Extra personeel voor onderzoek bruinrot 'De omzetten dalen en de winkeliers zetten stekels op' Fietsverbod weekmarkt wordt met voeten getreden Mm Nieuwe directeur Duinzigt Regio Leiden/Rijn Veenstreek Stampei over nieuwe huisregels Leiderdorp Fancy-fair in Oud Ade Alkemade pakt wegen aan pJERDAG 4 NOVEMBER 1995 Zeeuwse koorschool in St. Bonifacius aiphen aan den run Het wereldberoemde koor van de Zeeuwse koorschool brengt morgen in de St. Bonifacius-kerk in Alphen aan den Rijn het requiem van Gabriel Faure ten gehore. Ook worden werken van Bruckner, Elgar en Mozart gezongen. De uitvoering tijdens de eucharistieviering staat in het teken van het 200-jarig bestaan van de Sint-Bonifaciusparochie. De kerk dienst begint om 10.30 uur. Het koor treedt zondagmiddag om 15.00 uur ook op tijdens de Evensong in de Alphense Pius X- kerk. Voorlichting slechte huislucht Ter Aar er aar» De voorlichtingsbijeenkomst van de GGD Rijnstreek over slechte lucht in huis vindt deze week plaats in Ter Aar. Tij dens de bijeenkomst wordt informatie gegeven over de oorza ken van een ongezond binnenmilieu en de gevolgen daarvan voor de gezondheid. Het doel van de avond is de aanwezigen duidelijk te maken, wat zij zelf kunnen doen om de luchtkwali teit in huis te verbeteren. De bijeenkomst begint woensdag 8 no vember om acht uur 's avonds in het Dorpshuis aan de Kerkweg 32 in Ter Aar. Jubileumconcert Vox Laeta oude wetering De gemengde zangvereniging Vox Laeta geeft morgen een jubileumconcert in de kerk Jacobus de Meerdere. Het koor bestaat 50 jaar. Op het programma staan werken van Brahms, Böhm en Rossini. Het concert wordt besloten met het muzikaal-komische drama Captain Noch and his Floating Zoo van Flanders en Horovitz. Medewerking verlenen o.m. de bari ton Charles van Tassel, de percussionist Paul Koek en Koos Ver heul, fluit. Aanvang: 14.30 uur. Op zondag 12 november wordt van 15.00 uur tot 18.00 uur een eceptie gehouden in het Muziekcentrum te Roelofarendsveen. Oegstgeestse scholenge nschap Duinzigt heeft sinds oensdag 1 november een euwe directeur. A. Vermet imt na een periode van vijf ar als schooldirecteur in erkhoven, terug naar Duin- gt. Vermet was eerder van tot 1990 directeur van de holengemeenschap. Zijn inte resse in het individualiserend voortgezet onderwijs (IVO) is de voornaamste reden voor zijn te rugkeer. De directeur was ook al vijf jaar bestuurslid van de lan delijke IVO-vereniging. Hij ziet deze werkwijze en de leerling die soms wat extra aandacht nodig heeft als een uitdaging. „Duinzigt is het daarom waard om voor terug te keren", aldus A. Vermet. RIJ E TIJD IDEN 1 gelasting. De voorlichtingsbijeenkomst over het thema 'Cara en I erk' van maandag 6 november gaat niet door. De bijeenkomst zou tatsvinden in de kapel van het Diaconess.enhuis. ïspreksgroep. Stichting Maatschappelijk Werk Leiden en FIOM iro Leiden starten op woensdag 22 november een gespreksgroep or verkrachte vrouwen. Er zijn 18 bijeenkomsten van 14.00 tot .00 uur. Op 7 en 8 nqvember zijn er kennismakingsgesprekken. Ires: buro MWL, Langegracht lb. Voor informatie: 51316167 1 WL) of 5226098 (FIOM buro Leiden). ld. De 30+ groep van het COC-Leiden heeft op woensdag 8 no- mber Marjan Sax uitgenodigd die probeert op.deze avond de ta- es rond geldzaken te doorbreken. De zaal aan de Langegracht 65 yanaf 19.30 uur geopend en de lezing 'Geld stinkt niet' begint om .00 uur. In principe hebben alleen vrouwen toegang. De entree is )0. iar. In verzorgingshuis Lorentzhof in Leiden wordt woensdag 8 imber een bazaar gehouden. Te koop zijn curiosa, kleding, men- len en er is een loterij. De bazaar is van 10.00 tot 12.30 uur en van .30 tot 17.00 uur. PHEN AAN DEN RUN mmelmarkt. In buurthuis Westerhaven in Alphen aan de Rijn )rdt maandag 6 november een rommelmarkt gehouden. Bezoe- rs kunnen vanaf 19.00 uur snuffelen tussen de aangeboden spulle- ituur in huis. Aquarium- en Terrarium Vereniging De Natuur in lis houdt dinsdag 7 november een contactavond voor leden en langstellenden. De bijeenkomst begint om 20.00 in buurtcentrum rkerlyc aan de Havixhorst 254. nderbingo. In buurtcentrum Elkerlyc aan de Havixhorst 254 zal op >ensdag 8 november een kinderbingo worden gehouden. De aan- ïgis 14.00 uur. De entree bedraagt fl,-. OORSCHOTEN rzamelbeurs. De vereniging 'De Verzamelaar' organiseert op landag 6 november een verzamelbeurs in gebouw 'De Werf, ïoolstraat 4 te Voorschoten. Op de beurs, die begint om 19.00 uur eindigt om 22.00 uur, zijn verzamelobjecten als ansichtkaarten, tnten, postzegels en merkclips te zien. CHEF HENNY VAN EGMOND.071-5356414 PLV -CHEF HANS KOENEKOOP.071-5356429 Leiderdorper boos over antwoord Zonnevylle LEIDERDORP JAAP VAN SANDUK Een bezoekje aan de Leider- dorpse weekmarkt is weliswaar gézellig, maar kan ook een ge vaarlijke onderneming zijn. Lei derdorper A. van Muijen, wiens vrouw afgelopen zomer door een fietser werd aangereden, is verwikkeld in een briefwisseling met burgemeester M. Zonnevyl le. Inzet: de aanpak van de fiet- sersoverlast op de markt. Afgelopen zomer reed een fietser vol op Van Muijen's vrouw in, terwijl ze rustig stond te kijken bij de kousenkraam. Dat resulteerde in een stijve nek, pijn in de arm en een blau we plek op de heup. Pijn die twee weken aanhield. Van Muij en besloot het fietsverbod, dat op donderdag tijdens de markt van kracht is, eens onder de loep te nemen. Hij kwam erachter dat het probleem al zo oud is als de markt zelf. En dat begrijpt Van Muijen niet: „Als je een verbod instelt, moet je dat handhaven. Als dat niet kan, moet je dat of intrekken of andere maatrege len treffen." De Leiderdorper schreef een brief naar burgemeester M. Zonnevylle. maar schrok van het antwoord dat hij kreeg. „Dat raakte kant noch wal. Er staat in dat de Hoofdstraat nu eenmaal een doorgaande fietsroute is. Dus met de brief van de burge meester in de hand kan ik bij wijze van spreken over de markt fietsen!" Zonnevylle schrijft ver der dat hij betwijfelt „of het wel de politie is die een maatschap pelijk probleem moet oplossen door permanent aanwezig te zijn." Ook meldt de burgemees ter dat Van Muijen's probleem een zinvolle bijdrage is aan de discussie over de markt in Lei derdorp." Van Muijen heeft inmiddels opnieuw een brief geschreven: „Want met dit antwoord kan ik niet uit de voeten." bulante handel in de Leidse re gio en fervent voorvechter van verhuizing van de weekmarkt, kent het fietsersprobleem. „In de afgelopen vijfentwintig jaar staat dit bijna altijd op de agen da tijdens de vergaderingen van de marktcommissie. Er zijn ja ren geleden zelfs vechtpartijen geweest tussen fietsers en marktkooplieden." Verplancke weet van de actie van Van Muijen. I lij kent ook de brief van de burgemeester, ,,'t Is een sociaal verschijnsel, zegt Zonnevylle eigenlijk en dat ben ik met hem eens. Dat hij het wil meenemen in de discussie over de toekomst van de weekmarkt vind ik ook terecht." Meer politie op de markt zou helpen, maar Verplancke beseft dat dat idee niet haalbaar is. „Maar ja, als de marktmeester fietsers aanspreekt wordt er niet naar hem geluisterd. En boven dien, de politie heeft in het ver leden weieens bekeuringen uit gedeeld. Dat vonden mijn klan ten, terecht, ook niet prettig." Ook de marktkoopman kan geen oplossing aandragen. „We hebben ooit met hekken de hele straat afgesloten. Toen konden de rolstoelers er niet door." -- -Gii' De Nederlandse Algemene Keuringsdienst voor Groenten en Bloemzaden trekt extra personeel aan voor onderzoek naar bruinrot in pootaardappe- len. FOTO UNITED PHOTOS DE BOER BV leiderdorp judy nihof De gemeente Leiderdorp heeft nieuwe huisregels ingevoerd voor ménsen met vragen aan ambtenaren. In de regels wordt onderscheid gemaakt tussen personen met een eenvoudige vraag en 'veeleisende verzoe kers'. Onder die laatste groep verstaat de gemeente mensen met 'complexe' vragen waar meerdere ambtenaren aan te pas moeten komen, of waarbij veel nasporing nodig is. Activiste Riet Dekkers windt zich op over de regels voor 'veeleisende verzoekers'. Die- gaan alleen maar over mij", weet Dekkers zeker. Volgens een woordvoerster van de ge meente wordt Dekkers in de nieuwe situatie juist niet meer als een apart geval behandeld. Dat was voorheen wel hel ge val. De Leiderdorpse kreeg op een bepaald moment zelfs een eigen contactpersoon toege- Toch vindt Dekkers dat het door de nieuwe regels moeilij ker wordt om informatie te krijgen. „Als ik een vraag stel gaat het nu over ik weet niet hoeveel schijven. Dat is pas bureaucratie", aldus Dekkers. Wat haar onder meer steekt, is dat een ambtenaar die te maken krijgt met een 'veelei sende verzoeker' niet mag doorsturen naar of doorverbin den met collega's. Ook mogen deze vragenstellers steeds wor den 'teruggekoppeld' naar de afdeling voorlichting. De ver klaring daarvoor is volgens de gemeente-woordvoerster sim pel. „Dat is omdat je mensen met complexe vragen moeilijk het hele gebouw door kunt stu ren of hen van de ene naar de andere ambtenaar kunt laten doorverwijzen. Dat ervaren mensen als heel vervelend. Daarom hebben we gezegd: die complexe vragen houden we bij voorlichting. Dat is toch alleen maar klantvriendelijk?" oud ade en acht uur is het dorpshuis even dicht. Vanavond kunnen de fancy-fair-bezoekers lot half een in het dorpshuis terecht. Wie voor tien uur bfnnen komt, krijgt een gratis lot waarmee een midweek Center Pares te winnen is. Morgen is de fancy- fair open tussen half twaalf en zes uur en tussen acht en twaalf De Nederlandse Algemene Keuringsdienst voor Groente en Bloemzaden in Roelofarendsveen trekt 25 tijdelijke krachten aan voor een onderzoek naar bruinrot in poot- aardappelen. Het aantal medewerkers wordt de komen de weken waarschijnlijk opgevoerd naar 40. De NAKG begint volgende week met het onderzoek dat naar ver wachting tot de jaarwisseling duurt. Dat heeft projectlei der C. van Ettekoven van NAKG meegedeeld. roelofarendsveen marieta kroft Sinds de zeer besmettelijke ziekte bruinrot enkele weken geleden uitbrak onder het aard- appelpootgoed, is Nederland verplicht alle partijen te toetsen op de aanwezigheid van de ziekteverwekker. De Planten- ziektekundige Dienst gaf de Ne derlandse Algemene Keurings dienst in Emmeloord opdracht het onderzoek uit te voeren. Die heeft vervolgens collega-keu ringsdiensten gevraagd om te assisteren. Roelofarendsveen heeft hierop positief gereageerd. In totaal moeten 45.000 mon sters aardappelen worden on derzocht. Daarvan komen er volgens Ettekoven 4 a 5000 voor rekening van Roelofarendsveen. Per 25 ton aardappelen die een boer heeft, moet een monster worden genomen. Een monster bestaat uit circa 200 aardappels. Een aantal personeelsleden die zich ermee bezig gaat hou den, verricht laboratoriumwerk. Anderen moeten stukjes weefsel uit de aardappelen snijden dat onder de microscoop wordt ge- legd. Ettekoven vindt het aantal tij delijke krachten dat zich tot nu toe heeft aangemeld tegenval len. „Twaalf full-timers kwamen naar aanleiding van adverten ties in plaatselijke kranten", vertelt hij. „De rest vullen we aan met uitzendkrachten." 1 Iet aardappelpootgoed hoeft volgens de projectleider niet per se uit de regio te komen. „De Plantenziektenkundige Dienst haalt de monsters bij de boeren op en brengt ze bij ons. Wij ko men niet te weten waar ze van daan komen." Volgens Van Et tekoven is het met het oog op de export van de pootaardappe len van groot belang dat het on derzoek zo spoedig mogelijk wordt afgerond. de aardappelen aangetroffen. Bij akkerbouwers in »Hazers- woude werd de ziekte onder consumptie-aardappelen vast gesteld. De fancy-fair, het feest van het jaar voor Oud Ade, wordt van daag en morgen weer gehou den. Vele honderden bezoekers worden in het dorpshuis ver wacht om mee te doen aan het hallen gooien, het rad van avon tuur of een andere activiteit. Nieuw is dit jaar een behendig heidsspel dat de naam Gaten- kaas heeft gekregen en de tol - lenbak. De fancy-fair opent vanmid dag om twee uur met jeugdto neel van de toneelvereniging VIOS uit Oud Ade. Tussen zes I let evenement wordt voor de 27e keer gehouden. De laatste jaren was de opbrengst steeds om en nabij 55.000 gulden. Het geld komt ook dit jaar weer ten goede aan het plaatselijke vere nigingsleven. alkemade» Na deze werkzaamheden zou de Alkemadclaan er weer tussen de zes en tien jaar tegen kun nen. De overige wegen gaan vijf of zes jaar mee voordat er wen maatregelen nodig zijn. Indien de gemeenteraad wil dat de we gen zodanig worden aangepakt, dat ze nog langer meegaan (cir ca zes lot tien jaar), komen de totale kosten op twee miljoen. De commissies openbare werken en financiën praten vol gende week over het wegenon derhoud. De gemeente Alkemade trekt volgend jaar circa 1,5 miljoen gulden uit voor het onderhoud van negen (delen van) wegen in de hele gemeente. Dat stellen B en W althans voor aan de raad. liet gaat om de Alkemadelaan, de Hi n ge weg, het Noordeinde, de Galgekade, de Poeldijk, de Veenderdijk, de Van Veenstraat en de Blankenstraat. De bedoe ling is dat het werk volgend jaar wordt uitgevoerd. )irecteur van )mniversum ;aat naar laar Archeon phen aan den run et archeologisch thema ark Archeon in Alphen aan en Rijn heeft een nieuwe Dmmercieel directeur. Geert eertsma, tot 1 november di- cteur van het ruimtethea- Omniversum in Den aag, is in deze functie be- öemd. Geertsma gaat sa- met algemeen directeur in Helmes de directie voe- n van het themapark. Geertsma (51) vertrok bij mniversum na onenigheid et de nieuwe eigenaar van 't theater. Hij was twaalf ar lang werkzaam in de aagse superbioscoop. Nu aat hij met Helmes voor de ak Archeon nieuw leven in blazen. Na twee seizoenen aarin het park door tegen- Jlende bezoekersaantallen ote verliezen leed, ligt er nu ft reddingsplan op tafel tarin de exploitatielasten de omvang van het park astisch worden beperkt. De nieuwe directeur was 1 steren niet bereikbaar voor 'mmentaar op zijn over- >p- Eigenaar ziet noodzaak face-lift Santhorst in De vier kiosken in het winkelcentrum aan de-Santhorst verdwijnen wellicht toch. FOTO HENK BOUWMAN leiderdorp» judy nihof De vier kiosken in winkelcen trum Santhorst aan de Laan van Ouderzorg in Leiderdorp ver dwijnen mogelijk toch. De win keliers krijgen dan onderdak in een nieuw 'markant' geitouw, dat moet komen op de plek van de milieucorner. De eigenaar van het winkelcentrum, het Al gemeen Burgerlijk Pensioen fonds (ABP) heeft deze oude plannen voor een face-lift van Santhorst weer uit de kast ge haald. Een jaar geleden ketsten de plannen nog af, omdat de kioskhouders de huurprijs van het nieuwe onderkomen veel te hoog vonden. Volgens een woordvoerster van de winke liersvereniging wil het ABP nu toch kijken of de prijzen omlaag kunnen. Het ABP, dat zelf geen com mentaar geeft, zou de noodzaak van de face-lift, waarover al ja ren wordt gepraat, inmiddels wel inzien. „De omzetten lopen terug. De stekels van de winke liers gaan omhoog", aldus de woordvoerster van de winke liersvereniging. Het is volgens haar heel be langrijk dat het winkelcentrum 'nieuw elan' krijgt. „Maar niet tegen elke prijs", onderstreept ze. „Te hoge huur is het enige dat de face-lift kan tegenhou den." Ondertussen wordt het steeds stiller op het verouderde win kelplein. Dat komt volgens kaashandelaar T. Spies ook doordat de supermarkt nog steeds druk bezig is om uit te breiden. Dé oude Spar-super- markt trekt de voormalige fiet- senzaak van Hans Neuteboom erbij en wordt een Cl000. Over twee weken gaat de zaak open. „Dan komt er wel weer volop volk. En daar wil ik nog wat van meepikken." Spies, die in een van de vier kiosken zit, is blij met de be richten over de face lift. I lij ver wacht dat er nu heel snel iets gaat gebeuren. „Ik wilde eerst nog de buitenkant van mijn kiosk gaan verven. Maar nu ik dit weet, spendeer ik er geen cent meer aan. Ik hoop dat ik in een leuk winkelcentrum nog een aardige boterham kan ver dienen. Ik heb nog maar een jaar of vier voor de boeg. Maar het is fijner om te vertrekken uit iets leuks, dan uit deze ouwe kliek, je hebt toch je eergevoel." Omdat de face-lift zo lang uit bleef, heeft Spies zijn zaak on langs wel aan de binnenkant flink opgeknapt. „Ik heb er 20, 25 mille tegenaan gegooid. Mis schien is dat zonde geweest, maar wat doe ik eraan?" Volgens de woordvoerster van de winkeliersvereniging gaat er nog wel enige tijd overheen voordat het startsein voor de face-lift wordt gegeven. „Als de neuzen dezelfde kant op staan, kan het best snel gaan. Maar je zit wel met het Bestemmingsplan dal moet worden gewijzigd voor het nieuwe pand. Met alle proccdu res die daarbij horen." 22.18 uur Nederland 1 WAARDIG STERVEN MET AIDS Reportage in Kruispunt

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 13