ZATERDAGS BIJVOEGSEL 'Het gevaar loert buiten het stadion' FC Den Haag liet veiligheid verslonzen E ZATERDAG 4 NOVEMBER 1995 Negen jaar geleden promoveerde Hans van der Brug op zijn proefschrift 'Voetbalvandalisme, een speurtocht naar verklarende factorenEen jaar later trad Van der Brug, inmiddels doctor in de sociale wetenschappen aan de Universiteit van Amsterdam, toe tot de veiligheidscommissie van de KNVB. Jarenlang probeerde hij de ziel van de slopende supporters bloot te leggen. Speurde naar hun achtergronden, hun motieven, bun gedragingen. Niet met sandalen en geitewollen sokken aan vanachter een stoffig bureau, maar door met de fans van de harde kern op te trekken, door lief en leed met ze te delen. Een rondgang langs voetbalvandalisme door de jaren heen. PC Hen Haag heeft het veiligheidsbeleid FC het afgelopen seizoen bevvust laten verslonzen. Omdat het voortbestaan aan een zijden draad hing, is prioriteit gegeven aan een financiële sanering en een betere organisatie. Dit blijkt ujt een nota van B en W van Den Haag. Gemeente, politie en justitie hebben zich bij de zaak neerge legd. FC Den Haag geldt als 'risicoclub' voor de KNVB. De aanhang staat als erg gewelddadig te boek. Voor het nu lopende seizoen eist de ge meente actie van de eerste-divisieclub. Het aantal stewards ter begeleiding van supporters moet van 50 naar 150 worden opgevoerd. Er moet harder worden opge- treden tegen supporters die zich misdra gen. Stadionverboden tot nu toe acht tien moeten strikt worden gehand haafd. Dronken supporters mogen het sta dion niet meer in. De gemeente eist verder dat er veel meer werk wordt gemaakt van het fouille ren van supporters. Bezoekende suppor ters moeten een apart vak krijgen aan de oostkant van het stadion, ver weg van de Den Haag-fans. Verder eisen B en W dat binnen het bestuur van FC Den I iaag een veiligheidscoördinator gaat functioneren, die als aanspreekpunt voor de politie op treedt. Deze persoon moet ook genoeg be voegdheden krijgen om te kunnen optre den als er iels misgaat bij een wedstrijd. Nu is dat niet het geval. Het bestuur van Den Haag zal verder moeten investeren in de relatie met de ei gen fans. Vooral de groep die normaal de Noord-tribune bevolkt, verdient daarbij aandacht. Het gedrag van deze lieden heeft te veel 'negatieve kanten', zo staat in de nota. Overigens moet de armlastige ge meente nog miljoenen guldens investeren in achterstallig onderhoud aan het Den Haag-stadion in het Zuiderpark. Het veranderende gezicht van voetbalvandalisme Bewakers en honden, helaas al jaren een ver trouwd beeld bij veel wedstrijden. FOTO CPD MARC VAN DER KORT De cijfers van het CIV l en kakafonie van oerwoudgeluiden, ran- zige spreekkoren en verontwaardigd morrende clubbestuurders stijgt op uit de wondere wereld die voetbal heet. Intussen sta pelen ook de fysieke confrontaties tussen suppor- tersgroepen zich verder op. In de weilanden rond Enschede (vóór Twente-Ajax), op de parkeerplaats van een bowlingcentrum te Gouda (Feyenoord- versus Ajax-fans) en in het vliegtuig (na Everton- Feyenoord), overal slaan de Hollandse hooligans om zich heen. Onverkwikkelijke uitbarstingen, dat staat buiten kijf. „Maar", zegt Hans van der Brug „sensationele berichtgeving in de media kan een vertekend beeld geven. Want in de berichtgeving zit een grotere golfbeweging dan in het vandalisme zelf." Vandalisme rond sportvelden is niet van van daag, en ook niet van gisteren. De hevigste rellen ooit dateren van januari 512. Tijdens wagenren nen in Rome braken gevechten uit tussen aanhan gers van dë 'Groenen' en die van de 'Blauwen'. De rellen hielden dagenlang aan, en kostten 30.000 mensen het leven. De ellende rond de voetbalvel den ontstond op de bakermat, in Engeland, waar na de Eerste Wereldoorlog stedentwisten op en rond tribunes werden uitgevochten. Decennia later, toen voetbalvandalisme gemeen goed werd in Engeland, voerden sociologen de groeiende agressie terug op klasseverschillen. De invloed van de bourgeoisie op'het voorheen door de arbeidersklasse geregeerde voetbal nam toe, en daarmee ook het verzet tegen de inmenging van die middenklasse. Nederland bleef lange tijd verschoond van derge lijke uitwassen. Pas in het begin van de jaren ze ventig spoelde de eerste geweldsgolf over ons land. Voer voor sociologen waren die excessen nog niet. In eerste instantie richtte de agressie zich vooral, en alleen bij tegenvallende resultaten, op de scheids rechter en de tegenpartij. Het bleken de eerste tik jes van een tijdbom, die tijdens het seizoen '76-'77 zou ontploffen. In dat jaar verplaatsten de rellen zich naar de binnensteden, raakte het afbreken van treinstellen in zwang en verdrievoudigde het aantal geregistreerde matpartijen naar 126. Daarmee was ook in Nederland de beer los. Doel op zich Met het aanscherpen van de veiligheidsmaatrege len veranderde de aard van het geweld de jaren daarna rigoureus. Rellen werden een doel op zich, onafhankelijk van het wedstrijdverloop. Suppor- tersgroepen arrangeerden op geheime pleldcen complete veldslagen, buiten het gezichtsveld van de politie. Juist in deze periode, op de scheidslijn van de jaren zeventig en tachtig, stortte Hans van der Brug zich als eerste Nederlander op het weten schappelijk onderzoek naar voetbalvandalen. „Toen al zag je de tendens dat de legioenen groeiden bij risicoduels", vertelt Van der Brug. „Het aandeel van de relbeluste jongens, voor wie voetbal bijzaak is, werd steeds groter. Later werd de aard van de incidenten ernstiger. 'Siders' willen origineel zijn en hebben behoefte aan escalaties. Toen kwa men de bommen op het veld. Dat soort geweld is gelukkig uitgebannen, doordat clubs, politie en KNVB de handen ineen hebben geslagen. In de sta dions is het nu redelijk veilig, daarbuiten loert nog steeds het gevaar. Wie zijn toch die jongemannen, die er genoegen in scheppen aanhangers van een andere club licha melijk letsel toe te brengen? Wat drijft ze? Van der Brug kwam tijdens zijn onderzoek, tijdens ontelba re gesprekken en supportersreizen, tot een profiel schets. „Dat ze uit sociaal lagere milieus komen is een misvatting", volgens de 58-jarige Hilversum mer. „In onze samenleving zie je dat kinderen vaak hoger zijn opgeleid dan hun ouders. Bij voetbal vandalen is dat juist omgekeerd. Er zitten heel veel •drop outs tussen. Als je het kwaad bij de wortels wilt aanpakken, moet de overheid die jongens dus Hans van der Brug, doctor in de sociale wetenschappen: „Het is een misvat ting dat voetbalvandalen uit sociaal lagere milieus komen." foto cpd roland de bruin Neemt het voetbalvandalisme de laatste jaren inderdaad toe, of wordt die suggestie alleen gewekt door de opgepookte belangstelling van de media? De cijfers van het Centraal Infor matiepunt Voetbalvandalisme CIV in Utrecht, met begeleidend commentaar van ClV-woord- voerder Rob Siebelink van de regiopolitie Utrecht. Van het lopende seizoen zijn nog geen cijfers beschikbaar: Aantal aangehouden/geverbaliseerde suppor ters: seizoen'91/'92: 977 seizoen'92/'93: 1012 seizoen'93/'94: 1054 seizoen '94/'95: 1933 (t/m april) Siebelink: ,,De explosieve stijging is deels te rug te voeren op de invoering van de noodver ordening, waarmee burgemeesters noodgre pen kunnen plegen als andere middelen falen. Maar ook buiten die noodverordening waren er meer arrestaties dan voorheen. Neem PSV- Leeds United, afgelopen dinsdag. Daar zijn 120 Engelsen opgepakt en als ongewenste vreemdelingen het land uitgezet. De politie wordt steeds minder tolerant, en dat heeft zijn weerslag op de cijfers." Inzet gemiddeld aantal politiemensen per wedstrijd: '91/'92: 54 '92/'93: 53 '93/'94: 50 '94/'95: 55 Siebelink: ,,Dit aantal is weer wat gestegen, omdat we het nog niet aandurven meer aan de stewards van de clubs over te laten. Dat moet in de toekomst wèl gebeuren, waardoor de po- litie-inzet weer kan worden teruggebracht." Kosten directe politie-inzet: '92/'93: 12.700.000 '93/'94: 13.800.000 '94/'95: 14.500.000 Siebelink: „Na verrekening van de inflatie-cij fers zijn de totale kosten ongeveer gelijk ge bleven. Het is de bedoeling dat die in de toe komst, mede door de veiligheicfsmaatregelen van de clubs, worden teruggebracht." Schade in treinen door voetbalsupporters: '91/'92: 208.812 '92/'93: 74.444 '93/'94: 48.833 '94/'95: 46.000 (t/m april) Siebelink: „Hierbij dient te worden opgemerkt dat supporters in toenemnde mate overlast bezorgen tijdens ongeorganiseerde reizen, met name bij tankstations en wegrestaurants. Hiervan zijn nog geen cijfers beschikbaar." Vorig seizoen werden 13 personen geverbali seerd wegens discriminatie. Daarnaast zijn 18 fans aangehouden terzake belediging. Siebelink: ,,Dat zijn er dit seizoen nog veel minder. Ja, ondanks alle ophef rond spreekko ren en dergelijke. Het probleem is dat we jus titieel gezien meestal niet kunnen ingrijpen bij spreekkoren. Bij de spreekkoren die Louis van Gaal en Patrick Kluivert recentelijk over zich heen kregen, belanden we in een heel grijs ge bied. Daar komt bij dat de getroffen personen geen aangifte doen. Hier ligt een taak voor de clubs. Wij zouden erg blij zijn als spelers en trainers actie zouden ondernemen bij dergelij ke wantoestanden. Want justitieel gezien kan de politie bij kwetsende spreekkoren niet zo maar een vak ontruimen." Ajax-Feyenoord is de Nederlandse voetbaltop per bij uitstek, maar he laas ook een gevreesde 'risicowedstrijd'. Op de foto breken supporters van de Rotterdamse club uit hun vak in het hoofd stedelijke Olympisch Stadion. foto gpd marc van der kort vooruitzichten bieden. Dat lijkt me geen taak voor de KNVB, die moet vooral zorgen dat de stadions veilig zijn." „Toen ik nog in de veiligheidscommissie van de bond zat (van 1987 tot 1992, red.) was Van Djjk mi nister van binnenlandse zaken. Die riep steeds dat het voetbal zelf vandalisme genereert. Pure onzin. Je moet het in een veel breder perspectief zien." Of, zoals de Engelse auteur Desmond Morris het ooit omschreef: 'Het voetbal dient alleen maar als to neel waarop zij kunnen optreden Ze weten dat ze dan tenminste niet over het hoofd worden ge zien en hun stempel op de gemeenschap kunnen drukken, al is het alleen maar een litteken op het li chaam van iemand anders.' Spreekkoren Binnen de muren van de stadions blijft het geweld, door de straffe veiligheidsmaatregelen van de laatste jaren, veelal beperkt tot kwetsende spreek koren. Een trend die volgens Van der Brug allang niet meer alleen op de harde kern van de voetbal fans is terug te voeren. „In deze materie heb ik me altijd zeer verdiept. Wat in het begin van mijn on derzoek vooral opviel, was dat veel 'siders' verklaar den geen racistische motieven te hebben. 'Joden' heeft voor velen dezelfde lading als bij voorbeeld 'boeren'." „Maar tegenwoordig klinken de oerwoudgelui den uit alle hoeken van het stadion, dat is het meest beangstigende. De meerderheid creëert een sfeer van opperste vijandschap, waarin geweldda dig ingestelde mensen eerder over de schreef zullen gaan. Juist die meerderheid moet je zien te bespe len. Ik denk niet dat daar beleidsmatig iets aan te doen is. In Duitsland hebben ze die geluiden terug gedrongen via oproepen en acties van spelers en trainers. Dat lijkt me de enige manier." En de media zouden een bijdrage kunnen leve ren, voegt Van der Brug daar na een korte stilte aan toe. „Want vergis je niet in de prestigestrijd tussen de supportersgroepen. Media-aandacht betekent aanzien, en al die jongens houden plakboeken en videobanden bij. Discriminatoir gedrag is journalis tiek natuurlijk interessant. Bovendien gebeurt het onder de ogen van de pers, terwijl de meeste rellen zich tegenwoordig buiten hun gezichtsveld afspe len. Toch wil ik pleiten voor terughoudendheid in de berichtgeving. Ik erger me wild aan de overdre ven aandacht die individuen in met name de week bladen krijgen. Die verhalen zijn voer voor hun plakboek. Terwijl in Engeland het voetbalvandalis me juist terugliep toen de media de aandacht daar voor drastisch hadden teruggeschroefd." Beheersing Verdelging van het voetbalgeweld is een utopie, er kent Van der Brug. „De Nederlandse aanpak is ge worteld in onze aanpak van alle problemen in de samenleving. Gericht op beheersing, niet op uit roeiing. Kijk maar naar de manier waarop we met de drugsproblematiek omgaan. Dat beheersbaar maken zie je ook terug in het optreden van de poli tie bij voetbalwedstrijden. In Zuideuropese landen worden fans geconfronteerd met gigantische poli tiemachten, in Nederland, en ook in Duitsland, stelt de politie zich terughoudender op-" „Een kalmerende werking van de politie is héél belangrijk in de bestrijding van voetbalgeweld. Dat moet ook het uitgangspunt zijn van het beleid: dat mensen zich in principe normaal gedragen. Als je ze van tevoren al isoleert, in combi-treinen en in claustrofobische vakken, is voor die supporters de verleiding groot hun reputatie te bevestigen." „De hele entourage in de stadions kan en moet vriendelijker. Je merkt nu dat clubs zich intensief met supportersbelcid bezighouden. Ajax geeft het goede voorbeeld, en neemt de fans serieus. Nu de KNVB flinke boetes uitdeelt na ongeregeldheden, zie je dat ook andere clubs hun verantwoordelijk heden nemen. Dat clubs worden gestraft voor het gedrag van hun supporters vind ik overigens aan vechthaan supporterschap is een te wijd begrip. Vaak spelen hele andere factoren dan clubtrouw een rol. Daarom kun je je afvragen of de bond niet te ver gaat met die boetes." „Maar alternatieven heb ik eerlijk gezegd niet voor ze. Ik ben ook geen expert op het gebied van beleid, ik heb me verdiept in de achtergronden van de vandalen. En dan heiand je bijna in een politie ke discussie. Als je het helemaal terugvoert naar de kern. moet je het supportersprobleem maatschap pelijk integreren. De werkeloosheid aanpakken, drop outs uitzicht bieden. Dan hebben ze het voet bal niet meer nodig als uitlaatklep, maar als ont spanning."

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 31