De jacht op de roker De paria's van Amerika 996 ZATERDAG 4 NOVEMBER 1995 Rokers bij het GAK in Vinschoten moeten voortaan elke week een uur langer werken om de verrookte werktijd in te lopen, en het asbakje is uit de Hollandse iegtuigen verbannen. Het zijn de twee meest recente tapenfeiten uit de jacht op de roker. Sinds die is geopend, \aggenieten niet meer, klinkt het gemopper uit de beklaagdenbank. Rokers zhijnenzich langzamerhand ~ie moeten schamen voor hun rslaving. Zelfs het Steunpunt Gokverslaving, dat wars is van lie moralistisch gepreek, blijft jn een gesprek niet neutraal: Vilt u niet komen om het af te n leren?" Plus een bericht uit 'gidsland' Amerika. Een roker is pas vrij als hij niet langer hoeft te zeggen 'ik rook niet meer, maar kan verklaren: 'Ik rook niet'. De maatschappij heeft het gehad met ro kers, zo willen tegenstanders doen gelo ven. De roker staat te boek als een stin kend, schadelijk exemplaar van de mensheid. Hij kost de gemeenschap geld, stelt zich asociaal op naar zijn medemens en verspilt de tijd van de baas met het draaien van een shaggie. Kortom, wie met een sigaret in de hand wordt gezien, kan verwachten tot paria te worden uitgeroepen. Dat is sommigen nog te zwak uitgedrukt. De radica le niet-rokersvereniging Clean Air Now (CAN) heeft ro kende ouders al vergeleken met incestplegers. „Dit land is te slap om maatregelen te nemen tegen een verslaafde minderheid", vindt een hevig verontwaar digde Els van Calker van CAN. Amerika, waar de anti rookcampagne de vorm van een hetze begint aan te nemen, dient haar tot-voorbeeld. CAN kan inmiddels opgelucht ademhalen, want de druk op de dampende medemens groeit van alle kan ten. Hoogleraren, verenigd in de Medische Alliantie te gen het Roken, willen tabaksreclame uit de bioscoop weren. Bedrijven schrikken solliciterende paffers af met een rookvrije omgeving. Werkgevers betalen af kickcursussen of stellen een premie in het vooruitzicht om het inhaleren te laten. Vrijwel overal is de roker verbannen naar de straat of stille hoeken in het bedrijf, waar de giftige blikken van niet-rokers niet doordrin gen. Het effect is ernaar. Gevoelens van schuld en schaamte overvallen de bezwaarde roker. Niet voor niets bestaat er inmiddels een Amsterdamse club voor Anonieme Rokers. Deelnemers mogen, net als verstok te gokkers en alcoholisten, hun identiteit voor lotgeno ten geheim houden. Blijkbaar is de keuze voor pijp, si- Moraliseren helpt verslaafde niet af te kicken gaar of sigaret er één om je voor te schamen. laren geleden was dat anders. Toen spraken Gelder se dorpsgenoten nog schande van een onhebbelijke vrouw die haar echtgenoot dwong zijn pijp in de schuur op te steken. Ongevoelig voor de winterse tem peraturen en voor zijn ongezellige quarantaine droop de roker dagelijks af naar een hok vol fietsen en tuin gereedschap. Vandaag de dag zou de echtgenote alle lof en medeleven toekomen. Lijdensweg Vijftigplussers hebben die omslag ook zien voltrekken. Zij kunnen zich nog herinneren dat een sigaret opste ken aanzien genoot. De kapper had spreuken hangen, die van een roker 'een man' maakten. 'Een tevreden roker is geen onruststoker', luidde een andere propa- gandaleus. Dat kan geen mens zich meer voorstellen. Rokers moeten zich vandaag de dag verontschuldi gen. Vuur vragen aan treinreizigers op het station is een lijdensweg geworden. Zielige glimlachjes en mee warige blikken vallen de onfortuinlijke roker ten deel. En vele verslaafden hoort zichzelf in zo'n situatie plichtmatig mompelen: „Ja, ik moet ook maar ééns zonder kunnen." De solidariteit onder rokers is veel groter. De gevoe lens van schuld en schaamte die de maatschappij hen opdringt, kunnen even rusten in de spelonken van het geweten. Bietsende lotgenoten een sigaret of shaggie weigeren druist tegen de code in. Rokers ohder elkaar hebben het niet nodig om het cliché "dit is m'n laatste sigaret' te gebruiken. Eikéén weet dat stoppen afscheid nemen van een goede vriend betekent. De Stichting Steunpunt Rookverslaving begrijpt dat als geen ander. De maatschappelijke jacht op rokers heeft geen enkele zin, stelt medewerker en ex-roker El len Bouwers. Dat blijkt: het aantal nicotinegebruikers daalt slechts gering. Rokers die de stap zetten en de si garet afzweren, vallen geregeld terug in hun versla ving. Een roker is pas vrij als hij niet langer hoeft te zeggen 'ik rook niet meer', maar kan verklaren: 'Ik rook niet'. Het steunpunt heeft een verfrissende invalshoek voor de bang gemaakte verslaafde. Kappen met het eeuwige gemoraliseer over longkanker of de angstaan jagende reclame van een rokende vrouw, die zich voor de spiegel in een lijk ziet veranderen. Het eerste waar naar een gespannen roker immers snakt is een sigaret. „Rokers voelen zich door dat soort reclames onbe grepen," zegt Bouwers. „Hun verslaving wordt niet ge accepteerd. Wijzen op de medische gevolgen, de kos ten van een pakje sigaretten of het asociale meeroken door anderen is een krampachtige, negatieve manier om rokers over te halen er voortaan van af te zien. Een roker weet dat donders goed. Wij laten verslaafden zelf de knop omdraaien." De bedoeling van de bijeenkomsten van het Steun punt, bovenin het Centraal Station van Amsterdam, is dat de deelnemers zelf de voordelen gaan opsommen van stoppen. Dat moet een kentering teweeg brengen. Het steunpunt verspreidt zijn boodschap met het logo van bloemen die ui{ een asbak verrijzen. Dat is altijd nog beter dan de druppel teer die bij een andere orga nisatie uit het driehoekig gevarenbord druipt, verklaart Bouwers. Ook anonieme Arie van de Amsterdamse rokersclub ergert zich aan de cynische, keiharde reclames, waar mee rokers onderuit worden gehaald. Van Nicorette bij voorbeeld, de producent van kauwgom met nicoti ne. „Het is onsmakelijk en quasi-grappig om rokers in een rookvrije zone zo'n kauwgom voor te houden. Vergelijk het maar met methadon aan een heroïnever- slaafde beloven." Rokers laten de waarschuwingen van zich afglijden. Zou de huidige, negatieve benadering werken, dan zou een derde van de Nederlandse bevolking niet meer naar sigaretten of shaggies grijpen. Een roker houdt zichzelf voor dal nicotine helpt te ontspannen, concentratie en inspiratie opwekt, gezellig is hij de borrel en vooral lekker is. Natuurlijk weet hij dat hij beter kan ophouden. Dat niet-roken uiteindelijk meer rust geeft. Alleen moet die overtuiging van binnenuit komen, en niet door anderen worden voorgeschreven. Lijst Doorgewinterde rokers zijn van hun verslaving afgeko men door dagelijks de trap af te lopen en tegen hun zelfgemaakte lijst met niet-rokers-voordelen aan te lo pen. Niet roken betekende voor hen: minder stank in huis, een gezondere gelaatskleur, weer trappen kun nen lopen, niet meer rochelen bij het opstaan en ga zo maar door. Tests bewijzen dat die aanpak helpt. Een arts die met vaderlijke dwang in zijn stem voorschrijft hoe het moet, vindt minder gehoor dan een arts die op be moedigende toon aanspoort tot verandering van het gedrag. Rokers moeten zichzelf niet zo op de huid zit ten, is één van de stelregels van het Steunpunt Rook verslaving. Minderen heeft geen enkele zin als een ver slaafde op de klok blijft kijken. 'Over een half uur mag ik weer'. De psychische afhankelijkheid wordt in dat geval alleen maar groter. Het is een dagelijks terugkerend tafe reel in de Amerikaanse binnensteden. Zo rond een uur of twaalf, half één ko men zij naar buiten: ambtenaren, kan toormensen, winkelpersoneel. Er wordt schichtig rondgekeken en dan duiken ze een portiek in of gaan naar de binnen plaats. Daar komen dan de sigaretten te voorschijn en wordt er vlug, vlug gepaft, waarbij men zich soms afkeurende blik ken van voorbijgangers moet laten wel gevallen. Dan is het weer snel naar bin nen en aan het werk. De rokende Amerikaan is een paria in zijn eigen land geworden. Roken is niet alleen niet meer 'in', het wordt de roker zelfs bijkans onmogelijk gemaakt. „Een bus op Broadway kan ongestraft dikke walmen rook in mijn gezicht blazen, maar als ik een sigaret opsteek ben ik meteen strafbaar", reageerde een veront waardigde Newyorker onlangs. „Rokers hebben ook rechten, hoor", zei een even zo boze ander. Maar die rechten worden hem langzaam maar zeker stuk voor stuk afgenomen. Sigarettenfabrikant Philip Morris kwam eerder dit jaar met een advertentie waar in een roker op het dak van een wolken krabber zat, een ander half uit het raam kozijn hing met een sigaret in zijn mond en een derde wolkjes blies vanaf de vleu gel van een vliegtuig. „Wat je al niet moet doen vooreen pleziertje", stond eronder. De advertentie was, zo vertelde de recla memaker van Philip Morris, vooral be doeld om de rokers een hart onder de riem te steken. Die morele steun hebben zij wel nodig, want rokers krijgen het in de VS steeds moeilijker. Tien jaar geleden ging de overheid niet verder dan waarschuwin gen op de pakjes dat roken slecht voor de gezondheid is. Men probeerde de rokers te overtuigen. Maar daar is niets meer van over. Het gaat nu hard tegen hard. De Amerikaanse overheden zowel na tionaal als van afzonderlijke staten proberen het roken volledig uit te ban nen, met wetgeving die er niet om liegt. In een tiental staten is roken in publieke gebouwen inmiddels verboden. In de staat Maryland mag nergens meer op het werk worden gerookt. Er zijn zelfs steden waar roken in de buitenlucht op terrasjes verboden is. In New York, Los Angeles en zo'n honderd andere steden bestaat een bijna algemeen rookverbod in restau rants. „Let maar op: straks zijn biefstuk en rode wijn aan de beurt", zei de beken de Newyorkse restauranthouder Adam Tihany onlangs verbolgen. Sinds 10 april mag je in voornoemde ste den alleen nog roken in de bar van een restaurant, mits die minstens één meter tachtig van het eetgedeelte verwijderd is. De restaurateurs klagen steen en been en zeggen dat hun omzet is teruggelopen, maar harde bewijzen zijn daarvoor nog niet geleverd. Per slot van rekening geldt de maatregel voor tille restaurants en de rokers kunnen dus geen kant op. Zelfs niet de lucht in, waar de Ameri kaanse luchtvaartmaatschappijen het ro ken al veel langer verboden hebben. Op alle binnenlandse vluchten bestaat een rookverbod, maar de grote maatschap pijen beginnen dat nu uit te breiden tot hun internationale vluchten. Delta Airli nes was de eerste die alle vluchten naar Europa rookvrij maakte. United en Ame rican Airlines hebben een beperkt aantal rookvrije vluchten, maar alle maatschap pijen overwegen nu om dat uit te brei den. Enkele weken geleden kondigde het Amerikaans Olympisch Comité aan dat de Olympische Spelen van volgend jaar in Atlanta 'rookvrij' zullen zijn. Jn het Olympisch dorp en de stadions zal ner gens mogen worden gerookt en reclame voor rookwaren wordt tijdens de spelen verboden. Opmerkelijk is overigens dat de meeste niet-rokers helemaal niet zo blij zijn met al die maatregelen. Volgens een enquête is minder dan de helft het eens met de rookverboden in kantoren en restaurants en stemt slechts één op de drie niet-rokers in met een totaal rook verbod.

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 33