Leidsch Dagblad 12 Juébéc blijft provincie van Canada J aticaan stopt alle priesters in databank Veiligheidsraad pleit voor snel onderzoek moorden Srebrenica lv> ne Waterleiding gesprongen in Alphen Lubbers zo goed als zeker leider NAVO GOED NIEUWS ISO AG 31 OKTOBER 1995 OPGERICHT 1 MAART 1860 LOSSE NUMMERS ƒ1,65 ZATERDAG ƒ1,85 Binnenland i Leiden Kosten gezondheidszorg stijgen sneller dan verwacht Directeur Poeiert van de politie Hollands Midden vertrekt Sport Eusebio geniet van x r bestaan als levende legende baratisten komen net iets tekort Pleidooi voor bestuurlijke hervormingen es inwoners van Canada's Franstalfge provincie Québec rf/mPben er met een zeer kleine meerderheid voor geko- I om deel van Canada te blijven uitmaken. Met 50,6 ^^en 49,4 procent wezen zij het voorstel om Québec af IHcheiden van de hand. Het verschil van slechts enkele ïduizenden stemmen kan ervoor zorgen dat Canada periode van grote politieke onrust tegemoet gaat. Québécois zullen andermaal aandringen op het verkrijgen van een 'speciale status' in de Canadese federatie, wat bij eer dere onderhandelingen door de rest van het land steeds is afge- HINGTON HANS DE BRUUN :n /oorman van de 'separatis- Lucien Bouchard, beloofde aanhang te zullen blijven Jen voor onafhankelijkheid Québec. „Laten we de d niet opgeven. De volgen - eer wordt de goede keer. En zou wel eens vlugger kun- zijn dan jullie denken." En premier van Québec, Jac- Parizeau, riep op 'de mou- op te stropen en weer op- wte beginnen', oorstanders van handhaving het federale Canada vierden t nadat de uitslag bekend geworden. Vooral in de gro- iteden werd tegen afschei- 2 gestemd. In Montreal, de >tste stad van Québec, de- zich enkele rellen voor. ideraars sloegen de ruiten n winkelcentrum in, de werd met flessen beko- het kantoor van federa- nleider Daniel Johnson id in brand gestoken. .gjlgemeen werd gesteld dat de "lag van het referendum et leiden tot bestuurlijke vormingen in Canada. ,nada is dan wel op papier één land, maar er is iets t met dat land", zei cultuur- lister Louise Beaudoin. De Bij het vorige referendum, in 1980, stemde nog zestig procent van de inwoners van Québec te gen soevereiniteit. Nu waren het er dus bijna tien procent minder. Een recordaantal Qué bécois, 92 procent, maakte de gang naar de stembus. Een maand geleden stonden de se paratisten nog op ruim verlies, maar onder aanvoering van de charismatische Bouchard heb ben zij de laatste weken hun achterstand bijna weten in te lopen. Canada's premier Jean Chre tien, Franstalig maar tegenstan der van afscheiding van Qué bec, zal vandaag zijn kabinet bijeenroepen om zich op de ontstane situatie te beraden. Hij zei vannacht dat 'de meerder heid van de Canadezen de laatste dagen heeft getoond één land te willen en bovendien heeft aangegeven waar dctf land om draait'. Pagina 2: Canada kan wensen Québec niet negeren. Monu- reiligge- Grafsteen van Henkie weer boven water LEIDEN De grafsteen van I lenkie Mierc met is terecht. Medewerkers van de afdeling Wijkbeheer blij ken het steentje, dat in de aula van begraafplaats Groenesteeg stond, voor de Oper mentendag te hebben steld. „liet is een kleii Ze vonden dat ze er op zo'n dag, dat iedereen in en uit kan lopen, niet goed zicht op kon den houden. Het grafsteentje werd daarom even op een veili ge plaats opgeslagen", aldus C. Jochemsen van de gemeente lijke afdeling Wijkbeheer. „Deze week nog brengen we de steen weer terug naar de aula." Jochemsen moest vorige weck familieleden van Henkie, die in 1929 op 9-jarige leeftijd overleed, teleurstellen. Zij wa ren naar Leiden gereisd om de steen te bekijken. De familieleden zijn opge lucht dat de steen terecht is. „Blij toe", zegt Riet van Duren, dochter van Henkie's halfbroer Harrie. „We hadden er een lieetje een naar gevoel van. dat de steen er niet meer was." I lenkie Mieremet was, door alle verhalen van Henkie's broer Harrie en zus Neeltje. voor haar en andere familieleden geen onbekende. De grafsteen van Henkie dook HET WOORD IS AAN Smiles Wie het best kan verdragen, kan het best handelen. VANDAAG 22 PAGINA'S Binnenland Buitenland Cultuur nkele maanden geleden L'erst op toen brandwei •rlie JACQUES BOISSINOT den de bodem van de Zijlsingel, naast de begraafplaats, afzoch ten naar resten van grafstenen. De vondst van Henkie's steen was een mysterie omdat het jongetje niet op de begraaf- plaats Groenesteeg werd begra tligieuze vacaturebank bergt 400.000 geestelijken UE EELCO V IRESPONDENT j lis Johannes Paulus II zal bin- bkort leren hoe hij een corn ier moet gebruiken. Het geeft hoezeer ook binnen de mu- I van het Vaticaan wordt ge- tht aan het belang van elec- hica en informatica. De 75- Ige Karei Wojtvla zal straks 7 der meer kunnen lezen op Ike plek in de wereld een ge- »k is aan priesters en waar a overschot. De Vaticaanse lomatiseerders ontwikkelen 3 li heuse databank voor de 're- leuze arbeidsmarkt'. )c databank is in januari vol- (id jaar operationeel. Hij be- j gegevens van alle (ongeveer il.000) priesters. Monseigneur siscenzio Sepe, premie voor ,OW en AWW toet omhoog' de pauselijke congregatie voor de clerus en brein achter het initiatief, heeft vragenlijsten verstuurd aan alle bisschoppen in de wereld, met de bedoeling inzicht te krijgen in de persone le situatie van elk diocees. De bisschoppen zullen zelf het meest profijt hebben van het nieuwe systeem. Met een druk op de knop kunnen zij zien waar in de wereld een overschot aan priesters heerst en waar juist vacatures zijn. De brieven die bisschoppen elkaar nu schrijven in de hoop een op lossing te vinden voor proble men rond hun personele bezet ting, zullen tot het verleden gaan behoren. In de databank zullen ook de individuele kwaliteiten van de priesters te lezen zijn, opdat de juiste man op de juiste plaats belandt. Monseigneur Sepe on derstreept dat de gegevens die nen voor het opvullen van vaca tures en dat priesters niet moe ten denken dat zij via de com puter kunnen proberen hun carrière een andere wending te geven. Overigens zal een spe ciale pauselijke commissie erop toezien dat de databank op de juiste wijze wordt gebruikt. Het Vaticaan kiest voor het opzetten van een databank na een langdurige periode waarin er minder priesters waren. De laatste jaren neemt het aantal priesterwijdingen weer toe: in 1993 kozen wereldwijd 8.734 mannen voor het priesterambt; in 1978 waren dat er een kleine zesduizend. Het aantal priesters dat afhaakt, is gedaald: 1.092 in 1993 tegen 2.073 in 1978. Vooral in Afrika, Azië en La- tijns-Amerika neemt het aantal priesterwijdingen toe. De data bank kan een hulpmiddel zijn om meer evenwicht aan te brengen. Monseigneur Sepe had overigens vorige week nog kritiek op priesters uit de ont wikkelde landen. Zij zouden de neiging hebben de tijden en ge woonten van een ambtenaar te volgen en gaan lijken op 'paro chie-functionarissen' die niet meer 24 uur per dag beschik baar zijn voor de gelovigen. Paus Johannes Paulus II heeft naar verluidt de databank met groot enthousiasme begroet. Overigens zullen zijn toespra ken. net als allerlei religieuze in- fonnatie, binnenkort te lezen zijn op Internet. Bevelhebber wilde enclaves al eerder opgeven V YORK-DEN HAAG» ■71 avei Leids< "t, rang ochte opbrengst van de premie V en AWW valt komend jaar miljard gulden te laa'g uit. raamt de Sociale Verzeke- gsbank, die in 1996 voor bei regelingen 39,8 miljard gul- nodig denkt te hebben. )e premie die het kabinet in Macro-Economische Ver- ïning (MEV) voor Prinsjesdag kenveronderstelling han- is 15,4 procent voor de W en 1,7 procent voor de W. Om de inkomsten en uit- >n in de AOW- en AWW- ,en glad te laten verlopen dat achtereenvolgens 16 en procent moeten zijn, zegt de ciale Verzekeringsbank die de ringen verzorgt. 3ppositieleider Heerma >nde zich gisteravond op een eekbeurt in Alphen aan de n uitermate verbaasd over de (envaller die nu aan het licht edt. Hij wilde het kabinet ïdaag om opheldering vra- n. De fractievoorzitter van het in de Tweede Kamer wil n hoe deze tegenvaller te iet het lastenver- htingspakket van 9.1 miljard, ivendien wil het er bij Heer- op het eerste gezicht niet in het kabinet al niet'veel eer- over realistischer ramingen schikte. De VN-Veiligheidsraad wil een uitgebreid onderzoek naar de slachtpartijen in de moslim-en clave Srebrenica. Volgens onder meer de New York Times en de Washington Post hebben de Bosnische Serviërs na de ver overing van de enclave het overgrote deel van de zesdui zend mannelijke moslims uit de enclave geëxecuteerd. Tot nu toe is aan de VN en het Rode Kruis de toegang tot Srebrenica ontzegd. De Veiligheidsraad had toegang geëist, nadat op sa tellietfoto's massagraven in het gebied waren te zien. De publikatie van het Neder landse rapport over de val van Srebrenica kreeg gisteren een extra lading door het bericht dat U nprofor-bevelhebber Janvier de Veiligheidsraad al op 24 mei heeft voorgesteld de enclaves maar op te geven. Ze waren mi litair toch onverdedigbaar en zouden luchtacties elders blok keren omdat de Bosnische Ser viërs de blauwhelmen in de en claves zouden kunnen gijzelen. De Nederlandse minister van buitenlandse zaken Van Mierlo was op de hoogte van die op vatting. WD-kamerlid Blaauw was er gisteren ontstemd over dat de Kamer deze 'belangrijke informatie' is onthouden. Toen Dutchbat tijdens de ver overing van Srebrenica met dui zenden moslim-vluchtelingen opeengepakt zat in de militaire basis Potocari, wilden de VS de NAVO luchtaanvallen laten uit voeren, maar het initiatief liep stuk door de logge VN-bureau era tie. In het systeem van de dubbele bevelstructuur moes ten zowel NAVO- als VN-com- mandanten instemmen met luchtaanvallen. Deze procedure is inmiddels afgeschaft. De Bosnische regering toonde zich gisteren maar matig tevre den over het Nederlandse rap port. Dat maakt volgens ambas sadeur Hadzimusic onvoldoen de duidelijk waarom Dutchbat zich zo passief heeft opgesteld bij de verdediging van Srebreni ca en de bescherming van de moslim-bevolking. Hij is wel blij met de extra getuigenverklarin gen over Servische oorlogsmis daden waarover het Joegoesla vië-tribunaal kan beschikken. Pagina 3: Voorhoeve houdt Janvier de hand boven het hoofd. Dutchbat moet nu leven weer oppakken. Economie6 Feiten en meningen2 Kerk en Samenleving12 Randstad14 Regio11,12,13,15 RTV/programma's 9 Sport18,19,20 Strips8 Uitgaan17 Kortingsbon literair program ma 'Zuiver mijn zwijgen' van Mischa de Vreede in het Theater Het Oude Raadhuis in Hoofddorp. VOETBAL OP TV 18.00-19.45 uur, Ned. 3, UEFA Cup: Roda JC-Benfica. 20.30-22.15 uur, Ned. 3, UEFA Cup: PSV Leeds United. Zelfklevende december/egel DEN HAAG ANP De PTT geeft voor het eerst zelf klevende december/egels uit. De Utrechtse ontwerper Dick Bruna heeft twee verschillende zegels getekend. De waarde van de zegels is 55 cent. Ze zijn van af 27 november te koop. De siickerz.egcls zijn bestemd voor ker.st en nieuwjaarspost binnen Nederland. ZONWERINGSPECIAALZAAK V, M z c ne Een gesprongen hoofdwaterleiding ter hoogte van de Emmalaan in Alphen heeft vanochtend vroeg voor veel wateroverlast gezorgd. Er viel een gat in het wegdek, waardoor de Klei werf en het l'annewerk blank kwamen te staan. In diverse huizen stond een decimeter water. Brandweer en politie waren snel ter plaatse en konden schade aan de meeste woningen voorkomen. Drie hui zen kampten desondanks met wateroverlast. Omstreeks half vier kreeg de Alphense brand weer de melding van de overlast binnen. De lei ding was in de lengterichting gesprongen. Een deel van het wegdek spoelde weg en een fontein van water bedreigde de woningen aan de Klei- werf. De brandweer kon door de inzet van twee wagens en zestien mensen voorkomen dat de huizen al te veel schade opliepen. De EYVR kon de leiding na een uur afsluiten. Brandweerlieden pompten vanmorgen het laatste water uit enkele ondergelopen kruipruimtes. De straat is voorlo pig afgesloten voor verkeer, omdat het gevaar be staat dat de auto's door het wegdek zakken. Chirac, Major en Kohl spreken steun uit CORRESPONDENT De kansen van oud-premier Ruud Lubbers om secretaris generaal van de NAVO te wor den zijn aanmerkelijk geste gen. De Britse premier John Major en de Franse president Jacques Chirac spraken gister avond in Londen openlijk hun steun voor Lubbers uit. Van morgen schaarde ook de Duit se bondskanselier Kohl zich achter Lubbers. Minister Van Mierlo (buitenlandse zaken) reageer de gisteren zeer verheugd op het nieuws. Hij had eerder op de dag nog eens bij diverse ambtgenoten gepolst wat zij van Lubbers vonden als opvol ger van de anderhalve week geleden afgetreden NAVO-lei- der YViily Claes. „Een paar lan den bleken ronduit voor hem. Een paar landen lieten zich zeer sympathiek over hem uit. En van de Overige landen ver nam ik niets negatiefs." Vorige week nog viel de naam van de Britse Euro-Commissaris Sir Leon Brittan als NAVO-top- man. Inmiddels zegt Van Mierlo aanwijzingen te heb ben dat Londen geen kandi daat naar voren schuift. Van Mierlo blijft kiezen voor de voorzichtige aanpak. De minister wil pas als ook de permanente vertegenwoordi gingen van de zestien NAVO- lidstaten in Brussel hun zegje hebben gedaan, beslissen of Lubbers formeel kandidaat wordt gesteld voor de hoogste NAVO-functie. Denemarken houdt vast aan de tot nu toe enige officiële kandidaat, de vroegere Deense minister van buitenlandse za ken Uffe Ellemann-Jensen. Vanaf woensdag I november officieel geopend Daarom geven wij aan de eerste 50 kopers een zeer bijzondere korting op Binnenzonwering en Rolluiken. Op woensdag 1 november zijn wij geopend van 9 tot 21 uur. //tof/ui/ten zijn niet u/feen /tet /W i/e /teate manier om /miA tni/iy te bette/termen* Sn na itt t/e /tente {ijl/ om te ftojten Informatie over deze bijzondere aanbieding geven wij alleen In onze showroom, want u zult het zelf moeten zien om te geloven I fonwerj Flevoweg 9, Indusfrieferrein Merenwljk te Leiden (Achter de Gamma) Open ma. t/m za. en koopavond. PROEFABONNEMENT 4 WEKEN VOOR MAAR F 13,85. Ju, dat is goed nieuws. Dus r 1 proefabonnement. Nr. bank/gin I Handtekenir Ixidsch Dagblad. Abonnee-service. Antwoordnummer 10080.2300VB txid« OF BEL 071-5 12 80 30 712141 400114 maandag t/m vrljdaf

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 1