Schuttingvariëteiteri Tuinieren -"i ZATERDAG 4 NOVEMBER 1995 tuinbladen loe het Zelf van november 0mt in het katern Magazine raktisch met een uitvoerige andleiding voor het zelf aan- van buitenverlichting, lies over schakelaars, isolatie n kabels voor buiten. Vijf pagi- a's met veel verhelderendende •keningen. Waar het om tui- ieren gaat, is er onder meer indacht voor het plaatsen van :huttingen, het overwinteren an de Canna en het planten an rozen. Een romantische ro- znpoort kan het beste nu wor- en neergezet. GREET BUCHNER geeft antwoord op al uw tuinvragen Brieven naar: POSTBUS 507 3002 PA HAARLEM Éraag en antwoord Je Cox oranje van B. Stokman lit Haarlem draagt elk jaar klei- fcre vruchten. Hoe nu? Op de liereerste plaats de boom van l winter door een deskundige lus niet door een knoeier) led uit laten snoeien en dan iildoende verse compost en Jat stalmest rond de wortels, |e tot aan de buitenkant van [e kroon reiken. Dat vruchtzet- n kost immers voeding. Die Sent aangevuld te worden. Lcces ermee. |e stokrozen worden de laatste ren een steeds groter pro- leem. Ook bij JansjeKlijn- ubach in Oegstgeest. Ze krij- |n steevast 'roest', een lelijke jhimmelaantasting. Ik heb re- elijk succes met zwavelpoeder 1 de grond en zwavelbestuiving an de onderkant van het blad. icht aangetaste bladeren in de Mij spreekt de schutting een tale. Naar Gezelle. Met die taal wordt niet de échte drieletter schuttingtaai bedoeld, maar dat spreekt vanzelf. Laten we eerlijk zijn: niets is zo lelijk als een houten, stenen of cementwandje waarop geen groen of bloem valt te bekennen. Oude muren worden door de natuur op fantasievolle wijze met mos, muurleeuwenbek, vet- planten en nog veel meer bedekt. Aan nieuwe afscheidingen zullen we zelf iets moeten doen. Want afscheidingen willen we niet mis sen in overbevolkt Nederland waar de tuinen steeds kleiner worden omdat grond steeds schaarser wordt. De schut ting omheint in de meeste gevallen de achtertuin, een soort verlengstuk van de huiskamer waarin we ongestoord kun nen willen genieten van zon, wind en groen. Een haag van levende planten is mooi er, maar vraagt meer grond en verzor ging dan een schutting. Dus blijkt het in veel gevallen een afscheiding van hout, baksteen, cement en zelfs rieten matten te worden. Heel natuurlijk, weinig ruim te en onderhoud vragend is een hek van gaas, begroeid met klimop van een hardgroeiende variëteit. Maar hoe hard die klimop ook groeit, het duurt drie a vier jaar eer een hek van anderhalve meter mooi donkergroen is. Toch iets om aan te denken. Geen haag, geen met klimop begroeid gaas, maar een echte schutting? Dan kunnen we er bakken met bloemen en planten aan bevestigen, eventueel met klimopstekjes als hangplant. Ook goed als tijdelijke oplossing eer onze schut ting helemaal begroeid is. En welke plant kiezen we? De reeds genoemde immer groene klimop? De bladverlie zende Ampelopsis met de fraaie herfst- ILLUSTRATIE HAN VAN DER VEN tinten die zichzelf hecht? Wordt het een blauwe regen, koop die dan als er al knop in zit. Dat kan met containerplanten. Er zijn veel blauwe regensoorten in de handel die weigeren te bloeien. Zelf heb ik een dergelijk exemplaar. Maar misschien gaat de schuttingwens uit naar clematis of kam perfoelie? Mooi, maar wèl goed doorla tende grond en schaduw op de voet. Liefhebbers van de roos in het bezit van een zonnige schutting kunnen kiezen voor een klim (lees lei)-roos. Dat houdt in dat er elk jaar tussen de stekels flink gesnoeid moet worden. Haasthebbers kiezen wellicht voor de fraaie bruids sluier die prachtig bloeit, maar in staat is om binnen een paar jaar dakpannen en regenpijpen van hun plaats te du wen. Tenzij men goed en veel snoeit. Kortom keuze te over ter bedekking van hout, steen of cement. vuilnisbak. Zo houd ik elk jaar toch nog vrij gave exemplaren over. En dan de lange groene blaadjes van de blauwe druifjes. Mogen ze alsjeblieft lang blad maken! Dat zorgt immers voor de voeding van de bollen en dus voor de bloemen. Stokje tussen de pollen, mooi groen touwtje voorzichtig rond het groen en het ziet er allemaal heel mooi uit, zonder dat de druifjes tekort gedaan worden. Helaas deel ik het leed van me vrouw Heemskerk uit Haarlem Ook ik ben in het bezit van een twintig jaar oude blauwe regen die nog nimmer gebloeid heeft. Maar ik wacht geduldig. Je kunt nooit weten en het blad is prachtig. Wil mevrouw Heems kerk toch bloemen dan is er maar een oplossing: koop een nieuwe plantin het voorjaar, als de bloemknoppen al zichtbaar zijn. Dat kan met de huidige containerteelt. Dan gaat het ze ker om een bloeiend exemplaar. Een moeilijk op te lossen pro bleem: eenjarige planten die het op een winderig balkon, vier hoog goed doen en geen luis krijgen. Mijn ervaring is dat de hanggeraniums redelijk luisbe- stendigzijn. Gewone geraniums blijven doorgaans ook vrij van luis, evenals de afrikanen en de lobelias. Er staat niets over de plaats ten opzichte van de zon. Met weinig zon willen klimop soorten voor groen zorgen, af en toe kan er dan een kleurige eenjarige tussen. En hoe komt die aardappel in mijn bakken terecht?, luidt een volgende vraag. Als er geen grapje van ie mand in het spel is, dan zal er toch wel een heel klein aardap peltje of zaadje in de grond hebben gezeten, het blijft in elk geval leuk. tuinboeken Agenda's Natuurlijk zijn er ook tuin agenda's. Uitgeverij Terra heeft er inmiddels voor 1996 twee op de markt gebracht: Home Sweet Home en de Julia Voskuil TUIN AGENDA. Ada van Zelm's kleurrijke agenda met sfeervolle decora tie-ideeën voor huis en tuin is al in eerdere edities verschenen. Ook in de agenda voor volgend jaar elke week op het seizoen afgestemde tips. De teksten zijn van Maarten Rood. Maar vooral voor de fraaie aquarellen van Ada van Zelm wordt Home Sweet Home veel gekocht. De Tuinagenda van Julia Vos kuil staat vol actuele informatie over sierplanten en eetgewas- sen. Het is daarmee een nuttige handleiding om op het juiste moment adequaat in de tuin aan de slag te gaan. Irftie editie 1996 is er speciale aandacht voor rozen. Ook de teelttabel en geactualiseerde adreslijst ont breken niet. De agenda is rijk geïllustreerd met foto's. Home Sweet Home, ISBN 90 6255 632 9, prils 24,50 gulden, Tuinagenda, ISBN 90 6255 631 0, prijs 24,50 gulden. Plantenvinder De 'Plantenvinder' biedt een al fabetische lijst, op Latijnse na men, van alle vaste planten, bo men, heesters, bollen en zaden, die in Nederland en Vlaanderen bij kwekerijen te koop zijn. De eerste editie, die Terra in navol ging van de Engelse 'Plantfin- der' in 1994 uitgaf, is een groot succes gebleken. In de tweede editie is de lijst met planten sterk uitgebreid. Waren in de eerste editie 30.000 planten van ruim 80 kwekerijen opgeno men, in de tweede editie is het aantal planten inmiddels meer dan 38.000 geworden en het aantal kwekerijen ruim 120. Van zaad tot droomplant, van coni feer tot roos, nergens vindt men zo'n grote collectie van planten bij elkaar als in deze uitgave. De gids bevat een volledige adreslijst van de kwekerijen in Nederland en Vlaanderen, en een lijst van ruim 2.200 Neder landse plantbenamingen en hun Latijnse equivalenten om opzoeken te vergemakkelijken. Door de grote zorg die door Sa rah Hart is besteed aan de juiste benamingen van de plaViten, is het boek tevens als nomencla tuur-boek van plantennamen voor velen van onschatbare waarde. 19,50 gulden. ISBN 90 6255 623 de Lage Ijinden. I'rljs: IYPT0GRAM rizontaal: Belastingmap (6); 7. Taal on- rde knie krijgen (5); 8. Pries- fte keur (5); 9. Met elkaar en jelkaar (5); 10. Teken een se- 'ggewichtloos (4); 11. Op die anieraan cijfers lippendienst rrichten (6); 12. Geplaveide iterweg (6). (ticaal: Aansporen van een paard (5); Zware sneeuwval (6); 4. Het rmoeden is slecht (6); 5. ardt opgewonden het haasje );6. Zittend roofdier? (8); 10. deze coupe komt u uit Tunis 11. Of zo in de familie (3). KRUISWOORDRAADSEL Heer Bommel spoedde zich naar het raam. Hij opende het venster - en ja hoor. Daar lag de spuit op het kozijn: boordevol gevuld met pippeling. De brengers wachtten niet tot hij 'dank je' zou zeggen. Zij trokken zich terug in de schaduwen en liepen on opvallend naar het woud. Het was duidelijk, dat ze in een gedrukte stemming verkeerden. Kwetal slofte een beetje en Pee Pastinakel keek somber de bladeren na die door de avondlucht omlaag dwarrelden. "De mir is er uit", prevelde hij. „Wat moet dat worden?" Kwetal trok de aansteker uit zijn zak, knipte hem aan en keek peinzend naar het vlammetje. „Je bent zuursappig, Pee", sprak hij. „Men moet tegenover zo'n geweldig geschenk als dit iets kunnen stellen. En bovendien, iemand die een denkraam als Bommel heeft, weet wel wat hij doet. Het onze is daar te klein voor." Maar Tom Poes was daar niet zeker van. Terwijl heer Bommel tevreden naar de spuit stond te kijken liep hij ongerust heen en weer. „U moet dat ding niet gebruiken!", zei hij waarschuwend. „U weet niet, wgt u doet." „Oh!", riep heer Bommel uit. „Na tuurlijk weet ik dat, jonge vriend. Eerst ga ik slapen - en morgen zal ik die domme lachers van de tentoon stelling eens iets laten horen. Ze zul len spijt krijgen dat ze iemand van mijn stand zo onheus behandeld hebben, als je begrijpt wat ik bedoel. Ik weet nu precies hoe ik het doen moet; de juiste dosering; niet te veel en niet te weinig - en voorzichtig met zonlicht. Laat het maar aan mij over." H T W R DOOR HANS VAN ES Vandaag precies een jaar geleden werd in ons land een absoluut warmterecord gevestigd. In het Limburgse Oost-Maarland bleef het kwik pas staan bij 21.1 graden. Uiteindelijk werd november 1994 de warmste slachtmaand sedert 1706. Een dergelijke stunt lijkt dit jaar onwaarschijnlijk. De eerste novemberweek heeft in veel Europese lan den duidelijk winterse trekken. Een portie Scandinavische kou spoel de gisteren over West- en Midden-Europa naar het zuiden. In delen van Duitsland, Polen en Denemarken viel de eerste sneeuw van dit jaar. De koude lucht had in ons land eerst nog een traject over zee af gelegd, zodat de afkoeling minder ingrijpend was. Niettemin was het uitgesproken guur bij een harde noordenwind, die werd begeleid door onstuimige regen- en hagelbuien. Vandaag nemen wind en buiigheid geleidelijk af en komt er steeds meer ruimte voor de zon, dankzij een hogedrukgebied, dat zich dit weekeinde boven ons land installeert. In de heldere poollucht gaat het kwik de komende twee nachten fors onderuit. Landinwaarts is op beschutte plekken -6 graden mogelijk en vlak aan de grond kan het nog kouder worden, Morgen overdag is het rustig, droog en vrij zonnig, maar fris met maxima van 5 6 graden. De kern van hogedruk verplaatst zich begin volgende week verder naar het zuiden, waarbij geleidelijk een westelijke tot zuidwestelijke stroming op gang komt met aanvoer van minder koude lucht. De vorst in de nacht verdwijnt en overdag stijgt het kwik vanaf dinsdag tot vrij normale waarden van 9 10 graden. Een storing kan rond het midden van de week weer regen of een bui veroorzaken. Daarna wellicht op nieuw kouder. Op 2 november 1980 werd ons land overvallen door een buitenge woon felle kou-inval. De vorst viel in bij een harde oostenwind, terwijl de natuur zich nog nauwelijks had voorbereid op de winter. Loofbo men, die nog in het blad zaten, werden 'gevriesdroogd' of lieten van de ene op de andere dag al hun blad vallen. De koude brak alle re cords voor de eerste novemberdecade. In de Bilt werd op 3 november de vroegste ijsdag (maximum onder nul) genoteerd. Op diverse plaat sen daalde het kwik tot -8 graden, een unicum zo vroeg in november. Als bekroning van het onvervalste winterweer ging het op 6 en 7 no vember uitvoerig sneeuwen, resulterend in een pak van 10 tot 15 cm dikte. Met een tien-dagen-gemiddelde van -0.4 graden (normaal +7.2) was november in De Bilt nog nimmer zo koud begonnen. Hoe grillig ons klimaat kan zijn, bleek later die maand. De periode 15-24 november was bijna recordwarm met 11.3 graden... E U KNMI Weersvooruitzicht Geldig tot en met zaterdag. Noorwegen: Zonnige perioden en droog, Zondag van het westen uit toenemende bewolking vooral in het noorden gevolgd door re gen, in het binnenland ook sneeuw. Maxima van min 8 graden in het noorden en oosten tot plus 3 langs de zuidwestkust. Zondag iets minder koud. Zweden: Koud en overwegend hel der weer, maar in het zuid oosten eerst nog kans op sneeuw. Zondag in het noorden toenemende be wolking later gevolgd door sneeuw. Maxima van -11 in het noorden tot rond het vriespunt in het zuiden. Zondag lichte stij gingvan temperatuur. Denemarken: Perioden met zon en overwegend droog, 's Nachts lichte tot matige vorst. Zondag maxima rond 4 graden, zaterdag net iets boven nul. Engeland, Schotland, Wales en Ierland: Zonnige perioden. In Ierland verder toe nemende bewolking gevolgd door regen. Zondag ook in Schotland wolkenvelden. In Ierland op beide dagen maxima rond 11 graden, Elders daling van tempera tuur naar 8 graden overdag en 's nachts vooral in Wales en Engeland plaatselijk lichte vorst. België en Luxemburg: Perioden met zon en langs de kust eerst nog kans op een winterse bui, Flink kou der; maxima van 7 graden vlak aan zee tot 3 plaatselijk in de Ardennen, 's Nachts in het binnenland lichte vorst. Noord- en Midden-Frankrijk: Perioden met zon en droog. In de ooste lijke departementen zaterdag eerst nog wolkenvelden en wat regen, in de Voge zen en Jura mogelijk sneeuw. Middag temperatuur van 12 in Bretagne tot 5 in het oosten. Zondag iets lagere maxima en op veel plaatsen minima onder nul. Portugal: Flinke perioden met zon, in het noorden ook enkele wolkenvelden. Droog. Mid dagtemperatuur op beide dagen rond 23 graden. Madeira: Perioden met zon, vooral zondag ook wolkenvelden. Vrijwel overal Droog. Mid dagtemperatuur ongeveer 23 graden. Spanje: In het noorden wolkenvelden, ook at en toe zon. Vrijwel overal droog.Aan de cos ta's ten zuiden van Valencia meer zon. Middagtemperatuur van 17 in het noor den en aan de Costa Brava, tot circa 25 graden in het zuiden. Canarische Eilanden: Flinke perioden met zon en droog. Maxi ma ongeveer 26 graden. Marokko: Westkust: flinke zonnige perioden en droog. Middagtemperatuur van 25 bij Tanger tot rond 30 in de omgeving van Marrakech. Tunesië: In het noorden wolkenvelden en enkele buien. In het zuiden overwegend droog en perioden met zon. Flinke daling van temperatuur naar ongeveer 19 graden op zondag. Zuid-Frankrijk: Geleidelijk meer zon en droog weer maar zaterdag in de oostelijke departementen kans op een bui, in de Franse Alpen tot in de dalen ook sneeuw. In de loop van het weekeinde gaat de Mistral liggen. Kouder; maxima ongeveer 11 graden, in de Auvergne zondag dalend naar 5 gra den. In de Alpen 's nachts matige vorst, overdag rond het vriespunt. Mallorca en Ibiza: Perioden met zon en droog. Maxima fors omlaag naar ongeveer 20 graden. Italië: Half tot zwaar bewolkt en enkele buien, In de Alpen en zaterdag langs de west kust perioden met zon. Middagtempera tuur omlaag naar 8 in het noorden tot 18 op Sicilië. Corsica en Sardinië: Wolkenvelden, ook af en toe zon. Vooral zondag op Sardinië een enkele bui, kans op onweer. Middagtemperatuur dalend naar 15 graden op zondag op Corsica en circa 17 op Sicilië. Malta: Wolkenvelden, ook af en toe zon en met name zondag een enkele regen- of on weersbui. Maxima ongeveer 21 graden, zondag iets lager Griekenland en Kreta: Zaterdag perioden rnet regen, mogelijk onweer. Zondag ook nog op de eilanden in de Egeische Zee kans op buien. Van het westen uit opklaringen cn af en toe, Zondag middagtemperatuur van het noorden uit flink dalend naar 10 in de omgeving van Thessaloniki tot ongeveer 17 op Kreta. Turkije en Cyprus: Veel bewolking en enkele regen- of on weersbuien;langs Turkse west- en zuid kust flinke hoeveelheden neerslag. Zon dag iets minder bung. Maxima ongeveer 20 V 2 HP7r^\ 7 f 1 2 /L, r fef v "y PL\ Pyf bewolkt 5^1 onweer w warmtelront C—regen i?^ sneeuw "T-koufront C- zonnig 19 temperatuur herto pascal 15 graden langs de turkse westkust en zondag ook aan de zuidkust. Op Cyprus ongeveer 23 graden. Duitsland: Wisselend bewolkt en enkele winterse buien, zaterdag met name in het zuiden van het land. Temperatuur fors dalend;, 's nachts lichte, hier en daar matige vorst, Maxima van rond het vriespunt ih' het noorden tot ongeveer 4 elders. Zon dag in het noorden iets minder koud. Zwitserland: Zaterdag in het noorden van de Alpen bewolkt en van tijd tot tijd-'sneeuw. Aan de zuidflank flinke perioden met zon en droog. In de bergen veel wind. Maxima op zaterdag dalend naar 3 graden in het noorden tot 10 op zondag in het zuiden. ZONDAG 5 NOVEMBER 1995 Zon- en maanstanden Zon op 07.42 Zon onder 17.04 Maan op 16.20 Maan onder05,27 Waterstand IJmuiden Katwijk Hoog 01.55 14.19 01.28 13.52 Laag 10.05 22.24 23.46 22.0& MAANDAG 6 NOVEMBER 1995 Zon- en maanstanden Zon op 0/.43 Zon onder 17,02 Maan op 16,48 Maan onder06.35 Waterstand IJmuiden Katwijk Hoog 02.46» 15.01 02.19» 14.34 Laag 10.35 23.04 10.16 22,45 Weerrapporten 03 november 19 station weer wind ti Amsterdam half bew. n4 IC Eindhoven hall bew. Den Helder regenbui Rotterdam zwaar bei Vlissingen regenbui Athene weerlicht Barcelona onbew, io 11 12 11 0.9 Innsbruck Istanbul Klagenfurt Kopenhagen L^sPalmas Luxemburg Madrid Malaga Mallorca Malta Split c Stockholm r Warschau t Buenos Aires i Casablanca t Johannesburg i Los Angeles t New Orleans i New York r el Aw i Tokyo 3 1 0.0' 26 20 0,0 24 17 0,0 17 3 0.0 22 14 0.0 20 16 12.0 3 1 120 10 5 2.0 8 02 27 22 8.0 27 24 0.0- 24 16 0.0 28 24 0.2 19 13 0.0 20 14 0.0* 22 16 00 27 16 0.0 19 9 00 14 00

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 19