Leidsch Dagblad I Mlffl Kabinet ontziet gehandicapten 3 17 21 Geblinddoekte getuige tegen Dutchbat >én op de drie bellers ebruikt nieuw nummer 4 l TV-storing in Leiden en Bollenstreek Overspel legt brandweer Hazerswoude lam Kabinet geeft subsidie voor hulp in huis «n Clinton wil 'de tijd' voor besluit NAVO-post GOED NIEUWS ATERDAG 4 NOVEMBER 1995 OPGERICHT 1 MAART 1860 LOSSE NUMMERS 1,65 ZATERDAG ƒ1,85 Binnenland Politiebonden stellen minister ultimatum i Buitenland Vredesproces ff Noord-lerland in \J impasse Leiden Beeldhouwers van glas exposeren in Hazerswoude Sport Youri Mulder is een liefhebber van luizenvoetbal NA :OPRLER°TÜRN! LET )nn In het Duitse Bonn hebben 24 ooggetuigen gisteren nieuwe aantijgingen geuit tegen Dutchbat. Zij (den dat uit angst voor herkenning in sommige gevallen geblinddoekt of vermomd op een pers- inferentie van de mensenrechtenorganisatie Vereniging voor Bedreigde Volkeren. Pagina 3: 'Mladic zei »t VS toestemming gaven om Srebrenica te veroveren' foto anp ruim dertig procent van de S foongesprekken wordt het m uwe tiencijferige telefoon- 1 nmer gedraaid. Dat blijkt uit k tingen van PTI" Telecom. )it ligt volgens het telefoon- irijf iets onder de verwach- t;, maar het is geen reden de ^fende reclamecampagne aan hu,znende pagina i,aaOnroerendg°ed Mini-cruise aar Engeland kado bij aankoop van »n paar schoenen I Ontspannen genieten op een luxe "5 cruiseschip van Stena Line. 's Ochtends van Hoek van Holland richting Harwich, 's avonds com- tortabel in een ruststoel -5 met de nachtboot weer terug. fen onvergetelijke dag! i tax-free shoppen 5 gezellige bars, lounges en restaurants casino en bioscoop ;r informatie 070-3270701 te passen. Op 10 oktober kreeg iedereen in Nederland een tele foonnummer met tien cijfers. Bij de helft van alle gesprekken draait de beller nu een tiencijfe- rig nummer, aldus PTT Tele com. 'Daarbij zijn ook de ge sprekken gerekend met abon nees in steden die al een tiencij- ferig nummer hadden. Veel klanten hebben gehoord dat het bellen van het oude nummer 7 cent meer kost dan het bellen van het nieuwe num mer. Dat klopt niet. De om nummering gaat niet met extra gesprekskosten gepaard. Wel is het zo dat bij het bellen met een oud telefoonnummer met min der dan tien cijfers de centrale een wachttijd van 5 seconden in acht neemt. leiden/bollenstreek wim wegman De kabeltelevisie is gisteravond in een deel van de I.eidse regio en de Duin- en Bollenstreek door een storing uitgevallen. Aanvankelijk waren alle zenders van het scherm verdwenen. De meeste keerden na enige tijd weer terug. Het duurde echter enkele uren voordat ook de laatste zenders, Belgische, Duit se en Engelse stations, weer te zien waren. Volgens een woordvoerder van de EWR begon de narigheid rond vijf uur na een stroomsto ring. Daardoor raakte een zoge heten kopstation bij de ont- vangsfmast in Oegstgeest van slag. De kabelstoring heeft vol gens EWR geleid tot een stroom telefoontjes. Volgens de woord voerder hebben ten minste en kele honderden kabelabonnees gebeld. FOUTWERF Chinese natuurlijke kruiden kunnen de huid genezen van elke Chinees Prof. Dr. Y. Q. Jiang voorheen chcfans in hel Academisch Ziekenhuis in Peking. Ecn^an de meesl bekende geneesheren Gespecialiseerd in huidklachten, maag- sitcii, inwendige en vrouwenziektes. Prof Dr. Y Q Jiang Geldersckadc 12la. 1011 EN Amsterdam Tel. 020-4204373. Fax 020-6388514 Openingstijden Ma l/mvrij 10.00-18 00 uur Zaterdag 10.00-15.00 uur hazerswoude ruud sep Het brandweerkorps van Ha zerswoude weigert al sinds eind augustus te oefenen om zo doende te proberen de terug keer van een in onmin gevallen collega te voorkomen. De aanleiding van het conflict is dat een van de brandweerlie den een relatie aanknoopte met de vrouw van een collega. De burgemeester schorste hem omdat zijn privé-leven niet goed viel bij de rest van het korps. De spuitgast vocht de schorsing met succes aan en mag weer terug komen. Dat er een conflict was bij de Hazerswoudse vrijwillige brand weer werd twee maanden gele den al via een anoniem persbe richt van de brandweer in de openbaarheid gebracht. Over de vraag wat nu precies de reden was van de staking hulden alle betrokkenen zich in een stil zwijgen. De Rijnwoudse burge meester M. Boelen wilde des tijds slechts kwijt dat~het con flict 'in de persoonlijke sfeer' Idg. Een bemiddelaar moest proberen de partijen in de dorpsruzie nader tot elkaar te brengen. De bemiddeling heeft in elk geval tot nu toe nog niet het ge wenste resultaat opgeleverd. Betrokkenen laten officieus we- Versoepeling regeling eigen betalingen Gehandicapten die op basis van de Wet voorzieningen gehandicapten (WVG) een rolstoel krijgen, hoeven daar voor vanaf 1 januari geen eigen bijdrage meer te betalen. Voor andere voorzieningen in natura, zoals hulpmidde len op de badkamer, wordt de bijdrage beperkt tot 100 gulden. Ook het vervoer van gehandicapten wordt verbe terd. Het kabinet heeft dat gisteren aan de Tweede Ka mer laten weten. De Gehandicaptenraad is .gematigd positief' over het kabinetsvoornemen. van de opeenstapeling van ei gen bijdragen en betalingen. Daarom verdwijnt de eigen bijdrage voor rolstoelen en hoe ven gehandicapten voor andere voorzieningen in natura nog slechts maximaal 100 gulden te betalen. Nu is de eigen bijdrage daarvoor nog maximaal 186 gulden voor iemand met een minimuminkomen en 500 gul den voor personen met een in komen tot anderhalf maal het den haag anp Lammenschansweg 130 I.eitlen De WVG regelt woon- en ver- voervoorzieningen en rolstoelen voor gehandicapten. De wet, die anderhalf jaar geleden in werking trad, wordt uitgevoerd door de gemeenten. Die kun nen voor de WVG-voorziening een eigen bijdrage vragen. In een evaluatie van de wet concludeert het kabinet dat er een aantal knelpunten is: de ei gen bijdragen en het vervoer. Daarvoor moeten volgens het kabinet snel oplossingen ko men. Vooral de middeninko mens ondervinden veel nadeel Minister moet gouden handdruk voortaan melden den haag gpd Ministers die voor hun ambte naren afwijkende vertrekrege- lingen willen moeten dat voort aan overleggen met premier Kok en minister Dijkstal (bin nenlandse zaken). „Daarbij gaat het niet alleen om het informe ren van elkaar maar ook om ge zamenlijk te kunnen aftasten waar de grenzen liggen", aldus premier Kok gisteren naar aan leiding van het kamerdebat de ze week over de gouden hand druk voor procureur-generaal Van Randwijck. Volgens de premier heeft mi nister Sorgdrager (justitie) tij dens het debat over de gouden handdruk nimmer het vertrou wen van het kabinet verloren. „We staan nog volledig achter haar", zei premier Kok gisteren na afloop van de ministerraad. Kok weersprak berichten als zou hij Sorgdrager zelf vorige week, nog vóór het debat, heb ben laten vallen. Toen leek hij afstand te nemen van de rege ling met procureur-generaal Van Randwijck, waarbij hij zelf niet betrokken was geweest. minimum. Ook versoepelt het kabinet de regeling voor eigen betalingen. Het gaat hierbij om het bedrag dat een gehandicapte zelf moet bijdragen voor voorzieningen waarvoor hij een financiële te gemoetkoming krijgt, bijvoor beeld voor woningaanpassin gen. De inkomensgrens waar boven gemeenten een eigen bij drage mogen vragen, gaat om hoog van één tot anderhalf maal de bijstandsnorm (netto 34.000 gulden voor gehuwden en 24.000 gulden voor alleen staanden). Van het inkomen daarboven mogen gemeenten tussen de 9 en 12,5 procent aan eigen betalingen vragen. Geheel tevreden is de Gehandicapten raad niet, want bij woningaan passingen van meer dan 45.000 gulden moeten gehandicapten nog altijd duizenden guldens zelf betalen. Het kabinet wil verder nagaan of het mogelijk is trein en bus beter toegankelijk te maken voor gehandicapten. De raad vindt dat het kabinet de be leidsvrijheid van gemeenten moet inperken ten aanzien van de vervoersvergoeding. ten dat het nog wel enige tijd zal duren voordat er een oplos sing kan komen. Officieel is nog altijd niemand bereid om in houdelijk op de zaak in te gaan. Overigens is de brandweer ondanks de staking de afgelo pen tijd wel steeds paraat ge weest om bij calamiteiten uit te rukken. DEN HAAG ANP Het kabinet wil particulieren de mogelijkheid geven tegen een gereduceerd tarief een schoon maker in dienst te nemen. Het gaat om een experiment dat mogelijk later uitbreiding on dergaat tot andere klussen in en bij huis. Premier Kok heeft dat gisteren gezegd tijdens zijn we kelijkse persconferentie. Volgens Kok is het de bedoe ling dat een particulier die een werkloze inhuurt om het huis schoon te maken, daarvoor een subsidie ontvangt. Die wordt betaald uit het geld dat op de bijstandsuitkering wordt be spaard. De premier kon nog geen bedragen noemen. I let kabinet denkt al langer na over het invoeren van zoge noemde dienstencheques, waarmee particulieren klussers kunnen inhuren. Het heeft er ook al enkele malen met werk gevers en werknemers over overlegd. Vooralsnog wil het kabinet zo'n systeem echter nog niet op ruime schaal invoeren. Volgens Kok vormt de fraudegevoelig heid ervan een probleem. Daar om is nu gekozen voor een be perkt experiment in een be perkte sector. leiden» De deuren van de Leidse Groenoordhallen waren drie uur eerder al opengegaan, maar de offi ciële opening van de Homo Expo, de huishoud beurs voor homoseksuelen, had gisteren pas om twee uur plaats. Met wethouder Hennie Koek ach ter een tafeltje, al kletsend met travestiet Nicky Ni cole. En met wethouder Tjeerd van Rij die, in een koor van wethouders, blijk gaf van zijn zangkun sten. De Homo Expo duurt tot en met zondag. Op de beurs staan bijna honderd stands met diverse produkten. Daarnaast treden er veel artiesten op en is er een volleybaltoernooi voor homoseksuele teams. HET WOORD IS AAN Prof.mr. W.P J. Pompe Rechtvaardigheid zonder barmhartigheid is niet slechts hard, maar ook dor als een rots. WEERSVERWACHTING I ,«r koud en overwegend droog C Eïïmiu -J75° °77° J"/9° 10% 30% 40% Ï5CS35? 40% 20% 20% Jitgebreid weeroverzlcht op pagina 19 VANDAAG 40 PAGINA'S Binnenland Buitenland Cultuur Denksport 17 27 Feiten en meningen2 Kerk en Samenleving12 Randstad15 Regio11,12,13 RTV/programma's 8,9 Sport21,22,23 Strips Toerisme Uitgaan Vandaag is de kortingsbon voor de cursus werelddans voor kinderen van 8-12 jaar, georganiseerd door de Stich ting FETA in Het Kompas in Leiden Voetbalvandalisme blijft de vaderlandse velden teisteren, al is het dan vaak in een andere vorm dan vroeger. Van volledig geaccepteerd gebruik tot beschimpte verslaving: Roken is uit en dat zal de roker weten. Paul Weller, rockveteraan met een grote invloed op het heden. Denkwijzen De zorg van Kinderen. I loe een hocstdrankje met prik een wereldsucces werd. Coca-Cola in het museum. Onze Taal: Relatievierder. Van het theater kent iedereen hem, en anders wel van zijn boeken. Maar Toon Hermans is daarnaast ook een begenadigd schilder. LEIDEN [I Lammenschansweg 128 Tel.071-5310811 LI ROELOFARENDSVEEN Alkemadelaan 1 Tel. 071-3312866 8, 9 EN IQ NOVEMBER '95 ONDERNEMEN il dat Amerika's bondgenoten „een beetje geduld met ons zul len moeten hebben". Hij zei dat de regering de twee kandidaten „en andere kandidaten" onder de loep wil nemen. Hlleman- Jensen zei dat hij zich zou te rugtrekken als zich een consen sus aftekent voor een andere kandidaat. In de Nederlandse politiek werd gisteren 'kamerbreed' po sitief gereageerd op Lubbers' kandidatuur. Van verschillende kanten werd benadrukt dat men in hem een uitstekende opvol ger van Claes ziet. Pagina 3: Lubbers moet ver nieuwde NAVO de weg wijzen. washington/den haag ap-gpd President Clinton zal de tijd ne men om te besluiten wie de Verenigdë Staten het liefst op de post van secretaris-generaal van de NAVO hebben. Dat heeft een woordvoerder van het Ameri kaanse ministerie van buiten landse zaken gisteren gezegd. De Deense oud-minister van buitenlandse zaken Uffe Elle- mann-Jensen, die daags na ex- premier Ruud Lubbers een on derhoud had met de Ameri kaanse minister van buiten landse zaken Christopher, zei na afloop te hopen op een snel le beslissing. De woordvoerder zei echter PROEFABONNEMENT 4 WEKEN VOOR MAAR F 13,85. la, dat Is goed nieuws. Dus neem Ik nu een proefabonnement. I Naam:Voorletters:m/v I Nr. bank/giro: I Handtekening:.. /clop, /onder postzegel. OF BEL 071-5 12 80 30 712141 400121

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 1