'Ernstige terugval' in Noordiers vredesproces Frankrijk zucht onder 'een heel slecht wijnjaar' Buitenland 'Malan achter Inkatha-doodseskaders' Op de vlucht voor Angela ritse horror-housemoordenaar ekent op band zijn gruweldaden Premier Rusland neemt taken zieke Jeltsin over Roetskoj mag toch meedoen aan verkiezingen Rusland Vredesmacht voor Bosnië krijgt puur militaire missie 'Brein achter aanslagen Frankrijk zit in Londen' TERDAG 4 NOVEMBER 1995 Palestijn gedood door schot uit auto gn7ALEM» Een 14-jarige Palestijnse jongen is gisteren in een orp op de westelijke Jordaanoever doodgeschoten. Zijn familie tjgt dat de jongen gedood is door joodse kolonisten. De Israeli te politie zegt alleen dat de zaak onderzocht wordt. De jongen aoide samen met een groepje jongeren stenen naar een auto ledoor het dorp Jalazoun vlakbij de joodse nederzetting fyt-El kwam. De chauffeur stopte en begon te schieten. De ingen werd door een kogel in zijn borst geraakt. Gevreesd Ijjrdt dat de dood van de jongen een nieuwe golf van geweld los ijaakt. Cubaanse ballingen eisen hervormingen vana Vooraanstaande in ballingschap levende Cubaanse po- ci hebben gisteren in Havana de regering van president Cas- i opgeroepen stapsgewijze hervormingen door te voeren. De A orzitter van de organisatie 'Cubaanse ommekeer', Eloy Gu- v rrez Menoyo, veroordeelde zowel de inperking van de burger- n ;e vrijheden op het eiland als het economische embargo tegen iba. Hij deed dat tijdens een persconferentie rond een bijeen- mst van de Cubaanse regering met meer dan 330 ballingen. Munitiefabriek ontploft in Argentinië ^nos aires In Rio Tercero in Centraal-Argentinië is gisteren n munitiefabriek in de lucht gevlogen. Er vielen zeker vijf do- Q n en 230 gewonden, zei een woordvoerder van de provincie 'c rdoba. Voortgaande explosies verhinderden reddingswerkers ;nlang hulp te bieden. Granaatscherven vlogen over het ter- Reizigers vast op Cyprus door staking p [naca* Honderden reizigers zitten vast op de internationale phthaven van Larnaca op Cyprus door een staking van de rknemers van oliemaatschappijen. Dit maakte de nationale n htvaartmaatschappij Cyprus Airways gisteren bekend. Zes e istellen die 's ochtends al hadden moeten vertrekken naar n. schillende Europese bestemmingen, stonden gisteravond nog jide grond. De medewerkers van de luchtvaartmaatschappij _lken niet, maar er was geen vliegtuigbrandstof door de staking !de oliemaatschappijen. Het personeel van de maatschappij- staakt om hun looneisen kracht bij te zetten. rachtschip zinkt bij Noorwegen tnhagenHet vrachtschip Maria i is gisteren in zwaar weer I:onken voor de zuidkust van Noorwegen. Een geredde opva- ïde is later overleden. Voor het léven van zeven vermisten rd gevreesd, heeft de Deense reddingsdienst gezegd. Het io iip had in Noorwegen stenen geladen en was op weg naar itsland. Zestig kilometer uit de kust van Kristiansand ver been het schip in de golven. Schepen en vier helikopters die bij zoekactie ingezet waren vonden een leeg reddingsvlot en jg emvesten in het water. De bemanning bestond uit twee Duit ss, onder wie de kapitein, en zes Filipijnen. Jokoude senator aast op 8ste termijn i .umbia De Republikeinse senator Strom Thurmond heeft nderdag het startsein gegeven voor de campagne waarmee hij i de verkiezingen van volgend jaar zijn achtste termijn hoopt vinnen. Thurmond (92) kwam in 1954 voor het eerst in het i. ngres. Ondanks zijn leeftijd denkt hij geen problemen te zul- n hebben met nog eens zes jaar. Thurmond, naar wie in zijn isstaat South Carolina een meer is genoemd, zei dat hij geen et debat zal aangaan met zijn Democratische uitdager. Ver- :ht wordt dat de Democraten Elliott Close in het veld bren- erfgenaam van een textielfortuin. pitse kerken boos ovër Playboy TV De Anglicaanse Kerk en de Methodistenkerk in Groot- inië hebben hun aandelen (ter waarde van 9 en 2 miloen i den) in Rupert Murdoch's BSkyB satelliet-TV-maatschappij •kocht uit protest tegen de introductie van Playboy 7Vafgelo- [i woensdag. Deze zender biedt tussen middernacht en norgens vier uur de abonnees tegen betaling programma's als De geheimen van het Vrijen en 101 Wegen om de Partner ~j sueel op te winden. De programma's van Playboy TV zijn vol- is de Kerk uitsluitend bedoeld om seksualiteit als koopwaar te bieden. Ze zijn een vernedering voor de menselijke waar- 01 heid. dis: doodstraf voor Libanese militieleider toet» De openbaar aanklager in de Libanese hoofdstad Bei- t heeft gisteren de doodstraf geëist tegen de voormalige mili- eider Samir Geagea, die terechtstaat wegens twee bomaan- U>en uit 1991, waarbij in totaal twaalf doden vielen. Ook tegen indere verdachten werd de doodstraf geëist. Geagea, die tij- is de Libanese burgeroorlog de christelijke Libanese Strijd- chten leidde, is al tot levenslang veroordeeld wegens de S lord op zijn politieke rivaal Dany Chamoun, diens vrouw en ?ekinderen. ijf agenten doodgeschoten in Egypte Ho» Vijf politiemannen zijn gisteren in Egypte doodgescho- i toen ze met hun voertuig in een hinderlaag reden. Twee inten liepen verwondingen op. De overval gebeurde in de urt van het dorp Mattay in de provincie Menia, 300 kilometer delijk van Cairo. De streek geldt als een bolwerk van islami te fundamentalisten van de guerrillagroep Jamaa Islamija. ze heeft de afgelopen jaren veel aanslagen gepleegd op de optische politie. De verantwoordelijkheid voor de jongste aan- n is nog niet opgeëist. Sinn Fein vraagt internationale gemeenschap om hulp Sinn Fein, de politieke vleugel van de IRA, heeft de inter nationale gemeenschap gisteren 'te hulp' geroepen om het vredesproces in Noord-Ierland uit de impasse te ha len. Kort tevoren was een gesprek met de Britse regering in Belfast mislukt. Martin McGuinness, de tweede man van Sinn Fein, sprak na besprekingen met de staatssecre taris voor Noord-Ierland Ancram van een 'ernstige terug- BELFAST AFP „Tot mijn spijt moet ik zeggen dat er geen overeenstemming is over het houden van besprekin gen tussen alle partijen", zei McGuinness. Het was hun vier de bijeenkomst in een maand. Er is geen nieuwe overlegronde afgesproken. Sinn Fein gaf ech ter niet aan niet meer tot over- Cambodja meldt overlopen van Khmerstrijders PHNOM PENH AP Meer dan driehonderd strijders van de Rode Khmer zijn overge lopen naar het Cambodjaanse regeringsleger. Dat heeft pre mier Norodom Ranariddh giste ren bekendgemaakt. De Rode Khmer heeft zich in het noord westen van Cambodja, bij de grens met Thailand, in de jungle verschanst. Geschat wordt dat de com munistische guerrillabeweging nog zo'n zesduizend strijders onder de wapenen heeft. Vol gens de regering zijn bijna ze venduizend strijders in het re geringsleger opgegaan nadat de Rode Khmer en andere verzets groepen in 1991 een vredes overeenkomst had getekend met de regering in Phnom Penh. De kern van de Rode Kh mer weigerde later echter deel te nemen aan de verkiezingen die in 1993 werden gehouden. De guerrillastrijdmacht is sinds dien niet meer tot grootscheep se aanvallen in staat, maar nog sterk gpnoeg om zich in de jungle te handhaven. Ruimteveer toont beelden van geboorte sterren WASHINGTON DPA De ruimtelescoop Hubble heeft beelden gelevefd over de ge boorte van sterren. Een ster vormt zich in gigantische, vin- gervormige gasmassa's, die elk groter zijn dan ons hele zon nestelsel, zo hebben dolenthou siaste astronomen gisteren ge meld in Washington. Hubble fotografeerde de gas- vingers in een nevel in het ster renbeeld Slang op 7000 lichtja ren van de aarde. Een lichtjaar is de afstand die licht per jaar in totaal aflegt bij een snelheid van 300.000 kilometer per seconde. Enige in de 'vingers' groeien de sterren produceren door ker nexplosies hitte en licht. De hel- dersten zijn 100.000 maal ster ker dan de zon. Maar alleen sterren van een bepaalde groot te geven licht. Als zij namelijk te groot zijn vallen zij weer in el kaar. Zijn ze te klein, dan blijven ze koud. De grootte \fan een ster wordt bepaald door de mate van straling van een buurtster. HESTER DPA-Rtr-AFP in totaal 145 bandjes van politieverhoren t Rosemary Wests wijlen man Frederick, bij aannemer, al zijn moorden op in totaal 53 lf meisjes en jonge vrouwen bekend. Negen 621 verborg hij of metselde hij ergens in het Cromwell Street 25 in het Westengélse Glou- ;r. 8Jn stem klonk gisteren kalm in de rechtszaal Ie behandeling van het zogeheten horror- leproces in Winchester, waar Rosemary te- t staat op beschuldiging van tien moorden, ens de aanklager waren dochter Heather, andere jonge vrouwen en een stiefdochter e! slachtoffers van het echtpaar, est, die zichzelf op Nieuwjaarsdag ophing in cel, vertelt hoe hij in zijn eentje zijn tiener- Her Heather (16) wurgde en met een ijszaag ukken kapte. „Ik heb dit nog wel een miljoen voor mijn geest gezien", luidt de macabere 'ntenis. Rose was weg om boodschappen te i- Zij geloofde dat Heather uit huis was ge- i. zoals zij al een tijd wilde en waarover ruzie Dnd. Maar de resten van het meisje staken in- •n in een vuilnisvat met wielen. was nooit van plan haar kwaad te doen. ik wilde haar alleen door elkaar schudden Üe grijns van dat gezicht te krijgen. Ze wilde n tijd het huis uit en had de kleinere kinde- eens een zuur spul gegeven om ons te leg bereid te zijn, zoals de partij eerder deze week had gedreigd. McGuinness zei dat hij zijn ach terban gaat raadplegen. Ancram negeerde suggesties dat het vre desproces op het punt staat te mislukken. „Ik ben teleurge steld over de verklaringen van de heer McGuinnesss", zei hij. Na 14 maanden waarin de wapens in Noord-Ierland zwij gen, zit het politieke vredespro ces voor de provincie muurvast. Sinn Fein eist onmiddellijke be sprekingen tussen alle Noord- ierse partijen en de Britse en Ierse regeringen. Maar Londen, en nog meer de unionistische protestantse partijen die de banden met Groot-Brittannië willen handhaven, eisen eerst dat wordt begonnen met de ontwapening van de IRA. McGuinness beschuldigde Groot-Brittannië ervan de eer ste echte kans op vrede in het 25 jaar oude Noordierse conflict te laten lopen. „Wij hebben hulp nodig. Wij hebben mensen nodig die inzien dat deze Britse regering bezig is de beste gele genheid te verkwanselen om vrede op dit eiland te vestigen." McGuinness noemde geen landen met naam. maar zijn oproep was gericht tot de Ame rikaanse president Clinton. De ze bezoekt later deze maand Londen, Noord-Ierland en Du blin tijdens een reis die was be doeld om het vredesproces te ondersteunen en vooruit te hel pen. Ierse republikeinen-zijn be moedigd door Clintons steun voor de vredesstrategie van Sinn Fein. Ze hopen dat hij druk uitoefent op de Britse regering om haar eis te laten vallen dat de IRA tot ontwapening moet overgaan voordat alle partijen met de onderhandelingen kun nen beginnen. KAAPSTAD RUNA HELLINGA CORRESPONDENT De voormalige Zuidafrikaanse minister van defensie Magnus Melan en tien andere hoge le ger- en politieofficieren die donderdag voor de rechtbank in Durban moesten verschijnen, zouden verantwoordelijk zijn voor het opzetten van Inkatha- doodseskaders in KwaZulu-Na- tal. Dat blijkt volgens het Zuid afrikaanse weekblad Mail and Guardian uit een geheim rap port, waarover het onder zoeksteam dat het politieke ge weld in KwaZulu-Natal onder zoekt. beschikt. Volgens het on derzoeksteam richtte de Staats- veiligheidsraad in 1986 een sub commissie op die een trainings programma moest opzetten voor 200 Inkatha-aanhangers. De groep, die later bekend zou worden als de 'Caprivi-200', werd volgens oud-president F.W. de Klerk opgeleid om als lijfwacht van Inkatha leiders dienst te doen. In werkelijkheid ging het om gocdgetrainde commando's die werden inge zet tegen het ANC en diens massa-organisatie, het Verenigd Democratisch Front (UDI dwingen daarin toe te stemmen. En daar stond ze dan bepakt en bezakt bij de wasmachine met de handen in de heupen, uitdagend. Ik greep haar bij de keel en kneep die dicht. Binnen een minuut was ze blauw. Ik voelde haar ook langzaam koel worden. Omdat ik het lijk zo niet kwijt kon, zaag de ik de benen en hoofd eraf, wierp de resten in de vuilnisbak en begroef die later in de tuin." 's Avonds stuurde Fred Rose naar een man, omdat hij haar ook als part-time prostituée liet werken. Dat gaf hem tijd om Heather te begra ven. Zijn eerste moord beging hij op zijn van hem gescheiden eerste vrouw Catherine, toen die de jongste van hun beide dochters Charmaine bij zich halen wilde. Hij reed naar zijn zeggen met de auto Gloucester uit en wurgde daarin eerst zijn ex-vrouw, toen het achterin slapende kleine kind en stopte de doden onder de.keukenvloer in het huis aan de Midland Road. Op een andere band zegt de toen 53-jarige West waarom hij zijn andere slachtoffers ver moordde en waar hij hun lichamen verstopte. „Ik had affaires met die meisjes en ik doodde ze om dat ze dreigden dat aan Rose te vertellen. Ik ben verantwoordelijk voor de moord op al die men sen. Er was niemand anders bij betrokken." West was in februari 1994 gearresteerd en hielp de po litie de resten van Heather te vinden. Die lagen eerst zeven jaar onder gras. Maar later bouwde hij er een patio over heen. tMa3Ëk «•-- manilla» De tyfoon Angela die gisteren heeft toege slagen op het belangrijkste Filipijnse eiland Luzon heeft tot nu toe 35 levens gekost. Zeker vijftig men sen worden nog vermist. Nadat de storm donderdag in de provincie Cantaduanes aan land was gekomen, trok hij gisteren met geweldige kracht over Manilla MOSKOU AFP-Rtr-ANP De Russische premier Tsjemo- myrdin heeft gisteren president Jeltsin van enkele taken onthe ven. Tsjernomyrdin «bezocht Jeltsin, die hartklachten heeft, in het ziekenhuis en zei dat de verlichting van het takenpakket het herstel van Jeltsin zal be spoedigen. Tsjernomyrdin neemt de coördinatie van vier sleutelministeries van Jeltsin over. Het gaat om de de lands verdediging. de staatsveiligheid, en de buitenlandse en binnen landse betrekkingen van/in de Russische Federatie. Tsjernomyrdin sprak gisteren voor het eerst met Jeltsin sinds die acht dagen geleden werd opgenomen met hartklachten. De premier had een onderhoud van een half uur in het Centrale Klinische Ziekenhuis van. Mos kou. Daarbij was een TV ploeg aanwezig. De twee mannen na men documenten door die de premier had meegenomen. Jelt sin zei voor de IV zich 'niet slecht' te voelen. Desondanks maakte hij een matte en zwakke indruk. Hij moet nog drie we ken in het ziekenhuis blijven en daarna zeker twee weken verder herstellen in een sanatorium. MOSKOU Rtr-ANP De Russische nationalistische beweging Derzjava (Groot macht) van oud vice-president Aleksandr Roetskoj mag toch deelnemen aan de parlements verkiezingen van 17 december. Het Russische hooggerechtshof vernietigde daarmee gisteren een besluit van de kiescommis sie die de partij van Roetskoj van de kandidatenlijst had ge schrapt. Het hof buigt zich ook over de uitsluiting van de liberale partij Jabloko van de populaire econoom Grigori Javlinski. De kiescommissie oordeelde zon dag dat Jabloko de Kieswet heeft geschonden door kandi daten tegen hun wil van de kan didatenlijst te schrappen. Ex- premier Gaidar, die met zijn partij Ru>slands Keuze deel neemt aan de verkiezingen, dreigt deze te boycotten als Ja bloko definitief wordt uitgeslo ten. De maatregel tegen Jabloko, die nu volgens de peilingen de belangrijkste liberale partij in Rusland is. leidde tot grote ver ontwaardiging in politieke krin gen. Politieke waarnemers ver wachten dan ook dat Jabloko uiteindelijk wel aan de verkie zingen mag deelnemen. BRUSSEL» ANP Nog deze maand wil de NAVO de plannen rondhebben voor de multinationale troepen macht die de vrede moet gaan bewaken in Bosnië als het vre desoverleg in de Verenigde Sta len slaagt. Het westers bondge nootschap wenst de taak van de vredesmacht te beperken lot een puur militaire missie. Zaken als wederopbouw, be waking van de mensenrechten en hulp aan de vluchtelingen moeten anderen oppakken, zo bleek gisteren na een bezoek van de nieuwe VN afgezant voor voormalig Joegoslavië. Kofi Annan, aan het NAVO-hoofd- kwartier in Brussel. De Gha nees, opvolger van de Japanner Akashi, is ook benoemd tot de eerste VN-afgezant bij de NAVO. Hij moet de overdracht van de VN-blauwhelmen aan de nieuwe vredesmacht voor Bos nië soepel laten verlopen. werden in de kraag gegrepen. Zij wilden een aanslag op de drukke zondagsmarkt in l.ille plegen. In Algerije is Benouif wegens een aanslag op het vliegveld van Algiers in augustus 1992 bij ver ftek ter dood veroordeeld Bij de aanslag vielen negen doden en 123 doden. De woensdag gr arresteerde Bensaid zou vorige week tijdens een telefoonge sprek 'Abu Fares' hebben gein formecrd dat „de groep Parijs' buiten gevecht is". Het ging kennelijk over recente arresta ties. Bensaid wordt verdacht' van belangrijke betrokkenheid bij de islamitische terreurorga nisaticGIA. parus-lille afp-dpa-anp De Franse politie is ervan over tuigd dat ten minste één van de beramers van de reeks aansla gen door fundamentalisten een Algerijn is die in Londen woont. I lel gaat om de 36-jarige Abdel- kader Benouif, die zich Abu Pa res noemt. Franse politiebron nen bevestigden gisteren een bericht hierover in Algerijnse en Franse kranten. De Franse politie arresteerde woensdagavond in Parijs de Al gerijn Boualem Bensaid, die zij ervan verdenkt de leiding te hebben gehad over verscheide ne groepen terroristen op Fran se bodem. Ook negen anderen ANKARA AFP >SA op het eiland Luzon. Met windsnelheden tot 225 ki lometer per uur was het de zwaarste orkaan die de hoofdstad trof in tien jaar. Daken werden van huizen gerukt, elektriciteits- en telefoonpalen braken af. FOTO* AP Turkije laat 26 'terroristen' vri j doel heeft schade toe te bron-' gen aan de ondeelbare territo-, riale eenheid van de Turkse Re publiek'. Onder anderen Koer dische leden van het Turkse parlement zijn tot celstraffen veroordeeld omdat zij serieuze) aandacht hadden gevraagd voor de wens van de Koerden voor een eigen staat. Het Europees Parlement had het schrappen van artikel 8 als voorwaarde gesteld voorde rati ficatie van de douane-unie tus sen Turkije *en de Europese Unie die op 1 januari 1996 moet ingaan. Brussel spreekt zich in december uit over de douane unie met Ankara. Turkije heeft gisteren 26 men sen vrijgelaten die wegens 'separatistische propaganda' waren veroordeeld krachtens artikel 8 van de wet tegen het terrorisme. De vrijlating werd mogelijk nadat vorige week in het parlement een amende ment op dit artikel, dat de vrij heid van meningsuiting aan banden legt, werd aangenomen. I Iet amendement verminder de de straf wegens overtreding van artikel 8 van twee a vijf jaar tot een drie jaar. In de nieuwe versie verbiedt het artikel 'elke propaganda of uiting die tot PARUS CEES VAN ZWEEDEN CORRRESPONDENT Frankrijks wijnboeren dachten dat ze de afgelopen jaren alle denkbare dompers wel hadden gehad. Eerst hadden devalu aties van de lire en de peseta hun Itali aanse en Spaanse aartsrivalen flink de wind in de zeilen gegeven. F.n vervolgens had Jacques Chirac die wind nog eens danig aangeblazen met zijn kernproe ven, die leidden tot een wereldwijde boycot van hun verfijnde wijnen. Maar deze week werd hun wijnjaar, de positieve bijdrage vart de weergoden ten spijt, definitief verpest. 'Que choisir?', het meest gezaghebbende consumenten blad, verscheen met een novembernum mer waarin de genadestoot werd gege ven. Veel van de wijnen die voor hoge prijzen worden verkocht, aldus het blad, zijn gewoon bocht. Sedert 1935 krijgen Frankrijks beste wij nen een keurmerk, de Appellation d'Ori- gineControlée (AOC). Probleem is ech ter, aldus Que choisir?, dat tegenwoordig wat al te scheutig met dit keurmerk wordt gestrooid. Vorig jaar kreeg 23 mil joen hectoliter wijn het felbegeerde AOC-label, bijna vier keer zo veel als der tig jaar eerder. Nog langer geleden was het voor wijn boeren zo moeilijk om het AOC-lahel te krijgen, dat zelfs werd besloten tot een tweede keurmerk. Zo ontstond in 1947 het VDQS-label Vin Délimité de Qualité Supérieure) voor de iets mindere goede kwaliteitswijnen. Maar anno 1995 is de VDQS vrijwel geheel verdrongen door de AOC. De vraag is of de wijnen zo sterk zijn ver beterd dal zij het AOC-label nu verdie nen. Voor het antwoord op die vraag bracht het consumentenblad een aantal befaamde wijnkenners bijeen, /.et te hen een selectie glazen met het geestrijk vocht voor, en vroeg hun de geproefde wijnsoorten te benoemen. Het resultaat was verbluffend: sommige van de duur ste Franse wijnen waren niet te onder scheiden van goedkoop buitenlands bocht. De wijnboeren reageerden gezwind op deze aanval op hun vakmanschap, en vroegen de rechter de gehele oplage van Que choisir? in beslag te nemen. Maar deze besliste anders, zodat de boeren weinig anders restte dan de kritiek te be antwoorden. De tegenaanval werd geleid door Jérorne Quiot, de wijnboer die een hoge functie heeft in de INAO (het instituut dat de keurmerken toekent). Dat veel meer wij nen nu het AOC-label krijgen, was lo gisch. „De groei komt niet doorintensie ver gebruik van bestaande wijngaarden", verldaarde hij, „maar door de toename van het aantal van die velden." En dan was er nog iets. Het was een mis vatting te denken dat het AOC keurmerk een garantie was voor de kwaliteit van de wijn. Quiot: „De INAO garandeert dat de wijn afkomstig is van een bepaalde wijn gaard, waar onze richtlijnen (met betrek king tot druivesoort, opbrengst per hec tare, alcoholpercentage en suikertoevoe ging) worden gevolgd." Wat er met de wijn gebeurde nadat die in de fles was gegaan, zo zei Quiot, was niet de verantwoordelijkheid van de INAO. Als supermarkten zonodig die fles jarenlang rechtop moesten bewaren irr een overvloedig verlichte ruimte, waren zij schuldig aan de kwaliteitsverslechte ring ervan. Bovendien: men diende een fles wijn niet te verwarren met een hamburger, die wereldwijd hetzelfde is. „Je kunt niet één, perfect produkt hebben als er hon derdduizend wijnboeren zijn, elk met hun eigen werkwijze. Dit is niet het sys teem - Mac Donald's. Maar zelfs binnen de INAO zelf waren er mensen die meenden dat het AOC-keur merk niet langer topkwaliteit garandeer de. Een van hen was Alain Berger, direc teur van tie keuringsdienst. „Je treft te genwoordig de schandaligste wijnen aan die het AOC-label hebben", zei hij. „We hebben gewoon te veel keurmerken ge geven. En daar moeten we nu mee op houden."

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 5