Leidsch Dagblad 25% Sorgdrager krijgt vertrouwen Ik JACKS X Bastion-hotels staan te koop Eenmalig optreden van Freek de Jonge in Leiden Stationsklokken terug Geen ontslagen bij NS, werkweek naar 36 uur Dames-, Heren- en Kinder- BHiSTOL Meisje mag niet met jongens voetballen GOED NIEUWS WOENSDAG 1 NOVEMBER 1995 OPGERICHT 1 MAART 1860 LOSSE NUMMERS 1,65 ZATERDAG ƒ1,85 Binnenland Lubbers 3 rekent op benoeming Buitenland Steriele pastoor zoekt hulp bij omstreden spermadokter in Rome Cultuur en Kunst Oleta wordt nooit een diva Ondanks zware kritiek coalitiepartijen op gouden handdruk Van Randwijck Minister Sorgdrager blijft aan als minister van justitie, I hoewel de Tweede Kamer haar gouden handdruk voor procureur-generaal Van Randwijck afkeurt. Sorgdrager vroeg en kreeg gisteren het uitdrukkelijke vertrouwen I van de regeringspartijen PvdA, WD en D66. Dat gebeur- 1 de nadat deze drie partijen in een gezamenlijke motie stelden dat Van Randwijck nooit de omstreden handdruk had mogen krijgen. Daarop herhaalden de fractie leiders Wallage (PvdA), Bolke- stein (WD) en Wolffensperger (D66) dat de motie niet moest worden gezien als een motie van wantrouwen. De motie zelf ontbeerde later alleen de steun van het onafhankelijke kamerlid Hendriks. Andere moties van de oppositie haalden het niet. De leden van de parlementaire en quêtecommissie opsporingsme- j den haag •cpd De minister verklaarde na lang durig beraad zich door de motie belemmerd te voelen in haar werk. Ze zei de harde kritiek te accepteren, maar benadrukte dat er geen enkele twijfel mag i bestaan over het vertrouwen van de coalitiepartijen in haar. Was die twijfel er wel, dan zou ze aftreden. Voetballer zou scheidsrechter hebben geschopt runsburg willem spierduk I De aanvoerder van Rijnsburgse Boys, Menno Vaartjes, wordt er- van beschuldigd scheidsrechter C. Brouwer te hebben geschopt na afloop van het duel van afge- lopen zaterdag met Zwaluwen I Vlaardingen. 1 Vaartjes ontkent deze aantij- I gingen in alle toonaarden. De speler zegt dat hij de scheids- rechter juist in bescherming wilde nemen toen hij zag dat boze supporters verhaal wilden gaan halen bij de arbiter. Pagina 21: 'Ik heb arbiter niet geschopt'. den haag gpd De Bastion-hotels staan te koop. ING Bank zdekt al sinds de zomer een koper voor de 32 j hotels. De bank heeft deze zo- j mer de aandelen overgenomen van eigenaar en grondlegger Van- Veldhoven en heeft vervol- gens een interim-manager aan gesteld. Die moet financieel or de op zaken stellen, zodat de keten aantrekkelijk wordt en als 1 geheel kan worden verkocht. Gevolgen voor de werkgele- genheid (bij Bastion werken zo'n vijfhonderd mensen) heeft j de overname door ING Bank niet. Volgens P. Dreijer van de Horecabond FNV wordt er juist alles aan gedaan niet alleen de boekhouding, maar ook het werkklimaat te verbeteren. Tij delijke contracten zouden on- I der meer worden omgezet in [contracten voor onbepaalde J tijd. Mensen steeds weer na een jaarcontract ontslaan en vervangen door nieuwe mensen is slecht voor een hotel. Dat komt de continuïteit niet ten goede." thoden' namen niet aan de stemmingen deel. Na afloop van het debat zei de minister zichzelf niet als 'aangeschoten wild' te beschou wen. Ze bleef vasthouden aan de financiële regeling met Van Randwijck, hoewel ze zei begrip te hebben voor de kritiek. Met een 'onderdeeltje' van haar be leid was het niet goed gegaan, aldus Sorgdrager. Ze doelde daarmee op gebrek aan overleg met landsadvocaat en kabinet. De minister onderstreepte tot het eind van het debat dat zij geen andere keus had dan te onderhandelen met Van Rand wijck over een afkoopsom, om dat er geen schriftelijke bewij zen waren voor het disfunctio neren van de Amsterdamse pro cureur-generaal. Daardoor was een ontslagprocedure bij de ambtenarenrechter bij voorbaat kansloos. De kritiek in de Kamer groei de gisteren beduidend toen Sorgdrager een deel van het ak koord met de procureur-gene raal voorlas. De magistraat krijgt de uitkering binnen veer tien dagen na zijn ontslag in één keer op zijn rekening. Daar bij gaat het om zeven jaarsala rissen tot zijn pensioen, 500.000 gulden vertrekpremie, de kos ten van juridische bijstand en een pensioenvoorziening. De Kamer verkeerde nog in de ver onderstelling dat Van Rand wijck gewoon tot aan zijn pen sioen maandelijks zijn salaris kreeg doorbetaald. Ook bleek er nog niets te zijn geregeld over een korting op de uitkering als Van Randwijck el ders geld zou verdienen. De mi nister was verbaasd over de kri tiek van de Kamer op het ont breken van zo'n bijverdienste- regeling. „Het is een akkoord op hoofdlijnen, waarvan de details nog moeten vastgesteld", zo verklaarde ze. „Maar daar hoort zo'n regeling toch in?!", stelde CDA-fractieleider Heerma vast. „Waarom?", vroeg Sorgdrager daarop. De bewindsvrouw weigerde over het akkoord op hoofdlijnen opnieuw te gaan onderhande len met Van Randwijck, omdat ze al haar handtekening onder het akkoord heeft gezet. Droom Roda JC spat in paar minuten uiteen Volgende week in Leidse Schouwburg leiden «rudolf kleun Cabaretier Freek de Jonge geeft vrijdag 10 november een bijzonder eenmalig optreden in de Leidse Schouwburg. De Jonge brengt die avond een exclusief gelegenheidspro gramma waarmee hij niet op toernee gaat of op televisie zal verschijnen. Het gaat om een voorstel ling die in opdracht van het NRC Handelsblad is geschre ven. Dat dagblad, in 1970 ont staan uit een fusie van Nieu we Rotterdamsche Courant en Algemeen Handelsblad, vierde vorige maand zijn 25- jarig bestaan. Daarbij past kennelijk ook een speciale voorstelling van Freek de Jon ge. In de Leidse Schouwburg wil Freek dat programma voor publiek uitproberen. Een woordvoerder van de Leidse Schouwburg noemt de voor stelling dan ook een 'oefen wedstrijd'. De keus viel daar bij op Leiden omdat Freek de Jonge als oefenterrein op zoek was naar een middelgroot randstedelijk theater. Leiden kon hem als enige op korte termijn een speelbeurt bie den. De kaartverkoop voor deze bijzondere voorstelling begint morgen, vanaf 11.00 uur aan de kassa, telefonisch reserve ren is in principe mogelijk vanaf 12.00 uur. Een kaartje kost 25 gulden. HET WOORD 15 AAN Latijns spreekwoord Hij die allen tracht te beha gen, spant zich vergeefs in. nachten worden kouder '710° 60% 20% 20% 30% leiden Niet alles is nieuw aan het Leidse centraal station. De twee klokken die vanmor gen met behulp van een hoogwerker aan de glazen gevels zijn opgehangen, zijn dezelfde uurwerken die de oude stationstoren sierden. Tijdens hun afwezigheid van dik twee jaar zijn de klokken gerestaureerd. Overigens hingen er op de oude toren vier klokken. Eén ervan is destijds aan de gemeente Leiden geschonken, die nog altijd van plan is de klok op te hangen op het plein bij buurthuis Op Eigen Wieken in de Merenwijk. Uit de vierde klok zijn onderdelen gebruikt om de andere twee in oude staat te herstellen. Met het aanbrengen van de uurwerken op de gevel nadert het moment dat het nieuwe stations gebouw helemaal klaar is. Op 9 november wordt de nieuwe hal aan de centrumzijde in gebruik genomen. Hier komen de loketten voor de kaartjes, evenals het restaurant. Daar na wordt gewerkt aan de passage waar voornamelijk winkels zullen komen. FOTO HIELCO KUIPERS Rijkswaterstaat vergoedt schade door slecht asfalt den haag anp Automobilisten die gisteren schade hebben geleden door het losgeraakte wegdek bij het Prins Clausplein bij Voorburg, kunnen die claimen bij Rijkswa terstaat. Een pas vernieuwd weggedeelte bleek van zulke slechte kwaliteit dat gaten van tien centimeter diep ontston den. Dat leidde tot files uit de richting Gouda van 25 kilome ter, vanuit Rotterdam van een dikke acht en vanuit Amster dam rond de vijf kilometer. Volgens Rijkswaterstaat kun nen automobilisten zich mel den bij hun verzekering en het taxatierapport vervolgens op- sturen. De vele verloren uren in de file vergoedt Rijkswaterstaat niet. De dienst is zelf nog aan het uitzoeken wie verantwoor delijk is voor de gemaakte fout. De gaten ontstonden in twee van de vier rijstroken aan het begin van de Utrechtse Baan bij de overgang van dat weggedeel te naar het Prins Clausplein. Om het asfalt van het verkeers plein goed aan te sluiten op de 'gewone' rijbaan gebruikt Rijks waterstaat een soort rubber dat de trillingen van het wegdek van hel 'kunstwerk' opvangt. Bij de vernieuwingen rond het Prins Clausplein zijn inmiddels al tien van dit soort voegen pro bleemloos gemaakt, bij de elfde gngbM mis. VANDAAG 24 PAGINA'S Binnenland3,5 Buitenland7 Cultuur9 Economie8 Feiten en meningen2 Kerk en Samenleving14 Randstad16 Regio13,14,15,17 RTV/programma's11 Sport19.21.22,23 Strips10 Uitgaan18 Kortingsbon voor Beppe Costa met zijn muziekthea ter-voorstelling The Essential Music in het LAKtheater VOETBAL OP TV 20.00-22.25 uur, Ncd. 2, Studio Sport: Champions League: Grasshoppers-Ajax. ZITHOEK MET OTTOMAN .Jenci 3095, ikova) I, dotign, voordelig ROTTERDAM Lynboan EINDHOVEN-C RocD tottra INGEN: Oostorslrnol ?J UTRECHT: Qlldon- 3. (Hoog Cnlhnii|no) AMSTER •IcJorlandpluin 40 AMSTERDAM CENTRUM Hoog 12. hook Spulalraat rnn'inriniiiim ZONWERINGSPECIAALZAAK 1e Vanaf woensdag I november officieel geopend Daarom geven wij aan de eerste 50 kopers een zeer bijzondere korting op Binnenzonwering en Rolluiken. Op woensdag I november zijn wij geopend van 9 tot 21 uur. Bonden en directie bereiken akkoord utrecht. gpd Het personeel van de Neder landse Spoorwegen gaat 36 uur per week werken om verlies van arbeidsplaatsen te voorkomen. Dat is de kern van het onder handelingsresultaat dat de bon den en de NS-directie na ruim twee weken intensief overleg hebben bereikt. Het totale pak ket van afspraken wordt van daag gepresenteerd. Het overleg dat tot de nieuwe afspraken heeft geleid, begon 0|) 16 oktober. Directe aanlei ding was een staking van de spoorwegpolitie, maar de on vrede over de gang van zaken bij NS werd veel breder in het bedrijf gevoeld. Eerder al had den de machinisten en conduc teurs hun ongenoegen geuit over de slechte kwaliteit van het treinvervoer. Volgens de bonden zijn alle klachten terug te voeren op de [verzelfstandiging van de spoor wegen, die in hun ogen veel te snel gaat. De onvrede bij tal van bedrijfsonderdelen van NS heeft volgens de bonden tot een ex plosieve situatie geleid. Be stuurder W. Korteweg van de Vervoersbond FNV sprak in dit verband van 'een veenbrand'. Om verdere onrust bij het be drijf te voorkomen, besloten bonden en NS tot een periode van intensief overleg. Vanaf het begin van de ver zelfstandigingsoperatie is de ga rantie dal er geen gedwongen ontslagen zouden vallen een strijdpunt geweest. De bond heeft steeds opnieuw een der gelijke principiële toezegging gevraagd, maar de directie heeft de boot altijd afgehouden. Ook in het huidige afspraken pakket komt het woord garantie' niet voor, maar beide partijen gaan ervan uit dat een kortere werk week voldoende zal zijn om ie dereen aan de slag te houden. op alle 'M.u.v. ofgeprijsde- en folder jacks. Geldig l/m 8 november 1995. LEIDEN: Longegracht 5 (naost DIGROS) Speelster van 15 spant kort geding aan tegen KNVB utrecht. anp De advocaat van de KNVB wil één ding duidelijk stellen. „Voetbal is van nature geen sport om gemengd te beoefe nen." De 15-jarige Nicole Defies uit Groningen denkt daar an ders over. Zij wil als talentvolle middenvelder bij voetbalclub GVAV-Rapiditas met de jongens meedoen aan de landelijke Bl- competitie. De voetbalbond wil daar niets van weten, omdat Ni cole een meisje is. Gisteren diende voor de pre sident van de rechtbank in Utrecht het kort geding dat de scholiere met haar ouders aan spande tegen de KNVB om het besluit van de bond ongedaan te laten maken. De voetbalbond houdt vast aan de regel dat aan de landelijke BI-competitie, in tegenstelling tot regionale wed strijden, geen gemengde teams mogen meedoen. Eenmaal, in juni. maakte de KNVB een uit zondering voor voetbalster Jea- net van de Laan van FC Lisse. Maar dat betekent volgens de bond niet dat de deur nu open staat voor alle getalenteerde meisjes. Volgens advocaat mr. Leerink zitten niet voor niets in het eer ste elftal. En ook het omkleden zorgt niet voor onoverkomelijke problemen. Utermark: „De re- i/io/iniJten zifti niet u//een mooifOitwerj itet in Je it en te manier om mo i k 6 /min ttei/iy te ene/termenn /w na in Je ij en te h'fti om te ft often Informatie over deze bijzondere aanbieding geven wij alleen In i onze showroom, want u zult het zelf moeten zien om te geloven I Flevoweg 9, Industrieterrein Merenwijk te Lelden (Achter de Gamma) Open ma. t/m za. en koopavond. van de familie Defies geeft de gionale competitie is wat r KNVB geen enkele inhoudelijke reden waarom meisjes wel mo gen meedoen met jongens in de regionale competitie, maar niet in de landelijke. „Het enige ver schil is dat ze dan langer in de bus moet zitten." KNVB-raadsman mr. Uter- mark betoogde dat de regels van de KNVB klip en klaar zijn. Gemengde teams zijn niet toe gestaan, afgezien van de pupil len tot de C-klasse, dertien jaar. Vanaf 1993 mochten ook B-elf tallen in de regionale competi tie tegen elkaar spelen. Alleen de landelijke BI-competitie hoort daar niet bij. Dus Nicole moet maar bij de B2's gaan spe len, daar kan ze met de jongens blijven voetballen. De achtergrond van die regel was president Slothouber niet helemaal duidelijk. Aan het ni veau kon het niet liggen, rede neerde hij, want B1 -speelsters atiever. In de BI -elftallen spelen ook de aankomende profs van Ajax en Feyenoord. Je kunt die jongens, die hun voetbalcarrière aan hel opbouwen zijn, toch niet tegen meisjes laten spelen? De Commissie Damesvoetbal van de bond buigt zich in janu ari over de kwestie. In het voor jaar vloeit daar eventueel een reglementswijziging uit voort. De KNVB liet weten niet op de zaken vooruit te willen lopen door nu opeens allemaal meis jes toe te laten. De KNVB-advocaat kon de beweegredenen van het meisje om bij de jongens te voetballen overigens niet helemaal volgen. „Als ik bij tennis een herendub- bel speel, wil ik toch ook niet te gen een man en een vrouw spe len?" Uitspraak 7 november. r. PROEFABONNEMENT 4 WEKEN VOOR MAAR F 13,85. Ja, dat Is goed nieuws. Dus neem Ik nu een proefabonnement. Voorletters: Nr. bank/giro: I Handtekening:. dop. zonder post/egel. OF BEL 071-5 12 80 30 712141 rn.iandag

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 1