Stationswijk Den Haag noodgebied Justitie vervolgt arts na euthanasie beria lonkt nog iteeds naar KLM Bordeelhouders dreigen licht uit te doen op Wallen Randstad Geluidswal Groene Lunet lekt opnieuw Nodeloze reddingsactie door baldadige jeugd Lissenaar wil Warmondse woonboten weghebben Forse celstraffen na overval koeriersdienst jATERDAG 4 NOVEMBER 1995 ^STERDAM [et openbaar ministerie in Am- erdam vervolgt een 47-jarige msterdamse huisarts. De man eeft volgens het OM de zorg- Lildigheidseisen voor euthana- e niet in acht genomen toen vorig jaar een kankerpatiënte vee dodelijke injecties gaf. De j-ts zou onder meer hebben >rzuimd een een tweede arts te schakelen en ondernam et genoeg pogingen om er- ;hter te komen of de vrouw iar doodswens misschien in >n tijdelijke opwelling uitte. De ouw verkeerde bovendien niet de stervensfase en leed geen ïdraaglijke pijn. De man bestrijdt dat hij niet irgvuldig genoeg handelde, e kunt nu eenmaal niet bij ie- :re patiënt volgens dezelfde gels te werk gaan", zo betoogt arts, die de zaak zelf in de ïbliciteit bracht. Volgens de spectie voor de gezondheids- irg in Noord-Holland was de tijd tussen die fatale diagnose en haar verzoek aan Makdoem- baks om een einde aan haar le ven te maken zo kort, dat er wellicht sprake was van 'een tij delijke depressie of opwelling'. De arts zou vrijwel uitsluitend de wens van zijn patiënte heb ben gevolgd en zijn eigen ver antwoordelijkheid uit de weg zijn gegaan. Volgens de arts liet zijn 75-ja- rige patiënte hem geen andere keus. Hij weigerde aanvankelijk op haar verzoek in te gaan. „Ik vond het moeilijk omdat ik haar al zo lang kende en niet wist, of ik het psychisch aan zou kun nen." Hij raadpleegde andere collega's 'om hun gevoelens te peilen'. De arts zegt dat zijn patiënte consequent iedere behandeling weigerde en geen tweede, onaf hankelijke arts wilde raadple gen. „Ze wilde geen inbreuk maken op de intieme sfeer rond haar sterfbed". Spaanse luchtvaartmaat- happij Iberia wil eind deze aand de onderhandelingen et de KLM over een mogelijke sie heropenen. De beide on- memingen hebben het ge- rek vóór de zomer afgebroken idat Iberia eerst haar finan ce huishouding op orde Dest brengen. Het wachten arbij is op goedkeuring uit ussel voor een injectie door Spaanse overheid van 130 ljard pesetas (1,5 miljard gul- n). De Spanjaarden verwach- binnen twee weken een be- ising, waarna de gesprekken ier voortgezet kunnen wor- n Amsterdam lijkt de behoef- tot onderhandelen inmiddels te zijn geluwd, zoals afgelo- week breek uit informeel :rleg tussen de directie en de vakbonden over de Europa-po- licy van de KLM. De onderne ming heeft moeite met de 'poli tieke wijze' waarop de Spaanse maatschappij wordt gerund. Een tweedaagse staking deze week door de piloten heeft het imago van Iberia als fusiepart ner ook al geen goed gedaan. De torenhoge schulden waar Iberia tegen aan kijkt worden door de staking nog eens ver hoogd, zegt de directie. De Spanjaarden zien in de KLM een aantrekkelijke partij. Met 120 toestellen en 25.000 werk nemers is Iberia wat omvang betreft ongeveer net zo groot als haar Nederlandse zuster. In produktiviteit loopt de Spaanse maatschappij echter aanzienlijk achter. Daar staat tegenover dat de Spanjaarden een sterk aan deel hebben op de Zuidameri- kaanse markt. Daar zou de KLM van kunnen profiteren. Een deel van de aarden geluidswal rond de 'unieke woningen' in de Utrechtse Bokkenbuurt is afgegraven. fotc Water sijpelt unieke huizen bij Utrechtse Bokkenbuurt binnen UTRECHT GPD De aarden geluidswal langs het dit jaar in gebruik genomen wo ningbouwproject De Groene Lunet bij de Utrechtse Bokken buurt lekt opnieuw. Daardoor sijpelt er water in eèn aantal van de achttien woningen die met de betonnen achtermuur in de wal langs de spoorbaan zijn gebouwd. Na de oplevering van het als uniek gepresenteerde project is er voor de tweede keer lekkage. Ook door de vooijaars- regen zakte de geluidswal als een pudding in elkaar. Na de droge zomerperiode is er nu op nieuw lekkage. Gemeentelijk bouwinspecteur C. Schippers stelt dat de zaak definitief moet worden verhol pen. „Ik wil garanties, ook op langere termijn. Misschien is daarvoor wel een andere oplos sing nodig. Daar kan ik me nu nog niet verder over uitlaten", zei hij gisteren na een bezoek aan het werk. Aannemer Wilma Bouw is sinds enkele dagen bezig de vier geconstateerde lekkages te her stellen. Die zorgen volgens de aannemer voor vocht in meer dan vier huizen. Voor het werk is een deel van de wal afgegra ven. De vertegenwoordiger van de dienst Bouw en Woningtoezicht wil dat er op korte termijn een gesprek komt tussen de aanne mer en de bewonersvereniging van het nieuwe buurtje dat naast de geluidswalwoningen nog een aantal andere huizen omvat. Adjunct-directeur R. Slagter van aannemer Wilma is van die wens nog niet op de hoogte maar heeft er geen be zwaar tegen. Vandaag of morgen, zo meldt hij, gaat er in elk geval een brief uit naar de bewoners van de achttien huizen. „Daarin garan deren wij de zaak grondig en af doend te herstellen en stellen ons aansprakelijk voor alle schade die de bewoners tenge volge van de lekkage hebben en krijgen", zegt Slagter. Hij spreekt evenals in het voorjaar de verwachting uit dat het hele maal goed komt. Onderzoek heeft de aanne mer geleerd dat de lekken in het voorjaar niet voldoende gedicht £ijn. Ze zijn ontstaan bij de aan leg van de wal doordat met een laadschop per ongeluk scheu ren zijn gemaakt in de water dichte folie. Slagter: „Nu heb ben wij de wal afgegraven en herstellen de zaak goed. Daarna kunnen de rozen worden ge plant die eigenlijk in oktober hadden moeten worden gezet". 'oede over gemeentelijk prostitutiebeleid ISTERDAM ANP eristen die fijn een nachtje Hen huiveren in het beruchte isterdamse 'red light district' men dezer dagen wellicht be- )gen uit. De bordeelhouders irwegen serieus om een cht lang alle rode lampen te ven en de Wallen en het Sin- gebied in duisternis te hullen woede over het gemeentelijk istitutiebeleid. )e gemeente wekt tegenover buitenwereld de indruk seri- iets te doen aan het pro em van criminele illegalen, [gen ze, maar zadelt de bou ilhouders op met de uitvoe- gvan dat streven. )e bron van alle woed? is het gunningenstelsel waarmee gemeente Amsterdam voor- oopt op het schrappen van bordeelverbod uit het Wet- ;k van Strafrecht. Raampros- itiebedrijven en seksclubs die laf 1996 niet beschikken over 'gedoogverklaring' gaan on- biddelijk dicht. )e bordeelhouders zijn al ja- bekend met de voorwaar- waaraan ze moeten vol- m. Sekshuizen mogen ze al- i exploiteren in het Wallen- lied, een deel van de Spui- lat en een deel van De Pijp, panden moeten in een goede ïwkundige staat verkeren en loen aan alle eisen op het ied van brandveiligheid en iëne. Achter de 420 ramen, ■preid over ^40 bordelen, is aatste jaren flink getimmerd aan alle eisen te kunnen loen. laar drie maanden geleden erde het stadhuis opeens een iwe eis uit de hoge hoed, feren de exploitanten. Met mg van 1996 mag er ook n enkele illegale buitenland- touw meer achter de ramen m en dat leidde tot een m van verontwaardiging op Vallen. rokodilletranen, zegt het Ihuis. Tuinders in het West- 1 en confectieateliers mogen R illegalen aan het werk ben. Waarom zouden bor- lhouders dat dan wel mo- Ze hebben zich, net als ie- ander, aan de wet te hou- een exploitant die het daar mee eens is, bezweert het van het Samenwerkend Raamprostitutiebedrij- (SÖR). „Behalve dan dat wij touwen niet in dienst heb- We zijn geen pooiers, hoe- ze dat op het stadhuis schij- te denken. We verhuren Raamprostitutiebedrijven en seksclubs die vanaf 1996 niet beschikken over een 'gedoogverklaring' gaan onverbiddelijk dicht. slechts de bedrijfsruimten", zegt het SOR. Wegens het con flict met de gemeente willen de SOR-bestuurders niet met naam worden genoemd. Dat zou een nadelige invloed kun nen hebben op hun vergun ningaanvraag. Op zichzelf wil het overlegorgaan best meewer ken aan het gezondmaken' van de bedrijfstak. „Maar dan wel graag in overleg en niet via een dictaat." Folders De verontwaardiging 'van de verhuurders kende geen gren zen toen drie maanden geleden opeens een stapel folders met daarin de gewraakte derde voorwaarde in de bus viel, met het verzoek die onder de leden te verspreiden. „We voelen ons niet serieus genomen. Zoiets lukt toch nooit van de ene op de andere dag? De politie schat dat van de in totaal 1300 vrouwen die regel matig achter de ramen werken, ruim 74 procent illegaal is. Een situatie die Amsterdam al jaren gedoogt. Als je die er allemaal tegelijk uitgooit, zakt de hele buurt in elkaar. Niet alleen onze handel, nee. De wasserette, de groenteboer, de kruidenier; waar moeten die straks van le ven? Want het is natuurlijk on zin om te denken dat je al die il legale prostituées moeiteloos vervangt door Nederlandse, of legale buitenlandse hoeren." De verduisteringsactie die de ex ploitanten willen houden is be doeld om te laten zien hoe de Wallen er dan bij liggen. Stil. Heel stil. Het stadhuis is niet onder de indruk. „Ik zou bijna medelij den met ze krijgen", zegt een cynische ambtenaar. „Neem van mij aan dat die ramen geen dag leeg zijn." Volgens het SOR is het de ge meente er vooral om te doen de illegalen die crimineel zijn aan te pakken. „Dat lukt ze zelf blijkbaar niet. En omdat ze den ken dat de criminele clan sa menhangt met de prostitutie, zadelen ze ons ermee op." Het SOR ontkent niet dat er louche praktijken plaatsvinden binnen de prostitutiebranche. Maar 95 procent van de hoeren, zegt het bestuur, heeft niks te maken met criminaliteit. „Die werken voor hun studie,' of voor de fa milie. De gemeente pakt de ver keerde groepen. Maria, die een kindje heeft om voor te zorgen. Ons, omdat ze dreigen met een paar plankjes en spijkers de tent dicht te timmeren. Een illegale Algerijn die op straat de zakken rolt van een toerist en niet claustrofobisch is en dus niet bang wordt in de cel, hoeft al leen een paar uur zijn mond te houden en de politie moet hem weer vrijlaten." Wie echt crimineel bezig is lacht om deze poging van de overheid om hem aan te pak ken, denkt het SOR. „Die begint toch gewoon een escortbureau? Daar heb je geen gedoogbe- schikking voor nodig." „De vrouwen die nu achter het raam zitten, kopen echt geen enkele reis naar hun land van herkomst. Het is een illusie te denken dat met deze maatre gelen de illegalen verdwijnen. Die duiken onder. Dan heb je er helemaal geen zicht meer op de vrouwen en vallen ze makkelij ker in handen van vrouwenhan delaren dan nu." Het gebied rond het Haagse station Hollands Spoor wordt aangewezen tot noodgebied. Dat bleek gisteren tij dens de vergadering van de gemeenteraadscommissie al gemene bestuurlijke en politie- en brandweeraangele genheden. Met de speciale verordening verschaft burge meester Havermans de politie ruimere bevoegdheden om in die buurt de overlast van prostitutie, criminaliteit en drugshandel aan te pakken. DEN HAAG ANP De aanwijzing tot noodgebied op basis van artikel 175 in de gemeentewet is eerder in Am sterdam toegepast otn de over last rond de Zeedijk te bestrij den. In concreto betekent de aanwijzing dat in het stations gebied speciale maatregelen ge troffen kunnen worden om een 'verstorende situatie' te beëin digen. Het gemeentebestuur denkt daarbij voornamelijk aan problemen die ontstaan door handel in en gebruik van hard drugs. De extra mogelijkheden voor de politie bestaan ondermeer uit het opleggen van een sa menscholingsverbod. De com missieleden gaven wel aan dat daar zeer zuinig mee omge sprongen moet worden. Kerkge nootschappen en elkaar bezoe kende familieleden bijvoorbeeld mogen er volgens de raad geen hinder van ondervinden. Burge meester Havermans benadrukte dat het in dit verband alleen gaat om groepjes die overlast veroorzaken. Naast het samenscholingsver bod is de politie bevoegd een verwijderingsbevel voor een pe riode van acht uur op te leggen. Bij aanhoudende overtredingen kunnen agenten de veroorza kers van overlast een verbod opleggen om zich gedurende een periode van veertien dagen in het gebied op te houden. Die maatregel kan alleen opgelegd worden aan personen die niet in het noodgebied wonen. De buurtbewoners zijn ten dele blij met de plannen. Aan de ene kant heerst er tevredenheid omdat er daadwerkelijk iets ge beurt. Aan de andere kant vin den ze het stempel „noodge bied" zwaar klinken en zijn ze bang voor het 'waterbed-effect': de overlast zou zich in die vari- ant alleen maar verplaatsen naar andere wijken. Ook zijn ze bang dat de maatregel een noodverband is en blijft. Het aanwijzen van een nood gebied geldt voor een periode van zes maanden. Daarna kan het eventueel steeds met een jaar worden verlengd. DEN HAAG ANP DEN HAAG/WARMOND De Haagse politie heeft de afgelopen week vijf verdachten aange houden naar aanleiding van diefstal van vuurpijlen en een zender uit de Scheveningse haven. Mei deze spullen zijn zaterdag speciale noodsignalen gegeven die duidden op een vissersboot in nood. Door de actie van de jongeren voeren vijf reddingsboten tevergeefs uit. Drie verdachten meldden zich vrijwillig, zo is gisteren bekendge maakt. De totale schade in de haven bedraagt tussen de 1 en 200.000 gulden. Het grootste gedeelte van de gestolen goederen is teruggevonden en aan de eigenaren teruggegeven. De daders, allen afkomstig uit Scheveningen en in leeftijd variërend van 13 tot 15 jaar, kwamen tot hun actie uit baldadigheid. Allen kregen een pro ces-verbaal. „liet terrein is ontruimd," zei advocaat I.. Zwijnenberg giste ren namens de eigenaars. „Van het stukje grond zijn de tegels, schuurtjes en beschoeiingen verdwenen. De mensen gebrui ken de toegangsweg over het land van Van der Hulst niet meer. Ze zetten hun auto's er gens anders." I lij wees erop dat de gemeen te Warmond voor alle boten een vergunning heeft afgegeven, die ook voor de huidige ligplaatsen geldt. „De bedoeling van die overeenkomst uit 1980 was dat Van der Hulst over zijn terrein kan beschikken, niet dat de bo ten helemaal weggaan uit de Leede," aldus Zwijnenberg. Het verwijderen van de boten is een kostbare kwestie, rekende hij voor. „Wegslepen over het wa ter kan niet, omdat de bruggen te laag zijn. Vervoer over de weg kost 100.00 tot 150.000 gulden. Bovendien is nergens meer een vervangende ligplaats te krij gen," zei hij. Van der Hulst had wel oog voor de belangen van de boot- eigenaars, maar vond dat ze vanaf 1980 aan het idee hadden kunnen wennen. De uitspraak is op 10 november. PERSBUREAU CERBERUS Aannemer G. van der Hulst uit Lisse wil dat de acht woonboten bij zijn terrein aan de Oranje Nassaulaan in Warmond zo snel mogelijk verdwijnen. In een kort geding voor de Haagse rechtbank eiste hij vrijdag dat de boten binnen twee dagen wrden weggehaald. Hij zegt schade te lijden door dat de villa's die hij op het stuk grond wil bouwen, minder op leveren wanneer de boten het uitzicht op het water wegne men. In totaal zou hij 9 ton schade lijden als de boten blij ven liggen. De aannemer be roept zich op een overeenkomst uit 1980, waarbij de booteige naars verklaard hebben op 1 ok tober 1995 het terrein langs de Leede in Warmond ontruimd te hebben. Zij huurden de lig plaatsen langs het terrein en een kleine strook grond van Van der Hulst. Inmiddels liggen de boten, die bestemd zijn voor va kantie en weekeinden, niet meer aan het terrein aange meerd. De eigenaars hebben ze twee meter uit de kant aan pa len vastgemaakt. AMSTERDAM ANP De rechtbank in Amsterdam heeft gisteren drie mannen tot cel straffen van vier en vijf jaar veroordeeld voor hun aandeel in de overval op een waardetransport. De buit bestond uit goud, siera den en geld ter waarde van ruim 1,2 miljoen gulden. De overvallers bedreigden de chauffeur van de koeriersdienst met een geweer en lieten hem geboeid achter in de kofferbak van een auto in Leimuiden. De drie daders - een vierde is nog steeds voortvluchtig - moeten hem op last van de rechtbank binnen een jaar 13.692 gulden betalen, als vergoeding voor materiële en imma teriële schade. De chauffeur had ruim 50 mille geëist. Het restant van het bedrag moet hij via een bodemprocedure binnen zien te halen. De rechtbank oordeelde dat de claim te ingewikkeld was om via het strafrecht af te doen. De officier van justitie eiste twee weken geleden straffen van vier tot zes jaar. Van de buit is het grootste deel nog steeds zoek. I)e da ders beweren dat de goederen zijn gestolen uil de container waarin ze ze hadden opgeslagen.

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 15