LEIDEN Ouderen een plaag voor supermarkten SVaillant Universiteit Leiden wil bij top Europa behoren ECHT COMFORT EN ECHTE BESPARING labia en lala op de omo Expo in Leiden Café zonder naam CHTERGROND rERDAG 4 NOVEMBER 1995 i henny van ecmond, 071 -5356414, plv -chef hans koenekoop, 071-5356429 Simpson yf Twee Leidse journa- I A listen schrijven Ne derlands boek over het ge ruchtmakende moordpro- ces van sportheld Simpson. Bruinrot vf Q Het keuringsstation I J in Roelofarends- veen trekt extra personeel aan voor onderzoek naar bruinrot in aardappelen. tNNO 1895 Maandag 4 November UvertentiënLet wel! De ondergeteekende bericht door deze Ii zijne geachte Begunstigers, dat bij hem te bekomen is aan Bank: (Alles per 5 ons) Runderlappen 0.30, Gehakt 0.30, Hade en Boeuf 0.35, Biefstuk 0.45 en Schenkelvlees |JD.25. Aanbevelend, UwDw., A.I. Fonteijn, Heerenstraat 144. ÏGroote Sorteering Bruiloftsliederen en Voordrachten, Cotil- in- en Bruilofts-Artikelen, enz. enz. Steeds voorradig bij G. in Brussel, Haarlemmerstraat 267, Leiden. ,NNO 1970 Leidse vestiging van Gebr. Gerzon's Modemagazijnen NV at sluiten. Na een uitverkoop zal de zaak aan de Breestraat in aruari van het komend jaar dichtgaan. Wat er met het pand at gebeuren, is nog niet bekend. Vanmorgen heeft de raad n bestuur het personeel (35 personen) ingelicht over de orgenomen sluiting, die weer een vraagteken plaatst in het ntrum van Leiden. Ruim veertig jaar is Gerzon hier gevestigd weest en het modemagazijn heeft er een vertrouwde plaats. 3n» herman joustra woensdag 4 november Steeds vaker op diefstal betrapt ■40LG VAN VOORPAGINA i toeters, geen bellen en lintendoorknipperij. Wet- ler Hennie Koek (cultuur) I oseksuelen die voor het in zijn bestaan de Leidse jnoordhallen aandoet. Ze lan een tafeltje en ze rea- vlakjes op wat kletspraat de presentator, Neerlands indste travestiet Nicky Ni- Kortom, geen poeha, maar la. ('at precies is een wethou- •en wethouder is bestuurder de stad. En een wethouder gt politieke verantwoorde- eid." )e Homo Expo in Leiden?" dat is belangrijk voor de Zelf ben ik niet zo'n beur- ezoekster, maar ik merk net de Expo de hele discus- iver coming out weer los- fat eet je normaal?" oeh, moeilijk. Ik heb soms tijd om goed te eten. Ik in elk geval niet zo'n vlees- reageert men op een les- hewethouder?" t>at is heel verschillend. In i persoonlijke leven heb ik Idat betreft vrij weinig nega- ervaringen gehad. En als kouder? Het is belangrijk i mensen in een publieke tie er voor uit komen dat ze ch of homoseksueel zijn. leiden carin smolders Die mensen hebben een be langrijke voorbeeldfunctie. Ik heb er zelf nooit een geheim van gemaakt." En na de blabla is het tijd voor wat lala. Nicky Nicole kon digt luid een koor aan. Van wet houders uit heel het land. On der hen bevindt zich de Leidse wethouder Tjeerd van Rij, die al zingend even zijn politieke so res naar de achtergrond dringt. En wat zingen de dames en he ren, op de wijs van 'Zij kon het lonken niet laten' van Wim Son- neveld? Zoals ivij hier nu staan We zijn door u gekozen In de gemeenteraad van me nig dorp en stad Al is een huwelijk Voor homo's uit den boze Toch wordt op deze beurs, de u i tzet u ijgekozet i Dus voeren wij voor u dat po litiek debat En dan het refrein: In Leidens Groenoordhallen is roze drie dagen de trend De beurs zal u zeker bevallen Maar 't mooiste blijft toch een lekkere dame of vent En dan kleppen Nicky en Hennie nog even door. „Zijn dat allemaal vrienden van jou?" „Nee, behalve een Leidse col lega heb ik ze nog nooit ont moet. Daar moet verandering in komen. Misschien dat we elkaéir vaker zouden moeten zien. Om dan veel met elkaar te zingen." Zo'n opening, het is weer eens wat anders dan het door knippen van een lint. De Leidse supermarkten maken zich in toenemende ma te zorgen over bejaarden die winkeldiefstallen plegen. Steeds meer ouderen worden op heterdaad betrapt. Het is overigens niet uitsluitend een Leids probleem. Overal in den lande klagen de supermarkten over bejaarden, die de winkel proberen te verlaten met iets in hun tas waar voor ze niet hebben betaald. Zwan worden door cijfers van de politie niet bevestigd. Er worden maar weinig aangiftes gedaan van winkeldiefstallen door ouderen, zegt woordvoer der R. Blom. „Bij de meeste aangiftes gaat het om jongeren tot achttien jaar. Dat wil na tuurlijk niet zeggen dat bejaar den niet stelen, maar het kan komen omdat bedrijfsleiders geen aangifte doen. Het is na tuurlijk ook zielig om iemand van 85 te moeten aangeven om dat hij een reepje van amper een gulden niet heeft afgere kend." R. Bruins is bedrijfsleider van een supermarkt aan het Wag- Ruim eenderde van de mensen die P. van Zwan, bedrijfsleider van een supermarkt aan de He renstraat, betrapt zijn zestig plussers. „Vaak zijn het mensen van wie je het het minste ver wacht. Sommigen zijn al jaren vaste klant en dan opeens is het bingo. Vaak maken ze zichzelf verdacht door overdreven vriendelijk te doen tegen het personeel. Daardoor houd je ie mand in de gaten en vaak merk je dan dat ze iets in hun tas la ten glijden wat aan de kassa niet wordt afgerekend." De ervaringen van Van der in Rij's gelijk ligt anders i krant van gisteren zei wethouder Tj. van Rij in verband met ivestie rond het Koninklijk Militair Invalidenhuis: „Het is mis- fcn vervelend om te zeggen, maar ik krijg altijd in alles gelijk." Rijplaat weten dit niet gezegd te hebben. Hij heeft gezegd: „Je het niet leuk vinden, maar in al deze gevallen heb ik gelijk ge- ■■i I JP* II HW I -mr 1MB n i IPII ir Uw CV-ketel heeft u nog niet in de steek gelofen moor is wel oon vervanging toe? Don is het nu tijd te kijken noor de nieuwe Thermocompoct HR von Voillont. Noost een toprendement von 97%, optimale warmte en een uniek warmwotercomfort krijgt u bovendien ook hog 200,- subsidie. Redenen voldoende om uw oude CV-ketel nu te vervangen door een Thermocompoct HR von Vaillant. Als u echt comfort en echte besparingen wilt bel don Voillont voor meer informatie of een deolerlijst van écht HR installateurs bij u in de buurt. Bel: 020 - 565 92 00 WARM WATER, WARM WONEN nerplein. Hij herkende de pro blemen met stelende bejaarden in eerste instantie niet. „Bejaar den gaf ik alleen maar een waarschuwing, want je vindt het toch een beetje sneu als ze op je kantoor staan te huilen en niet meer weten wat ze gedaan hebben. Opeens besef je dat van tien heterdaadjes er vijf ou der dan zestig zijn. Dan is je medelijden snel verdwenen. Nu draag ik ze ook zonder pardon over aan de politie." Bedrijfsleider Van der Zwan is minder streng. Hij draagt de be-* jaarden niet over aan de politie. „Het is natuurlijk niet goed te praten dat deze oudjes stelen, maar het zijn vaak kleine din gen die ze meenemen. Een pak je koekjes of een flesje koper- poets. Ik zeg meestal dat ze niet meer welkom zijn in onze su permarkt. Dit is voor een ouder iemand een zwaardere straf dan dat een agent een proces-ver- baal komt opmaken." Het is moeilijk in te schatten of ouderen verhoudingsgewijs meer stelen. Van veel diefstallen is de dadei niet te achterhalen, jaarlijks zijn er meer dan een miljoen diefstallen. Daarvan worden maar 100.000 mensen op heterdaad betrapt. Daarbij moet opgemerkt worden dat een ouder iemand sneller wordt gesnapt. De snelheid en oplet tendheid van dieven wordt met de jaren ook minder. Verzorgers in bejaardentehuizen en men sen die met demente bejaarden omgaan, denken dat ook oude ren wel eens wat meenemen in een winkel zonder te betalen. J. van Ieterson, maatschappelijk- werkster bij het bejaardenhuis Haagwijk heeft zelf nog nooit klachten gehad van een super markt over de bewoners. „Als iemand oud is, is die persoon natuurlijk niet heilig. Ik denk dat een bejaarde net zo goed als een puber wel eens probeert wat mee te nemen uit een win kei." Het feit dat bejaarden wel eens wat meenemen uit een winkel heeft volgens psycholoog dr. B. Miessen, verbonden aan verzorgingstehuis Mariënhaven in Warmond, niets te maken met financiën of aandacht. „Dementerende bejaarden mis sen de continuïteit in hun le ven. Door geheugenverlies we ten ze soms niet meer waarom ze iets doen. In een winkel kun nen ze in paniek raken omdat ze niet meer weten waarom ze er zijn. Dan stoppen ze iets in hun tas, maar vergeten vervol gens dat ze dit gedaan hebben en lopen dan zonder te betalen door de kassa." RUL zoekt 'goede en gemotiveerde' studenten leiden caroline van overbeeke De Rijksuniversiteit Leiden w>J tot de top in Europa behoren. En dat betekent dat ze alleen goede en gemotiveerde studen ten binnen haar poorten wil toelaten. 'Kwaliteit' is anno 1995 het toverwoord van 's lands oudste universiteit. En dat zullen de duizenden scholieren die vandaag de binnenstad be volken, weten ook. De universiteit beleeft twee spannende dagen: ze moet tij dens de scholieren-voorlich tingsdagen zoveel mogelijk ziel tjes zien te winnen. Universitei ten zijn voor hun inkomsten immers grotendeels afhankelijk van het aantal ingeschreven studenten. Het Rijk betaalt de onderwijsinstellingen nog steeds op basis van het studen tenaantal, hoewel minister Rit- zen toe wil naar een financie ring op basis van het aantal di ploma's. Zo'n 3700 VWO-ers bevolken vandaag de universiteitsgebou wen in de binnenstad, op zoek naar een geschikte studie. „Dat is een kwart meer dan vorig jaar", aldus universiteitssecreta ris W. van den Berg. „Maar het zegt nog niks over de definitieve aanmeldingen. Het kan best zijn dat aankomende studenten zich massaal in Leiden komen oriënteren, maar dat ook doen in Amsterdam en Utrecht. Deze voorlichtingsdagen zijn van voor ons van strategisch belang, maar we moeten het eindresul taat van onze inspanningen af wachten." Zo'n vierhonderd universi teitsmedewerkers en studenten lichten de scholieren in over de ruim vijftig opleidingen die Ix-i- den telt. Collegevoorzitter L Vredevoogd heeft de 'voorlich ters' vrijdag nog even ingepe perd dat ze vooral moeten ha meren op 'kwaliteit'. „Dat bete kent onderwijs met een duide lijk academische signatuur, in tensieve begeleiding van stu denten, extra mogelijkheden voor de beste studenten en het bevorderen van zeer goed on derzoek." Ixiden gaat volgend jaar experimenteren met een bindend studieadvies in het eerste jaar en masterclasses voor zeer goede studenten. „Diegenen die voor Leiden kiezen, moeten zich ervan be wust zijn dat van hen een wat grotere dan de gemiddelde in zet zal worden gevraagd. Daar slaat tegenover dat zij kunnen reken op een zodanige begelei ding dat een eventueel foute studiekeuze in een vroeg stadi um kan worden vastgesteld", aldus Vredevoogd. Of: „Als je toch genoeg bagage hebt, kun je beter meteen naar Leiden rei zen", aldus de vetgedrukte tekst in de folder. KUNST- ANTIEK- en INBOEDELVEILING KIJKDAGEN: Zaterdag 4 en zondag 5 nov van 11.00 tot 17.00 uur Maandag 6 nov. van 10.00-12.00 uur Veilinghuis Oude Gracht Oudegracht 26 - 1811 CL Alkmaar tel. 072-5154206, fax 072-5116011 -lel 06-52808323 privé 023 5270619 ^^ÊÊÊmÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊmÊÊm^^ Nieuwe hal station Leiden klaar Vier jaar staat het Ix-idse NS-station al in de steigers. Langzaam maar zeker nadert de voltooiing. Een belangrijk deel van de reno vatie van het station is donderdag 9 november afgerond. De hal aan de centrumzijde is dan gereed. In het nieuwe deel van het sta tion Leiden vinden de kaartverkoop, het NS reisburo en het Grens wisselkantooronderdak. De verhuizing van deze diensten naar de centrumzijde gebeurt in de nacht van woensdag op donderdag. Donderdagochtend kun nen de reizigers voor het eerst hun kaartjes kopen aan één van de acht nieuwe, open balies. Verder krijgt Leiden de primeur van de café-restaurants 'nieuwe stijl' van de spoorwegen. De 180 plaatsen tellende stationsrestauratie is volgens een geheel nieuwe formule ingericht en doet denken aan een 'grand café'. door: Henny van Eqmond De loyale opstelling van wethouder Van Rij Het bouwplan aan de Hoge Rijndijk voor 28 koopwoningen en een parkeergarage stuitte al jaren op veel verzet in de buurt. De poli tieke partij LWG/De Groenen, die zien als een van Je weinige in de gemeenteraad achter de omwonenden schaarde, kondigde in juni 1994 aan een referendum over het onderwerp te willen uitlokken. Een dag la ter, zo blijkt uit een notitie in het gemeente lijke bouwdossier, geeft Van Rij opdracht zo snel mogelijk de bouwvergunning te verle nen. Daarmee wordt de positie van Van der Plas aanzienlijk versterkt. Van Rij heeft al tijd gezegd niet anders te kunnen, omdat de bouwvergunning verstrekt moet worden op het moment dat de verklaring van geen be zwaar door de provincie is afgegeven. En die werd een dag na de aankondiging van LWG/De Groenen verstrekt. Het initiatief van de kleine partij krijgt onvoldoende steun in de gemeenteraad, maar de buurt is wel op een idee gebracht. Zij begint zelf handtekeningen in te zame len voor een referendum en heeft succes. Dat is niet te danken aan Van Rij. Hij roept te pas en te onpas dat een referendum geen zin heeft. Van der Plas heeft al een vergun ning en kan beginnen met de bouw. De gemeenteraad besluit echter toch een volksraadpleging te houden. Er wordt stevig gediscussieerd over de vraagstelling. Zo wil het college in de vraag duidelijk maken dat afwijzen van het bouwplan de gemeente Leiden vier miljoen gulden kost. Dat bedrag is de schade die Van der Plas lijdt, zo stelt Van Rij. Het blijkt niet te kloppen, want als makelaardij Proper wordt ingeschakeld om een rapport over de schade te schrijven komt die uit op 2,5 miljoen. Nog voor het referendum komt Van Rij weer in opspraak. Terwijl hij ziek thuis zit, Bij zijn aantreden trof PvdA-wethouder Tjeerd van Rij tenminste één vervelende zaak in de portefeuille ruimtelijke ordening: de deal met de Katwljkse bouwer Van der Plas. Zijn voorgangers hadden een ingewikkelde overeenkomst gesloten met Van der Plas die de bouwer ondermeer toestemming gaf appartementen Ie realiseren in het voormalig Koninklijk Militair Invalidenhuis aan de Hoge Rijndijk en een deel van de tuin te bebouwen. Als compensatie, omdat Van der Plas een nieuwe Koets-o-theek wilde bouwen en daarmee een groot probleem voor de gemeente oploste. Van Rij heeft zich altijd met handen en voeten gebonden geacht aan de overeenkomst. „Hij heeft zich erg loyaal opgesteld tegenover Van der Plas", zegt een collega-wethouder. Misschien wel iets te loyaal. ontsteekt de politiek in woede omdat Van der Plas in een advertentie oproept voor het bouwplan te stemmen. In die advertentie staat - zo neemt de politiek aan - zonder toestemming het gemeentelijk logo. Later blijkt dat Van Rij de advertentie heeft verbe terd en het logo heeft verstrekt. Hij verklaart later dat hij wel vaker dit soort hand- en spandiensten verleent aan bedrijven, om te voorkomen dat er fouten in advertenties komen. Op 8 maart stemt een meerderheid van de Leidse kiezers tegen het bouwplan. Van der Plas ziet af van de bouw, mits zijn scha de wordt vergoed. De gemeente besluit twee rapporten over de kwestie te laten ma ken: door het accountantsbureau Moret, Ernst Young en door juristen van de Leid se universiteit. Byidc rapporten zijn nog steeds vertrouwelijk, maar inmiddels via deze krant uitgelekt. Zowel de accountants als de juristen wer pen een verrassend licht op de zaak. Hoe wel de accountants niet berekenen hoe groot de vergoeding moet zijn, blijkt uit hun rapport duidelijk dat het minder kan dan de afgesproken 2,5 miljoen. Slechts één voor stel van de accountants wordt overgeno men: er wordt geen btw geheven over de vergoeding. Dat scheelt de gemeente bijna vier ton. De juristen concluderen dat, in te genstelling tot wat Van Rij altijd heeft ge zegd, er wel juridische mogelijkheden zijn om tot een lagere schadevergoeding te ko men. Wie denkt dat Van Rij, en met hem het Ix'idse college, de twee rapporten aangrijpt om opnieuw met Van der Plas te onderhan delen over een lager bedrag heeft het mis. Van Rij laat weten dat het rapport van de accountants van een verkeerde uitgangs punt uitgaat en ziet in het juridische rap port slechts een bevestiging van zijn stand punt. Hoewel er uitdrukkelijk staat dal Van der Plas niet zomaar kan beginnen met bouwen, blijft Van Rij een andere mening toegedaan. liet handelen van Van Rij roept veel vra gen op. Hij heeft steeds gezegd dat de ge meente Leiden niet anders kan. De be trouwbaarheid van de gemeente als onder handelingspartner van bedrijven staat op het spel als Van der Plas niet 2,1 miljoen gulden krijgt overgemaakt. Duidelijk is dat Van Rij erg ver gaat in zijn loyaliteit richting de Katwijkse- bouwer. Het is de vraag of de wethouder daarmee niet het belang van de gemeente Leiden heeft geschaad. Toekomstige studenten kijken naar proeven tijdens de voorlichtingsdagen van de Rijksuniversiteit. foto loik zuyderduin Grand Café In den Leidschen Salon is nu helemaal verleden tijd. De nieuwe eigenaar, R. van Leeuwen, maakt op dit moment schoon het etablissement aan de Steenstraat. Een verbouwing moet het café nu een nieuw gezicht geven. En bij een nieuw gezicht hoort een naam. „Maar die houden we nog even geheim", zegt Van Leeuwen. „Laat dat nog maar even een mysterie blijven voor de mensen." september werd het café failliet verklaard door de Haagse rechtbank. Voor de toekomst van de horecagelegenheid had dat echter geen ge- Nieuwe eigenaar Van Leeuwen bracht de uitspanning onder in een nieuwe BV. Desondanks liet hij een tijdje terug toch weten last te van het faillissement. Mensen die al eerder een feestje hadden geboekt begonnen te twijfelen. foto loek zuyderduin

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 11