Leidsch Dagblad 21 'Claim Invalidenhuis te hoog' 'Granaat' in Leidse Hout blijkt brandblusser paarlemse CID'er wilde raktijken verdoezelen '800 Miljoen voor Fokker' Run op Freeks oefenwedstrijd PvdA schrikt van botte woorden Wallage GOED NIEUWS /RIJDAG 3 NOVEMBER 1995 OPGERICHT 1 MAART 1860 LOSSE NUMMERS ƒ1,65 ZATERDAG ƒ1,85 Binnenland Nederlandse 'nitraatsla' kan geen kwaad i Buitenland Dikke kans dat Karadzic 7 en Mladic snel worden weggewerkt Kunst 'Pakjesavond' a r in Hotel Nieuw Minerva Sport Affaire rond arbiter Dick Jol roept veel vragen op *n haag gpd Getuige halfjaar naar Zuid-Amerika gestuurd nele informant naar Zuid-Ame- rika geweest in een poging de sappenhandel van de Belg al daar te verkopen. Onduidelijk bleef waarom juist Van Vondel, die al bij de politie weg was, dit moest doen. Van Vondel zei dat hij alles in zijn eentje heeft geregeld, bui ten medeweten van zijn voor malige chef Langendoen. Van Vondel zei Langendoen niet te hebben ingelicht 'omdat ik hem daarmee niet kon belasten'. De commissie heeft daar twijfels over. De commissie heeft overi gens geen aanwijzingen dat de Haarlemmer te kwader trouw heeft gehandeld. Het politieteam kon bij de fa brikant de honderden tonnen vruchtensap kwijt die als dek mantel fungeerden bij de invoer van softdrugs. De fabrikant kreeg de sappen gratis en Lan gendoen en Van Vondel hielpen hem bij het witwassen van de opbrengsten. In 1993 wilde de fabrikant ook in Zuid-Amerika een sap- penfabriek beginnen. De zuster van Langendoen ging vervol gens als medewerkster naar Zuid-Amerika. Langendoen er kende gisteren dat hij daaar fout aan hééft gedaan. Wel vond hij zijn manier om criminelen op te sporen nog steeds 'zeer professioneel'. De politieman beschuldigde Van Traa ervan het leven van de sappenfabrikant in gevaar te brengen. Hij weigerde een aan tal feiten te bevestigen. ,,Ik wil aan de ondergang van deze man in lichamelijke zin niet meewerken." Even later: ,,Dit schiet niet op, meneer Van Traa. Dit is min of meer de doodsteek voor deze man U legt al die gegevens zomaar op tafel, waaruit criminelen kun nen concluderen: kijk dat is hem. Hebbes! Ga jij vanavond maar even met ons mee, vriend." Leiden hoeft Katwijkse bouwer geen miljoenen te vergoeden HET WOORD IS AAN Napoleon Als men krachtig, aanhou dend wil, slaagt men altijd. Hud- politieman Van Vondel jan de Haarlemse criminele in- ^htingendienst (CID) heeft rder dit jaar geprobeerd een lelgische fabrikant van vruch- insappen buiten het bereik ^tn de rijksrecherche en de ^pmmissie-Van Traa te houden, bton Vondel regelde dat de Belg n3iet zijn gezin een half jaar kon Jrderduiken in Zuid-Amerika. Het daartoe benodigde geld ■N/naximaal een miljoen gulden) '>vam van een criminele infor mant. Van Vondel was bang dat e,fen getuigenis van de Belg te j^eel details over opsporingson derzoeken van de CID-Haarlem de openbaarheid zou bren- n. De oud-politieman, die sinds :gin vorig jaar een recherche- ireautje drijft, zei dit gisteren zijn tweede verhoor voor de 'Enquêtecommissie. Van Von- n is opzet is overigens niet ge- ikt: de rijksrecherche en de mmissie hebben de fabrikant imiddels achter gesloten deu- n gehoord. Van Vondel zorgde er ook Dor dat de Belg, die met zijn jippenfirma betrokken was bij iet onder politiecontrole bin- ensmokkelen van drugs, meer Dn een half miljoen gulden reeg van de criminele infor- >ant. Het geld was bedoeld om em er financieel weer bovenop I helpen en hem te laten zwij- bn over de opsporingsmetho- pn van de CID-Haarlem. Het ptrof omstreden onderzoeken 'aarbij onder regie van de poli grote hoeveelheden soft- igs op de markt kwamen. Volgens Van Vondel was de :lg overspannen en dreigde hij laar buiten te treden'. De iden- :eit van de criminele infor- lant zou dan bekend kunnen forden. De latere poging om de :lg te laten onderduiken voor enquêtecommissie was' me- ingegeven door Van Vondels igst dat zijn eigen rol bij deze taling bekend zou worden. Van Vondel is verder eerder it jaar op kosten van de crimi- PvdA-wethouder Van Rij heeft te vroeg ingestemd met een hoge schadevergoeding aan de Katwijkse bouwer De Lange-Van der Plas. Dat is te concluderen uit een geheim rapport van juristen van de Leidse universiteit. Van Rij heeft altijd gezegd dat er geen juridische mogelijkheden waren om de bouw van woningen en een parkeergarage bij het Koninklijk Militair Invalidenhuis tegen te hóuden. De juristen concluderen dat die er wel degelijk zijn. rendum dat Leiden flink in de buidel zou moeten tasten als de bouw zou worden afgewezen. Makelaardij Proper werd inge huurd om dat bedrag te bepa len en kwam op 2,5 miljoen. Na het referendum besloot het college het accountantskan toor Moret, Ernst Young en juristen van de Leidse universi- leiden wim koevoet en henny van egmond De Leidse bevolking sprak zich in maart uit tegen een bouw plan nabij het Koninklijk Mili tair Invalidenhuis aan de Hoge Rijndijk. Dat gebeurde zeer te gen de zin van het Leidse colle ge. Van Rij riep al voor het refe- teit te vragen om rapporten over de kwestie. Deze stukken, die nog steeds vertrouwelijk zijn, laten weinig heel van de mening van de wethouder. De accountants constateren dat de rechtmatigheid van de schade claim niet vaststond. Als er al iets moet worden betaald, zal dat alleen de werkelijke schade zijn. En diev is volgens de ac countants aanzienlijk minder dan de 2,1 miljoen waarop de gemeente en het bouwbedrijf zijn uitgekomen. De juristen komen tot een soortgelijke conclusie. Zij advi seren het Leidse gemeentebe stuur de gerechtelijke procedu re af te wachten. De omwonen den hebben namelijk nog steeds een beroepsprocedure lopen tegen de bouwvergun ning. De juristen schrijven dat er 'ernstige twijfel' bestaat over de vraag of de gehele bouwver gunning door de rechter wordt gehandhaafd. Als de bouwver gunning wordt vernietigd, hoeft Leiden helemaal geen schade vergoeding te betalen. Bovendien heeft het bouwbe drijf nog steeds geen kapvcr- gunning voor de bomen die moeten wijken. Als Leiden die vergunning weigert, kan de bouwer daar bezwaar tegen maken. Leiden heeft echter een goede kans die procedure te winnen als het aanbiedt de wer kelijk geleden schade aan De Lange-Van der Plas te vergoe- Pagina 3: Onderzoek drughan del Bouterse zonder succes, het gevoel van een leeggelopen fietsband. in haag gpd plafond. Als voorwaarden voor rege ringssteun eist het kabinet in elk geval wel dat het Duitse moederbedrijf DASA (ook) flink over de brug moet komen en dat DASA duidelijk moet maken dat Fokker nog overlevingskan sen heeft. Fokker heeft een stra tegie uitgestippeld die 2,3 mil jard kost. Voor de onderhande lingen tussen Dasa en de Ne derlandse overheid over het reddingsplan heeft Wijers on langs voormalig Unilever-top- man Maljers aangetrokken. ünister Wijers van economi se zaken heeft gisteren de Ka ler vertrouwelijk ingelicht over jn steunplannen voor het tob- :nde Foldcer. Volgens het Alge- teen Dagblad zou de minister topoverleg binnen het kabi- et zijn overeengekomen om eens maximaal 800 miljoen Lilden in Fokker te steken. Nie- land wil dat bedrag echter be- :stigen, mede omdat elk ge- oemd bedrag direct als mini- ium gaat fungeren in onder- andclingen in plaats van als (oordwijk wil eferendum over ondagopening dordwuk paul de vlieger leiden Om kwart voor negen 's ochtends stonden ze al in de rij, pas twee uur later ging de kassa open. Freek de Jonge heeft nog altijd een magische aantrekkingskracht op het publiek. De speciale voorstelling die de cabaretier op vrijdag 10 november in de Leidse Schouwburg geeft, was gisteren dan ook in een mum van tijd uitverkocht. Een dag daarvoor was pas bekendgemaakt dat Freek de Jonge op die datum een extra optreden zou geven. Het gaat om de try-out van een pro gramma dat Freek in opdracht van het NRC Handelsblad heeft ge schreven, dat dit jaar het 25-jarig bestaan viert. Onder het motto 'wie het eerst komt, wie het eerst maalt', verzamelden de fans zich al vroeg voor de deuren van het theater aan de Oude Vest. Dat leverde overigens geen 'voetbaltaferelen' op in de zin dat er gevochten werd om de kaarten. „Het ging er beschaafd aan toe", aldus woordvoerster Peters van de Schouwburg. Ze moet in haar geheugen een jaar of vier teruggaan om zich een dergelijke run op de kaarten voor de geest te halen. „Dat was bij Frank Boeijen. En vergeet Youp van 't Hek niet, hè. Bij hem is het altijd een gekkenhuis. Dan liggen de mensen bij de kaartverkoop de avond daarvoor al op de stoep." foto loek zuyderduin loordwijk gaat komend voor- ar de mening van de burgers lilen over de ruimere zondag- lening van de winkels in oordwijk aan Zee. Een raads- lecrderheid steunde gister- 'ond een motie waarin om )'n volksraadpleging werd ge- aagd. Het besluit betekent iet dat de winkels komende mdag al weer dicht moeterv In wachting van de uitkomst logen de winkels in Noordwijk in Zee op zondag vanaf 12.00 ir de deuren openen. De enquête wordt in maart of )ril 1996 gehouden. In welke )tm dat precies gebeurt, is nog iet bekend. Als het een refe- :ndum wordt, houdt dit in dat Noordwijkers eenvoudig 'ja'' 'nee' moeten zeggen tegen de interse zondagopenstelling, e raad helt over naar het hou- en van een 'burgerenquête', aarin over nog meer onder- e erpen om een mening wordt ""Vraagd. Het gaat dan met na- ie om de vraag hoe de Noord rijkers denken over het betaald arkeren in de badplaats en een aaraan gekoppelde parkeer- lart voor inwoners. leiden annet van aarsen In de sloot naast de Poelgees- terweg in de Leidse Hout lig- gen geen bommen. Een uitge breide speüroperatie van het Explosieven Opruimings Com mando (EOC) en een gespecia liseerd aannemingsbedrijf le verde wel een cylindervormig metalen voorwerp op, maar dat een oude brandblusser en géén granaat, zoals de speur ders hadden aangenomen. De man, die de bus jaren ge leden al eens. opbaggerde, identificeerde de brandblusser als het gevaarte dat hij inder tijd van zijn baggerbeugel in het water terug liet glijden. De brandblusser werd precies op dezelfde plek gevonden - te genover een lantaarnpaal - als de man had aangewezen. Hij had indertijd alleen de onder kant van de brandblusser ge zien, dat door zijn stervormige patroon inderdaad kan worden verward met de onderkant van een granaat. Hoewel de blusser jarenlang in de sloot heeft gelegen, ver keerde hij zo op het eerste ge zicht nog in perfecte staat. De rode lak was onaangetast en daardoor vroeg een enkeling zich gisteren af of de brand- Het Explosieven Opruimings Commando verwachtte een granaat uit een sloot langs de Poelgeesterweg te vissen, maar vond uiteindelijk een brandblusser. foto loekzuyderduin blusser inderdaad zo lang in jaren zeventig op de markt ge- ziet omdat er nauwelijks zuur- het water heeft gelegen. Wijk- bracht", wist hij even later te stof is bijgekomen. De sloot is chef Van Rijn belde direct naar melden. „Ik denk dat de zo dood als een pier." de fabrikant. „Dit type is eind brandblusser er nog zo gaaf uit De experts gingen gisteren met grote voorzichtigheid aan de slag. Zeven uur 's ochtends werden alle toegangspaden naar de sloot afgesloten en baggeraar Van der Jagt schep te, gezeten in de 'bomvrije' ca bine van zijn graafmachine, het slib voorzichtig op een laadwagen. Die wera even ver derop op een lapje grond uit gereden en door het Explosie ven Opruimings Commando (EOC) minutieus onderzocht op metalen voorwerpen. Zo kwamen de resten van een beddespiraal boven water, een oude koplamp, een paar blikjes en uiteindelijk rond half twaalf de brandblusser. Het is zeker dat in het stukje sloot - dat gisteren onderhan den werd genomen - geen cx- plosieven meer zitten. „Ze hebben gegraven tot ze een harde zandplaat - de vroegere duin wal - zijn tegengekomen zegt wijkchef Van Rijn. Woord voerder Delemarre van de ge meentelijke dienst Milieu en Beheer is blij met de uitkomst van het onderzoek. „De verha len over een explosief in de sloot bleven maar rondzingen. Nu zijn we het verhaal over de granaat gewoon definitief kwijt." den, concluderen de juristen op basis van uitspraken in soortge lijke kwesties. Volgens het college heeft het bedrijf zelfs nu nog de mogelijk heid met de bouw te beginnen. Dat is onjuist, zeggen de juris ten. Omdat de kapvergunning nog niet is verleend, 'kan het bouwplan derhalve nog niet worden uitgevoerd'. „Ook op korte termijn zal dat niet kun nen gebeuren", schrijven zij. De juristen verwachten dat de pro cedure rond de kapvergunning veel tijd zal vergen: minimaal enkele maanden, mogelijk zelfs meer dan een jaar. Nederland veilige haven in een onveilige wereld DEN HAAG ANP Nederland is een veilige haven in een onveilige wereld. Dat meldt het Centraal Bureau voor de Statistiek in het Maaruibe- richt gezondheidsstatistiek. Het bureau constateert dat moord en doodslag in Nederland nog steeds relatief zeldzame ver schijnselen zijn: per jaar komt bijna één op de 50.000 inwoners door geweld om het leven. De Europese Unie scoort als geheel trouwens internationaal goed. Alleen Italië, Schotland en Noord Ierland zijn vergelijkbaar met bijvoorbeeld het voormali ge Oostblok. De VS zijn veel on veiliger dan Europa: daar vindt jaarlijks één op de zestiendui zend inwoners een gewelddadi ge dood. Brazilië is van de 36 onderzochte gebieden het on veiligst met één gewcldslachtof- fer per 2.500 inwoners per jaar. Als er in Nederland slachtof fers vallen, zijn de daders vaak familie en bekenden. Vrouwen scoren in de sector moord en doodslag laag. Negen van de tien daders zijn mannen. In een op de zeven gevallen gaat het om een criminele afrekening. ■®74° J75" °77° 10% 10% 30% JSEStf 60% 40% 20% Uitgebreid weeroverjicht op pagina f Q VANDAAG 24 PAGINA'S Binnenland3,5 Buitenland7 Cultuur19 Economie6 Feiten en meningen2 Kerk en Samenleving14 Randstad18 Regio13,14,15,17 RTV/programma's11 Sport21.23 Strips Uitgaan Weg en wiel 16 Zakcomputer voor conducteurs NS utrecht anp De Nederlands Spoorwegen willen alle conducteurs vanaf medio 1996 uitrusten met zak computers. Deze zijn uitgerust met onder meer de dienstrege ling voor trein en bus, een reis planner, route-informatie en de geldende wisselkoersen. Het eerste exemplaar van deze Rail pocket is vandaag uitgereikt aan conducteurs die werken op de Intercity Plus. Over enkele jaren moeten nieuwe Railpockets worden voorzien van een scanner om kaartgegevens te kunnen lezen. Mogelijk kunnen ze dan ook worden gekoppeld aan elektronische betaiingsyste men als de chipknip. den haag gpd Niet alleen minister Sorgdrager, maar ook de PvdA-fractie is dinsdag geschrokken van de harde bewoordingen waarmee de gouden handdruk voor pro cureur-generaal Van Randwijck werd afgekeurd. Fractievoorzit ter Wallage had de fractie niet gekend in de tekst van de motie, hoewel de fractie daarr wel om had gevraagd. Wallage kreeg vrijwel direct na het indienen van de motie dan ook onverbloemd kritiek van zijn fractie en de opdracht de schade zo veel mogelijk te beperken. „De motie was veel te bot gesteld en kon tot niets an ders leiden dan een aangescho ten minister. Iedereen vond dat Sorgdrager met de handdruk een fout had gemaakt en dat zij daarop gewezen moest Worden. Maar deze motie schoot zijn doel ver voorbij", aldus PvdA- kamerlid Duivesteijn. Volgens hem heeft Wallage zijn latere verzoenende woorden mede onder druk van de fractie uitge sproken. De tekst van de motie die mi nister Sorgdrager bijna tot aftre den bracht, luidde kortweg dat de minister de afspraak met Van Randwijck nooit had mo gen maken. I laar partijgenoten van D66 vonden de motie on schuldig. Door die inschattings fout is de positie van D66-frat tieleider Wolffenspergcr meer dan ooit ter discussie komen Pagina 2: Ontslagbemiddelaar lacht om premie voor Van Randwijck, l)66'erszljn en blij ven te aardig. PROEFABONNEMENT 4 WEKEN VOOR MAAR F 13,85. I Ja, dat is goed nieuws. Dus r I Naam: 1 Adres: Postcode: I Tel: i Ik nu een proefabonnement. N'r. bank/giro: I Bandtekening:. Deze bon in een envelop, zonder postzegel. Letdsch Dagblad. Abonnee-service. Antwoordnummer 10050,2300 VB leiden. OF BEL 071-5 12 80 30 712141 400114 maandag t/m vrijdag

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 1