude-Dorp PROEFABONNEMENT 4 WEKEN VOOR MAAR F 13,85. WADDINXVEEN/HAZERSWOUDE-DORP De politie heeft zaterdag twee meisjes aangehouden die heb ben bekend dat zij deze zomer vernielingen hebben aangericht op een begraafplaats in Hazers- woude-Dorp. Het zijn een 17- jarig meisje uit Boskoop en een 13-jarig meisje uit Gouda. Ze hebben inmiddels toegegeven ook op andere begraafplaatsen graven te hebben vernield, al dus de politie van het district Hollands-Midden. Vorig weekeinde sloegen de vandalen toe in Waddinxveen. Nadat het oudste meisje had vernomen dat de politie van plan was compositiefoto's van de mogelijke daders te zullen verspreiden, meldde zij zich za terdagmiddag vrijwillig. Ze zei onder de indruk te zijn van de afschuw die haar daden teweeg hadden gebracht in haar omge ving. Naar aanleiding van haar verhoor werd ook het meisje uit Gouda aangehouden. De politie sluit niet uit dat nog een derde persoon bij de zaak is betrok ken. De meisjes zouden in Wad dinxveen willekeurig ongeveer twintig grafzerken hebben om- geschopt of omgetrokken. Een aantal grafzerken werd vernield. De twee bekenden verder al eerder vernielingen op de oude begraafplaats te hebben ge pleegd. Ook zeggen ze de afge lopen zomer een spoor van ver nielingen te hebben aange bracht op begraafplaatsen in Hazerswoude-Dorp, in de wijk Oosterwei in Gouda, en in Bos koop aan de Roemer, achter het St. Janshof, en aan het Reijers- koop. Het motief van de ver dachten is nog onduidelijk. De politie gaat er vooralsnog vanuit dat het om een uit de hand ge lopen vorm van vernielzucht dan wel baldadigheid gaat. I Naam:. Adres: Nr. bank/giro: I Handtekening:. nvelop, zonder postzegel. OF BEL 071-5 12 80 30 712141 400114 maandag t/m vrijdag

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 1