Sport Een liefhebber van luizenvoetbal 'Ik zie geen opvolgster van Brenda Schultz He's a Jolly good fellow [ATERDAG 4 NOVEMBER 1995 H£F WILLEM SPIERDIJK. 071 -5356464. PLV -CHEF ROB ONDERWATER. 071 -5356463 Youri Mulder, zwoeger in naam van Schalke 04 en Oranje De redder van het vaderland, kopten de kranten. De fijngevoelige pass vanuit het achterland, de teen van de spits. Ontla ding en verlossing in een vol stadion. De natie leeft nog. Met een 'lazer op' poogde Youri Mulder nog wel de heldenverering binnen de perken te houden. Vergeefs. Want hij, aanvaller bekend om zijn weinig gepolijste, sleurende stijl, had Oranje in de race gehouden met een doelpunt tegen het kwaliteitsarme maar taaie Wit-Rus- land. Een treffer naar zijn hart. „Slecht spelen en toch winnen, dat is mooi." Over luizenvoetbal en andere zaken. Het Parkstadion koestert zich onder een aangename najaarszon. Er heerst een se rene rust in en rond de thuishaven van Schalke 04, de gewijde grond waar Wim Kieft het Nederlands elftal ruim zeven jaar geleden naar de halve finale van het Euro pees kampioenschap kopte. Een enkele verstokte aanhanger van koningsblauwen jaagt op 'Autogramme', een cameraploeg interviewt toevallig passerende spelers. Een dag zoals iedere andere. Het is een schril contrast met de dingen die voor de deur staan. „Moet je zaterdag komen, dan gaat het dak d'r hier af." Za terdag - vandaag - is de dag der dagen voor de club uit Gelsenkirchen; de dag dat landskampioen, buurman maar bovenal aartsvijand Borussia Dortmund het Park stadion aandoet. 'Spiel der Spiele': „Daar kan geen interland tegenop, hoe belang rijk ook", geeft Mulder het belang van de derby tegen BVB aan. Winnen van Dort mund betekent hier alles'voor de mensen, het seizoen is geslaagd als die twee wed strijden worden gewonnen." Het verschil tussen Schalke 04 en Dort mund is moeilijk aan te geven. Maar het is er. Ondanks de slechts dertig kilometer die beide steden scheiden, ondanks de si tuering in de Kohlenpott. „Dortmund is anders; de mensen, de club, in alles, 't Is niet zo dat de een meer een arbeidersclub is of zo, beide clubs zijn van het volk. Maar Schalke leeft toch meer. Supporters uit het hele land, uniek. Om de twee we ken komt hier een bus met mensen naar de training kijken, die lui komen uit Beieren, onder Münehen. Waar kom je dat tegen?" Winnen Voor die club, sinds de zomer van '93 zijn werkgever na vier seizoen bij FC Twente, wil hij winnen. Altijd. „Voetbal is winnen, resultaat. Het enige wat belangrijk is. Mooi voetbal, wat koop je daar voor? Moet je hier mee aankomen, leuk voetballen, maar toch verliezen. Heb je uiteindelijk toch de ziekte in. Ja, ik vind dat leuk. slecht spelen maar wel winnen. Geniet ik van. Ik weet dat het on-Nederlands is, in Nederland moet alles perfect zijn. Drie spitsen, aanvallend, onderhoudend voet bal èn een goed resultaat. Zo ben ik niet. Ik heb goede wedstrijden ook vaak verlo ren. Dan liep het lekker, met jezelf en de ploeg, maar dan kreeg je met z'n allen zo'n 'über'-gevoel; 't kan niet mis gaan. Maar dat ging het dan dus wel. Dan heb ik het toch liever andersom. Ik kan me met Twente een wedstrijd herinneren, Vitesse- uit. Zij veel beter. Maar Ronald (de Boer, red.) scoorde, geloof ik, maar verder heb ben we met z'n allen in het doel gehan gen. Maar wel twee punten. Fantastisch. Was toch een beetje het karakter van Twente, dat luizenvoetbal. Ook voor mijn tijd al. Huistra als linkerspits, voor de counter, je weet wel. Twente is er onder Vonk toch mooi drie keer derde mee ge worden. Van dat soort voetbal houd ik." Heilig Mulder past daarmee als geen ander in het Duitse voetbal, waar de nul heilig is. Waar het met de kwaliteit maar behelpen is, maar de entourage een hoop goed maakt. „Ik weet ook wel dat als je de tribu nes weghaalt, er maar weinig overblijft. Maar dan zeg ik; speelde Twente tegen NEC zo geweldig? Dat bedoel ik nou. Maar ze winnen. Juist." Dat is ook de missie tegen Noorwegen op 15 november in een volle Kuip. „Als het Nederlands elftal straks in Engeland staat, weet niemand meer dat het in de kwalifi catie hangen en wurgen was", zegt Mul der, die zich nog niet zeker acht van een plaats in de selectie van Hiddink. „Maar ik neem aan dat ik er bij ben." Hij denkt dat Nederland in het voordeel is. „De druk ligt bij de Noren. Die waren al een jaar zeker van het EK, maar nu moet het in de laatste wedstrijd nog even ge beuren. Wij hebben niets te verliezen", denkt Mulder, voor wie de interland toch een speciale is. Immers, zijn vriendin Nina is Noorse. „Het leeft wel bij de schoonfa milie, dat mag je wel zeggen." Zegt, Mulder, die sinds zijn doelpunt te gen Wit-Rusland 'in' is bij de media. Veel bladen hebben hem sindsdien in de ko lommen gehad, zelfs het blad Rails vond hem de moeite van het opzoeken waard. „Hoort er bij. Het is ook wel leuk. Komt er weer eens iemand uit Nederland." Vormelijk Waarmee hij niet wil zeggen dat het te midden van Duitsers slecht leven is. „Be slist niet. Ze zijn anders, dat wel. Duitsers zijn vormelijk, höflich ook. En dat ze geen humor hebben, dat valt best mee. Ze zijn alleen ontzettend serieus. Vanmorgen ook nog. Liep ik met Hubert Neu langs een paar journalisten. Neu is assistent van Berger, een heel goede trainer. Dus roep ik tegen die verslaggevers: 'hier, der Neu, der zukünftiger Chef. Je had ze moeten zien kijken. Bang, ik? Dat er stukken over in de krant worden geschreven? Reken maar dat dat morgen ook zo in de pers staat. Maar dat is toch leuk?" Voor de rest geen kwaad woord over de Duitser. „Al zijn ze in de omgang wel an- Youri Mulder: „Als het Nederlands elftal straks in Engeland staat, weet niemand meer dat het in de kwalificatie hangen en wurgen was." FOTO ders dan Nederlanders. Voor mij was het niet zo'n stap, ik heb een paar jaar in En schede gewoond. De Tukker zit qua men taliteit dicht bij die van de Duitser. Gein tje. Toch is er een verschil, Nederlanders gaan anders met elkaar om. Vrijer. Is ook van de redenen dat we weer in Enschede gaan wonen. Nina kan moeilijk wennen in Duitsland, die mist hier toch een beetje de sociale contacten. Die had ze in Neder land wel, en ook veel gemakkelijker en sneller. En ik ben natuurlijk niet alleen. Dan zou het te overzien zijn. In Gelsenkir chen is niks te doen, maar ik heb mijn be zigheden natuurlijk wel. Dat geldt voor haar minder. Dan maar weer naar En schede. Ach, ik zit zo bij Schalke." Honderd-uit Hij praat makkelijk. Het is ook een beetje zijn handelsmerk, het honderd-uit praten, een eigenschap die hem geliefd bij de me dia maakt. Toch: „Zo extravert ben ik ei genlijk niet. Verlegen is het woord niet, in getogen wel. Dat ben ik wel een beetje, ge loof ik. Maar zit ik zo te praten, met jour nalisten, dan gaat het vanzelf. Ik heb ook nooit het idee; ik moet voorzichtig zijn, ik mag geen mensen beschadigen. Ik zeg het gewoon, jij wilt toch wat horen. Heeft ook weer een nadeel; na zo'n interview vraag ik me vaak af wat eigenlijk heb gezegd. Bij anderen is het omgekeerd. Marcel Peeper bijvoorbeeld. Prachtige vent, ad-rem, ge weldig gevoel voor humor. Maar ik zou me kunnen voorstellen dat-ie dichtklapt als-ie met journalisten praat. Ja toch? Dat heb ik niet." Toch is er ook een zekere bescheiden heid. „Laatst, weer een interview. Drie of vier pagina's, werd er gezegd. Denk ik: vier pagina's Mulder, is dat niet wat te veel van het goede? Het was ook nog een mono loog, alleen ik aan het woord. Het was goed geschreven, prima. Maar ik heb lie ver zo'n vraag-antwoord stuk. Speel ik niet alleen de hoofdrol in zo'n verhaal. Zo'n stuk is niet alleen van mij, maar ook van degene die het schrijft." Wellicht valt dat terug te voeren op de bezigheden van senior. Een geliefd en be proefd gespreksonderwerp bij journalis ten: de zoon van. Zelf heeft hij dat inmid dels wel gehad. „Moet ik weer zeggen wat ik van zijn stukjes vind. Moet ik zeggen dat ik het eigenlijk een beetje gênant vind om ze te lezen. Omdat ik het thuis niet uit m'n mond krijg; 'leuk stukje'. Nee, laten we het ergens anders over hebben." Martin van Daalen, een 39-jarige inwoner van Amstelveen gaat zich vanaf 1 januari bezighouden met de vrouwen van Jong Oranje. Stan Franker staat dan als techni sche directeur boven de twee nieuwe bondcoaches, van wie de in de Verenigde Staten geschoolde Van Daalen waar schijnlijk de lastigste taak krijgt. Bij de vrouwen is het namelijk zoeken naar nieu we talenten. „Ik zie op dit moment geen opvolgster van Brenda Schultz". Dat Mary Pierce zich in geestelijk opzicht nog steeds niet bevrijd heeft uit de be klemmende greep van Jiaar criminele va der, dat Jennifer Capriati in een afkickcen trum belandde, het verbaast Martin van Daalen allemaal niet. De tennistrainer maakte het ontluiken van de talenten van dichtbij mee en zag tevens de negatieve rol die de ouders daarbij hebben gespeeld. „Via het kind probeerden zij ook een beetje van de glorie te bemachtigen. Daar mee richtten ze vooral schade aan. Als bondscoach zal ik er ook voor waken dat ouders zich te veel met de carrière van hun kind gaan bemoeien", waarschuwt hij op voorhand. Voordat Van Daalen drie jaar geleden bij Popeye Gold Star in dienst trad, was hij werkzaam op de tennisacademie van wij len Harry Hopman in het Amerikaanse Saddlebrook. De geboren Hengeloër kwam daar in 1980 voor de eerste keer te recht toen hij op een dag de stoute schoe nen aantrok en -een brief naar Hopman schreef. Daarin vroeg hij of hij op het in stituut stage mocht lopen. Tot zijn verba zing kreeg Van Daalen, destijds niet meer dan een verdienstelijke B-speler, een posi tief antwoord. „Ik stond plotsklaps tussen grootheden Martin van Daalen: „Voor een trainer is het moeilijk werken als er bij hetgeen je zegt voortdu- FOTO GPD rend vraagtekens worden geplaatst." als Vitas Gerulaitis en Paul McNamee. Die mannen hadden een geweldige uitstra ling, maar op de training kon ik ze aardig bijbenen. In die periode heb ik besloten coach te worden", bekent Van Daalen, die later terugkeerde naar Florida. Daar werk te hij regelmatig met toppers als Pete Sampras. Jim Courier en ook Mary Pierce en Jennifer Capriati. „Tussen de toernooien door kwamen ze daar trainen. Al dat gedoe rond die mei den heb ik dus van nabij kunnen aan schouwen. Vader Capriati was er echt dag en nacht bij. Hij bemoeide zich met het trainingsprogramma van zijn dochter, be paalde welke toernooien ze speelde en maakte tijdens de oefensessies voortdu rend opmerkingen over haar techniek en tactiek. Hij kan er best verstand van heb ben, maar een dergelijke invloed is niet goed voor het kind. Dat is wel gebleken „Op een gegeven moment gaat zo'n kind zich toch afzetten tegen de ouders. Het gevaar daarbij is dat een speelster dan ook niet meer naar haar trainer luistert. Zeker niet als hij toevallig hetzelfde vertelt als de ouders. Een vader of moeder mag best trots zijn en het kind stimuleren. Maar ze moeten bepaalde zaken aan an dere mensen toevertrouwen. Mijn stelre gel is: hoe minder de ouders zich ermee bemoeien, hoe beter het gaat. Ik zal daar binnenkort zeker met Stan Franker en Mi- chiel Schapers over praten, zodat we hier over tot een eensluidend beleid komen". Van Daalen hoeft niet bang te zijn dat zijn collegae een andere mening zijn toe gedaan. Franker heeft in het verleden al enkele malen hetzelfde verkondigd en is een liefhebber van de Amerikaanse stijl, zoals Van Daalen die bij Popeye Gold Star heeft geïntroduceerd. Het bijbrengen van een winnaarsmentaliteit staat daarin cen traal. „Toen ik naar Nederland terugkeerde, viel het me tegen dat die bij de meeste tennissers ontbrak. In de Verenigde Staten is de samenleving natuurlijk veel meer ge richt op sport. Het is een maniei om c overleven en daardoor wordt er in feite vanzelf een winnaarsmentaliteit gekweekt. Door de sociale cultuur in Nederland ge beurt dat minder en krijgt de jeugd een slechte mentale opvoeding. Hier mag je ook kritisch zijn. Niet dat dat slecht is, maar voor een trainer is het moeilijk wer ken als er bij hetgeen je zegt voortdurend vraagtekens worden geplaatst. In Amerika doen ze meteen wat je adviseert en niet een jaar later. Je verspeelt daar dus veel minder tijd". „Let wel", vervolgt Van Daalen, „ik zeg niet dat de Nederlanders tennissers een slechte mentaliteit hebben. Anders had den we nu niet zoveel mensen in de top. Als klein landje doen we het natuurlijk vreselijk goed. Maar daar moet je echter niet te lang bij stilstaan. Je moet er gebruik van maken. De laatste jaren is dat zeker gebeurd in Nederland, maar het kan altijd beter". Met name bij de vrouwen. De toekomst baart Van Daalen namelijk zorgen. „Met meiden als Schultz, Boogert en Oremans draaien we goed mee, maar wat als zij stoppen. Na hen komt er een groot gat. Op dit moment zie ik geen aansluiting. Bij de jeugd loopt er niemand rond die haar leeftijdgenotes een paar jaar vooruit is. Als je op internationaal niveau wil meedraai en, is dat nodig. Sommige meisjes in het buitenland zijn al op zeer jonge leeftijd goed. Amper vijftien jaar en ze staan al in de top-vijftig. Die luxe hebben wij niet". „Nu is hel wel zo dat in het verleden re gelmatig laatbloeiers zijn opgestaan. Dat heeft weer met de cultuur te maken. In Nederland is de school nog altijd erg be langrijk. Zorg eerst maar dat je die af maakt en kijk daarna pas of je iets in de sport kunt bereiken, is de bekende ge dachte. Combineren blijft moeilijk, terwijl dal bijvoorbeeld in de Verenigde Staten geen problemen oplevert. Daar passen de scholen zich aan. Talenten zitten maar tot twaalf uur in de lesbanken. Ze laten de on nodige vakken weg of beginnen 's och tends wat vroeger. Daardoor kunnen ze vijf tot zes uur per dag trainen. De Neder landse meisjes die op zeventien-, acht tienjarige leeftijd in Jong Oranje komen, beginnen dan pas full-time te tennissen. Daardoor lopen ze zo'n drie jaar achter". „In Nederland is zeker nog geen sprake van een goede sportcultuur. Dat blijkt ook wel uit het hier heersende negativisme. We zitten veel eerder klaar om een verlie zer een duw te geven en als iemand iets wint, wordt daar vaak lauwtjes op gerea geerd. Als Sampras een keer verliest, stopt de Amerikaanse pers hem niet onder de grond. Daar beseffen ze dat sporten een kwestie van winnen of verliezen is. Ook dat hoort bij een goede sportcultuur". Van Daalen ziet het straks als een mooie taak om het Nederlandse sportklimaat, en dan vooral op tennisgebied natuurlijk, verder te ontwikkelen. „Stan Franker Jieeft de afgelopen jaren een flinke stap in de goede richting gezet. Ik probeer op die weg door te gaan. Ik zal me vooral gaan bezighouden met Jong Oranje. Meereizen naar toernooien, iets dat ik nu niet kan met mijn pupillen omdat ik op de tennis- school moet blijven. Verder zal ik zeker veel tijd besteden aan het contact met de districten. Daar moet toch de nieuwe ge neratie vandaan komen. Je bent alleen af hankelijk van talent. Dat kun je niet ma ken, alleen opsporen en zo goed mogelijk begeleiden". Jol kan niet meer, als scheids rechter. Daar heeft de KNVB ge lijk in. Een scheidsrechter hoort on besproken te zijn. Dit nu zijn scheidsrechters overigens zelden. Hoe vaak komt het voor dat beide elftal len na het laatste fluitsignaal spontaan een erehaag vormen voor de scheidsrechter-van- dienst, terwijl tezelfdertijd het dankbare publiek zich de blaren in de handen klapt voor de voortreffelijke prestatie van de arbiter, daarbij in euforisch ge zang uitbarstend: for he's a jolly good fellow? Nooit. De 'onbesproken' scheidsrech ter bestaat niet. Op een scheidsrechter is altijd wel iets aan te merken. Scheidsrechters nemen nu eenmaal beslissingen (buiten spel, penalty, rode kaart) die di rect van invloed zijn op het re sultaat van de wedstrijd. Al heeft de 'scheids' het bij het rechte eind. ook dan loopt hij een ver hoogd hi - ha - hondelul- risico, laat staan wanneer hij er naast zit. Nog nooit echter is in Neder land een omstreden strafschop in verband gebracht met de stand der kruisjes op het totofor mulier van de dienstdoend arbi ter. Jol gokte op wedstrijden die onder zijn leiding stonden en zou de uitslagen hebben gema nipuleerd. De voetbalbond is daar althans van overtuigd en heeft Jol Je rode kaart getoond. Het verhaal is zo ongelooflijk onwaarschijnlijk - Jol die bij de groenteboer een kilo mandarij nen koopt (gegarandeerd zonder pitten) en by the way de uitslag van RKC-NAC even bepaalt - dat het wel waar moet zijn. Toch geloof ik er geen barst van. Jol zou gokverslaafd zijn. Jol zou nog nooit een gokje heb ben gewaagd. Jol zou zijn ex hebben belazerd. De ex-me vrouw zou juist uit rancune een complot hebben gesmeed. Jol dit, Jol dat. De hele wereld heeft plotseling een mening over lui. In Amerika zouden de film rechten al lang zijn geclaimd. Ik sta niet in voor Jol. Ik herinner me nog hoe de leu gen op zijn voorhoofd geschre ven stond toen hij zich in boch ten wrong om uit te leggen waarom hij Den Bosch-speler Benkirane na twee keer geel te gen Telstar geen rood gaf maar kan me echt niet voorstellen dat Jol de vrijdag daarvoor tijdens het uitzoeken van een mooie bloemkool 5(X) gulden op Den Bosch had gezet. Jol zou volgens de KNVB (op zijn minst) in drie wedstrijden hebben gesjoemeld. Op 9 mei 1993 gaf Jol gedu rende Volendam-Dordrecht '90 aan de thuisclub een penalty. De beelden zijn inmiddels tot in den treure herhaald en ook al kijken we er nu met andere ogen naar, het blijft een penalty. De beslis sing was juist. Jol zou zes dagen later de hand hebben gehad in het l-l gelijkspel van Tortuna tegen Cambuur. Jol annuleerde het tweede doelpunt in dat duel van Tortuna, maar deed dit (na dat hijzelf naar het midden had gewezen) op advies van de grensrechter. Het derde geval is (ironingen Heerenveen van 31 oktober 1993. 2-2. Deze uitslag moet Jol zo goed van pas zijn gekomen dal hij in de laatste minuut de Heerenveense gelijkmaker goed keurde. Heel (Ironingen protes teerde hiertegen en keeper Pa trick Lodewijks verklaarde op tv met een zuinig lachje dat hij nu wel begreep waar lol toen door werd gedreven. In de Voetbal In ternational van die week werd Jol echter voor zijn prestatie be loond met het cijfer 9! Over het gewraakte doelpunt schrijft het blad dat Lodewijks de bal had weg kunnen stompen, 'maar hij liet zich in de lucht aftroeven door Tony Alberda, de kleinste spits van de eredivisie. Scheids rechter Dick Jol doorzag de situ atie haarscherp en twijfelde geen moment aan de geldigheid van die treffer. Toch kan Jol niet meer. Want al blijken de beschuldi gingen ooit nog eens vals te zijn geweest, a jolly good fellow zal Jol, nooit meer worden, /.eljs een ingooi, toegekend door Jol, zou voortaan niet onbesproken blij- slagge- ver van Studio Sport

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 21