Van visstek tot ski-oord R Toerisme Whistler/Blackomb in Canada is onweerstaanbaar mooi Motorrace in 'n kerstkaart Klacht indienen op vakantiebestemming ATERDAG 4 NOVEMBER 1995 REDACTIE ROB VAN DEN DOB8ELSTEEN SAM DE JAGER. 'n Mooie visstek was 't, dat Whistier. Man nen uit Vancouver reden honderd kilometer naar het noorden om daar te vissen, hoewel het op de oevers van de meertjes en rivier tjes wel een beetje rommelig was. Zo werd er in de jaren vijftig nog wel eens een vrachtwagentje afval geloosd. Geen haan die er naar kraaide in die vrijwel onbewoon de wilderness, lien illegale vuilstort heet zo iets tegenwoordig. Ook in het onmetelijke Canada. In 1960 wilde het naar grootsheid dorstende Vancouver een gooi doen naar de olympi sche winterspelen. Dat vereist niet aileen prestatiedrang en geld, maar ook ski-ac commodaties. Die van Vancouver zelf wa ren ontoereikend. Zover was men wel. En laat nou uitgerekend bij Whistier een berg rug liggen die sneeuw garandeerde van no vember tot mei. Dat kon dus niet stuk. Al leen... de winterspelen kwamen nooit in Vancouver terecht. Canada mocht de spelen uiteindelijk pas vele jaren later verwelko men in Calgary, alwaar Yvonne van Gennip koningin van de langebaan werd. Whistier was nochtans als ski-oord ontdekt. Van toen af ging het snel bergop. In dertig jaar tijds veranderde het gebied van een achteraf-wildernisje tot één van de mooiste ski-oorden van het Amerikaanse continent en dus van de wereld; met gebruikmaking van de Europese kennis om ski-paradijzen te bouwen maar met vermijding van de fou ten erin. De Sea to Sky-highway voert de be gerige skiër in no-time van Vancouver naar Whistler/Blackomb dat een idyllisch berg- De oude chauffeur van de uitgewoonde, gammele bus keek veelbetekenend: „In het bos van Cougar Mountain zit inderdaad nog de cougar, de Canadese tijger." Een kwartiertje later stopte wat ooit een schoolbus was, bij een hut in het bos. De kandidaten voor een rit op een sneeuwscooter kregen stevige laarzen aan gereikt en een helm. De instructie hoe een snowmobile te berijden nam slechts enkele minuten in beslag. De gids zou voorgaan maar wie inotorpech kreeg, behoefde niet* bang te zijn eenzaam in het bos met de tij gers te worden achtergelaten. Het geronk van de vijf motorscooters die in Europa eigenlijk alleen worden gebruikt door piste-personeel om drank naar boven te rijden of slachtoffers van ski-ongelukken naar beneden te brengen, bleek uil te groeien tot een jankend gegier als de rups band het voertuigje eenmaal over de sneeuw trok. De benzinestank bij het tweetaktmotortje was niet te harden. dorp is, waar het witte goud aan alle kanten blinkt. Een prettig plaatsje ook met een bre de winkelstraat, restaurants en bars in alle soorten en maten en ook ruime slechtweer- mogelijkheden. Aan het einde van het dorp moet gekozen worden: Whistler Mountain (2.182 meter) of Blackomb Mountain (2.284 meter). Beide worden ontsloten door een razendsnelle ca- binebaan. Wachttijden zijn er niet tot nau welijks; hoogstens als er een paar blikken Japanners zijn leeggelopen. Het blijft on wennig ogen om de aanwijzingen en rich tingsborden op de berg in twee talen te zien: in het Engels en in Japanse letters. Onbeperkt skiën Eenmaal boven is er een keur aan pistes en wilde afdalingen. In de howls, zoals de be sneeuwde, veelal geheel ronde bergkom men worden genoen\d, is onbeperkt skiën mogelijk. En waar het gevaarlijk zou kunnen worden, is de zaak scherp en duidelijk ge markeerd. Whistier en Blackomb doen in schoonheid en variatie niet voor elkaar on der. Beide hebben een soort gletsjer-achtige eeuwige sneeuw, maar altijd is er wel een groengemarkeerde piste in de buurt voor wie het opeens allemaal te machtig wordt. Het is een ijzeren wet in Canada dat de groene piste de 'geblokkeerde' skiër een uit weg biedt naar een simpele afdaling waar mee men rustig glijdend in het warme dorp kan terugkeren. Op beide bergen kan men zowel in de bos sen als boven de boomgrens ruimschoots uit de voeten. Er ligt overal een prettig soort droge sneeuw die niet alleen de snelheid verhoogt maar ook de technische manoeu vres gemakkelijk laat uitvoeren. Er valt jaar lijks negen meter van dat spul, maar mocht het ooit gaan dooien, dan zijn er altijd vol doende sneeuwkanonnen. In Whistier laat men zich het winterseizoen niet door de weergoden ontnemen. Erf met de Canadese dollar op 'Europees' niveau is het allemaal nog betaalbaar ook. Met een skipas van on geveer 160 gulden is drie dagen onbeperkt skiën op beide bergen geheel en al betaald. Vliegen naar Vancouver is qua frequentie nauwelijks een probleem; de rit naar de vis stek Whistier was dat al nooit. Inderdaad: van de zee (van Vancouver) naar de zeven de hemel. Sneeuwscooter-tochten lopen meestal uit op race-partijen. Het handelen met zo'n snowmobile bleek al snel geen probleem te zijn. Dus joeg de gids het groepje voort over de smalle hob belige sneeuwsporen, brede paden, hier en daar wat takken vermorzelend tot boven op de heuvel van het formaat Posbank. De top bleek een fikse hoogvlakte en daar mocht iedereen naar hartelust voortjakke ren, liefst racen over de sneeuw. De terugtocht voerde langs de andere flank van de heuvel, naar het dal van een beekje, diep in de prachtig besneeuwde bossen. Overal hing de scherpe geur van halfver brande benzine. Het geheel bleek uit te lo pen op een walgelijke race-partij in een kerstkaart-landschap; niet meer, vooral minder. Handel is handel. Er is geen enke le wet of regel die dit soort praktijken aan banden legt. I Iet prachtige ski-oord Whist ler/Blackomb is geen beschermd natuur gebied of nationaal park en dus kan iedere .zakenman vrijwel onbeperkt zijn gang gaan. Zodoende zit helaas de lanadese tij ger daar dus uitsluitend nog in de tank. j ckcomb, gezien vanaf Whistler Mountain. foto's canadees verkeersbureau ussische eristen e;iig spenders' sische toeristen geven in Ierland het meeste geld uit belastingvrij winkelen. Am- dam is verreweg het meest efd als winkelstad onder be iers van de voormalige Sov- Unie. Uit cijfers van Europe ■free Shopping Holland i) blijkt dat toeristen uit het lenebest van Onafhankelij- taten (GOS), in Nederland {jaar voor bijna 4,9 miljoen j len aan tax-free aankopen en. Dat was ruim twee keer iel als in 1993. De totale tax- omzet die ETS noteerde in angesloten winkels be- igt ongeveer een tienvoud iet bedrag dat Russen hier even. 1 belastingvrij winkelen in erland is een voorrecht voor oners van buiten de Europe- 4 Inie. Wie voor tenminste gulden per dag in één win- lesteedt en die artikelen ïen dertig dagen uitvoert, fangt later de betaalde BTW g. Bijna tweederde van de sen doet zijn belastingvoor- lop na aankopen in de fdstad. Naast mode en huis- delijke artikelen, zijn geluid- Imapparatuur, computers, tien en schoenen favoriet, co Zonneveldt, directeur het reisbureau Russia u fcl in Amsterdam, schat dat lit moment zo'n honderd end toeristen uit het GOS li erland bezoeken. Ze werken het gebruikelijke toeristi- programma af: Marken en ndam, stadsrondritten en Ivaarten door Amsterdam et doen van inkopen. Popu- s ook de Zwarte Markt in irwijk. De inkopen zijn ivoor eigen gebruik, weet leveldt, maar veel aanko- zijn ook bestemd voor het tten van een handeltje in nland. E I SB ER ICHTEN Roeien en vechten De tot 10 maart volgend jaar durende tentoonstelling 'Van Varen, Vechten en Verdienen' in het Allard Pierson Museum in Amsterdam biedt méér dan vitrines vol archeologische schatten. Bezoekers kunnen ook actief bezig zijn door zich bijvoorbeeld op een roeiers- plaats te zetten van een trireme (een oorlogsschip uit de oud heid). Ook kunnen zij met be hulp van een interactief com puterprogramma aanvaktech nieken van oorlogsbodems na spelen. Het is voor het eerst dat in ons land een expositie wordt gewijd aan de scheepvaart in de oudheid. Oorlogvoering, handel, zeeslagen, strategieën, koopvaardij, routes, havens en handelscontacten komen uit gebreid aan de orde. Info: 020 - 52 52 55 6. ANWB-steunpunt in München De ANWB heeft een steunpunt geopend in München. De nieu we vestiging is gehuisvest in het kantoor van de Duitse ADAC, Leonhard-Moll-Bogen 1-3,81373 in München en van maandag tot en met vrijdag geopend van 8 tot 18 uur. Het telefoonnum mer is 089 - 76 76 41 70. In de Alpen vertoevende wintersporters kunnen ook een beroep doen op de steunpunten Lyon (Frank rijk, 016 - 72 17 12 12). Mendrisio (Zwitserland/Italië, 091- 6465331) en Innsbruck (Oostenrijk, 05 12 - 33 40 5). Wanneer de ANWB-vestigingen zijn gesloten, kan een beroep worden ge daan op de Alarmcentrale in Den Haag (vanuit het buitenland), 00 31 70 31 41 41 4. Reisverzekeraars: Skirafting riskant Deelneming aan 'Skirafting' of, zoals het in de Oostenrijkse Alpen ook wel wordt genoemd 'Schlauchrodeln', wordt door reisverzekeraars als 'bijzonder riskant' beschouwd. Bij beoe fening van deze sport opgelo pen verwondingen of schade worden daarom in veel geval len niet vergoed. Als reden wordt opgegeven de moeilijke bestuurbaarheid van de van be-ijsde en besneeuwde hel lingen schuivende rubber bo ten of vliegtuigbinnenbanden. Wie van tevoren een schrifte lijke verklaring heeft onderte kend (dikwijls verplicht) waar in staat vermeld dat de organi satie niet aansprakelijk kan worden gesteld voor eventuele schade, komt voor vergoedin gen in het geheel niet in aan merking. De houding van de verzekeraars is voor de ANWB aanleiding geweest haar leden te adviseren niet deel te ne men aan 'Skirafting'. Vooral bij regenachtig weer is het in New York bijzonder moeilijk een taxi te krijgen. foto rob van den dobbelsteen Vanuit het prachtige Zuider- woude, niet ver van Monnic- kendam, organiseert Staats bosbeheer voor 26 november een wandelexcursie. De na druk ligt daarbij op de vogel trek. In het waterrijke gebied komen veel ganzen, eenden en allerlei steltlopers voor. De wandeling begint om 9 uur. Info: VW Monnickcndam, 02 99 -65 19 98. Oostenrijkse variant op Swiss-rent-a-ski Het succes van het Zwitserse verhuursysteem van winter sportmateriaal, Swiss-rent-a- ski, heeft nu ook in Oostenrijk navolging gekregen. Bij winke liers die zijn aangesloten bij de Snowell-keten (tot nu toe al leen gevestigd in de belang rijkstewintersportdorpen) kunnen de modernste ski's worden gehuurd voor een be drag van circa 145 gulden per zes dagen. Ter introductie worden deze eerste winter on der bepaalde voorwaarden kortingen verleend van onge veer 15 procent. Meer taxi's in New York ANWB-Sneeuwlijn fors uitgebreid De ANWB-Sneeuwlijn is dit jaar aanzienlijk uitgebreid. Onder nummer 06 96 23 (75 cent per minuut) kan informatie worden opgevraagd over de actuele toestand in meer dan duizend win tersportdorpen in Europa en Amerika. De Reisnieuwslijn (06 91 09 10 10, eveneens drie kwartjes per minuut) verstrekt ge gevens over de toestand op de Europese wegen. Voor het eerst sinds vele jaren is het aantal taxi's in New York toegenomen. De autoriteiten ver kochten aan de hoogstbiedenden vierhonderd nieuwe licenties. Ze gingen binnen een halve dag van de hand. Er werd tot uitbreiding overgegaan na klachten van toeris ten dat het in 'The Big Apple' vooral bij slecht weer bijna onmogelijk was een yellow cab te be machtigen. Tuinen van Groot-Brittannië Bij het Brits Toeristenbureau (BTA) in Amsterdam verscheen de brochure 'De Tuinen van Groot-Brittan nië'. De vouwkaart geeft niet alleen aan waar in Al bion de mooiste dan wel opmerkelijkste honderd tui nen liggen, maar verschaft de gebruiker ook redelijk uitgebreide informatie over wat de bezoeker daar ver wachten mag. De fqjder is gratis af te halen bij het BTA, Stadhouderskade 2 in Amsterdam, maar Jcan ook telefonisch worden besteld onder telefoonnummer 020-68 55 05 1. Kennis wintersport te gering bij reisbureau Personeel van reisbureaus weet te weinig af van wintersportvakan lies en kan z'n klanten daardoor niet naar behoren informeren. I )at blijkt uit een enquête die is verricht door studenten van de Neder landse Elogeschool voor Toerisme en Verkeer (NI TIV) te Breda. Uil het tijdens de opening van de Ski Inn te I)en Bosch gepresenteerde onderzoeks-rapport werd duidelijk dat de kennis zelfs achteruit loopt ten opzichte van vorige jaren. Kregen de agenten in 1994 nog een 6,54, nu was dit niet meer dan een 6,46. De meest opvallende manco's waren matige accommodatie- en transportadviezen (baliepersoneel heeft weinig weet van alle mogelijkheden op dit gr bied) en een gebrekkig inzicht in nieuwe wintersporttrends zoals speciale snowboardcentra en skisafari's en dergelijke. Per I november nieuwe reisvoorwaarden kantieganger van belang is. Zo is het aanmerkelijk eenvoudiger geworden de reis om wat voor reden dan ook (ziekte, familie omstandigheden) over te doen aan iemand anders en is bij overboeking van hotel of appar tement de reisorganisatie aan sprakelijk. Hij kan zich niet - zoals voorheen nog wel eens ge beurde - beroepen op over m&cht en moet voor een gelijk waardige of betere accommo datie zorgen. Een in het oog springende ver andering is verder dat de tour operator een 'inspanningsver plichting' heeft ten aanzien van reisaanpassingen op bijvoor beeld mecjische gronden (een hotelkamer op de begane grond of iets dergelijks). Hij moet al het mogelijke doen om aan de wensen ('essenties') van de klant te voldoen. Slaagt hij daar in dan dient hij dat schriftelijk aan de vakantieganger te beves tigen. De extra kosten (fax, tele foon) mag hij in rekening bren gen. Blijkt ter plaatse dat aan de 'essentie' niet kan worden vol daan, dan is de touroperator aansprakelijk voor de gevolgen. Dé nieuwe reisvoorwaarden, die- staan vermeld in een bij alle reisagentschappen verkrijgbare ANVH-brochure, zijn afgesloten voor onbepaalde tijd. ROB VAN DEN DOBBELSTEEN Wie ontevreden is over een door een touroperator georga niseerde reis, moet met zijn klacht niet wachten totdat hij weer thuis is. Hij dient zijn mis noegen nu reeds ter plaatse aan de accommodatieverschaffer kenbaar te maken. Lost die het probleem niet naar genoegen op, dan moet men zich recht streeks tot de hostess dan wel touroperatorwenden. Als die er evenmin in slagen om 'passende maatregelen' te ne men, dan moet de gast de klacht ter plekke df) schrift stel len en indienen bij de reislei- ding. I leeft ook dat geen resul taat, dan dient de klant zijn pro bleem binnen een maand na thuiskomst per brief aan de reisorganisatie kenbaar te ma ken. Dat is zo ongeveer de belang rijkste wijziging in de door de Consumentenbond en het Alge meen Nederlands Verbond van Reisondernemingen (ANVR) opgestelde nieuwe reisvoor waarden, die gelden vanaf 1 no vember 1995. De veranderingen zijn ditmaal niet zo rigoureus als de met veel tumult omgeven introductie van de regels in 1992, maar er is nóg een aantal nieuwigheidjes dat voor de va-

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 25