Politievakbonden stellen ultimatum Binnenland Lubbers moet vernieuwde NAVO de weg wijzen lefensie trekt 400 miljoen it voor satelliet-project Voor de zoveelste maal opgelichtnu door Dijkstal 'Mladic zei dat VS toestemming gaven om Srebrenica te veroveren' ITERDAG 4 NOVEMBER 1995 ANP Algerryen Nederlands Persbureau CPD GmJ Zaandammer bekent meer aanrandingen ^anstad Ben 44-jarige man uit Zaandam die op 17 oktober /as aangehouden op verdenking van vier verkrachtingen van lejaarde vrouwen, heeft tien verkrachtingen, negen aanrandin gen en circa dertig insluipingen bekend. Enkele bejaarden zijn weemaal door de man verkracht. De slachtoffers zijn 68 jaar of aider. Twee misdrijven werden gepleegd in Purmerend, de rest a Zaanstad. )nderscheiding voor hoofdcommissaris prrERDAMDe Rotterdamse hoofdcommissaris R. Hessing is enoemd tot Ridder in de Orde van de Nederlandse Leeuw. Hes- [ng kreeg de koninklijke onderscheiding gisteren door burge meester Peper uitgereikt op een afsluitende bijeenkomst van de lering van het 100-jarig bestaan van de Rotterdamse rivierpoli- e. Hessing is sinds 1989 korpschef; eerst van de gemeentepoli- fc Rotterdam en vanaf 1990 van het regiokorps Rotterdam-Rijn- jond. /oorzitter Emancipatieraad aangeklaagd n haag De Haagse advocaat mr. P. Prinsen heeft een straf- kcht ingediend bij justitie in Amsterdam tegen de voorzitter Inde Emancipatieraad, G. den Ouden. Hij beschuldigt Den Jiden van uitlokking tot moord naar aanleiding van een uit- Iraak van de voorzitter in het TV-programma Ontbijt Tv gister morgen. Daarin werd gesproken over een Filipijns dienstmeisje Ét haar werkgever had doodgestoken nadat zij door hem was Irkracht. Den Ouden reageerde met: „Ik zou dat zelf ook jen". Volgens advocaat Prinsen zet zij daarmee anderen aan k moord. Fera Keur nieuwe voorzitter VARA Iversum De verenigingsraad van de VARA heeft gisteren Vera ftur met algemene stemmen gekozen tot nieuwe voorzitter, air (42) blijft daarnaast mediadirecteur. Ze was de enige kan- Idaat voor het voorzitterschap. Keur volgt Marcel van Dam op ede VARA sinds 1986 heeft geleid. Zij studeerde rechten en ïgon als advocaat in Amersfoort. Daarna was ze zes jaar lang jcent aan de School voor de Journalistiek in Utrecht. In 1987 fcrd ze secretaris van het VARA-bestuur en drie jaar later me- pdirecteur. Vrijspraak voor Purmerendse CD'er asterdam Het Amsterdamse hof heeft het extreemrechtse (adslid Van der Plas uit Purmerend vrijgesproken van versprei- racistische pamfletten in 1991. De rechtbank in Alk laar had de Centrumdemocraat vorig jaar veroordeeld tot twee leken voorwaardelijk en duizend gulden boete. Van der Plas ad pamfletten neergelegd op de balie van de Nieuwe Noord- pllandse Courant. Het hof vond dat dit niet kan worden aange merkt als 'verspreiding'. Laat sigarenzaak soft drugs verkopen' Burgemeester Overweg van Doesburg overweegt om in sigarenwinkel in zijn gemeente aan te wijzen, waar soft s onder strenge voorwaarden mogen worden verkocht. De besburgse burgemeester wil daarover volgende week overleg- en met onder andere de Vereniging Nederlandse Gemeenten NG) en het consultatiebureau voor alcohol en drugs CAD in jn gemeente. Dat heeft Overweg gisteren in een radio-uitzen- |x-psychiater stapt naar Europees Hof megen De tot zes jaar veroordeelde ex-psychiater en voorma ldirecteur van de Heldringstichting in Zetten is naar het Eu- Jpese Hof van Justitie gestapt. Hij wil dat het hof uitspreekt dat ftj geen eerlijk proces heeft gehad. Als het hof dat doet, wil hij en schadevergoeding eisen. De ex-psychiater werd in 1991 tot ïs jaar cel veroordeeld wegens seksueel misbruik en intimidatie n minderjarige meisjes die door justitie in Zetten waren ge- iatst. Ook mocht hij elf jaar lang geen geneeskunde bedrijven. Dijkstal blijft bij eerder CAO-bod Ierland wil samen met zes lere Europese landen vier ui- moderne satellieten voor taire communicatie in de X' me brengen. Staatssecretaris lelich Meijling (Defensiema- eel) trekt in totaal 400 mil- gulden uit voor dit miljar- guldens verslindende pro- V'D ontkent verder dwarsbomen van journalist Willem Oltmans terdam ronald frisart baan om de aarde worden racht. Behalve Nederland in naar alle waarschijnlijk- België, Duitsland, Frank- Italië, Engeland en Spanje Als minister Dijkstal niet voor dinsdag 12.00 uur ingaat op de eisen van de politie, dan komen er harde acties. Dat maakte voorzitter H. van Duijn van de Nederlandse Politiebond (NPB), mede namens de andere bonden, gis teren bekend tijdens een bijeenkomst van ruim tweedui zend politiemensen in de Utrechtse Jaarbeurs. De poli tiebonden wezen het 'karige' CAO-bod van Binnenlandse Zaken unaniem van de hand. utrecht anp Het ministerie van binnenland se zaken liet weten niet onder de indruk te zijn van het dreige ment. Het departement houdt vast aan zijn bod van 18 okto ber, hetzelfde bod waarop de onderhandelingen stukliepen. Volgens voorzitter H. Kruizin- ga van de Algemeen Christelijke Politiebond (ACP) ligt het aan de actiebereidheid of de minis ter overstag gaat. ,,Die is er nu wel, maar of die er over enkele weken nog is, is maar de vraag". De bonden willen overigens dat het publiek geen schade onder vindt van (harde) acties. Zodra de nood aan de man komt, breekt de politie eventuele pro testen af, liet Kruizinga weten. De bonden NPB, ACP, VMHP en ANPV willen een eenjarige CAO, met een loonsverhoging van 2 procent structureel, be ginnend op 1 april 1995. Daar naast vragen ze 0,3 procent in cidentele loonsverhoging. Ook moet 20 procent van de vaste component van de onregelma tigheidstoeslag in het salaris worden ingebouwd. De overige 80 procent moet onaangetast blijven. De bonden eisen daar naast met klem een 36-urige werkweek in 1997, met volledi ge herbezetting. Voor de komende weken zijn er al zachte acties en vergade ringen aangekondigd in de re gio's Gelderland-Zuid, Rotter dam-Rijnmond en Hollands Midden. De bijeengekomen po litiemensen vonden het echter tijd voor harde acties, die er dus komen als de minister niet rea geert op het ultimatum. deelnemen aan het satelliet programma 'Eumilsatcom'. De deelnemers willen hier mee minder afhankelijk worden van de Amerikanen die op dit punt binnen de NAVO een mo nopolie-positie hebben, beves tigt een woordvoerder van De fensie. De leiding van het project komt in handen van Frankrijk en Engeland. De bewindsman hoopt door deelname aan het satellietprogramma ook orders binnen te slepen voor de Ne derlandse industrie en onder zoeksinstituten, onder wie Fok ker Aerospace en TNO. Voor Fokker is een belangrijke rol weggelegd in het programma. den haag wim coenraadts Een vertrek naar de NAVO komt voor de workaholic Lubbers op een uitgelezen moment. De oud-premier had na een jaar opereren in de luwte wel be hoefte aan een uitdaging. Op het NAVO-hoofdkwartier in Brussel valt hij met zijn neus in de boter. Op zijn werktafel zal Lubbers een stapel dossiers aantreffen die stuk voor stuk bepalend zijn voor de toekomst van het bondgenootschap. De NAVO zit als het ware in de rui. Het imponerende maar ook passieve afschrikkingsapparaat uit de tijd van de Koude Oorlog maakt plaats voor een flexibele militaire organisatie die zich steeds actiever bezighoudt met vredeshandhaving, ook buiten het eigen verdragsgebied. In de recente bommencampag- ne in Bosnië toonde de NAVO voor het eerst haar nieuwe ge zicht. Het betrof de grootste mi litaire operatie uit de geschiede nis van het bondgenootschap. De luchtaanvallen dwongen de Bosnische Serviërs naar de on derhandelingstafel. Een eventu ele vredesregeling zal verstrek kende gevolgen hebben voor de NAVO. De alliantie zal dan zo'n 50.000 manschappen moeten ophoesten om toe te zien op de naleving van het akkoord. Grootste probleem is de vraag hoe die lege'rmacht vorm te ge ven. Komen de Amerikanen hun toezegging van 25.000 mili tairen na, of zwicht president Clinton voor de druk uit het Congres dat weinig ziet in een Europees avontuur? Ook de be velvoering is nog onzeker. De NAVO (lees de VS) heeft bedon gen dat zij de uitvoering van de vredesoperatie bepaalt, onaf hankelijk van de Verenigde Na ties. Rusland, waarvan de Eu ropese landen vinden dat het ook moet meedoen, wil echter alleen troepen leveren als die niet onder NAVO-commando komen te staan. Inzake Bosnië zal Lubbers ook de Europese bondgenoten en de VS op een lijn moeten zien te krijgen. Als de Kroaten en Ser viërs ondanks een vredesak koord de verleiding niet kunnen weerstaan om gewapenderhand tot een opdeling van Bosnië te komen, wil Washington het Bosnische leger gaan trainen. Frankrijk is hier fel op tegen uit vrees in een Balkanoorlog te worden meegezogen. De NAVO-relatie met Rusland ligt niet alleen met betrekking tot Bosnië gevoelig. Ook de uit breidingsplannen van de allian tie naar Midden- en Oost-Euro pa vredesoperaties vormen voor Moskou een open zenuw. Po len, Tsjechië en Hongarije staan te popelen om tot het bondge nootschap te worden toegela ten. Moskou beschouwt echter een 'Middeneuropese' NAVO als een bedreiging van de eigen veiligheid en de aanzet tot nieu we blokvorming in Europa. Pre sident Jeltsin ziet als alternatief de vorming van een Europees veiligheidssyteem zonder NAVO-uitbreiding en zonder de plaatsing van kernwapens in Oost-Europa. Ook intern is de alliantie nog niet uit de vraag hoe zij de kwestie moet aanpakken. Voor al Duitsland beschouwt de op name van Polen en Tsjechië als een ideale buffer aan de oost grens. Andere landen zijn terug houdender omdat ze de Russen niet al te zeer tegen de haren willen strijken. De nieuwe se cretaris-generaal zal geregeld contact moeten onderhouden met Moskou om te sussen en te lijmen, volgens ingewijden een perfecte klus voor een smeder van compromissen als Lubbers. Op militair vlak krijgt de ex-pre mier te maken met het uitwer ken van een gezamenlijke ope rationele strijdmacht bij de NAVO, bestaande uit wisselen de coalities van lidstaten. De al liantie kan de zogenoemde Combined Joint Task Torces (CJTF) ook uitlenen aan de Westeuropese Unie (WEU), de beoogde defensiepoot van de EU. De plannen voor een CJTF ver keren enigszins in het slop, voor een deel het gevolg van de on duidelijke toekomst van de WEU. De meeste lidstaten van de Europese Unie belijden met de mond de wens om de WEI J tot de defensiepijler van de EU ILLUSTRATIE TOM IANSSEN te maken. Maar tegelijkertijd beklemtonen ze dat de NAVO de hoeksteen moet blijven van de Europese defensie. Een der gelijke halfslachtigheid staat de LU-ambitie om een krachtdadig eigen veiligheidsbeleid te voe ren in de weg. Wellicht dal net oude tandem Lubbers-Van den Broek (binnen de Europese Commissie verant woordelijk voor vrede en veilig heid) de Europese defensie identiteit meer 'body' kan ge ven. Maar wel met mate, wat Lubbers betreft. De vooraan staande positie van de NAVO en de hechte band met de VS mo gen niet in het geding komen. Politic richt zich via dagblad tot serieverkrachter utrecht anp De leider van het recherche team in Utrecht dat op zoek is naar de serieverkrachter, heeft gisteren via het Utrechts Nieuwsblad (UN) een oproep aan de man gericht. „Wees niet bang en meld je bij de politie." De oproep wil volgens een woordvoerder niet zeggen dat het onderzoek naar de man die vijf vrouwen verkrachtte en er zeven aanrandde, op dood spoor zit. „We zetten gewoon alle communicatiemiddelen in." De rechercheurs houden er ernstig rekening mee dat een onbekende man die woensdag ochtend tegen de politie zei dat hij zich zou komen aangeven, geen grapjas was. De politie wachtte echter tevergeefs. CAO-akkoord in beroepsonderwijs DEN HAAG ANP De onderwijsbonden hebben met de werkgevers in het be roepsonderwijs en de volwas seneneducatie overeenstem - ining bereikt over een nieuwe CAO. Dat maakte onderbande laar K. van Kortenhof gister avond namens de vakorganisa ties bekend. I let akkoord geldt voor 50.000 werknemers. De inzet van de bonden was vooral gericht op het terugdrin gen van de werkdruk in deze onderwijstak. De belangrijkste knelpunten zijn nu opgelost, al dus Van Kortenhof I let gaat om taakbelasting, vakantieregeling, uitzendarbeid en herplaatsing in een functie met een lager sa laris. De afgelopen weken hebben duizenden werknemers in de sector beroepsonderwijs en vol wasseneneducatie gestaakt. Aan de estafettestaking deed meer dan 80 procent van de werkne mers mee. De onderhandelin gen over een nieuwe CAO be gonnen al dit voorjaar. lor de zoveelste maal voel ik opgelicht. Ditmaal door mi er Dijkstal. Ze gaan nog ;ds door." Journalist Willem nans is nog allerminst tevre- Buitenlandse Zaken deed i op aanwijzing van minister is in 1957 in de ban vanwege aans' contacten met de onesische president Soekar en sindsdien leeft de Am- damse journalist op voet oorlog met de Staat der Ne- eg anden. Luc ind augustus tikte de Afde ins bestuursrechtspraak van de ba d van State minister Dijkstal ïali inenlandse zaken) op de jers. Dijkstal had Oltmans :ris inzage in en kopieën van ii f stukken geweigerd die de tan nenlandse Veiligheidsdienst )ld D) over Oltmans bezit. De ies eling bestuursrechtspraak O'tmans echter gelijk en isis istcd kreeg twee maanden de om een nieuwe beslissing te atfcien. eni 'p de uiterste dag, 31 okto- eii viel dat besluit bij Oltmans de mat. De BVD moet hem •ieën geven van de verslagen van twee gesprekken die hij op eigen verzoek in de jaren zeventig had met BVD-beamb- ten. De BVD moet hem ook ko pieën geven van de papieren die ze over Oltmans heeft uit de periode 1962-1967 (zij het dat namen van derden onleesbaar gemaakt mogen worden). En de dienst moet Oltmans inzage ge ven in zijn dossier over de jaren na 1967. Dat hij zelf voor die kopieën moet betalen (75 cent per velle tje) ontlokt de Amsterdammer de schampere opmerking dat „Dijkstal op die manier nog goede zaken doet". Echt ont stemd is hij over de beperkin gen die Dijkstal hem oplegt. Voordat de BVD hem inzage in zijn dossier geeft, moet hij na melijk een verklaring tekenen die het hem onmogelijk maakt met de uit de stukken geputte kennis vrijelijk te doen wat hij wil. Het meest klemt bepaling F uit de verplichte verklaring: „De Staat zal worden gevrijwaard te gen eventuele aansprakelijkstel ling, voortvloeiende uit het ver lenen van toegang tot de ar chiefbescheiden". Dat betekent op het eerste gezicht dat van de BVD verkregen informatie niet kan worden gebruikt om een claim bij de Staat te deponeren. Maar dat is nu precies waarom Oltmans inzage in zijn BVD- dossier wil. Sinds 1957, stelt hij, heeft de Staat mij waar ze kon het werken als journalist onmo gelijk gemaakt en daardoor ben ik veel inkomsten misgelopen. Oltmans vindt dat hij recht heeft op miljoenen guldens schadevergoed i ng. Een woordvoerder van de BVD onderstreept overigens dat die bepaling F voor Oltmans „absoluut geen beletsel" hoeft te zijn om te trachten zijn recht te halen. De verklaring wordt bovendien niet alleen door de BVD gehanteerd, en zeker niet alleen voor Oltmans „Want uw vraag gaat zeker over zijn zaak?" maar is ook in zwang bij de ministeries van bijvoor beeld Buitenlandse Zaken en Justitie. Oltmans neemt echter het ze kere voor het onzekere: „Don derdag heb ik voorzitter Bouke- ma van de Afdeling bestuurs rechtspraak een brief geschre ven met de vraag wat hij hier nu van vindt. Ik heb hem gesmeekt I VERDIEN GELD!! EEHZEHHÖ Waarom een oud model caravan of vouwwagen uit de verhuur kopen, terwijl u voor bijna dezelfde prijs een nieuw model 1996 Hobby - Dethleff caravan of André Jamett vouwwagen kunt kopen, op levenng voorjaar, tegen Theo Stet aktieprijzen tevens 1001 artikelen in onze kampeersupermarkt tegen NL scherpste pnjzen Nu opruiming showmoddellen caravanvoortenten bijna halve prijs. Heerhugowaard PascaStraa; 16. «Jterr Zantfwrst T«. G72-S718G68 Alphen a/d Rijn SieeMerweo 78 Tel 0172.4&W4/45 snel te reageren, want ik heb maar zes weken de tijd om te gen de laatste beslissing van Dijkstal in beroep te gaan". Van opgeven wil de Amsterdammer niet weten. Komende week be raadt hij zich met zijn advocaat. „Ondanks alles is het demas qué der bedriegers en fraudeürs in een ver gevorderd stadium gekomen", schreef hij aan het slot van zijn vorig jaar versche nen boek Persona Non Grata, en ook nu ziet Oltmans weer enige beweging in het Haagse standpunt. „Uit een brief die ik donderdag van de landsadvo caat kreeg, blijkt dat ze de zaak wol in der minne willen schik ken." Dat is wat Oltmans zelf ook wil. „Ik ben netjes opge voed. Ik ben niet op een rel uit. Ik ben nu 70 jaar en ik wil met rust worden gelaten. Da; rom ben ik bereid een regeling te treffen en er verder het zwijgen toe te doen. dus niemand ver der te vertellen wat de inhoud van de regeling is." Gezien de al 28 jaar oude Haagse vasthou dendheid valt echter te bezien of een schikking op korte ter mijn te verwachten is. Ooggetuigen in Bonn uiten beschuldigingen tegen Dutchhat De Bosnisch-Servische legerleider Mladic heeft gezegd dat hij toestemming had van de Verenig de Staten om Srebrenica te veroveren. Hij zou dat hebben verklaard in een toespraak tot de menigte moslimvrouwen en -kinderen die naar het afge bakende terrein van Dutchbat in Potocari waren gevlucht. Dat heeft een ooggetuige gezegd die gisteren in Bonn met een twintigtal anderen optrad tijdens een persconferentie van de Vereniging voor Be dreigde Volkeren (GfbV), een gerenommeerde in ternationale mensenrechtenorganisatie die haar hoofdzetel in Duitsland heeft. Mladic zou hebben gezegd dat hij ook toestem ming had voor de verovering van Zepa en „mis schien zelfs" Gorazde. De woorden van de oogge tuige ondersteunen de recente berichten dat VN generaal Janvier de Veiligheidsraad in een beslo ten vergadering heeft aanbevolen de Oostbosni- sche moslimenclaves te laten vallen. Daardoor zou het risico op gijzeling van blauwhelmen klei ner worden en de internationale gemeenschap krachtdadiger kunnen optreden. De meeste Dutchbatters dachten in Srebrenica te maken te krijgen met „een onbeschaafde mas sa". Nederlandse blauwhelmen toonden zich ver rast dat er in de Oostbosnische moslim-enclave mensen woonden die verstand hebben van com puters en een universitaire opleiding hebben af gerond, zo vertelden de ooggetuigen verder. De GfbV stelde dat Dutchbat slecht op zijn taak was voorbereid. Het Nederlandse ministerie van de fensie ontkende eerder de/e week, direct na de aankondiging van de persconferentie, de aantij gingen en stelde ook gisteren dat er geen feiten naar voren zijn gekomen die niet in In t verslag staan dat het ministerie zelf samenstelde over de gebeurtenissen in de enclave. De moslims lieten tijdens tie persconferentie een trui met het opschrift Royal Dutch Army zien die een Dutchbatter voor 2f>0 mark had verkocht. Dutchbat wordt er ook van besc huldigd éten uit VN-bestanden te hebben verkocht waarvan de houdbaarheidsdatum was verstreken. Voor een kant en-klare maaltijd werd 15 h 20 mark ge- vraat-li. Dutchbatters zouden ook meisjes, van wie de jongsten veertien waren, hebben overgehaald tol prostitutie. De tarieven schommelden tussen een sigaret en een heel pakje. Ook voor een kilo zout waren moslim-vrouwen bereid tot seks met Ne derlandse blauwhelmen. Dutihthatters zouden ook video-opnames hebben gemaakt van hun contacten met vrouw«yi in Srebrenica en zich dan „als Casanova's gevoeld", aldus een Bosnische. De blauwhelmen worden er ook van beschul digd geld achterover te hebben gedrukt dat fami lieleden in het buitenland aan tie omsingelde in woners van Srebrenica wilden sturen. Een man in het publiek, die als vluchteling in Duitsland leeft, vertelde dat hij expres naar Rotterdam is gereisd om een Dutchbatter 5000 mark mee te geven. Daarvan kwamen er uiteindelijk maar 2000 aan.

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 3